VJERSKI SLUZBENICI

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
Nora Ibsenova
Čovječje vrste kći
Čovječje vrste kći
Posts: 18947
Joined: 16 Aug 2019, 20:40
Has thanked: 778 times
Been thanked: 1001 times
Status: Offline

Re: Islamska zajednica u BiH tokom ramazana podijelila pomoć u vrijednosti višoj od milion KM

Post by Nora Ibsenova » 24 May 2021, 13:58

edo_79 wrote: 24 May 2021, 11:01Ja, i??
Pa ne ja i?? Nego: tako se to radi (pod uslovom da su i dokaze priložili koji potkrjepljuju tvrdnje, lijepo da se zna sve.

Ovako sve vjerske zajednice, humanitarne organizacije i udruženja bi trebali podnijeti izvještaj, šta, kako, koliko, kome.
"Izvini ja sam ko s marsa pala inace." Skin

User avatar
edo_79
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7173
Joined: 30 Aug 2019, 12:13
Mood:
Has thanked: 374 times
Been thanked: 1019 times
Status: Offline

Re: Islamska zajednica u BiH tokom ramazana podijelila pomoć u vrijednosti višoj od milion KM

Post by edo_79 » 24 May 2021, 14:02

Nora Ibsenova wrote: 24 May 2021, 13:58
edo_79 wrote: 24 May 2021, 11:01Ja, i??
Pa ne ja i?? Nego: tako se to radi (pod uslovom da su i dokaze priložili koji potkrjepljuju tvrdnje, lijepo da se zna sve.

Ovako sve vjerske zajednice, humanitarne organizacije i udruženja bi trebali podnijeti izvještaj, šta, kako, koliko, kome.
Ako nešto daješ .... onda ne pališ razglas .... daš i kapak .... nego eto mora se znat da je IZ dala ..... bjež ba Nuro nemoj me zezat bona
"Znaš li šta je najlepše u životu? Želja, prijatelju."

User avatar
bosnjakinja
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5859
Joined: 20 Jan 2021, 08:28
Has thanked: 168 times
Been thanked: 290 times
Status: Offline

Re: Islamska zajednica u BiH tokom ramazana podijelila pomoć u vrijednosti višoj od milion KM

Post by bosnjakinja » 24 May 2021, 14:03

edo_79 wrote: 24 May 2021, 14:02
Nora Ibsenova wrote: 24 May 2021, 13:58

Pa ne ja i?? Nego: tako se to radi (pod uslovom da su i dokaze priložili koji potkrjepljuju tvrdnje, lijepo da se zna sve.

Ovako sve vjerske zajednice, humanitarne organizacije i udruženja bi trebali podnijeti izvještaj, šta, kako, koliko, kome.
Ako nešto daješ .... onda ne pališ razglas .... daš i kapak .... nego eto mora se znat da je IZ dala ..... bjež ba Nuro nemoj me zezat bona
Ma nije svijetu niko ugodio,ako si zatvoren kritikuju te sta muljas sto nisi transparentan,ako si otvoren i objavis onda je sta se hvalis,nije ti to vjernicki? i obicni ti najglasniji nikada nista nisu dali ni IZ ni ostalima

User avatar
edo_79
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7173
Joined: 30 Aug 2019, 12:13
Mood:
Has thanked: 374 times
Been thanked: 1019 times
Status: Offline

Re: Islamska zajednica u BiH tokom ramazana podijelila pomoć u vrijednosti višoj od milion KM

Post by edo_79 » 24 May 2021, 14:06

bosnjakinja wrote: 24 May 2021, 14:03
edo_79 wrote: 24 May 2021, 14:02

Ako nešto daješ .... onda ne pališ razglas .... daš i kapak .... nego eto mora se znat da je IZ dala ..... bjež ba Nuro nemoj me zezat bona
Ma nije svijetu niko ugodio,ako si zatvoren kritikuju te sta muljas sto nisi transparentan,ako si otvoren i objavis onda je sta se hvalis,nije ti to vjernicki? i obicni ti najglasniji nikada nista nisu dali ni IZ ni ostalima
Eto nek si ti dala ....
"Znaš li šta je najlepše u životu? Želja, prijatelju."

User avatar
Nora Ibsenova
Čovječje vrste kći
Čovječje vrste kći
Posts: 18947
Joined: 16 Aug 2019, 20:40
Has thanked: 778 times
Been thanked: 1001 times
Status: Offline

Re: Islamska zajednica u BiH tokom ramazana podijelila pomoć u vrijednosti višoj od milion KM

Post by Nora Ibsenova » 24 May 2021, 14:07

edo_79 wrote: 24 May 2021, 14:02
Nora Ibsenova wrote: 24 May 2021, 13:58

Pa ne ja i?? Nego: tako se to radi (pod uslovom da su i dokaze priložili koji potkrjepljuju tvrdnje, lijepo da se zna sve.

Ovako sve vjerske zajednice, humanitarne organizacije i udruženja bi trebali podnijeti izvještaj, šta, kako, koliko, kome.
Ako nešto daješ .... onda ne pališ razglas .... daš i kapak .... nego eto mora se znat da je IZ dala ..... bjež ba Nuro nemoj me zezat bona
Kakvo bezvezno razmišljanje.
Ovo nije paljenje razglasa već transparetan pokazatelj u šta se utrošio novac članova IZ.

Kad nisu "palili razglas" onda je bilo gdje su pare lopovi.

Ovo je sasvim na mjestu, odličan potez, nadam se da će im ovo postati ustaljena praksa, jer osim Pomozi.ba mi nažalost nemamo transprentne humnitarne organizacije kojima bi mogli povjeriti novac i vjerovati da će zaista biti utrošen onako kako treba.

Kao neko ko je kroz 10+ godina bio i volonter, kasnije i član CK a onda i uposlenik, znam koliko je važna transprentnost za povjerenje donatora.
"Izvini ja sam ko s marsa pala inace." Skin

User avatar
bosnjakinja
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5859
Joined: 20 Jan 2021, 08:28
Has thanked: 168 times
Been thanked: 290 times
Status: Offline

Re: Islamska zajednica u BiH tokom ramazana podijelila pomoć u vrijednosti višoj od milion KM

Post by bosnjakinja » 24 May 2021, 14:09

nego je to meni dokaz da ovi koji kritikuju mahom kritikuju jer je to IZ ,i da IZ sve sto ima da u sadaku oni bi na kraju rekli "a vidi ih jesu bijeda i brukaju nas" i to bi im bio novi argument protiv IZ :oo

User avatar
Nora Ibsenova
Čovječje vrste kći
Čovječje vrste kći
Posts: 18947
Joined: 16 Aug 2019, 20:40
Has thanked: 778 times
Been thanked: 1001 times
Status: Offline

Re: Islamska zajednica u BiH tokom ramazana podijelila pomoć u vrijednosti višoj od milion KM

Post by Nora Ibsenova » 24 May 2021, 14:11

bosnjakinja wrote: 24 May 2021, 14:09 nego je to meni dokaz da ovi koji kritikuju mahom kritikuju jer je to IZ ,i da IZ sve sto ima da u sadaku oni bi na kraju rekli "a vidi ih jesu bijeda i brukaju nas" i to bi im bio novi argument protiv IZ :oo
Ptice na grani znaju da nisam nikakav simpatizer IZ, daleko od toga ... Ali ovo im je dobar potez i nadam se da će nastaviti u ovom pravcu jer je muslimanima u Bosni itekako potrebna jedna krovna organizacija poput IZ.
"Izvini ja sam ko s marsa pala inace." Skin

User avatar
bosnjakinja
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5859
Joined: 20 Jan 2021, 08:28
Has thanked: 168 times
Been thanked: 290 times
Status: Offline

Re: Islamska zajednica u BiH tokom ramazana podijelila pomoć u vrijednosti višoj od milion KM

Post by bosnjakinja » 24 May 2021, 14:13

Nora Ibsenova wrote: 24 May 2021, 14:11
bosnjakinja wrote: 24 May 2021, 14:09 nego je to meni dokaz da ovi koji kritikuju mahom kritikuju jer je to IZ ,i da IZ sve sto ima da u sadaku oni bi na kraju rekli "a vidi ih jesu bijeda i brukaju nas" i to bi im bio novi argument protiv IZ :oo
Ptice na grani znaju da nisam nikakav simpatizer IZ, daleko od toga ... Ali ovo im je dobar potez i nadam se da će nastaviti u ovom pravcu jer je muslimanima u Bosni itekako potrebna jedna krovna organizacija poput IZ.
pa iz tog razloga ja branim IZ i ako znam sta sve u njoj ima,ali kakva je takva je..nasa je.Drugi izbor bi bio da se pocijepamo na vise IZ,a to nam dusmani i zele,,,desilo se u Srbiji i sad im jos gore :/ bolje radit da se poboljsa stanje i slazem se ovo je za pohvalu.Ako Fatmir bude fer ovo ce iznjet i reci ce im aferim nastavite tako pa cu vas poceti hvalitr :oo

User avatar
Nora Ibsenova
Čovječje vrste kći
Čovječje vrste kći
Posts: 18947
Joined: 16 Aug 2019, 20:40
Has thanked: 778 times
Been thanked: 1001 times
Status: Offline

Re: Islamska zajednica u BiH tokom ramazana podijelila pomoć u vrijednosti višoj od milion KM

Post by Nora Ibsenova » 24 May 2021, 14:16

bosnjakinja wrote: 24 May 2021, 14:13
Nora Ibsenova wrote: 24 May 2021, 14:11

Ptice na grani znaju da nisam nikakav simpatizer IZ, daleko od toga ... Ali ovo im je dobar potez i nadam se da će nastaviti u ovom pravcu jer je muslimanima u Bosni itekako potrebna jedna krovna organizacija poput IZ.
pa iz tog razloga ja branim IZ i ako znam sta sve u njoj ima,ali kakva je takva je..nasa je.Drugi izbor bi bio da se pocijepamo na vise IZ,a to nam dusmani i zele,,,desilo se u Srbiji i sad im jos gore :/ bolje radit da se poboljsa stanje i slazem se ovo je za pohvalu.Ako Fatmir bude fer ovo ce iznjet i reci ce im aferim nastavite tako pa cu vas poceti hvalitr :oo
Ako nastave ovako i ja ću im počet uplaćivat.

Ali se ne slažem sa tim "kakva god da je naša je". To nas i handri. Taj stav nek je kakav god, samo nek je naš.
"Izvini ja sam ko s marsa pala inace." Skin

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Islamska zajednica u BiH tokom ramazana podijelila pomoć u vrijednosti višoj od milion KM

Post by The 51st State » 24 May 2021, 14:41

IZ uz sve ljudkse mane ljudi koji u njoj obavljaju funkcije je ipak najsvjetlija i najznacajnija institucija u bosnjaka, a to ipak nije svima pravo, no sta ces, ne mere se svima ugoditi

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Islamska zajednica u BiH tokom ramazana podijelila pomoć u vrijednosti višoj od milion KM

Post by Mutevelija » 24 May 2021, 21:54

Chloe wrote: 24 May 2021, 12:14
Mutevelija wrote: 24 May 2021, 11:17

KAze jedan hodza a da mi napravimo fabriku ljudi bi rekli eno prave fabrike po Bosni :D. Islamizacija fabrikama, ko komunisti :hm
Njihovo i nije da prave fabrike ... :cudi Zna se koja je funkcija IZ i treba da se drže toga. :123
Pa dobro ko ce narodu ugoditi :oo
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120417
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6975 times
Been thanked: 7908 times
Status: Offline

Sulejman Bugari: Lideri vjerskih zajednica su glavni krivci za sve nepravde među ljudima

Post by Krokodil Behko » 18 Aug 2022, 09:44

Image


Nakon užasnog zločina na Cetinju u Crnoj Gori, kada je mještanin ubio 10 svojih sugrađana, svoj osvrt o stanju u društvu, o otuđenosti današnjeg čovjeka i izazovima u kojima danas živimo dao je islamski učenjak, predavač i hafiz Sulejman Bugari.

Bugari je godinama živio i radio u Sarajevu, a svojim pristupom ljudima te vjerskim predavanjima privukao je veliku pažnju javnosti. Posljednjih nekoliko godina živi i radi u Crnoj Gori.

Na svojoj zvaničnoj stranici objavio je tekst u kojem poziva na odbacivanje svake vrste nacionalizma, vjerskog fanatizma i svih drugih podjela. Posebno je naglasio da se ne dozvoli vladavina onima koji huškaju i zavađaju.

Bugarijev tekst prenosimo u cjelosti:

Na početku, izražavam svoju bol i duboko žaljenje zbog nedavnog groznog događaja na Cetinju kojim smo svi, a posebno porodice ožalošćenih, potreseni.

Molim Svemilosnog da svim porodicama ožalošćenih podari snage da izdrže ovu bol.

Ovaj nemili događaj je vapaj današnje DUŠE koja je zarobljena, izgubljena, usamljena i prepuštena samoj sebi, bez podrške, brige i empatije od strane kolektiva i druge DUŠE pored nje. Istovremeno, ova naša kolektivna bol je veliki alarm svakome ko pameti ima, a posebno odgovornima.

Priznajmo, braćo po ljudskosti i domovini, da je ovo samo potvrda i slika unutrašnjeg stanja većine ljudi u koje su zapali zbog prekomjernog konzumiranja raznih medija, zbog silnih poluinformacija i dezinformacija. Ovo svako društvo, svjesni ono bilo toga ili ne, vodi u začarani krug – otuđenost jedni od drugih i, što je najžalosnije, svjesnom isticanju razlika među ljudima po vjeri ili naciji.


Očito da je napadala prašina na imperativ od Stvoritelja svjetova da trebamo biti braća zbog Božijeg daha među nama.

Gospodar svjetova je sebi zabranio nasilje i nama ga zabranjuje. On od nas traži, ukoliko želimo zdrav život i blagostanje, da postavljamo stvari na njihova mjesta, kako bismo sebe i druge sačuvali od nepravde i nasilja.

Jedna od definicija nepravde u islamu glasi: "Postaviti stvar na nemjesto".

Kada uradimo bilo koje zabranjeno djelo mi tada živimo u mraku, slijepi smo pored očiju. Zato činimo nasilje jedni drugima, jer dušom ne vidimo kako stoje stvari. U arapskom jeziku riječ mrak (zalam) je nastala od iste riječi nepravda (zulum).

Izgleda da ovaj svijet ljude zbunjuje i zato vole živjeti u mraku. Dakle, u mraku smo sve dok loše mislimo i činimo nepravdu bilo kome.


Braćo i sestre, šta to očekujemo od ljudi koji su dušom usamljeni, kojima se svakodnevno nameću zbunjenost, mržnja prema drugome i drugačijem itd. Danas, ne samo javnost, već i ptice na grani svjedoče, da i mnogi svjetsko-vjerski "uglednici" vole isticati razlike među ljudima i uživaju da se, zbog pozicije i ličnih interesa, kriju iza vjere i nacije, kako bi ljude i narode zavađali.

Ljudi, dobro i zlo nemaju nacije!

Sva sveta učenja zagovaraju dobro i protiv su zla. Uzimajmo i promovirajmo dobro i budimo protiv zla, bez obzira preko koga i od koga ono dolazi.


Podsjećam sebe i vas na tragove naslijeđene bolesti, koja ne da da živimo u miru i ljubavi. Svi se trebamo istinski oslobađati ovoga i izliječiti se od navedene bolesti. Ne dao Bog da je ovo djelo uradio neki musliman pravoslavcima/katolicima ili pravoslavac/katolik muslimanima! Kakva bi reakcija bila kod većine, a posebno kod bolesnih političara, nacionalista i vjerskih fanatika?

Vjera nas uči da budemo samo protiv onih koji čine nasilje prema ljudima, bez obzira koje su vjere i nacije.

Gospodar u posljednjoj Knjizi, Kur’anu veli: “Budite samo protiv onih koji ljudima nepravdu čine i koji žele po zemlji nepravedno postupati” (Šura, 42)

Nama se mnogo štošta čini i pričinjava jer loše u sebi nosimo i činimo.

Kad ne poštujemo Božije imperative i ne postupamo po Božijem redu, onda društvo ne može biti uredu.

Jedan od Njegovih imperativa je i ovaj: “Ne činite nasilje i neće vam se činiti!.

Braćo i sestre, neka svako od nas učini nešto lijepo za brata, sestru i zajednicu ako želimo da nas ne obuzimaju čini koji razaraju zdravu zajednicu i bogato društvo. Biti dobar radi Dobrog i širiti dobro svima je izazov za sve nas!

Sa Svemogućim je (sve)moguće.

Oslobodimo se nacionalizma, vjerskog fanatizma i svakog djela koje diže tenzije među ljudima.

Kao vjerski službenik, tvrdim da su glavni uzročnici svakog poremećaja i nepravde među ljudima lideri vjerskih zajednica, jer oni su prvenstveno najodgovorniji pred Bogom i pred ljudima i oni su postavljeni na prvoj liniji borbe protiv svega što skrnavi čovjekovu čast i ruši mir među ljudima.

Ne dozvolimo da nama vladaju oni koji huškaju, zavađaju po bilo kojoj osnovi, makar bili vjerski ili politički poglavari.

Dajmo prednost i promovirajmo pravedne i pravične ljude, bez obzira kakvih su pripadnosti.


(klix)
online

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42829
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14103 times
Been thanked: 12690 times
Status: Offline

Re: Sulejman Bugari: Lideri vjerskih zajednica su glavni krivci za sve nepravde među ljudima

Post by Masamune » 18 Aug 2022, 10:01

U pravu je čovjek naročito po pitanju nacionalizma. Recimo Islam je protiv bilo kakvog oblika nacionalizma. U suštini je antinacionalički nastrojen. Kršćanstvo je drastično manje, ali je i ono donekle.

Vjerski fanatizam je već nešto drugo. Može biti produkt tog istog nacionalizma, ali i ne mora. Bitno je imati jaku vjersku organizaciju koja ga može suzbijati. Ja lično smatram da IZ BiH radi dobar posao u tom segmentu.
Last edited by Masamune on 18 Aug 2022, 10:04, edited 1 time in total.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81287
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10229 times
Been thanked: 7099 times
Status: Online

Re: Sulejman Bugari: Lideri vjerskih zajednica su glavni krivci za sve nepravde među ljudima

Post by Julia-Klara » 18 Aug 2022, 10:03

Par puta sam gledala Bugarija, zanimljivo prica
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Sulejman Bugari: Lideri vjerskih zajednica su glavni krivci za sve nepravde među ljudima

Post by insomnia » 18 Aug 2022, 10:11

Hodzansko naprdjivanje
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
edo_79
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7173
Joined: 30 Aug 2019, 12:13
Mood:
Has thanked: 374 times
Been thanked: 1019 times
Status: Offline

Re: Sulejman Bugari: Lideri vjerskih zajednica su glavni krivci za sve nepravde među ljudima

Post by edo_79 » 18 Aug 2022, 10:13

U pravu čovjek sve do jedne riječi .... Vjeri nema mjesta u politici i obratno .... ende!
"Znaš li šta je najlepše u životu? Želja, prijatelju."

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Sulejman Bugari: Lideri vjerskih zajednica su glavni krivci za sve nepravde među ljudima

Post by insomnia » 18 Aug 2022, 10:15

edo_79 wrote: 18 Aug 2022, 10:13 U pravu čovjek sve do jedne riječi .... Vjeri nema mjesta u politici i obratno .... ende!
A đe je tacno spomenuo to?
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

Mundzira
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 888
Joined: 08 Jul 2022, 20:13
Has thanked: 142 times
Been thanked: 244 times
Status: Offline

Re: Sulejman Bugari: Lideri vjerskih zajednica su glavni krivci za sve nepravde među ljudima

Post by Mundzira » 18 Aug 2022, 10:16

insomnia wrote: 18 Aug 2022, 10:11 Hodzansko naprdjivanje
Za razliku od Insomnijinih naprdjivanja.

User avatar
Dori
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 22606
Joined: 12 Nov 2019, 14:35
Mood:
Has thanked: 12976 times
Been thanked: 12626 times
Status: Offline

Re: Sulejman Bugari: Lideri vjerskih zajednica su glavni krivci za sve nepravde među ljudima

Post by Dori » 18 Aug 2022, 10:22

Krokodil Behko wrote: 18 Aug 2022, 09:44
Oslobodimo se nacionalizma, vjerskog fanatizma i svakog djela koje diže tenzije među ljudima.

Kao vjerski službenik, tvrdim da su glavni uzročnici svakog poremećaja i nepravde među ljudima lideri vjerskih zajednica, jer oni su prvenstveno najodgovorniji pred Bogom i pred ljudima i oni su postavljeni na prvoj liniji borbe protiv svega što skrnavi čovjekovu čast i ruši mir među ljudima.

Ne dozvolimo da nama vladaju oni koji huškaju, zavađaju po bilo kojoj osnovi, makar bili vjerski ili politički poglavari.

Dajmo prednost i promovirajmo pravedne i pravične ljude, bez obzira kakvih su pripadnosti.


(klix)
:ok
”Fascism is cured by reading and racism is cured by traveling”

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42829
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14103 times
Been thanked: 12690 times
Status: Offline

Re: Sulejman Bugari: Lideri vjerskih zajednica su glavni krivci za sve nepravde među ljudima

Post by Masamune » 18 Aug 2022, 10:25

Čovjek nastupa sa pozicije religije, tj. Islama, i zato jeste u pravu i ne radi se o naprđivanju.

Naravno, naši nacionalisti će vikati "ja ja hajde da te vidim da živiš sa ovakvim komšijama" i slično. Ono... stoji i to donekle i to je realna slika stanja konkretno na Balkanu, ali je opet štetno i neprihvatljivo kad gledaš sa pozicije religije. Po Islamu nacionalizam je jednostavno promašena ideologija i nije daleko od komunizma po tome.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: Bosnia_Nord and 24 guests