Stav religija o sredstvima zaštite od začeća

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
Ruana
Status: Offline

Re: Apotekarka u Hrvatskoj prekršila etički kodeks

Post by Ruana » 20 Feb 2013, 09:53

Krokodil Behko wrote:
To sam i sam rekao kad sam rekao da nije najbitnije. A rekao sam jer sam čitao
negdje prošle godine da se pilule za dan poslije u BiH mogu kupiti bezmalo pa
i na trafici.
E kod nas ne moze bez ljjekara jer vjerovatno vazi nepisano pravilo " poslje j.... nema kajanja"

gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 126 times
Been thanked: 551 times
Status: Offline

Re: Apotekarka u Hrvatskoj prekršila etički kodeks

Post by gospođa Brams » 20 Feb 2013, 16:10

Nela wrote:Pa ako je kontacepcija zabranjena, a ne vjerujem da je, sta je onda sa abortusom. Onaj ko uzima te tableta stiti se od nezeljene trudnoce i smatram da je svakako bolje tableta nego abortus. Bezbeli je toj apotekarki lakse nositi na glavi neciji abortus nego sprjecavanje istog.
Nauk KC na to ne gleda tako. Prema katoličkom nauku, kontracepcijske su pilule grijeh, kao i bilokoji drugi oblik kontracepcije. Osim navodno prirodne kontracepcije (računanje plodnih dana). Što je meni smiješno, jer je i to oblik kontracepcije i parovi se seksaju svjesno znajući da njihov odnos neće uroditi plodom budući da je žena u svom neplodnom razdoblju. Ista stvar kao i kondom. I pilula. Samo eto, iz nekog razloga ovo drugo nije prihvatljivo. Po meni onda ništa nebi trebalo biti prihvatljivo ako je jedina svrha seksa začeće, e onda nema seksanja za vrijeme neplodnih dana, jer je to uzalud bačeno (ejakulirano) sjeme :hop

Kako god, apotekarka nema pravo svoje vjerske fantazije nametati drugima. Ako ne može nositi na savjesti da ljudima proda neke tablete koje će im štetiti na bilokoji način, onda nek mijenja profesiju. Ali zanimljivo mi je da priziv savjesti nema dok prodaje sva ostala štetna smeća od tableta koja štete ljudskom zdravlju. Jedino kad treba kmečati o kontracepciji i imaginarnim zamecima, onda savjest radi punom parom.

I kad se već pozvala na taj priziv savjesti, onda je trebala biti dosljedna i ispuniti svoju obavezu, koju ima i u tom slučaju, a to je da nađe način da pacijentica svoje pilule dobije svakako, preko nekog drugog.
Naravno, nije
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Apotekarka u Hrvatskoj prekršila etički kodeks

Post by Katja » 20 Feb 2013, 17:04

gospođa Brams wrote:Prema katoličkom nauku, kontracepcijske su pilule grijeh, kao i bilokoji drugi oblik kontracepcije. Osim navodno prirodne kontracepcije (računanje plodnih dana). Što je meni smiješno, jer je i to oblik kontracepcije i parovi se seksaju svjesno znajući da njihov odnos neće uroditi plodom budući da je žena u svom neplodnom razdoblju. Ista stvar kao i kondom. I pilula. Samo eto, iz nekog razloga ovo drugo nije prihvatljivo.
Po meni onda ništa nebi trebalo biti prihvatljivo ako je jedina svrha seksa začeće, e onda nema seksanja za vrijeme neplodnih dana, jer je to uzalud bačeno (ejakulirano) sjeme
Prvo boldano - pa zapravo i ne baš. :)
Prema katekizmu, seksualni čin se ne bi trebao lišiti mogućnosti začeća - ukoliko do tog čina i dođe.
U seksualnom činu u kojem se koristi kondom ili pilula, spriječava se začeće.
Sustezanjem od seksa u plodnim danima - do seksualnog čina nije niti došlo. On, u tom slučaju, ne postoji.

Drugo boladano - pa zapravo i ne baš. :oo
Katekizam ne naučava da je jedina svrha seksa začeće, već je funkcija seksa kako razmnožavanje, tako i dobro supružnika.
'Dobro supružnika' uključuje i užitak koji se uživa u tom činu.


Na žalost, neznanje i zaključivanje napamet te širenje krivih pretpostavki (kao što je činila ova apotekarka u svojoj ljekarni, pa i kao što ti, eto, tu činiš - vjerujem, ne namjerno :) ) rezultira time da se u društvu uvijek održava određeni broj radikalnijih vjernika s krivim učenjem.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Apotekarka u Hrvatskoj prekršila etički kodeks

Post by Zagorka » 20 Feb 2013, 17:06

Hm,djelomično ima i kod nas ovoga,da je kao sevap imati puno djece.......valjda da idu ginuti kad treba,da ih ima dovoljno :kafa
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Apotekarka u Hrvatskoj prekršila etički kodeks

Post by Katja » 20 Feb 2013, 17:07

Šta je sevap?

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Apotekarka u Hrvatskoj prekršila etički kodeks

Post by Zagorka » 20 Feb 2013, 17:12

Katja wrote:Šta je sevap?
dobro djelo,tako nešto......suprotno od grijeha je sevap :hm
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: Apotekarka u Hrvatskoj prekršila etički kodeks

Post by Krokodil Behko » 20 Feb 2013, 17:13

Katja wrote:Šta je sevap?
Da si to ukucala u google opet bi došla tu kod nas :oo

IMA TEMA
online

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Apotekarka u Hrvatskoj prekršila etički kodeks

Post by Katja » 20 Feb 2013, 17:15

Zagorka wrote:
Katja wrote:Šta je sevap?
dobro djelo,tako nešto......suprotno od grijeha je sevap :hm
Ah, tako. Pretpostavljala sam ali nisam bila sigurna. :oo

edit: A vidim sad i temu. :ooo

gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 126 times
Been thanked: 551 times
Status: Offline

Re: Apotekarka u Hrvatskoj prekršila etički kodeks

Post by gospođa Brams » 20 Feb 2013, 17:19

Katja wrote:
Prvo boldano - pa zapravo i ne baš. :)
Prema katekizmu, seksualni čin se ne bi trebao lišiti mogućnosti začeća - ukoliko do tog čina i dođe.
U seksualnom činu u kojem se koristi kondom ili pilula, spriječava se začeće.
Sustezanjem od seksa u plodnim danima - do seksualnog čina nije niti došlo. On, u tom slučaju, ne postoji.
koja je razlika (u mogućnosti začeća) u seksu sa kondomom i seksu u neplodnim danima kad je par svjestan da do oplodnje ne može doć?
ja kažem nikakva
a KC kaže kako je prirodna metoda kontracepcije ok, a meni je to sasvim isto, jer nema nikakve razlike
u oba slučaja upuštaš se u odnos u kojem znaš da neće doć do začeća
dakle, glavna svrha odnosa ti je užitak

ne govorim o apstiniranju od seksa za vrijeme plodnih dana, nego baš o upražnjavaju seksa za vrijeme neplodnih
kao što rekoh, uludo bačeno sjeme

prema KC glavna svrha seksa je začeće, i bilokoji odnos koji ne vodi prema tome grešan je
da, užitak je isto lijep, povezivanje partnera emocionalno i fizički i sve to, ali to nije glavna svrha seksualnog odnosa

sve ove informacije koje iznosim provjerene su kod strane jedne iznimno religiozne osobe koja valjda zna katekizam KC napamet, tako da, ne pričam na pamet, i ne smatram da je išta što sam rekla pogrešno
možda misliš da sam neupućena jer nisam religiozna, ali nije baš tako
volim se upoznat s nečim prije nego što to odbacim kao besmisleno
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: Apotekarka u Hrvatskoj prekršila etički kodeks

Post by Krokodil Behko » 20 Feb 2013, 17:25

Katja wrote: Katekizam ne naučava da je jedina svrha seksa začeće, već je funkcija seksa kako razmnožavanje, tako i dobro supružnika.
Izvini, samo da te upitam kakva je razlika izmedju začinjanja i razmnožavanja? :)
online

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Apotekarka u Hrvatskoj prekršila etički kodeks

Post by Katja » 20 Feb 2013, 17:32

Brams, već sam napisala u gornjem postu i o užitku koji je dopušten jer spada pod dobro supružnika i o plodnim i neplodnim danima zašto se itekako razlikuju od kondoma i pilula, zašto me opet pitaš? :hm

Ja ne znam što da radim s informacijom da ti poznaješ vrlo religioznu osobu koja poznaje katekizam. :cudi
Ja sam od takvih osoba katekizam i učila, od svećenika, vjeroučitelja pa do časnih sestara i teologa,
pa opet ne mislim da mi neke treće osobe daju ikakav legitimitet u raspravama na forumu. :cudi

I ne znam čemu ovo
možda misliš da sam neupućena jer nisam religiozna
kad ja zaista nikada ne procjenjujem forumaša prema tome što je u prvt životu već se obraćam onome što je napisao u svom postu.

Ja ne namećem mišljenje, samo sam se referirala na tvoje napisano ali ti imaš svako pravo vjerovati u svoje, naravno. :)
Last edited by Katja on 20 Feb 2013, 17:35, edited 1 time in total.

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Apotekarka u Hrvatskoj prekršila etički kodeks

Post by Katja » 20 Feb 2013, 17:34

Krokodil Behko wrote:
Katja wrote: Katekizam ne naučava da je jedina svrha seksa začeće, već je funkcija seksa kako razmnožavanje, tako i dobro supružnika.
Izvini, samo da te upitam kakva je razlika izmedju začinjanja i razmnožavanja? :)
Pa nikakva... samo sam koristila različite termine da se ne ponavljam u rečenici. :ooo

Dakle... katekizam ne naučava da je jedina svrha seksa začeće, već da je svrha seksa kako začeće, tako i dobro supružnika. Dakle, ne samo jedno, već jedno i drugo. :D

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Apotekarka u Hrvatskoj prekršila etički kodeks

Post by Zagorka » 20 Feb 2013, 17:36

Ja ću samo reći da sam radila na mjestu gdje su se mogli kupiti i muzicki cd-ovi,ali i i dvd-ovi s raznim sadrzajima ukljucujuci i filmove za odrasle.......i mogu ja imati misljenje kakvo hoću,ali šta ja imam nekome pametovati da Ćićolina ne treba njemu biti fantazija ili ovo,ono,mogu se samo pokupiti i otići s tog radnog mjesta,bitno je imati pazar u kasi,a ne rastjeravati kupce,u tom je i bit otvaranja radnji valjda i nabavljanja stvari :cudi
Zašto ih je nabavila ako ih ne misli dati,ne kontam taj dio?Mogla je reći mi to ne prodajemo,kao sto se neko moze opredijeliti da otvori kafić ili prodavnicu bez alkohola(i toga ima),a sad drzati u radnji alkohol i pitati nekoga hoces ti to za obloga ili ce s piti,bas mi i nema smisla :hm .....i ako je prvo,evo ti,ako ces piti,nemoj,nedam ja itd :cudi
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 126 times
Been thanked: 551 times
Status: Offline

Re: Apotekarka u Hrvatskoj prekršila etički kodeks

Post by gospođa Brams » 20 Feb 2013, 17:38

Katja wrote:Brams, već sam napisala u gornjem postu i o užitku koji je dopušten jer spada pod dobro supružnika i o plodnim i neplodnim danima zašto se itekako razlikuju od kondoma i pilula, zašto me opet pitaš? :hm
zato jer meni to nije nikakvo objašnjenje i ja i dalje ne vidim razliku, jer i jedno i drugo je upuštanje u seksualni odnos (svjesno) sa znanjem da u tom seksualnom odnosu do začeća vjerojatno neće doći

pustimo sad abortivnu kontracepciju, za to razumijem da se razlikuje od prirodne
uzmimo jedan kondom, po čemu je seks s kondomom grešan, a seks u vrijeme neplodnih dana nije?

pa meni je bitno reći da su informacije koje iznosim provjerene, budući da nisam religiozna i ne slažem se sa naukom KC i u skladu s time ne živim, lako je pomisliti da nisam objektivna i da pogrešno tumačim jer nisam upoznata s time kako treba. na tebi je želiš li vjerovati da je tako ili ćeš misliti da lažem i izmišljam imaginarne poznanike koji su detaljno prostudirali katekizam KC i koji po njemu žive
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 126 times
Been thanked: 551 times
Status: Offline

Re: Apotekarka u Hrvatskoj prekršila etički kodeks

Post by gospođa Brams » 20 Feb 2013, 17:40

Katja wrote: Dakle... katekizam ne naučava da je jedina svrha seksa začeće, već da je svrha seksa kako začeće, tako i dobro supružnika. Dakle, ne samo jedno, već jedno i drugo. :D
to jest točno, ali nepotpuno
seks koji nije otvoren začeću, grešan je
jer užitak i dobro supružnika sami za sebe nisu svrha seksa, nego zajedno sa otvorenošću seksa začeću čine njegovu svrhu
dakle, jedno bez drugog ne ide
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Apotekarka u Hrvatskoj prekršila etički kodeks

Post by Katja » 20 Feb 2013, 17:41

Zagorka wrote:Ja ću samo reći da sam radila na mjestu gdje su se mogli kupiti i muzicki cd-ovi,ali i i dvd-ovi s raznim sadrzajima ukljucujuci i filmove za odrasle.......i mogu ja imati misljenje kakvo hoću,ali šta ja imam nekome pametovati da Ćićolina ne treba njemu biti fantazija ili ovo,ono,mogu se samo pokupiti i otići s tog radnog mjesta,bitno je imati pazar u kasi,a ne rastjeravati kupce,u tom je i bit otvaranja radnji valjda i nabavljanja stvari :cudi
Zašto ih je nabavila ako ih ne misli dati,ne kontam taj dio?Mogla je reći mi to ne prodajemo,kao sto se neko moze opredijeliti da otvori kafić ili prodavnicu bez alkohola(i toga ima),a sad drzati u radnji alkohol i pitati nekoga hoces ti to za obloga ili ce s piti,bas mi i nema smisla :hm .....i ako je prvo,evo ti,ako ces piti,nemoj,nedam ja itd :cudi
Tako nekako i ja razmišljam...
Taj liječnički kodeks da liječnici imaju pravo pozvati se na prigovor savjesti radi moralnih nazora možda može u nekim situacijama biti dobar ali radi vjerskih nazora može dovesti do svakakvih situacija. Što ako neki liječnik, Jehovin svjedok recimo, odluči odbiti dati transfuziju krvi ili slično.
Nezgodno je.

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Apotekarka u Hrvatskoj prekršila etički kodeks

Post by Katja » 20 Feb 2013, 17:56

gospođa Brams wrote: uzmimo jedan kondom, po čemu je seks s kondomom grešan, a seks u vrijeme neplodnih dana nije?
Stvar (kod usporedbe s kondom) je u suzdržavanju od seksa u plodnim danima a ne seks u neplodnim danima i to je ono što mislim da ne razumiješ.
U neplodnim danima se može upražnjavati seks čak i kad se od njega ne sudržava u plodnim danima, zar ne? Je li to grijeh?

Dakle, usporedba je seks s kondomom nasuprot suzdržavanja od seksa u plodnim danima.
A to sam već objasnila, kondomom se sprječava začeće u seksualnom činu, a sudržavanjem od seksa u plodnim danima do seksualnog čina uopće nije došlo.

Ako hoćeš, probaj to shvatiti ovako: što je kontracepcija kod Bilingsove metode? Kontracepcija je suzdržavanje od seksa u plodnim danima. To je kontracepcija. Seksanje u neplodnim danima je samo logičnost koja proizlazi iz toga da par koji upražnjava izbjegavanje seksanja u plodnim danima, a seksati se ipak želi, čini to u neplodnima.
Eto, nadam se da je sad ok.:oo

gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 126 times
Been thanked: 551 times
Status: Offline

Re: Apotekarka u Hrvatskoj prekršila etički kodeks

Post by gospođa Brams » 20 Feb 2013, 18:01

razumijem što želiš reći
ali meni je i dalje problematičan ovaj dio upražnjavanja seksualnih odnosa koji nisu otvoreni začeću (seks u vrijeme neplodnih dana)
po meni je seks u vrijeme neplodnih dana jednako zatvoren začeću kao i seks s kondomom
to je seks kojem fali ta jedna komponenta koja seks po nauku KC smatra ispravnim - mogućnost začeća :)
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Apotekarka u Hrvatskoj prekršila etički kodeks

Post by Nela » 20 Feb 2013, 20:42

gospođa Brams wrote:razumijem što želiš reći
ali meni je i dalje problematičan ovaj dio upražnjavanja seksualnih odnosa koji nisu otvoreni začeću (seks u vrijeme neplodnih dana)
po meni je seks u vrijeme neplodnih dana jednako zatvoren začeću kao i seks s kondomom
to je seks kojem fali ta jedna komponenta koja seks po nauku KC smatra ispravnim - mogućnost začeća :)
Slazem se, ako je grijeh kontracepcija onda je grijeh i suzdrzavanje u vrijeme plodnih dana. Ja sto znam, grijeh je odbiti muza kada ima zelju i sta on pozeli u tim plodnim danima a necete da imate vise djece.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Apotekarka u Hrvatskoj prekršila etički kodeks

Post by Katja » 20 Feb 2013, 23:37

gospođa Brams wrote:razumijem što želiš reći
ali meni je i dalje problematičan ovaj dio upražnjavanja seksualnih odnosa koji nisu otvoreni začeću (seks u vrijeme neplodnih dana)
Mi smo već prešle u fazu filozofije a ne religije :D.
Koliko sam shvatila, tebi je problematičan seks u vrijeme neplodnih dana uvijek ili samo onda kada ga izbjegavaš za vrijeme plodnih dana?
Ako se, dakle, upražnjava seks u vrijeme neplodnih dana i u tom trenu pomisli - kad dođu plodni dani neću se seksat - onda je to grijeh, a ako se pomisli - kad dođu plodni dani ću se seksat - onda nije grijeh, a ako nisi siguran di ćeš se nalazit te dane i hoćeš li biti od volje onda si možda u grijehu a možda ne... :oo
To me malo podsjeća na kvantnu fiziku i spinove čestica - čestica ima određeni spin (lijevi ili desni) tek onda kad ju "pogledaš".

Religija, kvantna fizika i filozofija...sve smo pokrile. :ooo

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests