Paulo Coelho

Poezija, proza, pisci, pravopis, povijest jezika, dijalekti, lokalizam.
User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119711
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5666 times
Been thanked: 12190 times
Contact:
Status: Offline

Paulo Coelho

Post by Maja » 24 Oct 2013, 17:40

Neću kopirati biografiju jer je ionako niko neće pročitati.
Kako vam se sviđa ovaj pisac, koje knjige ste pročitali?

Moje mišljenje...malo mi je čudan taj njegov stil, nešto na granici fanazije, kao loša kopija G. G. Marqueza.
Knjige su čitljive, nisu smeće, ali ništa specijalno.
A bogme ne sviđa mi se ni to što su poskupe za onako malo stranica (većinu knjiga možeš pročitati za dan).

Pročitala sam:

Alkemičar
Demon i gospođica Prym
Peta gora
Hodočasnik
Zahir
Veronika je odlučila umrijeti
11 minuta

Nisu loše, osim ove Zahir koja mi je malo dosadna, a najbolja mi je Hodočasnik, za vije klase iznad ostalih, pa onda Peta gora.
Demon i gospođica Prym mi je ostala u sjećanju kao OK (imala je dobru tematiku) ali sam nju prvu čitala i to je bilo baš davno pa se i ne sjećam.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81297
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10234 times
Been thanked: 7104 times
Status: Offline

Re: Paulo Coelho

Post by Julia-Klara » 24 Oct 2013, 20:20

:D

Nije najbolji,a ni najgori. Citljiv je. Pozitivan.
Ne znam da li se vi iz nekakvih cudnih zivotnih situacija dizete knjigama,lijepim rijecima, recenicama koje su pune nade,koje vas ubjedjuju da ce bolji dani doci? Ja sam imama par takvih eskapada, i dizao me je. Doduse, bila sam mladja, i tesko je o nekim stvarima pricati sa okolinom,ljudima koji te vole jer znas da te mozda nece razumjeti.

Prva njegova knjiga koju sam procitala je "Alhemicar".Koliko god smijesno zvucalo meni je pomogla da gledam svijet malo drugacije, jer, niko ne zna sta se u glavama drugih desava, cemu teze, koje su im sanje, i to je jako lijepo opisano u spominjanju onog prodavca kokica. I sama tema alhemije nije bukvalno alhemija, nego postovanje iskonskog sebe, bez pokusaja da te te mjenjanju, potrebom da te prihvate onakvog kakav jesi, te samo tvoje odluke da se mijenjas. Kada sam doneses odluku mijenjati sebe (bakar) i pretvoriti se u zlato, to ce se i desiti, ne djelovanjen i utjecajem drugih ljudi, vremena, ili ne znam cega sve.

Meni najdraza njegova knjiga je "Na obali rijeke Pjedre sjedila sam i plakala". Zasto? Opet radi neke moje moje "anegdote", ali ustvari radi preispitivanja sebe, svojih zelja, vidjenja sebe kao nekoga ko ima snove,ali su ustvari snovi mase, ono sto nam je kroz drustvo servirano, sto okolina ocekuje od nas-kuca,brak,djeca,porodica... U toj prici i pokusajima zadovoljenja drugih covjek vrlo cesto gubi sebe, potiskuje svje zelje, uhoda se u nekoj stazi koja ustvari nije njegova, samo da bi zadovoljio norme i ocekivanja drugih. Zaljubljivanje u svecenika i bijeg od svih osjecaja vezano za tu cinjenicu, samo dovodi do preispitivanja samog sebe, i koliko nesto jako zelimo.

Od ostalih cu spomenuti "11 minuta", zanimljiva prica o zeni, prostitutki, koja se zaljubljuje, njeno vidjenje svega sto joj se desava, posebno veze sa muskarcem koji je odlucio ne konzumirati sex jer ga je imao previse. Ovom knjigom dovodi na povrsinu one stvarne, iskosne osjecaje, koje svaka od nas ima, bila ona prostitutka ili casna sestra.
------
Danas se povela rasprava na drugoj temi, i rekoh da nemam pravo osudjivati i obiljezavati bilo kojeg pisca samo zato sto ga ja volim ili ne volim. Koeljo je kontradiktoran, knjizevno nema jacinu,ali je ima u nekom duhovnom smislu.
Od njegovog djela ne ocekujem vrhunsko remek djelo,ali svakako literaturu koja ce me okupirati par sati dok je procitam.

Eto.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Paulo Coelho

Post by Lebowski » 24 Oct 2013, 21:03

Čitao neke knjige kad je postao popularan kod nas. Prva bila Alhemičar, druga 11 minuta, Veronika je odlučila umrijeti i još jednu počeo al mi bila dosadna.
Šta ja znam, bilo je zanimljivo al nije sad nešto. Na kraju ti ostane par pouka, skoro ničega se i ne sjećam. Najinteresantnija mi bila 11 minuta. I ne bih ga ponovo čitao, možda za 10 godina.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119711
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5666 times
Been thanked: 12190 times
Contact:
Status: Offline

Re: Paulo Coelho

Post by Maja » 24 Oct 2013, 21:23

Lebowski wrote:Čitao neke knjige kad je postao popularan kod nas. Prva bila Alhemičar, druga 11 minuta, Veronika je odlučila umrijeti i još jednu počeo al mi bila dosadna.
Šta ja znam, bilo je zanimljivo al nije sad nešto. Na kraju ti ostane par pouka, skoro ničega se i ne sjećam. Najinteresantnija mi bila 11 minuta. I ne bih ga ponovo čitao, možda za 10 godina.
:roll

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Paulo Coelho

Post by Lebowski » 24 Oct 2013, 21:26

Ozbiljno. Alhemičar, i druge koje nisam čitao, možda imaju dublju poruku, ono kao tražiš nešto što ti pred očima, ali mi se 11 minuta svidjelo zbog opisa života prostitutke, nisam nikad ranije čitao nešto slično. Kasnije jesam.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Alexandar
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 685
Joined: 30 Apr 2013, 10:30
Status: Offline

Re: Paulo Coelho

Post by Alexandar » 24 Oct 2013, 23:46

nisam cito al sam primetio da zene vole da navode citate iz njegovih knjiga, redom isprazne besmislice, pa sam poceo da verujem da je to neki lukavi cova koji na taj nacin vata zabludele devojke.

Obrisan profil
Status: Offline

Re: Paulo Coelho

Post by Obrisan profil » 25 Oct 2013, 01:28

Bljak.

Necu kao da zastajkujem pa ajd i ja procitam. 3x pokusala i uvek odustala.
Sto SE Mene tice, totalno precenjen tip.

Vise me de svidja jk-komentar

User avatar
Kornelija
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 353
Joined: 24 Oct 2013, 12:17
Status: Offline

Re: Paulo Coelho

Post by Kornelija » 27 Oct 2013, 19:42

Alexandar wrote:nisam cito al sam primetio da zene vole da navode citate iz njegovih knjiga, redom isprazne besmislice, pa sam poceo da verujem da je to neki lukavi cova koji na taj nacin vata zabludele devojke.
Upravo tako mada ne bih govorila o lukavom čovi, deluje mi kao dobrica. Dosetio se pa od svakog štipnuo malo i eto čitavog opusa ponuđenog svetu da se duhovno uzdiže. (?!)

Mnogi su preskočili klasike koji na fantastičan način opisuju ono što Koeljo piše lagano, prijemčivo, taman toliko da ne moraš tumačiti šta je hteo reći, samo čitaj. Čini mi se da je Gustav mnogo kompleksniji junak od svih Koeljovih.

Ostala mi je u sećanju misao gospodina Koelja iz nekakvih novina, ništa novo ali eto, mogu reći simpatično što smatram njegovim stvaralačkim vrhuncem "Knjiga je misao koja putuje."

Skoro bih mogla da se zakunem da sam isto ili slično čula od mnogih pa konačno i sebe.

Pročitala "Sedela sam pored reke Pjedre i plakala". Čini mi se da sam poslednjih desetak strana ostavila jer sam naslutila kraj, ili sam makar želela da bude kako ja hoću a ne Koeljo.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119711
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5666 times
Been thanked: 12190 times
Contact:
Status: Offline

Re: Paulo Coelho

Post by Maja » 23 May 2014, 12:28

Doticni je objavio clip na yt u kojem je pozvao ljude da pomognu BiH, Srbiji i
Hrvatskoj u vezi poplava.

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Paulo Coelho

Post by Lebowski » 23 May 2014, 12:34

[ytube][/ytube]
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119711
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5666 times
Been thanked: 12190 times
Contact:
Status: Offline

Re: Paulo Coelho

Post by Maja » 23 May 2014, 12:38

Sta je to, sta kaze.

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Paulo Coelho

Post by Lebowski » 23 May 2014, 12:46

Kaže da je pratio situaciju i da je jako pogođen katastrofalnim poplavama, da je uz nas i da brine, da je svjestan da ovo nije mnogo ali i da će učiniti sve što može, da voli ove zemlje i da je mnogo puta bio ovamo, da mu se jave svi koji misle da može učiniti nešto i pomoći.. i da pročitate njegovu novu knjigu.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26716
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14774 times
Been thanked: 3954 times
Status: Offline

Re: Paulo Coelho

Post by Veca » 23 May 2014, 12:47

...evo,prevoda!.....Jedan od najčuvenijih svjetskih pisaca Paolo Coelho izrazio je svoju podršku građanima Bosne i Hercegovine, Srbije i Hrvatske putem video poruke koju je postavio na Youtubeu.

Coelho je kazao kako prati katastrofalnu situaciju u ovim balkanskim zemljama i da ga rastužuje kada vidi šta se dešava građanima.

„Zdravo, ja sam Paolo Coelho , pisac. Pratim katastrofalnu situaciju u Bosni, Srbiji, Hrvatskoj... Znam da je trećina zemlje u vodi i koristim društvene mreže kako bih širio dalje vijesti o onome što se dešava. Nije to dovoljno, ja to znam, ali činim što mogu. Moje srce i moja duša su uz vas. Mnogo volim ove zemlje i često ih posjećujem. Ako mogu na pomoći na još neki način, molim vas da mi javite“ kazao je čuveni Coelho.

Kompletan video možete pogledati u nastavku teksta.
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

Bambi
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5425
Joined: 20 Feb 2012, 17:30
Location: Grad celika,a ime mu je Zenica
Status: Offline

Re: Paulo Coelho

Post by Bambi » 27 May 2014, 23:41

Svako dijete moze odrasle ljude nauciti tri stvari:
1.Biti zadovoljan bez razloga
2.Uvijek naci zanimaciju
3.Znati upotrijebiti sva sredstva da dobiju ono sto zele.


Coelho

:ok

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Paulo Coelho

Post by dadojović » 28 Apr 2020, 11:16

"Sretan je onaj čovjek koji uspije živjeti u sadašnjosti."
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Shadow
Svemirka
Svemirka
Posts: 51660
Joined: 06 Apr 2020, 08:13
Has thanked: 21035 times
Been thanked: 20851 times
Status: Online

Re: Paulo Coelho

Post by Shadow » 29 Apr 2020, 07:45

"Kada nisam imao što da izgubim - dobio sam sve. Kad sam prestao da budem onaj koji sam bio - pronašao sam sebe. Kada sam upoznao poniženje i usprkos tome nastavio da koračam uzdignute glave - shvatio sam da mogu slobodno da biram svoju sudbinu."
Mirno more

User avatar
Shadow
Svemirka
Svemirka
Posts: 51660
Joined: 06 Apr 2020, 08:13
Has thanked: 21035 times
Been thanked: 20851 times
Status: Online

Re: Paulo Coelho

Post by Shadow » 03 Jun 2020, 19:59

Ratnik zna da je, iz bitaka koje je vodio u prošlosti uvijek izvukao neku pouku. No, zbog mnogih tih pouka patio je više no što je trebalo. Jednom je suludo potrošio svoje vrijeme, boreći se za nešto lažno. I patio zbog ljudi koji nisu bili vrijedni njegove ljubavi. Pobjednici ne ponavljaju istu pogrešku. Zbog toga Ratnik izlaže svoje srce samo kad je nešto toga vrijedno..."

Paulo Coelho - '' Priručnik za ratnika svijetlosti ''
Mirno more

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80536
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7186 times
Been thanked: 11635 times
Status: Online

Re: Paulo Coelho

Post by spacebound » 03 Jun 2020, 20:33

Koja je on meni ubleha :grana Procitala Alhemicara i Na obali rijeke Piedra sjela sam i plakala. Ne bih vise ni slova od njega :sunja
Ti koji si persona non grata u šalter salama komercijalnih banaka - Ramo

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Paulo Coelho

Post by Heidi » 03 Jun 2020, 21:19

Meni je Coelho OK, citala sam par knjiga.
Moze opusteno na plazi, u sumi, gdje nam treba nesto lagano, pitko I slatko.

Sta fali ljudima koji ga citaju? Covjek pise o ljubavi, ima pametnih odlomoka o kojima se da razmisljati, u cemu je stos. ne mogu nista lose nauciti.

Nismo svi u majcinoj utrobi poceli citati Kanta I Kafku.
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Paulo Coelho

Post by Heidi » 03 Jun 2020, 21:21

Ah, da, pratim ga na Instagramu. Svidja mi se sto opusteno pise sa followerima I odgovara pristojno na sva pitanja.
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

Post Reply

Return to “Književnost i jezik”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests