Meša Selimović

Poezija, proza, pisci, pravopis, povijest jezika, dijalekti, lokalizam.
User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by Heidi » 11 Feb 2020, 22:40

Volim ljude a ne znam sta cu s njima.
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Lamorena
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 968
Joined: 17 Nov 2019, 20:44
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by Lamorena » 26 Feb 2020, 21:27

''Riječi možeš prosipati pred svima. Nije bitno. Riječi su jeftine.
Tišine, e tišine ne možeš poklanjati svima. U tišine stanu neki pogledi, neki uzdasi, neki otkucaji. Tišine ne lažu. Tišinom srca pričaju. Ko ne razumije tvoje tišine, ni riječi neće nikad."

~ Tišine

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by Heidi » 26 Feb 2020, 21:28

Tisine :julia
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by Heidi » 26 Feb 2020, 21:46

Image
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Lanci
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 35715
Joined: 05 Oct 2011, 18:59
Location: Daleko
Has thanked: 91 times
Been thanked: 48 times
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by Lanci » 10 Mar 2020, 20:03

"Vidiš, još dobro mislim o tebi, i želim da se ponekad probudiš usred noći, i da dugo sjediš
prekrštenih nogu na postelji, mučeći se kajanjem i stidom, zbog mene."

~Meša Selimović~
I keep my personal life private,so don’t think you know me!
You know what I allow you to know.

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25660
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3109 times
Been thanked: 4104 times
Contact:
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by ina » 06 Apr 2020, 08:54

"Ja sam mali čovjek koji je zaboravio da je mali. Uvrijedio sam ih što se usuđujem da mislim.”
Svijest ima sidrište.

User avatar
Shadow
Svemirka
Svemirka
Posts: 51193
Joined: 06 Apr 2020, 08:13
Has thanked: 20878 times
Been thanked: 20613 times
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by Shadow » 20 Apr 2020, 22:10

Ne znam kakva je sad, ja je pamtim po ljepoti i po izrazu patnje na licu, kakvo više nikad nisam vidio, niti sam dugo mogao da zaboravim, jer sam tu patnju prouzrokovao. Zbog te žene, jedine koju sam volio u životu, nisam se oženio. Zbog nje, izgubljene, zbog nje otete, postao sam tvrđi i zatvoreniji prema svakome. Osećao sam se poharan i nisam davao ni drugima ono što nisam mogao dati njoj. Možda sam se svetio sebi i ljudima, nehotice i ne znajući. Boljela me, odsutna. O, zaista, ali je sve bilo kasno. Šteta što moju neistrošenu nježnost nisam dao ma kome-roditeljima, bratu, drugoj ženi. Ali, možda to govorim bez razloga, sad, svodeći račune. Jer i nju sam ostavio i otišao na vojnu, ne žaleci, a požalio sam kad ništa više nisam mogao izmjeniti.
— Meša Selimović
aa9ce0f16acb1418ca587ba4f0531b28.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Mirno more

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by Heidi » 20 Apr 2020, 22:51

Danas sam pored rijeke citala malo Ostrvo.


Kako su ljudi nesavršeni! U svemu! Ne mogu da žive sami, postoje samo kao jedna polovina. Drugu traže u ženi u drugom čovjeku, u laži. Potrebna mu je ta druga polovina, a ništa ne zna o njoj.

Eto, kako može znati šta ona misli? Drugi čovjek je zatvorena kutija, i ništa iz njega neće izaći ako to on ne želi. Mi možemo da stojimo pred tajnom danima, ništa nam se neće otkriti. Ne otkrivamo se čak ni kad mislimo da smo našli svoju traženu dopunu. Nepotpuni smo, a zatvoreni. Policija otvara čovjeka batinama, a kako joj možemo na tome zamjeriti?


Postali smo neprirodni, odvojili smo se od sebe kakvi smo bili nekad, ko zna kakvi, izgubili smo nevinost. Ljudi misle zlo jedan drugome.

Trebali bi da se vratimo prirodi i njenoj čistoti. Postajao je neki filozof koji je to predlagao ljudima. Nisu ga poslušali.
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Shadow
Svemirka
Svemirka
Posts: 51193
Joined: 06 Apr 2020, 08:13
Has thanked: 20878 times
Been thanked: 20613 times
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by Shadow » 22 Apr 2020, 18:54

Mislio sam da sam zaboravio, ali ništa se izgleda ne zaboravlja, sve se vraća iz zaključanih pretinaca, iz mraka tobožnjeg zaborava, i sve je naše što smo mislili da je već ničije, ne treba nam, a stoji pred nama, svjetluca svojim bivšim postojanjem, podsjećajući nas i ranjavajući. I sveteći se zbog izdaje. Kasno je, sjećanja, uzalud se javljate, beskorisne su vaše nemoćne utjehe i podsjećanja na ono što je moglo da bude, jer što nije bilo, nije ni moglo da bude. A uvijek izgleda lijepo ono što se nije ostvarilo. Vi ste varka koja rađa nezadovoljstvo, varka koju ne mogu i ne želim da otjeram, jer me razoružava i tihom tugom brani od patnje.

Derviš i Smrt
Mirno more

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by Heidi » 26 Apr 2020, 19:16

Na danasnji dan prije 110 godina je rodjen Mesa Selimovic.

- Svako doba je teško, a svoje najteže - govorio je tiho. - Kao u davno pećinsko vrijeme, kad su poplave, divlje zvijeri, teške bolesti prijetile opstanku ljudi, evo danas stihija besmisla prijeti samom životu. Samo, teže neko ikakva slijepa stihija ranije. Danas služimo stvarima, ne znajući pravu vrijednost ničemu. Obezvrijedili su riječi kojima su se ljudi zaklanjali kao štitom i koje su nas hranile nadom. Ubili su nam riječi koje smo smatrali svetima, prostituisali ih, učinili zastavama pod kojima marširaju gazeći čovjeka. Zar možemo više upotrebljavati riječi bratstvo, mir, solidarnost, sreća, jednakost, ljubav, sloboda?! Otete su nam, prešle u drugi tabor, postale su znamenje nasilja u ovom jedinom svijetu koji se nas tiče, jer drugog nemamo. Treba izmišljati druge riječi, a ne znamo kako, i ne znamo koje. Ili da se ponovo sjetimo drevnih: zemlja, narod, življenje. Možda i: ćutanje. A možda i: krik, koji neće niko čuti, jer nikoga više ne čuje i ne razumije, ali važan je za nas, i jer je to jedino što još možemo učiniti u ovom svijetu bučnih mašina i agresivnog besmisla, hidrogenskih bombi i ideoloških rafala.

Ostrvo
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Nora Ibsenova
Čovječje vrste kći
Čovječje vrste kći
Posts: 18781
Joined: 16 Aug 2019, 20:40
Has thanked: 663 times
Been thanked: 914 times
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by Nora Ibsenova » 26 Apr 2020, 20:33

:srcee
"Izvini ja sam ko s marsa pala inace." Skin

User avatar
Lanci
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 35715
Joined: 05 Oct 2011, 18:59
Location: Daleko
Has thanked: 91 times
Been thanked: 48 times
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by Lanci » 29 Apr 2020, 00:05

"Cijenim nova prijateljstva, ona su ljubav koja nam je uvijek potrebna, ali stara prijateljstva su više nego ljubav, jer su dio nas samih. Ti i ja smo srasli, kao dvije biljke, oštetile bi se obadvije kad bi se odvojile, žile su nam isprepletene, i grane. A opet, mogli smo više nego da rastemo na istom busenu sjećanja, živeći svako svoj život. Mogli smo da budemo jedno. Žao mi je sad, zbog svega što smo propustili. Zašto smo ćutali?"

"Derviš i smrt"
I keep my personal life private,so don’t think you know me!
You know what I allow you to know.

User avatar
Lanci
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 35715
Joined: 05 Oct 2011, 18:59
Location: Daleko
Has thanked: 91 times
Been thanked: 48 times
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by Lanci » 29 Apr 2020, 00:06

"Cijenim nova prijateljstva, ona su ljubav koja nam je uvijek potrebna, ali stara prijateljstva su više nego ljubav, jer su dio nas samih. Ti i ja smo srasli, kao dvije biljke, oštetile bi se obadvije kad bi se odvojile, žile su nam isprepletene, i grane. A opet, mogli smo više nego da rastemo na istom busenu sjećanja, živeći svako svoj život. Mogli smo da budemo jedno. Žao mi je sad, zbog svega što smo propustili. Zašto smo ćutali?"

"Derviš i smrt"
I keep my personal life private,so don’t think you know me!
You know what I allow you to know.

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by carobnjak N » 29 Apr 2020, 00:13

Meša je vjerovatno jedini književnik sa ovih prostora koji je svoj najbolji roman počeo sa bismiletom ,a ateista čojk.
pa ti to sad shvati
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Shadow
Svemirka
Svemirka
Posts: 51193
Joined: 06 Apr 2020, 08:13
Has thanked: 20878 times
Been thanked: 20613 times
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by Shadow » 29 Apr 2020, 07:49

Danas služimo stvarima, ne znajući pravu vrijednost ničemu.
Obezvrijedili su riječi kojima su se ljudi zaklanjali kao štitom i koje su nas hranile nadom.
Ubili su nam riječi koje smo smatrali svetim, prostituisali ih,
učinili zastavama pod kojima marširaju gazeći čovjeka.

"Ostrvo"
tumblr-pytb96hhxm1uokf2mo1-400.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Mirno more

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by Chloe » 02 Jul 2020, 15:29

"Neću da joj pomognem, neka se otkrije sama, to je i smisao ove igre u kojoj se uspostavlja naš odnos.
Pomalo sam nadmoćan, jer vidim da se ne brani, ali osjećam da nije slučajno stala na moj put: nešto će se desiti među nama. Čini mi se da to znamo i ona i ja, tražimo se i čekamo. I uvijek sve odgađamo, kao u strahu od rješenja.
Ovako je mogućnost, cvjetanje, prostranstvo želje. Sve je tu moguće, sve je pred nama.
A kad pređemo tu granicu, naći ćemo se na čvrstom tlu tačno određenog odnosa i obaveza kojih se bojim.
Samo ona i ja, u uskom kavezu moguće ali nedovoljne nježnosti, omeđeni sobom i osjećanjima koja bi se mogla zaviti, ili koja bismo pokazivali da ne bude sasvim mučno.
Samo ona i ja, bez svijetla, bez neomeđenih širina, koje nas draže kao mogućnost...
I ne znam šta je jače, šta je važnije, i zato se ispitujemo i čekamo.
Bez ikakve logike, dirnut sam što osjećam da sam joj potreban i što me gleda drukčije nego ikoga drugog, a baš toga se bojim.
Žao bi mi bilo da joj nanesem bol, a sigurno bi tako bilo. Ili vrlo vjerovatno.
Užasavaju me obaveze, mogle bi da budu mučne, a privlači me što ih ona nudi. To rađa nadmoćnost, koja može da bude surova, ali i velikodušna: čuvam se i jednog i drugog..."


- Tišine -
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Lanci
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 35715
Joined: 05 Oct 2011, 18:59
Location: Daleko
Has thanked: 91 times
Been thanked: 48 times
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by Lanci » 08 Jul 2020, 01:00

"Mogu da mislim šta god hoću, učiniti ne mogu ništa. U današnjem svijetu ostaju nam samo dvije mogućnosti, prilagođavanje ili vlastita žrtva. Boriti se ne možeš, kad bi i htio, onemogućiće te na prvom koraku, pri prvoj riječi, i to je samoubistvo, bez dejstva, bez smisla, bez imena i uspomena. Nemaš mogućnosti da kažeš ono što ti je na srcu, pa da poslije i stradaš! Premlatiće te da ne progovoriš, da iza tebe ostane sramota ili ćutanje."

(Tvrđava)
I keep my personal life private,so don’t think you know me!
You know what I allow you to know.

User avatar
Demonika
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 265
Joined: 09 Jun 2020, 15:30
Has thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by Demonika » 08 Jul 2020, 03:35

Boj se ovna, boj se govna, a kada ću živjeti?

User avatar
Shadow
Svemirka
Svemirka
Posts: 51193
Joined: 06 Apr 2020, 08:13
Has thanked: 20878 times
Been thanked: 20613 times
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by Shadow » 03 Aug 2020, 12:04

"Kada zaista nekog volis, onda ga ne dozivljavas samo kao produzetak sebe.
Ne volis ga samo zbog sebe.
Ljubav je kada znas kada da pustis".
Mirno more

User avatar
Shadow
Svemirka
Svemirka
Posts: 51193
Joined: 06 Apr 2020, 08:13
Has thanked: 20878 times
Been thanked: 20613 times
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by Shadow » 13 Aug 2020, 10:45

ef31133cce0b40f0e5ae6cc28aea7c30.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Mirno more

Post Reply

Return to “Književnost i jezik”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests