Stav religija o sredstvima zaštite od začeća

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
Post Reply
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120417
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6975 times
Been thanked: 7908 times
Status: Offline

Stav religija o sredstvima zaštite od začeća

Post by Krokodil Behko » 06 Feb 2013, 11:37

Apotekarka u Hrvatskoj prekršila etički kodeks
Odbila izdati kontracepcijske pilule jer joj to brani katolička vjera

Image

Trideset devetogodišnja stanovnica Dugoga Rata u Hrvatskoj, donedavno je živjela u vrlo logičnom, ali, pokazat će se, i krajnje naivnom uvjerenju da joj je za nabavu kontracepcijskog sredstva u apoteci dovoljno imati liječnički recept: vjerovala je u taj aksiom modernoga života, zasnovan na propisima, sve dok joj Ana Dukić, vlasnica dugoratske apoteke, nije odbila izdati kontraceptiv unatoč receptu. Zašto? Jer se to protivi njezinim vjerskim uvjerenjima zasnovanima na katoličkom nauku

Čitateljica Slobodne Dalmacije je, kaže, godinama na recept nabavljala kontracepcijska sredstva u apoteci 'Dukić'. Sve dok joj nedavno vlasnica apoteke Ana nije kazala da se prodaja kontracepcijskoga sredstva protivi njezinim vjerskim uvjerenjima, bez obzira na to što ima liječnički recept.

'Nije pomoglo ni što sam isto sredstvo godinama bez problema uzimala u njezinoj apoteci', tvrdi sagovornica Slobodne Dalmacije.

Nakon razgovora s vjerski osviještenom apotekarkom, žena se raspitala o svojim pravima.

'Prvo sam se javila ginekologu, koji je rekao da mi apotekarka mora dati ono što je na receptu. Potom sam se raspitivala kod udruga za zaštitu potrošača, tražila po internetu i nigdje nisam našla da apotekari imaju pravo na prigovor savjesti. Imaju ga ginekolozi ako ne žele obaviti abortus, ali svejedno moraju osigurati pravo pacijentici da joj bude pružena usluga', objašnjava.

Neobična apotekarka Ana Dukić za Slobodnu je potvrdila da je gospođi odbila izdati kontracepcijske pilule. Kaže da je nedavno na 'jednom stručnom skupu od kolegica saznala' da po zakonu više nisu dužne izdavati kontracepcijska sredstva ako se to protivi njihovim vjerskim uvjerenjima. Zakonsku odredbu na kojoj temelji svoj stav nije citirala.

Mate Portolan, predsjednik Hrvatske ljekarničke komore, tvrdi da apotekari imaju pravo na određeni prigovor savjesti, ali su dužni osigurati da uslugu koju ne žele dati pruže njihovi kolege ili u drugoj smjeni ili u drugoj ljekarni.

Smatra da je apotekarka iz ove priče 'na određen način prekršila etički kodeks' zbog koje je zaslužili prijavu Komori. Pojasnio je kako apotekarski prigovor savjesti nije reguliran niti jednim propisom. Odnosno, kada ga koriste kao alibi za odbijanje usluge, apotekari krše propise.


depo
online

Ruana
Status: Offline

Re: Apotekarka u Hrvatskoj prekršila etički kodeks

Post by Ruana » 06 Feb 2013, 12:36

Ova mora da je u nekoj sekti. Odkud ona zna zbog cega djevojka uzima ove pilule.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Apotekarka u Hrvatskoj prekršila etički kodeks

Post by Zagorka » 06 Feb 2013, 19:26

Pa šta onda radi sa lijekovima na policama?Gleda u njih dok im rok ne istekne? :cudi
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119668
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5648 times
Been thanked: 12171 times
Contact:
Status: Online

Re: Apotekarka u Hrvatskoj prekršila etički kodeks

Post by Maja » 19 Feb 2013, 14:13

Otkaz :vik

gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 127 times
Been thanked: 554 times
Status: Offline

Re: Apotekarka u Hrvatskoj prekršila etički kodeks

Post by gospođa Brams » 19 Feb 2013, 19:29

Mene zanima kako nema "priziv savjesti" kad prodaje ostale nebulozne lijekove koje vjerojatno drži u svojoj apoteci, sve te silne tablete od koje su mnoge sigurno štetne za zdravlje, tipa tablete za mršavljenje i slično. To nije bitno, bitno je kmečati o abortivnoj kontracepciji. Opet briga za nekakav fantomski potencijalni zametak pored brige za živog čovjeka.
Normalno je nabavljala kontracepcijske pilule i odjednom ih ne želi prodavati.
Ima pravo na priziv savjesti, ali ako se već na to pozove, dužna je pacijentu svakako lijek osigurati na neki način, preko drugog apotekara ili nekako drugačije, što očito nije.
Ja bi joj uručila lijepo otkaz. Očito je fulala profesiju
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Apotekarka u Hrvatskoj prekršila etički kodeks

Post by Zagorka » 19 Feb 2013, 19:45

njeno nije da propovijeda ni pametuje,već da kaze izvolite,da teblete i kaze doviđenja...niko je nije pitao za mišljenje....
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Apotekarka u Hrvatskoj prekršila etički kodeks

Post by Katja » 20 Feb 2013, 07:45

Zagorka wrote:Pa šta onda radi sa lijekovima na policama?Gleda u njih dok im rok ne istekne? :cudi
Apotekarka je izjavila da ne odbija prodavati kontracepcijske pilule ako su propisane zbog određenih ginekoloških problema (što ona vidi po šifri) već samo kao kontracepcijsko sredstvo.
Maja wrote:Otkaz :vik
To je njena privatna ljekarna, nema joj tko dati otkaz..

Inače, treba znati da je apotekarka jednostavno postupila u skladu s etičkim kodeksom koji se zove PRIGOVOR SAVJESTI a koji postoji i u zakonu
Članak 20.
Radi svojih etičkih, vjerskih ili moralnih nazora, odnosno uvjerenja liječnik se ima pravo pozvati na priziv savjesti te odbiti provođenje dijagnostike, liječenja i rehabilitacije pacijenta...




To je što se tiče legalne strane ...
što se tiče moralnosti njenog postupka - drago mi je da su se nakon tog događaja građani digli na noge u tolikom broju kako bi osudili njen čin. Jer ono što je ta žena napravila je bezobrazno nametanje svoje vjere nekome tko je u tom trenutku o njoj ovisio. A ja ne bih htjela da mi se zemlja pretvori u nekakav Hrvakistan :ooo

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37885
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2945 times
Been thanked: 2287 times
Status: Offline

Re: Apotekarka u Hrvatskoj prekršila etički kodeks

Post by Pasaga » 20 Feb 2013, 08:50

Ja to gledam nekako drugacije...
Ta apotekarka je moglo bi se prije reci reagovala malo ishitreno,nekontrolisano.
Mogla je ona njoj iznjeti svoj stav po pitanju toga,sugestiju...i to je korisno ponekad.
Na kraju,morala je da usluzi tu zenu_djevojku.
Na taj nacin ta apotekarka moze smatrati da je ispunila svoju duznost...moralnu
i da oboje budu zadovoljni.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Apotekarka u Hrvatskoj prekršila etički kodeks

Post by Katja » 20 Feb 2013, 08:53

Bravo Pasaga, to bi bilo najciviliziranije.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120417
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6975 times
Been thanked: 7908 times
Status: Offline

Re: Apotekarka u Hrvatskoj prekršila etički kodeks

Post by Krokodil Behko » 20 Feb 2013, 08:54

Da se prisjetimo članka
Mate Portolan, predsjednik Hrvatske ljekarničke komore, tvrdi da apotekari imaju pravo na određeni prigovor savjesti, ali su dužni osigurati da uslugu koju ne žele dati pruže njihovi kolege ili u drugoj smjeni ili u drugoj ljekarni.
Ne sjećam se da sam čuo za sličan dogadjaj kod nas. Vjerovatno zato što smo
halabučan narod pa apotekari ne riskiraju puno. :)
online

Ruana
Status: Offline

Re: Apotekarka u Hrvatskoj prekršila etički kodeks

Post by Ruana » 20 Feb 2013, 09:04

Krokodil Behko wrote:Da se prisjetimo članka
Mate Portolan, predsjednik Hrvatske ljekarničke komore, tvrdi da apotekari imaju pravo na određeni prigovor savjesti, ali su dužni osigurati da uslugu koju ne žele dati pruže njihovi kolege ili u drugoj smjeni ili u drugoj ljekarni.
Ne sjećam se da sam čuo za sličan dogadjaj kod nas. Vjerovatno zato što smo
halabučan narod pa apotekari ne riskiraju puno. :)
Da je ovo bilo kod nas odma bi rekli "sigurno ima vezu sa vehabijama"
Sad ce Katja "zasto uvjek njih spominjes"

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Apotekarka u Hrvatskoj prekršila etički kodeks

Post by Katja » 20 Feb 2013, 09:06

Zašto uvijek njih spominješ?


:ooo


Pa i ovo se odma prebacilo na vjernike iako je činjenica da ima brdo apotekarki vjernica koje ovako nešto nikad nisu niti neće učiniti. :)

Ruana
Status: Offline

Re: Apotekarka u Hrvatskoj prekršila etički kodeks

Post by Ruana » 20 Feb 2013, 09:08

Katja wrote:Zašto uvijek njih spominješ?


:ooo


Pa i ovo se odma prebacilo na vjernike iako je činjenica da ima brdo apotekarki vjernica koje ovako nešto nikad nisu niti neće učiniti. :)
Jer se oni nama uvjek pripisuju.
Nisam povezala sa vjerom nego sam rekla:
Ruana wrote:Ova mora da je u nekoj sekti. Odkud ona zna zbog cega djevojka uzima ove pilule.
Nisam znala da ona moze vidjeti zasto ih uzima.

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Apotekarka u Hrvatskoj prekršila etički kodeks

Post by Katja » 20 Feb 2013, 09:19

Ruana wrote: Nisam povezala sa vjerom nego sam rekla:
Ruana wrote:Ova mora da je u nekoj sekti. Odkud ona zna zbog cega djevojka uzima ove pilule.
Nisam znala da ona moze vidjeti zasto ih uzima.
Ne ti, nego u našim medijima i na našim forumima su to povezali sa svim vjernicima...
Ali, iskreno, ja se na to ne ljutim, iako sam vjernica. Meni je potpuno jasno da je na svim vjernicima odgovornost davati do znanja
i postupcima i riječima da ne stojimo iza ovakvih ekstremnih pojava. :cudi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120417
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6975 times
Been thanked: 7908 times
Status: Offline

Re: Apotekarka u Hrvatskoj prekršila etički kodeks

Post by Krokodil Behko » 20 Feb 2013, 09:26

Ne sjećam se da islam ima neki stav o ovome. Bar ne kod nas.
Uostalom nije ni bitno. Bitno je da po zakonu moraju prodavati/izdavati te lijekove.
online

Ruana
Status: Offline

Re: Apotekarka u Hrvatskoj prekršila etički kodeks

Post by Ruana » 20 Feb 2013, 09:32

Krokodil Behko wrote:Ne sjećam se da islam ima neki stav o ovome. Bar ne kod nas.
Uostalom nije ni bitno. Bitno je da po zakonu moraju prodavati/izdavati te lijekove.
Naravno da je zabranjeno, osim u svrhu lijecenja, izuzev ako doktor zeni kaze da joj je trudnoca stetna za zdravlje.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120417
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6975 times
Been thanked: 7908 times
Status: Offline

Re: Apotekarka u Hrvatskoj prekršila etički kodeks

Post by Krokodil Behko » 20 Feb 2013, 09:37

Ruana wrote:
Krokodil Behko wrote:Ne sjećam se da islam ima neki stav o ovome. Bar ne kod nas.
Uostalom nije ni bitno. Bitno je da po zakonu moraju prodavati/izdavati te lijekove.
Naravno da je zabranjeno, osim u svrhu lijecenja, izuzev ako doktor zeni kaze da joj je trudnoca stetna za zdravlje.
E pa ja mislim da se to kod nas kupuje ko bombone. Možda je neka druga država u pitanju.
online

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Apotekarka u Hrvatskoj prekršila etički kodeks

Post by Nela » 20 Feb 2013, 09:40

Pa ako je kontacepcija zabranjena, a ne vjerujem da je, sta je onda sa abortusom. Onaj ko uzima te tableta stiti se od nezeljene trudnoce i smatram da je svakako bolje tableta nego abortus. Bezbeli je toj apotekarki lakse nositi na glavi neciji abortus nego sprjecavanje istog.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

Ruana
Status: Offline

Re: Apotekarka u Hrvatskoj prekršila etički kodeks

Post by Ruana » 20 Feb 2013, 09:45

Krokodil Behko wrote:
Ruana wrote:
Krokodil Behko wrote:Ne sjećam se da islam ima neki stav o ovome. Bar ne kod nas.
Uostalom nije ni bitno. Bitno je da po zakonu moraju prodavati/izdavati te lijekove.
Naravno da je zabranjeno, osim u svrhu lijecenja, izuzev ako doktor zeni kaze da joj je trudnoca stetna za zdravlje.
E pa ja mislim da se to kod nas kupuje ko bombone. Možda je neka druga država u pitanju.
Kakve veze ima stav Islama sa nasim apotekama, BiH nije serijetska zemlja. :cudi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120417
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6975 times
Been thanked: 7908 times
Status: Offline

Re: Apotekarka u Hrvatskoj prekršila etički kodeks

Post by Krokodil Behko » 20 Feb 2013, 09:48

Ruana wrote:
Krokodil Behko wrote:
Ruana wrote:
Krokodil Behko wrote:Ne sjećam se da islam ima neki stav o ovome. Bar ne kod nas.
Uostalom nije ni bitno. Bitno je da po zakonu moraju prodavati/izdavati te lijekove.
Naravno da je zabranjeno, osim u svrhu lijecenja, izuzev ako doktor zeni kaze da joj je trudnoca stetna za zdravlje.
E pa ja mislim da se to kod nas kupuje ko bombone. Možda je neka druga država u pitanju.
Kakve veze ima stav Islama sa nasim apotekama, BiH nije serijetska zemlja. :cudi
To sam i sam rekao kad sam rekao da nije najbitnije. A rekao sam jer sam čitao
negdje prošle godine da se pilule za dan poslije u BiH mogu kupiti bezmalo pa
i na trafici.
online

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 23 guests