Citati koje ste sačuvali

Poezija, proza, pisci, pravopis, povijest jezika, dijalekti, lokalizam.
User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Citati koje ste sačuvali

Post by Heidi » 22 Jan 2012, 19:14

kad telefon ne zvoni, znam da je za mene. :kafa
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
sann
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 20989
Joined: 15 Nov 2010, 20:02
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Citati koje ste sačuvali

Post by sann » 22 Jan 2012, 23:39

....pobeći od bola. Pustiti se i pasti sopstvenom težinom, kao predmet, na usamljenu gomilu kamenja? Ili sam poći u susret bolu, protrčati kroz njega do kraja i izaći na drugu stranu, gde više ne boli? Spasti se od njega, predajući mu se potpuno. Uništiti ga, postavši jedno sa njim..... :pusi
Pametne žene ne savjetuju muskarce.One mu suptilno i nježno,ženski neprimjetno,nametnu ono sto žele.I OSTAVE GA U ZABLUDI DA JE ON ODLUČIO.

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Citati koje ste sačuvali

Post by Heidi » 03 Feb 2012, 15:38

"Enes-beže, poslušaj me dobro. Ja sam bio hamal, trhonoša, nitko i ništa. Ja sam pošao u život odozdo. Razumiješ li me? Ja drugačije gledam na svijet nego ti, možda nisam toliko učevan, možda nisam ni toliko pametan kao ti, ali ti ipak velim, ne valja tvoja huja. Tri su, vjeruj, vrste ljudi. U prvoj su oni pravi, pravi i pošteni, oni koji i hamala gledaju kao brata, oni koji slabo kada griješe. Ako takve za grijeh kaznimo, oni će, svjesni da su skrivili, tu kaznu lako podnositi i poslije nje biti opet čisti. Ako im oprostimo, to će njih gore boljeti nego kazna. Hilmi-efendija nije takav... Druga je vrsta ljudi koji griješe, griješe nesvjesno, griješe jer ne mogu odoljeti svom nefsu, jer žele imati ono što im Alah nije dao. Ti su ljudi slabi. Njih kazna posve uništava, ubija u njima svijest i rađa svijest da tako mora biti i vjeru da su stvarno zli. Ali njih oproštenje kazne liječi i trza iz slabosti. U njima se rađa stid. Razumiješ li? Stide se sami sebe i onih koji im oprostiše, pa postaju bolji, veći i pravedniji... Treća je vrsta, Enes-beže, ona pokvarena vrsta, koje više ni kazna ne izliječi, a Hilmi-efendija nije takav."

:kafa
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Citati koje ste sačuvali

Post by Heidi » 09 Feb 2012, 19:52

krv je sasvim neobican sok. (faust)

:slamcica
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Mudre izreke

Post by carobnjak N » 06 Apr 2012, 10:17

Jedan covjek je upitao Mudraca:"Sto te najvise iznenadjuje kod ljudi?" Mudrac odgovori: "Sto im je djetinjstvo dosadno. Zure da odrastu, a potom bi zeljeli ponovo biti djeca. Sto trose zdravlje da bi stekli novac, pa potom trose novac da bi vratili zdravlje." Sto razmisljaju tjeskobno o buducnosti, zaboravljajuci sadasnjost. Na taj nacin ne zive ni u sadasnjosti ni u buducnosti. Sto zive kao da nikada nece umrijeti, a onda umiru kao da nikada nisu ni zivjeli...
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
sann
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 20989
Joined: 15 Nov 2010, 20:02
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Citati koje ste sačuvali

Post by sann » 31 May 2012, 23:24

Ova žena je ćudljiva, vječiti april, vesela je pa tmurna, pričljiva pa malorjeka, svakog jutra ustaje i na lijevu i na desnu nogu pa je ne određuje dan već trenutak, slučajno je ovdje, kivna kad se sjeti da je mogla biti na drugom mjestu, razdragana kad pomisli da će biti. Obična je samo kad zaboravi. :pusi
Pametne žene ne savjetuju muskarce.One mu suptilno i nježno,ženski neprimjetno,nametnu ono sto žele.I OSTAVE GA U ZABLUDI DA JE ON ODLUČIO.

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Citati koje ste sačuvali

Post by Heidi » 31 May 2012, 23:38

kad dodjete u moje godine, javlja se osjecaj da je sve sto ste do sada napisali cista glupost..... ali..... optimisticno gledajmo na buducnost knjige jer jednom izmisljen predmet vise ne moze nestati.... internet siri pismenost.... ali niko nije toliko lud da cita bozanstvenu komediju na internetu jer to steti ocima.......pa ko je sad pametan :oo (sad ce ovi sa ....pa znaaaas, miris knjigeee, suskavost....blah, blah....ja ocoravila vec uz rat i mir :oo )
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Alien
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 816
Joined: 16 Sep 2012, 10:39
Status: Offline

Re: Citati koje ste sačuvali

Post by Alien » 19 Sep 2012, 22:36

"Ako se ikad razočaraš u ljude, nemoj misliti da su svi isti,nemoj misliti da život nema vrijednosti. Živi i voli u inat svima, voli, jer samo veliki ljudi vole.
Ne dozvoli da ti neko beznačajan poljulja samopouzdanje.
Imaj samo jedan put u životu,ali neka bude pravi i samo tvoj.
Vjeruj u ono što voliš i želiš.
Zapamti- izgubljeno je samo ono čega si se sam odrekao!"

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Citati koje ste sačuvali

Post by Nela » 14 Jan 2013, 11:16

Evo nekoliko od Nure Bazdulj-Hubijar

-Nasa je dusa klavijatura s bezbrojnim mogucnostima kombinacija, a cijeli se zivot, zapravo, svira na dvije-tri najjednostavnije note

- Vjerujem da svoje istinsko "ja" nikad necu spoznati, a kamoli drugome objasniti. Na najsvjetlije i najtamnije stranice vlastite hronike rijetko se vracamo. Drugima je i prvo citanje zabranjeno. Ostale, po kojima nas prepoznaju onakvima kakvima mi zelimo, izlazemo javno, poput zidnih novina.


-Nisam te sreo da me vlois, nisam te sreo da me bolis. Suti, molim te, suti, u tvome glasu ima dio mene.

ovo je iz knjige:"Nevjestinski ponor", zadnji citat iz knjige :"Doba nevinosti".

-Moja ce lutanja potrajati dok zivim, a hocu li pronaci pu koji ce me dovesti sebi ili cu skoncati kao tudjinac sebi samoj? Temelj moje nade za sad ne postoji. Pada mi napamet jednostavan izlaz - ne biti.
Ne biti ni sretan, ni tuzan, ni ruzan ni lijep, ni poslusan ni nepokoran, jednostavno - ne biti.
Odbacujem pomisao. I pored svega sto je bilo i sto jest, opredjeljujem se za zivot makar mi se cinilo da on vise nema smisla. Ali, cinjenica da zivot nema smisla razlog je da se zivi, uostalom jedini koji postoji.
"Smrt je dosla prekasno"

-Ne prolazi vrijeme, mi prolazimo u vremenu. I sutra je obmana. Sutradan nista ne mijenja. Ubise me sutradani.
"Plavi kombi"
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119228
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5515 times
Been thanked: 11755 times
Contact:
Status: Offline

Re: Citati koje ste sačuvali

Post by Maja » 17 Jun 2013, 00:52

Biće dovoljno ako kažem da sam ja Huan Pablo Kastel, slikar koji je ubio Mariju
Iribarne, pretpostavljam da se svi sećaju procesa i da nisu potrebna dalja objašnjenja o
mojoj osobi.

Ni sam đavo ne zna čega to treba ljudi da se sećaju, i zašto. U stvari, uvek sam mislio
da nema kolektivnog sećanja, koje bi možda bilo kao neka vrsta odbrane ljudskog roda.
Rečenica:
‘ Vreme koje je prošlo bilo je bolje’ ne znači da se ranije događalo manje zla, nego da,
srećom, ljudi to zaboravljaju. Naravno, takva rečenica nema opštu vrednost, za mene je, na
primer, karakteristično to što se odlično sećam nemilih događaja, tako da bih skoro mogao
reći: ‘ Vreme koje je prošlo bilo je gore’, kada mi sadašnjost ne bi izgledala tako strašna
kao prošlost.
Sećam se tolikih nesreća, tolikih ciničnih i svirepih lica, tolikih loših dela, da je
pamćenje za mene kao bojažljiva svetlost koja osvetljava odvratni muzej srama.
Koliko sam puta ostajao satima u mračnom uglu ateljea, skrhan nekom vešću u
policijskoj hronici! No istina je da se tu ne pojavljuje uvek ono najsramnije po ljudski rod,
kriminalci su u izvesnom smislu najčistiji, najbezopasniji ljudi, ovo ne tvrdim stoga što
sam ja ubio jedno ljudsko stvorenje, ne, to je moje iskreno i duboko ubenenje. Je li neki
stvor opasan? Ubiješ ga, i gotovo. To ja zovem dobra akcija.
Pomislite koliko je gore za društvo da taj stvor i dalje cedi otrov i, umesto da ga
likvidira, društvo hoće da se suprotstavi njegovim delima pribegavajući koječemu,
nevaljalstvima i drugim sličnim gadostima, što se mene tiče, moram da priznam da sada
žalim što nisam bolje iskoristio vreme dok sam bio na slobodi pa ubio šest”sedam tipova
koje poznajem.
Istina je da je suvišno dokazivati koliko je svet strašan.
Dovoljna bi bila samo jedna činjenica da se to dokaže, eto samo ovo: pre izvesnog
vremena sam čitao da se u koncentracionom logoru jedan bivši pijanista potužio da je
gladan, pa su ga primorali da pojede pacova, i to živog.
Svakako, nije to ono o čemu hoću sada da govorim, ako bude prilike, docnije ću reći
nešto više o tome sa pacovom.


-----------


O sujeti ne govorim: verujem da niko nije lišen ovog značajnog pokretača ljudskog progresa.
Zasmejavaju me ta gospoda kada se kite skromnošću Ajnštajna ili njemu sličnih.
Odgovaram: lako je biti skroman onome ko je slavan, htedoh reći praviti se skroman. Čak i
kad pretpostavljate da ona uopšte ne postoji, odjednom je otkrijete u njenom najfinijem
obliku: sujeta skromnosti.


---------------

Koliko sam čekao taj trenutak, kako sam išao ulicama bez cilja, da vreme brže prođe!
Koliko sam nežnosti osećao u duši, kako mi je divan izgledao svet, letnje popodne, deca
koja su se igrala na pločniku. Sad mislim do koga li stepena ljubav zaslepljuje i kakvu
magičnu moć preobražaja ima.
Lepota sveta! Ah, da umreš od smeha!

-----------


Odlučio sam da joj u poslednjem ispričam sve što se dogodilo one noći posle našeg rastanka. Nisam izostavljao
detalje, ni niskosti, kao što nisam propustio ni da joj priznam da sam bio u iskušenju da
izvršim samoubistvo. Bilo me je stid da to upotrebim kao oružje, ali sam ipak upotrebio.
Moram dodati da sam se raznežio sam nad sobom dok sam opisivao ono najniže što sam
radio i svoje očajanje zbog usamljenosti u noći pred njenom kućom u Ulici Posadas, pa sam
čak i plakao od samosažaljenja. Mnogo sam se nadao da će Marija, čitajući ovo pismo,
osetiti nešto slično, i ta nada me je prilično razvedrila.

------------



U vreme kada sam ja imao prijatelja, često su se smejali mojoj nastranosti da uvek izaberem
najpogrešniji put. Pitam se zašto stvarnost mora da bude jednostavna. Iskustvo mi je
pokazalo da, naprotiv, ona to nikad nije, i kada nešto izgleda izvanredno jasno, neki
postupak koji je na izgled jednostavan skoro uvek prikriva vrlo složene pokretače. Evo
jednog svakidašnjeg primera: ljudi koji daju milostinju uvek misle za sebe da su darežljivi i
bolji od onih koji je ne daju. Biću slobodan da ovu jednostavnu teoriju tretiram sa
najvećim prezrenjem. Svakome je poznato da se pitanje jednog prosjaka (jednog
autentičnog prosjaka) ne rešava sa deset para ili komadom hleba: time se rešava samo
psihološki problem gospodina koji na taj način kupuje skoro ni za šta svoj duhovni mir i
svoju titulu darežljivog. Promislite samo koliko je taj svet škrt kad se ne odlučuje da
potroši više od deset para dnevno da bi obezbedio svoj duhovni mir i zadovoljio oholu
pomisao o svojoj dobroti. Koliko je potrebno više čistote duha i hrabrosti da se pomogne
ljudskoj bedi i bez te licemerne (i uobičajene) operacije!

--------

U najmanju ruku, mogu da slikam, iako mislim da će mi se lekari iza leđa smejati,
kao što mislim da su se smejali i na procesu kada sam pomenuo scenu s prozorom.
Postojalo je samo jedno biće koje je razumelo moje slikarstvo. Međutim, ove će im
slike sigurno sve više potvrđivati njihova glupa gledišta. A zidovi ovog pakla će, na taj
način, svakim danom biti sve više hermetički zatvoreni.


Tunel - Ernesto Sabato

User avatar
Dalia
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3570
Joined: 18 Apr 2013, 12:44
Status: Offline

Re: Citati koje ste sačuvali

Post by Dalia » 17 Jun 2013, 01:15

"Ljubav je sihirbaz, babo. Pokreće život i u život vraća. Liječi, krijepi, oplemenjuje. Sve boli. Jade, tuge, gorčine potire, ne zna za prepreke. Ne priznaje zakone, regule. Jedino je ona moćna, moćnija i od vremena i od smrti. Može i ono naizgled nemoguće nesretnog, slomljenog, izgubljenog, u trenu preobraziti u sretna čovjeka.
Sva sam od ljubavi, babo, a izvan toga ništa nema."
Fine djevojke su u krevetu u 9, da bi mogle kući doći do 11. :zubi

User avatar
Kornelija
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 353
Joined: 24 Oct 2013, 12:17
Status: Offline

Re: Citati koje ste sačuvali

Post by Kornelija » 07 Nov 2013, 23:26

FMD "Idiot"

"... U stvari, nema ničeg neprijatnijeg nego biti na primer bogat, iz bolje porodice, lepe spoljašnosti, dosta obrazovan, inteligentan, čak dobar i istovremeno nemati nikakav talenat, ničeg originalnog, čak nikakve nastranosti, nemati ni jedne svoje ideje, nego biti potpuno "kao svi".

Bogatstvo je tu ali nije Rotšildovo; ime je čisto ali se nikada ničim nije odlikovalo; spoljašnost pristojna ali ništa ne izražava; obrazovanje solidno ali ne znaš na šta da ga upotrebiš; tu je inteligencija ali bez svojih ideja; i srce je tu ali bez velikodušnosti, itd. itd. u svakom pogledu."

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Citati koje ste sačuvali

Post by Spanac_113 » 08 Nov 2013, 11:09

"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why they are poor, they call me a communist"
Hélder Pessoa Câmara

Kad darujem hranu sirotinji, nazivaju me svecem. Kad pitam zasto su siromasni, nazivaju me komunistom"

dacina_curica
Status: Offline

Re: Citati koje ste sačuvali

Post by dacina_curica » 08 Nov 2013, 12:10

I feel as if I'm always on the verge of waking up.


I've always been an ironic dreamer, unfaithful to my inner promises.
Like a complete outsider, a casual observer of whom I thought I was,
I've always enjoyed watching my daydreams go down in defeat.
I was never convinced of what I believed in.
I filled my hands with sand, called it gold, and opened them up to let it slide through.
Words were my only truth.
When the right words were said, all was done; the rest was the sand that had always been.

Fernando Pessoa

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Citati koje ste sačuvali

Post by Heidi » 08 Nov 2013, 16:12

Bernard Shaw :cvike dusa mi citati misli ovog covjeka :D.

Kritiku nekog je najpogodnije ciniti pred ogledalom :ok :oo

Potrudite se da dobijete ono sto volite, jer ce vas inace prisiliti da volite ono sto dobijete :djed
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Dalia
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3570
Joined: 18 Apr 2013, 12:44
Status: Offline

Re: Citati koje ste sačuvali

Post by Dalia » 08 Nov 2013, 16:25

Sve više sam s njom, i kad sam sam.

Ljubav je sihirbaz, babo. Pokreće život i u život vraća. Liječi, krijepi, oplemenjuje. Sve boli, jade, tuge, gorčine potire, ne zna za prepreke. Ne priznaje zakone, regule. Jedino je ona moćna, moćnija i od vremena i od smrti. Može i ono naizgled nemoguće nesretnog, slomljenog, izgubljenog, u trenu preobraziti u sretna čovjeka. Sva sam od ljubavi, babo, a izvan toga ništa nema.

Mnogo je među nama ostalo nedorečenog. Neka, to je dobro, to je lijepo. Ništa tako ne boli kao dorečenost.
Fine djevojke su u krevetu u 9, da bi mogle kući doći do 11. :zubi

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119228
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5515 times
Been thanked: 11755 times
Contact:
Status: Offline

Re: Citati koje ste sačuvali

Post by Maja » 12 Dec 2013, 00:21

Di Di je izgledala kao da spava. "Di Di?" rekao sam. Podigao sam jednu njenu ruku. Bila je vrlo mlitava. Meso je bilo kao od gume. "Ne zezaj me, Di Di, znam da ne spavaš." Nije se pomjerila. Pogledao sam oko sebe i primijetio da je njena bočica pilula za spavanje prazna. Prije toga je bila puna. Već sam probao te pilule. Jedna jedina bila je dovoljna da te uspava, samo što je to bilo više kao da si nokautiran i zakopan pod zemlju.
"Uzela si pilule..."
"Nije...bitno...vraćaš joj se...nije...bitno..."
Odjurio sam u kuhinju i uzeo šerpu, vratio se i stavio je na pod pored kreveta. Prebacio sam glavu i ramena Di Di preko ivice kreveta i nabio joj prste u gušu. Povratila je. Podigao sam je i pustio da malo diše, zatim sam ponovio postupak. Radio sam to nanovo i nanovo. Di Di je nastavila da povraća. U jednom trenutku, kad sam je podigao, iskočili su joj zubi i ispali joj iz usta. Ležali su na čaršafu, gornji i dojnji.
"Ooo....moji fubi", rekla je. Ili je pokušavala da kaže.
"Ne brini za svoje zube."
Opet sam joj zabio prste u gušu. Zatim sam je povukao natrag.
"Neu", rekla je, "da mvidif moje fuube..."
"Šta im fali, Di Di. Ništa im ne fali."
"Ooooo..."
Oživjela je tek toliko da vrati zube. "Vodi me kući", rekla je. "Hoću kući."
"Ostaću s tobom. Ne ostavljam te samu noćas."
"Ali ostavićeš me na kraju?"
"Obucimo se", rekao sam.


Žene - Charles Bukowski

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119228
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5515 times
Been thanked: 11755 times
Contact:
Status: Offline

Re: Citati koje ste sačuvali

Post by Maja » 13 Dec 2013, 18:52

Žene – volio sam boje njihove odjeće, način na koji hodaju, okrutnost nekih lica, tu i tamo gotovo čistu ljepotu nekog lica, totalno i opčinjavajuće ženskog. Prevazišle su nas – mnogo bolje su planirale i mnogo bolje su bile organizovane. Dok su muškarci gledali ragbi, pili pivo ili se kuglali, žene su mislile o nama, proračunavajući nas, donoseći odluke: da li da nas prihvate, odbace, promijene, ubiju, ili jednostavno napuste. I na kraju krajeva, sve to nije bilo ni bitno; ma šta one uradile, mi bismo uvijek završavali usamljeni i izluđeni…

--------

Ako se desi nešto loše piješ da zaboraviš; ako se desi nešto dobro, piješ da proslaviš; a kad se ništa ne desi, piješ da se nešto dešava.

---------

Ta nova poznanstva bila su uzbudljiva, ali bila su i veliki napor. Prvi poljubac, prvo j....., imaju nečeg dramatičnog u sebi. Ljudi su u početku interesantni. Kasnije, polako ali sigurno, sve mane i ludilo izbijaju na površinu. Ja bih njima značio sve manje i manje; one bi meni značile sve manje i manje.

-------

Bilo mi je drago što nisam zaljubljen, što nisam srećan i zadovoljan svetom. Volim da sam u zavadi sa svim i svačim. Zaljubljeni ljudi često odlaze u krajnosti, postaju opasni. Gube osećaj za perspektivu. Gube smisao za humor. Postaju nervozni, patološki gnjavatori. Postaju čak i ubice.


Žene - Bukowski

User avatar
Seljak
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 799
Joined: 25 Dec 2013, 00:21
Status: Offline

Re: Citati koje ste sačuvali

Post by Seljak » 27 Dec 2013, 18:25

Piščeva uloga nije lišena teških dužnosti. On po definiciji ne može da se stavi u službu onih koji stvaraju istoriju; on je u službi onih koji zbog nje pate.

Alber Kami
Nemojte šta zamjerit. :ha

Trepavica
Status: Offline

Re: Citati koje ste sačuvali

Post by Trepavica » 04 Jan 2014, 20:31

Da bi covijek mogao mirno da zivi , mora da se navikne na dvije stvari : na lose vrijeme , i ljudsku nepravdu !

Diogen

Post Reply

Return to “Književnost i jezik”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests