Fotoaparati - tehnička pitanja

Vaše fotografije, fotografije s neta....
Post Reply
User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Fotoaparati - tehnička pitanja

Post by Bla » 14 Apr 2017, 23:17

Drugi put odradi to bez rizika da uništiš podatke, s onim iznad. :oklagija
Inače za tu namjenu preporučujem TestDisk + Photorec

http://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk_Download
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119838
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5703 times
Been thanked: 12283 times
Contact:
Status: Offline

Re: Fotoaparati - tehnička pitanja

Post by Maja » 14 Apr 2017, 23:31

Znači ovim nestalim fotkama nema spasa sve i da probam ovo tvoje?

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Fotoaparati - tehnička pitanja

Post by Bla » 14 Apr 2017, 23:32

jel' ono reče da je 10% već prepisano? Kolika je kartica i koja je prosječna veličina fotke i jesi li vratila onih 2000 kako si i rekla sinoć?
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119838
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5703 times
Been thanked: 12283 times
Contact:
Status: Offline

Re: Fotoaparati - tehnička pitanja

Post by Maja » 14 Apr 2017, 23:37

16 giga, 700-800 fotki oko 3-4 MB ali jpg i raw, raw je oko 15 MB, znači oko 1500 fotki.
Možda oko 10 posto, možda manje.
Ne znam sad jel se vratilo 2000, pokazalo mi je listu a ja je preletjela, vidim nema onih koje trebam i na X.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Fotoaparati - tehnička pitanja

Post by Bla » 14 Apr 2017, 23:50

Da, ugrubo, ako je jedna fotka tj. njen par oko 20 (jpg + raw) onda to dođe sve skupa oko 800 parova
pa je nelogično da je mogao pronaći 2000, al' ako može vratiti oko 600-700 parova, onda je ok računica. E sada, kolika je koincidencija da je baš išao isključivo preko 10% onih koje ti trebaju kada je pisao te nove, zapitaj se o količini baksuzluka koja te prati.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119838
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5703 times
Been thanked: 12283 times
Contact:
Status: Offline

Re: Fotoaparati - tehnička pitanja

Post by Maja » 14 Apr 2017, 23:58

Pronašlo je 2020 i nešto, da nije 2028 ali nije mi ih toliko učitalo.
Bilo je nekih koje se nisu mogle prikazati, samo kvadratić.

Ma...
Da bar pijem da mogu tugu utopiti u čaši.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Fotoaparati - tehnička pitanja

Post by Bla » 15 Apr 2017, 00:02

ma hajde, uslikaćeš ljepše i bolje jer će sad očistiti grad zbog turista
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
toxic
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20588
Joined: 26 Jul 2016, 15:22
Location: My Own World
Status: Offline

Re: Fotoaparati - tehnička pitanja

Post by toxic » 01 Jul 2017, 14:50

Valjda odgovara ova tema.
Ovako, razgledah malo one ND filtere .. ali toga toliko ima, a u sustini svrha je ista koliko iscitah.
Secam se da je Jonas koristio, da li je jos neko i kakva su iskustva? Malo me zbunjuju oni brojevi :hm
𝗪𝗲'𝗿𝗲 𝗔𝗹𝗹 𝗠𝗮𝗱 𝗛𝗲𝗿𝗲

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Fotoaparati - tehnička pitanja

Post by Bla » 01 Jul 2017, 16:25

Pa u principu ND filteri se označavaju sa decimalnim brojem a svakih 0.3 ti je za jedan stop reduciranje svjetlosti koja prolazi kroz njega.
E sad, koliko ja znam da se svi mogu stackovati, pa da ne bi nosila bezbroj filtera, ako hoćeš da postigneš veće vrijednosti nakalemiš jedan na drugi.

Npr. ako imaš 0.3 i 0.6 filtere koji daju jedan odnosno dva stopa manje svjetlosti, kada ih kombinuješ zajedno, dobijaš filter od 3 stopa, odnosno da pod istim uslovima možeš produžiti ekspoziciju za 3 stopa, i dobiti rezultat sa jednakim osvjetljenjem kao za tri stopa kraćom ekspozicijom sa svim vrlinama i manama koje duže ekspozicije donose, ako je to dužina ekspozicije kojom se kompenzira, jer ne mora to uvijek biti dužina ekspozicije nego i sam aperture odnosno otvor blende, pa da korištenjem ND filtera imaš mogućnost da otvoriš blendu za X stopova koliko je reducirano filterom, kao i da kompenziraš povećavanjem ISO vrijednosti (mada ovo zadnje bi bilo baš čudno, al' svakakve ideje padaju ljudima na pamet).

Možda je odgovor malo prenatrpan glupostima, ali mogu to i ljepše izdetaljisati ako zvuči nejasno.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119838
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5703 times
Been thanked: 12283 times
Contact:
Status: Offline

Re: Fotoaparati - tehnička pitanja

Post by Maja » 01 Jul 2017, 23:14

Imam neki filter koji nikad ne skidam s aparata jer sam opsjednuta da mi nebo bude plavo na fotkama.
Pola je tamniji pola jok pa mi se zna desiti kad zatamnim nebo da ono bude bas lijepo plavo a zemlja puno bljesti. Onda moram sredjivati u fotosopu. Ali kod mene je ovaj od 50 km. Sigurno ima kvalitetnijih.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Fotoaparati - tehnička pitanja

Post by Bla » 01 Jul 2017, 23:15

Ako tako radi onda je to polarizirajući filter. (piše na rubu obično model)
ND je nešto što pravi "mrak" u sred dana.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Fotoaparati - tehnička pitanja

Post by storm » 02 Jul 2017, 06:50

Bla wrote: 01 Jul 2017, 23:15 Ako tako radi onda je to polarizirajući filter. (piše na rubu obično model)
ND je nešto što pravi "mrak" u sred dana.
Ja imam taj cirkularni polarizacijski...kako ga vrtiš tako mijenja (slabi/jača) efekt i to je to :ok
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Fotoaparati - tehnička pitanja

Post by Jonas » 02 Jul 2017, 11:39

toxic wrote: 01 Jul 2017, 14:50 Valjda odgovara ova tema.
Ovako, razgledah malo one ND filtere .. ali toga toliko ima, a u sustini svrha je ista koliko iscitah.
Secam se da je Jonas koristio, da li je jos neko i kakva su iskustva? Malo me zbunjuju oni brojevi :hm
Da se nadovezem na ovu temu.

ND ili gradacijski filteri koje ja koristim su cetvrtasti filterii nemaju navoj vec se stavljaju u posebne drzace. Kupio sam Lee filtere. Ovdje vrijedi pravilo koliko para, toliko muzike. Platio sam 401,50 EUR. Za taj novac dobio sam

→ 1 LEE 100x100 ND gradacijski filter soft – tj. set od 3 filtera (Lee Filters 0.3 ND GRAD SOFT, Lee Filters 0.6 ND GRAD SOFT, Lee Filters 0.9 ND GRAD SOFT) = 259,00 EUR
→ 1 LEE 100x100 adapter prsten od 77 mm = 57,50 EUR i
→ 1 LEE 100x100 drzac za filtere – 85,00 EUR

Dakle: 401,50 EUR

Vazno je napomenuti da se ne kupuje (jedan) ND filter vec jedan sistem. A sam rad sa filterima (sistemom) zahtjeva vecu preciznost i strpljenje. Te velik angazman.

Stalno citamo: "Kada fotografiram građevine ili nešto drugo što iza sebe ima dosta monotono blještavog neba, nebo mi uredno izgori. Igrao sam se sa različitim opcijama mjerenja svijetla i AEL ali nista mi bas ne pomaze. Jedino sto mi pomaze je velika brzina zatvaraca, no onda su mi objekti u prednjem planu pre tamni. Ima li neki trik za to ili mi treba polarizacijski filter? Ako sam dobro shvatio on bi trebao rjesavati ovakve stvari. Ako mi treba on, imate savjet koji, kakav...?"

Ne postoji nijedan trik, nego jedino pomazu gradacijski ili ND filteri.

U praksi to izgleda ovako:

Image

Na objektiv najprije staviti tako zvani adapter prsten. Na adapter prsten staviti drzac za filtere. Zatim (treci korak) filtere staviti u drzac za filtere. Koji filter 0.3, 0.6 ili 0.9 (ili kombinacija), ovisi o bljestavosti neba, odnosno odabir donosimo prema trenutnoj situaciji na terenu.

Image

Rezultat.

Image

Nebo je bilo bljestavo (kao prva fotka), ali ovdje sam (druga fotka) koristio ND filtere i nebo vise nije skureno.

Jos jedan primjer:

Image

Na lijevoj strani nisam koristio filtere, samo na desnoj. Svi koji fotkaju pejzaze/prirodu ima taj jedan problem, naime ako fokusiramo na nebo, zemlja je pretamna. Fokusiramo li na zemlju, nebo je vecinom skureno. Rjesenje je u ND filterima kojima je namjena da smanje kolicinu svjetla na objektivu (bolje receno nebu).

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Fotoaparati - tehnička pitanja

Post by Jonas » 02 Jul 2017, 11:45

Rad sa filterima

Image

Image

Image

Image

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Fotoaparati - tehnička pitanja

Post by Jonas » 02 Jul 2017, 11:48

Image

Image

Image

Image

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Fotoaparati - tehnička pitanja

Post by Jonas » 02 Jul 2017, 11:53

Image

Test bez filtera

Image

Test sa filterom

Image

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Fotoaparati - tehnička pitanja

Post by Jonas » 02 Jul 2017, 12:35

toxic wrote: 01 Jul 2017, 14:50 Valjda odgovara ova tema.
Ovako, razgledah malo one ND filtere .. ali toga toliko ima, a u sustini svrha je ista koliko iscitah.
Secam se da je Jonas koristio, da li je jos neko i kakva su iskustva? Malo me zbunjuju oni brojevi :hm
Uz ove cetvrtaste filtere/Lee filtere, koristim i jedan cirkularni polarizacijski filter koji je spomenuo Storm, Bla. Ovaj filter skoro uvijek imam na objektivu (samo nemam u foto studiju), te na ovaj filter (dodatno) stavljam cetvrtaste Lee filtere. Za ovaj cirkularni polarizacijski filter potrebno je ipak nesto malo iskustva jer se jedino vrtanjem na objektivu dolazi do efekta. Ukoliko vrtenjem ne "pogodimo" taj efekt, onda je bezvrijedan.

Imam B+W circular Polfilter Käsemann 77mm, platio 101,90 EUR. Za ove gore spomenute filtere odvojio sam 503,40 EUR.

Image

Image

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Fotoaparati - tehnička pitanja

Post by Jonas » 02 Jul 2017, 12:53

Ovaj cirkularni polarizacijski filter ili polarizator koristim prvenstveno da smanjim refleksije svjetla na staklu, povrsini vode i sl. Takodjer boje su zasicenije, a slika kontrastnija.

Primjer. Foto 1. Bez polarizatora. Obrati paznju na refleksije na karoseriji + stakla, posebno prednja sajba.

Image

Foto 2. Sa polarizatorom. Ovdje sam skinuo odbljeske na staklu, karoseriji. Razlika je ocita.

Image

I sto je najvaznije, na objektivu sam imao cirkularni polarizacijski filter u primjeru 1. i 2., na prvoj slici vrtenjem nisam postigao/pogodio zeljeni efekt. Zato je filter bezvrijedan ako vrtenjem ne dodjemo do efekta.

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Fotoaparati - tehnička pitanja

Post by Jonas » 02 Jul 2017, 13:09

Balticko more.

Na objektivu imao sam polarizator i ND Lee cetvrtaste filtere sto znaci da sam smanjio refleksije na povrsini vode i izbjegao skureno nebo. U reali nebo je bilo sivo, prazno i dosadno. Stovise bezlicno. Jedino uz pomoc ND filtera, nebo je dobilo neku prihvatljivu notu. U datom trenutko vise nije bilo "za izvuci".

Image

Image

User avatar
toxic
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20588
Joined: 26 Jul 2016, 15:22
Location: My Own World
Status: Offline

Re: Fotoaparati - tehnička pitanja

Post by toxic » 02 Jul 2017, 14:48

E hvala na odgovorima ljudi, to je to :ok: A i uz slikovito objasnjenje mnogo lakse shvatiti sta koji radi.
Ovo oko sistema ND filtera, posto ima set od nekoliko razlicitih ili jedan pa okreces/vrtis prema potrebi. Sta je po vama bolje?

Ove sto sam nasla nisu ni priblizno cena kao ti tvoji Jonas, al' imaju bas dosta dobrih reviews pa za pocetak neka sluze svrse dok se ne naucim :hihi
𝗪𝗲'𝗿𝗲 𝗔𝗹𝗹 𝗠𝗮𝗱 𝗛𝗲𝗿𝗲

Post Reply

Return to “Fotografije”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 50 guests