Stav religija o sredstvima zaštite od začeća

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Apotekarka u Hrvatskoj prekršila etički kodeks

Post by Katja » 20 Feb 2013, 23:42

Nela wrote: Ja sto znam, grijeh je odbiti muza kada ima zelju
Zato se treba snaći pa umjesto da ga odbiješ jednostavno mu ubiješ želju.
Možeš mu spomenuti da je upravo zvala njegova mama... :DD

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: Apotekarka u Hrvatskoj prekršila etički kodeks

Post by Krokodil Behko » 21 Feb 2013, 11:01

Katja wrote:
Nela wrote: Ja sto znam, grijeh je odbiti muza kada ima zelju
Zato se treba snaći pa umjesto da ga odbiješ jednostavno mu ubiješ želju.
Možeš mu spomenuti da je upravo zvala njegova mama... :DD
Ja sam mislio da se to odnosi samo na Islam. Znam da je Nurudin jedno vrijeme
stalno pisao o nekom šporetu, hljebu i njivama. Haj Nurudine, podsjeti me.
Zaboravio sam taj dio predavanja :hihi
online

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Apotekarka u Hrvatskoj prekršila etički kodeks

Post by Nela » 21 Feb 2013, 11:33

Katja wrote: Zato se treba snaći pa umjesto da ga odbiješ jednostavno mu ubiješ želju.
Možeš mu spomenuti da je upravo zvala njegova mama... :DD
Ne pogadjaju njega pozivi ni ista sl. kad je ovo u pitanju :oo da ti pravo kazem gledam da se ne ogrijesim na drugi nacin, da nekome ne ucinim nesto nazao, namjerno povrijedim, uskratim pomoc a mogu je pruziti itd. a ovo ako je grijeh onda nek se pika, sta cu.
Ne mogu ni bezgresna umrijeti :ooo
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 126 times
Been thanked: 551 times
Status: Offline

Re: Apotekarka u Hrvatskoj prekršila etički kodeks

Post by gospođa Brams » 21 Feb 2013, 19:49

Katja wrote:
gospođa Brams wrote:razumijem što želiš reći
ali meni je i dalje problematičan ovaj dio upražnjavanja seksualnih odnosa koji nisu otvoreni začeću (seks u vrijeme neplodnih dana)
Mi smo već prešle u fazu filozofije a ne religije :D.
Koliko sam shvatila, tebi je problematičan seks u vrijeme neplodnih dana uvijek ili samo onda kada ga izbjegavaš za vrijeme plodnih dana?
Ako se, dakle, upražnjava seks u vrijeme neplodnih dana i u tom trenu pomisli - kad dođu plodni dani neću se seksat - onda je to grijeh, a ako se pomisli - kad dođu plodni dani ću se seksat - onda nije grijeh, a ako nisi siguran di ćeš se nalazit te dane i hoćeš li biti od volje onda si možda u grijehu a možda ne... :oo
To me malo podsjeća na kvantnu fiziku i spinove čestica - čestica ima određeni spin (lijevi ili desni) tek onda kad ju "pogledaš".

Religija, kvantna fizika i filozofija...sve smo pokrile. :ooo
trudim se objasniti ali nikako ne ide

dakle, što podrazumijeva prirodna kontracepcija? podrazumijeva izbjegavanje seksa u plodne dane, i upražnjavanje seksa u neplodne
takvi seksualni odnosi NISU otvoreni začeću
jer je žena tada neplodna, i do začeća ne može doći
da, postoji mala šansa da joj se baš taj mjesec poremetio ciklus pa eto plodni dani joj nastupe kad misli da su neplodni, ali ukoliko netko ima dovoljno redovite cikluse da se može ravnati prema njima, šanse za to su jednake kao da ti pukne kondom

budući da nauk KC kaže kako seks mora biti otvoren začeću, i zbog toga je kontracepcija grijeh, kao i homo seks, kako je onda prirodna kontracepcija ok
jer i parovi koji se ravnaju prema tome također upražnjavaju seksualne odnose koji NISU otvoreni začeću i nemaju tu komponentu
isto kao i parovi koji koriste recimo kondom

i sad, meni nije jasno kako je jedno ok, a drugo nije

apstitencija od seksa (u plodnim ili neplodnim danima) nije naravno grijeh.
ne može biti grešan seks kojeg nema
ali može biti onaj koji nije otvoren začeću (a seks u neplodnim danima to jest)
evo sad sam zadnji put probala se izraziti najbolje što mogu :ooo
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Apotekarka u Hrvatskoj prekršila etički kodeks

Post by Zagorka » 21 Feb 2013, 19:53

Katja wrote:
Nela wrote: Ja sto znam, grijeh je odbiti muza kada ima zelju
Zato se treba snaći pa umjesto da ga odbiješ jednostavno mu ubiješ želju.
Možeš mu spomenuti da je upravo zvala njegova mama... :DD
Ovo izmislio neki muškarac i rekao da su Božije riječi.....ukoliko je Bog najmilostivije biće,niko me ne moze ubijediti da su ovo Njegove riječi......sad ženi dijete bolesno,otac joj umro,nasekirana,bolesna,ne smijes odbiti :rol
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Stav religija o sredstvima zaštite od začeća

Post by paparaci » 22 Feb 2013, 00:39

:D.

i ti Zagorka volis ici u krajnost :oo

pa koji bi retard tad pomislio ili zatrazio takvo nesto?! mislim da se inace u diskusijama o islamu zaboravlja jedna prosta cinjenica - a to je pretpostavka da osobe uopste zive po nacelima islama i da skoro u potpunosti ili dobrim dijelom upraznjavaju praksu istog. ne moze se nikako porediti osoba koja je tako duboko u vjeri sa onom koja eto nosi samo muslimansko ime i mozda zna za bajram i slicno. pristup svemu je totalno drugi.

sto se tice teme. po/u islamu je zabranjen intimni odnos prije braka. sto se tice zastite od zaceca u braku, o tome ne mogu mnogo ili nista reci. ali pretpostavljam da je dozvoljena ukoliko bracni par jos nije u stanju (da li finansijskom ili psihickom) da adekvatno osigura potomak ili ukoliko vec imaju odredjen broj djece i ne zele ih jos vise imati.
Krokodil Behko wrote:
Ja sam mislio da se to odnosi samo na Islam. Znam da je Nurudin jedno vrijeme
stalno pisao o nekom šporetu, hljebu i njivama. Haj Nurudine, podsjeti me.
Zaboravio sam taj dio predavanja :hihi
o sporetu i hljebu ti je mrki non stop trubio. :D.
znaci, kad ce njemu cefne - moze ili bolje receno mora i kruh izgoriti. ne smije da ga odbije. :plavi

medjutim. cuo sam, ali ne znam je li istina, da je zeni dozvoljeno cak prekinuti namaz (molitvu) ukoliko strepi/misli da ce joj kruh izgoriti.

a o njivama nam je Nurudin zborio. naime, radi se o ajetu iz Kur'ana koji govori o tome da covjek svojoj zeni treba prici kao sto prilazi njivi kad je obradjuje. znaci, veoma pazljivo, ukoliko zeli da mu njiva sto bolje rodi. :hihi

nadam se da ce se brat Nurudin ipak javiti i vise nas prosvijetliti. ;)
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Stav religija o sredstvima zaštite od začeća

Post by Katja » 22 Feb 2013, 08:04

paparaci wrote: covjek svojoj zeni treba prici kao sto prilazi njivi kad je obradjuje. znaci, veoma pazljivo, ukoliko zeli da mu njiva sto bolje rodi. :hihi
Nego... u krajevima gdje je škrta i kamenita zemlja… jel’ se treba žena opirati muškarcu kao što se tvrda zemlja opire plugu? :hihi

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Stav religija o sredstvima zaštite od začeća

Post by mrki62 » 22 Feb 2013, 09:00

@paparaci

Po tvom načinu pisanja, tamo gdje mene pominješ u smislu kako je to mrki non stop,............ u vezi žene što treba čojku dat pi*ke, pa makar i hljeb izgorio.
Budi pošten i napiši da se je u vezi toga vodila rasprava i da mrki NIJE to izmislio, da je to HADIS koji postoji striktno za VEHABIJE a ja ću ga ponovo postaviti, da raja vidi , da to ipak nisu riječi od mrkija već od VEHABIJA, koji u svakom pogledu nakaradno tumače islam.
Dakle, vehabijski hadis;Ukoliko muž zatraži da zadovolji svoje intimne potrebe, žena ce mu to ispuniti pa makar hljeb stavila u pec da se pece. To se temelji na hadisu koji Talk b. ‘Ali, r.a, prenosi od Vjerovjesnika, s.a.v.s: «Ako covjek pozove svoju suprugu da zadovolji svoje potrebe, neka mu dode, pa makar hljeb stavila u pec!»

El-Mubarekfuri, tumaceci ovaj hadis, kaže da je žena dužna udovoljiti svom suprugu, pa makar stavila hljeb u pec, buduci da se ne smije micati od peci, kako hljeb ne bi zagorio i postao neupotrebljiv. Prece je da hljeb izgori, nego da muž izgubi strpljenje i ode u zinaluk.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Stav religija o sredstvima zaštite od začeća

Post by Luna. » 22 Feb 2013, 09:16

jel iko gledo film " svecenikova djeca"... komedija... pocinje tako, sto jedan prodavac sa trafike dolazi kod popa da se ispovidi, jer, izmedju ostalog, prodaje i kondome na trafici i kao katolik smatra da je to grijeh... urnebesna komedija, stvarno je treba pogledat :plavi
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Stav religija o sredstvima zaštite od začeća

Post by Katja » 22 Feb 2013, 09:25

mrki62 wrote: makar i hljeb izgorio.
....
«Ako covjek pozove svoju suprugu da zadovolji svoje potrebe, neka mu dode, pa makar hljeb stavila u pec!»
Pa to si se ti samo došao hvaliti svojim ljubavnim umijećem. :oo

Ako hljeb uspije izgoriti iako se peče sat vremena, onda nam ti tu prodaješ priču da tebi baš svaki seks traje preko sat vremena. :ooo

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Stav religija o sredstvima zaštite od začeća

Post by mrki62 » 22 Feb 2013, 09:45

Katja
Nisi shvatila, to nisu moje riječi
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

Ruana
Status: Offline

Re: Stav religija o sredstvima zaštite od začeća

Post by Ruana » 22 Feb 2013, 09:57

I ja hljeb pecem sat vremena istiha na 200 stepeni, a fino sam ovome mome govorila "idi bolan ne bio u vehabije bolje se placa" a on jok nego radi po satu pa se umori kad dodje kuci ni hjeba ne moRe a ja ga sahat pekla. Eee sta bi se sve za sat vremena moglo.

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Stav religija o sredstvima zaštite od začeća

Post by paparaci » 22 Feb 2013, 23:38

Katja wrote:
paparaci wrote: covjek svojoj zeni treba prici kao sto prilazi njivi kad je obradjuje. znaci, veoma pazljivo, ukoliko zeli da mu njiva sto bolje rodi. :hihi
Nego... u krajevima gdje je škrta i kamenita zemlja… jel’ se treba žena opirati muškarcu kao što se tvrda zemlja opire plugu? :hihi
ne znam, vala. pitaj ove iz Hercegovine. :haha :p




Black, ako citas ovo, bilo bi super kad bi nas malo prosvijetlio. :ok
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Stav religija o sredstvima zaštite od začeća

Post by Calla » 23 Feb 2013, 12:46

evo i ovdje se moze napomenuti da vjera ipak treba ostati u kucnom dometu svakog pojedinca
i da se njen izbor ne smije kositi sa njenom profesijom i profesionalnom svakodnevnicom ,
jer ni njeni kupci nisu svi vjernici..
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Stav religija o sredstvima zaštite od začeća

Post by Calla » 23 Feb 2013, 12:50

Luna. wrote:jel iko gledo film " svecenikova djeca"... komedija... pocinje tako, sto jedan prodavac sa trafike dolazi kod popa da se ispovidi, jer, izmedju ostalog, prodaje i kondome na trafici i kao katolik smatra da je to grijeh... urnebesna komedija, stvarno je treba pogledat :plavi

eh da i te ludosti ,
,pa profesionalni svecenik ga nagovori da se probuse kondomi i tako prodaju ne bi li opcina dobila vise djece a on ostao na radnom mjestu,, :pusi :grana :lud
pa dokle ovaj egoisticni gen muskarca da se trpi,,, :ha :lup
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Stav religija o sredstvima zaštite od začeća

Post by Zagorka » 23 Feb 2013, 19:35

paparaci wrote::D.

i ti Zagorka volis ici u krajnost :oo
De šuti ima svakakvih hajvana :grana :oo Gledala dokumentarac,zeni mati i otac umrli u kratkom roku,i ona bila malo u depri,tugovala,a on odmah nasao ljubavnicu jer njoj nije odmah bilo bas do akcije.I na kraju ta ljubavnica njegova ukoka nju,jer je zenska malo netacna bila.Ima svega.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Stav religija o sredstvima zaštite od začeća

Post by paparaci » 24 Feb 2013, 17:38

reci ti meni, da li je tv ostao citav nakon toga?! dozivljavam te kao jako burnu osobu. :hihi
mogu zamisliti da (tv) stoji iza pancir-stakla :ha :p

ma svasta zemljom kroci. ta prica je zaista zalosna.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Stav religija o sredstvima zaštite od začeća

Post by Zagorka » 24 Feb 2013, 17:47

[quote="paparaci"]reci ti meni, da li je tv ostao citav nakon toga?! dozivljavam te kao jako burnu osobu. :hihi
mogu zamisliti da (tv) stoji iza pancir-stakla :ha :p


ma svasta zemljom kroci. ta prica je zaista zalosna.[/quote]

ma nisam bolan ja takva, :ha sto me ljudi dozivljavaju tako nemam pojma :cudi
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: Stav religija o sredstvima zaštite od začeća

Post by Krokodil Behko » 25 Feb 2013, 16:16

Stvar je jednostavna. Kontrola radjanja je prisutna manje ili više u svim zemljama svijeta
na ovaj ili onaj način. Tek toliko da ne bi čitali vijesti, poput one iz Poljske kad je neka
Poljakinja ubila nekoliko svojih beba, jer ih nije mogla izdržavati. Abortus podržavam definitivno.
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: Stav religija o sredstvima zaštite od začeća

Post by Krokodil Behko » 18 May 2016, 18:48

Poljska katolička crkva traži potpunu zabranu svih vrsta prekida trudnoće

Image
Poljska ima jedan od najrestriktivnijih zakona o pobačaju u Europi, a aktivističke skupine sada traže potpunu zabranu prekida trudnoće u ovoj zemlji

Poljska je 1993. godine donijela Zakon o pobačaju prema kojem se prekidanje trudnoće dozvoljava samo u slučaju silovanja, incesta, kada trudnoća za majku predstavlja zdravstveni rizik i kada liječnici utvrde da je fetus deformiran.

Čelnici poljske Katoličke crkve i aktivističke grupe okupljene oko njih sada od države traže da u potpunosti zabrani pobačaj.

'Kada je u pitanju život nerođenog djeteta, ne slažemo se s trenutnim kompromisom koji je postavljen u zakonu iz 1993. godine. Pozivamo sve ljude dobre bolje, vjernike ili ateiste, da zakonski rade na zaštiti nerođenih, poručili su biskupi u svom dekretu koji se čitao u crkvama diljem Poljske.

Iako je Poljska zemlja s više od 90 posto katolika, u crkvama diljem Poljske dekret ipak nije naišao na odobravanje vjernika. Mnoge žene i muškarci protestirali su protiv pokušaja nametanja zabrane izlaskom iz crkve, ali njihova poruka bila je jasna – niko ne smije zabraniti ženi da sama donosi odluke o svom tijelu.

Video nastao u varšavskoj crkvi sv. Ane koji je do sada vidjelo više od 4 miliona ljudi i dobio je 43 hiljade lajkova osoba koje se također ne slažu sa zabranom pobačaja.

Feminističke grupe procjenjuju da je između 100.000 i 150.000 žena u Poljskoj zbog restriktivnog zakona napravilo pobačaj u ilegalnim poljskim klinikama ili u inozemstvu. Novi prijedlog Zakon o pobačaju treba skupiti 100.000 potpisa kako bi dospio na dnevni red parlamenta koji je pod kontrolom konzervativaca pa mnogi smatraju da će se sadašnji zakon sigurno mijenjati.

(slobodna.bosna)
online

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests