VJERSKI SLUZBENICI

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120469
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6990 times
Been thanked: 7929 times
Status: Online

Jablanica: Hodža vozi katolike na misu svake nedjelje

Post by Krokodil Behko » 28 Oct 2015, 09:25

Image
U Slatini između Jablanice i Prozora, mjestu u kojem živi hrvatsko i bošnjačko stanovništvo, a koje je za vrijeme rata bilo linija razgraničenja između HVO-a i Armije RBiH, strašni rat kao da se nije ni desio

Iako su i jedni i drugi u tom vihoru zla i ludila izgubili najmilije i ostali bez svojih domova, kada su se nakon izbjeglištva vratili na svoja ognjišta, iznova žive najljepšim komšijskim životom u kojem se ne razlikuju po tome ko je katolik ili musliman, Bošnjak ili Hrvat, nego ko je čovjek, a ko nije.

Tako komšinice Rahima Ćosić (80) i Anica Drinovac (77) svaki dan zajedno piju kafu te se obilaze u žalosti i veselju.

- Moje komšije Hrvati sve nam živo učine kad nam treba izaći ususret. Ovdje se uvijek živjelo u slozi, ali je nesretni rat to poremetio. Ipak, sve se polako vraća na svoje - kaže Rahima.

Njena komšinica Anica priča da kad umre neko od muslimana, katolici redovno idu na dženaze, isto kao i muslimani na sahrane katolika.

- Kad god imam vremena, uzmem štap i odem do moje Rahime. Fino se razgovorimo i popijemo kafu, naše porodice su tu uvijek jedna za drugu kad treba pomoći. Mladi se, također, lijepo druže. Skupe se pa svi odu u Jablanicu u kafić - dodaje Anica te u nastavku razgovora priča o najljepšem primjeru međuljudskog i međureligijskog poštovanja i komšijske ljubavi.

Anica kaže da nju i njenog muža Cvitana, kao i još nekoliko starijih mještana katolika, koji nemaju vlastita vozila, svake nedjelje na misu u susjedno mjesto Gračac vozi hodža Amir Drežnjak, koji iz mjesta Lizoperci preko Slatine ide u Gračac, gdje djecu poučava u mektebu.

- Mi bismo silazili na cestu i stopirali do Gračaca. No, od kad je tim putem počeo nailaziti naš hodža, svaki put on nas vozi. Nazove nas i kaže da siđemo - kaže nam Ankica.

Cvitan kaže da boljeg insana od hodže Amira nije u životu sreo.

- Krsta mi moga kojim se kunem, taj čovjek nikad feninga nije uzeo ni od koga. On svoju vjeru voli i čuva, a našu poštuje - kazuje Cvitan.

Efendija Drežnjak pet godina nije imao svoj auto i zna šta znači stopirati i čekati na cesti. Kaže da je tada uvijek sam sebi govorio da, ako ga Bog počasti da nekad kupi auto, nikad nikog neće proći.

- Prvi put sam ih vidio kako stopiraju. Znao sam da idu na misu u Gračac i povezao sam ih. Kazali su mi da nemaju prijevoza i onda sam im uzeo brojeve telefona i rekao da ću, dok sam ovdje na službi, svake nedjelje voziti ih na misu. I tako je već tri godine. Meni je srce puno kad mi katolkinje koje vozim kažu da su se molile za mene. To je meni plaća, ništa mi drugo ne treba - ističe ef. Drežnjak.

Efendija Drežnjak ističe da fra Mato Topić, župnik župe Gračac, njemu redovno dolazi na iftar za 27. noć ramazana, da se katolicima uvijek dijele kurbani te da su komšijski odnosi u ovom kraju uvijek bili idealni.

- Kad se razboljela mala Ajla Sefer iz Gračaca, katolici iz tog i okolnih mjesta su se organizirali i pritekli u pomoć. Prvi put su skupili 4.000 KM za njeno liječenje, a poslije su nastavili skupljati donacije - kaže ef. Drežnjak.

(Avaz.ba)
online

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Jablanica: Hodža vozi katolike na misu svake nedjelje

Post by navika » 28 Oct 2015, 14:03

Aferim hodza :ok Pravi Musliman je duzan da odrzava dobre komsijske odnose, uopste nije bitno kako se oni Bogu mole i da li se uopste mole.

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6702 times
Status: Offline

Re: Jablanica: Hodža vozi katolike na misu svake nedjelje

Post by greeneyes » 28 Oct 2015, 14:29

AFerim hodža il' bolje rečeno ljud'no. Kamo sreće da smo svi ovako složni i voljni pomoći drugima. :ruke
Samo sabura

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Jablanica: Hodža vozi katolike na misu svake nedjelje

Post by navika » 28 Oct 2015, 14:40

greeneyes wrote:AFerim hodža il' bolje rečeno ljud'no. Kamo sreće da smo svi ovako složni i voljni pomoći drugima. :ruke
Nismo jer se poredimo s drugim, losim, i gorim od sebe. Pa se tjesimo ono - eto vala kad moze on 'nako mogu i ja 'vako...Kad njega nije stid, sto bi me mene bilo...Ako se on ne boji Boga, sto bi se ja bojao... I sl.
Ovaj se hodza garant na poredi ni s kim, osim s osobom kakva je on sam do jucer bio. I zna da je odanost istini i respectu bolja od odanosti naciji, rasi, vjeri...

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Jablanica: Hodža vozi katolike na misu svake nedjelje

Post by SPINERKA » 28 Oct 2015, 14:42

:rol

ja. aferim hodza , a sta je sa fra Mato Topić, župnik , aferim i njemu.
Image

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6702 times
Status: Offline

Re: Jablanica: Hodža vozi katolike na misu svake nedjelje

Post by greeneyes » 28 Oct 2015, 14:49

navika wrote:
greeneyes wrote:AFerim hodža il' bolje rečeno ljud'no. Kamo sreće da smo svi ovako složni i voljni pomoći drugima. :ruke
Nismo jer se poredimo s drugim, losim, i gorim od sebe. Pa se tjesimo ono - eto vala kad moze on 'nako mogu i ja 'vako...Kad njega nije stid, sto bi me mene bilo...Ako se on ne boji Boga, sto bi se ja bojao... I sl.
Ovaj se hodza garant na poredi ni s kim, osim s osobom kakva je on sam do jucer bio. I zna da je odanost istini i respectu bolja od odanosti naciji, rasi, vjeri...
Tačno tako, kao mala djeca kad dobiju keca u školi pa roditeljima kažu-pa i Hamo je dobio keca.
SPINERKA wrote::rol

ja. aferim hodza , a sta je sa fra Mato Topić, župnik , aferim i njemu.
Nisam, istini na volju pročitao tekst do kraja, stoga ne vidjeh i lijepu gestu fra Mate Topića. Aferim i njemu. A za tebe nema aferima, jer si nAmah poletjela "praviti" neku razliku, slika i prilika našeg življa.
Samo sabura

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Jablanica: Hodža vozi katolike na misu svake nedjelje

Post by SPINERKA » 28 Oct 2015, 14:51

greeneyes wrote:
navika wrote:
greeneyes wrote:AFerim hodža il' bolje rečeno ljud'no. Kamo sreće da smo svi ovako složni i voljni pomoći drugima. :ruke
Nismo jer se poredimo s drugim, losim, i gorim od sebe. Pa se tjesimo ono - eto vala kad moze on 'nako mogu i ja 'vako...Kad njega nije stid, sto bi me mene bilo...Ako se on ne boji Boga, sto bi se ja bojao... I sl.
Ovaj se hodza garant na poredi ni s kim, osim s osobom kakva je on sam do jucer bio. I zna da je odanost istini i respectu bolja od odanosti naciji, rasi, vjeri...
Tačno tako, kao mala djeca kad dobiju keca u školi pa roditeljima kažu-pa i Hamo je dobio keca.
SPINERKA wrote::rol

ja. aferim hodza , a sta je sa fra Mato Topić, župnik , aferim i njemu.
Nisam, istini na volju pročitao tekst do kraja, stoga ne vidjeh i lijepu gestu fra Mate Topića. Aferim i njemu. A za tebe nema aferima, jer si nAmah poletjela "praviti" neku razliku, slika i prilika našeg življa.
:ne a ti letis pred rudu
Image

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Jablanica: Hodža vozi katolike na misu svake nedjelje

Post by navika » 28 Oct 2015, 14:54

SPINERKA wrote::rol

ja. aferim hodza , a sta je sa fra Mato Topić, župnik , aferim i njemu.
Ja ako sam to citala, sigurno nisam ostala ni gluha ni nijema. Svakom dobrom covjeku respect ukazujem, nema veza kako se zove, ni sta mu je zvanje.

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6702 times
Status: Offline

Re: Jablanica: Hodža vozi katolike na misu svake nedjelje

Post by greeneyes » 28 Oct 2015, 14:58

SPINERKA wrote:
greeneyes wrote:
navika wrote:
greeneyes wrote:AFerim hodža il' bolje rečeno ljud'no. Kamo sreće da smo svi ovako složni i voljni pomoći drugima. :ruke
Nismo jer se poredimo s drugim, losim, i gorim od sebe. Pa se tjesimo ono - eto vala kad moze on 'nako mogu i ja 'vako...Kad njega nije stid, sto bi me mene bilo...Ako se on ne boji Boga, sto bi se ja bojao... I sl.
Ovaj se hodza garant na poredi ni s kim, osim s osobom kakva je on sam do jucer bio. I zna da je odanost istini i respectu bolja od odanosti naciji, rasi, vjeri...
Tačno tako, kao mala djeca kad dobiju keca u školi pa roditeljima kažu-pa i Hamo je dobio keca.
SPINERKA wrote::rol

ja. aferim hodza , a sta je sa fra Mato Topić, župnik , aferim i njemu.
Nisam, istini na volju pročitao tekst do kraja, stoga ne vidjeh i lijepu gestu fra Mate Topića. Aferim i njemu. A za tebe nema aferima, jer si nAmah poletjela "praviti" neku razliku, slika i prilika našeg življa.
:ne a ti letis pred rudu
Pa očito i ti letiš pred rudu.
Samo sabura

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Jablanica: Hodža vozi katolike na misu svake nedjelje

Post by storm » 28 Oct 2015, 15:13

Kako imate talenta zagužvati na ovako lijepoj vijesti :grana

živjeli oni svi tamo, da ima još takvih
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Jablanica: Hodža vozi katolike na misu svake nedjelje

Post by drugrankovic » 28 Oct 2015, 15:47

ljudi znate sta je spasilo ranka jednomad?

tajio ranko

elem tesko je komunjari rec e znate bi kako kazu ovi pogani toboz vidovnjaci, popovi hodze...

maajka mamu nagovorila da podje u doboj i ponese mi neki zamotuljak...

uglavnom, grli mene mama, prica kolko brine i da se vrnem... a poslije pri kraju, rece na brzinu spustivsi glavu:

cekaj sine moram ti nesto dat od maajke ti... uze me za ruku i u toalet povuce na brzinu... ja zbunjen gledam i rece:
znam da nes stavit sam, ovo je... imas li uckur na gacama?
gledam zbunjen, rekoh imam ama sta ti je to jesi poavetala kakav uckur?
stavljaj i ne pitaj, stavljaj obecaj mi odvajat od sebe neces, oras mi obecat da prenesem maajki....

vezah ja to...

potom mi pojasni, znas aajka posla hodzi onom... znas da je dok je bosa (zena koja je toboz sve predvidjala a cak je i moj djedo udbas priznao da je umirala par puta i ozvijela... klinicka smrt reko bi ranko no aj ljud i vjerovanja) ziva bila isla njojzi ali nema bose vise...
a hodzu maajk ti cjeni... i on joj reko, unuk ti je u zlu... prstace oko njega, bice vatre i krvi i plamena... no kad se najmanje bude nadao bice najopasnije, kad ne bude prijetila opasnost stalna... daj mu ovo da ga cuva... i vrnuce ti se unuk...

kolko sam ti duzn hodzo dobri?
nishta, no nekad nek unuk kad se vrne odnese ili neko vas koji dinar, cisto tako gore SV Vasiliju Ostroskom cudotvorcu...
Nece on hodzo poc gore... on je.. ma nece...
Nek neko podje mejsto vas i u njegovo ime ostavi koji dinar... ubjedite ga da se od ovog ne odvaja dok je u ratu...

stavih ja to, osjecajuci se glupo i sto protiv pricncipa al mami u ocima vidjeh da joj ko da zivot zavisi ocul stavit il ne...

rekoh, evo... e manitih zena...

poljubi me mama, i rece, nikad se ne odvajaj od toga :djed

kako god, bese psolije ubrzo gadnog belaja i kad je proso na koji dan, potpuno iznenada bez opasnosti neprijatelja, ranko se sledio...

naime, novi vojnikposlat gore, jos sveze mobilisan, sjedio s rankom ukoso jedno od drugog ne naspram...malo ukoso tek tek... i repetiro pusko i ispadaju metci jel, onako jedan za drugim kako repetira... i rekoh mu ne igraj se... no, djelovo mi ozbiljan i rece ma ne brini... i kako je izvadio okvir prazan jel pa da skupi metke i vrne ne znam kako debil ne repetira jos jednom da i poslednji izbaci i onda ucini ono proveru reda radi , no da skratim...
dum :djed

ostade ranko ukocen gleda u njega al ko munja glavomproleti misao i rukomse uhvatih za pojas nesto nize... i ispod pantalona uzeh u ruku zamotuljak s hodzinim zapisom...
a ovaj krelac jadni, klekosledjenpa domojih nogu obavime, ibunca, oprosti oprosti oprosti i vice o hvalati boze te te ne ubih...

rekoh , hodzi hvala!

on zinuo gleda me... ne htjedohse skidat vec rekoh zaboravi, kako ne bi pokazivao...

kako sam jednom bio u prilici da nemam rezervnije gaca s uckuro ja to prebacih u dzep od gornjeg djela uniforme, jakne jel...

poslije igrom slucaja pri odlasku skinuh, odlozihza bacanje...

i sjutradan na putu za ns, uhvati me panika.. jao zamotuljak :grana

ok, rece hodza to je u ratu amajlija mene, al... ja se na nju sviko ... :(
i bi mi krivo sto i u civilstvu je necu imat... postade zaotuljak deo mene... jebat ga...


sto rece hodza tako i bi :cudi

no opet mante se sad tu palemudjenjai nekogpreterivanja... opet je ranko komunjara...

otiso sam posle do njega al gore SV Vasiliju nijesam :cudi

posla je mama

eto kad vec pominjete hodzu jel ... imo ranko svog zastitnika hodzu...
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Jablanica: Hodža vozi katolike na misu svake nedjelje

Post by SPINERKA » 28 Oct 2015, 17:31

........greeneyes



Nisam, istini na volju pročitao tekst do kraja, stoga ne vidjeh i lijepu gestu fra Mate Topića. Aferim i njemu. A za tebe nema aferima, jer si nAmah poletjela "praviti" neku razliku, slika i prilika našeg življa.

....

a ti letis pred rudu

... :sjedi i nastavi uciti :respekt
Image

User avatar
REMB
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2128
Joined: 31 Jan 2015, 18:16
Been thanked: 7 times
Status: Offline

Re: Jablanica: Hodža vozi katolike na misu svake nedjelje

Post by REMB » 28 Oct 2015, 17:43

Gotovo u svakom mjestu je efendija (imam) za primjer. Samo bude problem sto ljudi u drugima traze samo ono lose...
Kod bilo koga ako trazimo lose - naci cemo.

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6702 times
Status: Offline

Re: Jablanica: Hodža vozi katolike na misu svake nedjelje

Post by greeneyes » 28 Oct 2015, 19:43

SPINERKA wrote:........greeneyes



Nisam, istini na volju pročitao tekst do kraja, stoga ne vidjeh i lijepu gestu fra Mate Topića. Aferim i njemu. A za tebe nema aferima, jer si nAmah poletjela "praviti" neku razliku, slika i prilika našeg življa.

....

a ti letis pred rudu

... :sjedi i nastavi uciti :respekt
Joj, osipam se kad svakakva šuša stavlja ovaj smajli :sjedi

I kako sam to ja poletio pred rudu bgt? Mogla bi za mene reći da sam poletio pred rudu da sam npr. rekao da takvo nešto fratar nikad ne bi uradio, a ovako samo nisam pročitao tekst do kraja. :pusa
Samo sabura

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Jablanica: Hodža vozi katolike na misu svake nedjelje

Post by SPINERKA » 28 Oct 2015, 20:11

:sok , a ovako samo nisam pročitao tekst do kraja.

:cudi
Image

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6702 times
Status: Offline

Re: Jablanica: Hodža vozi katolike na misu svake nedjelje

Post by greeneyes » 28 Oct 2015, 20:20

Kad naučiš pravo značenje izraza-ne trči pred rudu ondaK mi se javi, dotad meći nAke smajliće. :pusa
Samo sabura

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Jablanica: Hodža vozi katolike na misu svake nedjelje

Post by Biba » 28 Oct 2015, 20:30

Lijepo.Jako lijepo. Putovala sam cca 7 godina biciklom, a ponakad i pjesice. Drago mi je za rankeca...ne znam puno omzapisima, al znam da se gatare i zeznu ponekad...mojoj mami jedna gatala da cu u samostan...al nesto je ipak pogodila..odrasla sam medju svecenicima i casnim sestrama....

Nas hodža je sa svima dobar, i sa svecenikom.Dobar je covjek.I njegova kci.Kolegica mi je.Nedavno su molili on i mas svecenik.Kod nas je to uobicajeno.
Bilo mi je jakomzao kad je hodzin sin pregazio curu...Svasta su zli jezici govorili.Mislim da sam kolegicu bar malo utjesila...hodza zna i za nas slucaj...nije osudjivao...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
kuplung
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1353
Joined: 10 Mar 2015, 14:50
Status: Offline

Re: Jablanica: Hodža vozi katolike na misu svake nedjelje

Post by kuplung » 28 Oct 2015, 21:58

Biba wrote:Lijepo.Jako lijepo. Putovala sam cca 7 godina biciklom, a ponakad i pjesice. Drago mi je za rankeca...ne znam puno omzapisima, al znam da se gatare i zeznu ponekad...mojoj mami jedna gatala da cu u samostan...al nesto je ipak pogodila..odrasla sam medju svecenicima i casnim sestrama....
e gdje su te casne sto si obecala dovest

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Jablanica: Hodža vozi katolike na misu svake nedjelje

Post by Biba » 28 Oct 2015, 22:08

kuplung wrote:
Biba wrote:Lijepo.Jako lijepo. Putovala sam cca 7 godina biciklom, a ponakad i pjesice. Drago mi je za rankeca...ne znam puno omzapisima, al znam da se gatare i zeznu ponekad...mojoj mami jedna gatala da cu u samostan...al nesto je ipak pogodila..odrasla sam medju svecenicima i casnim sestrama....
e gdje su te casne sto si obecala dovest
Sta..nisam ja nikoga obecala dovest. :jok ...
Mogu samomstavit svoju fotku koja doneklemto dokazuje...glumila sam kod popamza rodjendan...serpa i varjaca mi u ruci.. :pusi

U mom selu godinama nema casnih sestara...od popa su jutrom momci izlazili...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
kuplung
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1353
Joined: 10 Mar 2015, 14:50
Status: Offline

Re: Jablanica: Hodža vozi katolike na misu svake nedjelje

Post by kuplung » 28 Oct 2015, 22:10

fotkuuuuu yesss :obrve

kako pop nece vragbabu?mozda je ne moze zadovoljit

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 30 guests