Price, odlomci, citati, slobodne forme....

Poezija, proza, pisci, pravopis, povijest jezika, dijalekti, lokalizam.

Moderator: Julia-Klara

Heidi
Statista sreće
Statista sreće
Reactions: 149
Status: Offline

Re: Price, odlomci, citati, slobodne forme....

Post by Heidi » 17 Jun 2017, 22:23

Razgovori sa Kafkom

Kafka rece: Sve plovi pod laznom zastavom, nijedna rijec ne odgovara istini. Ja, na primjer, vracam se sada kuci. No, to samo tako izgleda. U stvari, penjem se u specijalno za mene instaliranu tamnicu koja je utoliko teza sto je nalik sasvim obicnom gradjanskom stanu i u kome niko, osim mene, ne prepoznaje zatvor. Otuda nema ni nekog pokusaja bjekstva. Nikakvi se lanci ne mogu raskinuti kada nikakvih vidljivih lanaca nema. Zatocenje je, stoga, organizovano kao sasvim obicno, svakodnevno egzistiranje bez pretjeranog komfora. Sve izgleda da je od cvrstog i postojanog materijala. Ali je to, pritom, lift u kome se spustate u bezdan. Ne vidite ga. No, cujete ga, ako zatvorite oci, kako vec zamori i tutnji pred vama.
0
My Sun and Stars!

Heidi
Statista sreće
Statista sreće

Post by Heidi » 17 Jun 2017, 22:29

Bio sam ukocen i hladan.
Bio sam most,
raspet nad bezdanom.

Moram prec opet na Rokere s Moravu :grana
2
2 Image
My Sun and Stars!

Heidi
Statista sreće
Statista sreće

Post by Heidi » 17 Jun 2017, 23:36

Putnik u tramvaju

Stojim na platformi elektricnog tramvaja, i potpuno sam nesiguran u
pogledu svog polozaja na ovom svijetu, u ovom gradu, u svojoj porodici.
Cak ni uzgred ne bih umio reci kakve bih zahtjeve u bilo kom smislu mogao
s pravom da postavim. Ne mogu se nicim braniti sto stojim na ovoj
platformi, sto se drzim za ovu rucicu, sto dopustam da me nosi ovaj
tramvaj, sto se ljudi sklanjaju pred njim ili idu mirno, ili se odmaraju
pred izlozima. - Istina, to niko i ne zahtijeva od mene, ali to je
svejedno.

Tramvaj se priblizava stanici, jedna djevojka staje blizu vrata, spremna
da sidje. Vidim je tako jasno kao da sam je opipao. Odjevena je u crno,
nabori na suknji se gotovo ne pomjeraju, bluza joj je pripijena uz tijelo i
ima okovratnik od bijele guste cipke, otvorenom lijevom sakom se oslonila o
zid, kisobran u njenoj desnoj ruci dotice drugi stepenik odozgo. Lice
joj je preplanulo, a nos, lako stanjen u sredini, pri vrhu je okrugao i
sirok. Ima mnogo smedje kose i lelujave kratke vlasi na desnoj
sljepoocnici. Malo uho joj je priljubljeno uz glavu, ali ja stojim blizu i
vidim cijelu poledjinu desne usne skoljke i sjenku pri korijenu.

Upitao sam se onda: Kako to da se ona ne cudi sebi, da drzi usta
zatvorena i ne kazuje nista o tome?

F.K.
1
1 Image
My Sun and Stars!

Heidi
Statista sreće
Statista sreće

Post by Heidi » 18 Jun 2017, 18:35

Da je ne bih sreo, Franz Kafka

Iz Plave sveske

Volim je i ne mogu sa njom da razgovaram, uhodim je da je ne bih sreo.
Volio sam djevojku koja je i mene voljela, ali morao sam da je ostavim.
Zasto?
Ne znam. Bilo je to kao da je okruzena oruznicima koji su koplja drzali
napolje uperena. I kad bih joj se priblizio, naletio bih na siljke, bivao
ranjen i morao da uzmaknem. Mnogo sam stradavao.
Da li je za to djevojka bila imalo kriva?
Ne vjerujem, ili sam cak siguran da nije. Poredjnje od malocas nije bilo
potpuno, posto sam i ja bio okruzen oruznicima koji su koplja drzali
okrenuta unutra, naime prema meni. Kad god bih se primakao djevojci,
naletio bih najpre na koplja svojih oruznika i vec tu je moje napredovanje
bilo zaustavljeno. Mozda do njenih oruznika nikad nisam ni dospio,
pa ako bi trebalo da sam i dopro, onda to vec krvareci od svojih kopalja
i bez svijesti.
Da li je djevojka ostala sama?
Ne, neko drugi je prodro do nje, lako i nicim sprijecen. Iscrpljen sopstvenim
nastojanjima, gledao sam na to onako ravnodusno kao da sam vazduh kroz
koji su njihova lica nalegla jedno na drugo u prvom poljupcu.
1
1 Image
My Sun and Stars!

Heidi
Statista sreće
Statista sreće

Post by Heidi » 18 Jun 2017, 23:34

Operacija: "Sloboda"

Mislim da niko ne moze da uspije bez ove operacije: izvaditi iz sebe izgubljena i lazna, ambiciozna mjestasca, rane pustiti da zarastu i hrabro priznati sta se sve nema.

Kada se to ucini, najtezi uspon ostaje iza nas. Ispred vas je jednostavan i sirok put.

Ostaje nam samo da svoje sposobnosti i ljepotu svjesno njegujemo a svoje lose osobine pustimo da zakrzljaju i sakrijemo ih u cosak, gdje nece smetati nikome osim nama samima. Poslije od njih ostaje samo mali zavezljaj koji nosimo sami, na svoju odgovornost.

Mozda ce nekome uspjeti da ga negdje zaboravi, ili sto je jos hrabrije, baci uzvikujuci: Konacno su mi ruke slobodne!
1
1 Image
My Sun and Stars!

Heidi
Statista sreće
Statista sreće

Post by Heidi » 20 Jun 2017, 13:54

Jesi li ti onaj koji se rodio u zibanju gora, koji je rastao u narucju nesrece i u kuci ugnjetavanja?
Jedes li suhu koru namocenu u suze? Pijes li mutnu vodu punu krvi i suza?

Jesi li vojnik kojeg su kruti zakoni covjecji primorali da zaboravi na zenu i djecu i ode na bojno polje POHLEPE, koji su tvoji nadredjeni krivo nazvali DUZNOSCU?

Jesi li pjesnik, zadovoljan mrvicama zivota i sretan da ima papir i tintu te se u svojoj zemlji cuti poput tudjinca, kojeg njegovi bliznji ne poznaju?

Jesi li zatocenik kojeg su bacili u tamni zatvor zbog neznatnog prekrsaja i osudili oni koji bi covjeka mijenjali tako da ga kvare?

Jesi li mlado djevojce, koje je Bog obdario ljepotom da bi postalo zrtvom niske pohote bogatasa, koji je prevario i kupio njeno tijelo, no ne i njezino srce te je osudio na cemer i jad.

Jesi li koji od onih koji su zrtve ljudskih zakona.
Tada si nesretnik i tvoja je nesreca plod nepravicnosti mocnika i pakosti tiranina, brutalnost bogatoga te sebicnost razuzdanog i pohotnog.

Smirite se, o vi slabi, jer iza svijeta tvari lezi velika snaga, snaga koja je cista Pravednost, Milost, Samilost i Ljubav.
Vi ste poput ruza, koje rastu u sjeni. Zapuhat ce blagi vjetar i vase sjeme ponijeti u sunce, gdje cete iznova zivjeti u ljepoti.
Vi ste poput golog drveta koje se povija pod tezinom snjega. Doci ce proljece i obuci vasu svoju zelenu odjecu.
Istina ce rastrgati veo od suza koji zakriva vas osmjeh.
Braco moja patnicka, prihvacam vas sve, ljubim vas i prezirem one koji vas ugnjetavaju.

Halil Dzubran, Glas ucitelja
1
1 Image
My Sun and Stars!

Mala_Mu
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Reactions: 85

Post by Mala_Mu » 20 Jun 2017, 14:10

:ok
Attachments
IMG_2490.JPG
IMG_2490.JPG (59.05 KiB) Viewed 33 times
0

Heidi
Statista sreće
Statista sreće

Post by Heidi » 21 Jun 2017, 19:43

I u mojoj kuci bio je tavan. Sjedio sam šcucuren na starom bacenom sedlu, sam u tom svijetu neupotrebljivih stvari što su izgubile raniji oblik i poprimale novi, prema dobu dana i mojim raspolozenjima, prema jacoj ili slabijoj svjetlosti što ih je preoblicavala, prema tuzi ili radosti u meni.
Jašuci na sedlu u susret zelji da nešto bude, da se desi nešto iz maglovitih djecijih maštanja što su se hirovito mijenjala, nestvarna kao i stvari u tavanskoj polutami. Taj tavan me stvarao, kao što me stvaralo i bezbroj drugih mjesta i prilika, susreta, ljudi, nastajao sam u hiljadama izmjena, i uvijek mi se cinilo da je sve ranije nestajalo sa novom promjenom, da se gubilo kao beznacajno u maglama proteklog vremena. A onda sam, uvijek nanovo, i neocekivano, nalazio tragove svega što je bivalo, kao zive iskopine, kao svoje vlastite naslage, i mada stare i ruzne, postajale su drage i lijepe. Taj ponovo otkriveni neizgubljeni dio mene, što nije samo sjecanje, vrijeme je uljepšalo i vracalo iz nedohvatnih daljina, spajajuci me s njim. Tako je postojao dvojako, kao djelic moje sadašnje licnosti, i kao sjecanje. Kao sadašnjost, i kao pocetak. Na tom tavanu, gdje sam trazio samocu, saznavajuci se, i pribjezište od otvorenih širina zavicaja, iako sam ga volio više nego majku, mislio sam cesto o zlatnoj ptici iz neninih prica. Nisam znao šta je ta zlatna ptica, ali dok sam slušao kako pada kiša po krovu od šindre, i otvoreni kapak lupa na vjetru, i bezbroj ociju viri iz coškova, zamišljao sam kako pronalazim svoju zlatnu pticu, kao junak iz neninih zubornih kazivanja, znajuci da se tako, na neki cudan, neobjašnjiv nacin, ostvaruje sreca.
Zaboravio sam na nju docnije, zivot je raspršio snatrenja mladosti, moguca u vrelom zamišljanju bez prepreka, u slobodi zeljenja bez granica, rodjena u neiskustvu. A javila se ponovo, kao podsmijeh, kad mi je bilo najteze.

Bio jednom jedan djecak, u ocevoj kuci, nad rijekom, koji je sanjao zlatne snove, jer ništa nije znao o zivotu.

Bio je i jedan drugi djecak, u hanu, na ravnici, koji je mislio o zlatnoj ptici. Ubili su mu majku, bila je griješna, a njega otjerali u svijet.

Bilo nas je cetvoro brace, i sva cetvorica su trazila zlatnu pticu srece. Jedan je poginuo u ratu, jedan je umro od sušice, jednog su ubili u tvrdavi.
Ja svoju više ne trazim.
Gdje su zlatne ptice ljudskih snova, preko kojih se to bezbrojnih mora i vrletnih planina do njih dolazi? Da li nam se ta duboka ceznja djetinje nerazumnosti posigurno javlja samo kao tuzni znak izvezen na mahramama i na safijanskim koricama nepotrebnih knjiga?

(Dervis i smrt)
0
My Sun and Stars!

Post Reply

Return to “Književnost i jezik”