Napiši priču od 5 riječi

Poezija, proza, pisci, pravopis, povijest jezika, dijalekti, lokalizam.
User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119231
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5517 times
Been thanked: 11761 times
Contact:
Status: Offline

Napiši priču od 5 riječi

Post by Maja » 22 Oct 2011, 03:45

Jednom u 7-10 dana ću, uz konsultacije s ostalima, pisati po 5 riječi na osnovu kojih možete smisliti priču. Jedino pravilo je da u priči morate spomenuti svih 5 riječi.
Kolika će priča biti, hoće li biti smiješna, tužna, fantastična ili ljubavna nije bitno.



5 riječi:

ubistvo
rakija
strah
jarac
smijeh

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7769 times
Status: Offline

Re: Napiši priču od 5 riječi

Post by Krokodil Behko » 22 Oct 2011, 10:12

Ljudi pozabavljeni,svojim razgovorima,sjedili su oko ostalih stolova u basti.
Vec je bilo,blizu ponoci i muzika je nesto tisa.Svjetlost se stidljivije,probijala kroz noc,do lica ljudi oko njega. Bili su polusiluete,koje su se lagano naginjale,jedna drugoj i razgovarale. Pred njim,stajala je vec 5 casa rakije. Omamljen sto rakijom,sto svojim djelom od popodneva,vec je bio opusteniji. napetost i strah,koje je osjecao prije svega par sati,nestali su bez traga. sada se vec.usudio mislima,vratiti,nekoliko sati unazad. Poovo je bio u toj sobi,zamracenoj i toploj. ponovo je cuo,kloparajuci zvuk ventilatora i meketavi glas,starog cinovnika. "Donesi mi 5000 maraka i ta tvoja ratna epizodica,zauvijek ce nestati iz arhive,bas kao i iz mog sjecanja". Ovaj put,nije osjetio bijes,kao prije svega,nekoliko sati. Nije osjetio ni uzas nad svojim cinom. Cak ni zabrinutost.. Samo je promrsio "matori jarac,dobio je svoje". Pred njim,ponovo su bili dani i godine slobode,sva sreca ovog svijeta,u tim trenucima,izgledala mu je tako blizu. kao da se podrazumijevalo,da ce je dohvatiti. Vec sutra ujutro,cim se probudi,otici ce njoj. Misli su mu,sve vise i vise sirile krila.. Slike su bile sve ljepse i ljepse. Ne. Ovaj put,napokon ce kod nje,osjetiti postovanje. Vec je vidi,stoji za sankom i veseli se svakoj njegovoj rijeci.. Vec osjeti njen smijeh u usima. Ovaj put,nece biti ni njenog gazde,ni fotografa iz susjedne radnje. Ovaj put,samo on postoji. zamisljajuci je,vec je jezdio,na krilima maste. Ili rakije? Svejedno,bio je tako slobodan i sretan. I dok je razmisljao,da li da naruci jos jednu,ili da napokon,poleti u nove nade,neki glas,smete mu let. "Dobro vece gospodo",zacuo je iz sredine baste.. Mrzovoljno je okretao glavu na tu stranu.. kao da je zelio reci,jos samo ovaj pogled,reda radi i idem.. Ali,mozda nije bilo tako. Ugledao je dvije siluete. Nista neobicno u polumraku. Ali ove dvije siluete,nosile su sapke na glavi. ..isprva mu tnci prodjose,cijelim tijelom.. Proslo je sekund-dva.. i osjetio je strah......
online

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Napiši priču od 5 riječi

Post by gejsha » 22 Oct 2011, 12:19

Imamo ovakvu temu na igricama.

EDIT:bila je.sada sam je otišla potražiti ,ali vjerovatno je izbrisana kada je bila ona zbrka..ja se izvinjavam :)
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95679
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33903 times
Been thanked: 20673 times
Contact:
Status: Online

Re: Napiši priču od 5 riječi

Post by Rum » 02 Jan 2012, 17:53

skembici
poker
sex
snijeg
suma
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6804 times
Status: Offline

Re: Napiši priču od 5 riječi

Post by Julia-Klara » 02 Jan 2012, 18:25

Posla Heidi u sumu da nabere sipaka, kad umjesto sipaka nadje u zbunju serpu skembica. Zvrcne Ruma da dodje po nju jer je napadao snijeg, a vec su bili dogovorili partiju pokera pa da ne zakasni. Trlja Heidi zadovoljno ruke jer zna cim ima skebica bice i sexa :)))


Cica mica i gotova pricaa :ha
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6804 times
Status: Offline

Re: Napiši priču od 5 riječi

Post by Julia-Klara » 02 Jan 2012, 18:31

knjiga
med
podvarak
USB stick
aceton
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Napiši priču od 5 riječi

Post by silence » 02 Jan 2012, 18:39

Julia-Klara wrote:knjiga
med
podvarak
USB stick
aceton
Htjela je Julija da skine lak sa noktiju. Uzela je aceton, ali nekako šlampavo, prosuo joj se po knjizi. Razlila su se sva slova i nije mogla ništa da pročita. Uhvatio je bijes i ona uze kašiku meda da se smiri. Dok je sve to obavljala nije primjetila da joj u rerni gori podvarak.
Fotografisala ga je onako izgorijelog, prebacila na stick, pa će da stavi na forum na 'Slike naše hrane'.

Snijeg
Sunce
Žena
Kuća
Automobil
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Napiši priču od 5 riječi

Post by Zagorka » 02 Jan 2012, 19:15

....gledala je kroz prozor kako se vjetar igra pahuljama snijega...sunce je stidljivo provirivalo cineci snijeg bljestavim....zena je uzdahnula i ogledala se po kuci....tisina je bila cudna,toliko da se cinila zivom....u jednom momentu je zgrabila kljuceve sa stola,istrcala iz kuce,sjela u automobil i krenula....bjezala je od tjeskobe koja joj je pritiskala grudi......................................
(p.s.ovo sam napravila vise odlomak ili uvertiru,jer duge postove i price ljudi obicno ne citaju :kafa )
voda
lisce
kapljice
sjeta
uspomene
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Napiši priču od 5 riječi

Post by silence » 02 Jan 2012, 19:22

Uspomene su navirale, a na licu joj se pojavila sjeta.
Poledala je kroz prozor, a u pogledu joj se oslikavala jesen. Lišće je padalo.
Vjetar je donoso sa sobom kapljice. Mislila je da je to voda, kiša. Dohvatila je rukom lice i osjetila toplinu svojih zaleđenih suza...

Osmijeh
pogled
On
vjetar
nebo
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
niska grana
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2441
Joined: 21 May 2011, 23:01
Location: Osamnaesti tetrapak
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Napiši priču od 5 riječi

Post by niska grana » 02 Jan 2012, 19:45

Sa izloga neugledne birtije kraj željezničke stanice sjetno je gledao izgubljenim pogledom u daljinu. Na ulici nije bilo nikog; hladan zrak, tmurno nebo i snažan vjetar koji je njihao usamljenu i ogoljelu brezu koju su oblijetale vrane učinio je svoje i činio njegovu situaciju još depresivnijom.
U posljednjoj kapljici ko zna koje flaše piva naručenog na veresiju i pomiješanog s pokojom suzom, on je pokušao utopiti tugu i crne misli koje su mu se nesmiljeno rojile po glavi zbog nesmotrenog ispada od sinoć.... "Kvazimodo...zašto sam to rekao? Zašto mi je to trebalo?"....izvadio je zadnju cigaretu iz zgužvane kutije "Drine" i spremao se za polazak.
Odjednom je na sebi osjetio pogled i začuo šapat na djelomično erotičnom njemačkom jeziku. Bila je to ona. Ideja. Momentalno gsu ga obuzeli trnci i ushićenje, a na licu mu se ukazalo nešto što je ličilo na osmijeh. "Grano" - rekla je - "pa ovo je odjel za nepušače".

Španija
Sataraš
Meraklija
Ona
Rumenolik
Gratias ago Tibi, Domine, quia fui in hoc mundo.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6804 times
Status: Offline

Re: Napiši priču od 5 riječi

Post by Julia-Klara » 02 Jan 2012, 20:44

...Pozeljela sam kucu...Vec mjesec dana sam u Spaniji , i nikako da se naviknem na ovu vrucinu, i da se sve sto obucem na sebe samo zalijepi...Mrzim ljeto, mrzim Spaniju, mrzim svakog ko me s osmijehom gleda i kaze : "Senorita", i jos mi posalje pusu. A Ona mi je rekla da ce mi se svidjeti ovdje, i ne znam sta mi je bilo da joj povjerujem. Svaki Spanjolac rumenolik, mrkih ociju, ali pendav! Sta cu kad mi se ne svidjaju! I svaki smrdi na sataras! Necete vjerovati,ali ovdje sam zamrzila i miris satarasa... Nedostaje mi moja voda, moj grad, moja porodica, cak mi i komarci nedostaju... Da sjedemo navece u dvoristu, iznesemo sladoleda, i polako cekamo da se otopi, a iz daljine se cuje pjesma...Sta cu, negdje u skrivenom kutku duse ja sam ipak samo meraklija... :D
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6804 times
Status: Offline

Re: Napiši priču od 5 riječi

Post by Julia-Klara » 02 Jan 2012, 20:46

registar kasa
papuce
zumbul
nokat
kopito
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119231
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5517 times
Been thanked: 11761 times
Contact:
Status: Offline

Re: Napiši priču od 5 riječi

Post by Maja » 02 Jan 2012, 23:04

Prebirala sam po kasi ne bih li skontala u čemu sam danas pogriješila i kako to da sam pokućne papuče naplatila 5 maraka, a u stvari su 15. I u tom behutu začuh kako neko viče ooooj Doro, smiri se, polako Doro. Izađem iz prodavnice i vidim da malo dalje onaj crnac iz reklame za Old Spice pokušava da obuzda svog konja. Priđem im i položim konju ruku na čelo od čega se konj automatski smiri. Pregledam ga da vidim je li gdje ozlijeđen i nađem mu trn u jednom kopitu. Zagrebem noktom po kopitu i izvučem trn, a crnac mi u znak zahvalnosti pokloni zubmul.



pismo
esencija
natkasna
novčanik
perika

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6804 times
Status: Offline

Re: Napiši priču od 5 riječi

Post by Julia-Klara » 03 Jan 2012, 08:02

I ova predstava je zavrsena...Umorna sam. Umotana u svileni ogrtac sjedim ispred zamagljenog ogledala. Sa natkasne visi moja crvena, kovrdzava perika,smijulji mi se pajac sa odvratno bolesne slike na zidu! Na ogledalu stoji zalijepljeno pismo.Otvaram ga. "Ti si moja smrt! Ti si moj zivot! Ubij me jos jednom! " Oblacim se, uzimam novcanik, trcim u prodavnicu kupujem esenciju da mu pomognem da crkne jos jednom !!!! :ha

disco
adapter
stolica
kalendar
pacov
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
niska grana
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2441
Joined: 21 May 2011, 23:01
Location: Osamnaesti tetrapak
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Napiši priču od 5 riječi

Post by niska grana » 03 Jan 2012, 13:38

Gotovo je....još malo i stavit ću tačku na i. Ubit ću te, draga. Ispalit ću ti 8 metaka pravo u glavu. Dosta je bilo! Dosta mi je tvog iživljavanja, pedikira, manikira, rodbine, turskih serija, spavanja i nerada. Ponašaš se prema meni kao da sam šugavi pacov.
Zašto sam slušao roditelje? ....S ušteđevinom koju sam imao, mogao sam oženiti 4 žene koje bi me služile kao bega: kuhale, spremale, u krevetu ispunjavale sve moje želje, masirale tabane uronjene u mlaku vodu, mazile, veličale moju pamet, izgled i nepostojeći seksualni potencijal, polako mi ubacivale bobice od grožđa u usta i neprestano tiho ponavljale “Da, dragi....izvoli, dragi...kako si samo lijep i pametan....ti si najbolji“.

Ali ne! Sine, ovo ti je prilika kakva se više neće ponoviti. Ona je iz dobre familije, ima veze u Elektroprivredi. Njeni će ti naći bolji i udobniji posao...kako sam bio naivan. Sve pare sam spiskao na njene hirove, njenu rodbinu i ovu rupu od stana. Čak sam prodao i porodični plac na moru kako bi moja omiljena punica od svoje rodne štale napravila najglomazniju kućetinu u svom selu i budila zavist ostalih jadnika....
Sad još otplaćujem kredit i kao hamal rintam 8 sati na poslu s kockastim glavama kojeg mi je sredio njen ćaća za popišanih 800 maraka mjesečno. Za novu godinu nam nisu dali ni regres, dobili smo na poklon tek bijedni kalendar.
Još kad sam se pojavio u firmi s ogrebotinom i modricom ispod oka....pao sam sa stolice i dočekao se glavom na adapter....smijurija....mogao sam nešto pametnije smisliti. Znam da šef zna. Hinjski se smijao u sebi, znam to!

I dok ja stavljam obloge na oči, sad je ona lijepo otišla na proslavu nove u disco sa onim glupačama od prijateljica, koje joj sigurno hvale svoje muževe i bezočno lažu o svojim brakovima iz snova, dok ona o meni kao i obično priča sve najgore uz opšti smijeh prisutnih....možda tamo i upozna kakvog imućnog kabadahiju koji će joj kupiti bundu od nerca, oženiti je a onda udarati 24 sata dnevno.
Ali nisam ja te sreće; ne bi mi ni dala razvod, da sam ga se usudio zatražiti....neka, sad će ona dobiti svoje....evo je, dolazi!
Bang, bang! Sretna ti nova godina draga, hihihi....bolje KP Dom nego rob!

“Dobro veče, moj bubuljičavi dječače. Šta to radiš, igraš se pištoljčićem na vodu? Eh, da ti je bar penis približno toliki....i kakav je to kalendar na stolu, hiljadu puta sam ti rekla da ne trošiš pare koje ti od tvoje plate dajem za užinu na te gluposti. Raspravit ćemo to kasnije. Sad sam umorna, brzo mi dodaj jedan aspirin i napravi čaj s medom. I dodaj mi daljinski, počet će mi Gümüş“
“D-da, draga...izvoli, draga...ti si najbolja“.

Grbovi
Smajliji
Vic
Silence
Čorba
Gratias ago Tibi, Domine, quia fui in hoc mundo.

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Napiši priču od 5 riječi

Post by silence » 03 Jan 2012, 15:11

"Čorba kod Silence je najbolja", reće neko.
"Pitam se kakvu čaroliju koristi da joj je tako ukusna?" - reće neko drugi.
"Znam ja", kaže treća osoba koja je na svojoj kapi imala neki grb.
"Šta?", zapitaše ga znatiželjno.
"Evo šta. Ona u svoju čorbu ubaci posebne začine, pored soli, bibera i Vegete, ona još ubaci vesele smajlije, dobar vic i na kraju sve začini osmijehom.
I čorba se služi dok je osmijeh topao. Zbog toga je tako ukusna."

neočale
saksija
mobitel
čekić
igla

:D
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95679
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33903 times
Been thanked: 20673 times
Contact:
Status: Online

Re: Napiši priču od 5 riječi

Post by Rum » 03 Jan 2012, 16:51

Bila je Nedelja 28. avgust dobro se sjecam
petnaest casova i trideset minuta
vreme u gradu suncano i toplo
saobracaj gust i otezan ,sjedio sam u poznatoj krcmi zdravljak i papao
skembice onako umazan ugledao sam nju kako prolazi na sebi je imala prozirnu haljinu i crne
naocale ,prvo sto sam zapazio bila je velika debela guzica ,koja je slicila na socnu dinju niklu na ponocnom suncu,
a njene bradavice ukocene kao igla isticu se ispod grudnjaka i haljine ,ovaj prizor me uzbudjivao do ludila da sam u jednom trenutku
srusio ukrasnu saksiju svojom nogom ,i tada se cuo zvuk mobitela njenog mobitela pjesma od colonije takvi kao ti, i ona je
zastala da telefonira , i ja sam u tom trenutku pogledao doticnu jos jednom dobro i memorisao u
mozguu 67 celiji i odletio u wc ulazeci u onako u zurbi i mrakom na ocima, laktom sam zakacio njega sunce mu ljubim cekic
koji pao pravo na moju nogu a stajao je na uskoj daski u prolazu do wc bol je bila ne opisiva ,
:zid uzas i tako sam zaboravio i na nju i na sve bem ti cekic jedino dobra sto je cekic uradio je za gazdu lokala da mu
plocice ne budu razbijene i tako propali su moji snovi te nedjelje sve zbog Ebenog cekica .....


vagina
baterija
frula
vajkrem
ptica
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6804 times
Status: Offline

Re: Napiši priču od 5 riječi

Post by Julia-Klara » 03 Jan 2012, 17:29

"Ma znas sta? Boli me vagina sto ti nemas sta da jedes! Eno u frizideru vajkrema!!! Alii neeee, gospodin mi ovdje sjedi na dvosjedu, igra se svojom frulicom, cvrkuce ko pticica, a tebe Klara nek' ebe onaj na baterije! E pa necemo vise!!! Mars mi iz kuce! "

posteljina
plastika
spuzva
sat
carape
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Blackhawk
Status: Offline

Re: Napiši priču od 5 riječi

Post by Blackhawk » 03 Jan 2012, 18:04

Ulazeci u sobu, primjetio sam da je krevet neuredan a posteljina zguzvana.. Pored kreveta muske crne carape. Neko je spavao tu pomislih... Iz misli me prenu sat, otkucavao je 12:00 sati.. Ponoc vec stigla... Ponovo nastade tisina, koja me prisjeti na umor i protekli dan.. Bila je nesnosna vrucina u tvornici, sunce przilo, a rastopljena plastika cinila je vrucinu jos nepodnosljivijom.... Trgnuh se iz misli, i odlucih da sutra razrijesim misteriju o tome ko je spavao u krevetu i sta se sve tu dogadjalo dok me nije bilo... Ipak, nisam mogao leci u takav krevet, vec izvukoh spuzvu iza ormara, koja je inace sluzila za nenadane goste, odnesoh je u dnevnu sobu, stavih na pod i ispruzi se na njoj koliko sam dug.. Od umora sam odmah i zaspao... A sutra.... Sutra je novi dan..


Dnevnik
auto
oblak
lokva
noz

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6804 times
Status: Offline

Re: Napiši priču od 5 riječi

Post by Julia-Klara » 07 Jan 2012, 21:40

@RUM, poluerotska :)

Koliko je samo vremena proslo otkako smo ja i on bili sami u sobi , u mraku, dovoljno blizu da mu osjetim dah. Cekala sam ga... cekala sam da pokuca na vrata iznajmljene hotelske sobe, da otvorim vrata i pustim ga unutra, da ga ponovo pustim u svoj zivot, medju svoje noge, da ponovo osjetim svaki drhtaj njegovoj tijela iznad sebe.
Na TVu je isao dnevnik. Zima je, noc se davno navukla na polusanjivi grad. Ugasih televiziju. Uvijek sam voljela gledati snijeg kako pada. Vidjela sam ga, njegov auto. Jurio je cestom, naglo se zaustavljajuci tik ispred hotela, prolazeci kroz veliku lokvu otopljenog snijega... Znala sam da jedva ceka da mi se priblizi, poput krvolocne zvijeri koja zabija zube zrtvi u vrat. Kroz oblak dima sam gledala u vrata. Pokucao je. Ugasih cigaretu, i mirno otvorih vrata. Stajao je ispred mene. Napokon! Vise me je gurnuo u sobu,zalupio vratima, i vec mi zabadao prste u ledja, ljubeci me, gurajuci svoj jezik u moja usta, kao da je noz...

guster
kasika
flasica
snala
pegla
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Post Reply

Return to “Književnost i jezik”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests