BH muzička scena danas

Sve o muzici, šta je aktuelno, tekstovi pjesama
Post Reply
User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119777
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5689 times
Been thanked: 12243 times
Contact:
Status: Online

BH muzička scena danas

Post by Maja » 09 Aug 2012, 09:31

Tema se ne odnosi na nešto konkretno, već da malo pričamo uopšteno o našoj trenutnoj muzičkoj sceni i da je uporedimo s prijeratnom.
Nekad prije smo imali dosta dobrih bendova, a sad i ne baš. Koga možete sada da izdvojite kao našeg kvalitetnog muzičara/bend i ko je po vašem mišljenju inače zaslužio titulu najboleg trenutno.
Šta mislite o današnjim izvođačima sevdalinki i onih, da tako kažem, veličina, od prije 20-50 godina?

User avatar
tovar
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1326
Joined: 08 Aug 2012, 14:55
Status: Offline

Re: BH muzička scena danas

Post by tovar » 09 Aug 2012, 09:59

Ja o Hanki Paldum danas mislim isto što i prije. Još uvijek ona izvodi sevdalinke kao i prije, možda i bolje.
Legende ne blijede.
O, sudbo kleta...
vrati mi vjeru...u ljude, u ljubav, u bolje sutra;
za uzvrat ja ću moliti Boga
da ti oprosti za sva moja tužna jutra...

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120469
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6990 times
Been thanked: 7929 times
Status: Online

Re: BH muzička scena danas

Post by Krokodil Behko » 09 Aug 2012, 10:17

Ma kakva naša muzička scena. Jedino bi Laka mogao da se nadmeće
za titulu najboljeg izvodjača. Ovi ostali, mogu se nadmetati samo za
titulu najgorih izvodjaća :D.

Ne preferiram Hanku, nešto posebno. Mislim da je mladjahna Aldijana Tuzlak,
puno bolja od nje.

Prije Aldijane, najbolje što sam čuo od sevdaha u ženskoj konkurenciji su,
Zehra Deović i Merima Kurtiš.
online

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81332
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10248 times
Been thanked: 7127 times
Status: Offline

Re: BH muzička scena danas

Post by Julia-Klara » 09 Aug 2012, 10:20

volim: Letu stuke, Dubioza kolektiv, Punkt , Laka
"onako" volim bendove koji su postojali nekad, a djeluju i danas (Plavi orkestar)- mogu slusat
NE VOLIM ; hari mata hari, dinu merlina, selmu bajrami (sve sto zvuci kao ona ) , novokomponovanu narodnu muziku-turbo folk

Nikad ne kazem NIKAD,ali mi se mora sve poklopiti da bih nesto slusala. Slusam svasta, ima tu i zesceg sranja,ali dobro,sve je za ljude.
Medjutim sto se BH scene tice izbor je jako mali, nema kvalitetnih grupa/izvodjaca, i znam da narodnjaci zare i pale kada su honorari i nastupi u pitanju,alit ako je kako je. Ne postoji nesto sto se zvalo muzicko obrazovanje, ljudi vise ne znaju razliku izmedju kvaliteta i sunda, sve je to izmiksano, i ljudi koji su nekad vazili za dobre muzicare su postali nesto sto nikad nisu bili-masa im odredjuje repertoar. A kada neko mora zivjeti samo od plodova svog rada onda se i oni moraju okrenuti kako vjetar puse.
Nigdje na prostorima bivse YU nije dobro. Postoje bendovi koji malo odskacu kvalitetom od ostalih,ali zato osjete po dzepu. Nece "Negativ" napuniti koncertnu dvoranu kao sto se to uraditi Seka Aleksic,i to je jako jadno...
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Blackhawk
Status: Offline

Re: BH muzička scena danas

Post by Blackhawk » 09 Aug 2012, 11:04

Pa Dino Merlin je jos uvijek tu..Pa i Hari.. Da nezaboravim i Kemala Montena, Tifa.. Mada nisu nesto aktivni u novije vrijeme..

A koje bih izdvojio jos..
Od grupa, mislim da je Dubioza tu najbolja.. Za druge bas tu i tamo..

Za mene trenutno, definitivno najbolji je Eldin Huseinbegovic.. Ima bas onako svaku pjesmu koja se moze slusati..
Ima tu i manje poznatih, ali isto tako dobrih.. Recimo Berin Buturovic, mada nema puno pjesama, ali mislim u buducnosti da ce biti nesto i od njega..

Pa za hip hop tu je edo majka i frenkie, kao i King Mire..

Ne znam ima li jos neko, bas i ne slusam muziku ima par mjeseci skoro nikako..

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119777
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5689 times
Been thanked: 12243 times
Contact:
Status: Online

Re: BH muzička scena danas

Post by Maja » 09 Aug 2012, 22:06

Ja nešto ne mogu smisliti Dubiozu, a ako je iko danas popularan van granica to su oni. Ali ne mogu ih, pa džaba.

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: BH muzička scena danas

Post by Dust » 09 Aug 2012, 22:13

Nisam bas upoznata sa trenutnom muzickom scenom kod nas, ali jedini poslijeratni muzicar kojeg iole mogu da slusam je Laka (ovo trenutna, mislim na poslijeratna, ne ubrajajuci sve one vec odavno poznate).
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: BH muzička scena danas

Post by IM_ex » 09 Aug 2012, 23:19

Julia-Klara wrote: Ne postoji nesto sto se zvalo muzicko obrazovanje, ljudi vise ne znaju razliku izmedju kvaliteta i sunda, sve je to izmiksano, i ljudi koji su nekad vazili za dobre muzicare su postali nesto sto nikad nisu bili-masa im odredjuje repertoar. A kada neko mora zivjeti samo od plodova svog rada onda se i oni moraju okrenuti kako vjetar puse.
+1
odlicno receno
U visetematskom razgovoru s jednim od popularnih imena domace estrade, inace tekstopisac i kompozitor jedne, meni najbolje pjesme Hanke Paldum, a sa albuma koji je tada tek bio u pripremi, dotakosmo bas i ovu temu, pa izrazih cudjenje, razocarenje, da je jedna Hanka, koju dozivljavam kraljicom bh estrade i cije mnoge pjesme rado slusam i pamtim, snimila pjesmu Ikebana (zena kao zena) :/, rekoh "Pa sta joj bi???Pa ona ima svoj, prepoznatljiv stil, bar njoj ne treba nikavo experimentisanje :-("
Da, kao sto rece Julia-Klara, i Hanka je osjetila da mora barem djelimicno, bar s pjesmom, dvije, na novom projektu, izaci u javnost drasticno drugacijeg, loseg stila od onog koji ju cini slavnom, a sve zarad novih generacija od kojih tek poneko zna razlikovati kvalitet od kicha. Nazalost, ti koji ne znaju za kvalitet, uglavnom danas i posjecuju diskoteke i ostala mjesta gdje najcesce nastupaju novokomponovani estradni umjetnici, poznata imena, kako god vec. Pokupiti lovu, to je u interesu vecini izvodjaca ciji tekstovi se svode na sve vise do na ljubavnu pricu. K'o da niko nije normalan, moralan, niko familirajan ... ma puklo sve, al, bitno je da se nabraja dok muzika testerise i nalaze ritam "guz tamo-zavrni- pa guz amo".

a na temu

BlackHawk je otprilike pomenuo najbitnije, s tim da Dubiozu ne gotivim.
Od novijih imena koje gotivim jos bih pomenula SMS (Samir Mujagic)
kao i Armina Muzaferiju
E sad necu ni kako ja hocu

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: BH muzička scena danas

Post by Zagorka » 09 Aug 2012, 23:35

Sto rece behko,za sevdah od mladih Aldijana Tuzlak :klanja ...nema dalje....

Od bendova novijih S.A.R.S.,sta znam,od solo izvodjaca nije los Eldin Huseinbegović,Joksimović........

Od narodnjaka standard:haris,samardzic,halid(iako je oslabio kvalitetom)

Uglavnom se drzim starih Đoleta,Čole,Tome.....

Novije slabo cijenim,nije da ih nema dobrih,ali je 80% prodalo njivu i snimilo cd,ili je doslo preko qurca do toga,i takvih se jezim i na njihove pjesme uglavnom su reakcije slijedece,ovisno o izvodjacu: :lala :bije :vik :klara :box :sado :puca :oklagija :lup :ubihse


(mislim sta se uopće ima reći za sandru afriku,jevrića,huleta(ako sam dobro rekla) i takve....
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9736
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 23 times
Status: Offline

Re: BH muzička scena danas

Post by String » 09 Aug 2012, 23:41

Maja wrote:Ja nešto ne mogu smisliti Dubiozu, a ako je iko danas popularan van granica to su oni. Ali ne mogu ih, pa džaba.
Tipicna kopija benda Rage Against The Machine. Nista posebno...sinteticki revolt na politicka desavanja...jako prozirno.

Underground muzicku scenu pratim jer su tu sviraci...ovo ostalo sto se vrti na TV je saka jada.
Sto se sevdalinki tice nikome ne mogu odati pocast jer se samo radi o reproduktorima neceg sto je komponirano prije 100 godina. Niko ne radi nove sevdalinke nego samo gledaju da klepe lovu pjevajuci one stare ionako vec otrcane.
Image

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: BH muzička scena danas

Post by Zagorka » 09 Aug 2012, 23:45

Pa dobro,nije lako zasjeniti sevdalinku "dvije su se vode zavadile" npr.ali mi govorimo o izvodjacima(ako se ne varam) pa se tu komentiraju i necije vokalne sposobnosti....sta ce Safet kad je umro covjek,steta da neko ne ocuva bracu Moriće isl.....
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 883 times
Status: Offline

Re: BH muzička scena danas

Post by Sheval » 09 Aug 2012, 23:47

Nemam pojma,uvijek mi je Emir bio drag.

[ytube][/ytube]

I Almas

[ytube][/ytube]

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9736
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 23 times
Status: Offline

Re: BH muzička scena danas

Post by String » 10 Aug 2012, 01:05

Zagorka wrote:Pa dobro,nije lako zasjeniti sevdalinku "dvije su se vode zavadile" npr.ali mi govorimo o izvodjacima(ako se ne varam) pa se tu komentiraju i necije vokalne sposobnosti....sta ce Safet kad je umro covjek,steta da neko ne ocuva bracu Moriće isl.....
A koju je to Safet novu sevdalinku snimio?Novu, podrazumijevajuci tekst, muziku, aranzman?
Niti jednu.
Pobric je umro a nije niti jedne nove sevdalinke komponirao.
Svirali su i svirati ce samo stare. O tome se radi.
Dzaba ti vokalne sposobnosti kad tupis jedno isto godinama.
Lijen narod, eto sta je.
Image

gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 127 times
Been thanked: 554 times
Status: Offline

Re: BH muzička scena danas

Post by gospođa Brams » 10 Aug 2012, 01:45

Kad sam se jednom spletom nesretnih okolnosti našla u narodnjačkom klubu, između dva narodnjaka uletila je jedna stvar od Dubioze, i ako mi se dotad nisu zgadili, tad jesu.

Inače od bosanskih bendova bez premca su mi najbolji Zabranjeno pušenje, makar je trenutno u bendu samo jedan bosanac :D
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

legoh_da_radim
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 197
Joined: 30 Jul 2011, 00:39
Status: Offline

Re: BH muzička scena danas

Post by legoh_da_radim » 10 Aug 2012, 01:55

Ovo je uvijek najbolja tema na svakom forumu. :D

Sarajlije će kao i obično da seru "Dino plagijator, Dino plagijator, ĆĆĆaršija zna...", koga briga za čaršiju, kako vas nije stid pljuvati po čovjeku koji je napisao stotine hitova....3 noći zaredom punio Arenu, ko još to može? Možda braća Šarani? Sigurno... :D. Vi ga ne slušate, nikad niste ali znate da ne valja? Kako, molim vas?
On kao čovjek je daleko od dobrog, ali to zanima njegovu suprugu, nas ne....ali kao muzičara, možeš ga voljeti ili mrziti ali zamisli kakav šupak moraš biti da ga ne poštuješ ;)

Da se vratimo na temu....ima kvalitetne muzike, imena su manje-više pobrojana u postovima iznad, ja bih samo još dodao ovu mlađu raju koja radi sevdalinke, Damir, Vanja, Divanhana....

Uglavnom laže svako ko kaže da nema dobre muzike i da se moraju slušati pizdarije poput seke, afrike, dare itd...

Region ima strašnih imena poput Joksimovića, Sergeja, pokojnog Tošeta, Aleksandre, Ramba....a exYu je svakako ex...
Bože hvala ti što postoji web, da i nakaze bez života mogu imati mjesto gdje su bitni.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119777
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5689 times
Been thanked: 12243 times
Contact:
Status: Online

Re: BH muzička scena danas

Post by Maja » 20 Nov 2012, 22:29

Irina je jedno vrijeme bila popularna, pa i ona nestade. Moram priznati da mi se nikad nije aman sviđala, al et.

[ytube][/ytube]

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: BH muzička scena danas

Post by Hurija » 07 Oct 2021, 18:30

Čiram gornje sem Erogenih zona , Letu Štuka , Zostera , Punkta i nekoliko sporadičnih grupa , gotovo da ništa nije vrijedno spomena na našoj sceni .


Da ne zaboravim rahmetli Adi Lukovac i Ornameti su bili nešto posebno .



Ostalo je cutanje.

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 27236
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 14251 times
Been thanked: 14589 times
Status: Online

Re: BH muzička scena danas

Post by ironman » 07 Oct 2021, 18:35

.. sestra Sassja
dream of spring..
...at dawn look to the east.

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: BH muzička scena danas

Post by Hurija » 07 Oct 2021, 18:39

Pa sad ima umjetnica i za sibfonijski orkestar :

Ostalo je cutanje.

Post Reply

Return to “Muzika”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 42 guests