Meša Selimović

Poezija, proza, pisci, pravopis, povijest jezika, dijalekti, lokalizam.
User avatar
MunDzi
Svadjalica
Svadjalica
Posts: 19015
Joined: 26 Jan 2020, 16:50
Has thanked: 715 times
Been thanked: 1390 times
Status: Offline

Re: Beograd podiže spomenik "srpskom" piscu Meši Selimoviću

Post by MunDzi » 09 Jul 2021, 14:17

Samo da kazem da mi je tata prosao kroz vlaske skole.
I bas u BG i dobio fakultetsku diplomu.
Doduse, nije filozofirao - tehnicka je grana.
Nit se povlasio, niti jede krmetinu.

Ali zato ja marisem krmece medaljone i sunku.

Garant genetika.

Tacno sam znala da trebam ici i ceprkati u daleku proslost da vidim ima li kakav prapraprapra djed koji se poturcio.

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11828
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2922 times
Been thanked: 2596 times
Status: Offline

Re: Beograd podiže spomenik "srpskom" piscu Meši Selimoviću

Post by Naseef Mushroom » 09 Jul 2021, 14:18

The 51st State wrote: 09 Jul 2021, 14:07
Naseef Mushroom wrote: 09 Jul 2021, 14:03
Velika je razlika između "Srbi proglasili Mešu Srbinom, neka su, nek Srbuju, mi znamo ko je Meša bio"
od
"Srbi proglasili Mešu Srbinom, ako je Meša smatrao sebe Srbinom onda jeste Srbin i to je to"
nije, prosto ne drzi vodu kontra pozicija, tako je kako je.
Ništa onda, nastavit ćemo onda po onom pasivnom metodom zadnjih 26 godina "Možeš ti iz Doboja govoriti da ne živiš u Bosni ali malo pogledaj pasoš, e jesmo vas zayebali" i to je to jer se nećemo sa budalama dalje raspravljati i onda se čudimo što je tu svake godine sve manje Bosne.

Mi sa normalnim narodima i državama trebamo civilizovano komunicirati i ignorisati gluposti a gdje smo okruženi siledžijama tu se trebamo znati udarati. Ne trebamo se ugledati na Srbe već na Albance, Hrvate i Crnogorce koji sa metodom "E ne možes biti veća budala od mene" im pokaziju zube.
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Beograd podiže spomenik "srpskom" piscu Meši Selimoviću

Post by Calla » 09 Jul 2021, 14:25

Moguce je da je sarajevska skola prostranija vecapo broju ucenika, u Tuzli nije velika po broju ucenika I jos nesto da ne zamjenimo teze sto se ovdje cesto zna desiti pa zavrsimo na sasvim drugim temama, znaci nije nam opcenito humani obrazovani skolski sistem bio tema, nego poredenje ponasanja u odlukama koje donose roditelji koji salju djecu u razlicite skole odonda I danas I tu cu ponoviti vjerovao ili ne odluke I onda I danas od roditelja su poprilicno jako slicne.
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Beograd podiže spomenik "srpskom" piscu Meši Selimoviću

Post by Melek » 09 Jul 2021, 14:30

Ovo je dobro. Tema spomenik Meši Selimoviću a mi o školama uz napomenu da ne treba mijenjati temu već da se konkretno govori o poredjenju ponašanja u odlukama…

:oo
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 83788
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 10910 times
Been thanked: 16210 times
Status: Offline

Re: Beograd podiže spomenik "srpskom" piscu Meši Selimoviću

Post by Fuddo » 09 Jul 2021, 14:37

Ni manje zemlje, ni vise izdajnika po metru kvadratnom.
Koji supci
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Beograd podiže spomenik "srpskom" piscu Meši Selimoviću

Post by Calla » 09 Jul 2021, 14:37

Naseef Mushroom wrote: 09 Jul 2021, 14:00
Julia-Klara wrote: 09 Jul 2021, 13:55

Aha... A ovi "zagradnjeni" se imaju pravo "kreveljiti" ?
To "vase" trpanje svega i svakoga onako kako vama odgovara je i dovelo do svega sto imamo sada.
Bosanka :srce
Sve ostalo sta sam i kakva sam sam, je moja licna stvar, ponajmanje tvoja
:hoi
Naravno da je tvoja lična stvar ko si i šta si samo to što si se izjasnila kao Džedaj ima drugačije značenje ako je tvoje pravo ime npr. Selma od značenja ako ti je pravo ime npr. Dragana.
Izjasnila se tako kako osjeca,a vidi tebe na svakoj temi ponasas se ko pittbull kad scepas nesto ne pustas satima 😂😂
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Beograd podiže spomenik "srpskom" piscu Meši Selimoviću

Post by Calla » 09 Jul 2021, 14:41

Melek wrote: 09 Jul 2021, 14:30 Ovo je dobro. Tema spomenik Meši Selimoviću a mi o školama uz napomenu da ne treba mijenjati temu već da se konkretno govori o poredjenju ponašanja u odlukama…

:oo
A aaa pa I ti sine Muratee, :lup odoh ja na svoj zasluzeni vikend, I odo slikice nalijepiti iz lijepih evropskih gradica a vi eto vam polje rasirite se po svojim nacelima razuma.. CAVISIMOOO :mah
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Beograd podiže spomenik "srpskom" piscu Meši Selimoviću

Post by The 51st State » 09 Jul 2021, 15:03

Naseef Mushroom wrote: 09 Jul 2021, 14:18
The 51st State wrote: 09 Jul 2021, 14:07

nije, prosto ne drzi vodu kontra pozicija, tako je kako je.
Ništa onda, nastavit ćemo onda po onom pasivnom metodom zadnjih 26 godina "Možeš ti iz Doboja govoriti da ne živiš u Bosni ali malo pogledaj pasoš, e jesmo vas zayebali" i to je to jer se nećemo sa budalama dalje raspravljati i onda se čudimo što je tu svake godine sve manje Bosne.

Mi sa normalnim narodima i državama trebamo civilizovano komunicirati i ignorisati gluposti a gdje smo okruženi siledžijama tu se trebamo znati udarati. Ne trebamo se ugledati na Srbe već na Albance, Hrvate i Crnogorce koji sa metodom "E ne možes biti veća budala od mene" im pokaziju zube.
Cekaj, haj mesa i nekako, visekonketkstualna je prica i ima neku tezinu, ali zar stvarno miskis da bi bosnjaci bili sretniji i bericetniji da su npr. Ove julia, calla, bosnjakinje, iz njihovih opusa ja sam sretan sto nisu i tako ini, prosto ne mozes kontrolisati kako ce se koji um primiti na ublehe iz susjedstva, ono sto mozes uraditi da u real lajfu minimiziras utjecaj takvih bedastoca iz susjedstva, obrazovanjem, ekonomijom, kulturom i sveopstom civiliziranoscu.

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Beograd podiže spomenik "srpskom" piscu Meši Selimoviću

Post by The 51st State » 09 Jul 2021, 15:05

Julia-Klara wrote: 09 Jul 2021, 14:17 ja odlicno znam, smao ti imas problem s tim (a i neki drugi)

nego, nisam ja tema nego cika Mesa :kafa
Ne znas ni definiciju agnosticimza, a pacas se bezze, nego mani se dzedaja brace mumina, to tvoje vise inklinira sithovima.

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11828
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2922 times
Been thanked: 2596 times
Status: Offline

Re: Beograd podiže spomenik "srpskom" piscu Meši Selimoviću

Post by Naseef Mushroom » 09 Jul 2021, 15:22

Calla wrote: 09 Jul 2021, 14:37
Naseef Mushroom wrote: 09 Jul 2021, 14:00
Naravno da je tvoja lična stvar ko si i šta si samo to što si se izjasnila kao Džedaj ima drugačije značenje ako je tvoje pravo ime npr. Selma od značenja ako ti je pravo ime npr. Dragana.
Izjasnila se tako kako osjeca,a vidi tebe na svakoj temi ponasas se ko pittbull kad scepas nesto ne pustas satima 😂😂
Ma možda mi je nekada smetalo ali nakon rezultata Popisa takvi su bezopasni, koga je igdje ikada tangiralo 1% u bilo čemu?
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11828
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2922 times
Been thanked: 2596 times
Status: Offline

Re: Beograd podiže spomenik "srpskom" piscu Meši Selimoviću

Post by Naseef Mushroom » 09 Jul 2021, 15:24

The 51st State wrote: 09 Jul 2021, 15:03
Naseef Mushroom wrote: 09 Jul 2021, 14:18
Ništa onda, nastavit ćemo onda po onom pasivnom metodom zadnjih 26 godina "Možeš ti iz Doboja govoriti da ne živiš u Bosni ali malo pogledaj pasoš, e jesmo vas zayebali" i to je to jer se nećemo sa budalama dalje raspravljati i onda se čudimo što je tu svake godine sve manje Bosne.

Mi sa normalnim narodima i državama trebamo civilizovano komunicirati i ignorisati gluposti a gdje smo okruženi siledžijama tu se trebamo znati udarati. Ne trebamo se ugledati na Srbe već na Albance, Hrvate i Crnogorce koji sa metodom "E ne možes biti veća budala od mene" im pokaziju zube.
Cekaj, haj mesa i nekako, visekonketkstualna je prica i ima neku tezinu, ali zar stvarno miskis da bi bosnjaci bili sretniji i bericetniji da su npr. Ove julia, calla, bosnjakinje, iz njihovih opusa ja sam sretan sto nisu i tako ini, prosto ne mozes kontrolisati kako ce se koji um primiti na ublehe iz susjedstva, ono sto mozes uraditi da u real lajfu minimiziras utjecaj takvih bedastoca iz susjedstva, obrazovanjem, ekonomijom, kulturom i sveopstom civiliziranoscu.
Imaš tu pravo. Samo je zanimljivo kada se kritikuje Kusturica koji je zvog promjene religije postao odmah druge nacionalmosti a toj šačici je ateizam bio presudan da se izjasne Bosancima umjesto Bošnjacima
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Beograd podiže spomenik "srpskom" piscu Meši Selimoviću

Post by The 51st State » 09 Jul 2021, 15:28

Naseef Mushroom wrote: 09 Jul 2021, 15:24
The 51st State wrote: 09 Jul 2021, 15:03

Cekaj, haj mesa i nekako, visekonketkstualna je prica i ima neku tezinu, ali zar stvarno miskis da bi bosnjaci bili sretniji i bericetniji da su npr. Ove julia, calla, bosnjakinje, iz njihovih opusa ja sam sretan sto nisu i tako ini, prosto ne mozes kontrolisati kako ce se koji um primiti na ublehe iz susjedstva, ono sto mozes uraditi da u real lajfu minimiziras utjecaj takvih bedastoca iz susjedstva, obrazovanjem, ekonomijom, kulturom i sveopstom civiliziranoscu.
Imaš tu pravo. Samo je zanimljivo kada se kritikuje Kusturica koji je zvog promjene religije postao odmah druge nacionalmosti a toj šačici je ateizam bio presudan da se izjasne Bosancima umjesto Bošnjacima
Zato i jesu nebitni jer svoju glupost i nekonzistenciju ne mogu prikriti, Dok je recimo insomnia kontra primjer, pametan cojk koji nije popusio te fore, ali generalno je tako kako kazes beskrajnja nelogicna opravdanja i muljanja da se odnrani svoj izbor.

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11828
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2922 times
Been thanked: 2596 times
Status: Offline

Re: Beograd podiže spomenik "srpskom" piscu Meši Selimoviću

Post by Naseef Mushroom » 09 Jul 2021, 15:42

The 51st State wrote: 09 Jul 2021, 15:28
Naseef Mushroom wrote: 09 Jul 2021, 15:24
Imaš tu pravo. Samo je zanimljivo kada se kritikuje Kusturica koji je zvog promjene religije postao odmah druge nacionalmosti a toj šačici je ateizam bio presudan da se izjasne Bosancima umjesto Bošnjacima
Zato i jesu nebitni jer svoju glupost i nekonzistenciju ne mogu prikriti, Dok je recimo insomnia kontra primjer, pametan cojk koji nije popusio te fore, ali generalno je tako kako kazes beskrajnja nelogicna opravdanja i muljanja da se odnrani svoj izbor.
Ma insomnia Bošnjak ateista, iako se ne slažem sa njim oko religije opet je svačiji lični izbor hoće li da vjeruje u šta će da vjeruje, sve korektno i konkretno za razliku od prioadnosti narodu koja je očigledna.
Ovdje ovi "Ja sam Marsovac i Džedaj" zayebaju se sa Popisom gdje je narod kojem su prijetili nestankom i preživio genocid ostvario većinu i dokazali su da nisu nestali.
Neka urade to sa nečim vezano za Jevreje u normalnim državama, ne bi imali pravo nigdje nista napisati zbog antisemitizma.
Iskaču iz paštete da saopšte da su Džedaji a kada im postaviš logicno pitanje onda ide "Šta tebe interesuje ko sam" jer ne znaju dati odgovor. Kojeg se vraga onda javljaju?
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
Laser
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15141
Joined: 31 Mar 2016, 16:01
Location: Sa onu stranu rijeke
Mood:
Has thanked: 615 times
Been thanked: 2030 times
Status: Offline

Re: Beograd podiže spomenik "srpskom" piscu Meši Selimoviću

Post by Laser » 09 Jul 2021, 15:45

Calla wrote: 09 Jul 2021, 13:35
Laser wrote: 09 Jul 2021, 13:00

Nije tako. :djed
De se I ti prostri, da vidim I tvoju duzinu I sirinu :oo
Rado bih, ali me ne bi shvatila, budući da se baviš samo posljedicama, a uzroke ne želiš razumjeti.

Ne kada je Meša u pitanju.
Do not disturb! U procesu sam radikalizacije.

User avatar
Laser
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15141
Joined: 31 Mar 2016, 16:01
Location: Sa onu stranu rijeke
Mood:
Has thanked: 615 times
Been thanked: 2030 times
Status: Offline

Re: Beograd podiže spomenik "srpskom" piscu Meši Selimoviću

Post by Laser » 09 Jul 2021, 15:55

arzuhal wrote: 09 Jul 2021, 12:24 Sve do Derviša, Mešina didaktička književnost nije imala posebnu vrijednost... Tek kada je počeo roman s bismillom, Allah je i dao hajra u pisanju. Allaha rahmet eylesin.
Još da je potrefio lik tesavufskig šejha, đe bi mu kraj bio.

Mešin Nurudin je tesevufski šejh koliko sam ja fratar. Nisam načisto da li nije znao, ili se nekome svetio kasapeči taj lik.

A majstorski je iskasapio.
Do not disturb! U procesu sam radikalizacije.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37675
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2871 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Beograd podiže spomenik "srpskom" piscu Meši Selimoviću

Post by Pasaga » 09 Jul 2021, 19:40

ljudovi...
ovo sve,pa i tema,i ta mantra ciji je...
ma od koga da je krenulo,sramno je,dno dna ....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Beograd podiže spomenik "srpskom" piscu Meši Selimoviću

Post by Mutevelija » 09 Jul 2021, 19:44

Calla wrote: 09 Jul 2021, 12:11
Mutevelija wrote: 09 Jul 2021, 11:18

Voli naređivati i galamiti :oo
I stvarati :ruke :oo
JEsi kreaivna samo da nisi feministkinja totalno bi se ložio na tebe :sram
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9718 times
Status: Offline

Re: Beograd podiže spomenik "srpskom" piscu Meši Selimoviću

Post by insomnia » 09 Jul 2021, 20:38

Bila je patriotska duznost izjasniti se kao Bosnjak, musliman.
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Skin
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5710
Joined: 19 Sep 2019, 15:46
Has thanked: 1818 times
Been thanked: 2239 times
Status: Offline

Re: Beograd podiže spomenik "srpskom" piscu Meši Selimoviću

Post by Skin » 11 Jul 2021, 10:24

arzuhal wrote: 08 Jul 2021, 17:38 Da malo rekapituliramo:

Beograd ima pravo da podigne Meši spomenik taman da on nije srpski pisac, a čovjek se već izjasnio kao takav.

Tačka.

Prava pitanja su: što nas toliko boli qratz zbog toga, koji su sve naši kompleksi, što se okrećemo mitomaniji i zaumlju, zašto želimo da ličimo na Srbe u iracionalnim svojatanjima i ljubomori zbog pojedinaca, i koji je ba nama qratz, nako generalno?

Iako nećemo odgovoriti na ta pitanja, naravno, ali bi bio uspjeh da im se samo okrenemo... Zbog budućih generacija...

djelo mu je ono sto covjeka dodirne, necemu nauci, inspirise, i to bi trebala biti jedina emotivna poveznica. a ova ostrascenost ciji je, nas ili njihov, meni zaista nije jasna. posebno sto je rekao ciji je. :ha

to sto je neko nas ili njihov ne cini ni nas ni njih boljim ni gorim od onoga sto jesmo. ali dobro, ja inace nisam ubijedjena da pripadanje nekome ili necemu, porijeklo, prisvajanje, svojatanje etc. pomaze ili odredjuje ljudsku sustinu/djelovanje.
ta potreba da prisvojimo, da smo rodjaci lol..tako se uspinje na ljestvicama u nasem drustvu bez da nesto posebno kvalitetno sam uradis.

User avatar
arzuhal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10040
Joined: 08 Nov 2019, 07:21
Location: čajdžinica "Kod nefsu-l-levvame", u budžaku politički nekorektnih
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Beograd podiže spomenik "srpskom" piscu Meši Selimoviću

Post by arzuhal » 11 Jul 2021, 11:05

Skin wrote: 11 Jul 2021, 10:24
arzuhal wrote: 08 Jul 2021, 17:38 Da malo rekapituliramo:

Beograd ima pravo da podigne Meši spomenik taman da on nije srpski pisac, a čovjek se već izjasnio kao takav.

Tačka.

Prava pitanja su: što nas toliko boli qratz zbog toga, koji su sve naši kompleksi, što se okrećemo mitomaniji i zaumlju, zašto želimo da ličimo na Srbe u iracionalnim svojatanjima i ljubomori zbog pojedinaca, i koji je ba nama qratz, nako generalno?

Iako nećemo odgovoriti na ta pitanja, naravno, ali bi bio uspjeh da im se samo okrenemo... Zbog budućih generacija...

djelo mu je ono sto covjeka dodirne, necemu nauci, inspirise, i to bi trebala biti jedina emotivna poveznica. a ova ostrascenost ciji je, nas ili njihov, meni zaista nije jasna. posebno sto je rekao ciji je. :ha

to sto je neko nas ili njihov ne cini ni nas ni njih boljim ni gorim od onoga sto jesmo. ali dobro, ja inace nisam ubijedjena da pripadanje nekome ili necemu, porijeklo, prisvajanje, svojatanje etc. pomaze ili odredjuje ljudsku sustinu/djelovanje.
ta potreba da prisvojimo, da smo rodjaci lol..tako se uspinje na ljestvicama u nasem drustvu bez da nesto posebno kvalitetno sam uradis.
Moj rahmetli profesor, Rasim Muminović, branio je - baš na slučaju Mehmeda Selimovića - sasvim legitimnu tezu da se čovjek može opredijeliti samo za ono što već nije, dakle za nešto drugo, da je nešto drugo. Ergo, nemaš se šta opredjeljivat ili izjašnjavat za ono što već jesi, bilesi.
uzmi Lysobact

Post Reply

Return to “Književnost i jezik”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests