Šarm patine

User avatar
niska grana
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2441
Joined: 21 May 2011, 23:01
Location: Osamnaesti tetrapak
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Šarm patine

Post by niska grana » 14 Sep 2012, 17:51

Kada sam imao otprilike nekih 13-14 godina, iz ne znam kojih razloga počele su me fascinirati stare, zapuštene, polu- i sasvim napuštene kuće i objekti (što bi ujedno i trebao biti stvarni smisao ove teme). Žarko me zanimalo me kako li su izgledale dok je u njima bujao život, dok se tu radilo, smijalo i plakalo, kakve sve priče i sudbine čuvaju i zbog čega ljudi više ne žive, ili životare tek, tu. Bez obzira na važnost objekta: što neuglednije, to su mi u očima bivale toplije.

Kao što je poznato (ili u slučaju da kao što poznato nije, ali će se u nastavku posta vrlo brzo ispostaviti) – postoje ljudi kojima ne bi trebalo davati fotoaparat u bilo kakvom obliku u ruke, izuzev ako u polualkoholiziranom stanju želite ovjekovječiti neki nebitan životni trenutak, kao što je pedesetišesta slika s osobom koju viđate svaki dan ispred stola s obilatom trpezom na nekom sijelu s podignutom flašom ili komadom mesa u ruci, pravljenje grimasa ili slično.
Kako među takve spadam i sam, bilo mi neobično drago da vidim i druge uratke ponešto vještijih ruku nego što su to moje, naravno ukoliko bude zainteresovanih ili čak onih koji dijele sličnu strast.

Prva tri uratka porijeklo vode od jednog malog mjestašca na Pelješcu; neke nisam mogao obuhvatiti odjednom, a neke druge ispale su možda konfuzno, čemu je djelomičan razlog i pokoji dovitljiv komentar rijetkih i poprilično nepovjerljivih mještana :oo

Image

Image Image


Nekada, kada su putne komunikacije i turizam bili slabo ili nikako razvijeni, većina stanovništva obitavala je u unutrašnjosti poluostrva, djelomično i zbog straha od učestalih gusarskih upada s mora. Danas ta brojka rijetko prelazi 50 duša. Krvnu sliku donekle popravlja i moguću dobru perspektivu za te krajeve predstavlja proizvodnja vina i vinski turizam.


Image

Image

Iznad je nekadašnja solionica ribe....sumanuta, ali u suštini plemenita komunistička ideja o samoodrživosti svake lokalne zajednice, ma koliko ona bila nepodesna za to, ovdje očito nije naišla na plodno tlo.

Image

Image

Grado, primorski gradić u sjeveroistočnoj Italiji: zapuštena vila uz more u meni dragom, venecijanskom stilu i kuća u starom, istorijskom dijelu mjesta.

Image

I za kraj možda jedina (naravno zapuštena) zgrada u Sarajevu u pomalo engleskom fazonu; tim više mi je i krivo što je ovako išarana....mnogo bi pravednije bilo, naravno na što ružniji način, zašvrljati kakvu rogobatnu nastambu izgrađenu pomoću sredstava stečenih na sumnjiv način, ali to naravno iziskuje mnogo veće napore i još veći rizik po vlastito dupence.
Last edited by niska grana on 14 Sep 2012, 21:55, edited 1 time in total.
Gratias ago Tibi, Domine, quia fui in hoc mundo.

User avatar
Sibila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20345
Joined: 22 Aug 2011, 13:01
Location: Island
Has thanked: 27 times
Been thanked: 554 times
Status: Offline

Re: Šarm patine

Post by Sibila » 14 Sep 2012, 21:19

niska grana wrote:Image
.......................................................joj kako sam se ja u Makarskoj polomila niz ovakve haman iste stepenice. :ooo .......auuu, srecom imam cvrste kosti :pusi

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Online

Re: Šarm patine

Post by Maja » 14 Sep 2012, 21:29

Grano jesu li ovo tvoje slike ili s neta. I ja sam veliki ljubitelj starih kuća.

User avatar
niska grana
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2441
Joined: 21 May 2011, 23:01
Location: Osamnaesti tetrapak
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Šarm patine

Post by niska grana » 14 Sep 2012, 21:46

Da, moje su, ali po želji možete postavljati i one s interneta, mada bi poželjnije bilo vidjeti vaše radove. A primijetio sam da ih i ti voliš, tj. da si ih uslikala nekoliko baš u stilu teme :ok

@ Tigris, kraljica si kao i uvijek....ja mislim da se više ne bih ustao :oo

& Ah da - slika br. 2 i 3 kućica je mojih snova :srce ; s tim što je uslijed moje greške (iako možda ne djeluje tako) raspored obrnut: prvo ide desna pa lijeva.
Gratias ago Tibi, Domine, quia fui in hoc mundo.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Online

Re: Šarm patine

Post by Maja » 14 Sep 2012, 21:58

niska grana wrote:Da, moje su, ali po želji možete postavljati i one s interneta, mada bi poželjnije bilo vidjeti vaše radove.
Namjerno te pitam zato što si se ti "ubio" za novi podforum Putopisi. Ako ti se nekad bude dalo otvori neku temu sa svojim slikama i tekstom jer fino pišeš.

A primijetio sam da ih i ti voliš, tj. da si ih uslikala nekoliko baš u stilu teme :ok
Da, imam tih slika, ali nema smisla da ih ponovo stavljam. Osim toga, to su sve kuće iz moje okolice i znam čije su.

& Ah da - slika br. 2 i 3 kućica je mojih snova :srce ; s tim što je uslijed moje greške (iako možda ne djeluje tako) raspored obrnut: prvo ide desna pa lijeva.
I meni je ova najjbolja jer je nekako baš karakteristična za ovo područje.
Ti bi znači da imaš dvore Matanove :D.

Trepavica
Status: Offline

Re: Šarm patine

Post by Trepavica » 10 Dec 2012, 10:48

Evo i moj mal i doprinos temi...U prolazu , naidoh na ove ..

Stepenice..


Image


Vrata , na koja se ne ulazi , a i ne izlazi..

Image

User avatar
niska grana
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2441
Joined: 21 May 2011, 23:01
Location: Osamnaesti tetrapak
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Šarm patine

Post by niska grana » 10 Dec 2012, 17:30

To je to Trepavice, to bi definitivno bilo to :ok

Naročito mi je zanimljiva druga slika s vratima koja posmatraču nameću razna pitanja....zašto onaj prozorčić u sredini, otkuda se ulazilo a gdje izlazilo tim vratima; da li na porušene stepenice ili nikad izgrađenu terasu; ko je tu živio, u kojem dobu i još mnogo toga. Sasvim u duhu teme.

Jedino još ne bi bilo zgoreg da ako ti se da napišeš lokaciju, ako ne preciznu a onda barem približnu ili neke druge detalje od interesa, po želji.
Gratias ago Tibi, Domine, quia fui in hoc mundo.

Trepavica
Status: Offline

Re: Šarm patine

Post by Trepavica » 10 Dec 2012, 17:34

niska grana wrote:To je to Trepavice, to bi definitivno bilo to :ok

Naročito mi je zanimljiva druga slika s vratima koja posmatraču nameću razna pitanja....zašto onaj prozorčić u sredini, otkuda se ulazilo a gdje izlazilo tim vratima; da li na porušene stepenice, nikad izgrađenu terasu, ko je tu živio, u kojem dobu i još mnogo toga. Sasvim u duhu teme.

Jedino još ne bi bilo zgoreg da ako ti se da napišeš lokaciju, ako ne preciznu a onda barem približnu ili neke druge detalje od interesa, po želji.
To je bilo ljetos po povratku sa odmora route de vacances kad sve ljepo ' procesljam ' svoj pc..nadem slicnih , sa vise detalja , danas naidoh na te dvije slucajno , kao i na temu...imam bezbroj sa slicnim detaljima..jer volim , fotografisati , ( ustvari ,malo sta ne volim ) :ooo sto je vezano za prirodu , i ono sto dozivim u njoj posmatrajuci je i dozivljavajuci neke trenutke , zabiljezim mojom ' igrackom '..

Trepavica
Status: Offline

Re: Šarm patine

Post by Trepavica » 10 Dec 2012, 17:43

Isto mjesto ,kao i gore predhodne svije...



Image



Isti prozor , ..
Image

User avatar
niska grana
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2441
Joined: 21 May 2011, 23:01
Location: Osamnaesti tetrapak
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Šarm patine

Post by niska grana » 10 Dec 2012, 18:44

Ne bih želio da ispadnem isuviše dosadan, ali opet ne znamo o kojem mjestu/približnoj lokaciji je riječ (Francuska? Negdje na Mediteranu?) :D

Ali nema veze....uličica stara :srce
Gratias ago Tibi, Domine, quia fui in hoc mundo.

Trepavica
Status: Offline

Re: Šarm patine

Post by Trepavica » 10 Dec 2012, 19:07

niska grana wrote:
Ali nema veze....uličica stara :srce
Da , rijec je o Francuskoj , na putu , perema Cote d ' Azure ! :)

O tacnosti mjesta , :cudi ne znam jer je bilo samo u prolazu...

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Šarm patine

Post by carobnjak N » 17 Dec 2012, 17:36

Stare kuće ,pogotovu ako nisu baš totalno zapuštene ,imaju taj šarm ,čuvaju odjeke nekih prošlih života ,nijemi svjedoci ljudskih sudbina i kad uđeš unutra znaš da to nije samo zid i vrata ...
Zgodna tema :ok
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

Andjelko
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 432
Joined: 13 Oct 2012, 09:09
Location: na PAciklu
Status: Offline

Re: Šarm patine

Post by Andjelko » 17 Dec 2012, 18:06

:kafa
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
niska grana
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2441
Joined: 21 May 2011, 23:01
Location: Osamnaesti tetrapak
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Šarm patine

Post by niska grana » 17 Dec 2012, 21:20

carobnjak Nurudin wrote:Stare kuće ,pogotovu ako nisu baš totalno zapuštene ,imaju taj šarm ,čuvaju odjeke nekih prošlih života ,nijemi svjedoci ljudskih sudbina i kad uđeš unutra znaš da to nije samo zid i vrata ...
Upravo :ok
Mada su meni tim interesantnije što su zapuštenije, naravno pod pretpostavkom da nije riječ baš o ruševinama.

Anđelko :ok
Neugodno mi što ću opet biti dosadan, ali ako može (bar približna) lokacija....lokalitet, locazione?
Gratias ago Tibi, Domine, quia fui in hoc mundo.

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Šarm patine

Post by carobnjak N » 17 Dec 2012, 21:27

niska grana wrote:
carobnjak Nurudin wrote:Stare kuće ,pogotovu ako nisu baš totalno zapuštene ,imaju taj šarm ,čuvaju odjeke nekih prošlih života ,nijemi svjedoci ljudskih sudbina i kad uđeš unutra znaš da to nije samo zid i vrata ...
Upravo :ok
Mada su meni tim interesantnije što su zapuštenije, naravno pod pretpostavkom da nije riječ baš o ruševinama.

Anđelko :ok
Neugodno mi što ću opet biti dosadan, ali ako može (bar približna) lokacija....lokalitet, locazione?
Ja sam stekao odbojnost prema zapuštenim kućama u ratu ,ono ...osjetim neki rusvaj i tugu tu
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

Andjelko
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 432
Joined: 13 Oct 2012, 09:09
Location: na PAciklu
Status: Offline

Re: Šarm patine

Post by Andjelko » 18 Dec 2012, 15:48

niska grana wrote: Anđelko :ok
Neugodno mi što ću opet biti dosadan, ali ako može (bar približna) lokacija....lokalitet, locazione?
Crna Gora, selo izmedju Andrijevice i Murina
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Šarm patine

Post by STrendzer » 18 Dec 2012, 16:18

P1010815.JPG
P1010816.JPG
za rijec-"Patina" u mom zivotu nisam cuo,ne mogu se sjetit ali ovdje kad sam pogledao slike ispod naslova,cini mi se da sam prilicno razumio na sta se odnosi...meni se jako svidjaju te starije ,kamene i najcesce vinogradarske kuce pout ove recimo u Provence-Patina sa prenocistima i restoranom..prosle godine u jesen bijah ovdje kratko..
(nadam se da sam shvatio smisao riejci-"Patina?!)..

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Šarm patine

Post by Luna. » 18 Dec 2012, 16:26

camargue wrote:
P1010815.JPG
P1010816.JPG
za rijec-"Patina" u mom zivotu nisam cuo,ne mogu se sjetit ali ovdje kad sam pogledao slike ispod naslova,cini mi se da sam prilicno razumio na sta se odnosi...meni se jako svidjaju te starije ,kamene i najcesce vinogradarske kuce pout ove recimo u Provence-Patina sa prenocistima i restoranom..prosle godine u jesen bijah ovdje kratko..
(nadam se da sam shvatio smisao riejci-"Patina?!)..
nisi :pusa
patina se kaze uopsteno za onaj stari "stih" na predmetima ili kao ovdje, na kucama..
patina moze biti i na zlatu, kad se na njemu vidi ona starina... kad kupujes antikni namjestaj, vidi se na nejmu patina (patina se kaze i na njemackom)
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Šarm patine

Post by Luna. » 18 Dec 2012, 16:26

jesam seljanka ne reko da su vam lijepe ove kuce :) .. pogotovo ove iz francuske
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Šarm patine

Post by STrendzer » 18 Dec 2012, 19:33

nisi :pusa
patina se kaze uopsteno za onaj stari "stih" na predmetima ili kao ovdje, na kucama..
patina moze biti i na zlatu, kad se na njemu vidi ona starina... kad kupujes antikni namjestaj, vidi se na nejmu patina (patina se kaze i na njemackom)
koliko tih patiniranih stvarcica sam imao u rukama a nisam na to mislio...cak postoji patinirani jeans i ostala garderoba ako se ne varam koji je bas zbog te patina-note skuplji...ali eto :)

kao npr.,mada ima i boljih,ocitijih primjeraka al ovaj mi zape za oko.. :p
http://i2.ztat.net/large/L1/22/1A/01/99 ... %404.1.jpg
http://www.albertoshop.de/pimages/24/24357_norm.jpg

Post Reply

Return to “Fotografije s neta”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests