Zašto Bošnjaci govore srpsku verziju jezika?

Poezija, proza, pisci, pravopis, povijest jezika, dijalekti, lokalizam.
User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: zašto bošnjaci govore srpsku verziju jezika

Post by Nole » 01 Feb 2016, 10:27

storm wrote:
Lebowski wrote:Ako Bošnjaci govore srpskim onda to vjerovatno rade i Hrvati, je li Zmaj.. Svi ovi jezici su nastali na isti način, iz naroda uz određene modifikacije, utjecaje.. Totalno nebitna stvar u današnjem svijetu, niko više ne obraća pažnju na to osim balkanskih naroda.

Što se tiče porijekla Bošnjaka isto mi je totalno nebitno koje vjere je bio neki moj predak prije 500 i više godina, bitno je samo onima koji to koriste za osporavanje prava drugima - na jezik, državu, narodnost, teriroriju i za građenje mitova..

Kad bi svi bili čistunci što se tiče genetskog materijala(a nismo) otkrili bi opet da su svačiji preci u jednom historijskom periodu bili nešto drugo.

Ima tih mitova i u bošnjačkom narodu.
Upravo to...i pisao sam o tome.
Kako ja mogu biti siguran, da sam etnički i po krvnim zrncima 100% ovo ili ono :misli
Nakon svih zbivanja na ovim područjima, to je prilično neozbiljno tvrditi.
Osim ako si srbin izgleda :rol
Nisu ni Srbi, već je Sloba hteo vratiti pokrajine pod srpsku vlast jer su obe pokrajine pripadale Srbiji, a onda je Franjo promenio ustav Hrvatske i Srbima u Hrvatskoj ukinuo prava naroda i proglasio ih nacionalnom manjinom....seti se...
i dalje imam prijatelje u svim exyu republikama i pokrajinama...nikog ne napadam , nikog ne branim al mi žao što nismo svi bili jugoslopveni...
:sok BOGATI...ni više ni manje nego pod srpsku vlast....jel ti sebe čitaš :hihi

Pomalo je žao i meni... ne bi bilo rata, stotine tisuća raseljenih, prognanih...deseci tisuća mrtvih, nemjerljiva materijalna šteta, da se složila neka labava konfederacija ( da niste upravo to htjeli što pišeš...svi srbi pod srpsku vlast) daleko bi bolje izašli iz sloma komunizma i sfrj kakva je bila- a propast je bila neminovna, kako ekonomski, tako politički!
Ustav 1974. je oduzeo Srbiji obe pokrajine...Na Kosovu je sve počelo kada je Milošević bio tamo u poseti i kad je nastala tuča između kosovske policije i naroda. Sloba je pokrajine vratio pod okrilje Srbije i ništa vioše. Hrvatska je Srbe izbacila iz Ustava kao narod i napala JNA, a usput je tajno kupovala oružje iz Mađarske i planirala hapšenje oficira JNA, seti se Špegelja!!!
Nisu Srbi razbili Jugoslaviju već Hrvati...

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: zašto bošnjaci govore srpsku verziju jezika

Post by Lebowski » 01 Feb 2016, 10:29

Ali ima u bošnjačkom narodu nešto... ono što je Meša Selimović opisivao.. kao neki osjećaj stida ili šta li, pa neće sebi da prizna ni neke bitne ili nebitne stvari, ili ih previđa.... ima ta šutnja neka.

Npr. činjenica da je veliki broj današnjih Bošnjaka porijeklom iz Srbije i da su oni došli u relativno bliskoj prošlosti.. a onda uporedo svojatanje BiH i da ona treba pripasti onima koji vode porijeklo iz BiH.. nekakvim potomcima drevnih Bogumila.

Totalna zbunjenost oko prošlosti i totalna zbunjenost oko budućnosti.. još se tražimo.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6702 times
Status: Offline

Re: zašto bošnjaci govore srpsku verziju jezika

Post by greeneyes » 01 Feb 2016, 10:29

Svi smo mi bre Srbi, šta se tu perete. :pusa
Samo sabura

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: zašto bošnjaci govore srpsku verziju jezika

Post by Nole » 01 Feb 2016, 10:33

General Aleksandar Vasiljević o naporima KOS da spreči rat u bivšoj SFRJ. Posle filma na TV, Tuđman u Beogradu obećao hapšenje Špegelja
HRVATI se nisu razoružali niti vratili oružje u kasarne JNA kako je „obećano“ 9. januara 1991. Doneto je svega nekoliko desetina cevi vojsci i tako je ponuđena abolicija propala. Prema Kadijevićevom planu, na red je došao šokantni špijunski film. Javnost je trebalo pripremiti za akcije na terenu. Prethodno je 25. januara zakazana vanredna sednica Predsedništva SFRJ i u Beograd su došli Franjo Tuđman, Josip Manolić i Željko Domjan.


Ceo dan se u zgradi Predsedništva razmatralo kako da Hrvati vrate oružje koje su ilegalno nabavili. Sednica je prekinuta radi večere i dnevnika i usledila je „bomba“ sa TV ekrana. Emitovan je snimak koji direktno optužuje Špegelja i vrh HDZ za planiranje zločina prema Srbima i svedoči o postojanju spiskova za likvidaciju i oficira i nepoćudnih.

- Kada je nastavljena sednica, delegacija iz Zagreba je bila potpuno slomljena. Tuđman i družina su se branili da nemaju veze sa Špegeljem i drugim „neodgovornim“ članovima HDZ. Obećano je da će Špegelj odmah biti predan vojnim organima, a da će se oružje vratiti u magacine uz pomoć i kontrolu operativaca Saveznog SUP (tada bio nadležan za teritoriju cele zemlje) - podseća general Vasiljević. - Zagreb je obećao svu „pomoć“ vojsci u hapšenju i procesuiranju „odmetnutih“.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: zašto bošnjaci govore srpsku verziju jezika

Post by storm » 01 Feb 2016, 10:35

ZMAJ wrote: Ustav 1974. je oduzeo Srbiji obe pokrajine...Na Kosovu je sve počelo kada je Milošević bio tamo u poseti i kad je nastala tuča između kosovske policije i naroda. Sloba je pokrajine vratio pod okrilje Srbije i ništa vioše. Hrvatska je Srbe izbacila iz Ustava kao narod i napala JNA, a usput je tajno kupovala oružje iz Mađarske i planirala hapšenje oficira JNA, seti se Špegelja!!!
Nisu Srbi razbili Jugoslaviju već Hrvati...
Nek su vam uzeli....da nisu imali bi danas svoju RS u državi ...gdje se vi naserete odmah si državu pravite :kafa
A jadni srbi u hrvatskoj nenaoružani...praćkama okupirali trećinu RH.... oprostite hrvatima što su se branili :sjedi

izlazim s teme...ne da mi se čitati tvoje pamflete datirane početkom devedesetih :rol

ajde da nemaš internet i razumio bi te ...

i ne prodaji mi se pod jugoslovenom
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: zašto bošnjaci govore srpsku verziju jezika

Post by Nole » 01 Feb 2016, 10:40

storm wrote:
ZMAJ wrote: Ustav 1974. je oduzeo Srbiji obe pokrajine...Na Kosovu je sve počelo kada je Milošević bio tamo u poseti i kad je nastala tuča između kosovske policije i naroda. Sloba je pokrajine vratio pod okrilje Srbije i ništa vioše. Hrvatska je Srbe izbacila iz Ustava kao narod i napala JNA, a usput je tajno kupovala oružje iz Mađarske i planirala hapšenje oficira JNA, seti se Špegelja!!!
Nisu Srbi razbili Jugoslaviju već Hrvati...
Nek su vam uzeli....da nisu imali bi danas svoju RS u državi ...gdje se vi naserete odmah si državu pravite :kafa
A jadni srbi u hrvatskoj nenaoružani...praćkama okupirali trećinu RH.... oprostite hrvatima što su se branili :sjedi

izlazim s teme...ne da mi se čitati tvoje pamflete datirane početkom devedesetih :rol

ajde da nemaš internet i razumio bi te ...

i ne prodaji mi se pod jugoslovenom
Hrvati su napali kasarne JNA svedok sam tog vremena... Hrvati su hteli rat kako bi dobili nezavisnost i proterali srbe iz Hrvatske!!!
Uz pomoć Nemačke i Amerike su to i uradili.
Ne kritikujem ja Hrvate sad već njihovu tadašnju vlast.
Milošević, koji se takođe nije snašao u toj situaciji, je samo smanjio nadležnosti SRPSKIH pokrajina i ništa više.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: zašto bošnjaci govore srpsku verziju jezika

Post by storm » 01 Feb 2016, 10:41

Z4
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: zašto bošnjaci govore srpsku verziju jezika

Post by Nole » 01 Feb 2016, 10:42

Rat u BIH ne pominjem jer tamo je bila ludnica. Jugoslavija se raspala , a Sloba se osećao najjačim!

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: zašto bošnjaci govore srpsku verziju jezika

Post by Nole » 01 Feb 2016, 10:44

storm wrote:Z4
Niko ga nije potpisao ni Tuđman ni Srbi iz Krajine! I kad su ga konačno Srbi potpisali Hrvatska vojslka je napala Krajinu. Al to je 1995. Jugoslavija je razbijana 1990. i 1991. Ne branim Krajišnike no ti pišem ko je GLAVNI KRIVAC za raspad Jugoslavije....FRANJO TUĐMAN!!!

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: zašto bošnjaci govore srpsku verziju jezika

Post by storm » 03 Feb 2016, 07:52

Nole wrote:
storm wrote:Z4
Niko ga nije potpisao ni Tuđman ni Srbi iz Krajine! I kad su ga konačno Srbi potpisali Hrvatska vojslka je napala Krajinu. Al to je 1995. Jugoslavija je razbijana 1990. i 1991. Ne branim Krajišnike no ti pišem ko je GLAVNI KRIVAC za raspad Jugoslavije....FRANJO TUĐMAN!!!
Ti si baš presmiješan :D.
Prvo.. Zar je bitno, da li ga je ft potpisao, kad su ga intelektualci u rsk apriori odbijali?
Malo upotrijebiti logiku u svojim izlaganjima... Ako je rh donijela dotični plan na stol (prihvatila kao osnovu za pregovore), zašto ga ne bi i potpisala? Jel ti potpisuješ ugovore a kupca nema?
Ja mislim o ft sve samo ne lijepo.. Slobin partner.. A zna se tko je ipak glava zbivanja ;)
Opet ispadaš smiješan :oo
Pored "živog" slobe tebi Franjo glavni krivac :hihi
I šta lupetaš opet.. Šta bi potpisali?
august1995?
O da... Tad bi sve potpisali... Nisu bili orni kad je trebalo (januar 1995)... Kad se vidjelo da je kraj priče o rsk onda bi.. Malo sutra :oo

da 90-91 su krenuli mitinzi "istine" ...vaše istine.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: zašto bošnjaci govore srpsku verziju jezika

Post by Nole » 03 Feb 2016, 10:47

storm wrote:
Nole wrote:
storm wrote:Z4
Niko ga nije potpisao ni Tuđman ni Srbi iz Krajine! I kad su ga konačno Srbi potpisali Hrvatska vojslka je napala Krajinu. Al to je 1995. Jugoslavija je razbijana 1990. i 1991. Ne branim Krajišnike no ti pišem ko je GLAVNI KRIVAC za raspad Jugoslavije....FRANJO TUĐMAN!!!
Ti si baš presmiješan :D.
Prvo.. Zar je bitno, da li ga je ft potpisao, kad su ga intelektualci u rsk apriori odbijali?
Malo upotrijebiti logiku u svojim izlaganjima... Ako je rh donijela dotični plan na stol (prihvatila kao osnovu za pregovore), zašto ga ne bi i potpisala? Jel ti potpisuješ ugovore a kupca nema?
Ja mislim o ft sve samo ne lijepo.. Slobin partner.. A zna se tko je ipak glava zbivanja ;)
Opet ispadaš smiješan :oo
Pored "živog" slobe tebi Franjo glavni krivac :hihi
I šta lupetaš opet.. Šta bi potpisali?
august1995?
O da... Tad bi sve potpisali... Nisu bili orni kad je trebalo (januar 1995)... Kad se vidjelo da je kraj priče o rsk onda bi.. Malo sutra :oo

da 90-91 su krenuli mitinzi "istine" ...vaše istine.
Slobi su trebali Krajišnici da ih naseli na Kosovo al ga zajeba UMNIK...jbg..

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81411
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10313 times
Been thanked: 7160 times
Status: Offline

Re: zašto bošnjaci govore srpsku verziju jezika

Post by Julia-Klara » 03 Feb 2016, 10:51

de procitajte naziv teme opet :rol
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: zašto bošnjaci govore srpsku verziju jezika

Post by Mohr » 28 Oct 2016, 17:25

Moja rahmetli nana je uvijek govorila nitko i svatko, ali isto tako nikad nije rekla riža, vazda pirinač :DD

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14923
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 442 times
Been thanked: 797 times
Status: Offline

Re: zašto bošnjaci govore srpsku verziju jezika

Post by vila » 28 Oct 2016, 17:30

Ja sam to pirinac prvi put cula u onom bigb.sto se snimao u srbiji
Sve mislim :koji klinac im je pirinac??
Ono riza :grana

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: zašto bošnjaci govore srpsku verziju jezika

Post by SPINERKA » 28 Oct 2016, 18:00

laganini wrote:ma devedeset pet posto je srpske inačice riječi...
--niti sto je ispravno, niti sto je lijepo --najvise ih je dolazilo u Bosnu, bili na polozajima , slusalo ih se i naravno koristilo.

--sta je sada -- koliko bosanaca koristi slovo "H" sto se ranije vrlo rijetko moglo cuti.
Image

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: zašto bošnjaci govore srpsku verziju jezika

Post by Hannibal » 28 Oct 2016, 18:11

Reperi iz Sarajeva zvuče ko Beograđani tekstovi i bitovi im posvađani... kad čujem tebra povraćam ocm


Sent from my iPhone using Tapatalk
🐽

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: zašto bošnjaci govore srpsku verziju jezika

Post by Hurija » 21 Oct 2021, 21:11

SPINERKA wrote: 28 Oct 2016, 18:00
laganini wrote:ma devedeset pet posto je srpske inačice riječi...
--niti sto je ispravno, niti sto je lijepo --najvise ih je dolazilo u Bosnu, bili na polozajima , slusalo ih se i naravno koristilo.

--sta je sada -- koliko bosanaca koristi slovo "H" sto se ranije vrlo rijetko moglo cuti.
Spominjala sam ovo na drugoj temi ,nostalgija je čudo.


:D
Ostalo je cutanje.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: zašto bošnjaci govore srpsku verziju jezika

Post by Melek » 22 Oct 2021, 00:12

Kako bre zašto? Pa da nas ceo svet razume, jbt :cudi
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
MunDzi
Svadjalica
Svadjalica
Posts: 19015
Joined: 26 Jan 2020, 16:50
Has thanked: 715 times
Been thanked: 1390 times
Status: Offline

Re: zašto bošnjaci govore srpsku verziju jezika

Post by MunDzi » 22 Oct 2021, 00:16

Koji debilan naziv teme. :lup

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: zašto bošnjaci govore srpsku verziju jezika

Post by Melek » 22 Oct 2021, 00:17

Ju bre, ala ste namćorasta večeras.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

Post Reply

Return to “Književnost i jezik”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 24 guests