Božo Vrećo

Sve o muzici, šta je aktuelno, tekstovi pjesama
User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6804 times
Status: Offline

Re: Božo Vrećo

Post by Julia-Klara » 17 Nov 2017, 11:20

lijepa lutka moja :srce
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6804 times
Status: Offline

Re: Božo Vrećo

Post by Julia-Klara » 14 Jan 2018, 15:40

:srce
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6804 times
Status: Offline

Re: Božo Vrećo

Post by Julia-Klara » 18 Feb 2018, 22:27

ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6804 times
Status: Offline

Re: Božo Vrećo

Post by Julia-Klara » 18 Feb 2018, 22:28

Bozo Vreco pise muziku za najnoviji film Lordana Zafranovica
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6804 times
Status: Offline

Re: Božo Vrećo

Post by Julia-Klara » 18 Feb 2018, 22:30

ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Božo Vrećo

Post by Fazlija » 19 Feb 2018, 00:06

Maja wrote: 11 May 2015, 01:32 Zanima me šta vi mislite o Boži. Srbin, gej, pjeva sevdalinke.
Ja još nisam formirala neko mišljenje. Glas tu i tamo. Ništa spec.
Ali moram mu odati priznanje na hrabrosti. Nije lako furati (ovakav) stil kod nas.
Sve dok nisam cuo za Bozu Vrecu, za mene je Himzo Polovina bio najbolji izvodjac sevdalinki :srce Naravno, Himzo je i dalje velikan sevdalinke, i dalje ga volim, i dalje su njegove interpretacije za mene jedne od najboljih, ali ovaj covjek je... stvarno nesto posebno! Glasovne mogucnosti su mu naprosto bozanstvene i velika je sreca za sve nas da se pojavio, da postoji, da pjeva medju nama.

Meni je kao Srbinu posebno drago sto on svojom pojavom razbija sve sreteotipove primitivnih nacionalista o tome sto i kakav Srbin mora biti...

Za ovu nasu ucmalu, nacionalisticku, poseljacenu i zatucanu Bosnu je stvarno posebno korisno, da je on uz sav svoj bozanski talenat jos i gay Srbin koji promovira sevdalinku kao najizvorniji kulturni izrazaj ove nase jedne i zajednicke Bosne.
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Božo Vrećo

Post by Fazlija » 19 Feb 2018, 01:01

Mutevelija wrote: 09 Jul 2017, 22:09 Skrnavljenje sevdalinke, sevdalinka je po svojem izvoru muslimanska pa vi recite da je bosanska ljutite se kolko hocete, da bi nesto bilo bosansko mora imati elemente sva tri naroda i svih naroda koji zive. A sevdalinka bas odise orijentalistikom islamskog svijeta.
DAlje je li kad cuo ko pjesmu " Hajde sine na polnocku" Ustaj sine Bajram je" ili " Gdje mu ljuba na namazu podnje klanjase, " nije bilo " gdje mu ljubse krstise" jednostavno zna se sta je sevdah ovo je neki mutant, na stranu sto je on peder i Srbin ali ne ide.
Svdalinka je u Bosni nastala u isto vrijeme (19.st.) kada i starogradske pjesme npr. u Vojvodini i Slavoniji ili klapske pjesme u Dalmaciji. Sve su to muzicki stilovi karakteristicni za razvoj gradjanske klase, trgovaca, zanatlija i prvih gradjanskih intelektualaca. Zato one odrazavaju posve isti romanticni senzibilitet i jednako su prihvacene od svih slojeva, a ne samo od muslimana. Kako je u Bosni gradsko stanovnistvo, a posebno visi slojevi, obrazovano stanovnistvo, trgovci i zanatlije u 19. st. bili uglavnom muslimani, one nose jako obiljezje muslimanske zajednice, ali niposto nisu samo muslimanski izrazaj. Upravo zbog svoje sjetne romantike i svjetovnih tema, jednako su ih prihvacali i Srbi i Hrvati kao svoje.

Tako u poznatoj sevdaliniki Suljagina Fata zaluta u Mujinu magazu, ali je isto tako mogla Miloseva Radojka zalutati u Jovinu magazu... samo sto u to doba Jovo nije bio zlatar, nego je bio agin kmet. U svojoj magazi Jovo nije cuvao zlato, nego u najboljem slucaju cjepanice. Nije bio pismen, nije bio bogat i nije skladao ovakve pjesme, nego je arlaukao uz gusle na brdu ponad grada u kojem su trgovci i gradska klasa uglavnom bili muslimani ili Jevreji. Stovise, u to doba nije bilo nacionalne podjele, pa se smatralo za normalno ili barem pozeljno da Jovo prihvati islamsku vjeru ako ne zeli vise biti agin kmet, ako se zeli spustiti s brda u grad i drustveno napredovati. Tako da i danas u porodicnim lozama mnogih nasih muslimana ne treba jako duboko kopati da nadjemo nekog pretka - Jovu ili Ivu :)

Kasnije kada se urbanizacija pojacala i kada su pravoslavci i katolici (tada jos nisu ni znali da su Srbi i Hrvati) poceli sacinjavati gradsku klasu, oni su prirodno prihvatili sevdalinku kao svoj vlastiti kulturni izrazaj. Nisu im smetala muslimaska obiljezja, jer nisu ni zivjeli odvojeno od muslimama. Taj se izrazaj prihvacao kao prirodan kulturni izrazaj gradskog zivota.

Ako cemo govoriti o tipicnom muslimanskom vjerskom muzickom izrazaju, onda su to ilahije. I niti jednom krscanu ne bi palo na pamet da preuzme taj stil za pjevanje u crkvi, bilo kojoj...

Tako su isto Vojvodjanske i Slavonske starogradske pjesme podjednako i hrvatske, i srpske, i madjarske i svacije. Tema nacionalne pripadnosti se uopce ne javlja kad slusamo da nam osam tamburasa s Petrovaradina pjevaju o Dunavu i skazaljkama starim. Bilo bi potpuno suludo tvrditi da je to samo hrvatska ili samo srpska pjesma?!
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119236
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5519 times
Been thanked: 11761 times
Contact:
Status: Online

Re: Božo Vrećo

Post by Maja » 19 Feb 2018, 01:09

Pa kome se svidjao Himzin nacin pjevanja logicno je da mu se svidja i Bozin jer sam Bozo kaze da mu je uzor Himzo koji nije krio svoju zenskastu stranu. Mozda bi bilo pretjerano reci da ga Bozo pokusava kopirati.
Meni je boja Bozinog glasa iritantna i uopste ne znam sta su ljudi vidjeli u njemu al et...nismo svi isti.

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Božo Vrećo

Post by Fazlija » 19 Feb 2018, 01:54

Da, zna biti pomalo neobicno. Nije jasno da li je to muski ili zenski glas, ali ne mozes poreci da ima nevjerovatan raspon glasa.

Mozda jos jedno glas Divne Ljubojevic se moze uporediti s glasom Boze Vrece...
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6804 times
Status: Offline

Re: Božo Vrećo

Post by Julia-Klara » 19 Feb 2018, 11:48

fazlija :cvijece :pusa
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Božo Vrećo

Post by Melek » 19 Feb 2018, 14:46

Julia-Klara wrote: 17 Nov 2017, 11:20 lijepa lutka moja :srce
Meni ovo ledi krv u zilama i ne usudjujem se ni pod razno da pritisnem play puljku :cudi
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6804 times
Status: Offline

Re: Božo Vrećo

Post by Julia-Klara » 19 Feb 2018, 14:52

napusti temu :ljut
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Božo Vrećo

Post by Fazlija » 19 Feb 2018, 23:35

Julia-Klara wrote: 19 Feb 2018, 11:48 fazlija :cvijece :pusa
:srce :srce :srce
Melek wrote: 19 Feb 2018, 14:46Meni ovo ledi krv u zilama i ne usudjujem se ni pod razno da pritisnem play puljku :cudi
Da, neobicno je vidjeti trans-rodnu osobu jer se tako nesto ne vidja svaki dan, ali moramo se svi vjezbati u prihvacanju i postovanju svojih bliznjih onakvih kakvi jesu. Osobu treba postovati i cijeniti po njezinim vrijednostima, a Bozo svakako ima vrijednosti koje ga svrstavaju u sam svjetski vrh, a ne samo u vrh neke tamo male brdovite zemljice... Genijalci su uvijek neobicni, i uvijek neprihvaceni od nas, njihove mediokritetske okoline.

Ja sebe svrstavam u tu mediokritetsku okolinu. Veliko je pitanje da li ja ovakav, bez sluha, bez ikakvog muzickog dara uopce mogu shvatiti domete Boznog talenta. Mogu samo suditi svidja mi se - ne svidja mi se. Ali ono sto sigurno mogu jeste da ga postujem i prihvacam kao osobu, cak i kad mi se njegovo pjevanje ne bi svidjalo.
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Božo Vrećo

Post by Melek » 20 Feb 2018, 06:25

Fazlija wrote: 19 Feb 2018, 23:35 Da, neobicno je vidjeti trans-rodnu osobu jer se tako nesto ne vidja svaki dan, ali moramo se svi vjezbati u prihvacanju i postovanju svojih bliznjih onakvih kakvi jesu. Osobu treba postovati i cijeniti po njezinim vrijednostima, a Bozo svakako ima vrijednosti koje ga svrstavaju u sam svjetski vrh, a ne samo u vrh neke tamo male brdovite zemljice... Genijalci su uvijek neobicni, i uvijek neprihvaceni od nas, njihove mediokritetske okoline.

Ja sebe svrstavam u tu mediokritetsku okolinu. Veliko je pitanje da li ja ovakav, bez sluha, bez ikakvog muzickog dara uopce mogu shvatiti domete Boznog talenta. Mogu samo suditi svidja mi se - ne svidja mi se. Ali ono sto sigurno mogu jeste da ga postujem i prihvacam kao osobu, cak i kad mi se njegovo pjevanje ne bi svidjalo.
Ama ako je transvestit pa misli od muska da je zensko neka malo poradi na izgledu pa se transformise barem izgledom u to zensko, bga mu poljubim a ne da iritira pojavom i izaziva osjecaje jeze i gadjenja svojim ekstravagancijama tipa kombinacija ratnicke brade, maskare i nalakiranih noktiju, kosmatih ruku, jezivog vampirsko-muskastog glasa i visokih peta. Transrodne osobe na jednu stranu a freaks na drugu, molicu lijepo..

A napusticu temu tek kad on napusti scenu :oo
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Božo Vrećo

Post by Fazlija » 20 Feb 2018, 10:14

Ha, gledaj... to je ko kada bi rekao da su ti debeli ljudi odvratni, da te prolazi jeza kad ih vidis i da zbog toga pjevanje Pavarottija nista ne valja... Ne treba ljude suditi po izgledu, nego po njihovim djelima.
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Božo Vrećo

Post by Melek » 20 Feb 2018, 10:48

Nije tacno. Debeli ljudi su normalna pojava i ima ih i muskog i zenskog roda, ima ih ruznih a ima ih i jako lijepih premda su debeli. Odvratno je nesto u smislu kad je gornja polovina tijela debela a noge tanke k'o u anorekticara, ili obratno - poput Boze i njegovog estradnog vitoperenja ljudske pojave, i to bas u onom seksualnom smislu i to bas u vezi interpretacije sevdalinki - jednog nacionalnog ponosa jedne kakve-takve nacije. A o sevdalinkama sam se ocitovao ranije, ne treba se bas previse ponavljati :kafa
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Božo Vrećo

Post by storm » 20 Feb 2018, 10:58

Melek wrote: 20 Feb 2018, 10:48 Nije tacno. Debeli ljudi su normalna pojava i ima ih i muskog i zenskog roda, ima ih ruznih a ima ih i jako lijepih premda su debeli. Odvratno je nesto u smislu kad je gornja polovina tijela debela a noge tanke k'o u anorekticara, ili obratno - poput Boze i njegovog estradnog vitoperenja ljudske pojave, i to bas u onom seksualnom smislu i to bas u vezi interpretacije sevdalinki - jednog nacionalnog ponosa jedne kakve-takve nacije. A o sevdalinkama sam se ocitovao ranije, ne treba se bas previse ponavljati :kafa
Bil ti obrijanog :obrve
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Božo Vrećo

Post by Melek » 20 Feb 2018, 11:38

storm wrote: 20 Feb 2018, 10:58
Melek wrote: 20 Feb 2018, 10:48 Nije tacno. Debeli ljudi su normalna pojava i ima ih i muskog i zenskog roda, ima ih ruznih a ima ih i jako lijepih premda su debeli. Odvratno je nesto u smislu kad je gornja polovina tijela debela a noge tanke k'o u anorekticara, ili obratno - poput Boze i njegovog estradnog vitoperenja ljudske pojave, i to bas u onom seksualnom smislu i to bas u vezi interpretacije sevdalinki - jednog nacionalnog ponosa jedne kakve-takve nacije. A o sevdalinkama sam se ocitovao ranije, ne treba se bas previse ponavljati :kafa
Bil ti obrijanog :obrve
Nekad smo bili cvijece, vise nismo :oo
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Božo Vrećo

Post by Čupava » 20 Feb 2018, 19:05

Momak stvarno super glas ima, slušala sam ga skoro i bas me oduševio .. :aplauz
.

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Božo Vrećo

Post by Fazlija » 20 Feb 2018, 20:19

Melek wrote: 20 Feb 2018, 10:48 Nije tacno. Debeli ljudi su normalna pojava i ima ih i muskog i zenskog roda, ima ih ruznih a ima ih i jako lijepih premda su debeli. Odvratno je nesto u smislu kad je gornja polovina tijela debela a noge tanke k'o u anorekticara, ili obratno - poput Boze i njegovog estradnog vitoperenja ljudske pojave, i to bas u onom seksualnom smislu i to bas u vezi interpretacije sevdalinki - jednog nacionalnog ponosa jedne kakve-takve nacije. A o sevdalinkama sam se ocitovao ranije, ne treba se bas previse ponavljati :kafa
A sta bi da doista sretnes covjeka cija je... gornja polovina tijela debela a noge tanke k'o u anorekticara... a on nekim slucajem bas vrhunski matematicar? Zar bi rekao da nije dobar matematicar samo zato jer ti se njegov izgled ne svidja? Ili da on svojom pojavom izvitoperuje matematiku?!

Pogresno je, a i nepristojno, suditi ljude po izgledu. Ovdje govorimo da je Bozo vrhunski pjevac i nista vise. Kao sto ne komentiramo odijevanje i sminkanje drugih ljudi, zasto bi smo to radili u slucaju Boze?

Njegova je interpretacija sevdalinki apsolutno posebna i jedinstvena. O tome se moze razgovarati. Ali suditi njegovu interpretaciju i glasovne mogucnosti po njegovom izgledu je ... u najmanju ruku besmisleno.

Samo naravno, mi smo primitivci iz male balkanske palancice, a Bozo je jedan. Da sreces po 10 takvih transrodnih osoba dnevno na ulici ili na TV, bilo bi ti svejedno. Oni su takvi, nije bas da ti se nesto svidjaju, ali ih ne diras zbog toga.

To je kao kada se u nekoj nemuslimanskoj sredini najednom pojavi prva muslimanka pokrivene glave - ajme, skandal! Vidi ovu ludacu sta se zakrabuljala! A da ih se svaki dan oko tebe vrti 10 takvih zena, postalo bi ti normalno. Pravo je svakoga da se oblaci kako god zeli. Ne mozemo zbog toga osudjivati ljude, nego pokusati vidjeti ima li ista dublje i kvalitetnije u njima od njihove odjece, sminke, vjere, spolnog opredjeljenja. U Bozi svakako ima mnogo vise od jednog homoseksualnog, transrodnog, queer... kako li se to vec sve ne zove... covjeka. Prije svega izuzetan pjevac i umjetnik.

Ja sam toleranciju naucio kada sam jos kao mlad student onomad bio u Indiji. Tamo sam shvatio sta je tolerancija (snosljivost). Tolerancija ne znaci da druge i drugacije od sebe moras voljeti i jedva cekati da ih vidis. Tolerancija znaci da prema drugima mozes slobodno imati stav neslaganja, pa cak i osude... ali da ih zbog toga neces napadati, neces ih uznemiravati ni na koji nacin. Ni mislju, ni rijecju, ni djelom. Pustas ljude da zive svojim zivotom, ne diras ih, ne bacas se kamenjem na njih, ne komentarises. To je tolerancija.

A sta mi ovdje radimo? Pjevanje jednog pjevaca ocjenjujemo njegovim izgledom?! Pa nije li to ustvari logicka pogreska?
http://forum.srednjiput.rs/

Post Reply

Return to “Muzika”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests