Vasi fotoaparati

Vaše fotografije, fotografije s neta....
Post Reply
User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Vasi fotoaparati

Post by storm » 03 Mar 2018, 17:11

Bla wrote: 03 Mar 2018, 15:02 Probudi me poštar danas, došao ovaj blic. Malo me iznenadilo jer sam očekivao da će ga cariniti, tako da je prošlo b.ukvalno po nabavnoj cijeni. Malo sam se poigrao i moram reći da je sprava, za svoju veličinu, super.
Par fotki kako izgleda sprava u poređenju sa cigaretama i koje su manji format od onih uobičajenih tako da lako stane u bilo koji džep gdje mogu i one stati. I kako odašiljač djeluje na kompaktnom aparatu.

Ima četiri moda, manual, slave 1, slave 2 i video tj. modeling.
U slave 1 modu ne radi odašiljač nego se sinhronizuje sa nekim drugim blicem tokom prvog blicanja. Npr ako je drugi na kameri u manual modu.
U slave 2 modu se sinhronizuje nakon drugog blica, tj. nakon što TTL ili onaj hepek za uklanjanje crvenih očiju završi s blicanjem i okine pravi blic.
Video mod upali LED svjetlo koje ima 7 jačina baš kao i sam blic, od 1/64 do 1/1.

Uz to dođe i nekih 7-8 gelova raznih boja koji imaju svoj slot za umetanje ispod difusora. Napaja se sa 2 x AA koje ne dpđu, a odašiljač nekakvom dugmastom koja dođe u njemu.

20180303_123701 - Copy.jpg
20180303_123645 - Copy.jpg
20180303_144003 - Copy.jpg
20180303_144059 - Copy.jpg
To je 69$?
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Vasi fotoaparati

Post by Bla » 03 Mar 2018, 17:14

jep, bilo je ja mislim nešto i dostave, ne sjećam se baš
mogu provjeriti na onim izvodima ako je bitno
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Vasi fotoaparati

Post by storm » 03 Mar 2018, 17:40

Bla wrote: 03 Mar 2018, 17:14 jep, bilo je ja mislim nešto i dostave, ne sjećam se baš
mogu provjeriti na onim izvodima ako je bitno
Ma ne treba, poštarina ako i jest ne može biti nešto...
a djeluje super ovako prema opisu taman bi nešto takvo imao i za usput i za drugi flash, recimo u slave mode...
Eneloopke turiš i pali :cool
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Vasi fotoaparati

Post by rethna » 03 Mar 2018, 17:41

Ti si brzo pohvatao oko toga u relativno kratkom vremenu :ovaj
Question everything.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Vasi fotoaparati

Post by storm » 03 Mar 2018, 17:45

rethna wrote: 03 Mar 2018, 17:41 Ti si brzo pohvatao oko toga u relativno kratkom vremenu :ovaj
Pa dosta intenzivno sam se posvetio...nešto ovdje sa drugim forumašima, nešto u društvu čiji sam član, pa i malo iz same škole koju sad nešto kopam :oo
E za ostalo je još dug put i valja kilometara natući :oo
hvala :ok
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Vasi fotoaparati

Post by rethna » 03 Mar 2018, 17:51

storm wrote: 03 Mar 2018, 17:45
rethna wrote: 03 Mar 2018, 17:41 Ti si brzo pohvatao oko toga u relativno kratkom vremenu :ovaj
Pa dosta intenzivno sam se posvetio...nešto ovdje sa drugim forumašima, nešto u društvu čiji sam član, pa i malo iz same škole koju sad nešto kopam :oo
E za ostalo je još dug put i valja kilometara natući :oo
hvala :ok
Mene malo nervoza uhvati, ako mi kojim slucajem bude bila potreba za to pa da moram savladati osnove fotografije.
Citam tu o specifikacijama aparata, performansama, uglovima, tehnikama. Nije da sam sta sklopio, naucio :valja
Nije do vas naravno :cool ali s tim se bas nikad nisam bakcao. A svi imate dobrih fotki :ok
Question everything.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Vasi fotoaparati

Post by storm » 03 Mar 2018, 18:20

rethna wrote: 03 Mar 2018, 17:51
storm wrote: 03 Mar 2018, 17:45
rethna wrote: 03 Mar 2018, 17:41 Ti si brzo pohvatao oko toga u relativno kratkom vremenu :ovaj
Pa dosta intenzivno sam se posvetio...nešto ovdje sa drugim forumašima, nešto u društvu čiji sam član, pa i malo iz same škole koju sad nešto kopam :oo
E za ostalo je još dug put i valja kilometara natući :oo
hvala :ok
Mene malo nervoza uhvati, ako mi kojim slucajem bude bila potreba za to pa da moram savladati osnove fotografije.
Citam tu o specifikacijama aparata, performansama, uglovima, tehnikama. Nije da sam sta sklopio, naucio :valja
Nije do vas naravno :cool ali s tim se bas nikad nisam bakcao. A svi imate dobrih fotki :ok
viewtopic.php?f=14&t=9160

Evo Jonas je tu ispisao super za početak...a sa specifikacijama se ne zamarati dok ne dođe vijeme, onda ti se samo kaže uglavnom sve, kako otkrivaš....naravno i koliko te zanima. Jedno je sigurno, neće preko noći. Evo ja cu sad godina kako sam kupio aparat ali sam već prije sa mobom pokušavao....pa i sad kad pogledam hardisc, sve osim zadnja 3-4 mjeseca bi pobrisao :oo
I ne treba ti aparat da ovladaš solidno....aparat je samo nadgradnja da malo bolje kontroliraš neke parametre prilikom fotkanja i naravno kvalitet, onaj tehnički, fotografije. A za perspektive, uglove, kompoziciju i te stvarke koje čine foto, dosta je i mob...
hvala :ok
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Vasi fotoaparati

Post by rethna » 03 Mar 2018, 21:24

Iscitati cu ovo, nisam ni znao za ovu temu :ok
Sad malo samo preletih, jedino sto mi je jasno je zlatni rez, ali ni to iz ucenja fotografije, no nije ni vazno
Izdvojio sam ovu fotku dole.
Dakle, ovaj blur efekat (kako vidim koristi se termin "bokeh") iza kol'ko shvatam se moze dobiti odredjenim podesavanjima aparata (blendom :hm) kao sirova fotka a da fokus ostane na zeljenom predmetu, bez da se sve to pravi u alatima za obradu? :D
Image
Question everything.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Vasi fotoaparati

Post by storm » 03 Mar 2018, 21:37

rethna wrote: 03 Mar 2018, 21:24 Iscitati cu ovo, nisam ni znao za ovu temu :ok
Sad malo samo preletih, jedino sto mi je jasno je zlatni rez, ali ni to iz ucenja fotografije, no nije ni vazno
Izdvojio sam ovu fotku dole.
Dakle, ovaj blur efekat (kako vidim koristi se termin "bokeh") iza kol'ko shvatam se moze dobiti odredjenim podesavanjima aparata (blendom :hm) kao sirova fotka a da fokus ostane na zeljenom predmetu, bez da se sve to pravi u alatima za obradu? :D
Image
Bokeh (japanski izvor riječi....pjesnička neostrina u slobodnom prijevodu)
Postigne se blendom, da....sad sa objektivima koji dopuštaju veću blendu, to ispada bolje a sad ima i detalja, ako imaju kružne lamele mekši je prijelaz bla, bla....može se satima oko toga...
Bolji objektivi sa najvećom blendom- znači otvor koji propušta svjetlo/ sliku na senzor aparata imaju vrijednost 2,8, 2, 1,8 ....pa i niže...
Image

to bi ti bilo to...

Ja inače ako je moguće i sa lošijim objektivom, izvučem bokeh na način da se držim pravila....
da ako je između kamere i motiva 1/3 udaljenosti......da bude između motiva i pozadine barem 2/3 te udaljenosti.....ako je više još bolje.

recimo

Image
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Vasi fotoaparati

Post by Bla » 03 Mar 2018, 21:44

bitna je i dužina objektiva, jer široki objektivi baš i "nemaju" bokeh... dakle, što duži, pozadina je mutnija (uz veći otvor blende što je storm opisao)
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Vasi fotoaparati

Post by rethna » 03 Mar 2018, 21:51

Iscitao sam malo taj teorijski dio samog pojma.
Eto sta sam znao o aparatima da sam mislio da se to ne postize na takav nacin nego softverski kako sam i sam radio u nekim situacijama kad bi zatrebalo. :lupa
Da ne idem dalje s pitanjima dok ne prostudiram, a i malo je off, ali uglavnom da, ta zadnja slika - to je to takodje :D :ok
Question everything.

User avatar
Vjetar
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14764
Joined: 23 May 2015, 17:46
Location: Na konju
Been thanked: 22 times
Status: Offline

Re: Vasi fotoaparati

Post by Vjetar » 03 Mar 2018, 21:54

Eto rethna, kao što ti ova dvojica rekoše. U biti, za sliku kao šti je storm postavio, ovog dječaka, treba ti odgovarajući objektiv. Ali, sliku kao što si ti postavio, možeš i mobitelom slikati da dbiješ takvu pozadinu. Bitno je da je dovoljno blizu taj predmet mobitelu i da je pozadina dovoljno daleko od predmeta.

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Vasi fotoaparati

Post by rethna » 03 Mar 2018, 21:56

Bla wrote: 03 Mar 2018, 21:44 bitna je i dužina objektiva, jer široki objektivi baš i "nemaju" bokeh... dakle, što duži, pozadina je mutnija (uz veći otvor blende što je storm opisao)
Samo malo, koliko shvatam duzi a uzi da izvines :valja objektiv je neki ideal za tu vrstu efekta?
Pretpostavljam da nemaju svi digitalci tu podesivost u sebi
Question everything.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Vasi fotoaparati

Post by Bla » 03 Mar 2018, 22:03

DoF nije baš kratka lekcija.
Evo samo preskrolaj...
https://www.photopills.com/articles/ult ... epth-field

Bokeh nastaje od stvari koje su izvan fokusa. A kada će biti izvan fokusa zavisi od DoF-a.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Vasi fotoaparati

Post by rethna » 03 Mar 2018, 22:18

Oblak wrote: 03 Mar 2018, 21:54 Eto rethna, kao što ti ova dvojica rekoše. U biti, za sliku kao šti je storm postavio, ovog dječaka, treba ti odgovarajući objektiv. Ali, sliku kao što si ti postavio, možeš i mobitelom slikati da dbiješ takvu pozadinu. Bitno je da je dovoljno blizu taj predmet mobitelu i da je pozadina dovoljno daleko od predmeta.
Iskreno, najmanje sam mobitele koristio za slikanje. To je ova SLR opcija, ali mi se cini da ne bih mogao napraviti ni ovu sto sam ja postavio, jer ova kuglica (sta god da je na slici gore) je jedino istaknuta, izostrena da kazem dok je sve ostalo u bluru. Meni fon daje neki cirkularni oblik fokusa tako da ima nezeljenog "vidljivog" prostora i oko motiva koji bi zapravo jedino trebao biti istaknut.
Ne mislim naravno ni raditi sa mobom, samo kazem, ne djeluje mi izvodivo. :hm
Question everything.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Vasi fotoaparati

Post by Bla » 03 Mar 2018, 22:28

telefon, prst je drito pred objektivom

ostalo, metar dva dalje
20180303_222622 - Copy.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Vjetar
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14764
Joined: 23 May 2015, 17:46
Location: Na konju
Been thanked: 22 times
Status: Offline

Re: Vasi fotoaparati

Post by Vjetar » 03 Mar 2018, 22:28

Ma može skoro svaki od ovih novijih da fokusira gdje želiš, malo cicaš i pozicioniraš, mirno držiš i trebalo bi da uspije. Bit je da ima lufta iza i da je dovoljno blizu i trebalo bi da je OK :D
Ev' ti s mobitela jedna.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Vasi fotoaparati

Post by Chloe » 03 Mar 2018, 22:41

IMG_20180303_223824.png
Mojim krşem od moba :hihi ... nije AjFOn :rug
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Vjetar
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14764
Joined: 23 May 2015, 17:46
Location: Na konju
Been thanked: 22 times
Status: Offline

Re: Vasi fotoaparati

Post by Vjetar » 03 Mar 2018, 22:43

To djevojko :D Aj sad objasni rethni :hihi

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Vasi fotoaparati

Post by Bla » 03 Mar 2018, 22:45

e sada, jedno je izbaciti stvar izvan fokusa, a drugo je dobiti lijep bokeh.
zavisi i od aparature (objektiva), a i od same scene.

ali recimo ovako, da pri istim uslovima, znači sve ostalo je isto, postoje objektivi koji daju lijep bokeh i postoje oni koji to ne rade.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

Post Reply

Return to “Fotografije”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests