Sevdalinka u novom aranžmanu - da ili ne?

Sve o muzici, šta je aktuelno, tekstovi pjesama
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120419
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Online

Re: Sevdalinka u novom aranžmanu - da ili ne?

Post by Krokodil Behko » 20 Mar 2015, 10:09

Jel to onaj što ga nazivaju gayem?
Koja drskost, pjeva sevdalinke :omg
online

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: Sevdalinka u novom aranžmanu - da ili ne?

Post by Ideja » 20 Mar 2015, 10:13

Krokodil Behko wrote:Jel to onaj što ga nazivaju gayem?
Koja drskost, pjeva sevdalinke :omg
:klara zaboravih napomenuti da se ne potegne sad ta tema... ma nek ga nazivaju kako god žele, i kako on želi..., briga me, super izvodi sevdah a glas mu je kao u slavuja :srce
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81304
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10234 times
Been thanked: 7107 times
Status: Offline

Re: Sevdalinka u novom aranžmanu - da ili ne?

Post by Julia-Klara » 20 Mar 2015, 10:18

Bozo je savrsenstvo! Ne sjecam se da sam ikad cula da neko ovako pjeva! :klanja
Uradio je cijeli album bez muzike, jer mu ne treba...Cuj glasa , cuj pjevanja :srce
[ytube][/ytube]
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
SaraSara
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5064
Joined: 30 Dec 2014, 18:24
Status: Offline

Re: Sevdalinka u novom aranžmanu - da ili ne?

Post by SaraSara » 20 Mar 2015, 10:23

[ytube][/ytube]
Ne brini se za ono sto nije doslo i ne zalosti se za ono sto je bilo, jer drugacije nije moglo biti.

rima
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 689
Joined: 08 Apr 2014, 22:51
Status: Offline

Re: Sevdalinka u novom aranžmanu - da ili ne?

Post by rima » 12 May 2015, 00:34

Meni se svidjaju sve ove kombinacije sa sevdahom... Mostar sevdah reunion to odlicno radi..

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Sevdalinka u novom aranžmanu - da ili ne?

Post by Bla » 12 May 2015, 00:36

Šta je stari aranžman?
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

rima
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 689
Joined: 08 Apr 2014, 22:51
Status: Offline

Re: Sevdalinka u novom aranžmanu - da ili ne?

Post by rima » 12 May 2015, 22:00

Bla wrote:Šta je stari aranžman?
Pa ono Muje kojue.. bez jazz ukrasa :)

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9736
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 23 times
Status: Offline

Re: Sevdalinka u novom aranžmanu - da ili ne?

Post by String » 12 May 2015, 22:10

Izvorni oblik sevdalinke me ionako nervira....tu se ocituje sva pickastost naroda sa ovih prostora....stenjanje "haaaaajjjjjjjjj"...."aaaaaajjjjjjjj" "heeeeeejjjjjj" ..onda kukavni tekstovi tipa "boli me srce"...."boli m glava", "zbog tebe patim"...."umirem evo"...
A ove nove izvedbe u cilju "da se sevdalinka priblizi mladima" UZAS UZAS UZAS.
Svi su nesto u jazz fazonu...Dodavanjem intervala none u bazicni sekstakord pa onda kazati "Ja sam jazzer" je vise nego degutantno.
Uglavnom, sretan sam jer me sevdalinke ama bas nikako ne doticu...bilo da se izvode u izvornom ili u ovom novijem "jazz" izdanju.
Kod mene mogu izazvati samo osjecaj gadjenja i jos vece spoznaje kako gnusan narod zivi na ovim prostorima.
Image

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Sevdalinka u novom aranžmanu - da ili ne?

Post by Zagorka » 13 May 2015, 22:34

String wrote:Izvorni oblik sevdalinke me ionako nervira....tu se ocituje sva pickastost naroda sa ovih prostora....stenjanje "haaaaajjjjjjjjj"...."aaaaaajjjjjjjj" "heeeeeejjjjjj" ..onda kukavni tekstovi tipa "boli me srce"...."boli m glava", "zbog tebe patim"...."umirem evo"...
A ove nove izvedbe u cilju "da se sevdalinka priblizi mladima" UZAS UZAS UZAS.
Svi su nesto u jazz fazonu...Dodavanjem intervala none u bazicni sekstakord pa onda kazati "Ja sam jazzer" je vise nego degutantno.
Uglavnom, sretan sam jer me sevdalinke ama bas nikako ne doticu...bilo da se izvode u izvornom ili u ovom novijem "jazz" izdanju.
Kod mene mogu izazvati samo osjecaj gadjenja i jos vece spoznaje kako gnusan narod zivi na ovim prostorima.
To sto tebe sevdalinke ne dotiču je samo tvoja stvar koja zapravo nikoga ne zanima.Ali nazivati jedan kompletan narod pickastim ili gnusnim(ciji si ujedno pripadnik) je vrlo debilno i krajnje bezobrazno.

To sto sam ja pisala nekad nekakve kolumne za neki magazin sad meni kao treba dati za pravo da ja popljujem Mešu i Andrića(jer oni se nerijetko bave i tematikom opisanom u sevdalinci),"šta će Andrić,on piše o onome Latasu....sjooj kad je taj odapo,koga briga jbt.....hajmo nesto kul,jer ja sam lopatom sebi pamet natovarila pa sve to znam i apsolutno sam kompetentna o davanju mišljenja o ljudima,stvaraocima,i općenito o naciji".......

To sto je tebi nejasno,zasto ljudi pisu "zbog tebe patim i umirem" je stoga sto ti ne razumijes da ovaj svijet zapravo pokreće ljubav,nada,čežnja i snovi.

Tako je bilo i biće.O čemu je pisao Šekspir?U djelima najvecih pisaca,i generalno stvaralaca bilo kakve vrste umjetnosti naci ce se bar nekoliko djela inspirisanih upravo ljubavlju.
Madona pjeva o ljubavi,Stonesi pjevaju o ljubavi i čežnji.......miss you.........ko je osjeti,nadahnuće ga,ko je propusti ogorčeno će je pljuvati do kraja zivota......
Ako ti sevdalinku smatras stenjanjem,onda namjerno osporavas ili uopce ne prepoznajes necije vokalne mogucnosti.

Kako god,sevdalinka nije uopće samo to sto si naveo,sevdalinka je mnogo,mnogo vise i u vremenima kad se trebalo(moralo)nesto reci,a da se zapravo ne kaze,sevdalinka je bila jedan od nacina.Na isti nacin je stvarao rahmetli Meša.

Za pocetak,moje dvije najdraze Ali pasa na Hercegovini,godinama zaokuplja paznju proucavalaca knjizevnosti.Rijec je o covjeku koji je bio prvi i posljednji vezir hercegovackog pasaluka.
"dvije su se vode zavadile" je istinita prica o najvecem potopu ikad na ovim prostorima.

Sevdalinka "donju Tuzlu opasala guja" .......guja je metafora za Omer pasu Latasa,koji je u krvi ugusio pobunu bosnjackog plemstva.....ako tebi recimo ovaj dogadjaj nije vrrijedan nikakve biljeske ni pomena,nekome jest.......

Tebi niko ne brani da pratis specificnu vrstu danasnjih samoprozvanih "umjetnika" poput Eminema koji pjeva:imam pistolj i stavljamm im ga u usta....mrtav sam nadrogiran naduvan i odsutan"........ovo je totalno duboko.........ludilo.....impresionirana je slaba rijec..... :kafa



(i za kraj da kazem svima vama sto redovno pljujete po kompletnom Balkanu,u svakom mogucem smislu,biometrijski u saku i adio,nemojte ni materi na kahvu doci nikada....svi mi vidimo i znamo i svoje i mane balkana ali svojevoljno ostajemo tu.....a vi pa-pa,jer gdje god odete,svi su daleko bolji....i imaju krasne historije...........nigdje nije bilo rasizma,nacizma,ropstva i krvi na pravdi Boga......Balkan je najgori....svugdje drugo sao ptice cvrkucu i vlada iskljucivo ljubav sloboda i empatija)
:kafa
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Sevdalinka u novom aranžmanu - da ili ne?

Post by Zagorka » 13 May 2015, 22:45

Na temu:sevdalinka ne moze imati novo ruho...zna se koji instrumenti idu uz sevdalinku......ne mozete praviti baklavu od krompira.....iako će nekom sjesti.....to nije baklava.....to je krompiruša sa agdom......

Prihvatam one koji ispoštuju sevdalinku........ne mora samo bosanac znati otpjevati i ne mora biti iz starije generacije obavezno......Josipa Lisac je krasno otpjevala Omer-beže i to je primjer kako se poštuje i njeguje sevdalinka bez da se pokušava dodati nesto da kao bude vise kul i priblizi se mladima.......sevdalinka je amanet......ona ne treba da bude kul......pun je klinac svega kul danas......

na jednoj svadbi sam cula poznatu rock grupu kako pjeva spomenutu sevdalinku na nacin"omer beeee he he he hejjjj" i onda zaglušujuće bubnjanje i skakanje :sok
grozota........sevdalinku treba i moci i znati iznijeti.......
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Sevdalinka u novom aranžmanu - da ili ne?

Post by Bla » 13 May 2015, 22:52

Samo se svađa. :D.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Sevdalinka u novom aranžmanu - da ili ne?

Post by Zagorka » 13 May 2015, 23:28

Nije tacno :D.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

rima
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 689
Joined: 08 Apr 2014, 22:51
Status: Offline

Re: Sevdalinka u novom aranžmanu - da ili ne?

Post by rima » 14 May 2015, 18:10

Zagorka wrote:Na temu:sevdalinka ne moze imati novo ruho...zna se koji instrumenti idu uz sevdalinku......ne mozete praviti baklavu od krompira.....iako će nekom sjesti.....to nije baklava.....to je krompiruša sa agdom......

Prihvatam one koji ispoštuju sevdalinku........ne mora samo bosanac znati otpjevati i ne mora biti iz starije generacije obavezno......Josipa Lisac je krasno otpjevala Omer-beže i to je primjer kako se poštuje i njeguje sevdalinka bez da se pokušava dodati nesto da kao bude vise kul i priblizi se mladima.......sevdalinka je amanet......ona ne treba da bude kul......pun je klinac svega kul danas......

na jednoj svadbi sam cula poznatu rock grupu kako pjeva spomenutu sevdalinku na nacin"omer beeee he he he hejjjj" i onda zaglušujuće bubnjanje i skakanje :sok
grozota........sevdalinku treba i moci i znati iznijeti.......
I baklava je danas bogatija i raznovrsnija nego nekada, tako je i sa muzikom i otome se radi..
Koji instrumenti idu uz sevdalinke, a neidu za bilo koju drugu muziku :)

User avatar
Vjetar
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14764
Joined: 23 May 2015, 17:46
Location: Na konju
Been thanked: 22 times
Status: Offline

Re: Sevdalinka u novom aranžmanu - da ili ne?

Post by Vjetar » 24 May 2015, 18:34

Prije svega, reći ću da mi se svidjelo par izvedbi Mostar S. R., par Medunjaninih izvedbi i ništa više od toga, niti manje.
Ja na pomamu za rearanžiranjem sevdalinke gledam kao čisto praktični pristup pojedinih izvođača, koji pored, morebitne, ljubavi prema sevdalinci, isto tako imaju i svijest o - na pladnju ponuđene melodije i teksta za igranje po volji. Veliki dio posla je završen nekad davno, od strane nekoga drugoga, besplatno i obično vrlo kvalitetno. Legalno do "svoje" pjesme bez potrebe da smišljaš dvije sitnice koje svaka pjesma treba da ima - tekst i melodiju :D Slično gledam na Mrvice, Vanesse Mae i nekolikočelaše i slične koji ime grade na aranžmanu...
Dakle, na kraju bih rekao da se to meni ne sviđa, izuzev u par slučajeva.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120419
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Online

Re: Sevdalinka u novom aranžmanu - da ili ne?

Post by Krokodil Behko » 16 Feb 2018, 19:36

online

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Sevdalinka u novom aranžmanu - da ili ne?

Post by Melek » 16 Feb 2018, 20:25

Onako iskreno, nikad nisam volio sevdalinke. Tacnije, sve sto je Yu-narodnog melosa para usi. Bas sve. Dok, recimo, albanska narodna mjuza mi se izuzetno svidja.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81304
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10234 times
Been thanked: 7107 times
Status: Offline

Re: Sevdalinka u novom aranžmanu - da ili ne?

Post by Julia-Klara » 16 Feb 2018, 22:32

Amira odlicna, kao i uvijek :julia
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Sevdalinka u novom aranžmanu - da ili ne?

Post by storm » 17 Feb 2018, 06:47

Mostar sevdah i Amira su prejaki :ok
Bez obzira u kom si žanru generalno, kad gledas i slusas uzivo to je vrhunski...
Moram jos na Bozin koncert otici, kad bude blizu...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80530
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7184 times
Been thanked: 11633 times
Status: Online

Re: Sevdalinka u novom aranžmanu - da ili ne?

Post by spacebound » 17 Feb 2018, 07:25

Mene samo interesuje sto je ovdje Eminem ni kriv ni duzan nadrlj'o :oklagija
Ti koji si persona non grata u šalter salama komercijalnih banaka - Ramo

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Sevdalinka u novom aranžmanu - da ili ne?

Post by Mutevelija » 17 Feb 2018, 15:09

Ovo je skrbavljenje sevdalinke
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Post Reply

Return to “Muzika”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 55 guests