Meša Selimović

Poezija, proza, pisci, pravopis, povijest jezika, dijalekti, lokalizam.
User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by Heidi » 13 Aug 2020, 10:49

Želim da me zvižduk vjetra zagluši, da zasvira kroz mene kao kroz trsku, mislim, kako bi bilo lijepo ne misliti, mislim: kako bi lijepo bilo naći se sad na rijeci, šiban olujom, u ribarskoj barci ili u štrkljastoj drvenoj kućici na obali rijeke, okružen divljom stihijom, sam s njom, bez tuge u sebi i oko sebe. Ali to je samo trenutna želja, davnašnja potreba za bijegom i za odvajanjem od tereta u sebi, neostvariva čežnja za tišinama. (Tisine)
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3081 times
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by Chloe » 13 Aug 2020, 10:51

Shadow wrote: 03 Aug 2020, 12:04 "Kada zaista nekog volis, onda ga ne dozivljavas samo kao produzetak sebe.
Ne volis ga samo zbog sebe.
Ljubav je kada znas kada da pustis".
Ovo se najbolje shvati kad dijete krene svojim putem ... :)
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by Heidi » 13 Aug 2020, 10:57

Moja mama kaze na to "da te bogdom ne volim"
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by Heidi » 13 Aug 2020, 11:30

To je njena prva odlučnija pobuna. Pobuna njene samostalnosti protiv svođenja na ono što ona ne može da bude. U ljubavi ne pomažu ubjeđivanja. A ne mogu ni da joj objašnjavam da sam ja sad u težem položaju, i da tražim od nje da mi bar za trenutak zamijeni svijet, da me prevari dok ne prebolim svoju muku, nestvarnu, ludu, nepotrebnu možda, ali muku.
Od čega bježim, pitaš.
Plašim se praznog prostora, ne znam više šta mogu, suočen sam sa sobom kakav lako mogu da budem, a ja neću to. Hoću da ne strepim od praznine. Nisam suviše jak, shvati to, molim te. Šta misliš, zašto oživljavam onaj trenutak svoga velikog zanosa, a bježim od sjećanja na strah? Zato što je taj strah moja stidna slabost, moje poniženje, ali je uvijek šansa, isto koliko i zanos. Možda izvjesnija. Za oduševljenje je potrebna pomoć i podrška, za slabost je dovoljno osjećanje napuštenosti, a ono je češće nego sigurnost.
Govorim o sebi, ali, kao da govorim i o životu. Želio bih da živi bolji dio mene, vredniji, ali nesigurniji. Podržavam ga, hranim, jer je bio, nije izmišljen, znači da je moguć, okrećem se prošlosti da ga ona potvrdi, ali ne mogu da živim od prošlosti.

....


Ali znam, uvjerio sam se, ti ne čuješ kad zovem u pomoć, a da ti to kažem, ne bi vrijedilo, varka bi bila otkrivena, ne bih ti vjerovao ma šta da učiniš, ili bih mislio da sve činiš iz sažaljenja.
Možda tražim nemoguće, možda to čak ne bi ni bio lijek, a možda i ne možeš da mi pomogneš. A ljubav ti je razumna jer joj ne vjeruješ suviše. Kao ni ja. Samo neću to da priznam.
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Shadow
Svemirka
Svemirka
Posts: 51608
Joined: 06 Apr 2020, 08:13
Has thanked: 21016 times
Been thanked: 20828 times
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by Shadow » 15 Aug 2020, 13:57

Kad sam bio ugrožen, mislio sam samo na nju, hrabreći se njenim prisustvom. Kad mi je bilo teško, pominjao sam njeno ime kao u molitvi, nalazeći olakšanje. Kad osjetim radost, trčim da je podijelim s njom, zahvalan joj, kao da mi je ona daruje.

Dobar je čovjek, i lijepa žena, ali ono što je samo za mene, to sam sam stvorio. Čak i da je imala velikih mana, ja ih ne bih znao. Potrebna mi je savršena, i ne mogu dopustiti da to ne bude.

Dao sam joj sve što nisam našao u životu, a bez čega ne mogu. Čak se i umanjujem pred njom, da bi ona bila veća, i ja pomoću nje. Bogato je darujem, da bih mogao da uzmem. Ja sam osujećen, ona je ostvarena, i tako sam obeštećen. Ona mi namiruje izgubljeno, i dobijam više nego što sam želio da imam. Moje želje su bile maglovite i rasute, sad su sakupljene u jednom imenu, u jednom liku, stvarnijem i ljepšem od mašte. Njoj priznajem sve što ja nisam, a opet ništa ne gubim, odričući se. Nemoćan pred ljudima i slab pred svijetom, značajan sam pred svojom tvorevinom, vrednijom od njih. Nespokojan pred nesigurnošću svega, siguran sam pred ljubavlju, koja se stvara sama iz sebe, jer je potreba, pretvorena u osjećanje. Ljubav je žrtva i nasilje, nudi i zahtijeva, moli i grdi. Ova žena, cio moj svijet, potrebna mi je da joj se divim i da nad njom osjetim svoju moć. Stvorio sam je kao divljak svoga kumira, da mu stoji iznad pećinske vatre, zaštita od groma, neprijatelja, zvijeri, ljudi, neba, samoće, da traži od njega obične stvari ali da zahtijeva i nemoguće, da osjeća oduševljenje ali i ogorčenje, da se zahvaljuje i da grdi, uvijek svjestan da bi mu bez njega strahovi bili preteški, nade bez korijena, radosti bez trajanja.
Zbog nje, isključive, i ljudi su mi postali bliži.

Tvrđava
images.jpeg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Mirno more

User avatar
arzuhal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10040
Joined: 08 Nov 2019, 07:21
Location: čajdžinica "Kod nefsu-l-levvame", u budžaku politički nekorektnih
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by arzuhal » 15 Aug 2020, 14:04

U početku bijaše Riječ.
I Riječ bijaše kod Boga.
I Bog bijaše Riječ.


SZ.
uzmi Lysobact

User avatar
Shadow
Svemirka
Svemirka
Posts: 51608
Joined: 06 Apr 2020, 08:13
Has thanked: 21016 times
Been thanked: 20828 times
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by Shadow » 18 Aug 2020, 07:48

Znao sam da je prava. Osetiš. Mogao bi da ležiš sa njom danima. Samo ležiš. Dišeš. Ćutiš. Ne praviš ni jedan jedini pokret. Osim onoga što spaja usne. Ruke. I duše. Taj pokret ne moraš ni napraviti. Napravi se sam. Diši i slušaj. Tišina odzvanja sve prećutane reči. Pozivnica za raj, pre raja. Neka granica, reklo bi se. Tamo na granici si čekao ovaj trenutak. Poseban. Uz posebnu."
images.jpeg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Mirno more

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3081 times
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by Chloe » 19 Aug 2020, 18:43

Shadow wrote: 18 Aug 2020, 07:48 Znao sam da je prava. Osetiš. Mogao bi da ležiš sa njom danima. Samo ležiš. Dišeš. Ćutiš. Ne praviš ni jedan jedini pokret. Osim onoga što spaja usne. Ruke. I duše. Taj pokret ne moraš ni napraviti. Napravi se sam. Diši i slušaj. Tišina odzvanja sve prećutane reči. Pozivnica za raj, pre raja. Neka granica, reklo bi se. Tamo na granici si čekao ovaj trenutak. Poseban. Uz posebnu."

images.jpeg
❤️
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Shadow
Svemirka
Svemirka
Posts: 51608
Joined: 06 Apr 2020, 08:13
Has thanked: 21016 times
Been thanked: 20828 times
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by Shadow » 25 Aug 2020, 06:47

Najviše volim njenu vedrinu.
Puno joj je grlo smijeha, ima ga napretek, visi joj s usana, presipa se, zvoni njime kao na uzbunu protiv zle volje. Ništa joj ne može ni kratak trenutak tuge, tanka sjenka što brzo prolazi, nema na čemu da se zaustavi, nije hrapava, nije ranjava, nema ožiljaka, ne misli šta joj je život dao, a šta oduzeo, ne razmišlja da li ima razloga za veselost: vesela je. To je dar, kao i svaki drugi, nije njena zasluga što ga ima, već što ga krije.
Smijeh joj ne traži razlog izvan sebe, on u njoj vri, i brizga, prirodan kao gejzir, neodoljiv, čist, ne opominje, ne upozorava, nije opterećen ruganjem, ni željom da se čuje, ni prazninom, ima svoju boju i zvuk, i širinu i neki naročiti smisao, liči pomalo na blagotvornu mudrost pretvorenu alhemijom njene nezlobive vedrine u lakoću što oslobađa.
Ali, treba zaslužiti taj smijeh, to je njen poklon onima koje voli, ne zato što ga ona ne cijeni, već što se ne skriva.
Smijemo se, koristim se tim njenim darom, a on se od tog ne iscrpljuje, postaje još puniji, nalazi odjeka.

Tišine

ee9e0e5ecd447c7b05dca81dca635064.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Mirno more

User avatar
Shadow
Svemirka
Svemirka
Posts: 51608
Joined: 06 Apr 2020, 08:13
Has thanked: 21016 times
Been thanked: 20828 times
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by Shadow » 25 Aug 2020, 15:29

Govorio sam mu:Ako ti nije stalo do nje,ne gubi vrijeme uzalud.
Ako te neće,nadi drugu.
Ako je voliš i ako te voli,otmi je.

images.jpeg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Mirno more

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3081 times
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by Chloe » 27 Aug 2020, 09:29

Ljudima ne mogu udahnuti svoju ljubav, i oni ne mogu da mi je vrate. Gledaju me hladno, sumnjičavo odmjeravaju opasnost koja im od mene prijeti i, zatvoreni svakako, zatvaraju se još više, na prvu neočekivanu riječ, na prvi nenaviknut pokret, ili odmah napadaju, braneći se, jer više vole da ubiju nego da strahuju. - Tvrđava
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Shadow
Svemirka
Svemirka
Posts: 51608
Joined: 06 Apr 2020, 08:13
Has thanked: 21016 times
Been thanked: 20828 times
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by Shadow » 03 Sep 2020, 19:22

Da nisam našao tebe, bio bih ljut na život, pa ne bih imao ništa, kao ni sada, ali ne bih znao šta je sreća. Ne bi ti bilo lakše, ali bi meni bilo teže, i to je pravo. Nikad te više neću ostaviti samu, sve što se desi, desiće nam se zajedno.

Image
Mirno more

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3081 times
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by Chloe » 04 Sep 2020, 08:37

Shadow wrote: 03 Sep 2020, 19:22 Da nisam našao tebe, bio bih ljut na život, pa ne bih imao ništa, kao ni sada, ali ne bih znao šta je sreća. Ne bi ti bilo lakše, ali bi meni bilo teže, i to je pravo. Nikad te više neću ostaviti samu, sve što se desi, desiće nam se zajedno.

Image
💞💕
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Shadow
Svemirka
Svemirka
Posts: 51608
Joined: 06 Apr 2020, 08:13
Has thanked: 21016 times
Been thanked: 20828 times
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by Shadow » 07 Sep 2020, 19:32

Postoje tri velike strasti, alkohol, kocka i vlast. Od prve dvije se nekako mogu izlječiti, od treće nikako. Vlast je i najteži porok. Zbog nje se ubija, zbog nje se gine, zbog nje se gubi ljudski lik. Neodoljiva je kao čarobni kamen, jer pribavlja moć… Čovjeka na vlasti podstiču kukavice, bodre laskavci, podržavaju lupeži, i njegova predstava o sebi uvijek je ljepša nego istina. Sve ljude smatra glupim, jer kriju pred njim svoje pravo mišljenje, a sebi prisvaja pravo da sve zna, i ljudi to prihvataju. Niko na vlasti nije pametan, jer i pametni ubrzo izgube razbor, i niko trpeljiv,jer mrze promjenu. Odmah stvaraju vječne zakone, vječna načela, vječno ustrojstvo, i vežući vlast uz boga, učvršćuju svoju moć. I niko ih ne bi oborio, da ne postaju smetnja i prijetnja drugim moćnicima. Ruše ih uvijek na isti način, objašnjavajući to nasiljem prema narodu, a svi su nasilnici, i izdajom prema vladaru, a nikome to ni na um ne pada. I nikoga to nije urazumilo, svi srljaju na vlast, kao noćni leptiri na plamen svijeće.
Mirno more

User avatar
Shadow
Svemirka
Svemirka
Posts: 51608
Joined: 06 Apr 2020, 08:13
Has thanked: 21016 times
Been thanked: 20828 times
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by Shadow » 13 Sep 2020, 08:07

Držim je na rukama, nju i ono treće što se naliva njenom krvlju, kao mali vukodlak, i njišem je polako, polako, da je odvojim od svijeta, od straha, od ružnog sjećanja, da ostanem samo ja, svuda oko nje, u nedogled, kao nebo, kao more, da je prelijem nežnošću što vri u meni kao vrutak.
Ne boj se, kažem.
Volim te, kažem.
Ko nam šta može, kažem.
Image
Mirno more

User avatar
toxic
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20588
Joined: 26 Jul 2016, 15:22
Location: My Own World
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by toxic » 22 Oct 2020, 15:53

:srce

A opet sam bio srećan: nećemo biti bogati u novcu, ali ćemo biti najbogatiji u ljubavi; ne bojim se života ni ljudi, bojim se samo da me se tvoje srce ne zasiti; bio sam sam, sad imam svoj svijet, kao da sam osvojio svoju planetu; spriječiću svakoga ko htjedne da prodre u naše carstvo, da ne bi ugrozio naš mir.

Tvrđava
𝗪𝗲'𝗿𝗲 𝗔𝗹𝗹 𝗠𝗮𝗱 𝗛𝗲𝗿𝗲

User avatar
Shadow
Svemirka
Svemirka
Posts: 51608
Joined: 06 Apr 2020, 08:13
Has thanked: 21016 times
Been thanked: 20828 times
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by Shadow » 23 Oct 2020, 21:39

Šteta što svoju neistrošenu nježnost nisam dao ma kome, roditeljima, bratu, drugoj ženi.
Mirno more

User avatar
Belay Queen
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9386
Joined: 02 Dec 2018, 21:42
Has thanked: 101 times
Been thanked: 142 times
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by Belay Queen » 03 Dec 2020, 12:49

Image
Panta rei...

User avatar
Shadow
Svemirka
Svemirka
Posts: 51608
Joined: 06 Apr 2020, 08:13
Has thanked: 21016 times
Been thanked: 20828 times
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by Shadow » 03 Dec 2020, 19:37

"Mislio sam da sam savladao sitne slabosti u sebi,
ali one ne nestaju tako lako i nisu tako sitne..."

Image
Mirno more

User avatar
Shadow
Svemirka
Svemirka
Posts: 51608
Joined: 06 Apr 2020, 08:13
Has thanked: 21016 times
Been thanked: 20828 times
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by Shadow » 29 Dec 2020, 10:30

"Ali ja sam uvijek više volio biti prevaren, nego pokvaren, više sam volio da ispadnem naivan, nego surov.”

Image
Mirno more

Post Reply

Return to “Književnost i jezik”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests