VJERSKI SLUZBENICI

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 127 times
Been thanked: 554 times
Status: Offline

Re: Ima li mačke u džamiji?

Post by gospođa Brams » 19 Jan 2016, 22:42

Pomazila sam nebrojeno uličnih mačaka i pasa, imala sam životinje, čuvala sam tuđe životinje, i sve sam mazila do besvjesti i ništa mi nikad nije bilo, jer znam koristit vodu i sapun.

Mačke zaista jesu na glasu kao jedne od najčistijih životinja, kao i, zanimljivo, svinje (kada im se da slobodan životni prostor)
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9736
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 23 times
Status: Offline

Re: Ima li mačke u džamiji?

Post by String » 19 Jan 2016, 22:42

Znaci mozemo uskoro ocekivati da se i macke raznose explozivom??
Image

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Ima li mačke u džamiji?

Post by Mutevelija » 19 Jan 2016, 23:14

Hjmo malo hadisa. Mrsko mi tražit, haj briga me ja sam mutevelija nisam hodža.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6702 times
Status: Offline

Re: Ima li mačke u džamiji?

Post by greeneyes » 19 Jan 2016, 23:24

Maja wrote:
greeneyes wrote:Joj, što volEm kad neko ovako poleti ispasti pametan.

Mačka važi za najčistiju životinju jer se malo, malo čisti i održava svoju higijenu na visokom nivuo, što ne znači da je čista 24h na dan i da samim time nikad nije prljava.
Ti ko da si nedavno objavljivao oglas pa ti ovo još "ostalo" :D.
Mogao bih prodati dvojku za milju i po, imam šlifa. :D.
gospođa Brams wrote:Pomazila sam nebrojeno uličnih mačaka i pasa, imala sam životinje, čuvala sam tuđe životinje, i sve sam mazila do besvjesti i ništa mi nikad nije bilo, jer znam koristit vodu i sapun.

Mačke zaista jesu na glasu kao jedne od najčistijih životinja, kao i, zanimljivo, svinje (kada im se da slobodan životni prostor)
Takodjer, mazio sam i Ćuke i mace i nikad ne imadoh problema. Čak smo kao manji tražili od majki krišku hljeba i nosili ćukama da ih hranimo pa se s njima igrali povazdan. Jedino što je opasno jeste njihova dlaka kad pretjerano opada. A svako ko je ikad pratio mačku barem pola sata može vidjeti koliko se ista brine o svojoj higijeni. Ne treba ti tu Kur'an, nit bilo kakva druga knjiga, tako da pojedinci bezveze skaču. Sjed'te ogulite jabuku.
Samo sabura

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Ima li mačke u džamiji?

Post by Biba » 19 Jan 2016, 23:26

Podrinjac majke mi ne kontam sto se ti naljuti..pa zezam malo..
Al sta ti mene prozivas, ika ovdje nekih koji tipkaju vise nego ja...samo ti ne kontas..
I kakve veze ika moje tipkanje s mackama i dzamijom..nikakve..
Nece macke privuci vjernike...
Ak cemo o bakterijama..ima ih najvise u kuhinji a majke mi i u prljavim ustima..
Macke imaju hrapav jezik i ciste bolje vec neki ljudi zube :ljub
Ama moj jedan macak u neciju septicku upo, majke mi...je pa odmah smo ga okupali..i nemamo nikakve zarazne bolestine..
Moja mama nikad gripu nema ni virozu..ja od djece dobijem.ne od macaka nista..
Ama nekad su macke spavale sa mnom..a i sad Žuju poljubim u celo :ljub :pusi
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6702 times
Status: Offline

Re: Ima li mačke u džamiji?

Post by greeneyes » 19 Jan 2016, 23:34

Ima bakterija i u ljudskom pupku koliko ho'š, a o rukama, tj. novcu da ne pričamo, pa se opet otimamo za isti. :DD
Samo sabura

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Ima li mačke u džamiji?

Post by Mutevelija » 19 Jan 2016, 23:39

Nadžis znači nešto kvari namaz. I ovo nije nikakva novotarija String nemoj se provaljivat.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Čarobni
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8632
Joined: 12 Jul 2015, 01:03
Been thanked: 13 times
Status: Offline

Re: Ima li mačke u džamiji?

Post by Čarobni » 19 Jan 2016, 23:56

Mačkama nije mjesto u džamiji.

One brinu o čistoći svog tijela, ali ne i o čistoći prostora u kojem borave.

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6702 times
Status: Offline

Re: Ima li mačke u džamiji?

Post by greeneyes » 19 Jan 2016, 23:59

Mutevelija wrote:Nadžis znači nešto kvari namaz. I ovo nije nikakva novotarija String nemoj se provaljivat.
Samo oštro Muti. :kafa
Samo sabura

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Ima li mačke u džamiji?

Post by Mutevelija » 20 Jan 2016, 00:04

Čarobni wrote:Mačkama nije mjesto u džamiji.

One brinu o čistoći svog tijela, ali ne i o čistoći prostora u kojem borave.
Sunnet Muhamed a.s je imao dosta mački.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Čarobni
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8632
Joined: 12 Jul 2015, 01:03
Been thanked: 13 times
Status: Offline

Re: Ima li mačke u džamiji?

Post by Čarobni » 20 Jan 2016, 00:25

Mutevelija wrote:
Čarobni wrote:Mačkama nije mjesto u džamiji.

One brinu o čistoći svog tijela, ali ne i o čistoći prostora u kojem borave.
Sunnet Muhamed a.s je imao dosta mački.
Imam ih i ja, pa ih opet ne puštam gdje im nije mjesto.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Ima li mačke u džamiji?

Post by Mutevelija » 20 Jan 2016, 00:30

Ovdje se nema šta oharamit.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Čarobni
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8632
Joined: 12 Jul 2015, 01:03
Been thanked: 13 times
Status: Offline

Re: Ima li mačke u džamiji?

Post by Čarobni » 20 Jan 2016, 00:35

Čistoća mjesta za namaz je važna, a narušava se uvođenjem životinja na takva mjesta.

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Ima li mačke u džamiji?

Post by Mirelam » 20 Jan 2016, 08:21

Mutevelija wrote:Hjmo malo hadisa. Mrsko mi tražit, haj briga me ja sam mutevelija nisam hodža.
:kokice
Hoce li taj hadis, nemoj da me brines.:ooo

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Ima li mačke u džamiji?

Post by Mutevelija » 20 Jan 2016, 14:18

Mačija slina je čista, jer ne spada u nečist. Kebša, kći Ka’b ibn Malika, prenosi: Ebu Katade me posjetio i ja sam mu poljevala vodu da abdesti. U to dođe mačka i poče da pije. On joj primače posudu i ona se napi. Vidjevši me da ga posmatram”, veli Kebša, “on reče: ‘’Čudiš se kćerko moga brata (po vjeri)?’’- ‘’Da’’, rekoh. A on reče: ‘’Allahov Poslanik, s.a.v.s., je kazao: ‘Mačka nije nečista. Ona je zaista od onih koji obilaze oko vas.’’’”[15]

Ali ibn el-Husein prenosi od Enes ibn Malika da je rekao: “Poslanik, s.a.v.s, je otišao u dio Medine poznat kao Bat’han, pa je rekao: ‘’Enese, nalij mi vode za abdesta.’’ Učinio sam to, a kad je Poslanik, s.a.v.s, završio sa defekacijom (čišćenjem) posude, do koje je došo u međuvremenu, mačka je prišla i liznula iz te posude. Zatim je Poslanik, s.a.v.s, stajao sve dok je mačka pila, a onda se abdestio. Kad sam spomenuo Poslaniku, s.a.v.s, mačku, on je rekao: ‘’Enese, mačka je kao kućni inventar (dio pokućstva), ona neće zaraziti ništa niti će ga onečistiti.’’”

Davud ibn Salih Et-Temmar citira svoju majku koja je kazala da je njena sluškinja dala na poklon tanjir kuhanog mesa i pšenice Aiši, r.a. Zatekla ju je da klanja. Aišu, r.a., joj je naišaretila da spusti tanjir. Uradila je tako, a neke žene su bile u Aišinoj, r.a., kući. Onda je došla mačka i pojela nešto od toga. Kad je mačka završila, Aiša, r.a., je ponudila žene da jedu, a one su izbjegavale mjesto gdje je mačka jela. Onda je Aiša, r.a., okrenula tanjir pa su jele sa istog mjesta odakle je i mačka jela. Kazala je: “Poslanik, s.a.v.s., je rekao: ‘’Mačka nije nečista; ona je od onih koji obilaze oko vas.’’ Vidjela sam Poslanika, s.a.v.s, kako se abdesti ostatkom vode koju je mačka pila.”[16]

JEst copy paste ali svaki hadis je copy paste ne možeš izmislit svoj.

Ebu Kutade, r.a., je rekao: “Poslanik, s.a.v.s., je rekao da mačka nije nečista, da je ona od onih koji obilaze oko vas.”, što prenose Malik i Ahmed i četiri Sunena. Dakle, mačka posjeduje čisto tijelo, čistu slinu tako da voda ili hrana, koja preostane nakon nje, je čista.

Imajte na umu da se jedan od Poslanikovih, s.a.v.s., drugova zvao Ebu Hurejre (Otac mačeta), a neki se zbog toga razilaze u vezi njegovog pravog imena. Prema Neveviju pravo ime Ebu Hurejre je Abdurrahman ibn Sahr. Učenjaci se razilaze u vezi njegovog pravog imena. Rečeno je da mu je ime bilo Abduššems u predislamskom periodu, a kad je prihvatio islam, Poslanik, s.a.v.s., ga je nazvao Abdurrahman i dao mu nadimak Ebu Hurejre. Hurejre je deminutiv od imenice mačka. Kaže se da je u predislamskom vremenu, dok je gonio ovce na ispašu, našao divlje mače pa ga je ponio. Imao je običaj da ga smjesti na granu nekog stabla da prespava, ali ujutro bi ga uzeo sa sobom, bojeći se da ga zvijeri ne povrijede, pa su ga zato nazvali Ebu Hurejre. Također, rekli su da mu je to ime dao Poslanik, s.a.v.s., kada ga je vidio kako nosi mačića u rukavu. Rekao je: “Šta je to, Abdurrahmane?!” Odgovorio je mačić i onda ga je Muhammed, s.a.v.s., nazvao Ebu Hurejre. Kažu da se u islamu brinuo o mačiću iz milosrđa, dok je to isto u predislamlju radio iz razonode. Njegova samilost prema mačetu bila je posljedica osjećaja zakonske obaveze koja nas primorava da se pobrinemo za životinje[17].
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Ima li mačke u džamiji?

Post by Mirelam » 20 Jan 2016, 14:40

Ma znao sam ja da ce Mute da izvuce kakav hadis.A ima li sta da kaze o toksoplasmozi?
Last edited by Mirelam on 20 Jan 2016, 19:33, edited 1 time in total.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Ima li mačke u džamiji?

Post by Mutevelija » 20 Jan 2016, 14:41

Ne znam šta je to, a mačka znam šta je.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Ima li mačke u džamiji?

Post by Mirelam » 20 Jan 2016, 14:49

Mutevelija wrote:Ne znam šta je to, a mačka znam šta je.
Koliko se sjecam bolest koju prenose macke i moze biti vrlo opasna za ljude, uostalom googlaj. :ooo

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Ima li mačke u džamiji?

Post by Mutevelija » 20 Jan 2016, 15:38

NE spominje se fetus u hadisima niti ikakve bebe.
Uglavnom suština je ne kvari namaz.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Ima li mačke u džamiji?

Post by Podrinjac » 20 Jan 2016, 19:24

Mutevelija wrote:Mačija slina je čista, jer ne spada u nečist. Kebša, kći Ka’b ibn Malika, prenosi: Ebu Katade me posjetio i ja sam mu poljevala vodu da abdesti. U to dođe mačka i poče da pije. On joj primače posudu i ona se napi. Vidjevši me da ga posmatram”, veli Kebša, “on reče: ‘’Čudiš se kćerko moga brata (po vjeri)?’’- ‘’Da’’, rekoh. A on reče: ‘’Allahov Poslanik, s.a.v.s., je kazao: ‘Mačka nije nečista. Ona je zaista od onih koji obilaze oko vas.’’’”[15]

Ali ibn el-Husein prenosi od Enes ibn Malika da je rekao: “Poslanik, s.a.v.s, je otišao u dio Medine poznat kao Bat’han, pa je rekao: ‘’Enese, nalij mi vode za abdesta.’’ Učinio sam to, a kad je Poslanik, s.a.v.s, završio sa defekacijom (čišćenjem) posude, do koje je došo u međuvremenu, mačka je prišla i liznula iz te posude. Zatim je Poslanik, s.a.v.s, stajao sve dok je mačka pila, a onda se abdestio. Kad sam spomenuo Poslaniku, s.a.v.s, mačku, on je rekao: ‘’Enese, mačka je kao kućni inventar (dio pokućstva), ona neće zaraziti ništa niti će ga onečistiti.’’”

Davud ibn Salih Et-Temmar citira svoju majku koja je kazala da je njena sluškinja dala na poklon tanjir kuhanog mesa i pšenice Aiši, r.a. Zatekla ju je da klanja. Aišu, r.a., joj je naišaretila da spusti tanjir. Uradila je tako, a neke žene su bile u Aišinoj, r.a., kući. Onda je došla mačka i pojela nešto od toga. Kad je mačka završila, Aiša, r.a., je ponudila žene da jedu, a one su izbjegavale mjesto gdje je mačka jela. Onda je Aiša, r.a., okrenula tanjir pa su jele sa istog mjesta odakle je i mačka jela. Kazala je: “Poslanik, s.a.v.s., je rekao: ‘’Mačka nije nečista; ona je od onih koji obilaze oko vas.’’ Vidjela sam Poslanika, s.a.v.s, kako se abdesti ostatkom vode koju je mačka pila.”[16]

JEst copy paste ali svaki hadis je copy paste ne možeš izmislit svoj.

Ebu Kutade, r.a., je rekao: “Poslanik, s.a.v.s., je rekao da mačka nije nečista, da je ona od onih koji obilaze oko vas.”, što prenose Malik i Ahmed i četiri Sunena. Dakle, mačka posjeduje čisto tijelo, čistu slinu tako da voda ili hrana, koja preostane nakon nje, je čista.

Imajte na umu da se jedan od Poslanikovih, s.a.v.s., drugova zvao Ebu Hurejre (Otac mačeta), a neki se zbog toga razilaze u vezi njegovog pravog imena. Prema Neveviju pravo ime Ebu Hurejre je Abdurrahman ibn Sahr. Učenjaci se razilaze u vezi njegovog pravog imena. Rečeno je da mu je ime bilo Abduššems u predislamskom periodu, a kad je prihvatio islam, Poslanik, s.a.v.s., ga je nazvao Abdurrahman i dao mu nadimak Ebu Hurejre. Hurejre je deminutiv od imenice mačka. Kaže se da je u predislamskom vremenu, dok je gonio ovce na ispašu, našao divlje mače pa ga je ponio. Imao je običaj da ga smjesti na granu nekog stabla da prespava, ali ujutro bi ga uzeo sa sobom, bojeći se da ga zvijeri ne povrijede, pa su ga zato nazvali Ebu Hurejre. Također, rekli su da mu je to ime dao Poslanik, s.a.v.s., kada ga je vidio kako nosi mačića u rukavu. Rekao je: “Šta je to, Abdurrahmane?!” Odgovorio je mačić i onda ga je Muhammed, s.a.v.s., nazvao Ebu Hurejre. Kažu da se u islamu brinuo o mačiću iz milosrđa, dok je to isto u predislamlju radio iz razonode. Njegova samilost prema mačetu bila je posljedica osjećaja zakonske obaveze koja nas primorava da se pobrinemo za životinje[17].
Fino te naučio Husein Bosnić.

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 32 guests