Fotkoljupci

Vaše fotografije, fotografije s neta....
User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25660
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3109 times
Been thanked: 4104 times
Contact:
Status: Offline

Re: Fotkoljupci

Post by ina » 04 Dec 2019, 11:30

Necu ti reci, celavi. :D.
Sjetih se onog jednog gifa sto je Lejla postavljala.

Koliko dugo trebam buljiti? :D
Raznovrsne puteljke. Uze ili sire. I nametnute.
Moras pravo, koga briga ako hoces da skrenes :123

Umjetnost je i ono sto u nekom odredjenom periodu, kulturalnom, historijskom, znanstvenom kontekstu...
definira i tako obuceno drustvo. Tad se umijesaju vremenska pravila, valjda.
Svijest ima sidrište.

User avatar
Cvrle
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12685
Joined: 14 Oct 2015, 15:08
Mood:
Has thanked: 5 times
Been thanked: 12 times
Status: Offline

Re: Fotkoljupci

Post by Cvrle » 04 Dec 2019, 11:33

Bla wrote: 04 Dec 2019, 10:52 ko je pominjao ikakva pravila :mmm

zagledaj se u ovo i reci šta vidiš


blah.png
Pjesacki prelaz :hm Odnosno dio "zebre" :hm
Poput nekog starog kopača zlata, moraš se pomiriti s time da trebaš iskopati mnogo pijeska iz kojeg ćeš poslije strpljivo isprati nekoliko sićušnih komadića zlata

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Fotkoljupci

Post by Chloe » 04 Dec 2019, 12:18

Bla wrote: 04 Dec 2019, 10:52 ko je pominjao ikakva pravila :mmm

zagledaj se u ovo i reci šta vidiš


blah.png
:D. :D. ja sam luda :D. gledam prozor sa rešetkama sa vanjske strane ... :D. :D. :D. :noga
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Fotkoljupci

Post by Jonas » 04 Dec 2019, 13:57

ina wrote: 04 Dec 2019, 10:14
Ekspresija sebe (ili drugih),vizija, senzacija, trag individue, prenosenje, izazivanje emocija, forme kreativnosti...Sve je to umjetnost, u sirem smislu rijeci. Niti postoji jedan jedini jezik kojim se moze sve interpretirati. Ili dekodirati. Svacija je nutrina drugacija.
Ako zagazimo u profesionalne korake... ti isti  zabiljezavaju vjestije (opsirnije) poznavanje pravila (koja se s vremenom revidiraju ili i variraju) i preko kojih se usput i zaradi (debelo ili tanko) za izradjeni remek. :D
Fotografija je primjenjeno znanje. Los snapshot koji je nepromisljeno snimljen nije umjetnost. Skljocnanje okidacem nije dovoljno. Uostalom, fotografija ne moze se svesti/reducirati samo na umjetnost.

Valja imati na umu i ne izgubiti iz vida reklamnu fotografiju, modnu fotografiju, novinsku fotografiju ili dokumentarnu fotografiju. Itd.

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25660
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3109 times
Been thanked: 4104 times
Contact:
Status: Offline

Re: Fotkoljupci

Post by ina » 04 Dec 2019, 14:25

Ponekad imam uticaj da se ne citamo dovoljno dobro.
Mi forumasi.

Fotografija je primjenjeno znanje. Los snapshot koji je nepromisljeno snimljen nije umjetnost.
Da ponovim...

Ekspresija sebe (ili drugih),vizija, senzacija, trag individue, prenosenje, izazivanje emocija, forme kreativnosti...Sve je to umjetnost, u sirem smislu rijeci.


Skljocnanje okidacem nije dovoljno. Uostalom, fotografija ne moze se svesti/reducirati samo na umjetnost.

Valja imati na umu i ne izgubiti iz vida reklamnu fotografiju, modnu fotografiju, novinsku fotografiju ili dokumentarnu fotografiju. Itd.


Ako se zagazi u profesionalne korake... ti isti  zabiljezavaju vjestije (opsirnije) poznavanje pravila (koja se s vremenom revidiraju ili i variraju) i preko kojih se usput i zaradi (debelo ili tanko) za izradjeni "remek."

Dakle
Logicno da je nekome (profesionalcu) i u nekim poljima, i znacajan profit.
Svijest ima sidrište.

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Fotkoljupci

Post by lejlamo » 04 Dec 2019, 14:56

U blaovom postu je 8 paralelnih pravih u ravni.

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25660
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3109 times
Been thanked: 4104 times
Contact:
Status: Offline

Re: Fotkoljupci

Post by ina » 04 Dec 2019, 15:03

lejlamo wrote: 04 Dec 2019, 14:56 U blaovom postu je 8 paralelnih pravih u ravni.
Objektivno gledajuci? :DD
Svijest ima sidrište.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Fotkoljupci

Post by Chloe » 04 Dec 2019, 15:03

:D. :D. ma jok prozor sa rešetkama .... :valja
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Fotkoljupci

Post by lejlamo » 04 Dec 2019, 15:04

slažem se sa jonasom.

osobe kojima je fotografija posao i/ili zarađuju ozbiljniji novac, teško da se mogu slobodno izražavati i kroz fotografiju prenijeti emociju. To se vidi i na njegovim fotosima. prosto te tržište okrene na svoju stranu, i odrađuješ posao. ništa više od toga.

Onaj ko fotografiše iz potrebe da se na taj način izrazi i to radi s "dušom" i ako uz to poznaje i određene smjernice i zakonitosti tada fotografija postaje umjetnost.

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Fotkoljupci

Post by lejlamo » 04 Dec 2019, 15:05

ina wrote: 04 Dec 2019, 15:03
lejlamo wrote: 04 Dec 2019, 14:56 U blaovom postu je 8 paralelnih pravih u ravni.
Objektivno gledajuci? :DD
Gledajući očima osobe koja je maloprije izašla sa časa matematike :D.

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25660
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3109 times
Been thanked: 4104 times
Contact:
Status: Offline

Re: Fotkoljupci

Post by ina » 04 Dec 2019, 15:26

Necu zalaziti u primjer Jonasovog posla.
Fotke mi se vecinom svidjaju....
Razvezujem generalno...
osobe kojima je fotografija posao i/ili zarađuju ozbiljniji novac, teško da se mogu slobodno izražavati i kroz fotografiju prenijeti emociju.
Ne slazem se...
Ovdje treba ici jedna fotka od meni drage fotografkinje.. kao primjer ali sam nesto zeznula.. pa sutra mozda.

Onaj ko fotografiše iz potrebe da se na taj način izrazi i to radi s "dušom" i ako uz to poznaje i određene smjernice i zakonitosti tada fotografija postaje umjetnost.

A evo opet ponovo...
Umjetnost je i ono sto u nekom odredjenom periodu, kulturalnom, historijskom, znanstvenom kontekstu...
definira i tako obuceno drustvo.
Svijest ima sidrište.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Fotkoljupci

Post by storm » 04 Dec 2019, 15:58

ina wrote: 04 Dec 2019, 15:26 Necu zalaziti u primjer Jonasovog posla.
Fotke mi se vecinom svidjaju....
Razvezujem generalno...
osobe kojima je fotografija posao i/ili zarađuju ozbiljniji novac, teško da se mogu slobodno izražavati i kroz fotografiju prenijeti emociju.
Ne slazem se...
Ovdje treba ici jedna fotka od meni drage fotografkinje.. kao primjer ali sam nesto zeznula.. pa sutra mozda.

Onaj ko fotografiše iz potrebe da se na taj način izrazi i to radi s "dušom" i ako uz to poznaje i određene smjernice i zakonitosti tada fotografija postaje umjetnost.

A evo opet ponovo...
Umjetnost je i ono sto u nekom odredjenom periodu, kulturalnom, historijskom, znanstvenom kontekstu...
definira i tako obuceno drustvo.
Ina... Fotografi, koji baš žive od toga, nakon nekog vremena, nemaju baš neke emotivne crte u radu... Narudžba, zahtjevi, minimalni standardi i deri.
Čisti zanat. Naravno rade već automatizmom stvari poput kompozicije, svjetla i te tehnikalije.
Super je ako se uspiju ponekad oteti, pa otići za svoju dušu uraditi... Ti možda tih par uradaka vidis kod dotične.
I ja se slažem sa Jonasom.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Fotkoljupci

Post by lejlamo » 04 Dec 2019, 16:20

ina wrote: 04 Dec 2019, 15:26
osobe kojima je fotografija posao i/ili zarađuju ozbiljniji novac, teško da se mogu slobodno izražavati i kroz fotografiju prenijeti emociju.
Ne slazem se...
Ovdje treba ici jedna fotka od meni drage fotografkinje.. kao primjer ali sam nesto zeznula.. pa sutra mozda.

Onaj ko fotografiše iz potrebe da se na taj način izrazi i to radi s "dušom" i ako uz to poznaje i određene smjernice i zakonitosti tada fotografija postaje umjetnost.

A evo opet ponovo...
Umjetnost je i ono sto u nekom odredjenom periodu, kulturalnom, historijskom, znanstvenom kontekstu...
definira i tako obuceno drustvo.
Slažem se i s tim da je definicija umjetnosti široka, pa ne vrijedi oko toga trošiti slova. Neka ostane na individualnoj interpretaciji. Naveli smo razloge zašto mislimo jedno ili drugo...

Ja sam htjela reći ovo što su Jonas i storm napisali, u fotografiji koja je naručena za određeni proizvod, reklamu, film, vjenčanje, štagod, dobiješ smjernice, upute i fotografišeš kako ti se kaže. Može se ostaviti lični pečat, ali vrlo teško da će se naručilac pronaći u umjetnikovoj viziji i ideji jer ima svoju, zasnovanu na tržišnoj potražnji i praktičnosti.
U tom smislu sam mislila da ne dopušta slobodu i kreativnost.

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Fotkoljupci

Post by Jonas » 04 Dec 2019, 17:43

lejlamo wrote: 04 Dec 2019, 15:04 slažem se sa jonasom.

osobe kojima je fotografija posao i/ili zarađuju ozbiljniji novac, teško da se mogu slobodno izražavati i kroz fotografiju prenijeti emociju. To se vidi i na njegovim fotosima. prosto te tržište okrene na svoju stranu, i odrađuješ posao. ništa više od toga.

Onaj ko fotografiše iz potrebe da se na taj način izrazi i to radi s "dušom" i ako uz to poznaje i određene smjernice i zakonitosti tada fotografija postaje umjetnost.
Krivo si me shvatila.

Sto mislis o mojim fotkama znam, pa nema potrebe to stalno naglasavati. :grana

User avatar
Vjetar
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14764
Joined: 23 May 2015, 17:46
Location: Na konju
Been thanked: 22 times
Status: Offline

Re: Fotkoljupci

Post by Vjetar » 04 Dec 2019, 17:46

I profesionalci vole svoj posao i ono što rade i uvijek nastoje da se kroz svoj rad, koji je nekad i rutinski, kreativno izraze i za svoju dušu, ne samo za zahtjeve klijenta. Većina fotografa voli svoj posao i radi ga sa većim ili manjim uživanjem i to kako vi tumačite - da neko kad ode da šeta slika sa dušom a kad slika zbog posla da je to suho i lišeno duše - naprosto je smiješno i površno razmišljanje.

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Fotkoljupci

Post by Jonas » 04 Dec 2019, 17:47

Maja wrote: 03 Dec 2019, 00:33
ina wrote: 02 Dec 2019, 15:04 Da...

Na pocetku ipak (ili se meni tako cini) dosta ljudi uopste ne misli na tu neku crtu umjetnicke crte... Nego onako izrazava osjecaje, svoje ili tudje (sto je moguce i u muzici, slikarstvu itd)...
Otprilike je tako kod mene. Volim vidjeti nesto lijepo, primjecujem lijepe stvari. Onda to zabiljezim fotkom i pokazem drugima kako bi i oni uzivali u toj ljepoti. I onda se frustriram kad vidim da nekog nije briga za to.
Vjerojatno je to zato sto se na fotkama ne iscitava ambicija prema boljoj fotografiji nego samo zelja da se snimi nesto lijepo i okaci na forum.

Ja, eto, vise volim lijepu fotografiju od lijepog motiva. Gledam na kadar, kut, kompoziciju, geometrijske elemente, odredjeni nivo kvalitete … dobro ili lose eksponirana i slicno. Dakle, ne gledam na tijelo cure, raskosne grudi ili izbrijane noge vec na akt fotografiju. Isto tako, ne gledam na macora vec na tvoju interpretaciju (kucnog ljubimca). U tome je poenta.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119229
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5515 times
Been thanked: 11759 times
Contact:
Status: Online

Re: Fotkoljupci

Post by Maja » 04 Dec 2019, 17:50

Nije u pitanju forum vec reala.
Kad sam negdje s drustvom ili sestrama i bratom pa poslije te fotke posaljem u viber grupe gdje su ljudi koji su tu bili. I njih fotke ne interesuju. Napravili su koji selfi i to je to.
Znaci fotka nije fotka ako ti nisi na njoj.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Fotkoljupci

Post by storm » 04 Dec 2019, 17:53

Oblak wrote: 04 Dec 2019, 17:46 I profesionalci vole svoj posao i ono što rade i uvijek nastoje da se kroz svoj rad, koji je nekad i rutinski, kreativno izraze i za svoju dušu, ne samo za zahtjeve klijenta. Većina fotografa voli svoj posao i radi ga sa većim ili manjim uživanjem i to kako vi tumačite - da neko kad ode da šeta slika sa dušom a kad slika zbog posla da je to suho i lišeno duše - naprosto je smiješno i površno razmišljanje.
Pa logično da voliš svoj posao... Zašto bi ga inače radio?
Ali je nešto drukčije otići na teren, gdje ti vladas što ćeš, kako ćeš, gdje i kada...
Nego kad kutiju keksa na stolu moraš odraditi za Mercator katalog.
Teško baš silovitu kreaciju ispoljiti.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Fotkoljupci

Post by Bla » 04 Dec 2019, 18:00

u svakoj branši ima i ovoga i onoga

recimo kod pomenute produkt fotografije, sigurno nećeš rentati nekog vrhunskog da ti radi kataloge koji većinom završe kao tariguzi, ali pogledajte djela vrhunskih produkt fotografa, pa mi pričajte o neizražavanju. :cudi naprotiv, isključivo ih i unajmljuju da pokažu neku stvar svojim očima.

tako je i u bilo kojoj drugoj varijanti komercijalne fotografije.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
toxic
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20588
Joined: 26 Jul 2016, 15:22
Location: My Own World
Status: Offline

Re: Fotkoljupci

Post by toxic » 04 Dec 2019, 18:00

Hobi kao posao? Ne hvala!
Mogla bi da prodajem na stock nesto sto je vec napravljeno sto lejla rece s 'dusom', al' da fotkam nekog/nesto po tudjim zeljama, jok. :cudi

Opet, sve je to stvar posmatraca, i fala nebesima pa ne vidimo svi isto :D.
Meni daleko su draze neke totalno amaterske fotke i njihovi motivi pa i nek nisu aman nekog kvaliteta, nego hladne i ulickane fotke.
𝗪𝗲'𝗿𝗲 𝗔𝗹𝗹 𝗠𝗮𝗱 𝗛𝗲𝗿𝗲

Post Reply

Return to “Fotografije”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests