Naš prvi susret sa svetom knjigom

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Naš prvi susret sa svetom knjigom

Post by Zagorka » 22 Mar 2013, 20:16

hojla,stvarno si pročitao indzil i tevrat?gdje si ih nabavio? :hm

da dodam da sam kao manja čitala bibliju,ali je bila neka s ilustracijama,znači ne prava,nego više približena djeci,od prijateljice posudila,iz kuće i čitala :cudi

Katja,da objasnim ovo o tumačenju svetih knjiga,ili bar da pokušam :hm


Imali smo primjer rečenice iz Kur'ana koja glasi otprilike ovako:"žene su vaše njive,i prilazite im pažljivo"....neki "tumači" su to rastumačili,doslovce ovako:"Bog je rekao zene su njive vase-orite ih"...znaci upregni zenu umjesto kobile......normalno tumačenje je da se (znajući koja je tada bila vrijednost njiva pa se s njima zena upoređivala)žene zalijevaju,paze, da cvjetaju,rađaju,budu pitome,plodne......eto tu je problem kad nešto tumače osobe koje nemaju baš mnogo veze sa tumačenjem....nanese štetu :kafa
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
hojla
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2468
Joined: 22 Aug 2011, 22:58
Status: Offline

Re: Naš prvi susret sa svetom knjigom

Post by hojla » 22 Mar 2013, 22:10

Zagorka wrote:hojla,stvarno si pročitao indzil i tevrat?gdje si ih nabavio? :hm

da dodam da sam kao manja čitala bibliju,ali je bila neka s ilustracijama,znači ne prava,nego više približena djeci,od prijateljice posudila,iz kuće i čitala :cudi

Katja,da objasnim ovo o tumačenju svetih knjiga,ili bar da pokušam :hm


Imali smo primjer rečenice iz Kur'ana koja glasi otprilike ovako:"žene su vaše njive,i prilazite im pažljivo"....neki "tumači" su to rastumačili,doslovce ovako:"Bog je rekao zene su njive vase-orite ih"...znaci upregni zenu umjesto kobile......normalno tumačenje je da se (znajući koja je tada bila vrijednost njiva pa se s njima zena upoređivala)žene zalijevaju,paze, da cvjetaju,rađaju,budu pitome,plodne......eto tu je problem kad nešto tumače osobe koje nemaju baš mnogo veze sa tumačenjem....nanese štetu :kafa
jesam pročitao....indzil ima svugdje za nabavit bar u ljubljani....a tevrat sam dobio od jednog prijatelja....
meni su jako zanimljive knjige..... i objasnjenje pojedinih "prilika" ...mada ja volim tumacit sam za sebe....
i ne robujem nicijoj rijeci....
Our solution mind revolution

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Naš prvi susret sa svetom knjigom

Post by Zagorka » 22 Mar 2013, 22:13

bilo bi zanimljivo pročitati prethodne objave :hm
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
hojla
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2468
Joined: 22 Aug 2011, 22:58
Status: Offline

Re: Naš prvi susret sa svetom knjigom

Post by hojla » 22 Mar 2013, 22:17

cije ???
Our solution mind revolution

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Naš prvi susret sa svetom knjigom

Post by Zagorka » 22 Mar 2013, 22:20

paa...Bozije :cudi
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
hojla
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2468
Joined: 22 Aug 2011, 22:58
Status: Offline

Re: Naš prvi susret sa svetom knjigom

Post by hojla » 24 Mar 2013, 10:36

pa nije nikakav problem...citaj :cvijece

uvijek se nadje vremena ....a nece ti odmoc sigurno :)
Our solution mind revolution

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Naš prvi susret sa svetom knjigom

Post by mrki62 » 24 Mar 2013, 18:42

cenzura
Last edited by paparaci on 25 Mar 2013, 00:26, edited 1 time in total.
Reason: Obrisan off.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Naš prvi susret sa svetom knjigom

Post by Calla » 25 Mar 2013, 10:28

ti prvi susreti sa svetim knjigama uglavnom zapocinju u kuci kod roditelja i osnovnoj skoli dok smo jos kao djeca odrastali i jos onako mali bezbrizni razigrani jurcali po livadama oko kuce u komsiluku i jedva cekali da nademo neko dvoriste igraliste da opletemo po igricama nase djecije maste!!
Ruku na srce ja mislim da ne mozemo reci da smo bili u tom dobu zreli za odgojne dubokoumne vjerske procese !!!
zato sam se ja uvjek gubila na tim predavanjima na vjeronaucima i kod kuce i u skoli i jako rano sam otpisala takvog nebeskog pedagoga kao preodgojnog ucitelja u ulogama covjecanstva bez dijaloga
Sve ove teme kao sto su izdaje ,bratoubilastva Kajin,zaceca po duhu svetomu to nisam mogla sa malim mozgom djeteta pratiti gdje se pred kraj zemaljskog zivota ispovjeda i moli za oprost
(za vrjeme zemaljskog zivota ne govoriti sa bratom,,sestrom,,majkom,,ocem,,svojom djecom)!!??i samo sa jednim ispovjedom na samrti sve ti se oprosti,ovakav stav je bas interesantan a po meni nepravilan,!!
procitaj 10 ocenasa iz biblije i sve ce biti u redu !!(vraga ce biti sve u redu)
socijalna pedagogija u odraslom dobu mi je draza koja navodi ljude na razgovor i na konfrotaciju sa ishodom pomirenja ,odnosno balansiranje neshvacenog izmedu porodicnih klanova !!
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

Ruana
Status: Offline

Re: Naš prvi susret sa svetom knjigom

Post by Ruana » 25 Mar 2013, 11:15

Calla wrote:ti prvi susreti sa svetim knjigama uglavnom zapocinju u kuci kod roditelja i osnovnoj skoli dok smo jos kao djeca odrastali i jos onako mali bezbrizni razigrani jurcali po livadama oko kuce u komsiluku i jedva cekali da nademo neko dvoriste igraliste da opletemo po igricama nase djecije maste!!
Ruku na srce ja mislim da ne mozemo reci da smo bili u tom dobu zreli za odgojne dubokoumne vjerske procese !!!
zato sam se ja uvjek gubila na tim predavanjima na vjeronaucima i kod kuce i u skoli i jako rano sam otpisala takvog nebeskog pedagoga kao preodgojnog ucitelja u ulogama covjecanstva bez dijaloga
Sve ove teme kao sto su izdaje ,bratoubilastva Kajin,zaceca po duhu svetomu to nisam mogla sa malim mozgom djeteta pratiti gdje se pred kraj zemaljskog zivota ispovjeda i moli za oprost
(za vrjeme zemaljskog zivota ne govoriti sa bratom,,sestrom,,majkom,,ocem,,svojom djecom)!!??i samo sa jednim ispovjedom na samrti sve ti se oprosti,ovakav stav je bas interesantan a po meni nepravilan,!!
procitaj 10 ocenasa iz biblije i sve ce biti u redu !!(vraga ce biti sve u redu)
socijalna pedagogija u odraslom dobu mi je draza koja navodi ljude na razgovor i na konfrotaciju sa ishodom pomirenja ,odnosno balansiranje neshvacenog izmedu porodicnih klanova !!
Zato ti vjera nalaze da ne smijes prekidati odnose sa rodbinom.(bar je mojoj vjeri tako). Isto tako meni moja vjera nalaze da se treba razgovarati i balansirati neshvaceno u porodici samo sto u mojoj vjeri nema porodicnih klanova.

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Naš prvi susret sa svetom knjigom

Post by Katja » 25 Mar 2013, 11:27

Calla wrote:samo sa jednim ispovjedom na samrti sve ti se oprosti,ovakav stav je bas interesantan a po meni nepravilan,!!
procitaj 10 ocenasa iz biblije i sve ce biti u redu !!(vraga ce biti sve u redu)
Calla, kad bi ovo bila istina, zaista bi bilo nepravilno i bezveze. Ali to nije tako, i uvijek sam se čudila zašto ljudi uvijek izvlače jedno te iste krive pretpostavke na kojima temelje pogrešne sudove o nečemu. Pretpostavljam da to čine iz neznanja a ne zlonamjere...

Oprost ne proizlazi iz pukog recitiranja Očenaša, već iz istinskog unutarnjeg kajanja. Tek kad se čovjek pokaje, zaista i iskreno pokaje za ono što je učinio, Bog mu oprašta jer je milosrdan.
Čovjek se može istinski pokajati i u privatnosti svog doma, nije nužno da mu pomaže posrednik u vidu svećenika, no eto, ljudi su 'društvena bića' koja funkcioniraju u zajednici, u interakciji s drugim ljudima, pa se tako i vjere organiziraju u religije u kojima postoje oni kojima se uvijek možemo obratiti (bilo da je to svećenik, hodža, pop, ili kako tko koga zove). Nekima je jednostavno lakše kad svoje grijehe, svoj sram i očaj mogu povjeriti nekome tko će ga saslušati i savjetovati. U katoličkoj vjeri ta je osoba svećenik.

Naravno da se događa da će neki izrecitirati neke svoje grijehe i dobiti 'pokajanje' u obliku Očenaša, Zdravomarija i slično a da istinski nisu svjesni svog grijeha i da se zapravo ne kaju. No Boga se, prema vjerovanju, ne može prevariti i takav neće dobiti oprost. A svećenik nije Bog i ne može uvijek znati tko se istinski a tko ne, kaje. On je tu da sasluša, da savjetuje, da pokuša pomoći.

Eto, nadam se da je koncept kajanja i oprosta grijeha malo jasniji. :D

Ruana
Status: Offline

Re: Naš prvi susret sa svetom knjigom

Post by Ruana » 25 Mar 2013, 11:33

Katja, naravno kao i uvjek u pravu. Ko vjeruje u Boga zna sta je iskreno pokajanje.

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Naš prvi susret sa svetom knjigom

Post by Calla » 25 Mar 2013, 12:04

Hvala cure na jako opsirnom pojasnjenju,
sta nam Vjera nalaze shvatam odlicno i vjerske namjere i oprosta i posta i zalaganja za druge i za suosjecajnost i poredenje dobroga od loseg i da uvjek moramo paziti da druge ne povrjedimo ponasanje svodimo na prihvatljive manire u zajednicama itd,itd
Malo sam se oslobodila odnosno pobjegla sam od samog naziva susret sa svetom knjigom produbljena jednom misli jeste li sigurne Da socijalni ,, problemi"svakodnevnice iz svacije kuce iscezavaju ako se posluzimo stvarnim pokajanjem za nesto sto smo pogresno odradili !!
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Naš prvi susret sa svetom knjigom

Post by Katja » 25 Mar 2013, 12:29

Calla wrote: Malo sam se oslobodila odnosno pobjegla sam od samog naziva susret sa svetom knjigom produbljena jednom misli jeste li sigurne Da socijalni ,, problemi"svakodnevnice iz svacije kuce iscezavaju ako se posluzimo stvarnim pokajanjem za nesto sto smo pogresno odradili !!
Pa ja mislim da je pokajanje nešto što je intimno imeđu nas i Boga (ako smo vjernici) ili nas i naše savjesti (ako smo ateisti) i da je pokajanje samo pola odrađenog posla. Da bi svoj čin iskupili zajednici ili kome smo već naštetili, još se toga treba napraviti.
Tako, ako smo prekršili zakon, usprkos tome što smo se pokajali, odgovaramo zemaljskom sudu i dužni smo odslužiti kaznu.
Ako smo svojim činom nekog povrijedili, dužni smo mu se na neki način iskupiti... i tako dalje, i tako dalje.




Ljudi, ja puno više offtopičarim na ovoj temi nego Mrki.

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Naš prvi susret sa svetom knjigom

Post by Calla » 25 Mar 2013, 14:18

Praksa pokazuje da je vecina ljudi osrednjih osobina i malo je onih koji zaista nesto vrjede iako se susrecu sa dobroodgojnim knjigama , toliko godina radimo na sebi i pored citanja i preodgajanja svetih i zakonskih knjiga praksa svakodnevnog zivota je pokazala da i vjerska i zakonska uloga u preodgajanju covjecanstva nam nije dovoljna,uvjek covjek ,,kao covjek faktor "zakaze!
ili vjecna uloga covjecanstva ostaje kao neka pokvarena roba na zemlji sa rokom trajanja !!
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 883 times
Status: Offline

Re: Naš prvi susret sa svetom knjigom

Post by Sheval » 25 Mar 2013, 20:00

I dalje čekam taj susret.
Ja lijevo,ona desno,ja gore ona dole.

User avatar
Nora Ibsenova
Čovječje vrste kći
Čovječje vrste kći
Posts: 18987
Joined: 16 Aug 2019, 20:40
Has thanked: 798 times
Been thanked: 1021 times
Status: Offline

Re: Naš prvi susret sa svetom knjigom

Post by Nora Ibsenova » 08 Dec 2020, 22:41

Zaista, koju svetu knjigu ste prvu "pročitali", ako ste je uopšte čitali?

Moj prvi susret sa religijom je bio jako rano, bila sam još dijete kad me mama pred spavanje učila sure. Ona kaže rečenicu, pa ja ponovim, pa sve tako. I onda vježbamo dok ne naučim.

Kur'an sam prvi put počela "čitati" (na arapskom) nekad rano u osnovnoj. Nakon što smo savladali sufaru u mektebu. U osnovoj sam pročitala i prevod, kao obavezan dio nastave na Kulturi religija u OŠ. Djeca drugih vjeroispovjesti su naravno imali za zadatak pročitati svoju svetu knjigu, niko ih nije silio da čitaju Kur'an.

Novi zavjet sam pročitala isto tako u osnovnoj, a stari nekad u srednjoj.

I opet ispade ćafir od mene. :ha

Nego, jeste li čitali svete knjige, kada ste prvi put to pokušali uopšte? Kako je bilo?
"Izvini ja sam ko s marsa pala inace." Skin

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 54053
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1927 times
Been thanked: 15292 times
Status: Offline

Re: Naš prvi susret sa svetom knjigom

Post by HAVANA » 08 Dec 2020, 22:44

Bi to davno, kod nane na polici. Vidio, najeo se somuna i kajmaka pa se otiso igrat na mejdanu.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Nora Ibsenova
Čovječje vrste kći
Čovječje vrste kći
Posts: 18987
Joined: 16 Aug 2019, 20:40
Has thanked: 798 times
Been thanked: 1021 times
Status: Offline

Re: Naš prvi susret sa svetom knjigom

Post by Nora Ibsenova » 08 Dec 2020, 22:48

HAVANA wrote: 08 Dec 2020, 22:44 Bi to davno, kod nane na polici. Vidio, najeo se somuna i kajmaka pa se otiso igrat na mejdanu.
Moja nana rahmetli držala djeteline sa 4 lista u Kur'anu :ha
"Izvini ja sam ko s marsa pala inace." Skin

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Naš prvi susret sa svetom knjigom

Post by Taare » 09 Dec 2020, 01:01

Kur'an kako znam za sebe, a bibliju nekad u osnovnoj školi.
Dobio onu bibliju u slici. Baš mi je bila cool.
Nora Ibsenova wrote: 08 Dec 2020, 22:41
Kur'an sam prvi put počela "čitati" (na arapskom) nekad rano u osnovnoj.
Mogla si snimiti kako učiš kur'an pa nam staviti na onaj vocaro.
Svi mi se morete obratit

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80652
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7232 times
Been thanked: 11708 times
Status: Offline

Re: Naš prvi susret sa svetom knjigom

Post by spacebound » 09 Dec 2020, 06:13

Iskreno, iako Ku'ran imam u kuci, na ormaru, umotan u cist peskir, ostao od majke rahmetli, nikad ga cijelog nisam procitala.
Ona mi je nekad u ratu, imala sam 5, 6 godina kupila Ilmihal. Ona me naucila Bismilu i Fatihu. Lijepe uspomene :srce
Ti koji si persona non grata u šalter salama komercijalnih banaka - Ramo

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 80 guests