Jelke i pokloni kod bosanskih muslimana

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
Post Reply
User avatar
jasmin05
Na probnom
Na probnom
Posts: 27
Joined: 20 Sep 2012, 02:59
Location: Pariz
Status: Offline

Jelke i pokloni kod bosanskih muslimana

Post by jasmin05 » 24 Dec 2012, 23:41

Nebi zelio da me neko pogresno svati, nisam sad neki veliki vjernik, trudim se da sto vise postujem svoju vjeru, nisam ni nacionalista, postujem i cjenim svaku osobu koja i mene cjeni i postuje .
Ali evo ima par dana na Facebook-u gledam slike sto postavljaju mnogi moji prijatelji, radi se o Bosancima muslimanske vjeroispovjesti, mnogi od nji stavljaju slike gdje se u pozadini vidi jelka, ili djeca obucena u djeda mraza pokraj jelke, veceras su jedni cak stavili slike djece njihove sa poklonima, i da iskren budem to mi se nesvidza, ja postujem svaciju vjeru, svacije praznike, ali vjerski praznik koji nije moj po mome nije moje da ga slavim . Sjeti se bas rjeci jednog hodze koji je bio kod mene kada sam imo srmetni slucaj u familiji, kada je prico da Bosanski muslimani, imaju mnogo obicaja koji nisu nikako nasi nit postoje u nasoj vjeri, i sto je najgore da te obicaje odavne prenose vecina osoba koji nisu vjernici i neznaju nista o islamu, a narod im vjeruje zato sto su starije osobe i mnogo toga rade misleci da je dobro a malo ko da se sjeti upitati da li to valja, nevalja, da li je nase neke pobozne osobe, a i ko je upito i reko drugome da nevalja, malo ko da ce mu vjerovati jel vecina govore suprotno . Prico mi je kako na mezarima pronalazi svjece sto su unazad nekoliko godina poceli paliti pojedini, da plasticno cvjece isto nikako nevalja a mnogi stavljaju na mezar njihovi najmili, da sve vise i vise naroda dize spomenike sa plocama i slikama i da i to nije nase, da ako vako narod nastavi ubrzo ce mnogi Bosanski muslimani slaviti i bozice, i jos samo fali da krstove donose na mezare .
Sjeti se ti rjeci i upita se da li je doslo mozda to vrjeme ili se blizi sve vise i vise gledajuci mnoge slike, ostavi cak komentar jednom velikom prijatelju misleci da cu uciniti dobro i da se nece na mene naljutiti kad mi on odgovori da i ako nije to muslimansko, ako ljude sretno cini neka uzimaju jelke, neka ih kite, i neka kupuju poklone djeci za bozic, i da taj nacionalizam u mojoj glavi stvara probleme i koci naprjedak ... Nisam zelio vise nista odgovoriti i mislim da se toj osobi necu vise javljati, jel ja sam zelio kao i ovdje na forumu nesto ljepo da kazem, za one koji neznaju da neke stvari nisu nase, i na kraju covjek me uporedziva nacionalistom, a sta ce biti onda kad bude bio bajram ako ja postavim sliku u dzamiji da klanjam da li cu biti islamista ili terorista zato sto nisam proslavio bajram uz alkohol i pecenje ?
Jos jednom ponavljam da ovom temom nezelim nikog da vrjedzam, sretan Bozic svima oni koji ga slave !

User avatar
Major
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1775
Joined: 24 Dec 2011, 23:30
Status: Offline

Re: Jelke i pokloni kod Bosanski Muslimana

Post by Major » 24 Dec 2012, 23:50

Vrlo postovani kolega Jasmine05, neka djeda mraza i neka slavlja pa kakvo da god slavlje bilo.
Sve toliko dugo koliko slavimo imamo manje vremena za kojekakve druge shejtanluke.

Nikada nisam o tome razmisljao kakvu religioznu odrednicu ima jedna obicna jelka, neka jelke,ona djeci pricinjava ogromno zadovoljstvo,
mi pak ispod jelke postavljamo poklone i udjeljujemo ih u toku Nove godine ali ne za Bozic, Bozic nije nas,
ali svih nas je jedan jedini Bog, drugog Boga nema.
"In dem Augenblick, in dem ein Mensch den Sinn und den
Wert des Lebens bezweifelt, ist er krank"....Sigmund Freud

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Jelke i pokloni kod Bosanski Muslimana

Post by Konsultant » 25 Dec 2012, 07:37

teska tema za rane sate. nek slavi ko sta oce

User avatar
Peggy Sue
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2785
Joined: 06 Dec 2012, 13:40
Location: na šarenom podguzu
Status: Offline

Re: Jelke i pokloni kod Bosanski Muslimana

Post by Peggy Sue » 25 Dec 2012, 10:04

Jasmine, zapoceo si pomalo tesku temu, ali si na lijep nacin obrazlozio svoje misljenje, tako da vjerujem da se niko nece uvrijediti.

Sumnjam da ijedan musliman kupuje djeci paketice za Božić. Ali jelu kite, to vjerujem. Moje mišljenje o svim tim nasim/njihovim stvarima je slijedeće:

Islam je prelijepa vjera. Nimalo kruta, nimalo zahtjevna i potpuno čista. Islam dolazi iz srca. I propagira ČISTU DUŠU!!! Islam nije niz strogih pravila. I mora se tumačiti u skladu sa situacijom. Hajdemo navesti izmišljen primjer:

Ja sa svojim mužem i troje djece živim u zgradi gdje imamo 5 katoličkih porodica oko nas. Oni već 10 dana idu u kupovinu, smiju se, raduju se, kite stan, unose jelke, sretni su.

Moj muz lezi, zali se na buku, psuje galamu, smetaju mu praznici..
Moja djeca hoce paketice, igracke, hoce da kite tu jelku (jer su malii i ne razumiju svrhu kicenja).

Svi su sretni, samo mi nismo. Mislis li da je to svrha Islama? Nije!!! Veću nagradu kod Allaha će imati onaj koji taj dan izadje u haustor, svima lijepo čestita praznik, obidje komsiluk, obraduje i svoju djecu na neki nacin (ne mora to biti paketic)...

Ne znam jesam li bila dovoljno jasna, ali .. Ne mozes sada zakljucati vrata, cekati da sve to prodje, jer je nama kao eto zabranjeno. Jest zabranjeno, ali ne mozes ti dijete od godinu, dvije uciti nekim pravilima i objasnjavati da postoji ono NASI i NJIHOVI.

Ja i nisam imala bas sjajno djetinjstvo. I nedavno ste me bas vi ovdje podsjetili na jedan (mozda i jedini) dio djetinjstva kojeg se rado sjecam. To su te price o Djeda Mrazu koje mi je amidza pricao. To su ti paketici koje sam dobijala. U to sam vjerovala i trudila se zbog te NG da budem dobra citavu godinu. Sad sam odrasla i svjesna svega. Tako ce biti i moje dijete. Neka sada vjeruje i Djedicu, irvase, bajke.. Doci ce dan kad ce mu to biti lijepa uspomena...

Bit Islama je sloga, sreca, radost... To ne smijete zaboraviti!

Zblizite se jedni s drugima.. Budite dobri ljudi. Bolje je biti dobar covjek, cista srca, nego krut covjek koji slijedi neka stroga pravila, a koji pri tom ne vidi i ne postuje sve miline i blagodati ovog svijeta koje mu je Allah stavio pred nos.

:D Toliko za sad...
Image

User avatar
Jaca
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6755
Joined: 29 Sep 2011, 02:18
Location: potrazi me u predgradju...
Status: Offline

Re: Jelke i pokloni kod bosanskih muslimana

Post by Jaca » 25 Dec 2012, 11:45

Veoma je tesko objasniti djetetu koje raste u nekoj katolickoj zemlji gdje se u obdanistu slavi taj praznik .
Sve je to tako sareno i sjajno za djecije oci i jos ti pokloni. Djeca ne razumiju zasto oni nemogu biti dio toga i po mom misljenju nebi im trebalo to uskracivati.Kad malo porastu shvatit ce i sami.
bolje biti malo lud nego malo pametan

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Jelke i pokloni kod bosanskih muslimana

Post by Krokodil Behko » 25 Dec 2012, 11:47

Vjerovatno sam najnepodobniji za diskusiju na ovu temu.
Mene to sve ne dotiče. Mogu i kršćani i budisti i indijanci
oko mene istovremeno slaviti vjerske praznike a meni će
to biti svejedno. U umjetničkom smislu to i nije neki prizor.
Taman toliko da sam vratio svoj stari avatar jer se ne nadjoh u svemu tome :cudi
online

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Jelke i pokloni kod bosanskih muslimana

Post by STrendzer » 25 Dec 2012, 11:58

uopsteno gledano nisam nikakav ljubitelj bilo kojih praznika,nebitno sad-"cijih"!...meni je to nekako pomalo i dosadno...,
ali vecina nasih ljudi koji zive vani u krscanskim zemljama imaju slicne dozivljaje sa djecom glede-"slavit ili ne slavit" sa ostalom djecom ove praznike koji nisu muslimanski...i kao sto jaca@ rece,vrlo je tesko i skoro nemoguce takve neke stvari djeci objasnit...,,,bar dok su mali..

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119223
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Offline

Re: Jelke i pokloni kod bosanskih muslimana

Post by Maja » 25 Dec 2012, 12:02

Ne vidim ništa loše u jelkama i poklonima za Novu godinu KAD u porodici ima male djece. To je sve dječija igra, pozitiva, radost...zašto da ne? Ta djeca još i ne znaju šta je to religija, koje praznike ko slavi... Najmlađima treba pružiti što više takvih stvari koje će im ostati u lijepom sjećanju. Zar i mi sami nemamo najljepša sjećanja na novogodišnje poklone i kićenja jelki / sobe / nas samih (one kapice, sjaj po licu i kosi, prskalice). Posebno zato što živimo i radimo po gregorijanskom kalendaru.

bubica
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2868
Joined: 12 Sep 2011, 00:48
Location: Jebenhausen
Status: Offline

Re: Jelke i pokloni kod bosanskih muslimana

Post by bubica » 25 Dec 2012, 13:59

Licno poznajem mnogo porodica muslimana koji slave i Bozic, malo cudno, jer se 11mjeseci khurce velikim muslimanstvom pa onda jelka i pokloni na Bozic, ne na Novu Godinu nego bas za Bozic :cudi
siromah nema sta a bogatas nema kad

User avatar
hojla
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2468
Joined: 22 Aug 2011, 22:58
Status: Offline

Re: Jelke i pokloni kod bosanskih muslimana

Post by hojla » 25 Dec 2012, 14:25

ma meni se čini da ste malo zalutali ....a što to ne valja ako se čovjek raduje veselju svojih susjeda ... pa i oni se raduju njegovom veselju... ili ćemo se zatvoriti u svoje torove i zavijat ko kurjaci na svakog ..... pa i vjera ti nalaže (zovi je kako hoćeš) da se prema ljudima odnosiš ljudski....a o propisima koji se prenose i ne mijenjaju hiljadama godina ne bih gubio riječi....jer ko što vele samo mrtvi i budale nikad ne mijenjaju mišljenje, ma koliko ih vrijeme i dogadjaji pregazili....mislim da ni islam ne zabranjuje da se veseliš , sam ili sa prijateljima...a nije ništa loše ako se veseliš i sa ljudima.... a i darivanje nije strano islamu..koliko ja znam

toliko od mene
Our solution mind revolution

User avatar
jasmin05
Na probnom
Na probnom
Posts: 27
Joined: 20 Sep 2012, 02:59
Location: Pariz
Status: Offline

Re: Jelke i pokloni kod bosanskih muslimana

Post by jasmin05 » 25 Dec 2012, 15:19

Ja sam imao par godina kada smo dosli 93 u Francusku, dok sam bio mali u skoli smo slusali price o djeda mrazu, crtali djeda mrazove, kitili jelke u skoli i cak su nas oblacili u djeda mraza u skoli, i bas se sjecam jednom da sam pito oca kako mogu i ja reci djedam razu koji poklon zelim, a moj otac koji u ta doba nije bio ni V od vjernika, mada nije ni danas al se odreko dosta losi stvari i postuje malo vise vjeru, odgovorio mi je da mi neslavimo bozic, ali da imamo slicno slavje koji se zove bajram, i kad bude bajram da mu kazem sta bi zelio da mi kupi, i da ce on umjesto djeda mraza kupiti mi poklon, i vjeruj te mi i ako sam djete bio to me je obradovalo i uvjek sam ga pito kad ce bajram da mu kazem koju igracku zelim, nemora znaciti to da ako zivimo vani djeca nece svatiti da neki praznici nisu nasi, trebamo objasniti da i kod nas ima slican praznik i da ce i oni dobiti poklon ali kasnije ...
Dok sam zivio kod moji roditelja nikad nije bilo jelke nit za bozic nit novu godinu, danas sam svoj covjek imam svoju porodicu, i bas punac mi je donio jelku prosle sedmice i kupio nakite, primio sam je kako ga nebi uvrjedio ali kad je oso kuci zavrsila je u garazi, jel nezelim da ucim djecu na te obicaje koje i dalje po mom nisu nasi, moja djeca ce isto biti sretna kao druga djeca u skolama ce kititi jelke i slusati price o djeda mrazu, a kod kuce za bajram ce dobiti poklon ili para da sebi uzmu sta zele i veselice mo se familijom, komsijama ili prijateljima .
@holja : Niko nije zaluto, nek se narod raduje, oni koji slave bozic ja cu im uvjek cestitati i pozeljeti da se sto ljepse provedu, ali to neznaci da se ja ponasam neljudski ako necu da slavim ili u kuci donosim neke stvari koje nepostoju u mojoj vjeri, i upravu si islam ne zabranjuje da se veselimo i za darovanja takodze, sto se mene tice duga je godina, svaki dan ako zelim mogu naci razlog da se veselim i ako zelim svaki dan mogu poklone kupovati svojoj djeci, uvjek se nadze a moze i izmisliti razlog da se slavi, ali slavlje koje nije moje vjere bas za taj dan necu slaviti jel taj dan slave ljudi kojima je to obicaj i vjerski praznik .
Mislim da sam i ovdje pogrjesio sto sam uopste zapoceo ovu temu, ja znam svoje, i svoga se drzim, postujem i moju vjeru i svaciju, ali nije to razlog ako ja zivim vani da moram raditi kao sto drugi radu, ako ce mo tako onda nismo ni mi fer, sto samo prihvatati djeda mraza, hajmo onda prihvatiti od svake vjere po malo da bi nasli jos vise razloga da se slavi i veseli ...

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Jelke i pokloni kod bosanskih muslimana

Post by Luna. » 25 Dec 2012, 16:21

kod nas se uvijek kitila jelka za novu godinu i ja je kitim i dan danas... slavim sve ono sto se meni svidja i tacka...
za mene je veci grijeh da moje dijete jedino u skoli ne dobije nista, nego da mu ja kupim poklon... cerki smo uvijek kupovali poklone, angazovali nekog da se prerusi u djeda mraza i donese poklone ali je uvijek ucila da mi slavimo bajram i za bajram dobiju uvijek ono sto bas zele... sad kad je odrasla, sama kaze, ja za weihnacht necu nikakav poklon, kupili ste mi za bajram...
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 126 times
Been thanked: 551 times
Status: Offline

Re: Jelke i pokloni kod bosanskih muslimana

Post by gospođa Brams » 25 Dec 2012, 16:25

Kićenje jelke je ionako poganski običaj koji nema nikakve veze s kršćanstvom. A Djed Mraz još manje
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Jelke i pokloni kod Bosanski Muslimana

Post by gejsha » 25 Dec 2012, 18:23

nepodobna wrote:Jasmine, zapoceo si pomalo tesku temu, ali si na lijep nacin obrazlozio svoje misljenje, tako da vjerujem da se niko nece uvrijediti.

Sumnjam da ijedan musliman kupuje djeci paketice za Božić. Ali jelu kite, to vjerujem. Moje mišljenje o svim tim nasim/njihovim stvarima je slijedeće:

Islam je prelijepa vjera. Nimalo kruta, nimalo zahtjevna i potpuno čista. Islam dolazi iz srca. I propagira ČISTU DUŠU!!! Islam nije niz strogih pravila. I mora se tumačiti u skladu sa situacijom. Hajdemo navesti izmišljen primjer:

Ja sa svojim mužem i troje djece živim u zgradi gdje imamo 5 katoličkih porodica oko nas. Oni već 10 dana idu u kupovinu, smiju se, raduju se, kite stan, unose jelke, sretni su.

Moj muz lezi, zali se na buku, psuje galamu, smetaju mu praznici..
Moja djeca hoce paketice, igracke, hoce da kite tu jelku (jer su malii i ne razumiju svrhu kicenja).

Svi su sretni, samo mi nismo. Mislis li da je to svrha Islama? Nije!!! Veću nagradu kod Allaha će imati onaj koji taj dan izadje u haustor, svima lijepo čestita praznik, obidje komsiluk, obraduje i svoju djecu na neki nacin (ne mora to biti paketic)...

Ne znam jesam li bila dovoljno jasna, ali .. Ne mozes sada zakljucati vrata, cekati da sve to prodje, jer je nama kao eto zabranjeno. Jest zabranjeno, ali ne mozes ti dijete od godinu, dvije uciti nekim pravilima i objasnjavati da postoji ono NASI i NJIHOVI.

Ja i nisam imala bas sjajno djetinjstvo. I nedavno ste me bas vi ovdje podsjetili na jedan (mozda i jedini) dio djetinjstva kojeg se rado sjecam. To su te price o Djeda Mrazu koje mi je amidza pricao. To su ti paketici koje sam dobijala. U to sam vjerovala i trudila se zbog te NG da budem dobra citavu godinu. Sad sam odrasla i svjesna svega. Tako ce biti i moje dijete. Neka sada vjeruje i Djedicu, irvase, bajke.. Doci ce dan kad ce mu to biti lijepa uspomena...

Bit Islama je sloga, sreca, radost... To ne smijete zaboraviti!

Zblizite se jedni s drugima.. Budite dobri ljudi. Bolje je biti dobar covjek, cista srca, nego krut covjek koji slijedi neka stroga pravila, a koji pri tom ne vidi i ne postuje sve miline i blagodati ovog svijeta koje mu je Allah stavio pred nos.

:D Toliko za sad...

:tuga
Divan komentar
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Jelke i pokloni kod bosanskih muslimana

Post by gejsha » 25 Dec 2012, 18:27

Samo se trebamo sjetiti sebe kada smo bili djeca i koliko nas je sve to radovalo.
Da mi je neko tada zabranio paketiće, jelku i slično upucala bih ga (naravno ne doslovno)
Pa imam preko 20 godina,a prošle godine sam za novu godinu imala kapicu djeda mraza. Kao da je to nešto.
Mislim da takve komentare ne treba nikako govoriti djeci i ne treba im braniti.
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Jelke i pokloni kod bosanskih muslimana

Post by Sheval » 25 Dec 2012, 18:27

Svatko od nas je vladar svojih života.
I neka od svog života radi šta god želi.
Ne,kako drugi žele,ne po stereotipima,nego po slobodnom uvjerenju.

User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16283
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3372 times
Been thanked: 2659 times
Status: Offline

Re: Jelke i pokloni kod bosanskih muslimana

Post by Lavlje_srce » 25 Dec 2012, 19:08

Slavicu Bozic kad kriscani pocnu slaviti Bajram.

:zubi

Svaki put cestitam prijateljima, bila sam vise puta na bozicnjim druzenjima, ali to nije moj praznik i tacka.

Novu Godinu slavim, iako znam da ima onih koji ce reci da ni to ne bih trebala. Sta cu, nisam savrsena kao pojedini. :oo

User avatar
Jaca
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6755
Joined: 29 Sep 2011, 02:18
Location: potrazi me u predgradju...
Status: Offline

Re: Jelke i pokloni kod bosanskih muslimana

Post by Jaca » 25 Dec 2012, 19:17

Cula sam od jednog efendije Arapa da mi ne treba ni rodjendane da slavimo jer to nema kod muslimana ....samo se slavi bajram :cudi
bolje biti malo lud nego malo pametan

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: Jelke i pokloni kod bosanskih muslimana

Post by blento59 » 25 Dec 2012, 19:26

po hodzama (ne mogu ih nazvati efendijama jer nisu nikakva gospoda-cast rijetkim izuzecima)
nama nista nije dozvoljeno
ma slaavim sve sto ne vrijedja druge ljude
ne vidim nista lose obradovati dijete za novu godinu ili proslaviti
rodjendan ili neki praznik bilo duhovni ili svjetovni
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Jelke i pokloni kod bosanskih muslimana

Post by Sheval » 25 Dec 2012, 19:41

Ovom Svijetu fali više ljudi kao što su Blento.
Nažalost,sve ih je manje,pa smo sve jadniji i sjebaniji.

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests