Biblioteka & Knjižara

Poezija, proza, pisci, pravopis, povijest jezika, dijalekti, lokalizam.
User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96450
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34396 times
Been thanked: 21136 times
Contact:
Status: Online

Re: Posjećujete li biblioteke?

Post by Rum » 02 Mar 2021, 18:24

Haris Abdagić: Zenička čitaonica je najaktivnija i “najživlja” u državi


Image


Haris Abdagić: Zenička čitaonica je najaktivnija i “najživlja” u državi- U Gradsku biblioteku u Zenici ove školske godine nije bilo učlanjenja prvačića zbog pandemije koronavirusa, ali uprkos pandemiji, ova ustanova prednjači po izdavaštvu u regionu.

U razgovoru za Klix.ba direktor JU Gradska biblioteka Zenica Haris Abdagić je kazao da su se u nedostatku pratećih programa, koji svake godine obogate sadržaj ove ustanove, okrenuli ka izdavačkoj djelatnosti te da su objavili četiri knjige.

“U 2020. godini objavljene su čak četiri vrlo značajne knjige, među njima i ‘Gulliverova putovanja’, kojom smo pokrenuli našu ediciju lektira. U ovoj godini planiramo još više akcentovati izdavaštvo, pa smo već u januaru predstavili tri nova izdanja – dvije stručne knjige i jednu zbirku poezije, a planiramo objaviti i svojevrsnu antologiju zeničke poezije”, kazao je Abdagić.

Dodao je kako je Zeničanima u vrijeme pandemije bila zanimljiva beletristika te da vjeruje da je takva situacija i u drugim bibliotekama.

“Međutim, imamo mnogo korisnika stručne literature. Možemo reći da je naša čitaonica najaktivnija i ‘najživlja’ u državi. Čitaonica je i sada otvorena. Naravno, osigurali smo socijalnu distancu i sve ostale uslove, kako bi korištenje čitaonice bilo u skladu s epidemiološkim mjerama”, pojašnjava naš sagovornik.

U bibliotekama se prilikom izdavanja knjiga poštuje i Protokol za izdavanje knjiga koji je donesen od Društva bibliotekara BiH, a koji podrazumijeva “izolaciju knjiga” po vraćanju u biblioteku. Abdagić je na kraju izrazio nadu da će pandemija uskoro biti prošlost te da će bogati kulturni sadržaji u njihovoj ustanovi uskoro biti posjećeni.
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
Bego
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3334
Joined: 11 May 2019, 05:16
Has thanked: 180 times
Been thanked: 1238 times
Status: Offline

Re: Posjećujete li biblioteke?

Post by Bego » 02 Mar 2021, 18:53

Image

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81304
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10234 times
Been thanked: 7107 times
Status: Offline

Re: Posjećujete li biblioteke?

Post by Julia-Klara » 04 Mar 2021, 09:41

Jedna stvar mi nije jasna - kako neko ko tvrdi da cita, nabraja knjige koje cita, moze biti toliko nepismen?
Majka mu stara, valjda se neke stvari i "pokupe" u tom iscitavanju.
A skolovani smo, "pismeni", educirani... Lafo!

Biblioteka mi je nekad bila bijeg od stvarnosti, i sjecam se da sam citala hodajuci do skole. Ista stvar me nasmije ovdje, na ulici, kada vidim ljude da "upijaju" knjigu. Inace sam odusevljena ljubavlju Ceha prema pisanoj rijeci. Kada udjete u javni prevoz bar pola putnika cita knjige.
Milina :julia
PS - Mama je otkrila cari knjige kako se penzionisala, i u ove skoro pa dvije godine, procitala sve knjige koje nasla u mom potkrovlju, cak i Zilahija kojeg ja nikad nisam.
Sljedeci korak joj je biblioteka, a nikad nije bila "drug clan" :julia
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84424
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11051 times
Been thanked: 16592 times
Status: Offline

Re: Posjećujete li biblioteke?

Post by Fuddo » 04 Mar 2021, 09:45

Ja nit idem u biblioteku
Nit sam pismen
Knjige treba zabranit
Sam narod bezveze pobudali
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81304
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10234 times
Been thanked: 7107 times
Status: Offline

Re: Posjećujete li biblioteke?

Post by Julia-Klara » 04 Mar 2021, 09:51

Ti ne pricaj nista, posmatram te vec duze vremena, i jedna si od osoba koja se najvise pravi "luda" na forumu.
:cvijece
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81304
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10234 times
Been thanked: 7107 times
Status: Offline

Re: Posjećujete li biblioteke?

Post by Julia-Klara » 04 Mar 2021, 09:52

:ovaj *vec neko vrijeme :ovaj
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42833
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14105 times
Been thanked: 12693 times
Status: Offline

Re: Posjećujete li biblioteke?

Post by Masamune » 04 Mar 2021, 10:28

Julia-Klara wrote: 04 Mar 2021, 09:41 Jedna stvar mi nije jasna - kako neko ko tvrdi da cita, nabraja knjige koje cita, moze biti toliko nepismen?
Majka mu stara, valjda se neke stvari i "pokupe" u tom iscitavanju.
A skolovani smo, "pismeni", educirani... Lafo!
Zato što su spavali na časovima iz gramatike, a koja se ipak uči odvojeno od književnosti. Pored toga pisani radovi i sve ostalo...
Mnogu dijasporu ovdje ipak treba izdvojiti... mnogi su bili spriječeni u tome.

Možeš pročitati i 100 knjiga tokom života i dalje biti poprilično nepismen. Mada mislim da je takvih malo... mnogo više je onih koji nikad ništa nisu pročitali, jer im čitanje nikad nije bilo interesantno. Internet, TV itd. su na to uticali još više, a onda smatraju da mogu ravnopravno diskutovati o nečemu sa onima koji su progutali određenu tematiku o kojoj je riječ preko silnih knjiga i druge literature. To su obično google diskutanti... takvi se vrlo brzo prepoznaju.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Posjećujete li biblioteke?

Post by Venera » 04 Mar 2021, 11:03

Da li imamo temu o knjizarama?

Jednako ih volim obilaziti :srce :srce
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84424
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11051 times
Been thanked: 16592 times
Status: Offline

Re: Posjećujete li biblioteke?

Post by Fuddo » 04 Mar 2021, 11:17

Venera wrote: 04 Mar 2021, 11:03 Da li imamo temu o knjizarama?

Jednako ih volim obilaziti :srce :srce
Sto jest jest
Primjeti se :D.
Cestitam ti
Dozvolite da se obratimo

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Posjećujete li biblioteke?

Post by Venera » 04 Mar 2021, 11:19

Fuddo wrote: 04 Mar 2021, 11:17
Venera wrote: 04 Mar 2021, 11:03 Da li imamo temu o knjizarama?

Jednako ih volim obilaziti :srce :srce
Sto jest jest
Primjeti se :D.
Cestitam ti
nauci kulturu dijaloga :cvijece
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81304
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10234 times
Been thanked: 7107 times
Status: Offline

Re: Posjećujete li biblioteke?

Post by Julia-Klara » 04 Mar 2021, 11:21

MarlboroGold wrote: 04 Mar 2021, 10:28
Julia-Klara wrote: 04 Mar 2021, 09:41 Jedna stvar mi nije jasna - kako neko ko tvrdi da cita, nabraja knjige koje cita, moze biti toliko nepismen?
Majka mu stara, valjda se neke stvari i "pokupe" u tom iscitavanju.
A skolovani smo, "pismeni", educirani... Lafo!
Zato što su spavali na časovima iz gramatike, a koja se ipak uči odvojeno od književnosti. Pored toga pisani radovi i sve ostalo...
Mnogu dijasporu ovdje ipak treba izdvojiti... mnogi su bili spriječeni u tome.

Možeš pročitati i 100 knjiga tokom života i dalje biti poprilično nepismen. Mada mislim da je takvih malo... mnogo više je onih koji nikad ništa nisu pročitali, jer im čitanje nikad nije bilo interesantno. Internet, TV itd. su na to uticali još više, a onda smatraju da mogu ravnopravno diskutovati o nečemu sa onima koji su progutali određenu tematiku o kojoj je riječ preko silnih knjiga i druge literature. To su obično google diskutanti... takvi se vrlo brzo prepoznaju.
Dijasporu i razumijem donekle, ali ne razumijem recimo svoju generaciju, koja je jednako isla u skolu kao i ja, mozda bili i bolji ucenici od mene, ali kad vidim sta i kako pisu kosa mi se dize na glavi. Strasno!
Da napomenem da nisam nikad bila odlikasica (osim prva 4 razreda), niti sam bila streber, jedva se provlacila :valja
Ali pismenost i poznavanje SVOG jezika (kakogod ga sad nazivali) je valjda stvar osnovne kulture i obrazovanosti.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Posjećujete li biblioteke?

Post by dadojović » 04 Mar 2021, 11:39

Venera wrote: 04 Mar 2021, 11:03 Da li imamo temu o knjizarama?

Jednako ih volim obilaziti :srce :srce
Možemo i na ovoj temi pisati o knjižarama.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80506
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7169 times
Been thanked: 11622 times
Status: Online

Re: Posjećujete li biblioteke?

Post by spacebound » 04 Mar 2021, 11:55

Otkad se kanim opet upisati u biblioteku, i dijete mi govori, pa nikako :grana
A u knjizaru kad udjem sve bih kupila :D. :love
Exchan ❌️

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120417
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6975 times
Been thanked: 7908 times
Status: Offline

Re: Biblioteka & Knjižara

Post by Krokodil Behko » 17 Feb 2022, 10:41

"IZVINITE HILJADU PUTA": Vratio knjigu u biblioteku nakon 60 godina, kaznu....ipak neće platiti.


Image

Muškarac koji je posudio knjigu iz biblioteke u njemačkom gradu Mönchengladbachu vratio ju je 60 godina nakon isteka roka povrata.

Knjiga je na adresu njemačke biblioteke stigla u paketu poslanom s juga Francuske zajedno s rukom napisanim pismom izvinjenja na dvije stranice, objavila je uprava biblioteke, dodavši da svome bivšem članu neće naplatiti zaostalu kaznu.

U pismu je, danas 81-godišnji član knjižnice u Mönchengladbachu, zatražio “hiljadu puta oprost” zbog kašnjenja u povratu knjige, prenosi Hina.


Neimenovani je muškarac prije 60 godina posudio knjigu Friedricha Engelsa.

“Gradska biblioteka sretna je zbog povrata svoje imovine. Sada možemo prekrižiti naslov s dugog popisa nestalih knjiga”, stoji u saopćenju uprave.

Od kraja Drugoga svjetskog rata iz te njemačke gradske biblioteke je nestalo više od 850 knjiga.
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120417
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6975 times
Been thanked: 7908 times
Status: Offline

Re: Biblioteka & Knjižara

Post by Krokodil Behko » 06 Nov 2022, 09:53

U Biblioteku Sarajeva svake godine se upiše između 8.000 i 10.000 novih korisnika


Image

Svake godine se u Biblioteku Sarajeva upiše između 8.000 i 10.000 novih korisnika. Na godišnjem nivou zabilježimo između 100.000 i 130.000 posjeta, a kada je riječ o posudbi bibliotečke građe to je između 110.000 i 150.000 bibliotečkih jedinica, kazala je Amela Đelilović-Malešević, voditeljica Službe za rad sa korisnicima bibliotečkih usluga JU Biblioteka Sarajevo, piše Fena.

U sastavu JU Biblioteka Sarajeva je šesnaest pozajmnih odjeljenja i dvije specijalne čitaonice (Američki kutak i Njemačka čitaonica), a korisnici bibliotečkih usluga su različitih starosnih grupa koji posuđuju različite vrste publikacija.
- Posuđuju se knjige namijenjene najmlađim korisnicima (slikovnice i enciklopedije). Učenici osnovnih i srednjih škola posuđuju obavezne lektirne naslove i publikacije koje čitaju u slobodno vrijeme, studenti stručne knjige iz svih naučnih disciplina, a akademski građani i penzioneri najnovija izdanja beletristike, najnovije knjige bosanskohercegovačkih autora i autora iz regije, naučno-popularnu literaturu - kazala je Đelilović-Malešević.

Pored bogatog fonda domaće i svjetske književnosti, korisnicima je dostupna i stručna literatura iz svih oblasti prirodnih i društvenih nauka, kao i referentna građa.


- Osim fonda u slobodnom pristupu, Biblioteka ima i posebno čuvanu bibliotečku građu pohranjenu u specijalnim depoima i dostupnu isključivo u čitaonici. U Centralnoj čitaonici dostupna je dnevna štampa i časopisi kao i pristup digitalnom izdanju dnevnih novina - kazala je ona.


Korisnicima je omogućeno i korištenje elektronskog kataloga i mobilne aplikacije mCOBISS koja omogućava pristup informacijama o građi u bibliotekama, kao i pregled pozajmljene građe i produženje roka pozajmice, rezervaciju građe, pregled i otkazivanje rezervacija, retrospektivu pozajmljene građe, pregled dugovanja i ograničenja, prijem e-obavještenja, pretraživanje i pregled informacija o bibliotekama, prikaz lokacije biblioteke na karti i smjernice za put do izabrane biblioteke, pohranjivanje omiljenih knjiga na Mojoj polici i slično.

- Također, korisnici imaju mogućnost pozajmljivanja elektronskih čitača knjiga; mikro računara (micro:bit); online pristup digitaliziranoj kolekciji starih i rijetkih knjiga, periodičnih publikacija, dokumenata i druge građe o Sarajevu i Bosni i Hercegovini; te online referalni centar i servis "Pitajte bibliotekara" koji omogućava komunikaciju korisnika s bibliotekarima i predstavlja model moderne i efikasne komunikacije u cilju pronalaženja i korištenja informacijskih izvora i usluga, pružanja pomoći u pretraživanju bibliotečkih kataloga i sekundarnih izvora (bibliografija, vodiča) i pomoći pri izradi bibliografskih popisa na određenu temu, složenih tematskih i retrospektivnih pretraživanja - istakla je Đelilović-Malešević.

Kako Biblioteka ima i značajnu ulogu u doprinosu unapređenja obrazovnog nivoa stanovništva i očuvanju kulturne baštine, kao kulturno, informacijsko i multimedijalno središte Sarajeva svojim građanima, a i gostima grada, osigurava pristup informacijama i kulturnim sadržajima za potrebe stručnog i naučnog rada, cjeloživotnog učenja, informiranja i razonode.

- Biblioteka Sarajeva prati aktuelnu izdavačku produkciju i nabavlja nove naslove za korisnike. Ne treba zanemariti bibliotečku građu koju Biblioteka Sarajeva dobiva redovito putem poklona naših korisnika i građana Kantona Sarajevo kao i poklone drugih biblioteka i institucija - kazala je Đelilović-Malešević.

Govoreći o korisnicima Biblioteke Sarajeva, ona je napomenula da oni poštuju rokove iznajmljivanja bibliotečke građe a posebno stalni dugogodišnji korisnici.


Istakla je da JU Biblioteka Sarajeva kontinuirano radi na digitalizaciji vrijedne bibliotečke građe te sarađuje i s drugim kulturnim institucijama koje su svojim arhivskim primjercima i digitalnim resursima dijelom upotpunile zbirke/fondove Biblioteke (i obratno).

- S ciljem boljeg pristupa građi i njenog očuvanja najprije se počelo sa digitalizacijom vlastite zbirke. Ipak, riječ je o manjim, odabranim dijelovima fonda jer Biblioteka nije bila u stanju ekonomski pokriti visoke troškove ovakvih projekata. Također, Biblioteka je u mogućnosti digitalizirati jedino stare i raritetne knjige, s obzirom na ograničenja propisana Zakonom o autorskom pravu - kazala je Đelilović-Malešević.

Dodala je da su nakon procesa digitalizacije neke publikacije postale i javno dostupne, bilo putem interneta (na matičnoj web stranici Biblioteke - www.digital.bgs.ba) bilo kao specijalno/digitalizirano izdanje na optičkom nosaču zapisa (CD, DVD).

- Iako je Biblioteka Sarajeva učestvovala u par zajedničkih projekata, evidentno je da, nažalost, kulturne institucije u BiH digitalizaciju uglavnom rade pojedinačno, ne postoji koordiniran sistem, tako da se ne zna koliko je (i kojih) ukupno digitaliziranih knjiga i dokumenata. Ipak, nadati se da će se situacija u budućnosti popraviti i u tom segment - istakla je Đelilović-Malešević.

Javna ustanova Biblioteka Sarajeva jedna je od 13 ustanova kulture u Kantonu Sarajevo. Ima mrežu od 16 pozajmnih odjeljenja disperziranih na prostoru Kantona, 10 čitaonica, te posebne depoe za čuvanje vrijedne i raritetne građe i periodičnih publikacija.
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119668
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5648 times
Been thanked: 12171 times
Contact:
Status: Offline

Re: Biblioteka & Knjižara

Post by Maja » 06 Nov 2022, 19:27

20221106_192421.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Nice
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11791
Joined: 03 Sep 2022, 12:16
Has thanked: 13456 times
Been thanked: 5659 times
Status: Online

Re: Biblioteka & Knjižara

Post by Nice » 06 Nov 2022, 19:32

Ne znam kako bih bacila knjigu :hm

User avatar
Koraci_u_noci
Penzioner
Penzioner
Posts: 24910
Joined: 04 Jun 2020, 19:21
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 6618 times
Status: Offline

Re: Biblioteka & Knjižara

Post by Koraci_u_noci » 06 Nov 2022, 20:15

I meni je nepojmljivo, a to rade obicno ljudi koji su nesto naslijedili il kupili stan pa nasli u podrumu i sl, niko ko je knjigu kupio il dobio ne bi je bacio u smece (osim ako je od bivse/g, mozda).
Sjecam se da sam svojevremeno nasao Zivotinjsku farmu i jos jednu u onoj obicnoj kanti na stubu ulicne rasvjete. Neko haman u prolazu ubacio.
Uglavnom, ljubitelji knjige il ih lageruju negdje ili poklanjaju, bacanje je ravno bogohuljenju
Pobjeci sad od svega zelim

User avatar
Nice
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11791
Joined: 03 Sep 2022, 12:16
Has thanked: 13456 times
Been thanked: 5659 times
Status: Online

Re: Biblioteka & Knjižara

Post by Nice » 06 Nov 2022, 20:35

Koraci_u_noci wrote: 06 Nov 2022, 20:15 I meni je nepojmljivo, a to rade obicno ljudi koji su nesto naslijedili il kupili stan pa nasli u podrumu i sl, niko ko je knjigu kupio il dobio ne bi je bacio u smece (osim ako je od bivse/g, mozda).
Sjecam se da sam svojevremeno nasao Zivotinjsku farmu i jos jednu u onoj obicnoj kanti na stubu ulicne rasvjete. Neko haman u prolazu ubacio.
Uglavnom, ljubitelji knjige il ih lageruju negdje ili poklanjaju, bacanje je ravno bogohuljenju
Razumiješ :ok
Ma i da je od bivšeg ne bih je bacila :D.

User avatar
Shadow
Svemirka
Svemirka
Posts: 51640
Joined: 06 Apr 2020, 08:13
Has thanked: 21028 times
Been thanked: 20846 times
Status: Offline

Re: Biblioteka & Knjižara

Post by Shadow » 06 Nov 2022, 20:55

Cuj od bivseg knjige da bacam. Pa to je jedino dobro sto je ostalo :oo Hehe, salim se skroooz.
Mirno more

Post Reply

Return to “Književnost i jezik”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 23 guests