Osnove fotografije

Vaše fotografije, fotografije s neta....
User avatar
damir5
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 25962
Joined: 20 Mar 2016, 21:04
Location: bosanski forum
Mood:
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Fotografija meseca - Septembar 2019. - GLASANJE

Post by damir5 » 03 Oct 2019, 07:23

Bla wrote: 03 Oct 2019, 07:09 međedi su zamišljeni neprijatelji
a oni čobanski psi su pravi :hm
A gdje su cobani pa psi vrsljaju okolo? Ja sam ih sretao na Vlasicu i pricao s njima (cobanima, ne psima), nisam vidio da vreba neka opasnost, mozda sto se tuda krece puno ljudi. Kod nas na Konjuhu mislim da nema cobana s cukama, ima medvjeda i vukova i prica se o vehabijama :DD
Last edited by damir5 on 03 Oct 2019, 22:04, edited 1 time in total.
Me? Wrong? Never! Image

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Fotografija meseca - Septembar 2019. - GLASANJE

Post by Bla » 03 Oct 2019, 15:20

damir5 wrote: 01 Oct 2019, 17:13 ja sam mali guber slikao namjenski :sram :valja :valja
ali kao sto je bla rekao, to sam uradio bezveze :plavi mislim, fakat nisam znao sta onde slikati da izgleda dobro, ono je jedna ruzna gola stijena rude zeljeza, iz koje izvire voda i tece dole :roll

terazijsku cesmu sam slucajno nasao u arhivi, slikana kako je slikana i kako je on prokomentarisao.

drago mi je zbog pohvale slike kadinjaca, to mi je trenutno najveci uspjeh kao fotografa :zubi :DD slican onome kad je maja za moju fotku rekla da je blaova :cool :DD

mada kad malo prokontam, kadinjaca je umjetnicka instalacija, radjena je tacno po projektu, ja sam parkirao na za to predvidjeno mjesto, krenuo jedinim mogucim putem, igrom slucaja pri ruci imao mobitel sa solidnom kamerom i skljocnuo prizor ispred sebe :cudi
Vjerovatno ću biti malo opširniji, ali pošto nije ni iz kakve zle namjere šta me briga.

A i da jeste, opet, šta me briga. :hm

Ja sam nekad, ja mislim 2008. ili 2009. dobio na poklon neki entry level DSLR i koristio ga kao i dotadašnji analogni idiot, kad negdje odem, ponesem sa sobom i okinem par fotki. Rezultatima ne da nisam bio zadovoljan, nego bi ga najradije zapalio.
Ali u početku sam bio pun nekog entuzijazma te sam čak nekoliko fotki uploadovao na nekakav (sada već nepostojeći) sajt gdje su fotografi iz cijelog svijeta uploadovali i komentarisali jedni drugima fotke.
I ja sam za nekoliko svojih dobio par suhoparnih komentara tipa "dobra kompozicija".

Ali ja NISAM ništa KOMPONOVAO!!!

Iako duši godi kad ti neko uputi pozitivan komentar, bio sam jako nezadovoljan jer nisam vidio to što mi je neko govorio.

Na svoju žalost vrlo brzo sam uvidio da nije do aparata nego baš do mene. Totalni sam antitalenat.

Poslije sam ga sve rjeđe i nosio kad negdje odem. Sada barem znam u čemu je fazon i da sam tada kao slijepac prolazio pored slika, ali ih jednostavno nisam primjećivao.

Prođe X godina i opet me ujede buba da ponovo pokušam.


Kažem sebi, zaboravi sve i kreni iz početka.

Pošto sam iz svijeta tehnike, taj dio mi i nije bio nešto za proći...

ali sam po stoti put prolazio one papagajske oko KOMPOZICIJE:
Kaže ti pravilo ovo, pa pravilo ono, pa ti na kraju kaže da zaboraviš pravila nakon što ih naučiš.
Ali to nisu edukatori, nego obični smrtnici i ne razumiju da ljudima u podsvijesti ostaje to nesretno "PRAVILO", i većina ga se rijetko uspije riješiti.
Onda ti drugi kažu, nemoj to doslovno shvatati kao pravilo nego uzmi to kao neku smjernicu. A isti đavo. I to mi je tako dojadilo da se ježim kada vidim sva ta ponavljanja jednog te istog.

I onda naletiš na nekog ko razumije obje strane medalje i to ti na jednostavan način i kaže:
Ne postoji recept za dobru fotku baš kao što ne postoje ni pravila za istu.
To su sve samo alati ili u slučaju kuharske analogije, sastojci. Kao što nećeš za svaki posao koristiti sve alate, tako nećeš ni za sva jela koristiti sve sastojke.
Nešto će biti glavni sastojak, a nešto začin.

Napokon sam se riješio pravila, za sva vremena.

Ali kako da umiksam sve to zajedno da bude koliko toliko jestivo?
Na žalost, pošto ne postoji recept, nego samo sastojci, tako ne postoji ni odgovor na ovo.
Mukotrpnim radom i požrtvovanjem vremenom stekneš neki osjećaj šta i kada odgovara tvom personalnom pogledu na svijet.
Meni tu najviše pomažu one "general poslije bitke" situacije:
- eh, da sam ovo tada uradio bilo bi bolje
- da je sunce bilo malo blaže, bilo bi bolje
- da sam se možda pomjerio više ulijevo, bilo bi možda bolje
- sljedeći put ovo moram probati iz veće blizine
- ah kako nisam primijetio ovaj detalj, sam za sebe bi bio puno bolja slika nego ovako, itd...

Što više radiš, više toga ti se nakupi u glavi, što onda koristiš kao dodatne alate u nekom budućem momentu, i to vjerovatno vrijedi za svaku vrstu fotografije (i ne samo fotografije).
Neke stvari se ne uče nego se stiču iskustvom.


Kad god sam iz ovog ili onog razloga nezadovoljan nečim što donesem kući (a skoro uvijek sam nezadovoljan), obično naučim nešto novo.


Niko ne gleda svijet kroz šablon zlatnog reza ili još gore, spirale zlatnog reza. Naknadno ga možeš lijepiti po slici koliko hoćeš, ali da ćeš podići aparat i sve to posložiti npr. po spirali kako neki prezentuju... nije ni čudo što plaše običan narod. :puca
Pogotovo kada takve stvari crtaju preko fotki ulične fotografije koje nastanu u djeliću sekunde. :lupa
Ali se običnim posmatranjem može uočiti balans i disbalans među elementima fotografije, što je sasvim dovoljno da je učini privlačnom ili odbojnom.


Neke stvari se itekako uče. Jezik fotografije je prilično jednostavan, kada se nauči.
Ali sve dok ga ne razumiješ, ostaće ti onaj osjećaj: Ali ja NISAM ništa KOMPONOVAO!!!
Tačka, linija, oblik, forma, ton, boja, fokus, dof, prazni prostor, subjekt...
Nema toga baš previše... Ali i kada ga "u potpunosti" naučiš, neke stvari nećeš razumjeti i sasvim je u redu da ih ne razumiješ.

Međutim, kada se nauči jezik, onda odjednom progledaš drugim očima i fotke ti prestanu biti "sviđa mi se / ne sviđa mi se" objekti za potrošiti sekundu ili dvije na njih.
Odjednom počneš da razumiješ i druge ili barem misliš da razumiješ ili pak u drugu krajnost, prepoznaješ one koji još uvijek ne razumiju i ne pričaju isti jezik.

Ili ti zato postane jasno zašto nešto što može svako uraditi, poput najobičnije crne tačke na bijeloj pozadini odjednom postane smisleno i vrijedno kada to uradi onaj ko razumije jezik
i totalno glupo, besmisleno i bezvrijedno kada to uradi onaj ko ga ne razumije.

O tome sam vala ponajmanje naučio od fotografa. :hm Klasične umjetnosti su bolji izvor znanja jer su tu prisutne hiljadama godina a fotografija stotinjak.

Poslije postane sasvim prirodno da elemente fotografije više ne uočavaš samo na fotkama, nego najnormalnije u svom okruženju i prirodi.
I onda više ne prolaziš kao slijepac pored bezbrojnih fotki... Naravno, ne može se stići sve poslikati. :oo


Neke stvari se ne mogu podučavati:
Niko te ne može naučiti tvom personalnom pogledu na svijet oko tebe. Niti će taj svijet neko drugi moći u potpunosti da razumije gledan kroz fotku koja je rezultat tvog pogleda na svijet, bez obzira koliko vjerna kopija bila.


Ne bih se složio sa tim nekim pozitivnim karakterizacijama onoga što sam do sada radio jer svakodnevno gledam prava mala remek djela koja niču online. A nije mi to vala ni bitno, barem ne toliko da u tako nečemu pronalazim motiv.

Iz sadašnje perspektive mislim da je za one koji žele da se bave fotografijom bolje uložiti vrijeme u učenje npr. istorije umjetnosti nego u memorisanje kojekakvih puljki na aparatu i tabirenja po specifikacijama nekih novih modela ovoga ili onoga na što sam bezveze bacao sate i sate.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
toxic
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20588
Joined: 26 Jul 2016, 15:22
Location: My Own World
Status: Offline

Re: Fotografija meseca - Septembar 2019. - GLASANJE

Post by toxic » 03 Oct 2019, 15:25

Auuu... kad Bla objasni :inasab
𝗪𝗲'𝗿𝗲 𝗔𝗹𝗹 𝗠𝗮𝗱 𝗛𝗲𝗿𝗲

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Fotografija meseca - Septembar 2019. - GLASANJE

Post by lejlamo » 03 Oct 2019, 15:30

jednorečenično sumiranje:

što više okidanja, što više analize vlastitih fotki, promišljanja zbog čega smo nezadovoljni, šta je dobro, kako smo to postigli, šta bi unaprijedili idući put i sl.....te učvrstiti povezanost sa klasičnim umjetnostima, a treba nešto i iščitati iz teorije fotografije.

User avatar
damir5
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 25962
Joined: 20 Mar 2016, 21:04
Location: bosanski forum
Mood:
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Fotografija meseca - Septembar 2019. - GLASANJE

Post by damir5 » 03 Oct 2019, 15:44

bla :inasab :respekt
Me? Wrong? Never! Image

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119231
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5517 times
Been thanked: 11761 times
Contact:
Status: Offline

Re: Fotografija meseca - Septembar 2019. - GLASANJE

Post by Maja » 03 Oct 2019, 15:48

Nekad naidjem na neke svoje fotke od prije 5-6 godina i pomislim...kako mi je ovo nekad moglo biti vrh.
A opet imam osjecaj da sam ista ko na pocetku tj da su mi iste fotke :hm
Voljela bih nauciti neke stvari npr da znam fotkati predmete u pokretu, nocnu fotografiju itd al sam prelijena za ucenje. Procitam ja negdje kako se to radi i primijenim uputstva al ne izadje kako treba i odustanem.

Znam samo da su mi prije 3 godine, bla mozda i 2, bla i storm bili katastrofa. Onda sam trepnula...i odjednom im fotke ekstra.
Kako, ne znam.

User avatar
mentalist
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3948
Joined: 20 Mar 2013, 19:32
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Fotografija meseca - Septembar 2019. - GLASANJE

Post by mentalist » 03 Oct 2019, 16:00

bla je postao bla bla bla bla bla... :jupi

šalim se, dobro si objasnio :ok

Evo jedno moje razmišljanje:

U doba analognih aparata je trebalo itekako naučiti zanat. Kroz objektiv zamisliš kako bi to trebalo izgledat,
pa čekaš dok se razvije slika, dosta ih i ne ispadne.

Sa pojavom digitalnih aparata vidiš sliku prije nego je okineš, i tu je sad na fotografu da bude kreativan.
i sa pojavom smartphonea sad su svi fotografi. A da ne pričamo o filterima, pa Photoshopu itd...

Puno je samoukih.
Opet, ima tu supertalenta, ima malo slabijih, ima i antitalenata ..

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Fotografija meseca - Septembar 2019. - GLASANJE

Post by storm » 03 Oct 2019, 16:15

Na kraju... Bitno je da uživamo u tome.
Neki napreduju, neki manje, a uglavnom je povezano sa uloženim vremenom. Svakako je potrebno, posebno u početku nešto i pročitati.
Kasnije kad imaš "kilometre ili kilofotke u nogama" ionako ide više na osjećaj.
Zlatni rez je pravilo još iz antičke umjetnosti i nikako mi nije bez značaja. E sad primjena i u kojoj mjeri, je stvar osjećaja, stila i onih kilometara. Nije point kršiti pravila kad ih naučiš, nego da znaš zašto ih kršiš.
I ja se grozim nekih starih fotki, ali ne ide preskakati stepenice :oo
Ma ima priče oko toga do sutra, samo eto...
Da se javim :oo
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Fotografija meseca - Septembar 2019. - GLASANJE

Post by Bla » 03 Oct 2019, 16:23

Nije nikakvo pravilo nego alat za komponovanje.
Zna se šta znači riječ pravilo.
Pa ga samim tim ne kršiš, nego ga jednostavno ne koristiš onda kada ti ne treba. :hm
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Fotografija meseca - Septembar 2019. - GLASANJE

Post by lejlamo » 03 Oct 2019, 16:27

zlatni rez je prirodna postavka, rekla bih.

User avatar
damir5
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 25962
Joined: 20 Mar 2016, 21:04
Location: bosanski forum
Mood:
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Fotografija meseca - Septembar 2019. - GLASANJE

Post by damir5 » 03 Oct 2019, 16:30

nije, ja kad ne razmisljam o njemu uvijek je motiv u centru, pa tek kasnije, kad hocu ucitati ovdje, kropam po pravilu trecina :DD
Last edited by damir5 on 03 Oct 2019, 16:31, edited 1 time in total.
Me? Wrong? Never! Image

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Fotografija meseca - Septembar 2019. - GLASANJE

Post by storm » 03 Oct 2019, 16:30

Bla wrote: 03 Oct 2019, 16:23 Nije nikakvo pravilo nego alat za komponovanje.
Zna se šta znači riječ pravilo.
Pa ga samim tim ne kršiš, nego ga jednostavno ne koristiš onda kada ti ne treba. :hm
Ma hajde alat, pravilo, kako ga god nazoveš, a smisao je baš kako kažeš da ga ne koristiš kad ti ne treba... Kad imaš u kompoziciji neki jači element, trenutak, priču...
Ali ja mislim da u fotografiji treba ići po redu sa svim tim.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Fotografija meseca - Septembar 2019. - GLASANJE

Post by storm » 03 Oct 2019, 16:32

damir5 wrote: 03 Oct 2019, 16:30 nije, ja kad ne razmisljam o njemu uvijek je motiv u centru, pa tek kasnije, kad hocu ucitati ovdje, kropam po pravilu trecina :DD
Zato jer imaš centralno točku izostravanja :obrve

:D.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
damir5
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 25962
Joined: 20 Mar 2016, 21:04
Location: bosanski forum
Mood:
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Fotografija meseca - Septembar 2019. - GLASANJE

Post by damir5 » 03 Oct 2019, 16:34

storm wrote: 03 Oct 2019, 16:32
damir5 wrote: 03 Oct 2019, 16:30 nije, ja kad ne razmisljam o njemu uvijek je motiv u centru, pa tek kasnije, kad hocu ucitati ovdje, kropam po pravilu trecina :DD
Zato jer imaš centralno točku izostravanja :obrve

:D.
Sad imam i bolje je :cool onih 19 kad ukljucim uvijek izostre ono sto ne treba :DD
Me? Wrong? Never! Image

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Fotografija meseca - Septembar 2019. - GLASANJE

Post by lejlamo » 03 Oct 2019, 16:38

damir5 wrote: 03 Oct 2019, 16:30 nije, ja kad ne razmisljam o njemu uvijek je motiv u centru, pa tek kasnije, kad hocu ucitati ovdje, kropam po pravilu trecina :DD
pisao si ispod moga posta, pa kontam da je replika....
vatevr, mislila sam reći da je zlatni rez zapravo prirodna kreacija, postavka stvari u prirodi, čovjek je u tom formatu i to.....
nije stvar konsenzusa nekakvih fotografa....samo preslika i omjer objekata u prirodnom okruženju....
prirodno je koristiti zlatni rez, i da nisi ništa o tome pročitao, ako tebi nije, :hm


Image

User avatar
damir5
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 25962
Joined: 20 Mar 2016, 21:04
Location: bosanski forum
Mood:
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Fotografija meseca - Septembar 2019. - GLASANJE

Post by damir5 » 03 Oct 2019, 16:53

lejlamo wrote: 03 Oct 2019, 16:38
damir5 wrote: 03 Oct 2019, 16:30 nije, ja kad ne razmisljam o njemu uvijek je motiv u centru, pa tek kasnije, kad hocu ucitati ovdje, kropam po pravilu trecina :DD
pisao si ispod moga posta, pa kontam da je replika....
vatevr, mislila sam reći da je zlatni rez zapravo prirodna kreacija, postavka stvari u prirodi, čovjek je u tom formatu i to.....
nije stvar konsenzusa nekakvih fotografa....samo preslika i omjer objekata u prirodnom okruženju....
prirodno je koristiti zlatni rez, i da nisi ništa o tome pročitao, ako tebi nije, :hm


Image
Znam, sve znam, procitao sam to x puta na y mjesta, ali sam htio reci, kad mahinalno uperim kameru u nesto, cvijet, tigra, dijete, auto, cicamacu, uvijek je u centru fotke :D Ali dobro, to se vjerovatno vremenom nauci. Ili kropa :DD Onda nekad mi se cini da dodam na sliku nesto bezveze, sto ne bi uopste trebalo biti tu, samo da bi mi motiv bio u onom presjeku linija koje dijele sliku na trecine :roll Ali dobro, jos puno posla je preda mnom, na samom sam pocetku bavljenja time, barem se tjesim :hihi S tim, da ja uopste nemam neke bogzna ambicije, fotografija mi je hobi, zelim da slike koje slikam izgledaju koliko toliko pristojno, da su meni ugodne za oko i nista vise od toga.
Me? Wrong? Never! Image

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Fotografija meseca - Septembar 2019. - GLASANJE

Post by lejlamo » 03 Oct 2019, 16:56

damir5 wrote: 03 Oct 2019, 16:53
lejlamo wrote: 03 Oct 2019, 16:38

pisao si ispod moga posta, pa kontam da je replika....
vatevr, mislila sam reći da je zlatni rez zapravo prirodna kreacija, postavka stvari u prirodi, čovjek je u tom formatu i to.....
nije stvar konsenzusa nekakvih fotografa....samo preslika i omjer objekata u prirodnom okruženju....
prirodno je koristiti zlatni rez, i da nisi ništa o tome pročitao, ako tebi nije, :hm


Image
Znam, sve znam, procitao sam to x puta na y mjesta, ali sam htio reci, kad mahinalno uperim kameru u nesto, cvijet, tigra, dijete, auto, cicamacu, uvijek je u centru fotke :D Ali dobro, to se vjerovatno vremenom nauci. Ili kropa :DD Onda nekad mi se cini da dodam na sliku nesto bezveze, sto ne bi uopste trebalo biti tu, samo da bi mi motiv bio u onom presjeku linija koje dijele sliku na trecine :roll Ali dobro, jos puno posla je preda mnom, na samom sam pocetku bavljenja time, barem se tjesim :hihi S tim, da ja uopste nemam neke bogzna ambicije, fotografija mi je hobi, zelim da slike koje slikam izgledaju koliko toliko pristojno, da su meni ugodne za oko i nista vise od toga.
ma ja to iz likovne kulture jer tu imam nekakvog, makar minimalnog znanja, haha....za fotografski rječnik i tehniku sam taraba...ali volim šklocati :srce

napisala sam neki dan, ja na tvojim fotkama vidim napredak :ok

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Osnove fotografije

Post by storm » 03 Oct 2019, 17:10

Prebacio sam raspravu u ovu temu, neka ostane tu, možda bude od koristi...
Tamo će u kontejner kad tad :oo
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
damir5
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 25962
Joined: 20 Mar 2016, 21:04
Location: bosanski forum
Mood:
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Osnove fotografije

Post by damir5 » 03 Oct 2019, 17:23

imam manju kolicinu (25+GB) :oo casopisa i knjiga o fotografiji u pdf formatu. ako nekome treba...
Me? Wrong? Never! Image

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Osnove fotografije

Post by storm » 03 Oct 2019, 17:26

Ja i dalje tražim investitora za pokretanje "digitalna kamera" magazina, bih izdanje... Licencu imam omogucenu :hm
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Post Reply

Return to “Fotografije”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests