Vehabije

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: Vehabije

Post by blento59 » 25 Sep 2011, 20:41

Vehabizam je konzervativni pokret u Islamu koji se utemeljio krajem 17. i početkom 18. vijeka. Njegov duhovni izvornik je Muhammed 'Abdulwahab, tzv. reformator Islama, porijeklom iz Saudijske Arabije. Vehabizam u suštini se zasniva na redukcionističkim i izvornim idejama o islamu te kroz iste ima vrstu interpretacije islama koja se razlikuje od drugih islamskim smjerova kao što su sunizam, sufizam i šiizam. Vehabizam nastoji zadržati muslimane na izvornoj interpretaciji Islama bez daljnjih naučnih, teorijskih i sl. posredovanja u interpretaciji. Samim tim vehabizam je interpretativni tok koji nema svoju literaturu, koji nema svoje mišljenje, te duhovni tok koji zagovara krajnje reduciranje čovjeka kao pojedinca i muslimana kao zajednice.[1]

Vehabizam je nastao kroz političku podjelu u Saudijskoj Arabiji krajem 17. vijeka u kojem je dioba napravljena između političkog života muslimana i religijskog pri kojem je religijski život kontrolisan od strane vehabijskih izvornika.

U modernom vremenu vehabizam je najprošireniji u nemoderniziranim dijelovima Azije i u manjoj mjeri u Evropi te ga mnogi okrivljuju za podsticanje i ideološka osnova današnjim terorističkim grupa u Afganistanu, Saudijskoj Arabiji i Iraku. Također se smatra da su pojedini poklonici vehabizma sa svojim vehabijskim ideološkim uvjerenjima poduprijeli terorističke napade u SAD-u i Evropi.
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Vehabije

Post by mrki62 » 27 Sep 2011, 19:02

Aaaaaaa, to su oni ljudi što svojim ženama "dozvoljavaju" da hodaju gologlave, to su oni ljudi što samo oni znaju kako žena smije da se oblači , jer ženama to "znanje" nije dozvoljeno a nije ženama po njihovom ni dozvoljeno da bi njihove žene čak i u neznanju hodale gologlave,........... može se desiti da se kojim božijim čudom to i desi al bože moj,..... oni su i iznad boga i to se njihovim ženama ni kojim čudom ne može desiti :pusi



Najbolji lijek = http://www.antivehabije.com/
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Vehabije

Post by mrki62 » 15 Oct 2011, 15:07

Ovo sam pronašao na jednom linku , kao komentar na vijesti o vehabijama :

Islam vehabijama znaci isto kao katolicizam pvavoslavcima. U ime islama ti kriminalci teroriziraju okolno stanovnistvo, a u isto vrime islam im je pokrice i velika zastita. Iskorijeniti vehabije iz BiH-e je primarna duznost bosnjacko-muslimanske vlade. Pronaci ih, uhapsiti ih, oduzeti im pravo boravka i protjerati ih u drzave porijekla, a domace vehebije kazniti najstrozim kaznama pred vojnim sudom. Bilo bi vrijeme da bosnjacko-muslimanska vlada pogleda istini i islamsko-opasnoj stvarnosti u oci. Neka se oni klanjaju i guze koliko god hoce, ali neka islam ne uzimaju kao ispriku i pokrice u svojim kriminalnim i zlocinackim djelima. Neka ih ubijeni Osama pozove za sobom!
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Toruk Makto
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3417
Joined: 24 Mar 2010, 02:02
Location: C:\Documents and Settings\Toruk Makto\Desktop
Has thanked: 6 times
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Vehabije

Post by Toruk Makto » 15 Oct 2011, 15:12

i naravno da bi ja sad ovo obrisao da sam moderator . bezveze .
Dal se trava sadi kod njih ko kod nas žito ,
da vidim svemirca , to bi ga ja upitooo .

Kewser
Na probnom
Na probnom
Posts: 30
Joined: 15 Oct 2011, 15:14
Status: Offline

Re: Vehabije

Post by Kewser » 15 Oct 2011, 15:24

Esselamu alejkum

Da li mi neko moze reci odakle potice naziv vehabija i sta znaci...

fala

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Vehabije

Post by komsija » 15 Oct 2011, 15:25

Kewser wrote:Esselamu alejkum

Da li mi neko moze reci odakle potice naziv vehabija i sta znaci...

fala
Da si pogledao na komentar navise od Blente vidio bi odgovor :)
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

Kewser
Na probnom
Na probnom
Posts: 30
Joined: 15 Oct 2011, 15:14
Status: Offline

Re: Vehabije

Post by Kewser » 15 Oct 2011, 15:39

ovo je ispravno misljenje:


User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Vehabije

Post by komsija » 15 Oct 2011, 15:49

Kewser wrote:ovo je ispravno misljenje:

Niko to vise ne ispravi jer se naziv vehabije udomacio
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: Vehabije

Post by blento59 » 15 Oct 2011, 15:50

komsija wrote:
Kewser wrote:Esselamu alejkum

Da li mi neko moze reci odakle potice naziv vehabija i sta znaci...

fala
Da si pogledao na komentar navise od Blente vidio bi odgovor :)
[media]AHHjm1I96m4&feature[/media]
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Vehabije

Post by mrki62 » 15 Oct 2011, 16:07

Ko će meni odgovoriti na pitanje ; ko to vehabije piše sa navodnim znacima ?
U čitavom svijetu postoje i prisutni su , imenuju ih a ko to ne prihvata da su vehabije bez navodnica ?!
Imal neko da opiše način vjerovanja kod vehabija.
Primjer, kod nas je Mevlud nešto uobičajeno a da li je kod njih ?
Da vidimo u vezi Mevluda, šta misli čarobni i ovaj novi član Kewser :pusi
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

Kewser
Na probnom
Na probnom
Posts: 30
Joined: 15 Oct 2011, 15:14
Status: Offline

Re: Vehabije

Post by Kewser » 15 Oct 2011, 16:29

Ja sam zensko :)
Kod nas u BiH je problem sto je dosta zastupljena novotarija.
"VEHABIJE" ne postoje ali da ti bude jasnije "vehabije" kako ih nazivas ti i mnogi su ljudi koji praktikuju pravi Islam i sunet.


Pitanje: Povećao se broj onih koji pitaju o propisu obilježavanja mevluda – Muhammedovog, sallallahu alejhi ve sellem, rođendana te o propisima ustajanja njemu na noge, nazivanja selama i drugih djela koja se čine prilikom obilježavanja mevluda.

Odgovor: Nije dozvoljeno obilježavanje Poslanikovog, sallallahu alejhi ve sellem, rođendana – mevluda, niti bilo čijeg rođendana, jer se to smatra bidatom – novotarijom, koja je uvedena u vjeru naknadno. Sam Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, nije ga obilježavao, niti su to obilježavale njegove pravedne halife (Ebu Bekr, Omer, Osman, i Alija radijallahu anhum), niti drugi Poslanikovi, sallallahu alejhi ve sellem, ashabi, radijallahu anhum, niti bilo ko iz tri odabrane generacije poslije ashaba.

Oni su najbolje poznavali sunnet – praksu Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, najviše ga voljeli i najpotpunije slijedili njegov sunnet od svih onih koji su došli nakon njega.

U vjerodostojnom hadisu Allahovog Vjerovjesnika, sallallahu alejhi ve sellem, prenosi se da je rekao: "Ko u ovu našu vjeru uvede ono što nije od nje, neće mu biti primljeno", tj. bit će odbačeno. I kaže u drugom hadisu: "Oporučujem vam moj sunnet i sunnet mojih pravednih halifa nakon mene. Čvrsto se držite toga, i stisnite svojim kutnjacima. I upozoravam vas na novine u vjeri, jer svaka novina u vjeri je bidat – novotarija, a svaka novotarija je zabluda." U ova dva hadisa nalazi se žestoko upozorenje i prijetnja na opasnost uvođenja i prakticiranja novotarija.

Kaže Uzvišeni Allah u Svojoj plemenitoj Knjizi: "...a ono što vam Allahov Poslanik dadne, to uzmite, a što vam zabrani, to ostavite" (prijevod značenja El-Hašr, 7), i kaže 'azze ve dželle: "Neka se pripaze oni koji postupaju suprotno njegovom naređenju da ih ne pogodi kakva fitna – smutnja ili da ih ne zadesi bolna kazna" (prijevod značenja En-Nur, 63), i kaže Uzvišeni: "Vi u Allahovom Poslaniku imate najbolji uzor, za onoga koji se nada Allahovoj milosti i nagradi na onom svijetu, i koji često Allaha spominje" (prijevod značenja El-Ahzab, 21), i kaže Uzvišeni: "Allah je zadovoljan prvim muslimanima, muhadžirima i ensarijama, i svima onima koji ih slijede dobra djela čineći, a i oni su zadovoljni Njime; za njih je On pripremio džennetske bašče kroz koje rijeke teku, i oni će vječno i zauvijek u njima boraviti. To je veliki uspjeh" (prijevod značenja Et-Tevbe, 100), i kaže Allah Uzvišeni: "Danas sam vašu vjeru usavršio i Svoju blagodat prema vama upotpunio i zadovoljan sam da vam islam bude vjera" (prijevod značenja El-Maide, 3), i mnogi drugi ajeti.

Obilježavanjem mevluda i njemu sličnih običaja zapravo se aludira na to da Allah Uzvišeni nije usavršio i upotpunio vjeru ovome ummetu, te da Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, nije dostavio i prenio ummetu ono što im je potrebno da rade po tome, sve dok se nakon njega nisu pojavili ljudi koji su uveli u Allahovu vjeru ono što On Uzvišeni nije dozvolio, misleći da je to od djela koja ih približavaju Allahu. U ovome, bez sumnje, nalazi se velika opasnost i nepokornost Allahu i Njegovom Poslaniku, sallallahu alejhi ve sellem.

Uzvišeni Allah je Svojim robovima usavršio vjeru i upotpunio prema njima Svoju blagodat, a Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, dostavio je i prenio do nas vjeru jasno, u potpunosti je pojasnio, i nije ostavio niti jedan put koji nas vodi ka Džennetu i udaljava od Vatre a da nam ga nije pojasnio i uputio nas na njega.

Kao što se prenosi u vjerodostojnom hadisu od Abdullaha ibn Amra, radijallahu anhuma, da je Allahov poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: "Nije Allah poslao nijednog vjerovjesnika a da nije imao za obavezu da uputi svoj ummet na ono što je poznavao od hajra (onoga u čemu je dobro) za njih i upozori ih na ono što je poznavao od zla po njih." (Bilježi ga imam Muslim)

Poznato je da je naš Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, najbolji od svih poslanika i njihov pečat, i najpotpuniji u prenošenju vjere od Allaha i upućivanju savjeta, pa ako je obilježavanje mevluda od vjere sa kojom je Allah zadovoljan za Svoga Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, i njegov ummet, zasigurno bi ga obilježio i sam Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, za svoga života, ili neko od njegovih ashaba, Allah bio sa njima zadovoljan.

Kada znamo da se to nije desilo, onda nam je poznato da je islam čist od toga, čak štaviše, to novotarija u vjeri na koju je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, upozorio svoj ummet kao što je spomenuto u prethodna dva hadisa, i u drugim hadisima koji su izrečeni u istom značenju, kao npr. Poslanikove riječi na džumanskoj hutbi: "...a zatim: Doista je najbolji govor – Allahova Knjiga, a najbolja uputa – uputa Muhammeda, sallallahu alejhi ve sellem, a najgore stvari su novine u vjeri, a svaka novotarija (bidat) je zabluda." (Bilježi ga imam Muslim). A mnogobrojni su ajeti i hadisi koji govore o ovome.

Većina islamskih učenjaka jasno je porekla ispravnost obilježavanja mevluda i upozorila na njega, uzimajući za dokaz spomenute i druge argumente. Nasuprot njima, neki savremeni učenjaci zauzeli su suprotan stav i dozvolili obilježavanje mevluda ako u njemu nije sadržano nešto od vjerom pokuđenih i prezrenih stvari, kao: pretjerivanje spram Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, miješanje između muškaraca i žena, korištenje muzičkih instrumenata za razonodu i zabavu, i druge šerijatom stvari pokuđene, dok neki učenjaci smatraju da je mevlud jedna od lijepih novotarija (bidatul-hasene).

Međutim, šerijatsko pravilo nalaže da se pitanja u kojima se ljudi razilaze vrate Allahovoj Knjizi i sunnetu Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, kao što kaže Allah, azze ve dželle: "O vjernici, pokoravajte se Allahu i pokoravajte se Poslaniku i vašim predvodnicima. A ako se u nečemu raziđete, vratite se Allahu i Poslaniku, ako vjerujete u Allaha i Sudnji dan; to vam je bolje i za vas rješenje ljepše" (prijevod značenja En-Nisa', 59), i kaže Uzvišeni: "Ma u čemu se razilazili, treba da presudu da Allah" (prijevod značenja Eš-Šura, 10).

Mi smo propis mevluda vratili Knjizi Uzvišenog Allaha, pa smo naišli na to da nam naređuje slijeđenje Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, u onome sa čime je došao i u onome na što nas je upozorio od zabranjenih stvari. Također, Uzvišeni nas je obavijestio da je ovom ummetu usavršio njihovu vjeru, a mevlud nije od onoga sa čime je došao Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, tako da nije od vjere koju nam je usavršio Uzvišeni Allah.

Isto tako, Uzvišeni nam je naredio slijeđenje Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, u vjeri, tako da smo propis o mevludu vratili i sunnetu Resulullaha, sallallahu alejhi ve sellem, i u njemu nismo našli da je obilježavao mevlud, niti da je naredio njegovo obilježavanje, niti su ga obilježavali njegovi ashabi, Allah bio sa njima zadovoljan. Shodno tome, iz navedenog smo zaključili da mevlud nije od propisanih stvari u našoj vjeri, nego se smatra jednom od novotarija uvedenih u vjeru i oponašanjem slijedbenika Knjige, židova i kršćana, u obilježavanju njihovih praznika.

Stoga, svakome ko ima i trun pronicljivosti, onome ko žudi za slijeđenjem istine i u tome je pravedan – potpuno je jasno da obilježavanje mevluda nije od vjere islama, nego je od uvedenih novotarija, čije ostavljanje i napuštanje naređuju Uzvišeni Allah i Njegov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem.

Otuda onaj koji ima razuma ne smije sebi dozvoliti da bude zaveden mnoštvom onih koji obilježavaju mevlude širom zemaljske kugle, jer istina se ne prepoznaje po mnoštvu svojih slijedbenika nego po šerijatskim dokazima – argumentima, kao što kaže Uzvišeni Allah o židovima i kršćanima: "Oni govore da neće ući u Džennet osim ko bude od židova ili kršćana. To su puste želje njihove! Ti reci: Dokaz svoj dajte ako je istina to što govorite" (prijevod značenja El-Bekare, 111), i kaže Uzvišeni: "Ako bi se ti pokoravao većini onih koji žive na Zemlji, oni bi te od Allahova puta odvratili" (prijevod značenja El-En'am, 116).

Zatim, obilježavanje mevluda u većini slučajeva, uz to što je bidat – novotarija, nije pošteđeno i drugih prezrenih i zabranjenih stvari, kao miješanja muškaraca i žena, slušanja muzike i pjesme, konzumiranje opojnih pića i drugih opijata (ovo za sada, hvala Allahu, nije prisutno na području Bosne, ali je rašireno u mnogim muslimanskim sredinama. op.prev.), i drugih sličnih zlih pojava. Nekad se desi i nešto mnogo opasnije od ovoga, a to je veliki širk, kao što je slučaj sa pretjerivanjem po pitanju Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, ili drugih evlija, tako što se doziva i upućuju mu se molbe, traži se od njega, sallallahu alejhi ve sellem, pomoć.

Vjeruje se da on poznaje gajb – nevidljivi svjet i ono što će se desiti u budućnosti, i druge stvari koje su jasno nevjerstvo, a u koje mnogi od ljudi upadaju prilikom obilježavanja Poslanikovog, sallallahu alejhi ve sellem, mevluda, ili mevluda posvećenog nekome drugom od onih koje oni nazivaju evlijama.

Vjerodostojno se prenosi od Allahovog Vjerovjesnika, sallallahu alejhi ve sellem, da je rekao: "Upozoravam vas na pretjerivanje u vjeri, jer je to doista uništilo one koji su bili prije vas", i rekao je, sallallahu alejhi ve sellem: "Nemojte pretjerivati spram mene kao što su pretjerali kršćani spram sina Merjeminog. Doista sam ja rob, pa recite: Allahov rob i Njegov poslanik." (Hadis je zabilježio imam Buhari u svome ''Sahihu'' od Omera, radijallahu 'anhu).

Jedan od čudnih i pogrešnih stvari jeste i to da mnogi ljudi ulažu krajnji napor i trud da prisustvuju ovim obilježavanjima mevluda, koji su novotarija, i žestoko ih brane, a u isto vrijeme napuštaju i ostavljaju ono što im je Allah naredio: obavljanje džuma-namaza, obavljanje namaza u džematu (mnogi uopće ne obavljaju namaz, niti išta od islamskih šarta, a onda dolaze na mevlud i žele da time iskažu svoju ljubav prema Allahu i Njegovom Poslaniku, sallallahu alejhi ve sellem, što je očita kontradiktornost! op.prev.), uopće ne obraćajući pažnju na činjenicu da se takvo postupanje smatra velikim grijehom.

Nema sumnje da je to zbog slabosti imana – vjerovanja, nedovoljne upućenosti i mnoštva grijeha koji su prekrili njihova srca, Allah oprostio i nama i svim drugim muslimanima.

Prilikom obilježavanja mevluda neki smatraju da Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, prisustvuje tim manifestacijama i zbog toga mu ustaju na noge kako bi mu ukazati počast i dobrodošlicu. Ovo je jedna od najpokvarenijih izmišljotina i vrhunac neznanja.

Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, neće izaći iz svoga kabura prije Sudnjega dana, niti ima ikakvog kontakta sa bilo kim od ljudi, niti prisustvuje njihovim okupljanjima, nego boravi u svome kaburu do Sudnjega dana, a njegova duša je u uzvišenom skupu kod svoga Gospodara, u Kući plemenitosti, kao što kaže Uzvišeni Allah u suri Mu'minun: "Vi ćete, poslije toga, pomrijeti, zatim ćete, na onom svijetu, oživljeni biti" (prijevod značenja El-Mu'minun, 15-16), i kaže Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem: "Ja sam prvi čiji će se kabur otvoriti na Sudnjem danu, i ja sam prvi koji će se zauzimati (činiti šefat) i prvi čije će zauzimanje biti primljeno", neka je na njega najbolji salavat i selam.

Ovaj plemeniti ajet i hadis, i drugi ajeti i hadisi u njihovom značenju, upućuju da će Allahov Vjerovjesnik, sallallahu alejhi ve sellem, i svi umrli biti proživljeni iz svojih kabura na Sudnjem danu, i po pitanju ovoga složni su svi islamski učenjaci.

Na svakom muslimanu je obaveza da povede brigu o ovim stvarima, da se pripazi prakticiranja novotarija koje su neznalice uvele u vjeru, a o čemu Allah nije spustio nikakvog dokaza, a Allah je najbolji pomagač, na Njega se istinski oslanjamo, i nema promjene stanja niti snage osim uz Allahovu pomoć.

Što se tiče nazivanja selama Allahovom Poslaniku, sallallahu alejhi ve sellem, to je jedna od najboljih pokornosti, koje nas približuju Allahu, i dobro djelo, kao što kaže Uzvišeni Allah: "Doista Allah i meleki Njegovi donose salavat na Vjerovjesnika. O vjernici, donosite salavat na njega i vi, i pokorite se u potpunosti!" (prijevod značenja El-Ahzab, 56), i kaže Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem: "Ko na mene donese jedan salavat – Allah na njega donese deset."

Donošenje salavata propisano je u bilo koje vrijeme i pritvrđeno na kraju svakog namaza, a obavezno, po mišljenju skupine islamskih pravnika, na zadnjem sjedenju (tešehhudu) svakog namaza. Donositi salavat je sunnetom pritvrđeno u mnogim situacijama, kao npr.: nakon ezana, prilikom spominjanja Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, u danu i noći džume (petak), kao što na to upućuju mnogi hadisi.

Allaha molimo da nas i sve muslimane uputi na ispravno razumijevanje vjere i da nas učvrsti u njenom slijeđenju, da nas sve počasti slijeđenjem sunneta i klonjenjem novotarija, doista je On Blagi i Plemeniti. Neka je Allahov mir i spas na našeg vjerovjesnika Muhammeda, njegovu porodicu i ashabe.

Izdiktirao cijenjeni i uvaženi šejh

Abdul-Aziz ibn Abdullah ibn Baz, rhm.
(Allah mu se smilovao i podario mu Džennet)

Bivši muftija KSA, predsjednik Stalne komisije za fetve,
predsjednik Vijeća vrhunskih učenjaka, te član Udruženja
za šerijatsko-pravna pitanja

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Vehabije

Post by mrki62 » 15 Oct 2011, 16:58

Kewser wrote:Ja sam zensko :)
Kod nas u BiH je problem sto je dosta zastupljena novotarija.
"VEHABIJE" ne postoje ali da ti bude jasnije "vehabije" kako ih nazivas ti i mnogi su ljudi koji praktikuju pravi Islam i sunet.
Ono što je potpisao šejh , ne želim komentirati sve dok me ne upoznaš šta to znači šejh .
Dalje, u BiH je zaista problem nastao i to sa dolaskom VEHABIJA i to vehabija bez navodnih znakova i sad ispada da samo vehabije prakticiraju pravi islam a svi ostali su šljam šljamova i neznalice.
Zahvaljujući vehabijama je u BiH došlo da dijete uči svog oca i djeda , koji su učeni od imama, koji je npr. bio i hafiz i sad najedanpun svaki vehabija tumači u tri krasne pravi islam a sve ostalo su novotarije.
Haj nas malo pouči u vezi ukopa umrlih , jel se dižu nišani il ne ?

Vehabije su sekta - kao i mnoge sekte , primjer : Nakon Muhamedove smrti (570-632) došlo je do više sukoba i borbi zbog vodstva među muslimanima. Čak su neki Muhammedovi najbliži prijatelji (ashabi) bili ubijeni od strane drugih muslimana. Rezultat takvih sukoba je prouzročio razne podjele. Te podjele naizgled političke naravi su se pravdale vjerskim razlozima i tako su počele nicati razne sekte. Njih danas ima poveći broj sa svojim pod-sektama, vjerskim i pravnim školama, mističnim grupama i tajnim udruženjima.

Na primjer to su: ibadije iz južnog Alžira; aliallahi iz Iraka i Irana; druzije iz južnog Libana, Sirije i sjevernog Izraela; alevije iz Turske; nusajrije iz Sirije; jazidije iz Iraka; ahmedije iz Pakistana; rafidije koji tvrde da je Kuran patvoren; bahaije kažu da je šerijat ukinut dolaskom Bab-ea 1844. i Bahaullaha 1863.; tidžanije da su molitve i podsjećanje na Alaha vrjednije od Kurana; sufije ili derviši da znaju skrivena značenja Kurana, te da im je Kuran nepotreban zbog njihovih natprirodnih snova i vizija; murdžije da nije dostojno nikoga suditi jer je krajnja čovjekova sudbina u Allahovim rukama; džebrije vjeruju da čovjek nema slobodu izbora jer ga Allah prisiljava da radi to što već radi...
Samo neke od sekti :
Adžredije

Ahmedije

Alevije

Bahaije

Barelvije

Buhejsije

Čištije

Džemati teblig

Ezarikaije

Haridžije

Hemzaije

Hurufije

Ibadije

Ismailije

Nedžadije

Selefije

Sufije

Šije

Vehabije

Zejdije
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Hidžab, nikab, burka

Post by mrki62 » 15 Oct 2011, 17:04

Narod vidi a ni meni nije teško ponoviti i tako svaki dan :pusi









Ovdje sam ja prozvan i da se javim i sa svojim mišljenjem.
Mrki se jedno vrijeme uopšte nije javljao , to Maja dobro zna i zbog mog nejavljanja me je kontaktirala Maja al neću reći zašto me je kontaktirala.
Kontaktirao me je i Behko , da bih ja eto ipak došao ovdje.
Šta je bilo dok mene nije bilo ?????
Jesul teme cvjetale ili ??????
Svako ima pravo na svoje mišljenje i ja to cijenim al to ahi čarobni što je napisao o meni je gola glupost i sad on kao takva osoba da još uređuje podforum religija .
Šta je adacta brisao, meni nije jasno , jer mi se čini da ništa nije bilo uvredljivo.
Inače se ja slabo javljam na bilo kojem forumu al vehabijski stavovi su meni jasni i kad je nešto sporno i nelogično , kao u vezi ove žene što ima "probleme" na poslu ( na sudu ) i moj stav je veoma jasan.
Svugdje na svijetu postoje pravila ponašanja, oblačenja , sigurnost na radu , radno vrijeme itd itd.
Gospođa da bude zadovoljna što uopšte ima posao - s obzirom na situaciju u BiH al eto , od muhe se pravi medvjed.
Vehabije ,........ da vehabije i to bez navodnih znakova jer ne postoje takozvane vehabije već vehabije uistinu postoje.
Ja to njih pomenem kad god zatreba a u slučaju ove žene je i te kako poznavaocima potrebno pomenuti vehabije a evo i zašto : Za vehabije ne postoje ovozemaljski zakoni , za njih je Kur`an sve i ustav i zakon - šerijat.
Ako nešto nije u skladu sa njihovim shvatanjem, odmah nastaju problemi.
I u BiH postoje hafizi , koji su učili prakticiranje islama al sad ove vehabije žele poništiti naše prakticiranje islama sa objašnjenjem da je haman pa sve novotarije.
Sad je došlo vrijeme da vehabija, neki mladić uči svog oca i svog djeda prakticiranju vjere a zaboravlja se na jednu dobru staru izreku, koja i te kako vrijedi za ovu situaciju : "Nemoj nikad učit oca ,kako se djeca prave"
Ma ni ta izreka za vehabije ništa ne znače, tako ne kontaju ni zašto žena , koja je zaposlena na sudu se ne smije oblačiti mimo kodeksa oblačenja te institucije.
PS. Morao sam malo uvoda napisati , da se vidi suština ove teme :pusi
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

Kewser
Na probnom
Na probnom
Posts: 30
Joined: 15 Oct 2011, 15:14
Status: Offline

Re: Vehabije

Post by Kewser » 15 Oct 2011, 17:06

Dobro jel tebi bitnije Allahovo zadovoljstvo i ispravno ucenje ili ti je bitnija neka tradicija ?
Prvo mi to reci pa cemo dalje razgovarati

I molit cu lijepo sve sto se meni licno postira sve sto nema izvora smatraj te dzaba napisanim i po meni laznim, ne vjerodostojnim jer mene rekla kazala NE INTERESUJE!! Treba mi izvor odakle to potice ko to prenosi itd

fala na razumjevanju

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Vehabije

Post by komsija » 15 Oct 2011, 17:08

Dobro jel tebi bitnije Allahovo zadovoljstvo
Meni je moje najbitnije :plavi
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

Kewser
Na probnom
Na probnom
Posts: 30
Joined: 15 Oct 2011, 15:14
Status: Offline

Re: Vehabije

Post by Kewser » 15 Oct 2011, 17:12

Da te Allah uputi na pravi put Amin,
za taj post no coment..

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Vehabije

Post by komsija » 15 Oct 2011, 17:13

Kewser wrote:Da te Allah uputi na pravi put Amin,
za taj post no coment..
vec si komentarisala :plavi
A ja samo mogu reci da ti sebi nadjes pravi put :plavi
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Vehabije

Post by mrki62 » 15 Oct 2011, 17:13

Kewser wrote:Dobro jel tebi bitnije Allahovo zadovoljstvo i ispravno ucenje ili ti je bitnija neka tradicija ?
Prvo mi to reci pa cemo dalje razgovarati

I molit cu lijepo sve sto se meni licno postira sve sto nema izvora smatraj te dzaba napisanim i po meni laznim, ne vjerodostojnim jer mene rekla kazala NE INTERESUJE!! Treba mi izvor odakle to potice ko to prenosi itd

fala na razumjevanju
Izvor o sektama imaš i u hadisu, koji jasno govori o sektama a sekte su i te kako prisutne svugdje u svijetu a dovoljno je da ti pomenem sunite i šiite .
Dalje , jel postoje mezhebi ( pravne škole ) il ne postoje, a ako postoje, kojoj pravnoj školi mi sa područja Balkana pripadamo i ako ta pravna škola iliti mezheb ima nekakva svoja pravila, pa ko smo mi da koristimo (H) arapska ?
Pitao sam te u vezi ukopa umrlih i podizanja nišana i molim za odgovor, ne toliko zbog mene, već zbog drugih - može li :D
Mi smo preuzeli islam od Osmanlija iliti današnjih Turaka i sad bi trebalo da se (H) arapiziramo i preuzmemo provehabijski način tumačenja islama, jel ?
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119711
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5666 times
Been thanked: 12187 times
Contact:
Status: Offline

Re: Vehabije

Post by Maja » 15 Oct 2011, 17:15

Mrki prebacila sam ti post na temu vehabije, pa eto. Post je tu i čarobnjak ga više ne može smatrati off-om, a ti ovako nećeš zaraditi ban jer je zabranjeno ponovo postavljati postove koje moderator obriše.

Kewser
Na probnom
Na probnom
Posts: 30
Joined: 15 Oct 2011, 15:14
Status: Offline

Re: Vehabije

Post by Kewser » 15 Oct 2011, 17:18

E znas sta hajd prvo malo procitaj o Islamu pa se javi.. Ti nemas elementarnog znanja o Islamu hoces da stavljas krov a ni temelje nisi udario.

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 52 guests