Vasi fotoaparati

Vaše fotografije, fotografije s neta....
User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Vasi fotoaparati

Post by Trafalgar Law » 30 Nov 2019, 15:18

Jonas wrote: 30 Nov 2019, 14:30
SmokingMan wrote: 30 Nov 2019, 14:01

Treba imati, čisto da nešto uradiš iz prve ruke. Ovako dok izvadiš aparat, podesiš parametre, eventualno budeš primoran da zamjeniš objektiv, ako već predhodno nisi. Uz malo sreće a i kreativnost može se napraviti stvarno dobra fotka. Sa ovim svojim Huaweijem sam shvatio da mob nije više tek puka igračkica, a i to da još mnogo toga trebam naučiti sa manual postavkama, koje se mogu otvoriti sa pojedinim aplikacijama. Zagarantovana zabava... :ok
Moze se zaista napraviti dobra fotka, samo na kraju to ovisi o namjeni, svrhi. Za neke fotke (za komercionalne svrhe) smijem ici sam do ISO 400.
To je već neka druga priroda fotkanja, ali obično ono što radiš samo za sebe je neprocjenjivo. Ideš gdje te mogućnosti i mašta nose. :ok

Koliko mi je žao što nisam iskorisito ljeto kako treba, ima tako divnih Sela u okolici Sarajeva koje sam mogao obići i napraviti neku zanimljivu reportažu. Eto, neka su nadanja da bi naredno proljeće/ljeto/jesen mogli biti moji najbolji periodu u životu. Stvar je što me prati prokrastinacija, i što svako malo odgađam planirano...

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Vasi fotoaparati

Post by Jonas » 06 Dec 2019, 10:11

SmokingMan wrote: 30 Nov 2019, 14:01
Jonas wrote: 30 Nov 2019, 12:00

Moji imaju Huawei P9 lite. :)
Treba imati, čisto da nešto uradiš iz prve ruke. Ovako dok izvadiš aparat, podesiš parametre, eventualno budeš primoran da zamjeniš objektiv, ako već predhodno nisi. Uz malo sreće a i kreativnost može se napraviti stvarno dobra fotka. Sa ovim svojim Huaweijem sam shvatio da mob nije više tek puka igračkica, a i to da još mnogo toga trebam naučiti sa manual postavkama, koje se mogu otvoriti sa pojedinim aplikacijama. Zagarantovana zabava... :ok
Za mene to i nije neka prepreka u fotografiji. Ne fotkam sve sto mi dodje pred oci, vec ciljano, selektivno biram motive. Aparat (Nikon D610) cesto nosim u ruci, a sve parametre podesim prije nego sto snimim fotku ili postavke podesim u datoj situaciji. Pritom ne koristim „MENU” (MENI) na fotoaparatu. Meni za podesavanje samo po potrebi ili kad ozbiljno fotkam. Za ozbiljnije stvari ozbiljniji pristup.

Brze reagiram aparatom nego da mobom snimim fotku.

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Vasi fotoaparati

Post by Trafalgar Law » 06 Dec 2019, 15:14

Jonas wrote: 06 Dec 2019, 10:11
SmokingMan wrote: 30 Nov 2019, 14:01

Treba imati, čisto da nešto uradiš iz prve ruke. Ovako dok izvadiš aparat, podesiš parametre, eventualno budeš primoran da zamjeniš objektiv, ako već predhodno nisi. Uz malo sreće a i kreativnost može se napraviti stvarno dobra fotka. Sa ovim svojim Huaweijem sam shvatio da mob nije više tek puka igračkica, a i to da još mnogo toga trebam naučiti sa manual postavkama, koje se mogu otvoriti sa pojedinim aplikacijama. Zagarantovana zabava... :ok
Za mene to i nije neka prepreka u fotografiji. Ne fotkam sve sto mi dodje pred oci, vec ciljano, selektivno biram motive. Aparat (Nikon D610) cesto nosim u ruci, a sve parametre podesim prije nego sto snimim fotku ili postavke podesim u datoj situaciji. Pritom ne koristim „MENU” (MENI) na fotoaparatu. Meni za podesavanje samo po potrebi ili kad ozbiljno fotkam. Za ozbiljnije stvari ozbiljniji pristup.

Brze reagiram aparatom nego da mobom snimim fotku.
Ja štedim na shutteru. :oo Iako ima još nekih 40.000 + okidanja. Ono, ne vadim fotoaparat na svaku kad vidim da bi se mogla napravii neka fotografija, prije svega mrsko mi da sve to iznova podešavam u sitnice. Draže mi je kada se ide ciljano na neki safari.

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Vasi fotoaparati

Post by Jonas » 06 Dec 2019, 16:17

SmokingMan wrote: 06 Dec 2019, 15:14
Jonas wrote: 06 Dec 2019, 10:11

Za mene to i nije neka prepreka u fotografiji. Ne fotkam sve sto mi dodje pred oci, vec ciljano, selektivno biram motive. Aparat (Nikon D610) cesto nosim u ruci, a sve parametre podesim prije nego sto snimim fotku ili postavke podesim u datoj situaciji. Pritom ne koristim „MENU” (MENI) na fotoaparatu. Meni za podesavanje samo po potrebi ili kad ozbiljno fotkam. Za ozbiljnije stvari ozbiljniji pristup.

Brze reagiram aparatom nego da mobom snimim fotku.
Ja štedim na shutteru. :oo Iako ima još nekih 40.000 + okidanja. Ono, ne vadim fotoaparat na svaku kad vidim da bi se mogla napravii neka fotografija, prije svega mrsko mi da sve to iznova podešavam u sitnice. Draže mi je kada se ide ciljano na neki safari.
Ni meni nije lako sa sobom nositi foto opremu. Ali, fotografija je u neku ruku i stvaralastvo, rad koji podrazumijeva i napor. Stvarno ne razumijem dame na forumu koje govore o fotografiranju kao o opustajucoj djelatnosti, odnosno … da (ih) opusta fotografiranje. Fotkanje zahtjeva odredjeno znanje, neku vjestinu kao poznavanje foto opreme koju koristimo, rad u Photoshopu, neko osnovno znanje. Praceje literature itd. Uz to, disciplinu, predanost, ustrajnost... Za izlazak sunca iznad obronaka mora se ustati jako rano, u mraku probijati do vrha … i na temperaturama ispod nule.

Nakon visesatnog shootinga osjecam se kao da sam pretrcao vise od 40 km maraton.

Opustanje je, prema tome, prirediti opustajucu kupku ili priustiti si opustajucu masazu.

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Vasi fotoaparati

Post by Trafalgar Law » 06 Dec 2019, 17:22

Jonas wrote: 06 Dec 2019, 16:17
Ni meni nije lako sa sobom nositi foto opremu. Ali, fotografija je u neku ruku i stvaralastvo, rad koji podrazumijeva i napor. Stvarno ne razumijem dame na forumu koje govore o fotografiranju kao o opustajucoj djelatnosti, odnosno … da (ih) opusta fotografiranje. Fotkanje zahtjeva odredjeno znanje, neku vjestinu kao poznavanje foto opreme koju koristimo, rad u Photoshopu, neko osnovno znanje. Praceje literature itd. Uz to, disciplinu, predanost, ustrajnost... Za izlazak sunca iznad obronaka mora se ustati jako rano, u mraku probijati do vrha … i na temperaturama ispod nule.

Nakon visesatnog shootinga osjecam se kao da sam pretrcao vise od 40 km maraton.

Opustanje je, prema tome, prirediti opustajucu kupku ili priustiti si opustajucu masazu.
Hahah, zvučiš poput mog druga (mentora), uvijek me stimuliše da uključim svoje senzore opažanja, i da se malo više isključim i svakodnevnih aktivnosti, okoline, i posvetim finesama, pokušam naći nešto novo, ekstravagatno.

Meni je i fotografisanje prije svega ne baš tako novi hobi, ali je nekako i produžena ruka onoga što me inače intresuje, pa mi to nadopunuje moj rad. Možda sam pomalo zahtjevan za nekoga ko je manje više još u početnoj fazi, ali to me tjera da sebi planiram malo ozbiljnije ekspedicije, a ne da se držim ustaljenih stvari koje se mogu naći u gradu. Da hoće biti lijepog vremena tokom zime pa da se više posvetim astrografiji.

Svako ko želi može naučiti najosnovnije stvari iz lightrooma, koje su sasvim dovoljne za procesing.

Vrijeme je da i ja sebi nađem neki časopis i dodatno se edukujem. :ok

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Vasi fotoaparati

Post by Jonas » 06 Dec 2019, 20:20

SmokingMan wrote: 06 Dec 2019, 15:14
Ja štedim na shutteru. :oo Iako ima još nekih 40.000 + okidanja. Ono, ne vadim fotoaparat na svaku kad vidim da bi se mogla napravii neka fotografija, prije svega mrsko mi da sve to iznova podešavam u sitnice. Draže mi je kada se ide ciljano na neki safari.
Koji fotoaparat? Kompaktni ili DSLR? :) Za Nikon D80 ( 2006) 40.000 okidanja premalo.
Megazoom ili obicni?

Moj Nikon D3X trenutno je na 250915 okidanja i radi kao sat.

Image

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Vasi fotoaparati

Post by Jonas » 06 Dec 2019, 20:34

U posljednje vrijeme najcesce koristim Nikon D610. A stedim na Nikonu D3X.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Vasi fotoaparati

Post by Bla » 06 Dec 2019, 20:46

brojač je bitan samo u jednoj situaciji
ako kupuješ polovnu stvar.

ako je već u tvom posjedu, dobar je sve dok ne crkne, možda će sutra, a možda ni za milion fotografija.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Vasi fotoaparati

Post by Jonas » 06 Dec 2019, 20:53

Bla wrote: 06 Dec 2019, 20:46 brojač je bitan samo u jednoj situaciji
ako kupuješ polovnu stvar.

ako je već u tvom posjedu, dobar je sve dok ne crkne, možda će sutra, a možda ni za milion fotografija.
Moj je zbog toga bio na servisu. Nikon servis ga je popravio.

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Vasi fotoaparati

Post by Trafalgar Law » 06 Dec 2019, 20:57

Jonas wrote: 06 Dec 2019, 20:20
SmokingMan wrote: 06 Dec 2019, 15:14
Ja štedim na shutteru. :oo Iako ima još nekih 40.000 + okidanja. Ono, ne vadim fotoaparat na svaku kad vidim da bi se mogla napravii neka fotografija, prije svega mrsko mi da sve to iznova podešavam u sitnice. Draže mi je kada se ide ciljano na neki safari.
Koji fotoaparat? Kompaktni ili DSLR? :) Za Nikon D80 ( 2006) 40.000 okidanja premalo.
Megazoom ili obicni?

Moj Nikon D3X trenutno je na 250915 okidanja i radi kao sat.

Image
DSLR, kupljen od prijatelja. Stvarno radi besprijekorno, i u voma je dobrom stanju. Inače je osoba dobro čuva stvari. Nije skupo napuniti benzin, nije mu ni prvi put. :respekt :ok

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Vasi fotoaparati

Post by Jonas » 06 Dec 2019, 21:02

SmokingMan wrote: 06 Dec 2019, 20:57
Jonas wrote: 06 Dec 2019, 20:20

Koji fotoaparat? Kompaktni ili DSLR? :) Za Nikon D80 ( 2006) 40.000 okidanja premalo.
Megazoom ili obicni?

Moj Nikon D3X trenutno je na 250915 okidanja i radi kao sat.
DSLR, kupljen od prijatelja. Stvarno radi besprijekorno, i u vema je dobrom stanju. Inače je osoba dobro čuva stvari. Nije skupo napuniti benzin, nije mu ni prvi put. :respekt :ok
:ok

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Vasi fotoaparati

Post by Jonas » 06 Dec 2019, 21:03

Mislio sam prijeci na srednji format (ne zbog okidanja), ali mislim da me bas previse nece usreciti.
Nikon mi jos uvijek dobar izbor.

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Vasi fotoaparati

Post by Trafalgar Law » 06 Dec 2019, 21:10

Evo bebice. :oo



Kod mene u klubu su neki planirali preći na srednji,ali.... Opet neki su prešli na Canon, tako da sada nas trojica imamo Nikonove aparate, ostali Fujieve i Canonove. Ljetos je na SFF.u bila izložba Fujievih aparata, a doduše jedan od naših vrlih članova je njihov ambasador, neštoi sam i sam isprobao, jako kvalitetna aparatura. Svidio mi se X- T30, ne namjeravam napuštati nikonov club, ja kada nešto zacrtam tako i bude. Jedino ,ako nekada budem stvarno imao viška novca, uložit ću ga u D850. :ok

User avatar
TAFKAP
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10000
Joined: 19 Sep 2019, 21:42
Has thanked: 1542 times
Been thanked: 2647 times
Status: Offline

Re: Vasi fotoaparati

Post by TAFKAP » 06 Dec 2019, 21:28

D5500 sa dva kit objektiva

User avatar
Lamorena
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 968
Joined: 17 Nov 2019, 20:44
Status: Offline

Re: Vasi fotoaparati

Post by Lamorena » 06 Dec 2019, 21:35

TAFKAP wrote: 06 Dec 2019, 21:28 D5500 sa dva kit objektiva
A gdje su ti slike? :hihi

User avatar
TAFKAP
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10000
Joined: 19 Sep 2019, 21:42
Has thanked: 1542 times
Been thanked: 2647 times
Status: Offline

Re: Vasi fotoaparati

Post by TAFKAP » 06 Dec 2019, 22:14

Na online shopu ;)

Image

Image

Image

Image

S onog drugog foruma... Na brzaka :)

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3083 times
Status: Offline

Re: Vasi fotoaparati

Post by Chloe » 06 Dec 2019, 22:31

Bla wrote: 06 Dec 2019, 20:46 brojač je bitan samo u jednoj situaciji
ako kupuješ polovnu stvar.

ako je već u tvom posjedu, dobar je sve dok ne crkne, možda će sutra, a možda ni za milion fotografija.
Nikad nisam na to obraćala pažnju... :hm Možda što i nisu neke pare ili što mi je prvi dlsr, u biti učim još uvijek. Pokušavam :ooo
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Vasi fotoaparati

Post by Jonas » 07 Dec 2019, 12:35

Chloe wrote: 06 Dec 2019, 22:31
Bla wrote: 06 Dec 2019, 20:46 brojač je bitan samo u jednoj situaciji
ako kupuješ polovnu stvar.

ako je već u tvom posjedu, dobar je sve dok ne crkne, možda će sutra, a možda ni za milion fotografija.
Nikad nisam na to obraćala pažnju... :hm Možda što i nisu neke pare ili što mi je prvi dlsr, u biti učim još uvijek. Pokušavam :ooo
Samo nemoj se brinuti zbog toga. Broj okidanja na aparatu moze se usporaditi sa predjenim kilometrima kod auta. Ili sa brojacom za struju koji se nakon 15 god. treba zamijeniti.

U najgorem slucaju, mehanizam moze se zamijeniti u ovlascenom servisu.

Vecinom profi fotograf svoju foto opremu redovno odrzava u ovlastenom servisu. To je isto kao auto koji prodje servisnu inspekciju na osnovu specifikacije dobijene od proizvodjaca. Za profi fotografa, to je i dodatni trosak profesionalne opreme koji se kasnije ukljucuje u cijenu usluge. Uz to dolazi jos amortizacija opreme koju valja uracunati u cijenu usluga. Osiguranje. I pitanje, zasto je vjencanje toliko skupo?

Ti imas jeftin DSLR fotoaparat, jos jedna briga manje.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3083 times
Status: Offline

Re: Vasi fotoaparati

Post by Chloe » 07 Dec 2019, 12:55

Jonas wrote: 07 Dec 2019, 12:35
Chloe wrote: 06 Dec 2019, 22:31

Nikad nisam na to obraćala pažnju... :hm Možda što i nisu neke pare ili što mi je prvi dlsr, u biti učim još uvijek. Pokušavam :ooo
Samo nemoj se brinuti zbog toga. Broj okidanja na aparatu moze se usporaditi sa predjenim kilometrima kod auta. Ili sa brojacom za struju koji se nakon 15 god. treba zamijeniti.

U najgorem slucaju, mehanizam moze se zamijeniti u ovlascenom servisu.

Vecinom profi fotograf svoju foto opremu redovno odrzava u ovlastenom servisu. To je isto kao auto koji prodje servisnu inspekciju na osnovu specifikacije dobijene od proizvodjaca. Za profi fotografa, to je i dodatni trosak profesionalne opreme koji se kasnije ukljucuje u cijenu usluge. Uz to dolazi jos amortizacija opreme koju valja uracunati u cijenu usluga. Osiguranje. I pitanje, zasto je vjencanje toliko skupo?

Ti imas jeftin DSLR fotoaparat, jos jedna briga manje.
:ok

Upravo zbog toga se i ne zamaram. :D
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Vasi fotoaparati

Post by Jonas » 07 Dec 2019, 13:10

SmokingMan wrote: 06 Dec 2019, 21:10 Evo bebice. :oo

Kod mene u klubu su neki planirali preći na srednji,ali.... Opet neki su prešli na Canon, tako da sada nas trojica imamo Nikonove aparate, ostali Fujieve i Canonove. Ljetos je na SFF.u bila izložba Fujievih aparata, a doduše jedan od naših vrlih članova je njihov ambasador, neštoi sam i sam isprobao, jako kvalitetna aparatura. Svidio mi se X- T30, ne namjeravam napuštati nikonov club, ja kada nešto zacrtam tako i bude. Jedino ,ako nekada budem stvarno imao viška novca, uložit ću ga u D850. :ok
Super bebica!

D850 je vrhunski fotoaparat, ali nemoj podcijeniti Nikonov bezrcalni fotoaparat.

Post Reply

Return to “Fotografije”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 23 guests