Citati koje ste sačuvali

Poezija, proza, pisci, pravopis, povijest jezika, dijalekti, lokalizam.
Trepavica
Status: Offline

Re: Citati koje ste sačuvali

Post by Trepavica » 05 Jan 2014, 13:02

Kada Bog spoji, tu nema greške, jer on spaja duše, a ne papire.


Čovjek je taj koji je izmislio spajanje papira. Bog se smije tome i nastavlja da spaja duše kako se njemu sviđa. A čovjek plaća danak što je pokušao da preuzme ulogu Boga. Mislio je da se duše spajaju tako što se uzmu dva papira, zapečate se i onda je to spajanje za uvijek. Mora da se cijelo nebo smije tom nemoćnom pokušaju imitiranja Boga. Za to vrijeme, dok čovjek slavi sebe i svoju izmišljenu moć, duše su još uvijek slobodne i lutaju tražeći dio sebe…. Dio koji im nedostaje, da bi mogle da žive, da bi mogle da osjete smisao svog postojanja...

User avatar
sann
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 20989
Joined: 15 Nov 2010, 20:02
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Citati koje ste sačuvali

Post by sann » 03 Feb 2014, 00:22

Pamtiću te, po neobjašnjivoj bliskosti od prvog dana, po tišini što te odvajala, po srcu što se nadalo. A ti pamti kako sam sve to razumela i čekala te, onako slepo zaljubljena u život, tužna na .....milion načina, ......srećna na još milion drugih... Dovoljno te znam,da te ne zaustavljam........
Pametne žene ne savjetuju muskarce.One mu suptilno i nježno,ženski neprimjetno,nametnu ono sto žele.I OSTAVE GA U ZABLUDI DA JE ON ODLUČIO.

User avatar
Admiral
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 112
Joined: 01 Jan 2014, 16:30
Location: Mostar/Detroit
Has thanked: 2 times
Been thanked: 17 times
Contact:
Status: Offline

Re: Citati koje ste sačuvali

Post by Admiral » 11 Feb 2014, 12:03

" ...Every person sees the world through himself- through his actions, thoughts, and motives. So if our actions are noble, if our thoughts are pure, and if our motives are honorable, then the spectacles through which we see the world will be clean, and the world will be seen by us as it really is a beautiful creation..." Aaidh ibn Abdullah al-Qarni
BHOP

User avatar
Dzagoda
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4639
Joined: 10 Feb 2014, 12:19
Status: Offline

Re: Citati koje ste sačuvali

Post by Dzagoda » 18 Feb 2014, 00:49

"...Our deepest fear is not that we are inadequate.
Our deepest fear is that we are powerful beyond measure.
It is our light, not our darkness that most frightens us.
We ask ourselves, Who am I to be brilliant, gorgeous, talented, fabulous?
Actually, who are you not to be?
You are a child of God.
Your playing small does not serve the world.
There is nothing enlightened about shrinking so that other people won't feel insecure around you.
We are all meant to shine, as children do.
We were born to make manifest the glory of God that is within us.
It's not just in some of us; it's in everyone.
And as we let our own light shine, we unconsciously give other people permission to do the same.
As we are liberated from our own fear, our presence automatically liberates others."



This passage is commonly mis-attributed to Nelson Mandela's 1994 Inaugural Address.

It actually comes from the book 'A Return To Love' (1992) by Marianne Williamson
D.I.L.L.I.G.A.F.
btw. U ovom ruznom svijetu imam noge za 10 :D

User avatar
Seljak
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 799
Joined: 25 Dec 2013, 00:21
Status: Offline

Re: Citati koje ste sačuvali

Post by Seljak » 19 Feb 2014, 21:00

''..Mon identité, c' est ce qui fait que je ne suis identique à aucune autre personne. Défini ainsi, le mot identité est une notion relativement précise et qui ne devrait pas prêter à confusion.
A-t-on vraiment besoin de longues démonstrations pour établir qu'il n'existe pas et ne peut exister deux êtres identiques ? Même si demain on parvenait, comme on le redoute, à ''cloner'' des humains, ces clones eux-mêmes ne seraient identiques, à l'extrême rigueur, qu' à l'instant de leur ''naissance''; dès leurs premiers pas dans la vie, ils deviendraient différents.
L' identité de chaque personne est constituée d'une foule d' éléments qui ne se limitent évidemment pas à ceux qui figurent sur les registres officiels. Il y a bien sûr, pour la grande majorité des gens, l' appartenance à une tradition religieuse; à une nationalité, parfois deux; à un groupe ethnique; à une famille plus ou moins élargie; à une profession; à une institution; à un certain milieu social... Mais la liste est bien plus longue encore, virtuellement illimitée: on peut ressentir une appartennance plus ou moins forte à une province, à un village, à un quartier, à un clan, à une équipe sportive ou professionnelle, à une bande d'amis, à un syndicat, à une entreprise, à un parti, à une association, à une paroisse, à une communauté de personnes ayant les mêmes passions, les mêmes préférences sexuelles, les mêmes handicaps physiques, ou qui sont confrontées aux mêmes nuisances.
Toutes ces appartenances n'ont évidemment pas la même importance, en tout cas pas au même moment. Mais aucune n'est totalement insignifiante. Ce sont les éléments constitutifs de la personnalité, on pourrait presque dire ''les gènes de l'âme'', à condition de préciser que la plupart ne sont pas innés.
Si chacun de ces éléments peut se rencontrer chez un grand nombre d'individus, jamais on ne retrouve la même combinaison chez deux personnes diffreéntes, et c'est justement cela qui fait la richesse de chacun, sa valeur propre, c' est ce qui fait que tout être est singulier et potentiellement irremplaçable.''

Amin Maalouf – ''Les Identités meurtrières'' – Editions Grasset & Fasquelle, 1998. page 16 – 17.
-----------------------------------------------------------

''..Moj identitet je ono što čini da nisam jednak ni jednoj drugoj osobi. Tako definirana, riječ identitet je relativno precizna odrednica, koja ne bi trebalo da doprinosi konfuziji.Trebaju li nam zaista dugačka dokazivanja, kako bismo ustanovili da ne postoje i da ne mogu postojati dva identična bića ? Čak ako sjutra uspijemo, kao što se strahuje, ''klonirati'' ljudska bića, čak ni sami ti klonovi neće biti identični, u najstrožijem smislu, osim u trenutku njihovog ''rođenja'' ; već sa prvim koracima u život, postat će različiti. Identitet svake osobe sastoji se od mnoštva elemenata, koji se, očito, ne ograničavaju na one koje sadrže službeni registri. Postoji, naravno, za veliku većinu ljudi, pripadnost nekoj vjerskoj tradiciji; nekoj nacionalnosti, katkad i dvjema; nekoj etničkoj grupi; široj ili užoj porodici; nekoj profesiji; nekoj instituciji; nekoj socijalnoj sredini.. Lista je mnogo duža, virtualno neograničena: možemo osjećati više ili manje snažnu pripadnost nekoj pokrajini, nekom selu, nekoj četvrti, plemenu, sportskoj ili profesionalnoj ekipi, grupi prijatelja, sindikatu, preduzeću, partiji, udruženju, parohiji, zajednici osoba sa istom pasijom, istim seksualnim preferencijama, istom fizičkom hendikepiranošću ili suočenih sa istim smetnjama.
Sve ove pripadnosti,naravno, nemaju isti značaj, u svakom slučaju, ne u svakom trenutku. Ni jedna, pak, nije sasvim beznačajna. To su konstitutivni elementi osobnosti, moglo bi se gotov reći ''geni duše'', uz uvjet da se precizira da većina nisu urođeni.
Ako se svaki od ovih elemenata može susresti kod velikog broja jedinki, nikada ne nalazimo istu kombinaciju kod dvije različite osobe i upravo je to ono što čini bogatstvo svakoga, njegovu vlastitu vrijednost, to je ono što svako biće čini jedinstvenim i potencijalno nezamjenjivim.''

Amin Maluf – ''Ubilački identiteti'', – Editions Grasset & Fasquelle, 1998. str. 16 –17. (Preveo Seljak).
Nemojte šta zamjerit. :ha

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Citati koje ste sačuvali

Post by Spanac_113 » 24 Feb 2014, 15:48

I felt then, as I feel now, that the politicians who took us to war should have been given guns and told to settle differences themselves, instead of organising nothing better than legalised mass murder.

-Harry Patch
Last surviving British soldier of World War I

Trepavica
Status: Offline

Re: Citati koje ste sačuvali

Post by Trepavica » 25 Feb 2014, 08:02

Nikada nemojte žaliti. Ako je nešto dobro, onda je to divno. Ako je nešto loše, onda je to iskustvo.

User avatar
Seljak
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 799
Joined: 25 Dec 2013, 00:21
Status: Offline

Re: Citati koje ste sačuvali

Post by Seljak » 11 Mar 2014, 16:15



''Fiktivna administracija i tajne sjednice


Administratori, koje mi izaberemo iz naroda ovisno o njihovim
ropskim sklonostima, neće biti osobe pripremljene za upravljanje, pa
će veoma brzo i lako ostati samo igračke u igri koja je u rukama naših
znanstvenika i genijalnih savjetnika, stručnjaka, koji su od djetinjstva odgajani za upravljanje
poslovima cijeloga svijeta. Kao što vam je već poznato, ti naši stručnjaci su crpili podatke iz
naših političkih planova, iz iskustva povijesti, a i iz provjera i promatranja svakoga
pojedinačnoga povijesnoga stanja. Gojimi*) se ne vode nepristranim povijesnim promatranjima
nego rutinom teoretiziranja bez kritičkog suda prema dosadašnjim rezultatima. Prema tomu,
od njih ne trebamo okretati glavu, neka se oni zasad vesele i žive od uspomena i u nadi za
daljnje preživljavanje zabavljajući se. Neka im bude i nadalje glavna uloga prihvatiti ono što
smo im mi sugerirali prema zakonima znanosti. U tomu pravcu mi potičemo preko sustava
priopćavanja njihovo slijepo vjerovanje u to. Intelektualci gojima ponosit će se svojim
znanjem, ne provjeravajući ga logično, provodit će u djelo sva znanstvena postignuća i
spoznaje koje su im naši agenti vještom kombinatorikom podastrijeli, a sve sa ciljem
preodgajanja i obrazovanja u smjeru koji nama odgovara.


Uspjesi destruktivnih studija

Ne mislite da su naše tvrdnje isprazne i neutemeljene: obratite
pozornost na uspjeh darvinizma, marksizma, ničeizma, teorija koje
smo sve tako zgodno podastrijeli. Sve je odigralo veoma dobru ulogu u razaranju pravaca
umova gojima, a za nas je taj učinak važan.''

------------------------------------
''Protokoli sionskih mudraca'' . internet izdanje - ''Protokol 2''
*) ''Gojimi'' je jevrejski naziv za nejevreje.
Nemojte šta zamjerit. :ha

User avatar
Seljak
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 799
Joined: 25 Dec 2013, 00:21
Status: Offline

Re: Citati koje ste sačuvali

Post by Seljak » 02 Apr 2014, 19:10

Historijske zanimljivosti : Miroslav Krleža – neke od izreka.

''Živimo pod prokletim i teškim teretom starinskih šema, otrcanih predodžbi, krivotvorenih slika o stvarnosti, i teško je probiti se kroz te mračne prostore što ih zamišljamo u patetičnom grimizu vjekova, oklopa, tradicije, odgoja i dresure, do neposredne i jasne istine, da bi čovjek zapravo trebao biti čovjeku čovjek, a ne poslodavac i da je ljudsko izravnanje tog nedostojnog odnosa prvi preduvjet svakog daljnjeg ljudskog razvoja i napretka. (Miroslav Krleža, Amsterdamske varijacije, časopis Danas, 1934)

Postavljajući izložbu "Umjetnost na tlu Jugoslavije od prahistorije do danas", u Parizu 1965. godine, Krleža je kao centralnu figuru postavio bosanski bogumilski stečak. Na pitanje srpskog lobija zašto ne “Bijeli anđeo” iz manastira Mileševo Miroslav Krleža je odgovorio da je freska do nas došla iz drugih krajeva i da se njom ti treba da hvale, a ne mi. Slično je odgovorio i hrvatskim lobistima da na to mjesto postavi tragove katoličke kulture na tlu Hrvatske. "Bosanki stečak niko nema osim nas" - odgovorio je. Kasnije je napisao i ovo o bosnaskom stečku: "Neka oprosti gospođa Evropa, ona nema spomenike kulture. Pleme Inka u Americi ima spomenike, Egipat ima prave spomenike kulture. Neka oprosti gospođa Evropa samo Bosna ima spomenike. Stečke.

A šta je stečak?

Oličenje gorštaka Bosanca!

Šta radi Bosanac na stečku?

Stoji uspravno! Digao glavu, digao ruku! Ali nigdje, nigdje, niko nije pronašao stečak na kome Bosanac kleči ili moli. Na kome je prikazan kao sužanj."

Čovjek je tako izmislio boga, a sad kleči pred njim stoljećima. Čovjek je isčeprkao iz blata zlato, a sad ta bespredmetna kovina vlada njegovim nazorima i uvjerenjima. Čovjek je izmislio strojeve, a danas strojevi vladaju čovjekom, umjesto da je obratno.

Bog je čudestvena i strašna riječ, nastala od strave pred smrću.

Borba za slobodu čovjeka i nije drugo nego borba za oslobođenje od predrasuda.

Svaka laž, koja se može dokazati kao juridička istina, pretvara se u juridičku istinu.

Riječi spajaju ljude kao mostovi, stvarajući u isto vrijeme između čovjeka i čovjeka nepromostivosti, vrlo često dublje od najmračnijega ponora.

I mjesečina može biti pogled na svijet.

Ljudi se međusobno varaju, lažu jedni drugima u lice, obmanjuju se laskanjem i prozirno pretvorljivim udvaranjem, a to im često pošteno ljudski izgleda nerazmjerno hrabrije, nego da jedni drugima kažu golu istinu.

Da nema u nama ljudske svijesti o smrti, ne bi bilo ni umjetnosti, a zašto se čovjek boji smrti, to je pitanje isto tako ljudsko kao i to, zašto čovjek zapravo živi.

Govoriti o starim sramotama uvijek je poučno.

Boriti se perom spada među največa junaštva.

O srpsko-hrvatskom sukobu Krleža je napisao: "Sačuvaj me bože srpskoga junaštva i hrvatske kulture".
_____________________________________

A sada ovog velikana više nema u školskom lektirama državica nastalih raspadom Jugoslavije. Kad tražite njegove knjige u bibliotekama kažu vam “sve su na čitanju” (šatro!) ili bajagi “na ponovnom uvezivanju i restauriranju”. Posebno i indikativno, nema ga u izlozima zagrebačkih i beogradskih knjižara. Nema ga na televizijama, novinama, itd. Potisnut je u zaborav jer su ga kao nemilosrdnog “bičevatelja primitivizma i malograđanštine” upravo primitivci i malograđani mrzili dok je bio živ, a sada im je još lakše mrtvog ga brisati iz postojanja. Međutim, kako vrijeme od njegova odlaska prolazi, tako duboke i proročanske poruke Miroslava Krleže sve više dobivaju na aktualnosti. (N.F.)
__________________________
(N.F.) = Nadan Filipović
Nemojte šta zamjerit. :ha

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Citati koje ste sačuvali

Post by Nela » 26 Apr 2014, 12:23

Ima dana koji nisu trebali svanuti. A ako su morali, ako je nuzno da svane bas svaki dan, morala bi postojati neka mogucnost da covjek izbjegne dan koji mu sigurno ne treba, recimo da se tog dana ne probudi ili da nekako drugacije ostane izvan njega. Bez te mogucnosti covjek nije slobodan, nema i ne moze biti slobodne volje u bicu koje ne moze odluciti makar o onome sto nece.

"Sjeme smrti" DZ. Karahasan
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
sann
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 20989
Joined: 15 Nov 2010, 20:02
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Citati koje ste sačuvali

Post by sann » 30 Apr 2014, 00:04

"Hoću da odnesem u noć blagoslov tvojih ruku na mojim rukama i u mojoj kosi. Neću ni sa kim da pričam da ne bih nepotrebno rasipao eho tvojih reči, koji poput emajla drhti na mojim rečima čineći ih nežnijim; i kad sunce zađe, neću da vidim nijednu lampu, kako bih vatrom u tvojim očima upalio hiljadu tajnih lomača... Hoću da se uzdignem u tebi kao detinja molitva u zvonkom radovanju jutra, kao raketa među usamljenim zvezdama. Odbijam snove u kojima te nema i želje koje niti možeš niti hoćeš da ispuniš. Neću ništa da učinim čime te ne bih veličao i neću da uzgajam cvet kojim se nećeš zakititi; neću da pozdravljam ptice koje ne znaju put do tvoga prozora, niti ću da pijem s izvora koji nisu okusili tvoj odraz. Neću da posetim zemlje koje nisi pohodila u svojim snovima kao mađioničar pristigao izdaleka, niti ću da živim u kolibama koje nisu štitile tvoj san. Neću ništa da znam o vremenu pre nego što si kročila u moj život, ni o ljudima koji u njemu ostaju. Zato što sam previše srećan da bih bio nezahvalan."
Pametne žene ne savjetuju muskarce.One mu suptilno i nježno,ženski neprimjetno,nametnu ono sto žele.I OSTAVE GA U ZABLUDI DA JE ON ODLUČIO.

User avatar
hojla
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2468
Joined: 22 Aug 2011, 22:58
Status: Offline

Re: Citati koje ste sačuvali

Post by hojla » 30 Apr 2014, 00:17

Vrati mi moje krpice
Vrati kad ti lijepo kažem
Our solution mind revolution

User avatar
sann
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 20989
Joined: 15 Nov 2010, 20:02
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Citati koje ste sačuvali

Post by sann » 04 May 2014, 22:23

Kaligula: Samoća!? Znaš li ti šta je samoća? Ali ona pesnika i kukavica. Samoća? Ali koja? Ah! Ti ne znaš da nikada nismo sami! I da nas svuda prati ista težina prošlog i budućeg! S nama su ljudi koje smo ubili. No lako za njih… Ali oni koje smo ljubili i oni koje nismo ljubili a koji su ljubili nas, kajanje, žudnja, gorčina i nežnost, drolje i bagra bogova!Sam! Ah, kad bi umesto ove samoće, zatrovane senama uživao onu pravu, tihu i drhtavu usamljenost stabala. Samoća… Ne, Scipione… Nju čini škrgut zuba i odjek izgubljenih glasova. I ležeći kraj žene koju grlim, dok se noć zatvara nad nama, a ja, udaljen zbog zadovoljene puti, mislim da sam dosegao deo sebe izmedju života i smrti, moja samoća se ispunjava oporim mirisom žene što nestaje u meni.
Scipion: Svi ljudi imaju u životu neku blagost. Ona im pomaže da nastave. I njoj se obraćaju kada su umorni.
Kaligula: To je istina, Scipione.
Scipion: Ima li u tvojoj duši nešto poput suza i tihog utočišta?
Kaligula: Ima.
Scipion: A to je?
Kaligula: Prezir.
Pametne žene ne savjetuju muskarce.One mu suptilno i nježno,ženski neprimjetno,nametnu ono sto žele.I OSTAVE GA U ZABLUDI DA JE ON ODLUČIO.

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Citati koje ste sačuvali

Post by Nela » 11 Nov 2014, 23:26

Kada bi deca videla da odrasli čitaju, možda bi to bio najbolji podstrek. Deca su slika i prilika svojih roditelja. A ispred svakog promašenog roditelja stoji po neki ekran.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Citati koje ste sačuvali

Post by KOMESAR » 04 Nov 2015, 23:35

"Kad žena postane ravnodušna znat ćete da ste je izgubili. Nema tu ni bijesa, ni mržnje, a kamoli ljubavi. Kad nastupi ravnodušnost, nema nazad, nema pokajanja. Suprotno od ljubavi nije mržnja, već ravnodušnost."

F.M.Dostojevski
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
sann
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 20989
Joined: 15 Nov 2010, 20:02
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Citati koje ste sačuvali

Post by sann » 06 Nov 2015, 23:31

"Postoje oni ljudi koji nikada neće otići a već odavno nisu tu.
Postoje one ljubavi koje nikada ne prestaju, a već odavno nisu.
Postoje ona lutanja koja nikuda ne vode, a već si odavno stigao.
Postoje ona sjećanja koja nikada ne blijede, a već cijelu vječnost se samo sjećaš...
Postoje oni koji žele po svaku cijenu od tebe otići, a još uvijek su tu.
Postoje oni koji su odavno otišli, ali u srcu, tu su.
Postoje one priče, sa velikom tačkom na kraju, a još uvijek se pričaju...
Postojiš ti, uvijek, sada i zauvijek. Postojimo mi, a nema nas. Postoji ljubav. Ona vječna u srcu. Neizmjerna i jedinstvena. Hvala što postojiš ti. A nema te..."
Pametne žene ne savjetuju muskarce.One mu suptilno i nježno,ženski neprimjetno,nametnu ono sto žele.I OSTAVE GA U ZABLUDI DA JE ON ODLUČIO.

User avatar
Terasa svjesti
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6580
Joined: 08 Mar 2015, 15:23
Location: Big nothing
Status: Offline

Re: Citati koje ste sačuvali

Post by Terasa svjesti » 11 Nov 2015, 07:46

Čovjek je gomila kostiju, mesa i vode i skup emocija i osjećanja .

JA.
Pametan čovjek vidi onoliko, koliko mu treba, a ne koliko može vidjeti.
(Michael de Montaigne).

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Citati koje ste sačuvali

Post by Mohr » 11 Nov 2015, 07:52

Terasa svjesti wrote:Čovjek je gomila kostiju, mesa i vode i skup emocija i osjećanja .

JA.
:inasab

Baška emocije, baška osjećanja :pusa

User avatar
Terasa svjesti
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6580
Joined: 08 Mar 2015, 15:23
Location: Big nothing
Status: Offline

Re: Citati koje ste sačuvali

Post by Terasa svjesti » 11 Nov 2015, 07:53

Dobro ali de bez poljubaca molim te Mohru . :D
Pametan čovjek vidi onoliko, koliko mu treba, a ne koliko može vidjeti.
(Michael de Montaigne).

User avatar
Tokmak
Vucin apostol
Vucin apostol
Posts: 15116
Joined: 08 Jul 2015, 17:31
Location: Ulica Rajkovačića i Čalušića bb
Has thanked: 957 times
Been thanked: 946 times
Status: Offline

Re: Citati koje ste sačuvali

Post by Tokmak » 11 Nov 2015, 15:53

Blago onima koji imaju savitljivo srce;ne može puknuti.

George Bernard Shaw
Vuk dlaku mijenja, ćud nikada.

Post Reply

Return to “Književnost i jezik”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests