Fotoaparati - tehnička pitanja

Vaše fotografije, fotografije s neta....
User avatar
Cvrle
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12685
Joined: 14 Oct 2015, 15:08
Mood:
Has thanked: 5 times
Been thanked: 12 times
Status: Offline

Re: Fotoaparati - tehnička pitanja

Post by Cvrle » 18 Oct 2017, 21:32

Eh, ovako, hajde sad fino ovom pocetniku da predlozite neki fin aparatic s kojim bih zapocela svoju foto karijeru?!
Koji foto-aparati su najbolji za pocetnike, na sta treba da obratim paznju, koja je prosjecna cijena, polovan ili nov... itd?!
Poput nekog starog kopača zlata, moraš se pomiriti s time da trebaš iskopati mnogo pijeska iz kojeg ćeš poslije strpljivo isprati nekoliko sićušnih komadića zlata

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Fotoaparati - tehnička pitanja

Post by Bla » 18 Oct 2017, 21:34

lakše je ako kažeš koliko penezi želiš uložiti u opremu, pa da se nabroji šta se za to može dobiti, jer postoje različite vrste i tehnologije itd. itd.
i onda skontaš koja varijanta tebi više odgovara
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Cvrle
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12685
Joined: 14 Oct 2015, 15:08
Mood:
Has thanked: 5 times
Been thanked: 12 times
Status: Offline

Re: Fotoaparati - tehnička pitanja

Post by Cvrle » 18 Oct 2017, 21:41

Pah... za pocetak kontam da je dovoljno odvojiti 200 KM? :hm
Poput nekog starog kopača zlata, moraš se pomiriti s time da trebaš iskopati mnogo pijeska iz kojeg ćeš poslije strpljivo isprati nekoliko sićušnih komadića zlata

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Fotoaparati - tehnička pitanja

Post by Bla » 18 Oct 2017, 21:42

smeta li ti ako je polovno?
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Cvrle
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12685
Joined: 14 Oct 2015, 15:08
Mood:
Has thanked: 5 times
Been thanked: 12 times
Status: Offline

Re: Fotoaparati - tehnička pitanja

Post by Cvrle » 18 Oct 2017, 21:46

Pa, ne smeta ako je ispravan, ocuvan, upotrebljiv...
Poput nekog starog kopača zlata, moraš se pomiriti s time da trebaš iskopati mnogo pijeska iz kojeg ćeš poslije strpljivo isprati nekoliko sićušnih komadića zlata

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95679
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33903 times
Been thanked: 20673 times
Contact:
Status: Online

Re: Fotoaparati - tehnička pitanja

Post by Rum » 18 Oct 2017, 21:48

Cvrle wrote: 18 Oct 2017, 21:46 Pa, ne smeta ako je ispravan, ocuvan, upotrebljiv...
sve sam to
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Fotoaparati - tehnička pitanja

Post by storm » 18 Oct 2017, 21:52

Ja sam u trenucima odluke, bio okružen samim Canon-ašima :oo
pa sam od njih prvo posuđivao i aparate i objektive te je odluka bila lagana..
Polovno se može i za taj novac dobiti solidno za početak...
A možeš i gotovo novu stvarku dobiti za pola novca....ljudi kupuju novo pred odmor....razočaraju se, jer je fotkanje sa dslr malo drukčije nego sa moba, jer tu mob ili compact odrade sve elektronikom....pa prodaju, daj što daš :oo
Moj je koštao 800€, sad ih ima i po 450-500€ zajedno sa objektivom ili čak dva.....te sa nekih 1000 okidanja, što je ništa- novo!
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Cvrle
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12685
Joined: 14 Oct 2015, 15:08
Mood:
Has thanked: 5 times
Been thanked: 12 times
Status: Offline

Re: Fotoaparati - tehnička pitanja

Post by Cvrle » 18 Oct 2017, 21:57

Pa najvise sam u toj dilemi, Canon ili Nikon, jer te dvije su jedine od ponuda u mojoj kasabi :hm
Poput nekog starog kopača zlata, moraš se pomiriti s time da trebaš iskopati mnogo pijeska iz kojeg ćeš poslije strpljivo isprati nekoliko sićušnih komadića zlata

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Fotoaparati - tehnička pitanja

Post by storm » 18 Oct 2017, 21:59

Nešto ovako...

imaš i dva objektiva uz to, koja ti pokrivaju sve za amatersku upotrebu....a i da ih ideš kupovati pojedinačno, sumnjam da bi za toliko oba dobila....gdje je još sami aparat...
Screenshot_76.png
ok to je tu kod mene u slo....ipak ne znam cijene u bih :hm
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95679
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33903 times
Been thanked: 20673 times
Contact:
Status: Online

Re: Fotoaparati - tehnička pitanja

Post by Rum » 18 Oct 2017, 22:00

ja sam pravi
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Fotoaparati - tehnička pitanja

Post by storm » 18 Oct 2017, 22:01

Cvrle wrote: 18 Oct 2017, 21:57 Pa najvise sam u toj dilemi, Canon ili Nikon, jer te dvije su jedine od ponuda u mojoj kasabi :hm
Ja ću reći canon....a bla nikon :oo

a sve je to u pet deka....jedino mi se čini da ima nikon nešto skuplje objektive...barem ovdje.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95679
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33903 times
Been thanked: 20673 times
Contact:
Status: Online

Re: Fotoaparati - tehnička pitanja

Post by Rum » 18 Oct 2017, 22:05

ja cu reci rum
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Cvrle
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12685
Joined: 14 Oct 2015, 15:08
Mood:
Has thanked: 5 times
Been thanked: 12 times
Status: Offline

Re: Fotoaparati - tehnička pitanja

Post by Cvrle » 18 Oct 2017, 22:07

Malo su cijene kod nas vece... Sad se sjetih da je jedan komsija skoro prodavao aparat, bas cu sutra vidjeti s njim koji je i sta moze sta ne moze, koju muziku svira i tako to... :D
Poput nekog starog kopača zlata, moraš se pomiriti s time da trebaš iskopati mnogo pijeska iz kojeg ćeš poslije strpljivo isprati nekoliko sićušnih komadića zlata

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Fotoaparati - tehnička pitanja

Post by storm » 18 Oct 2017, 22:12

Cvrle wrote: 18 Oct 2017, 22:07 Malo su cijene kod nas vece... Sad se sjetih da je jedan komsija skoro prodavao aparat, bas cu sutra vidjeti s njim koji je i sta moze sta ne moze, koju muziku svira i tako to... :D
Vidi koji je model i marka....pa lako tu usporedimo...


ovaj konkretno ima
Canon EOS 450D

Tip: SLR
Megapiksela: 12,4
ISO raspon: 100 - 1600 ISO
Dijagonala LCD-a: 3 "
Kartice: SD/SDHC/SDXC
Masa: 524 g
To je to za taj novac i ok za početak sigurno :ok
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Cvrle
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12685
Joined: 14 Oct 2015, 15:08
Mood:
Has thanked: 5 times
Been thanked: 12 times
Status: Offline

Re: Fotoaparati - tehnička pitanja

Post by Cvrle » 18 Oct 2017, 22:13

Malo sam iscitala temu skola fotkanja, pa su mi i neke stvari jasnije... Ono sto me jos uvijek buni (nemojte se smijati), to su ove skracenice, milimetri fazoni... Dok naucim sta znaci, sve ce mi lakse biti... Na kraju krajeva, ja sam bas pravi "prvacic" na ovoj temi :sram
Poput nekog starog kopača zlata, moraš se pomiriti s time da trebaš iskopati mnogo pijeska iz kojeg ćeš poslije strpljivo isprati nekoliko sićušnih komadića zlata

User avatar
Cvrle
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12685
Joined: 14 Oct 2015, 15:08
Mood:
Has thanked: 5 times
Been thanked: 12 times
Status: Offline

Re: Fotoaparati - tehnička pitanja

Post by Cvrle » 18 Oct 2017, 22:15

:valja

Ja taman pisem kako jos nisam "svarila" te skracenice i milimetre, ti pucas sa istim... :haha

Ma nema veze, lagano pa cu i ja jednom da se sepurim sa terminima :cvike
Poput nekog starog kopača zlata, moraš se pomiriti s time da trebaš iskopati mnogo pijeska iz kojeg ćeš poslije strpljivo isprati nekoliko sićušnih komadića zlata

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Fotoaparati - tehnička pitanja

Post by storm » 18 Oct 2017, 22:28

Cvrle wrote: 18 Oct 2017, 22:15 :valja

Ja taman pisem kako jos nisam "svarila" te skracenice i milimetre, ti pucas sa istim... :haha

Ma nema veze, lagano pa cu i ja jednom da se sepurim sa terminima :cvike
Čekaj da jonas navrati....pa češ vidjeti brojke i slova :oo

polao to ....ja lani u ovo vrijeme nisam znao ni da ću uzeti aparat ....ikad :oo
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Fotoaparati - tehnička pitanja

Post by Bla » 18 Oct 2017, 23:22

Evo ti spravica.
Probio sam cijenu za 10% ali nije polovno nego je novo.

Canon IXUS 177
https://www.olx.ba/artikal/25189897/can ... 7-ixus177/

Stvar je u tome da nema smisla da ulaziš na tržište DSLR aparata koje ti storm preporučuje, jer tamo ne pričaš o stotinama nego se sve izražava u hiljadama nekih novčanica. I ja sam prvo pogledao šta se može dobiti na tržištu polovnih DSLR-ova za 200 kmica i to je otprilike neka sprava 10 godina stara, sa sumnjivom baterijom i još sumnjivijim objektivom. Znači popriličan mačak u vreći. Ali nije to osnovni kriterij.

Nego dok sam to tražio prošlo mi je kroz glavu nekoliko misli.

1. DSLR aparati su poveliki, što znači da ga nikada nećeš usput nositi nego samo maksuz.
2. Iziskuje podosta posvećenosti da ga počneš ispravno koristiti. Možda hoćeš, a možda i nećeš odvojiti toliko vremena na štrebanje.
Ako odvojiš, super. :ok Ako ne odvojiš, samo si kupila neku staru skalameriju koja ti neće ničemu služiti.

S druge strane, compact, iliti point & shoot aparat je jako mali da ti može stati i u prednji džep farmerki, i može uvijek biti uz tebe da uslikaš nešto što ti bude interesantno i čak i ako se ne zaraziš previše fotografijom, opet može biti uz tebe da uslikaš, dok šetaš ili putuješ. Pa posvetila se fotografiji ili ne, uvijek možeš imati koristi od njega jer će ono što uslikaš biti za klasu bolje od onoga što možeš telefonom. Osim ako to opet nije telefon koji je cjenovno u rangu nekog entry level DSLR-a. Gdje opet sama fotografija kvalitetom ode u korist fotoaparata u odnosu na telefon.

Ako ga nekad prerasteš, i stvarno se odlučiš za nešto ozbiljnije od toga, ala MILC ili DSLR, to uradi samo onda kada sama budeš znala zbog čega se odlučuješ na takav korak. I tada ti savjet neće ni trebati, a ovaj moj će ti uštediti podosta. ;)
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Fotoaparati - tehnička pitanja

Post by storm » 19 Oct 2017, 04:49

Bla wrote: 18 Oct 2017, 23:22 Evo ti spravica.
Probio sam cijenu za 10% ali nije polovno nego je novo.

Canon IXUS 177
https://www.olx.ba/artikal/25189897/can ... 7-ixus177/

Stvar je u tome da nema smisla da ulaziš na tržište DSLR aparata koje ti storm preporučuje, jer tamo ne pričaš o stotinama nego se sve izražava u hiljadama nekih novčanica. I ja sam prvo pogledao šta se može dobiti na tržištu polovnih DSLR-ova za 200 kmica i to je otprilike neka sprava 10 godina stara, sa sumnjivom baterijom i još sumnjivijim objektivom. Znači popriličan mačak u vreći. Ali nije to osnovni kriterij.

Nego dok sam to tražio prošlo mi je kroz glavu nekoliko misli.

1. DSLR aparati su poveliki, što znači da ga nikada nećeš usput nositi nego samo maksuz.
2. Iziskuje podosta posvećenosti da ga počneš ispravno koristiti. Možda hoćeš, a možda i nećeš odvojiti toliko vremena na štrebanje.
Ako odvojiš, super. :ok Ako ne odvojiš, samo si kupila neku staru skalameriju koja ti neće ničemu služiti.

S druge strane, compact, iliti point & shoot aparat je jako mali da ti može stati i u prednji džep farmerki, i može uvijek biti uz tebe da uslikaš nešto što ti bude interesantno i čak i ako se ne zaraziš previše fotografijom, opet može biti uz tebe da uslikaš, dok šetaš ili putuješ. Pa posvetila se fotografiji ili ne, uvijek možeš imati koristi od njega jer će ono što uslikaš biti za klasu bolje od onoga što možeš telefonom. Osim ako to opet nije telefon koji je cjenovno u rangu nekog entry level DSLR-a. Gdje opet sama fotografija kvalitetom ode u korist fotoaparata u odnosu na telefon.

Ako ga nekad prerasteš, i stvarno se odlučiš za nešto ozbiljnije od toga, ala MILC ili DSLR, to uradi samo onda kada sama budeš znala zbog čega se odlučuješ na takav korak. I tada ti savjet neće ni trebati, a ovaj moj će ti uštediti podosta. ;)
Ok je i taj savjet....bitna je pretpostavka ima li volje učiti na DSLR aparatu...
ako ima,sasvim je nepotrebna faza compacta tj point&shoot aparata, jer jednako može sa solidnim smartphone danas.(eto ja sam joj uštedio 100% :oo )
Point nabavke DSLR je po meni sami proces zahvaćanja fotografije....igranje sa postavkama, isprobavanje mogućnosti...i kad ovladaš, kako je ti nazivaš skalamerijom, vrlo se brzo navikneš i na skuplji.
Postojanjem kine i aliekspressa danas....priča oko skupih baterija i ostalih dodataka je isprazna...evo baš sam dobio set dvije baterije sa duplim punjačem za 20usd ....testirao i drži poput originalne a bio bih zadovoljan i da upola manje izdrži, pošto je cijena originalne oko 70€.....čekam još battery grip, koji original košta 160€ a meni dolazi za 30usd na vrata doma :oo
Na kraju sigurno treba biti oprezan kod kupnje polovnog....osim vizualnog pregleda, broj škljoceva te komunikacija body- objektiv...
i ne treba umirati za previše megapixella....sve preko 10 milijuna je ok za početak...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Fotoaparati - tehnička pitanja

Post by Jonas » 19 Oct 2017, 10:13

Storm,
da li je to bruto ili neto cijena? Sto je sa carinom? A transakcije u stranoj valuti/devizni tecaj?

"Postojanjem kine i aliekspressa danas....priča oko skupih baterija i ostalih dodataka je isprazna...evo baš sam dobio set dvije baterije sa duplim punjačem za 20usd ....testirao i drži poput originalne a bio bih zadovoljan i da upola manje izdrži, pošto je cijena originalne oko 70€.....čekam još battery grip, koji original košta 160€ a meni dolazi za 30usd na vrata doma."

Post Reply

Return to “Fotografije”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests