Papa Franjo

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119808
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5695 times
Been thanked: 12253 times
Contact:
Status: Offline

Re: Papa Franjo

Post by Maja » 17 Oct 2013, 02:42

KATOLIČKI KONZERVATIVCI BIJESNI: 'Papa Franjo hiljadu puta pogoršao stanje Crkve'

Spontanim načinom govora papa Franjo ostavlja prostor tumačenjima, a porukama katolicima neka ne budu opsjednuti doktrinom zapanjuje konzervativce koji propituju njegovo vođenje Crkve, dok krajnje konzervativno Bratstvo sv. Pija X poručuje da je Franjo 'tisuću puta pogoršao stanje Crkve'

Image

Spontanim načinom govora papa Franjo ostavlja prostor tumačenjima, a porukama katolicima neka ne budu opsjednuti doktrinom zapanjuje konzervativce koji propituju njegovo vođenje Crkve, dok krajnje konzervativno Bratstvo sv. Pija X poručuje da je Franjo 'tisuću puta pogoršao stanje Crkve'.

Zabrinutost tradicionalnih krugova probudila se u proljeće kada je novoizabrani Papa rekao da će blagosloviti i nekatoličke te novinare ateiste, da bi zatim uključio žene u obred pranja nogu na Veliki četvrtak, piše u srijedu američki list The Washington Post.

No Franjino oklijevanje da ljudima sudi, njegova volja da ih sve razumije te izjava da nije on taj koji može suditi homoseksualcima, duboko je uznemirila konzervativce.

"Iza rastućeg skepticizima strah je nekih krugova da Franjin stil koji se proteže na sve i njegov spontani govor koji ostavlja prostora tumačenju, razara višedesetljetne napore Crkve da katolički nauk prenosi jasno", piše WP.

Dodaje da se konzervativci već osjećaju marginalizirani sve jačom sekularnom kulturom, a sada strahuju da ih i Papa umanjuje.

"Franjo je izuzetan čovjek, to nitko ne može osporiti, no nisam siguran želi li on biti precizan", a to ljude zbunjuje, drži Robert Royal, predsjednik centra Faith&Reason (Vjera i razum).

Prošlih su destljeća pape Ivan Pavao II. i njegov nasljednik Benedikt XVI. bili usredotočeni na to kako "ortodoksni nauk učiniti kristalno jasnim da se katolici ne izgube u sve zbrkanijem, sve relativiziranijem svijetu", piše WP.

U sve složenijem svijetu teško je jednostavno govoriti o tome što čini "dobrog katolika", a za mnoge konzervativce najvažnije je jasno se suprotstaviti pobačaju i jednakopravnosti homoseksualaca.

"Dvije ključne teme 'o kojima se ne može raspravljati' su zaštita života od začeća i promicanje heteroseksualnog braka", poručio je Benedikt 2006., podsjeća WP.

Među Franjine "grijehe" konzervativci ubrajaju i što se obraća javnosti, a ne Crkvi kao njegovi prethodnici koji su govorili jezikom katoličke teologije, knjigama i objavljivali pripremljene, službene poruke, a nisu zborili intervjuima kao Franjo.

Na Franjino vođenje Crkve vjernici odgovaraju različito. Neki se mole više da bi ojačali svoju vjeru. Drugi su zbunjeni, treći misle da je Franjo vratio Crkvi "sinove razmetne" koji su "odjednom shvatili da ih Bog voli, da su u Crkvu dobrodošli". Ima ih koji drže da mediji hotimice iskrivljuju Franjine poruke.

Royal odbacuje bilo kakve isprike za Franju i zaključuje da je u povijesti "bilo boljih i lošijih papa i Bog ih sve dopušta... učim živjeti s time. Imamo jednog od najvećih živućih intelektualaca (u Benediktu) i sada imamo čovjeka koji ne misli da je važno jasno se izražavati".

Vrlo oštru ocjenu o Franji izrekao je msgr Bernard Fellay iz krajnje konzervativnog Svećenićkog bratstva sv. Pija X.

U govoru u Kansasu za vikend Fellay je rekao da je "zgranut razvojem Crkve" u kojoj vlada "prava katastrofa, a sadašnji Papa pogoršao je stanje deset tisuća puta", prenosi agencija AFP.

Benedikt XVI. pokušao je "zakočiti pad Crkve, no Franjo je "prerezao svu užad padobrana" i ustanova je na putu da se "razbije kao raketa", sedam mjeseci otkako je Franjo ustoličen, rekao je Fellay.

On zahvaljuje Bogu što Bratstvo nije vraćeno u krilo Katoličke crke kao što je želio i Benedikt XVI. koji je nekoliko puta pokušavao integrirati Bratstvo koje odbacuje reforme II. Vatikanskog sabora (1962-1965), Benedikt je i poništio izopćenje četiri tradicionalistička biskupa koje je 1988., ali bez odobrenja Vatikana, promaknuo utemeljitelj te zajednice, Marcel Lefebvre.

Dva intervjua koje je papa Franjo dao isusovačkom časopisu Civilta Cattolica i dnevniku La Repubblica u kojima je govorio o dijalogu s nevjernicima, bili su kap koja je prelila čašu lefebvreista te su poručili da se "Petrova barka nasukala na podvodno stijenje".



(fena/dh)

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26738
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14862 times
Been thanked: 3968 times
Status: Offline

Re: Papa Franjo

Post by Veca » 17 Oct 2013, 08:12

Papa,Franjo je meni,bas, :ok
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Papa Franjo

Post by IM_ex » 18 Oct 2013, 00:24

tanuki wrote: papa franjo, glavni cezar najbogatije države na svijetu odjedamput propagira skromnost pa ne noći u dverima od 500 kvadrata, već u skromnom stančiću od 100 kvadrata i ne nosi zlatni križ već drveni, ...
Papu i cijenim upravo zbog skromnosti, inace, vec dugo odsutne ljudske osobine crkvenih starjesina.
Respekt Covjeku!
E sad necu ni kako ja hocu

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120484
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7931 times
Status: Offline

Papa Franjo dolazi u Sarajevo?

Post by Krokodil Behko » 21 Jan 2014, 16:11

Image

Papa Franjo dolazi u službenu posjetu Bosni i Hercegovini, potvrđeno je Federalnoj televiziji iz više izvora.

Predsjedništvo BiH uputilo službeni poziv Papi, a dolazak poglavara rimokatoličke crkve planiran je za 21. juni ove godine.

Papa Franjo će, kako saznaje FTV, doći u jednodnevnu posjetu Sarajevu, odakle će, povodom stote godišnjice početka Prvog svjetskog rata, poslati poruku mira.



(vijesti.ba)
online

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Papa Franjo dolazi u Sarajevo?

Post by laganini » 21 Jan 2014, 17:21

Krokodil Behko wrote:Image

Papa Franjo dolazi u službenu posjetu Bosni i Hercegovini, potvrđeno je Federalnoj televiziji iz više izvora.

Predsjedništvo BiH uputilo službeni poziv Papi, a dolazak poglavara rimokatoličke crkve planiran je za 21. juni ove godine.

Papa Franjo će, kako saznaje FTV, doći u jednodnevnu posjetu Sarajevu, odakle će, povodom stote godišnjice početka Prvog svjetskog rata, poslati poruku mira.



(vijesti.ba)
..lakše bi se podnilo da nije franjo... :plavi
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120484
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7931 times
Status: Offline

Re: Papa Franjo dolazi u Sarajevo?

Post by Krokodil Behko » 21 Jan 2014, 19:24

Pa dobro, što se nas tiče, možemo ga komotno zvati i Frančesko, ili Francisko. Svejedno nam je.
Samo ne znamo šta sa ostalim Hrvatima koji nisu kao ti. Mislim da ćemo ga i dalje zvati Franjo zbog njih, a za tebe, manje više.
online

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37923
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2957 times
Been thanked: 2300 times
Status: Offline

Re: Papa Franjo dolazi u Sarajevo?

Post by Pasaga » 21 Jan 2014, 19:29

FERDINAND..... :djed
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26738
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14862 times
Been thanked: 3968 times
Status: Offline

Re: Papa Franjo dolazi u Sarajevo?

Post by Veca » 21 Jan 2014, 20:46

Francesko :ok
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Papa Franjo dolazi u Sarajevo?

Post by Spanac_113 » 21 Jan 2014, 20:59

Fehim ?






:valja

Ruana
Status: Offline

Re: Papa Franjo dolazi u Sarajevo?

Post by Ruana » 21 Jan 2014, 21:17

Spanac_113 wrote:Fehim ?

:valja
:plavi Velicanstveni

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Papa Franjo dolazi u Sarajevo?

Post by Zagorka » 21 Jan 2014, 21:21

Svi dođu,prozbore koju i odu.....čisto radi kamera.......ne zanimamo mi ni franju ni hansa ni dzordza.... :kafa
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

Ruana
Status: Offline

Re: Papa Franjo dolazi u Sarajevo?

Post by Ruana » 21 Jan 2014, 21:22

Hoce li ga Marko "opet" pratiti?

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Papa Franjo dolazi u Sarajevo?

Post by Spanac_113 » 21 Jan 2014, 21:27

ma nas obilaze ko bolnicu pred izbore.

i onda dobro operu ruke

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Papa Franjo dolazi u Sarajevo?

Post by paparaci » 21 Jan 2014, 22:34

ne dirajte mi u Franju. tako mi se jako dobar prijatelj zove.

bujrum i papi! mislim da je dobar covjek!
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Papa Franjo dolazi u Sarajevo?

Post by Spanac_113 » 29 Jan 2014, 13:41

nisi jedini koji ga cijeni Pap :D.

Grafit u blizini Vatikana....
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Bambi
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5425
Joined: 20 Feb 2012, 17:30
Location: Grad celika,a ime mu je Zenica
Status: Offline

Re: Papa Franjo dolazi u Sarajevo?

Post by Bambi » 29 Jan 2014, 13:46

Vrata su mu uvijek otvorena :oo nadam se da će sretan doći, a i otići :ooo

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6702 times
Status: Offline

Re: Papa Franjo dolazi u Sarajevo?

Post by greeneyes » 29 Jan 2014, 13:50

Papa u Saraj'vu :kafa
Image
Samo sabura

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Papa Franjo

Post by IM_ex » 08 Mar 2014, 00:01

Vatikan
Papa Franjo otkrio svoju strašnu tajnu i šokirao svijet!

Image

VATIKAN - Papa Franjo otkrio je svoju strašnu tajnu. Pred stotinama je svećenika priznao kako je ukrao križ drugog svećenika i to iz njegovog lijesa. Papa je izjavio kako je križ pripadao svećeniku poznatom kao ''Velik ispovjednik'' kojeg su tako zvali jer je ispovijedao gotovo cijeli kler u Buenos Airesu.
Nakon smrti svećenika papa je aranžirao cvijeće oko njegovog groba kad je primijetio krunicu u rukama pokojnika.

Lopov u njemu

''Probudio se lopov u meni i dok sam stavljao cvijeće na odar, ukrao sam križ s krunice. Pogledao sam mrtvog svećenika i rekao mu da mi da pola svojeg milosrđa. Križ sam sakrio u džep'', kaže papa koji i danas ima taj križ, prenosi Net.hr.

''Kad god pomislim nešto loše o nekome, posegnem za križem koji mi je u džepu i odmah osjetim milost'', rekao je papa Franjo.

Vijesti.ba


e, sto me nasmija komentar na vijest - "lopov jedan" :ha
E sad necu ni kako ja hocu

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Papa Franjo

Post by paparaci » 09 Mar 2014, 01:02

nema se svijet sta sokirati. on je insan kao i svi ostali.
kad bi svako poceo svoj prljavi ves iznositi, bilo bi daleko gorih stvari.

znam. od njega se jednostavno ocekuje neka bezgresnost. ali, malo morgen.
bitno je da je svjestan svog grijeha ili svoje greske i da radi na tome.

a mislim da mu je to i bila poruka.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Papa Franjo

Post by laganini » 09 Mar 2014, 01:10

to nešto ko kad je mali broz ukra svinjske noge s tavana :haha
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests