Poučne priče i mudrosti

Poezija, proza, pisci, pravopis, povijest jezika, dijalekti, lokalizam.
Post Reply
User avatar
Tempy
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3927
Joined: 05 Nov 2012, 18:36
Status: Offline

Poučne priče i mudrosti

Post by Tempy » 25 Nov 2013, 23:50

Ovdje kutak za slomljena srca, ostavljene, jadne i nepopravljivo nesretne.
Priče za povratak mrvica dostojanstva i sve što pomaže kad boli...
Ili pak sitne samovarajuće mudrosti npr : "-Muskarac je najslabiji dok mu lijepa žena sapuće da je jak."
Otprilike tako nekako. :)
Bujrum! :srce

User avatar
Tempy
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3927
Joined: 05 Nov 2012, 18:36
Status: Offline

Re: Poučne priče, ljubavna poezija i mudrosti (self help sh

Post by Tempy » 25 Nov 2013, 23:54

-U predvečerje svoga života bit će nam suđeno u odnosu na ljubav. :D.

User avatar
Tempy
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3927
Joined: 05 Nov 2012, 18:36
Status: Offline

Re: Poučne priče, ljubavna poezija i mudrosti (self help sh

Post by Tempy » 25 Nov 2013, 23:59

"Nije teško kad biju,
teško je kad čekaš.
Gledaš i čekaš pa
boli unaprijed,boli i
poslije, ali to je lakse".

Meša

User avatar
Tempy
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3927
Joined: 05 Nov 2012, 18:36
Status: Offline

Re: Poučne priče, ljubavna poezija i mudrosti (self help sh

Post by Tempy » 26 Nov 2013, 00:12

Jednom je neki lovac namjestio zamke da bi ulovio životinje.
Vec sljedećeg dana je u jednoj od zamki pronašao malog vrapca.Kad ga je htio ubiti,vrabac nekim čudom progovori:
"Oj,lovče (skeptiče)!
Do sada si jeo samo ovce i jos uvijek nisi sit. Ja težim samo nekoliko dukata. Ako me pustiš udjelit ću ti tri savjeta.
Prvi još dok sam u tvojoj ruci.
Drugi kad budem na krovu one kuće tamo.
A treći savjet ćeš dobiti sa onog stabla pored".
"Slažem se", reče lovac i vrabac mu dade prvi savjet.
"Ako je nešto nemoguće, ne vjeruj ni ko tvrdi suprotno".
Lovac pusti vrapca,ovaj odleti na krov kuće i izreče drugi savjet:
"Ne živciraj se zbog stvari koje su prošle. Živi za ovaj trenutak".
Onda vrabac nastavi:"Progutao sam biser vredan deset dukata. Da si ga pronašao čak bi i tvoja unučad bila bogata".
Lovac se rastuži i bude mu žao što je pustio vrapca. Onda vrabac nastavi:"Zar ti nisam rekao da se ne živciras zbog prošlih stvari, pogotovo zbog nečeg što je nemoguće. Stvarno si glup. Kako ću ja progutati tako težak biser kad sam težim samo tri dukata"?
Lovac polako opet dođe sebi i upita vrapca za treći savjet. Vrabac će na to:"Prva dva nisi koristio, što će ti onda treći"? te odleti kud ga krila nose...

***
Davati savete glupom i nerazumnom sanjaru znači sijati sjeme u škrtu zemlju. Nema zakrpe koja će zakrpiti rupu gluposti i neznanja.Ti koji daješ savete, ne sij sjeme svoje mudrosti na zemlju neplodnu! :D.

User avatar
Tempy
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3927
Joined: 05 Nov 2012, 18:36
Status: Offline

Re: Poučne priče, ljubavna poezija i mudrosti (self help sh

Post by Tempy » 26 Nov 2013, 00:21

OBJASNI MI ŠTA JE MAŠTA

Jednom je Ćale pokušao da mi objasni šta je Mašta… Sedeli smo u čamcu, nasred Dunava, u onim starim, krutim kišnim kabanicama, riba nije htela ni da pipne i ja sam, dosađujući se, postavljao milion najgorih mogućih pitanja. Bilo mi je sedam – osam godina, i mogao je da mi odgovara i sasvim jednostavno, ali za mog starog se može stvarno reći svašta, samo ne i to da je bio jednostavan…
Neke njegove primere shvatio sam tek pod stare dane, neke nisam još, i izgleda da i neću, ali priču o jednom naročitom Ćupu zapamtio sam zauvek.
Ili sam je se možda tek sad setio? Nema veze…
Ćale mi je, uglavnom, ispričao da na svetu postoje samo Istina i Laž. Stvarnost i Snovi, još bolje. Istina je Stvarnost i tu nema šta da se priča, a Laž su Snovi…
Tu mi, verovatno, nešto nije bilo jasno, jer se sećam da mi je objašnjavao da su snovi samo male laži, a ne nešto drugo. Male, leteće, najlepše laži. Snovi su anđeli laži…
Oni koji odaberu samo istinu, ili samo snove, znaju da od toga sreće nema. Dve osnovne životne hemikalije zato se uvek mešaju, ali to je već crna magija, i kap jednog u drugom često je premalo, a dve kapi često su previše. Malo ko nalazi meru, ali svi pokušavaju i to je najvažnije.
A posebni, čarobni i nevidljivi ćup u kom se mućkaju Istine i Laži, Stvarnost i Snovi, naziva se ponekad i Mašta.
U tom Ćupu je štos…”

Đorđe Balašević – “Tri posleratna druga”

User avatar
Tempy
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3927
Joined: 05 Nov 2012, 18:36
Status: Offline

Re: Poučne priče, ljubavna poezija i mudrosti (self help sh

Post by Tempy » 26 Nov 2013, 00:45

Da bi bili pristojni prema ženama morate znati:

1-Ona nije RIBA ili **ČKA nego PRSATI GRAĐANIN.
2-Ona nije LAKA nego je HORIZONTALNO PRISTUPAČNA.
3-Ona nije GLUPAČA nego je SKRENUTA SA AUTOPUTA INFORMACIJA.
4-Ona nije PRAZNOGLAVA nego je U RASKORAKU SA REALNOŠĆU.
5-Ona nije pijana nego je HEMIJSKI INTOKSIRANA.
6-Ne kaže se ona bi se KRESNULA nego ONA JE SEKSUALNO FOKUSIRANA.
7-Ona nema SILIKONE nego je MEDICINSKI OBOGAĆENA.
8-Ona nije KURVA nego je SEKSUALNO EKSTROVENTNA.
9-Ona nema SJAJNU GUZU nego je REKTORALNO SUPERIORNA.
10-Ona nema BRKOVE nego je u KONTAKTU SA MUŠKOM PRIRODOM SVOJE OSOBNOSTI.
11-Ona ne KUHA LOŠE nego je MIKROVALNO KOMPATIBILNA. :ooo

User avatar
Tempy
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3927
Joined: 05 Nov 2012, 18:36
Status: Offline

Re: Poučne priče, ljubavna poezija i mudrosti (self help sh

Post by Tempy » 26 Nov 2013, 09:52

Čim otkrijete da ste na strani većine, hitno morate učiniti nešto sa sobom.

Držite se podalje od ljudi koji žele omalovažiti vaše ambicije. Sitne duše to rade svo vreme, a samo zaista veliki ljudi ulivaju vam osećaj da i vi možete postati veliki.

Radi kao da ti novac nije neophodan, pleši kao da te niko ne gleda, voli kao da nikad nisi bio nesrećan.

Bolje je zaslužiti priznanje i nemati ga, nego ga imati a ne zaslužiti ga.

Čovek je stvorenje načinjeno na kraju radne nedelje, kada se Bog već umorio. I uopšte, čemu je trebalo celi ovaj globus stvarati u hitnji za svega šest dana? Da se utrošilo malo više vremena, svet bi bio kako valja, pa se sad ne bi trebalo toliko popravljati i poboljšavati. Slično se dešava kad na brzinu sklepaš kuću, pa u žurbi zaboraviš zahod, ili spremište za metle i to onda moraš naknadno dograditi, bez obzira koliko te koštalo novaca i živaca.

Stvoriti čoveka bila je krasna i dovitljiva zamisao, ali dodati ovcu bila je tautologija.

Adam je bio samo čovek - a to objašnjava sve. On nije uzeo jabuku zbog nje same, nego zato što
mu je bila zabranjena. Da mu je bila zabranjena zmija, on bi verovatno i nju pojeo.

"Otrovne misli" Mark Tven

User avatar
mailed
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3696
Joined: 30 Nov 2010, 10:00
Status: Offline

Re: Poučne priče, ljubavna poezija i mudrosti (self help sh

Post by mailed » 26 Nov 2013, 09:59

Kako da voliš ženu


Možda joj nećeš biti prvi muškarac, ni posljednji ili jedini. Voljela je prije tebe i možda će voljeti poslije. Ali ako te sada voli, zar je bilo šta drugo bitno? Ona nije savršena – ali nisi ni ti.

I vas dvoje možda nikad nećete biti savršeni zajedno, ali ako te ona može nasmijati, natjerati te da se dvaput zamisliš, priznati da je ljudsko biće i da griješi, drži se nje i daj joj najviše što možeš. Možda neće misliti o tebi svakog sekunda tokom dana, ali će ti dati dio sebe za koje zna da ga možeš slomiti – njeno srce.

Zato nemoj da je povrijediš, nemoj da je mijenjaš, nemoj je analizirati i ne očekuj više nego što ona može dati. Smij se kad te čini srećnim, daj joj do znanja kad te izluđuje i neka ti nedostaje kad nije u blizini.

Bob Marley

User avatar
Tempy
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3927
Joined: 05 Nov 2012, 18:36
Status: Offline

Re: Poučne priče, ljubavna poezija i mudrosti (self help sh

Post by Tempy » 26 Nov 2013, 09:59

LJUDI SA CRVENOM RUŽOM

Ovo je priča o ljudima sa crvenom ružom. Događaj se zbiva negdje pred kraj II svjetskog rata, na Glavnoj centralnoj stanici u Njujorku. Priča govori o jednom mladiću koji je tražio osobu koju nikada nije vidio, a koju je volio. On je poručnik Džon Blanšard.

Ustao je, kaže, sa svoga sjedišta sa klupe na kojoj je sjedio na Glavnoj centralnoj stanici u Njujorku, zategao svoju vojničku uniformu i počeo da pažljivo posmatra masu ljudi koja se kretala kroz veliku stanicu u Njujorku. Tražio je djevojku koju je njegovo srce poznavalo, ali čiji lik nije mogao da zna. Djevojku sa crvenom ružom. Njegovo interesovanje za ovu djevojku počelo je 13 mjeseci ranije u jednoj biblioteci na Floridi. Kad je sa police uzeo jednu knjigu, privukao ga je sadržaj te knjige, ne sa tekstom u toj knjizi, već sa zabilješkama koje su se nalazile na margini skoro svake stranice. Bio je to vrlo lijep rukopis i on je zaključio da iza tog rukopisa stoji jedno biće koje je promišljena duša i jedan duboki um. Na prvoj stranici knjige našao je čak i ime i prezime prethodnog vlasnika. To je bila gospođica Kolis Mejhel. Potrošio je dosta vremena i truda i pronašao je čak i njenu adresu. Živjela je u gradu Njujorku. Napisao joj je pismo u kojem se predstavio i pozvao je da se dopisuju. Sljedećeg dana, dogodilo se, da je bio stavljen u brod i odvezen u Evropu kao vojnik na front Drugog svjetskog rata. Sljedeće cijele godine i još jednog mjeseca, dakle 13 mjeseci, dvoje se dopisivalo i upoznavalo preko pisama. Svako slovo padalo je na plodno tlo. Započela je romansa. Oficir Blanšard je u jednom pismu, pri kraju 13 mjeseci zatražio sliku, ali djevojka je odbila da je pošalje. Njemu je to bilo jos privlačnije. Ona je smatrala da, ako je on zaista zainteresovan, neće mu puno značiti kako ona izgleda. Kada je došao konačni dan da se vrati iz Evrope sa fronta, dogovorili su se za njihov prvi sastanak. Sedam sati uveče na velikoj Glavnoj centralnoj stanici u Njujorku.

” Prepoznaćeš me”, – pisala je djevojka – ”po crvenoj ruži koju ću nositi na mom reveru.”
I tako, u 7 sati uveče on je bio na stanici i tražio očima djevojku koju je njegovo srce voljelo ali čije lice nikada do tada nije vidio. Oficir kaže:

“Mlada osoba išla je prema meni; bila je visoka i vitka. Njena plava kosa padala je u uvojcima na ramena, njene oči su bile plave kao neki cvjetovi. Crte lica bile su besprijekorne i njene usne su odražavale čvrstinu, ali i odlučnost. Obučena je bila u svijetlozeleni kostim i izgledala je kao proljeće koje je oživjelo. Krenuo sam ka njoj potpuno zaboravivši da ona na reveru svog odijela nema crvenu ružu. Dok sam joj prilazio mali provokativni osmijeh je prešao preko njenih usana i rekla je samo: 'Mornaru, da li ti i ja idemo u istom smjeru?'
Skoro nekontrolisano, načinio sam još samo jedan korak ka njoj a onda, tačno iza nje, ugledao sam Polis Mejhel, osobu koja je na svom reveru imala crvenu ružu. Stajala je upravo nekako iza ove prekrasne djevojke. Na sebi je imala prosijedu kosu koja je bila sakupljena i pritisnuta već iznošenim šeširom. Bila je okruglog lica, a i tijela isto tako. Na nogama su bile cipele sa niskim potpeticama. Djevojka u zelenom kostimu odlazila je vrlo brzo. Osjetio sam se u tom trenutku kao da sam se razdvojio na pola. Tako me je želja vukla da slijedim djevojku u zelenom kostimu, ali ipak moja težnja za ženom čiji je duh tako bio spojen s mojim i obuzeo moj, bila je tako duboka. I ona je tu stajala. Njeno blijedo i okruglo lice bilo je plemenito i osjećajno; njene sive oči su imale svjetlucavi sjaj.Nisam oklijevao. Podigao sam u svojoj ruci knjigu sa sivim koricama – to je bio znak prepoznavanja sa moje strane.
I sada sam shvatio da to i ne treba da bude ljubav već nešto posebno, nešto čak i bolje od ljubavi. Prijateljstvo za koje sam bio i morao biti uvijek zahvalan. Ispravio sam se kao pravi vojnik, otpozdravio i pružio knjigu ženi i dok sam govorio osjećao sam neku gorčinu razočarenja. Ja sam poručnik Džon Blanšard, a vi biste morali biti gospođica Mejhel. Tako mi je drago da smo se našli ovdje na ovoj stanici. Da li biste prihvatili da vas izvedem na večeru? Ženino lice se rasteglo u prijatan osmijeh.
'Ja ne znam šta sve ovo treba da znači, mladiću' – odgovorila je. 'Ali mlada dama u zelenom kompletu koja je upravo ovuda prošla, zamolila me je da stavim ovu crvenu ružu na rever mog kaputa. I rekla je da ako me pozovete na večeru, da vam kažem da vas ona čeka u velikom restoranu preko puta. Ona je rekla da me upotrebljava kao neku vrstu testa.”

***

Prava vrijednost ljudske duše se vidi u odgovoru na neprivlačno. Neko je napisao: “Kaži mi koga voliš i ja ću ti reći ko si”. :srce Ko nosi crvenu ružu?! Obično oni koji nisu za primjećivanje. Obično oni za koje mislimo da ne treba da nose crvenu ružu. Da li ste se ikada zapitali kako postupamo sa njima, u našim svakodnevnim kontaktima.

User avatar
Tempy
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3927
Joined: 05 Nov 2012, 18:36
Status: Offline

Re: Poučne priče, ljubavna poezija i mudrosti (self help sh

Post by Tempy » 26 Nov 2013, 20:01

Savršena žena

Studenti počeše da zapitkuju svog profesora:
“Vi ste tako mudri i iskreni. Svi vas poštuju, žele da vas oponašaju i da vas slijede. Ali ipak, sve nas jako zanima jedna stvar, zašto se još uvijek niste oženili?”

Profesor, zatečen ovim pitanjem, u početku se je snebivao, ali ubrzo poče da se otvara i da priča:
“Vidite, ja sam uvijek tražio Savršenu Ženu! I u tom traženju, proputovao sam mnogo zemalja. Jednom sam volio jednu prelijepu djevojku. Bila je nevjerovatno, nevjerovatno lijepa. Nijedan muškarac nije mogao da odoli njenoj ljepoti. Ali nažalost, njena duša nije imala takvu ljepotu, pa smo se nakon izvjesnog vremena i razišli. Poslije toga sam sreo još jednu mladu djevojku. Ona je bila i lijepa i pametna i obrazovana. Ali nažalost, karakteri su nam bili potpuno različiti i morali smo da prekinemo našu vezu.
Vidio sam od tada mnogo predivnih žena, ali ja sam još uvijek tragao za onom svojom Savršenom.”

“I šta se desilo, zar niste nikada sreli takvu?”

“Jesam. Sreo sam je! Jednoga dana pojavila se baš takva: Savršena Žena – pametna, lijepa, očaravajuća, produhovljena, elegantna, dobra…prostim riječima: samo savršenstvo!”

“I tada ste se oženili?!” – oduševljeno i nestrpljivo uglas upitaše studenti.

“Ne! Na moje veliko razočarenje, ispostavilo se da ona traži SAVRŠENOG MUŠKARCA!!!”. :ooo

User avatar
Tempy
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3927
Joined: 05 Nov 2012, 18:36
Status: Offline

Re: Poučne priče, ljubavna poezija i mudrosti (self help sh

Post by Tempy » 27 Nov 2013, 13:06

Kako nazvati policiju kada ste stari i niste baš pokretni...
Georges Phillips,stariji čovjek koji živi u Vancouveru u Kanadi se spremao u krevet kada mu je žena rekla, da je kroz prozor videla, da je ostavio svjetlo u ostavi sa alatima u dvorištu.
Georges je otvorio stražnja vrata kuće da ugasi svjetlo, kada iznenada vidi da ga ljudi pljačkaju.
Zvao je policiju koja ga je pitala:
..."Neko je ušao kod vas"?
On odgovori:
..."Ne,ali neki ljudi su mi ušli u ostavu sa alatom i kradu mi stvari".
Policija odgovori:
..."Sve su naše jedinice zauzete.Zatvorite se u kuću i nekoga cemo poslati čim bude slobodan".
Georges odgovori; -"O,K".
Poklopi slušalicu, priceka 30.sekundi i nazove ponovo policiju:
"Dobar dan, ja sam vas maloprije nazvao da mi lopovi pljačkaju ostavu sa alatom...ne trebate se brinuti za to...ubio sam ih!"
Pa je poklopio.
Za pet minuta, 6 policijskih auta, ekipa snajpera, helikopter, dva vatrogasna auta, hitna pomoc došli su pred njegovu kuću i zaustavili lopove tokom pljaške.
Policajac mu kaže:..."mislio sam da ste ih ubili"...
A Georges mu odgovori:..."a ja sam mislio da ste mi rekli da nemate nikoga slobodnog za poslati"... :D.

User avatar
Tempy
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3927
Joined: 05 Nov 2012, 18:36
Status: Offline

Re: Poučne priče, ljubavna poezija i mudrosti (self help sh

Post by Tempy » 27 Nov 2013, 14:57

Bajka o ljubavi
Nekada davno, i jednoj dalekoj zemlji, živeli su Kralj i Kraljica.
Njihovo kraljevstvo bila je Zemlja Ljubavi.
U tom Kraljevstvu vladao je red, harmonija, spokoj, zajedništvo i zadovoljstvo, a kruna svega bila je ljubav, što i sam naziv kraljevstva kazuje.
Čim biste, ujutro, otvorili kapke, na prozorima, neko bi vam priskočio u pomoc: "Evo, taaaako, pridržaću ti.... ."... Drugo nasmješeno, prijateljsko lice mahnulo bi i doviknulo: "Dan pun ljubavi ti želim, evo, idem u pekaru, želiš da ti donesem toplog hleba?"...
Čim bi neko uočio neku, tvoju, neispunjenu želju, potrebu...Odmah bi se potrudio da ti se želja ostvari, makar učinio i najsitniji korak da te približi tvom cilju.
.Koliko je ko mogao pomoći, pomogao je.. bez pitanja, bez očekivanja "revanša", bez kalkulacija u glavi...
U Kraljevstvu se, svakodnevno, čuo zvonki smijeh i nazdravljanje: " U tvoje zdravlje i sreću, domaćine!", "Za sreću i ljubav mojih gostiju!"...
Stanovnici Kraljevstva stalno su, jedni drugima, odlazili u goste, spravljali zajedničke ručkove, večere, organizovali plesove, društvene igre u kojima su svi dobijali. Nije bilo licemjerja, ljubomore, zlobe i zavisti.
Osmjeh na licu dolazio bi iz srca, ljubav bi došla iz duše. Nije bilo trenutka, u Kraljevstvu, kada se neko nekome ne bi osmjehnuo, kada neko nekome ne bi izjavio ljubav ili učinio dobro djelo podstaknuto, iskrenom ljubavlju prema bližnjem...
Bilo je, u Kraljevstvu i tuge i suza, ne samo radosnica, bilo je i neuzvraćenih ljubavi, ali prije ili kasnije baš svako bi našao srodnu dušu. Kako se ljubav neskriveno davala, tako je bilo lako uočiti ko, prema kome, gaji posebne simpatije. Bilo je lakše naći životnog saputnika, nego u '' nasem svijetu '', baš zbog iskrenog iskazivanja najdubljih osjećaja.
No, jednoga dana, Kralj je načuo kako svaki živi čovjek ima ograničen broj osmjeha koji može pokloniti, ograničen broj puta kada smije reći "Volim te"...
Shvatio je da je energija ljubavi konačna, a ne beskonačna kako se činilo...Čovjek ljubav troši dajući je drugima, a kada se isprazne zalihe ljubavi, osoba, teško oboli, a može i umrijeti!!! Jako se zabrinuo.
Razmišljao je, dugo, šta će da uradi. Prestao se osmjehivati Kraljici, prestao ju je grliti "iz cista mira", prošao bi cijeli dan, a da nije rekao koliko je voli i koliko mu znači.
Vidio je kako se Kraljicino lice uozbiljilo, kako joj se ton glasa promijenio, vidio je kako skriva suze.
I Kraljica je, svakim danom, sve manje ljubavi i pažnje pokljanjala suprugu. Jer kada je čovjek tužan, nesretan, ventili duše, kojima propušta ljubav, zatvore se...
Kralj nije bio zadovoljan. Volio je dobijati ljubav i pažnju, veselili su ga Kraljicini osmijesi... Odlučio je potražiti pomoć Dvorskog Mudraca.
Dvorski Mudrac je odmah ponudio rješenje:
proizveo je lažne osmjehe, lažne činove ljubavi i napisao je priručnik kako se njima koristiti. U Kraljevstva se proširila vijest kako nesebično davanje ljubavi i poklanjanje osmjeha oduzima dane života i kako im Dvorski Mudrac može pružiti pomoć.
Mudrac se preko noci obogatio prodajuci laznu ljubav i prirucnike.
Do tada nepoznati osjećaji i stanja zavladali su Zemljom Ljubavi:
ljubomora "Mislim da njoj daješ više prave ljubavi nego meni", "Poklonila si mi lažni osmjeh, a njemu iskreni!!!";
strah "Sta ako mi niko nikada ne pruži pravu ljubav?!",
laž "Ma, naravno da ti dajem pravu ljubav!",
sumnja "Je li njegov osmjeh pravi ili ga je Mudrac tome naučio?"....
Počelo se trgovati ljubavlju: "Voliću te iskreno, ako i ti mene tako volis!", "Pokloniću ti pravi osmjeh, ako ti meni daš djelić iskrene pažnje!"...
Više nije bilo zajedništva na koje su ljudi u, Zemlji Ljubavi navikli. Počele su se formirati grupice, mala društva. Unutar grupe dijelila bi se iskrena ljubav, a članovima drugog društva pružala bi se ona lažna.
Ali i unutar društva se događalo da se pojavi lažni osmjeh!
Niko ni u koga nije imao povjerenja "Voli li me zaista?", "Daje li drugome pravu ljubav?"...
Mudrac je lažnu ljubav stvorio na sliku i priliku prave. Teško je, od oka, bilo procjeniti koji je osmjeh iskren, a koji lažan ...
koja je ljubav prava, a koja lažna.. čuvanju iskrenih osmjeha i ljubavi samo za posebne ljude, ljudi su oboljevali. Lica su bila blijeda, oči bez sjaja, a duša, nekako, prazna. Čak se činilo kako teži oblik bolesti imaju oni koji daju više lažne ljubavi i koji, isto takvu, ljubav dobivaju.
Kralj je, i sam teško bolestan, ponovo odlučio posjetiti Dvorskog Mudraca i upitati ga što je, u tako savršenom planu, krenulo po zlu. Pretražio je cijeli dvorac, sve tajne odaje, ali od Dvorskog Mudraca ni traga ni glasa.
Odjednom Kralj shvati da je prevaren! Kada je malo bolje razmislio od Dvorskog Mudraca je, prvi put, čuo kako je ljubav konačna.
Odmah je dao nalog da se, u Kraljevstvu, spale svi priručnici o lažnoj ljubavi, da se iskorijene svi recepti za stvaranje lažnih osmjeha i uputstva o njihovom korištenju.
Na velikoj gozbi, priredenoj u čast pravoj ljubavi, rekao je okupljenima: "Najdrazi moji, živjeli smo u zabludi. Mudrac nas je zaveo i obogatio se na našoj naivnosti. No, želim da mu, bogatstvo koje je stekao, donese sreću. Želim da pronađe pravu ljubav i da shvati kako je nikakvo, materijalno, bogatstvo ne može nadomjestiti.
Slobodno se volite iskrenom ljubavlju. Svaka čestica, takve ljubavi, koju poklonite bližnjem, poput grudve je, što se kotrlja niz brijeg...Postaje sve veća i veća i veća...Takva vam se vraća i ruši svaku nedaću pred sobom! "Živjela ljubav: moćna i beskonačna!". :srce

---
ova zemlja ljubavi k'o na forum... :srce

User avatar
Tempy
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3927
Joined: 05 Nov 2012, 18:36
Status: Offline

Re: Poučne priče, ljubavna poezija i mudrosti (self help sh

Post by Tempy » 28 Nov 2013, 13:29

Svoju suprugu Olju upoznao je na igranci. Balašević Olju opisuje ovako:
"Tada mi se dogodilo nešto čudno: dotad sam svim devojkama, promatrajući ih kako prolaze, zabacuju glavu, sklanjaju šiške s čela, dodavao neke osobine i zaljubljivao se svaki čas da bih mogao napisati pesmu. Na kraju se sve svodilo na razočaranja jer, kad bi ih upoznao, shvatio bih da sam ih smatrao boljima nego što su bile. Medutim, Olja me sve više uvlačila i što sam je više poznavao, sve više mi se sviđala. Olja je baš kao u pesmi došla tiho, nezvana, sama i ostala u meni zauvek. Bila je siromašna studentica iz studentskog doma, reprezentativka u gimnastici. Pre studija živela je s majkom u Zrenjaninu, doslovce ispod mosta koji je bio ograđen s obe strane, a u Novom Sadu preživljavala je uglavnom skupljajući hranu po samoposlugama kad bi Podravka radila degustacije. Iako su nas novine barem sto puta rastavljale, nikad nismo bili odvojeni duze od dva dana, osim kad bih imao koncerte daleko od Novog Sada. Ljubav mi se dogodila u dosta teškom razdoblju života: majka mi je bila teško bolesna, trebala mi je biti objavljena nova ploča i svi su čekali da to bude nešto loše, bilo je vreme da krenem u vojsku. S Oljom sam mogao provoditi sate i sate u razgovoru i šetnji. Kad bih pak otišao nekud bez nje, svako malo bih pomislio - Bože, što mi nedostaje to stvorenje! Zadnje leto, pred vojsku, krenuo sam na more. U Umagu sam s recepcije hotela Koralj nazvao Olju i pitao je: Olja, reci mi odmah, hoćeš ili nećeš?. Nije stigla ni odgovoriti, a ja sam već sjeo u svoj golf, zaboravio letovanje i bez prestanka vozio do Zrenjanina. Od tada se nismo razdvajali."

kralj :srce

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Poučne priče, ljubavna poezija i mudrosti (self help sh

Post by Spanac_113 » 28 Nov 2013, 14:00

I mushed from Point Barrow through a blizzard of snow
Been out prospectin' for two years or so
Pulled into Fairbanks, the city was a-boom
So I took a little stroll to the Red Dog Sea-loon

As I walked in the door, the music was clear
The purtiest voice I had heard in two years
The song she was singin' made a man's blood run cold
When it's Springtime in Alaska, it's forty below
(When it's Springtime in Alaska, it's forty below)

It was redheaded Lil who was singin' so sweet
I reached down and took the snow packs off my feet
I reached for the gal who was singin' the tune
We did the Eskeemo Hop all around the sea-loon

With the Caribou Crawl and a Grizzly Bear Hug
We did our dance on a Kodiak rug
The song she kept singin' made a man's blood run cold
When it's Springtime in Alaska, it's forty below

I was as innocent as I could be
I didn't know Lil was Big Ed's wife-to-be
He took out his knife and he gave it a throw
When it's Springtime in Alaska, I'll be six feet below
(When it's Springtime in Alaska, he'll be six feet below)

User avatar
Tempy
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3927
Joined: 05 Nov 2012, 18:36
Status: Offline

Re: Poučne priče, ljubavna poezija i mudrosti (self help sh

Post by Tempy » 28 Nov 2013, 21:14

Pametan način kako učiniti ljude pasivnima i poslušnima je ograničavanjem prihvatljivih mišljenja i poticanjem diskusija o njima.
Noam Chomsky :ok

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Poučne priče, ljubavna poezija i mudrosti (self help sh

Post by Spanac_113 » 29 Nov 2013, 12:34

Nocas je na nebo otrovan mjesec izasao
A ja sam slomljena srca ispod njega stao
I gledam zvijezde kako trepere
A tijelo i dusu mi bol dere

Doci ce kraj i nevolji sto nas prati
Dohvati cu i ja jednog dana dugu
Samo nocas da zaboravim tugu

@rakija @veceras @jarak

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6796 times
Status: Online

Re: Poučne priče, ljubavna poezija i mudrosti (self help sh

Post by Julia-Klara » 29 Nov 2013, 12:39

porucujem slikovito, nemam volje za poeziju

Image
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Poučne priče, ljubavna poezija i mudrosti (self help sh

Post by Spanac_113 » 29 Nov 2013, 12:42

Julia-Klara wrote:porucujem slikovito, nemam volje za poeziju

Image
anytime!! :bali
jos da mi pricas nesto na uho...

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6796 times
Status: Online

Re: Poučne priče, ljubavna poezija i mudrosti (self help sh

Post by Julia-Klara » 29 Nov 2013, 12:48

ma ne ti... ti mi nisi slomio srce ...

a pricacu ti :obrve a mozes i ljubit' vala :obrve
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Tempy
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3927
Joined: 05 Nov 2012, 18:36
Status: Offline

Re: Poučne priče, ljubavna poezija i mudrosti (self help sh

Post by Tempy » 04 Dec 2013, 08:38

BITI JEDNO


Ponekad ne mogu da odredim granice između sebe i ljudi koje volim: gdje završavam ja, a gde počinju oni. Kao da smo svi mi jedno, kao da smo isti – ista duša, želja koja traži nešto… zajedničko svima nama.
Svi smo u istom čamcu. A opet, svi smo različiti i posebni, izrazito individualni.

Postoji jedna posebna, rijetka vrsta ljudi koje ja zovem moji ljudi. To su ljudi koje puštam u svoj prostor, u sebe. Svi moji ljudi su u nečemu isti:

Njihovo traženje je stvaralačko. Oni ne ruše, već nešto grade. Ne žele da vladaju, jer vladanje gubi sjaj u očima…

Moji ljudi imaju isto osjećanje života. Nije više bitno kako ćemo nazvati naše odnose i koji će oblik oni imati. Forme naših odnosa se mogu mijenjati, ali to osjećanje povezanosti nečim iznad nas, većim od nas, što nas zove i spaja, ostaje.

Mi nekako nabasamo jedni na druge i naše se sudbine pomješaju zauvijek, čak i ako nismo zajedno. Kao da smo neke boje koje se lako mješaju međusobno, a mnogo teže sa drugom vrstom. Boje koje se stvaraju pomoću svjetla…

N. J.

Post Reply

Return to “Književnost i jezik”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests