Meša Selimović

Poezija, proza, pisci, pravopis, povijest jezika, dijalekti, lokalizam.
User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by Mutevelija » 03 Nov 2018, 20:00

"Meša Selimović: O vlasti Postoje tri velike strasti, alkohol, kocka i vlast. Od prve dvije se nekako može izliječiti, od treće nikako. Vlast je i najteži porok. Zbog nje se ubija, zbog nje se gine, zbog nje se gubi ljudski lik. Neodoljiva je kao čarobni kamen, jer pribavlja moć. Ona je duh iz Aladinove lampe, koji služi svakoj budali koja ga drži. Odvojeni, ne predstavljaju ništa; zajedno, kob su ovog svijeta. Poštene i mudre vlasti nema, jer je želja za moći bezgranična.
Čovjeka na vlasti podstiču kukavice, bodre laskavci, podržavaju lupeži, i njegova predstava o sebi uvijek je ljepša nego istina. Sve ljude smatra glupim, jer kriju pred njim svoje pravo mišljenje, a sebi prisvaja pravo da sve zna, i ljudi to prihvataju. Niko na vlasti nije pametan, jer i pametni ubrzo izgube razbor, i niko trpeljiv, jer mrze promjenu. Odmah stvaraju vječne zakone, vječna načela, vječno ustrojstvo, i vežući vlast uz boga, učvršćuju svoju moć. I niko ih ne bi oborio, da ne postaju smetnja i prijetnja drugim moćnicima. Ruše ih uvijek na isti način, objašnjavajući to nasiljem prema narodu, a svi su nasilnici, i izdajom prema vladaru, a nikome to ni na um ne pada. I nikoga to nije urazumilo, svi srljaju na vlast, kao noćni leptiri na plamen svijeće.

Jesu li sve bosanske valije zatvorene, protjerane ili pobijene? I čitava njihova svita. A uvijek dolaze novi, i dovode svoju svitu, i ponavljaju gluposti svojih prethodnika, jer drukčije ne mogu. I tako, ukrug, neprestano. Bez hljeba narod može ostati, bez vlasti neće. Oni su bolest na narodnom tijelu, kao guke. Kad jedna guka otpadne, izraste druga, možda grđa. Ne možete bez nas, kažu nam, razbojnici bi se namnožili, neprijatelj bi nas napao, nered bi u zemlji nastao. A ko drži ovu zemlju, ko je hrani, ko brani? Narod. A oni nas globe, kažnjavaju, zatvaraju, ubijaju. I još natjeraju naše sinove da to čine. Oni bez vas ne mogu, vi bez njih morate. Njih je malo, nas je mnogo. Samo da prstom maknemo, koliko nas ima, te žgadije ne bi bilo. I učinit ćemo to, braćo moja satrvena, čim odrastu pravi ljudi koji neće dopustiti da im vampiri sjede za vratom."
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Cvrle
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12685
Joined: 14 Oct 2015, 15:08
Mood:
Has thanked: 5 times
Been thanked: 12 times
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by Cvrle » 04 Nov 2018, 07:09

"Zivot je san...
Je li to on rekao?
Ne, nije. On i ne zna da je zivot san.
Nikoga nema, a receno je. Nije zaspao da bi mogao usniti te rijeci.
Je li to dio nekog davno izrecenog razgovora sto ga je kamen zapamtio? Je li to odjek odlutalih i opet vracenih rijeci? Ili je necije buduce govorenje, otkinuto od cjeline, ili tek zaceto? Ili je palo u ovaj prostor odnekud izdaleka, odbilo se od neba? Ili nije ni postojalo?
Jeste, cuo je to negdje, mozda u sebi, kao smirenu ili uplasenu misao, kao jato prhnulih ptica.
Zivot je san..."

"Ostrvo" Mesa S.
Poput nekog starog kopača zlata, moraš se pomiriti s time da trebaš iskopati mnogo pijeska iz kojeg ćeš poslije strpljivo isprati nekoliko sićušnih komadića zlata

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by Heidi » 04 Nov 2018, 14:44

Ja malo listam Tvrdjavu, pozeljela :hihi

Krivi smo mi, svi. Kadija ima pravo. Samo kadija ne kaže zašto smo krivi. Zato što nam je svejedno, ništa nas se ne tiče osim nas samih, suviše mislimo na svoju korist i na dobra ovog svijeta. Čudimo se što nam niko ništa nije rekao, što su ga ljudi krili. A ja se vidite, ne čudim. Zašto bi nam rekli? Kakve mi veze s narodom imamo? Malo, i sve manje. Granica se uspostavlja između nas i naroda, preko granice šaljemo samo pandure. Ovo nije jedna država, mi stvaramo svoju, narod svoju. Između tih dviju država nema mnogo prijateljskih odnosa. I ne krivicom naroda. Krivica je u nama, našoj oholosti, sebičnosti, bezobzirnosti, u hiljadu glupih navika bez kojih ne možemo zamisliti život. Jedino sebi zadržavamo pravo da mislimo, da ukazujemo na put kojim treba ići, da određujemo krivice i kazne. A Kur'an kaže: Sve rješavajte zajedno, u dogovoru! Mi smo iznevjerili Kur'an. Iznevjerili smo i običnu pamet, jer se ne trudimo da dobro uradimo ono što smo proglasili svojim pravom. Rđavo mislimo, jer smo izdvojeni, pokazujemo pravac put neprohodnih trnjaka a ne put širokih džada, nepravedno određujemo kazne a još nepravednije krivice. Eto zašto je jedan buntovnik mogao govoriti ljudima toliko vremena a da mi to ne znamo. Narod ga je sakrio, zar vam nije jasno? A mi sad tražimo još veću strogost, zahtijevamo bezobzirniju surovost, hoćemo strahom da uvedemo red. Je li to ikome dosad uspjelo? Jeste li kadgod pomislili, po čemu će nas narod zapamtiti? Po strahu koji sijemo? Po bezobzirnosti kojom se branimo? Po teškom životu o kojem se ne brinemo? Po praznim riječimo koje prosipamo? Takmičili ste se ovdje ko će težu prijetnju izreći, ko će crnje nasilje tražiti, ko će stroži zakon predložiti. A niko ne pomisli na naše greške, niko ne pomenu dublje razloge naših nevolja, niko se ne začudi što ovakvih pojava nije bilo i ranije, što ih nije bilo više.
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by KOMESAR » 13 Nov 2018, 20:13

Sirotinja ne bira, već čini što mora, sastavljajući kraj s krajem.

Meša Selimović,
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by Chloe » 18 Nov 2018, 23:53

"Ne treba čovjek da se pretvori u svoju suprotnost. Sve što u njemu vrijedi, to je ranjivo. Možda nije lako živjeti na svijetu, ali ako mislimo da nam ovdje nije mjesto, bit će još gore. A željeti snagu i bezosjećajnost znači svetiti se sebi zbog razočarenja. I onda, to nije izlaz, to je dizanje ruku od svega što čovjek može da bude. Odricanje svih obzira je prastari strah, davna suština ljudskog bića koje želi moć, jer se boji."

- Derviš i smrt -
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by dadojović » 24 Nov 2018, 20:15

"Uhvatili su junaka iz jedinih pravih priča,dječijih,koga stvara čista mašta,a pamti zrela starost.Srušili su ljudske snove.Jači su od bajki."
Meša Selimović,Derviš i smrt.

Navedeni odlomak nije zasigurno ni najljepši,ni najromantičniji citat Meše Selimovića.Našlo bi se u njegovoj veličanstvenoj jezičnoj riznici i puno dubokoumnijih i poznatijih navoda iz njegovoga rijetkog,magijskog opusa.Ali zadrži jednu veliku,važnu poruku.Jednu osudu.Glasno upozorenje.Naime,govoreći o "ubicama bajki" Meša misli na vlast.Na vlastodršce.Zakonodavce koji kreiraju i sprovode zakone,često i samo svojom voljom i hirovima.Misli na one koji odlučuju o svakom živom biću na zemlji.

A ovaj vapaj,krik beznađa,upravo upozorava koliko ti vlastodršci mogu biti bešćutni,nemilosrdni u svojoj do-sržnoj izopačenosti i pokvarenosti.I bilo da je riječ o demokratskim putem izabranim vladarima,monarhiji,diktaturi;svejedno da li su na vlast došli legalno izabrani,većim brojem listića u sjajni,biračkim kutijama ili su se vlasti dograbili vojnim pučem ili prevratom,od sviju njih nam prijeti ta ista opasnost,

Opasnost,da nam svojom ohološću,svojom brutalnošću,sklonošću korupciji ili samo glupošću nanesu veliko zlo.A sve kako bi sačuvali i zadržali svoje pozicije moći.I od tud,ovaj Mešin vapaj,doduše izrečen kroz naraciju glavnoga lika Ahmeda Nurudina.Vapaj pun beznađa jer konstatira da su vladari moćniji eto i od bajki,i toliko oholi i neosjetljivi da su kadri uopće se sukobljavati sa bajkama..Dakako bajka je duboka metafora.Riječ je o čistim,poštenim,ljudima i djelima..
Taj krik upozorenja nesmijemo olako shvaćati,i smatrati ga tek i osudom i obračunom sa nekom fiktivnom,nepostojećom vlasti.Vlasti čija moć i ovlasti završavaju unutar korica knjige.Moramo znati da iz svakog kutka na nas vrebaju neki naši,stvarni vlastodršci,koji su jednako tako spremni i kadri ubijati bajke,sve radi svoga samoodržavanja

I zato,ako knjige služe,a sasvim sigurno služe,osim puke zabave ili jednostavnog užitka u ljepoti i čaroliji pisane riječi i za izvlačenje (i usvajanje)pouka onda nam ovaj odlomak daje jednu itekako važnu i značajnu pouku.

I završno,nema puno dvojbe oko kvalitete djela Meše Selimovića.Ni o njegovom značaju i važnosti u bosansko-hercegovačkoj književnosti.Jedina nejasnoća je ta kako je moguće da ovaj književnik nikada nije dobio,zasluženu,Nobelovu nagradu.Valjda su oni iz odbora za dodjelu nagrade mislili kako bi dva Nobela za jednu malu književnost bila previše.
OOO,kako su samo pogriješili.Kako su se samo zajebali....
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by Mala_Mu » 24 Nov 2018, 20:21

"Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto, čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on će počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametnute uslove."

(Derviš i smrt)

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by Mala_Mu » 24 Nov 2018, 20:24

FB_IMG_1543087425894.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by Chloe » 26 Nov 2018, 23:32

" Počinjem ovu svoju priču...da ostane zapis moj, o meni, zapisana muka razgovora sa sobom, s dalekom nadom da će se naći neko rješenje kad bude račun sveden, ako bude, kad ostavim trag mastila na ovoj hartiji što čeka kao izazov.
Ne znam šta će biti zabilježeno, ali će u kukama slova ostati nešto od onga što je bivalo u meni pa se više neće gubiti u kovitlacima magle, kao da i nije bilo ili da ne znam šta je bilo.
Tako ću moći da vidim sebe kakav postajem, to čudo koje ne poznajem, a čini mi se da je čudo što uvijek nisam bio ono što sam sad. "

"Derviš i smrt"
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by KOMESAR » 17 Dec 2018, 22:40

Ostani skroman, ti si samo stvorenje.

M.Selimović
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by Chloe » 25 Dec 2018, 15:44

Do kraja života upoznavat ću ljude, a nikad ih upoznati neću, uvijek će me zbunjivati neobjašnjivošću postupka... :spavanje
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Lanci
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 35715
Joined: 05 Oct 2011, 18:59
Location: Daleko
Has thanked: 91 times
Been thanked: 48 times
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by Lanci » 25 Dec 2018, 15:49

"Vjeruj u sebe. Ne odustaj i ne popuštaj. Čvrsto se drži svojih snova. Ignoriši one koji te pokušavaju obeshrabriti. Voli prvo sebe, jer ne možeš pomoći drugima ako prvo ne voliš sebe. Otvori oči i gledaj stvari kakve su one zaista. Pokušavaj, nije važno koliko teško izgleda. Biće bolje. Razmotri stvari iz svakog ugla. Upoznaj sebe, jer to je najbolji način da upoznaš druge. I nikada nemoj prestati da se nadaš."

(Ostrvo)
I keep my personal life private,so don’t think you know me!
You know what I allow you to know.

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by Mala_Mu » 02 Feb 2019, 20:00

"Sve bi se u životu moglo izdržati za kratko, i da budeš dobar, i hrabar, i pažljiv, ali život ne traje kratko, a ništa ne može postati teško kao obaveza koju sam sebi nametneš u jednom času slabosti ili oduševljenja. Stid te da odustaneš, muka da istraješ, a nemaš koga da psuješ, jer si sam sebe natovario."

(Tvrđava)

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by Čupava » 11 Feb 2019, 23:40

Trebalo bi ubijati prošlost sa svakim danom što se ugasi. Izbrisati je kako ne bi boljela. Lakše bi se podnosio dan što traje, ne bi se mjerio onim što više ne postoji. Ovako se miješaju utvare i život, pa nema ni čistog sjećanja ni čistog života.
.

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by Čupava » 11 Feb 2019, 23:45

* Ne menjaj svoju prirodu. Neki jure za srećom, drugi je stvaraju. Kada ti život stvori hiljadu razloga za plakanje, pokaži mu da imaš hiljadu razloga za osmeh.
.

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by Mala_Mu » 15 Feb 2019, 21:51

"Čudan svijet, ogovara te a voli, ljubi te u obraz a mrzi te, ismijava plemenita djela a pamti ih kroz mnoge pasove, živi i nadom i sevapom i ne znaš šta nadjača i kada. Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni, i sve između toga. A povrh svega, moji su i ja sam njihov, kao rijeka i kaplja, i sve ovo što govorim, kao da o sebi govorim."

(Derviš i smrt)

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by Chloe » 20 Feb 2019, 23:15

Sad sam shvatio: to je prijateljstvo, ljubav prema drugome. Sve drugo može da prevari to ne može. Sve drugo može da izmakne i ostavi nas puste, to ne može, jer zavisi od nas. Ne mogu da mu kažem: budi mi prijatelj. Ali mogu da kažem, biću ti prijatelj.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by Heidi » 20 Feb 2019, 23:18

Ne otvaraj dusu na vjetrometini.
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by Mala_Mu » 25 Feb 2019, 21:25

"Ne treba čovjek da se pretvori u svoju suprotnost. Sve što u njemu vrijedi, to je ranjivo. Možda nije lako živjeti na svijetu, ali ako mislimo da nam ovdje nije mjesto, biće još gore. A željeti snagu, i bezosjećajnost, znači svetiti se sebi zbog razočarenja. I onda, to nije izlaz, to je dizanje ruku od svega što čovjek može da bude."

(Derviš i smrt)

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by Chloe » 07 Mar 2019, 09:26

"I uvijek sve odgađamo, kao u strahu od rješenja. Ovako je mogućnost, cvjetanje, prostranstvo želje. Sve je tu moguće, sve je pred nama.
A kad pređemo tu granicu, naći ćemo se na čvrstom tlu tačno određenog odnosa i obaveza kojih se bojim. Samo ona i ja, u uskom kavezu moguće ali nedovoljne nježnosti, omeđeni sobom i osjećanjima koja bi se mogla zaviti, ili koja bismo pokazivali da ne bude sasvim mučno. Samo ona i ja, bez svjetla, bez neomeđenih širina, koje nas draže kao mogućnost…
I ne znam šta je jače, šta je važnije, i zato se ispitujemo i čekamo. Bez ikakve logike, dirnut sam što osjećam da sam joj potreban i što me gleda drukčije nego ikoga drugog, a baš toga se bojim. Žao bi mi bilo da joj nanesem bol, a sigurno bi tako bilo. Ili vrlo vjerovatno. Užasavaju me obaveze, mogle bi da budu mučne, a privlači me što ih ona nudi. To rađa nadmoćnost, koja može da bude surova, ali i velikodušna: čuvam se i jednog i drugog…"

-Tišine
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

Post Reply

Return to “Književnost i jezik”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests