Jelke i pokloni kod bosanskih muslimana

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Jelke i pokloni kod bosanskih muslimana

Post by Heidi » 08 Jan 2016, 19:01

Ovaj paganski obicaj - kicenje jelke - sam praktikovala uvijek 27.12.
Djeda Mraz se spustao u dimnjak 31.12. :ooo
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Jelke i pokloni kod bosanskih muslimana

Post by rethna » 09 Jan 2016, 03:41

Salahuddin wrote:
i nemojte se brukati nazivajuci to novotarijom
Zagi, tek sada primijetih ovo, izvini, znas mene. :D. Pod novotarijom se misli na to da je to novotarija u islamu, ne medju nama Bosnjacima. I tu nema spora, to jeste novotarija ko neko praktikuje islam i pocne da slavi Novu godinu (ili je vec slavi odZauviJek). Mislim, znam da bi moj post bio daleko popularniji da ja pokazem tu neku "svjetsku" osobu ali nije rijec o meni nego o islamskom stavu oko ovoga. Islam je tu jasan i ja ne mogu reci nesto sto nije tacno, da bih bio "siri po toleranciji", pametniji, ljepsi i sta sve ne. Kad bude tema sta ja mislim o uzgajanju kupusa, tada cu reci svoj stav. Ovako, kazem samo ono sto je istina, da je to neislamski. Ali eto, posto vidim da je popularnije biti sveprihvatljiv, necu vise nista reci na ovu temu. Rekao sam ono sto mi je bila duznost da kazem ( da kazem sta islam kaze na ovo). Moje misljenje, pa i bilo cije, nije bitno ako je ono licno. Bar na ovoj temi. Tema je u naslovu postavljena tako da nema sumnje u to sta se pita. I tu ne vidim mnogo mjesta za ono sto ja mislim.
Rekoh ja vec ranije Salih,ali ne slusaju i dzaba ti je pa dzaba :D.

:pusa

P.S pusa za post a ako ti je neugodno samo zamisli da si zensko :888
Question everything.

User avatar
dobre.vibracije
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 986
Joined: 13 Sep 2015, 13:11
Status: Offline

Re: Jelke i pokloni kod bosanskih muslimana

Post by dobre.vibracije » 09 Jan 2016, 03:46

rethna wrote: Hidzra oznacava pocetak islamskog kalendara.(Hidzra je prelazak Muhammeda a.s iz Mekke u Medinu 622 g)
I radi se o lunarnom kalendaru.

Sto se tice nove godine ona se ne slavi niti je propisana kao blagdan.Ona samo oznacava pocetak sledece godine.Moze se obiljeziti i to se i radi ali slaviti ne.
hvala na objasnjenju :ok
Danas sam tu, a sutra daleko..

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Jelke i pokloni kod bosanskih muslimana

Post by Zagorka » 10 Jan 2016, 19:03

Salahuddin wrote:
i nemojte se brukati nazivajuci to novotarijom
Zagi, tek sada primijetih ovo, izvini, znas mene. :D. Pod novotarijom se misli na to da je to novotarija u islamu, ne medju nama Bosnjacima. I tu nema spora, to jeste novotarija ko neko praktikuje islam i pocne da slavi Novu godinu (ili je vec slavi odZauviJek). Mislim, znam da bi moj post bio daleko popularniji da ja pokazem tu neku "svjetsku" osobu ali nije rijec o meni nego o islamskom stavu oko ovoga. Islam je tu jasan i ja ne mogu reci nesto sto nije tacno, da bih bio "siri po toleranciji", pametniji, ljepsi i sta sve ne. Kad bude tema sta ja mislim o uzgajanju kupusa, tada cu reci svoj stav. Ovako, kazem samo ono sto je istina, da je to neislamski. Ali eto, posto vidim da je popularnije biti sveprihvatljiv, necu vise nista reci na ovu temu. Rekao sam ono sto mi je bila duznost da kazem ( da kazem sta islam kaze na ovo). Moje misljenje, pa i bilo cije, nije bitno ako je ono licno. Bar na ovoj temi. Tema je u naslovu postavljena tako da nema sumnje u to sta se pita. I tu ne vidim mnogo mjesta za ono sto ja mislim.
Sve ok,imate pravo zakljucivat poput trinaestogodisnjaka. Ne bas i iznosit netacne zakljucke,no ko pita :zubi

Cesto se odapinju strijele s ciljem da pogode bas duboko. To se uglavnom ne halali. A strijelci se ipak nadaju Dzennetu.(ne mislim na tebe)

Ja sam samo htjela reci svoje vidjenje,jer mi smo svi premali da skontamo tajne svemira i pravilno protumacimo. Ali vodjena logikom,kako rekoh ne smatram da jednog tvorca univezuma pored sveg zla na svijetu (paljenja beba,prodaje organa) mnogo dira jedan paketic slatkisa. Mozda ja grijesim. Ali mnogi tu Boga i dozivljavaju i interpretiraju prilicno povrsno i bukvalno,pa ja jos i mogu proci. Al ajde,glupo je u nedogled jelte......
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120352
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7871 times
Status: Offline

Re: Jelke i pokloni kod bosanskih muslimana

Post by Krokodil Behko » 10 Jan 2016, 19:16

Ja samo da kažem, da Zagorka ponekad nije u pravu.
Evo, katkad se osjećam kao da sam stvarno rođen 1430. godine :plavi
online

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Jelke i pokloni kod bosanskih muslimana

Post by Zagorka » 12 Jan 2016, 18:10

Prosla je Nova,haj fino zakljucajte ovo da ne bi Salko u vodu skako :oklagija

Ako zapalis neciju bebu,pomoli se Bogu da ti oprosti,a ako kupis paketic slatkisa koji ljudi nazvase novogodisnjim da bi bolje zaradili,nemas se sta kajati,donji si. :123

Sve sto uradis ko neko drugi,smatra se kopiranjem tudje vjere i tudjeg naroda,i tu ljude povuce duznost da te opomenu da si skrenuo.

A ako je koja forumasica raspolozena da obuce ono seksi crveno providno rublje s halterima,novogodisnje ono,korzetic,pa tu postavi,ocekujte val pohvala i uslklike odusevljenja te skandiranja u stilu "hocemo jos",tu nikoga ne povuce duznost da opomene:"nemoj zenska glavo,nije to nase".......najvatreniji "opominjači" navatrenije bi skandirali

:oo

:ccc
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Jelke i pokloni kod bosanskih muslimana

Post by Heidi » 12 Jan 2016, 19:10

Tebe uglavnom preskacemo. :p
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120352
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7871 times
Status: Offline

Re: Jelke i pokloni kod bosanskih muslimana

Post by Krokodil Behko » 11 Dec 2019, 17:39

Zagorka wrote: 12 Jan 2016, 18:10 Prosla je Nova,haj fino zakljucajte ovo da ne bi Salko u vodu skako :oklagija

Ev saće nova Nova, pa idemo počasni krug, nas dvoje veterana, začas kitimo i pičimo dalje :oo
online

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Jelke i pokloni kod bosanskih muslimana

Post by Zagorka » 11 Dec 2019, 21:22

Krokodil Behko wrote: 11 Dec 2019, 17:39
Zagorka wrote: 12 Jan 2016, 18:10 Prosla je Nova,haj fino zakljucajte ovo da ne bi Salko u vodu skako :oklagija

Ev saće nova Nova, pa idemo počasni krug, nas dvoje veterana, začas kitimo i pičimo dalje :oo
moRe :feslije
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Jelke i pokloni kod bosanskih muslimana

Post by Zagorka » 11 Dec 2019, 21:25

Aaa....sad pročitah temu.....Salih :place
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Jelke i pokloni kod Bošnjaka

Post by Mutevelija » 11 Dec 2019, 21:27

Dakle ovde na forumu se negira vecinski konstitutivni narod u naslovu.

Ko su bosanski muslimani? Sta je sa hercegovackim muslimanima?
Oni migranti su bosanski muslimani sad.

Hepek vise I bosanski.muslimani , stavite I Neopredijeljene I Muslimane.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Jelke i pokloni kod bosanskih muslimana

Post by Zagorka » 11 Dec 2019, 21:32

Mirelam wrote: 07 Jan 2016, 10:48 Mescini da je ovdje neka zavjera u pitanju. Nikad mi na pamet ne bi palo, j.... ti sta smislise.Ono ko kod nas "Da se Vlasi ne dosjete"
Kako se ja tebe ne sjećam od 2016-te :misli....zaklela bih se da si tu od lane....doduše nekidan se zapanjih kad sam vidjela kod male datum registracije....meni svi djeluju drasticno krace tu....većina, ne svi...
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Jelke i pokloni kod bosanskih muslimana

Post by Mirelam » 11 Dec 2019, 21:36

Zagorka wrote: 11 Dec 2019, 21:32
Mirelam wrote: 07 Jan 2016, 10:48 Mescini da je ovdje neka zavjera u pitanju. Nikad mi na pamet ne bi palo, j.... ti sta smislise.Ono ko kod nas "Da se Vlasi ne dosjete"
Kako se ja tebe ne sjećam od 2016-te :misli....zaklela bih se da si tu od lane....doduše nekidan se zapanjih kad sam vidjela kod male datum registracije....meni svi djeluju drasticno krace tu....većina, ne svi...
Zar jesam toliko? :sok

User avatar
vrhbosnica
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11970
Joined: 13 Oct 2019, 20:16
Been thanked: 25 times
Status: Offline

Re: Jelke i pokloni kod bosanskih muslimana

Post by vrhbosnica » 12 Dec 2019, 00:22

moj prvi i zadnji novogodisnji poklon - u maminoj firmi, godine 90te, uoci rata.. dobila igracku bebu koja puže, i dok puže vrcka guzom i pelenom... :oo
et, mogu da se sa sjetom sjecam jugoslavije i kazem kako se tada bolje zivjelo, svega se imalo i dobijalo :hihi
Svima nama, kadli-tadli, valja krenuti na "finalno putovanje", u Dženet ili Džehenem, Raj ili Pakao, svejedno. Gdje ću ja završiti nije mi dostupno znati, ali znam jedno: poći ću iz Sarajeva...

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31649
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7197 times
Been thanked: 3911 times
Status: Offline

Re: Jelke i pokloni kod bosanskih muslimana

Post by Mister No » 12 Dec 2019, 00:33

vrhbosnica wrote: 12 Dec 2019, 00:22 moj prvi i zadnji novogodisnji poklon - u maminoj firmi, godine 90te, uoci rata.. dobila igracku bebu koja puže, i dok puže vrcka guzom i pelenom... :oo
et, mogu da se sa sjetom sjecam jugoslavije i kazem kako se tada bolje zivjelo, svega se imalo i dobijalo :hihi
Tipujem na 37 god. :ooo
High Hopes...

User avatar
Barba
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2993
Joined: 17 Oct 2019, 00:15
Mood:
Has thanked: 5 times
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Jelke i pokloni kod bosanskih muslimana

Post by Barba » 12 Dec 2019, 00:38

vrhbosnica wrote: 12 Dec 2019, 00:22
et, mogu da se sa sjetom sjecam jugoslavije i kazem kako se tada bolje zivjelo, svega se imalo i dobijalo :hihi
Šta se bona dobijalo, u tadašnje vrijeme kada sam bio klinac imao sam tri igračke. U istom razdoblju života moj sin ima 33 igračke autića samo. Da ne govorim o junacima Paw patrol, Blaze od the monster mashine, Spiderman i sl.

User avatar
vrhbosnica
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11970
Joined: 13 Oct 2019, 20:16
Been thanked: 25 times
Status: Offline

Re: Jelke i pokloni kod bosanskih muslimana

Post by vrhbosnica » 12 Dec 2019, 00:39

Mister No wrote: 12 Dec 2019, 00:33
vrhbosnica wrote: 12 Dec 2019, 00:22 moj prvi i zadnji novogodisnji poklon - u maminoj firmi, godine 90te, uoci rata.. dobila igracku bebu koja puže, i dok puže vrcka guzom i pelenom... :oo
et, mogu da se sa sjetom sjecam jugoslavije i kazem kako se tada bolje zivjelo, svega se imalo i dobijalo :hihi
Tipujem na 37 god. :ooo
kakvih crnih 37..manje je :pusi
ima negdje slika toga, vidjecu ako nadjem...djeda mraz - tragedija..hem mrsav, hem mu brada nije fluffy...
Svima nama, kadli-tadli, valja krenuti na "finalno putovanje", u Dženet ili Džehenem, Raj ili Pakao, svejedno. Gdje ću ja završiti nije mi dostupno znati, ali znam jedno: poći ću iz Sarajeva...

User avatar
vrhbosnica
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11970
Joined: 13 Oct 2019, 20:16
Been thanked: 25 times
Status: Offline

Re: Jelke i pokloni kod bosanskih muslimana

Post by vrhbosnica » 12 Dec 2019, 00:44

Barba wrote: 12 Dec 2019, 00:38
vrhbosnica wrote: 12 Dec 2019, 00:22
et, mogu da se sa sjetom sjecam jugoslavije i kazem kako se tada bolje zivjelo, svega se imalo i dobijalo :hihi
Šta se bona dobijalo, u tadašnje vrijeme kada sam bio klinac imao sam tri igračke. U istom razdoblju života moj sin ima 33 igračke autića samo. Da ne govorim o junacima Paw patrol, Blaze od the monster mashine, Spiderman i sl.
to bjese sarkazam :oo
ja sam uoci rata imala velikog cuku, veliki plisani panda medvjed, masa lego kockica, neke lutke i par autica...
prvu barbiku dobila od tetke 92e, ona mi donijela iz crvenog krsta :grana
a djeca danas, istina, su zatrpana igrackama... ne znam sad jel to bolje ili losije... :cudi
Svima nama, kadli-tadli, valja krenuti na "finalno putovanje", u Dženet ili Džehenem, Raj ili Pakao, svejedno. Gdje ću ja završiti nije mi dostupno znati, ali znam jedno: poći ću iz Sarajeva...

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31649
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7197 times
Been thanked: 3911 times
Status: Offline

Re: Jelke i pokloni kod bosanskih muslimana

Post by Mister No » 12 Dec 2019, 00:45

vrhbosnica wrote: 12 Dec 2019, 00:39
Mister No wrote: 12 Dec 2019, 00:33

Tipujem na 37 god. :ooo
kakvih crnih 37..manje je :pusi
ima negdje slika toga, vidjecu ako nadjem...djeda mraz - tragedija..hem mrsav, hem mu brada nije fluffy...
Nije djed mraz ako nema stomak od metar ispred sebe i crvenu nosinu od viska akohola.
High Hopes...

User avatar
vrhbosnica
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11970
Joined: 13 Oct 2019, 20:16
Been thanked: 25 times
Status: Offline

Re: Jelke i pokloni kod bosanskih muslimana

Post by vrhbosnica » 12 Dec 2019, 00:53

Mister No wrote: 12 Dec 2019, 00:45
Nije djed mraz ako nema stomak od metar ispred sebe i crvenu nosinu od viska akohola.
sve to, i velika sijeda fluffy brada...
kao sto nam je obecano u americkim filmovima :ooo
Svima nama, kadli-tadli, valja krenuti na "finalno putovanje", u Dženet ili Džehenem, Raj ili Pakao, svejedno. Gdje ću ja završiti nije mi dostupno znati, ali znam jedno: poći ću iz Sarajeva...

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests