Meša Selimović

Poezija, proza, pisci, pravopis, povijest jezika, dijalekti, lokalizam.
Post Reply
Gorshtak
Status: Offline

Meša Selimović

Post by Gorshtak » 24 Mar 2010, 20:22

Sasvim sigurno,nas najbosanskiji pisac..
To se vidi po svakoj njegovoj recenici.. Sve su mu recenice toliko znalacke u
kontekstu poznavanja zemlje i naroda,da covjeku cisto pamet stane..
Njegove recenice prodiru duboko u dusu bosanskog covjeka.. Samimi tim i
u sustinu svih desavanja u BiH i u dusi tog covjeka.. Svaki bosanac ima
Bosnu u sebi i to je taj fenomen.. Nisam siguran da li postoji takav narod,
negdje u svijetu.. Postoje patrioti u svakom narodu ali ovo je nesto drugo..
nesto sto je originalno u odnosu na bilo ciji patriotizam..
Mesa je to sve shvatao i to se jasno razaznaje u njegovim romanima..
Obicno ljudi se pitaju,kakva je razlika izmedju Tvrdjave i Dervis i smrt..
pa to i jeste sustina onog sto zelim reci.. Dvije knjige a dva bitno razlicita pogleda
na sve stvari iz dvije razlicite duse..ali obje su ipak u potpunosti bosanske..
U tome je velika slicnost i ujedno velika razlicitost ta dva romana...

Da pojasnim o tome..

Nurudin (Dervis i smrt),sam traga za istinom i na tom putu,
od dervisa,prerasta u pobunjenika.. Ali opet,prvenstveno je pobunjenik u sebi..
i protiv svojih dotadasnjih nacela i vjerovanja. Kao da zeli pobjediti prvo sebe jer vjeruje da je to najveca pobjeda.. Covjek je cija je licnost u potpunosti uskladjena sa vjerovanjem i predavanjem u vjerovanju.. Sve dok do njegovog srca,ne dopre ono sasvim ljudsko osjecanje za ucinjenu nepravdu. Tad nastaju pobune i borbe u njemu.. Podijeljen je na dva svijeta.. duhovni (ljubav prema Bogu) i humanisticki (ljubav prema covjeku) .. Trebalo bi da se ta dva svijeta savrseno uklapaju u vjerovanjima i jednih i drugih.. Kroz Nurudinovu licnost,mozemo pratiti da li je to tako i sta Mesa misli o tome..
Za razliku od Nurudina,Ahmed Sabo (Tvrdjava),nije isao putem duhovnosti.. Obicni je bosanac sa bosanskim srcem i shvatanjima.. On ne vodi borbe u sebi.. Zeli izmjeniti sredinu u kojoj zivi.Uciniti je boljom,obracunati se sa licemjerjem i malogradjanstinom. Ahmed Sabo i ne pokusava u potpunosti,predati se vjeri.. On trazi drugi put.. Put do materijalnog boljitka svoje sredine (BiH moze se tako shvatiti) u kojem bi bilo mjesta za sve pod suncem. Veliki je patriota.Isao u Rusiju da ratuje.. Nurudin nije.. Nurudin je dervis-duhovnjak.. Njihovi putevi su razliciti i sve sto im je zajednicko,jeste borba protiv zla ma gdje se ono nalazilo.. Moze se reci da je Mesa namjerno i postavio ovakve likove u romanima.. Jedan se bori u sebi a drugi oko sebe.. Po principu "mijenjaj sebe ako zelis promjeniti ljude".. Naravno,tu je i njihova zajednicka borba protiv ideologije.. I opet,Nurudin,kao dio toga,bori se u sebi i preispituje svoje vjerovanje a Sabo koji nosi dosta obiljezja materijalnog idealiste,neprijateljska shvatanja trazi oko sebe a u sebi rijetko..



Sta vi mislite o Mesi Selimovicu i njegovim djelima??
Vjerujem da bi diskusije o Mesi bile zanimljive.. Toliko briljantan pisac
sasvim sigurno,ostavlja dubok trag u mislima citaoca..

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: Mesa Selimovic

Post by Ideja » 28 Mar 2010, 15:01

Pročitala sam većinu njegovih djela a "Tvrdjavu" i "Derviš i smrt" više puta. Čitajuči ih uvijek pronalazim nešto novo, nešto posebno, slućeno i neslućeno, o našem društvu i sebi samoj. Po meni on je najznačajniji pisac na ex yu prostoru. Jeste da je Andrić nobelovac i njegova djela su mi takodjer draga, ali sa Mešom se ne može porediti, barem ne u mojim očima.
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

Gorshtak
Status: Offline

Re: Mesa Selimovic

Post by Gorshtak » 28 Mar 2010, 23:49

sanguine wrote:Pročitala sam većinu njegovih djela a "Tvrdjavu" i "Derviš i smrt" više puta. Čitajuči ih uvijek pronalazim nešto novo, nešto posebno, slućeno i neslućeno, o našem društvu i sebi samoj. Po meni on je najznačajniji pisac na ex yu prostoru. Jeste da je Andrić nobelovac i njegova djela su mi takodjer draga, ali sa Mešom se ne može porediti, barem ne u mojim očima.

I ja mislim tako.. Mesa je nekako pisac zivota i nade.. Ipak je takav.. Za razliku od turobnog Andrica i njegovih ne bas veselih boja i prica.. Osim toga,Mesa je i emotivniji.. U njegovim djelima,ljubav je vrlo vazan faktor..dok je kod Andrica,ona nekako zatomljena..ponekad i usputna.. Velika je razlika izmedju njih.. Ali sve u svemu,takvi se radjaju,bar kad je prostor ex juge u pitanju,samo u BiH..

User avatar
merylin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4572
Joined: 30 Mar 2010, 13:22
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Mesa Selimovic

Post by merylin » 28 Apr 2010, 16:27

Nisam stigla napisati prije, nažalost... 25.04 bilo je 100-tinu godina od rođenja Meše Selimovića!!!

Sva njegova napisana djela:

"Uvrijeđeni čovjek" (1947.),
"Prva četa" (1950.),
"Tuđa zemlja" (1957.), - pročitala
"Noć i jutra" (1958.),
"Tišine" (1961.),
"Magla i mjesečina" (1965.), - pročitala
"Eseji i ogledi" (1966.),
"Derviš i smrt" (1966.), - pročitala 4 puta
"Za i protiv Vuka" (1967.),
"Pisci, mišljenja, razgovori",
"Tvrđava" (1970.), - pročitala
"Djevojka crvene kose" (1970.), - pročitala
"Sabrana djela" (1970.),
"Ostrvo" (1974.),
"Sjećanja" (1976.), - pročitala
"Ketten a szigeten" (1976.),
"Krug" (1983., nedovršeni roman). - pročitala

Svako njegovo djelo je vrijedno pročitati...zaista...
Give a girl the right shoes,and she can conqer the world!
Marilyn Monroe

User avatar
merylin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4572
Joined: 30 Mar 2010, 13:22
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Mesa Selimovic

Post by merylin » 07 Dec 2010, 12:34

ISKUSTVO ME NAUCILO...


Iskustvo me naucilo da ono sto se ne moze objasniti samome sebi, treba govoriti drugome. Sebe mozes obmanuti nekim djelom slike koji se nametne, tesko izrecivim osjecanjem, jer se skriva pred mukom saznavanja i bjezi u omaglicu, u opijenost koja ne trazi smisao. Drugome je neophodna tacna rijec, zato je i trazis, osjecas da je negdje u tebi, i lovis je, nju ili njenu sjenku, prepoznajes je na tudjem licu, u tudjem pogledu, kad pocne da shvata. Slusalac je babica u teskom porodjaju rijeci. Ili nesto jos vaznije. Ako taj drugi zeli da razumije.


Mesa Selimovic, Tvrdjava



TRI VELIKE STRASTI


...postoje tri velike strasti, alkohol, kocka i vlast. Od prve dvije ljudi se nekako mogu izlijeciti, od trece nikako. Vlast je najveci porok. Zbog nje se gine, zbog nje se gubi ljudski lik. Neodoljiva je, kao carobni kamen, jer pribavlja moc. Ona je duh iz Aladinove lampe, koji sluzi svakoj budali koja ga drzi. Odvojeni ne predstavljaju nista; zajedno, kob su ovog svijeta. Postene i mudre vlasti nema, jer je zelja za moc bezgranicna. Covjeka na vlasti podsticu kukavice, bodre laskavci, podrzavaju lupezi, i njegova predstava o sebi uvijek je ljepsa nego istina...


Mesa Selimovic, Tvrdjava
Give a girl the right shoes,and she can conqer the world!
Marilyn Monroe

User avatar
odysseus
Na probnom
Na probnom
Posts: 73
Joined: 04 Dec 2010, 00:31
Location: Ni na nebu,ni na zemlji ...
Status: Offline

Re: Mesa Selimovic

Post by odysseus » 08 Dec 2010, 00:01

Meni je Mesa ubjedljivo najbolji(najdrazi)pisac!!!
A ovo mi je najdrazi citat od njega:
"Postoji muka odlucivanja,kao i muka cekanja,a svijet je zatvoren i otkriva se tek kad udjemo u igru,kad ostvarujemo mogucnosti.
Ni za jednu zivotnu stazu ne postoji vodic,svaka je neispitana,neponovljiva,zato je u zivotu avantura pravilo,a ne izuzetak,jer je putovanje kroz neispitane predjele,koje niko poslije nas ne moze ponoviti,sve se staze potiru,uvijek se stvara nova konfiguracija,uvijek se ukazuje drugi pejzaz,druga klima,za svakog posebno.
Zato moram da budem svoj vlastiti vodic,prvi i posljednji putnik na putu kojim samo ja mogu proci."
Mesa Selimovic-Tisine
..."jer covjek se ne radja...covjek se postaje!"

User avatar
Cici
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2732
Joined: 24 Oct 2010, 05:57
Location: Mostar
Status: Offline

Re: Mesa Selimovic

Post by Cici » 08 Dec 2010, 01:17

[media]hL7JWEdjPx0[/media]
Onima koji su mi se smijali,hvala... Bez njih ne bih plakala... Onima koji me nisu mogli voljeti,hvala... Bez njih ne bih upoznala pravu ljubav... Onima koji su povrjedili moja osjecanja,hvala... Bez njih ne bih znala da ih imam... Onima koji su me ostavili,hvala... Bez njih ne bih otkrila sebe.... Ali onima koji su mislili da necu uspeti- Njima najvise zahvaljujem, jer bez njih ne bih ni pokusala....

User avatar
odysseus
Na probnom
Na probnom
Posts: 73
Joined: 04 Dec 2010, 00:31
Location: Ni na nebu,ni na zemlji ...
Status: Offline

Re: Mesa Selimovic

Post by odysseus » 08 Dec 2010, 01:31

"Ali da ne pominjem ono sto ce doci kad bude potrebno.Bice vremena za sve.Na koljenu mi je hartija koja mirno ceka da primi moj teret,ne skidajuci ga s' mene i ne osjecajuci ga sama,predamnom je duga noc bez sna,i mnoge duge noci,na sve cu stici,sve cu uciniti sto moram ...Kad dodje vrijeme,i zelja da se kazu druge,i one ce doci na red.Osjecam kako stoje nagomilane u magazama moga mozga,i vuku jedna drugu,jer su povezane,nijedna ne zivi sama za sebe,a opet ima reda u toj guzvi,i uvijek jedna,ne znam kako,iskace izmedju drugih,i izlazi na svjetlo,da se pokaze..."
Mesa Selimovic-Sjecanja
..."jer covjek se ne radja...covjek se postaje!"

User avatar
Cici
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2732
Joined: 24 Oct 2010, 05:57
Location: Mostar
Status: Offline

Re: Mesa Selimovic

Post by Cici » 08 Dec 2010, 01:48

[media]h1QrIsoNprg&feature=related[/media]
Onima koji su mi se smijali,hvala... Bez njih ne bih plakala... Onima koji me nisu mogli voljeti,hvala... Bez njih ne bih upoznala pravu ljubav... Onima koji su povrjedili moja osjecanja,hvala... Bez njih ne bih znala da ih imam... Onima koji su me ostavili,hvala... Bez njih ne bih otkrila sebe.... Ali onima koji su mislili da necu uspeti- Njima najvise zahvaljujem, jer bez njih ne bih ni pokusala....

User avatar
Sanjarko
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2498
Joined: 25 Jun 2010, 16:03
Location: Wien-Dubrovnik
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Mesa Selimovic

Post by Sanjarko » 08 Dec 2010, 01:58

Meni se dopala Tvrdjava...jos mi draza jer sam ju dobila na poklon od meni drage osobe :grle
Ne gledamo crte sa dlana netko zivi zivot a netko ga sanja

User avatar
odysseus
Na probnom
Na probnom
Posts: 73
Joined: 04 Dec 2010, 00:31
Location: Ni na nebu,ni na zemlji ...
Status: Offline

Re: Mesa Selimovic

Post by odysseus » 08 Dec 2010, 02:05

"Sto ima vise svetih sklonista iza kojih se ljudi kriju,sve je vise prostora za ljudsko zlo.Covjek uvijek izmisli razlog izvan sebe,da bi se oslobodio odgovornosti i krivice.To je podsticaj na za jednicku neodgovornost.
Tesko covjecanstvu dok je tako..."
Mesa Selimovic-Tvrdjava
..."jer covjek se ne radja...covjek se postaje!"

User avatar
odysseus
Na probnom
Na probnom
Posts: 73
Joined: 04 Dec 2010, 00:31
Location: Ni na nebu,ni na zemlji ...
Status: Offline

Re: Mesa Selimovic

Post by odysseus » 12 Dec 2010, 10:56

..."Bez potrebe je mucio i sebe i nju-trebalo je da nadje zenu s' kojom se nikada nece rastati.Ili da zivi sam.
Ni haljinu ne valja krpiti,a kamoli ljubav.Bolje je otici.Ti bi otisla?Otisla bih.Zato sto me ne volis?Zato sto te volim."
-Tvrdjava-(dijalog:Ahmet Sabo-Tijana)
..."jer covjek se ne radja...covjek se postaje!"

User avatar
odysseus
Na probnom
Na probnom
Posts: 73
Joined: 04 Dec 2010, 00:31
Location: Ni na nebu,ni na zemlji ...
Status: Offline

Re: Mesa Selimovic

Post by odysseus » 13 Dec 2010, 23:20

"Hiljadu necijih srecnih casaka bice kao ovaj,ali ovaj nikada vise.Hiljadu tudjih ljubavi bice kao ova,ali ova nikada vise.
Nikada:jedina konacnost."

"Zar smo svi zli?
Svi.Neko manje,neko vise.Ali svi."

"Zena vise voli njeznu rijec,makar bila i glupa,nego pametnu,ako je gruba."

-Tvrdjava-
..."jer covjek se ne radja...covjek se postaje!"

User avatar
Cici
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2732
Joined: 24 Oct 2010, 05:57
Location: Mostar
Status: Offline

Re: Mesa Selimovic

Post by Cici » 14 Dec 2010, 07:45

Covjek treba da se odrekne svega sto bi mogao da zavoli , jer su
gubitak i razocarenja neizbjezni. Moramo se odreci ljubavi da je ne
izgubimo. Moramo uništit svoju ljubav, da je ne unište drugi. Moramo se
odreci svakog vezivanja, zbog moguceg zaljenja....
M. Selimović
Onima koji su mi se smijali,hvala... Bez njih ne bih plakala... Onima koji me nisu mogli voljeti,hvala... Bez njih ne bih upoznala pravu ljubav... Onima koji su povrjedili moja osjecanja,hvala... Bez njih ne bih znala da ih imam... Onima koji su me ostavili,hvala... Bez njih ne bih otkrila sebe.... Ali onima koji su mislili da necu uspeti- Njima najvise zahvaljujem, jer bez njih ne bih ni pokusala....

User avatar
Cici
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2732
Joined: 24 Oct 2010, 05:57
Location: Mostar
Status: Offline

Re: Mesa Selimovic

Post by Cici » 14 Dec 2010, 07:49

A opet bio sam srecan:
necemo biti bogati u novcu,ali cemo biti najbogatij u ljubavi,
ne bojim se zivota ni ljudi, bojim se samo da me se tvoje srce ne zasiti,
bio sam sam,sad imam svoj svijet,ko da sam osvojio svoju planetu, sprijecicu svkoga koga ko htjedne da prodre u nase carstvo, da ne bi ugrozio nas mir ...
Onima koji su mi se smijali,hvala... Bez njih ne bih plakala... Onima koji me nisu mogli voljeti,hvala... Bez njih ne bih upoznala pravu ljubav... Onima koji su povrjedili moja osjecanja,hvala... Bez njih ne bih znala da ih imam... Onima koji su me ostavili,hvala... Bez njih ne bih otkrila sebe.... Ali onima koji su mislili da necu uspeti- Njima najvise zahvaljujem, jer bez njih ne bih ni pokusala....

User avatar
Cici
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2732
Joined: 24 Oct 2010, 05:57
Location: Mostar
Status: Offline

Re: Mesa Selimovic

Post by Cici » 14 Dec 2010, 19:42

Od svoje muke nisam uspijevao da stvorim ni veliki bol ni veliku misao. Rođen sam, izgleda, za sitne stvari, kao i većina ljudi, i nije mi žao što je tako.

Pošten sam koliko mogu, nikome ne želim suviše zla, htio bih da ljude više volim nego što ih žalim, molim se da mimo mene prođe ono što me se ne tiče.

Mesa Selimovic - Tvrđava
Onima koji su mi se smijali,hvala... Bez njih ne bih plakala... Onima koji me nisu mogli voljeti,hvala... Bez njih ne bih upoznala pravu ljubav... Onima koji su povrjedili moja osjecanja,hvala... Bez njih ne bih znala da ih imam... Onima koji su me ostavili,hvala... Bez njih ne bih otkrila sebe.... Ali onima koji su mislili da necu uspeti- Njima najvise zahvaljujem, jer bez njih ne bih ni pokusala....

User avatar
Cici
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2732
Joined: 24 Oct 2010, 05:57
Location: Mostar
Status: Offline

Re: Mesa Selimovic

Post by Cici » 14 Dec 2010, 19:44

Ljubav je žrtva i nasilje, nudi i zahtijeva, moli i grdi. Ova žena, cio moj svijet, potrebna mi je da joj se divim i da nad njom osjetim svoju moć.

Mesa Selimovic - Tvrđava
Onima koji su mi se smijali,hvala... Bez njih ne bih plakala... Onima koji me nisu mogli voljeti,hvala... Bez njih ne bih upoznala pravu ljubav... Onima koji su povrjedili moja osjecanja,hvala... Bez njih ne bih znala da ih imam... Onima koji su me ostavili,hvala... Bez njih ne bih otkrila sebe.... Ali onima koji su mislili da necu uspeti- Njima najvise zahvaljujem, jer bez njih ne bih ni pokusala....

User avatar
Cici
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2732
Joined: 24 Oct 2010, 05:57
Location: Mostar
Status: Offline

Re: Mesa Selimovic

Post by Cici » 14 Dec 2010, 19:46

... život je zanimljivo rvalište u kojem jedni padaju, drugi pobjeđuju, a ne zato što su gluplji ili pametniji, već zato što su jedni nespretni, drugi lukavi. Nespretne ne treba žaliti, bili bi surovi kao i oni drugi, samo kad bi ih slučaj ili sreća bacili nekome na leđa. Ne treba se uzbuđivati ni zbog čega, i najbolje se svemu smijati, i paziti da ne dođes pod žrvanj. Ako nećes da budeš odozgo, pričuvaj se da ne budeš odozdo, i živi kako ti je volja.

Mesa Selimovic - Tvrđava
Onima koji su mi se smijali,hvala... Bez njih ne bih plakala... Onima koji me nisu mogli voljeti,hvala... Bez njih ne bih upoznala pravu ljubav... Onima koji su povrjedili moja osjecanja,hvala... Bez njih ne bih znala da ih imam... Onima koji su me ostavili,hvala... Bez njih ne bih otkrila sebe.... Ali onima koji su mislili da necu uspeti- Njima najvise zahvaljujem, jer bez njih ne bih ni pokusala....

User avatar
Cici
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2732
Joined: 24 Oct 2010, 05:57
Location: Mostar
Status: Offline

Re: Mesa Selimovic

Post by Cici » 14 Dec 2010, 19:47

Ništa čovjeku nije važnije od svog mira i od sreće koju sâm stvori. Zato je treba čuvati, tu svoju sreću, opkoliti je šančevima, i nikome ne dozvoliti da je ugrozi. Niko drugi neka me se ne tiče, život je surov, ljudi zli, i treba ih držati na odstojanju. Neka budu što dalje od svega što je tvoje i što ti je drago.

Mesa Selimovic - Tvrđava
Onima koji su mi se smijali,hvala... Bez njih ne bih plakala... Onima koji me nisu mogli voljeti,hvala... Bez njih ne bih upoznala pravu ljubav... Onima koji su povrjedili moja osjecanja,hvala... Bez njih ne bih znala da ih imam... Onima koji su me ostavili,hvala... Bez njih ne bih otkrila sebe.... Ali onima koji su mislili da necu uspeti- Njima najvise zahvaljujem, jer bez njih ne bih ni pokusala....

User avatar
odysseus
Na probnom
Na probnom
Posts: 73
Joined: 04 Dec 2010, 00:31
Location: Ni na nebu,ni na zemlji ...
Status: Offline

Re: Mesa Selimovic

Post by odysseus » 15 Dec 2010, 22:54

"Sad sam shvatio:To je prijateljstvo,ljubav prema drugome.Sve drugo moze da izmakne i ostavi nas puste,to ne moze,jer zavisi od nas.Ne mogu da mu kazem:budi mi prijatelj.Ali mogu da kazem,bicu ti prijatelj.Ali,bilo ovako ili onako,u njegovo prijateljstvo nisam mogao sumnjati.Zavolio sam ga,znam po tome sto mi je postao potreban,sto nisam zamjerio nicemu ma sta da je rekao ili ucinio,i sto mi je sve njegovo postalo vazno.
Ljubav je valjda jedina stvar na svijetu koju ne treba objasnjavati ni traziti joj razloge.Pa ipak to cinim,makar samo zato da jos jednom pomenem covjeka koji je unio toliko radosti u moj zivot.Pitao sam ga jednom,kako to da je bas meni poklonio svoje prijateljstvo.Prijateljstvo se ne bira,ono biva ko zna zbog cega kao ljubav...A nista ja nisam poklonio tebi,vec sebi..."

Mesa Selimovic-Dervis i smrt
..."jer covjek se ne radja...covjek se postaje!"

Post Reply

Return to “Književnost i jezik”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 25 guests