STEPHEN KING

Poezija, proza, pisci, pravopis, povijest jezika, dijalekti, lokalizam.
User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

STEPHEN KING

Post by dadojović » 18 Nov 2018, 23:50

STEPHEN KING (1947) nedvojbeno spada u najbolje i najčitanije pisce današnjice. Za njega se može reći da je vjerojatno jedan od najboljih suvremenih američkih pisaca. Svojim posebnim stilom nadišao je žanrovske gabarite, i vješto utekao od klišeiziranih poznatih obrazaca, tako da bi bilo sasvim pogrešno svrstati ga u pisca horor-priča ili znanstvene fantastike. On je tim žanrovima dao svoj prepoznatljiv pečat, tako da se mirne duše može reći da ima svoj vlastiti ako ne žanr, onda u najmanju ruku stil pisanja neuklopiv u kalupe.Tako da je King rado čitan autor i od strane onih čitatelja koji ne preferiraju ta dva žanra.
Svojim bogatim opusom(napisao je preko pedeset knjiga)stvorio je dovoljno širok spektar dijela da će svaki ljubitelj knjiga i čitanja otkriti nešto za svoj ukus.Tako da je većina njegovih knjiga našla svoj put do čitatelja.TALISMAN, ONO, ISIJAVANJE, DJECA KUKURUZA, ZELENA MILJA, CARRIE..samo su neke od njih.
Kao glavni argument teze, da se tu radi o ponajboljem piscu današnjice, može poslužiti činjenica da je vjerojatno samo King u stanju napisati već bezbroj puta viđeno (pročitano) a da bude zanimljivo i napeto. Kao što je slučaj sa pričom o otmici (BLAZE) koja pisana Kingovom rukom ili bolje rečeno stilom, zvuči nam zanimljivo kao da se po prvi put satom temom susrećemo u literaturi. Ili kada je riječ o tome da žena ubije supruga (DOLORES CLAIBORNE), samo je on u stanju stvoriti takav kontekst ubojstva.(Za one kojima to djelo nije poznato: Dolores koristi potpunu pomrčinu sunca da bi isplanirala i izvršila ubojstvo svoga supruga). Tu bi još spomenuo vječitu, faustovsku temu prodaje duše vragu koja je u POTREBNIM STVARIMA ispričana na jedan poseban način. Uostalom, samo je King kadar napisati knjigu o jednom braku,a da je zanimljiva. Riječ je o knjizi LISEYINA PRIČA.
Isto tako valja naglasiti da je većina Kingovih dijela, s više ili manje uspjeha, ekranizirana.Tu bih naveo onih nekoliko najupečatljivijih: ZELENA MILJA, ISKUPLJENJE U SHAWSHANKU, MAGLA, TRKAČ. Tu su još brojni filmovi i mini-serije, a POD KUPOLOM je samo jedna od njih.
ZELENA MILJA: Jedno od najboljih djela novije američke kjiževnosti.Priča smještena u zatvor u kojem borave osuđenici na smrt puno je više od još jedne priče slične tematike. Na neki način to je priča o Spasitelju, Otkupitelju, onome koji oživljava mrtve i donosi novu nadu i novi život. Pri tome žrtvujući se za druge. A King je zasigurno rijetki, možda i jedini pisac koji tog Spasitelja prikazuje kao crnca.
NESANICA: Meni jedno od najboljih Kingovih djela. Da nije on tvorac te knjige moglo bi se reći da je to priča o starcu koji ne može zaspati. Ništa novo, zar ne? Starac kojega muči nesanica? Dosadno? Ne kada je to iz mašte Stephena Kinga.
STAND (UTOČIŠTE): Nije samo još jedna u nizu knjiga o apokalipsi čovječanstva, kraju svijeta i civilizacije kakvu poznajemo. Kao što...
SNOVOLOVKA: nije samo još jedna u nizu knjiga o invaziji izvanzemaljske, tuđinske vrste na našu planetu.
POTREBNE STVARI: Dobro poznata i često viđena tema:prodaja duše vragu. U maleni američki gradić stiže tajanstveni neznanac čudesnih moći. On je naime u stanju ispuniti svaku želju žiteljima tog gradića. Sve što su ikada željeli. Ili što im je bili potrebno. No, naravno...nešto traži za uzvrat. I opet, King nas vještim pripovjedanjem suočava sa poznatom temom na jedan novi, sasvim drugačiji način.
Romani Stephena Kinga sa svojim radnjom smješteni su uglavnom što u stvarnim, što u fiktivnim lokacijama države Maine. Derry, Bangor, Castle rock samo su neka od njih. Pa se za njega može reći da je svojevrstan promotor i afirmator te američke savezne države. King je u braku sa Tabizhom King, koja je također književnica. Višestruki je dobitnik raznih priznanja i nagrada od kojih je Bram Stoker Award naj značajnija. Svoja djela objavljivao je i pod pseudonimom RICHARD BACHMAN pri tom postižući jednak uspjeh.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80130
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7021 times
Been thanked: 11332 times
Status: Offline

Re: STEPHEN KING

Post by spacebound » 19 Nov 2018, 07:45

Birvaktile, u srednjoj skoli, kad treba citat lektiru ja sebi fino dignem nesto od cika Kinga, rece profesorica da sam mogla glatko imat same petice da nisam na svoju ruku.Sta cu, problemi s autoritetom :kafa
Zelena milja, Vreca kostiju - meni najbolje :ok

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: STEPHEN KING

Post by dadojović » 19 Nov 2018, 08:18

spacebound,da slažem se za Zelenu milju,njegovo najbolje djelo.I možda i najpoznatije.Vreća kostiju sam isto čitao.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
mentalist
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3948
Joined: 20 Mar 2013, 19:32
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: STEPHEN KING

Post by mentalist » 19 Nov 2018, 11:46

Jao kao filmofil nisam nažalost pročitao ništa od velikog genija današnjice. :grana
Ispravit ću tu veliku grešku. Hvala na preporukama, krećem od njih :cool

Od filmova po njegovoj knjizi izdvojio bih Mrtva zona (sa Christopherom Walkenom u gl.ulozi).

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: STEPHEN KING

Post by dadojović » 19 Nov 2018, 12:35

Mentalist,svakako pročitaj.Kao što sam već napisao u takvom bogatom opusu sigurno ćeš naći nešto po svom ukusu.Uživaj u čitanju.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Salko
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26742
Joined: 25 Sep 2018, 14:23
Location: Tamni Vilajet
Mood:
Status: Offline

Re: STEPHEN KING

Post by Salko » 19 Nov 2018, 12:37

Zamka za snove

Pročitam ju godišnje jednom
"ignorance is bliss"

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: STEPHEN KING

Post by dadojović » 19 Nov 2018, 12:47

Zamka za snove ili Snovolovka..dobra knjiga,a ostalo mi je u sjećanju i jako dobra ekranizacija Korgan Freeman u jednoj od glavnih uloga.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80130
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7021 times
Been thanked: 11332 times
Status: Offline

Re: STEPHEN KING

Post by spacebound » 19 Nov 2018, 12:51

Izbjegavam ekranizacije knjiga, ali Kingovim ne odolim, i to pocesto :rumenko

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: STEPHEN KING

Post by dadojović » 19 Nov 2018, 12:54

Da,meni rijetko koja ekranizacija bude dobra kao i knjiga.Ne samo kada je King u pitanju.Ali njegovih ima jako dobrih.Pomenuta Zelena milja ili Djeca kukuruza.Meni osobno Stand,možda i najbolja njegova ekranizacija.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80130
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7021 times
Been thanked: 11332 times
Status: Offline

Re: STEPHEN KING

Post by spacebound » 19 Nov 2018, 12:55

Isijavanje :rozi

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: STEPHEN KING

Post by dadojović » 19 Nov 2018, 13:00

Sa Jackom Nicholsonom,meni jecnim od dražih glumaca.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Salko
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26742
Joined: 25 Sep 2018, 14:23
Location: Tamni Vilajet
Mood:
Status: Offline

Re: STEPHEN KING

Post by Salko » 19 Nov 2018, 13:03

izbjegavam da gledam filmove knjiga koje sam pročitao.....

pojebe mi koncept u mojoj glavi
"ignorance is bliss"

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80130
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7021 times
Been thanked: 11332 times
Status: Offline

Re: STEPHEN KING

Post by spacebound » 19 Nov 2018, 13:04

mad_max_ba wrote: 19 Nov 2018, 13:03 izbjegavam da gledam filmove knjiga koje sam pročitao.....

pojebe mi koncept u mojoj glavi
Ne prepisuj :rug

User avatar
Salko
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26742
Joined: 25 Sep 2018, 14:23
Location: Tamni Vilajet
Mood:
Status: Offline

Re: STEPHEN KING

Post by Salko » 19 Nov 2018, 13:05

spacebound wrote: 19 Nov 2018, 13:04
mad_max_ba wrote: 19 Nov 2018, 13:03 izbjegavam da gledam filmove knjiga koje sam pročitao.....

pojebe mi koncept u mojoj glavi
Ne prepisuj :rug
đe nisam ni vidio
:D. :D. :D.
"ignorance is bliss"

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80130
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7021 times
Been thanked: 11332 times
Status: Offline

Re: STEPHEN KING

Post by spacebound » 19 Nov 2018, 13:06

par postova iznad.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: STEPHEN KING

Post by Julia-Klara » 19 Nov 2018, 13:07

Slazem se, samo sto ja njegove knjige ne citam :kafa Nikad nisam pozeljela, ne znam zasto. I mislim da ce tako i ostati :kafa
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Salko
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26742
Joined: 25 Sep 2018, 14:23
Location: Tamni Vilajet
Mood:
Status: Offline

Re: STEPHEN KING

Post by Salko » 19 Nov 2018, 13:08

aha
pa veliš da ne odoliš kingovim ekranizacijama

ja se otimam da ništa ne gledam od onoga što sam pročitao.

JK
Ja se opet otimam da ne gledam ekranizaciju njegovih.

Kad se userem čitajući, mogu mislit kako je na ekranu
:D. :D.
"ignorance is bliss"

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: STEPHEN KING

Post by storm » 19 Nov 2018, 13:10

Ne čitam što gledam....ne gledam što čitam...

njega niti čitam niti gledam :)
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80130
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7021 times
Been thanked: 11332 times
Status: Offline

Re: STEPHEN KING

Post by spacebound » 19 Nov 2018, 13:11

Mislim da samo Kingove ekranizacije gledam, naravno nisam sve.Inace ja imam knjigu u svojoj glavi, sva mjesta, ljude, i onda mi npr. dodje Tom Hanks glumit Roberta Langdona (Da Vincijev kod, Andjeli i demoni, Inferno) :puca :lupa Necem :mrgud

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: STEPHEN KING

Post by Julia-Klara » 19 Nov 2018, 13:12

storm wrote: 19 Nov 2018, 13:10 Ne čitam što gledam....ne gledam što čitam...

njega niti čitam niti gledam :)
to je to
Ali nisam znala da je napisao Shawshank redemption?!
Taj film mi se svidja
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Post Reply

Return to “Književnost i jezik”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests