IRON MAIDEN

Sve o muzici, šta je aktuelno, tekstovi pjesama
User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

IRON MAIDEN

Post by storm » 05 Jun 2018, 13:05

...mnogi imaju svoje teme i po više njih....od onih, koji su ostali u ratu opkoljenom Sarajevu (Kemo :srce) do raznih, koji su naglo dobili napadaje "pripadnosti" po Zagrebima i Beogradima....a "ponajveći sinovi" i u trezorima....ali nemaju je dečki iz benda, koji je onda i danas mogao sam birati gdje će svirati a gdje ne....
no upravo tada i upravo oni, nisu posustali pred svim preprekama, da zasviraju u Sarajevu pod opsadom....bez medijske pozornosti, bez najave, kojom bi si "navukli" popularnost....čisto želja, idemo, akcija!!!
U biti baš me i briga ima li tema o njima, ova sama priča je više od teme :aplauzz

Pjevač Iron Maidena o koncertu u ratnom Sarajevu: "Zaustavila nas je kučka iz pakla..."
I.Ra


Image
Foto: Press/YouTube
AUTOBIOGRAFIJA pjevača Iron Maidena Brucea Dickinsona What Does This Button Do? (Čemu služi ovaj gumb?) napokon je prevedena na hrvatski jezik, a to je prva knjiga tog benda na hrvatskom.

Dickinson u autobiografiji na jedinstven način otkriva priče o odrastanju u Velikoj Britaniji, naglom usponu benda te o solo karijeri tijekom koje je posjetio ratno Sarajevo. Doživljaje iz Sarajeva Dickinson opisuje na čak devet stranica knjige. "Ono što se dogodilo nije bilo ni približno onome što se trebalo dogoditi. Ono što se dogodilo promijenilo je način na koji gledam na život, smrt, druge ljude – i semafore", započeo je svoju anegdotu o nastupu u ratnom Sarajevu.

Image

"Skupio sam bend, utovarili smo preko 200 kilograma opreme na 737 i otputili se vojnim čarterom u Split. Avion je bio napola pun vojnicima koji su nas gledali u laganoj nevjerici. Oni su bili plaćeni da srljaju u opasnost, a mi smo išli besplatno. Bila je zima u balkanskim planinama. Za tu sam priliku kupio ruksak. Vojničke čizme sam ionako nosio na koncertima, kao i stari kaput švicarske vojske koji sam imao u videu za pjesmu Tears of a Dragon, a ispod njega sam obukao vojnički prsluk iz doba kada sam bio u teritorijalnoj obrani. Imao sam puno džepova, bilo mi je toplo i ugodno, s time da sam na glavi još imao i vunenu kapu", opisao je put prema Sarajevu Dickinson.

Kada su došli do Splita odakle su u UN-ovoj opremi trebali odletjeti dalje za Sarajevo. Međutim, tamo ih je dočekao pukovnik koji im je rekao da se moraju vratiti nazad. "U svakom slučaju, nemamo slobodnih
helikoptera i vrijeme je loše. Uz to, UN je saznao za cijelu stvar, a Akashi ne želi uznemiriti Srbe", rekao im je.

Međutim, Dickinson i bend nisu odustajali. Prišao im je Reutersov kamerman koji im je objasnio da je on Bosanac te da ih može uvesti u grad kroz tajni tunel koji se koristi za dostavu hrane. "Prijatelj sam predsjednika Izetbegovića. Nazovem ga i dobijem dozvolu“, rekao im je. Dečki su odlučili riskirati, ostali su u Splitu.

"'Možemo ući u Sarajevo – možda', rekao sam. 'Postoji tunel. Ako se vratimo, nikada nećemo ući u grad, ali ako ostanemo, možda i uspijemo. U najgorem slučaju, ostajemo ovdje, pijemo jeftino pivo tjedan dana i napravimo koncert ovdje u blizini.' Zapravo, u najgorem slučaju srpske protuavionske granate ili mine mogle su nas raznijeti na komadiće ili nas je mogao pogoditi snajper. Glasali smo, uz moje obećanje da ako makar jedna osoba odluči ne ići, nitko neće ići, i nitko ga od nas neće zbog toga smatrati manje vrijednim. To sam ozbiljno mislio. Svi su bili za, uključujući i momke koji su bili malo uplašeni. Priznali su da ih je strah, ali su svejedno glasali za", opisuje Dickinson u autobigrafiji. Među njima je bilo i dečkiju koji uopće nisu imali pojma gdje su se zaputili pa tako Bruce piše da je njihov publicist mislio da "ide na Glastonbury festival, ali bez ohlađenog vina Chablisa i velikih šatora".

Image

Dok su čekali prijevoz za Sarajevo, britanski vojnici su im objasnili kakvo je stanje na terenu. "Situacija nije bila nimalo dobra. Još uvijek čuvam set vojnih karata koje su mi dali kao suvenir", prisjetio se.

"Serious Road Trip bila je nevladina organizacija koja je organizirala konvoje za pomoć na područjima koja je UN smatrao preopasnima za razmatranje. Imali su prepoznatljivi crveni londonski autobus s kojim su išli na ničiju zemlju tijekom rata na Balkanu i vodili su školu za klaunove za djecu na obje strane. Oni su nas trebali uvesti u ratnu zonu noćnom vožnjom preko Mostara i zatim u planine dok se ne popnemo na moćni Igman. Na vrhu Igmana preuzela bi nas vojska. Na kontrolnoj točki bosanske vojske Bravo jedan trebao nas je dočekati tenk i od tamo nas uvesti u Sarajevo. Takav je bio plan", piše Dickinson i opisuje da je njihovo vozilo zapravo bio kamion s otvorenom stražnjom stranom - "po jedna klupa sa svake strane i cerada umjesto krova".

Tenk koji ih je trebao čekati nije stigao jer su ga zaustavili u podnožju brda. "Lokalni bosanski zapovjednik u jednom je tenku pronašao snimatelje kuće NBC što ga je izbacilo iz takta. A to je značilo da smo se trebali sami spustiti u grad, na nišanu srpskih pušaka. Mislite da nitko ne bi ubio imbecila? Ovaj imbecil se ne slaže s tim. Skrenuli smo i počeli se spuštati niz uski put. Pogledao sam desno gdje su se nazirale olupine vozila raznijetih na cesti. Počelo me nešto peckati po vratu", piše Dickinson.

Ono što je vidio kad su stigli u Sarajevo sigurno nikad neće zaboraviti. "Prolazili smo pokraj poluuništenih kuća, a djeca su među njima jurila kao štakori. Rat je natjerao obitelji na čisto preživljavanje, a grad, i vojska, imali su trodnevnu opskrbu hranom i gorivom, pod uvjetom da se troši što je najmanje moguće. Grad koji je bio domaćin zimskih Olimpijskih igara 1984. godine uništen je do neprepoznatljivosti. Fasade zgrada su doslovno bile samo fasade jer zgrada nije bilo, ili je cijela građevina izbušena rupama od metaka i granata. Na ulicama je bio razbacan krš, a auti su izgledali kao cjedila sa stotinama rupa od metaka. Da
živim sto godina ne bih shvatio što je to bilo u skromnom Renaultu da je prouzročilo oko 200 rupa
od metaka", napisao je.


Image

U Sarajevu su spavali u stožeru UN-a, bivšem Olimpijskom selu. Posjetili su i sirotište. Svirali su u Bosanskom kulturnom centru.

"Koncert je bio nevjerojatan, žestok i vjerojatno najveći show na svijetu u tom trenutku za publiku i za nas. To što svijet nije znao za njega nije nam bilo važno", opisao je. O tom "najnevjerojatnijem koncertu svih vremena", kako ga neki nazivaju snimljen je i film Scream For Me Sarajevo.



Nakon toga je krenuo novi problem - kako napustiti Sarajevo?

"Letjeli smo u jedinom preostalom helikopteru u stilu filma Apokalipsa danas sa strojnicama s remenima municije koji su virili upereni prema neprijatelju sa svake strane helikoptera. Putovali smo u Land Roverima natrag preko ničije zemlje na cestu oko aerodroma. Trebali smo proći srpsku kontrolnu točku koju je vodila obožavateljica škole ponašanja Rosa Klebb poznata još kao i "kučka iz pakla". Na putu, u jarku, prošli smo pokraj izgorjelog sovjetskog tenka. U još jednom glupom činu hrabrosti, zaustavio sam Land Rover, izišao usred ničije zemlje i napravio ono što bi se danas zvao selfie. 'Pošteno', komentirao je vojni vozač. 'Posljednjeg koji je to napravio su ubili.'

Dobili smo upute da ne buljimo previše u lice kučke iz pakla. Iz daljine je izgledala prilično zgodna, ali iz blizine, vidjelo se da puno šminke skriva ožiljke nastale od ljubljenja ručne bombe. Ako je vjerovati Trevoru, više nije živa, navodno je poginula u zračnom napadu saveznika. Upletena je u ubojstva i mučenje mnogobrojnih obitelji. Zaustavili smo se pokraj nje na kontrolnoj točki", prisjetio se.

"Sarajevo je opasno mjesto. Više se nikad ne vraćajte", rekla im je "kučka iz pakla", dok su prolazili kontrolnu točku.

"Putovanjem vlakom u London bilo je nadrealno. Ono što se smatralo normalnim činilo se kao san, tanki premaz sigurnosti preko rupe u paklu koja je ključala nekoliko metara od svih nas, iako nismo znali", kaže glazbenik.

Izišao sam na peronu stanice Paddington, bilo je kasno i odlučio sam prošetati po hladnom londonskom zraku. Pokušavao sam složiti u glavi sve što sam vidio u posljednjih pet dana. Nisam mogao. Prva slika koja me se dojmila na ulici bio je apsurdan broj semafora. Sjeo sam na klupu i promatrao ih kako mijenjaju boje: crveno, zeleno, žuto i svaki put su ih ljudi poštivali, odbijali prijeći cestu na crveno ili voziti na žuto. Pješaci su čekali zeleno svjetlo čak i ako je najbliže vozilo bilo udaljeno kilometrima. Sjedio sam možda kojih 15 minuta gledajući show koji sada smatram krajnje smiješnim i zatim sam uzeo ruksak i ulovio podzemnu za zapadni London. Sjeo sam u kut zadimljenog puba, izvadio olovku i papir, naručio pivo i počeo zapisivati neke riječi.
Inertia je pjesma o Bosni na mom sljedećem albumu – vrlo drugačijem albumu, s vrlo različitim pristupom i mnogo drugačijom frizurom", zaključio je poglavlje o Sarajevu.

Originalno izdanje What Does This Button Do? objavljeno je u listopadu 2017. godine i odmah je zasjelo na liste najčitanijih izdanja američkog New York Timesa i britanskog Sunday Timesa.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: IRON MAIDEN

Post by storm » 05 Jun 2018, 13:08

Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119707
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5658 times
Been thanked: 12187 times
Contact:
Status: Offline

Re: IRON MAIDEN

Post by Maja » 06 Jun 2018, 09:34

Kaze kad su dosli do sarajeva morali su uci nekud preko igmana. I kaze Bruce penjemo se uz igman a vojnici silaze. Nijedan ne nosi pusku samo kese. Pitao kako to, vojnici a nemaju puske.
Neko mu rekao kako oni koji zavrsavaju dezuru oruzje predaju novoj smjeni jer nema dovoljno za sve. I, kaze, kad smo dosli iznad grada...taj pogled...okolo brda a izmedju njih smog..kao velika soljica kapucina.

Na kraju kad su ponovo dosli u sarajevo nakon dvadesetak godina Dale govori kako je pitao neke ljude kako im je danas. Kaze, ljudi su se poceli zaliti na sitnice. Tad sam znao da je sve Ok.
Inace je skoro cijelo vrijeme cmizdrio :oo

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120419
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Online

Re: IRON MAIDEN

Post by Krokodil Behko » 06 Jun 2018, 10:35

Pa kud baš smog :D.
Eto, to se nije promijenilo, od tada, a mogu mislit koliko ga je bilo u ratnim godinama, obzirom da se ložilo svašta, pa i gume.
online

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 883 times
Status: Offline

Re: IRON MAIDEN

Post by Sheval » 07 Jun 2018, 08:46

Bio u nedjelju, a prije toga i vidio kompletnu postavu u hotelu na rucku :D


User avatar
mentalist
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3948
Joined: 20 Mar 2013, 19:32
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: IRON MAIDEN

Post by mentalist » 11 Jun 2018, 15:19

:cool

User avatar
mentalist
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3948
Joined: 20 Mar 2013, 19:32
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: IRON MAIDEN

Post by mentalist » 13 Jun 2018, 13:01


User avatar
mentalist
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3948
Joined: 20 Mar 2013, 19:32
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: IRON MAIDEN

Post by mentalist » 18 Jun 2018, 15:24


User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81304
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10234 times
Been thanked: 7107 times
Status: Offline

Re: IRON MAIDEN

Post by Julia-Klara » 21 Jul 2018, 18:24

ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: IRON MAIDEN

Post by Hurija » 16 Oct 2018, 22:07

:ok
Ostalo je cutanje.

User avatar
mentalist
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3948
Joined: 20 Mar 2013, 19:32
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: IRON MAIDEN

Post by mentalist » 01 Nov 2018, 12:03

https://www.klix.ba/vijesti/bih/frontme ... /181031052


Frontmen Iron Maidena Bruce Dickinson dobitnik priznanja Počasni građanin Sarajeva

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: IRON MAIDEN

Post by Hurija » 03 Nov 2018, 21:13

:ok
Ostalo je cutanje.

User avatar
mentalist
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3948
Joined: 20 Mar 2013, 19:32
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: IRON MAIDEN

Post by mentalist » 28 Jul 2019, 14:03


User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: IRON MAIDEN

Post by Hurija » 28 Jul 2019, 18:52

Ostalo je cutanje.

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: IRON MAIDEN

Post by Hurija » 28 Jul 2019, 21:20

:cool
Ostalo je cutanje.

User avatar
mentalist
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3948
Joined: 20 Mar 2013, 19:32
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: IRON MAIDEN

Post by mentalist » 09 Sep 2019, 23:20


User avatar
Vrag
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26599
Joined: 05 Oct 2018, 08:54
Has thanked: 56 times
Been thanked: 246 times
Status: Offline

Re: IRON MAIDEN

Post by Vrag » 09 Sep 2019, 23:23

Svima 😍

User avatar
mentalist
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3948
Joined: 20 Mar 2013, 19:32
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: IRON MAIDEN

Post by mentalist » 09 Sep 2019, 23:26



:baklja

User avatar
mentalist
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3948
Joined: 20 Mar 2013, 19:32
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: IRON MAIDEN

Post by mentalist » 09 Sep 2019, 23:29



:klanja

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: IRON MAIDEN

Post by storm » 09 Sep 2019, 23:38

Habibti, ya nour el - ain... :srce

Post Reply

Return to “Muzika”

Who is online

Users browsing this forum: Anestzijaaa, SahbazBiH and 59 guests