Citiraj

Poezija, proza, pisci, pravopis, povijest jezika, dijalekti, lokalizam.
User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Citiraj

Post by dadojović » 31 Jan 2021, 23:40

"Govorio je da je gotička umjetnost nesavršena i da su njezine građevine lijepe samo kad su u ruševinama i kad ih preuzme priroda.'

E. Martin A. Carranza: Gaudijev ključ
30
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Koraci_u_noci
Penzioner
Penzioner
Posts: 24898
Joined: 04 Jun 2020, 19:21
Has thanked: 6971 times
Been thanked: 6608 times
Status: Offline

Re: Citiraj

Post by Koraci_u_noci » 01 Feb 2021, 18:59

Kao prava kradljivica pogledala je oko sebe, pa trzajem oslobodila vrpcu od balvana i
odgurnula se od dna jedinim veslom koje je imala. Tihi se oblak vilinskih konjica razdvojio
pred njom.
Nije mogla odoljeti, a da ne povuče uzicu za pokretanje. Trzaj ju je odbacio unatrag kad
se motor upalio isprve, brundajući i ispuštajući bijeli dim. Zgrabila je rudo i prejako stisnula
ručicu za gas te je čamac naglo skrenuo, a motor zavrišta

Delia Owens - Djevojka iz močvare

73
Pobjeci sad od svega zelim

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Citiraj

Post by dadojović » 02 Feb 2021, 18:03

"Smrt je bila neobična i čudesna. Ona je vraćanje Instrumentu note koja je bila trideset, pedeset, ili sedamdeset godina odvojena od njega."

R. H. Benson: Gospodar svijeta

28
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

Mon
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4272
Joined: 10 Jan 2021, 18:55
Has thanked: 3432 times
Been thanked: 3988 times
Status: Offline

Re: Citiraj

Post by Mon » 02 Feb 2021, 18:08

You cannot drive hate by hate, only love can do that.

Martin Luther King Jr.

User avatar
Koraci_u_noci
Penzioner
Penzioner
Posts: 24898
Joined: 04 Jun 2020, 19:21
Has thanked: 6971 times
Been thanked: 6608 times
Status: Offline

Re: Citiraj

Post by Koraci_u_noci » 02 Feb 2021, 18:19

Moguće je da su u talionici prvih trenutaka svemira nastale crne rupe
i da se neke od njih upravo rasprskavaju. Kad bi bilo tako, možda bismo
mogli uočiti signale koje, dok eksplodiraju, odašilju u obliku kozmičkih
zraka visoke energije što dopiru s neba, pa dakle uočiti i izmjeriti izravan
učinak pojave proistekle iz kvantne gravitacije. Odvažna je to zamisao i
možda ne upali, primjerice zato što u prvobitnom svemiru nije nastalo
dovoljno crnih rupa da bi se vidjelo kako neka od njih eksplodira upravo
sada. No potraga je za signalima započela. Pa da vidimo.

Carlo Rovelli - Sedam kratkih lekcija iz fizike

62
Pobjeci sad od svega zelim

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Citiraj

Post by dadojović » 03 Feb 2021, 21:58

"- Danas je sudac naredio iznuđivanje priznanja mučenjem. Tvoja je majka na posljetku priznala, ali je odmah to priznanje opozvala, te je na taj način priznanje pod mukama bezvrijedno. Sukladno zakonu, mučenje se smije ponoviti, ali kada je inkvizitor čuo za njezino poricanje krivnje, zaključio je da mučenje nije završeno, već samo prekinuto, a u zakonu nema ni riječi kojom bi se zabranjivao nastavak mučenja."

Tanja Kinkel: Lutkari

21
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Koraci_u_noci
Penzioner
Penzioner
Posts: 24898
Joined: 04 Jun 2020, 19:21
Has thanked: 6971 times
Been thanked: 6608 times
Status: Offline

Re: Citiraj

Post by Koraci_u_noci » 03 Feb 2021, 22:04

Pomislio sam na Džuli pre odlaska u krevet.
Imala je dvadeset osam godina kad sam je upoznao. Bila je
verovatno najlepša žena koju sam ikada video. Počela je s terapijom u
februaru. Ubila se u junu iduće godine.
Tri puta je pokušala da se ubije pre toga. Dva puta je uzela pilule za
spavanje. Jednom je prerezala vene. Samoubice, po preovlađujućem
mišljenju, retko menjaju metod. Pokušaji su probe za veliki san ili krici
upomoć, drugim recima: samoubica se oseća usamljeno i nesrećno, i
traži pažnju, pre nego što bude prekasno.

E.O. Chirovici - Knjiga tajni

48
Pobjeci sad od svega zelim

User avatar
Zanki
saudade / forumasica godine
saudade / forumasica godine
Posts: 51749
Joined: 29 Jul 2020, 17:52
Has thanked: 19314 times
Been thanked: 22014 times
Status: Offline

Re: Citiraj

Post by Zanki » 07 Feb 2021, 20:28

Zaboravila je bila na njega, potrla ga je ova bezrazlozna radist, a sad je radost nestala zbog njega. Nista je nije upitao sinoc za suze, samo joj je rukom dodirnuo vlazne oci, ni jutros nije upitao. Mogao bi da cuti godinama, nekad joj je smetalo, sad voli sto je tako. On nece, ona nema sta da kaze: pocece i da se mrze, nizasto, jer nisu potrebni jedno drugome, kuca im postaje tijesna; i ogromna ravnica ova tijesna.

Magla i mjesecina - Mesa Selimovic

14
"It takes something more
than intelligence to act
intelligently "

User avatar
Koraci_u_noci
Penzioner
Penzioner
Posts: 24898
Joined: 04 Jun 2020, 19:21
Has thanked: 6971 times
Been thanked: 6608 times
Status: Offline

Re: Citiraj

Post by Koraci_u_noci » 07 Feb 2021, 20:34

Te sam večeri spavala na madracu u maminoj i tatinoj sobi. Spavala? Zapravo sam pažljivo osluškivala ne bih li slučajno čula zvukove čeličnih krila naše armije. I dok sam tonula u san, moje misli je nadlijetala Pilot Barbie, u maskirnom odijelu ružičastih nijansi, ostavljajući kričavo ružičasti mlaz u nekoj nedjeljnoj epizodi Fear Factoryja. Jer Barbi može biti ama baš sve što poželi. Čak puno više nego što se to može vidjeti u prospektiću i na reklamama.

M. Kolanović - Sloboština Barbie

41
Pobjeci sad od svega zelim

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Citiraj

Post by dadojović » 09 Feb 2021, 20:08

"Mrtvi svjedoci nisu dobri za sud. Vi nemate pojma što su sve vješti odvjetnici u stanju izmisliti kako bi izvrnuli istinu. Molim vas, vjerujte mi, bio sam jedan od njih."
B.D. Benedict: Trgovci dušama.
30
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Zanki
saudade / forumasica godine
saudade / forumasica godine
Posts: 51749
Joined: 29 Jul 2020, 17:52
Has thanked: 19314 times
Been thanked: 22014 times
Status: Offline

Re: Citiraj

Post by Zanki » 12 Feb 2021, 10:06

Psihoanalitcika terapija je pokazala da otpor moze uzrokovati mnogo razlicitih reakcija. Pacijent se moze udaljiti od osjetljive teme i pricati o necem drugom; moze se osjecati pospanim i umornim; moze naci razlog da ne dodje na razgovor - ili moze postati vrlo ljut na analiticara i naci neki razlog da prekine psihoanaliticki postupak. Evo kratkoga primjera: pisac kog sam analizirao i koji je bio ponosan na to sto nije prevrtljiv, rekao mi je da je promijenio rukopis jednog svog djela jer je mislio da ce tom promjenom bolje iznijeti svoju poruku. Mislio je da je donio pravu odluku i bio je iznenadjen sto se kasnije osjecao donekle potistenim i sto je imao glavobolju. Natuknuo sam mu da je njegov stvarni motiv vjerojatno bilo ocekivanje da promijenjena verzija bude popularnija i da mu donese vise slave i novca od izvorne; nadalje, da njegovo potisteno raspolozenje i njegova glavobolja vjerovatno ima nekakve veze s tim cinom samoizdaje. jedva sam to izgovorio kada se skocio intenzivno srdeci se, vicuci na mene da sam sadist, da uzivam u kvarenju njegove radosti, da sam uskogrudan covjek koji mu zavidi na buducem uspjehu, neznalica koji ne zna nista o njegovom podrucju pisanja i jos mnogo pogrda. (Valja napomenuti da je pacijent normalno bio vrlo uljudan covjek, koji se prema meni i prije i poslije provale gnjeva, odnosio s postovanjem.) Tesko da je mogao vise uciniti za potvrdu moje interpretacije. Spominjanje njegove nesvjesne motivacije za njega je bilo ugrozavanje njegove predodjbe o sebi i njegovog osjecaja indentiteta. Na to je ugrozavanje reagirao intenzivnom agresijom kao da je to bilo ugrozavanje njegovog tijela ili njegovog vlasnistva. Agresija u takvim slucajevima ima jedan cilj; unistiti svjedoka koji ima dokaz.

Anatomija ljudske destruktivnosti - Erich Fromm

62
"It takes something more
than intelligence to act
intelligently "

User avatar
Koraci_u_noci
Penzioner
Penzioner
Posts: 24898
Joined: 04 Jun 2020, 19:21
Has thanked: 6971 times
Been thanked: 6608 times
Status: Offline

Re: Citiraj

Post by Koraci_u_noci » 12 Feb 2021, 13:32

Ako je Foggov scenarij istinit, onda se Zemlja nalazi u sferi utjecaja jedne ili više naprednih IZC. Zašto nas onda nisu pokorili? On smatra da u razdoblju mirovanja znanje predstavlja najvrjedniji resurs. Napredne IZC imaju svoje razloge zašto jedan životvorni planet ostavljaju na miru, ako ni zbog čega drugog, onda zato što je on izvor neobnovljivih informacija. Pri tome, oni možda ne žrtvuju mnogo. Kako je istaknuo Asimov, IZC su možda prerasle potrebu za životnim prostorom. Ako izvanzemaljci mogu putovati sa zvijezde na zvijezdu u svojim svemirskim brodovima, oni ne moraju posjećivati zvijezde slične baš Suncu. Svaka zvijezda će biti dobra, a najbolje neka svijetla zvijezda tipa O. Takvi svemirski brodovi bi, dakle, mogli u načelu izbjegavati zvijezde slične Suncu koje imaju naseljive planete. Fogg predviđa da je broj zvijezda koje vanzemaljci moraju izbjegavati mali: on daje broj od 0,6% za udio zvijezda koje imaju životvorne planete. (Ovaj broj se, naravno, može osporavati.) Kada mali broj sustava ostavite sa strane, to je nevelika cijena za informativni sadržaj koji eventualno posjeduju njihovi životvorni planeti.

S. Webb - Ako u svemiru nismo sami gdje su vanzemaljci

24
Pobjeci sad od svega zelim

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Citiraj

Post by dadojović » 15 Feb 2021, 20:57

"Hranila sam vas intravenozno - rekla je. - Cjevčicama. Od toga su vam ovi tragovi po rukama. - Pogledala ga je s odjednom bezizražajnim i zamišljenim očima. - Dugujete mi život, Paule. Nadam se da ćete to zapamtiti. Nadam se da ćete to uvijek imati na umu.
Zatim je otišla."
Stephen King: Misery

24
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Koraci_u_noci
Penzioner
Penzioner
Posts: 24898
Joined: 04 Jun 2020, 19:21
Has thanked: 6971 times
Been thanked: 6608 times
Status: Offline

Re: Citiraj

Post by Koraci_u_noci » 15 Feb 2021, 21:06

Evo jednog od mogućih razloga zbog kojih glasači u centru liberalnog Zapada gube vjeru u liberalnu priču i demokratski proces. Obični ljudi možda ne razumiju umjetnu inteligenciju i biotehnologiju, ali mogu osjetiti da ih budućnost mimoilazi. Godine 1938. položaj običnog čovjeka u SSSR-u, Njemačkoj ili Americi možda i jest bio nepovoljan, ali mu se neprestano govorilo kako je najvažniji na svijetu, da je on budućnost (uz pretpostavku, naravno, da je to bio „običan čovjek", a ne Židov ili Afrikanac). Gledao je propagandne plakate - koji su često prikazivali rudare, metalce i kućanice u herojskim pozama - i vidio sebe: „To sam ja! Ja sam heroj budućnosti.
Godine 2018. običan se čovjek osjeća sve beznačajnijim. U TED-govorima, vladinim think-tankovima i na hi-tech-konferencijama razbacuju se gomilom tajanstvenih riječi - globa- lizacija, blockchain, genetički inženjering, umjetna inteligencija, strojno učenje - pa obični ljudi s pravom pomisle da se nijedna ne tiče njih. Liberalna priča bila je priča običnih ljudi. Kako može ostati relevantna u svijetu kiborga i mrežnih algoritama?

Y.N.Harari - 21 lekcija za 21. stoljece

52
Pobjeci sad od svega zelim

User avatar
Zanki
saudade / forumasica godine
saudade / forumasica godine
Posts: 51749
Joined: 29 Jul 2020, 17:52
Has thanked: 19314 times
Been thanked: 22014 times
Status: Offline

Re: Citiraj

Post by Zanki » 15 Feb 2021, 22:58

Vi nemate pojma o onome sto govorite, rece Lucy.
Mislite? Jeff se ushodao amo tamo ispred nje. Promatrao sam vas cijelog proslog kolovoza. Sjedio sam iza vas u kinu, zadrzavao se oko kioska kad ste dolazili po sladoled. Pricinjao sam se da kupujem casopis u knjizari kad ste dolazili u knjiznicu. Veslao sam ovuda tri puta dnevno. Promatrao sam vas, promatrao sam vas, recitirao je divlje. Sto mislite, zasto sam se ovog ljeta opet vratio ovamo?
Psst, upozori ga Lucy. Vi previse bucite.

Lucy Crown - Irwin Shaw


49
"It takes something more
than intelligence to act
intelligently "

User avatar
Koraci_u_noci
Penzioner
Penzioner
Posts: 24898
Joined: 04 Jun 2020, 19:21
Has thanked: 6971 times
Been thanked: 6608 times
Status: Offline

Re: Citiraj

Post by Koraci_u_noci » 16 Feb 2021, 18:55

Tata se nije vratio kući ni te noći ni sljedećeg dana, a kad je konačno došao, na vrata je
doteturao onaj stari pijanac. Kad je skupila hrabrosti da ga pita za pismo, otresao se: “Nije
tvoja briga.” A zatim: “Neć se vratit, pa samo zaboravi na to.” Uzeo je bocu i odgegao se u
čamac.
“Nije istina”, Kya je viknula za njim, šaka stisnutih uz bokove. Gledala ga je kako odlazi,
pa se izderala prema praznoj laguni: “Neć ni nije prava riječ!”
Kasnije će se pitati je li trebala sama otvoriti pismo i ne pokazati ga tati. Tako je mogla
sačuvati riječi koje bi jednog dana pročitala, a njemu bi bilo bolje da za njih nije saznao.
Tata je nikad više nije poveo na pecanje. Ti topli zajednički dani bili su samo
jednokratno, neponovljivo razdoblje. Niski su se oblaci razmaknuli, sunce je tek nakratko
zapljusnulo njezin svijet, koji se zatim zatvorio i opet postao mračan i škrt.

D. Owens - Djevojka iz močvare

81
Pobjeci sad od svega zelim

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Citiraj

Post by dadojović » 23 Feb 2021, 22:04

"Kada su dva tjedna poslje malu djevojčicu našli na stubištu u lokvi krvi, nakon čega je brzo podlegla teškim ozljedama lubanje, od toga nitko nije pravio veliku stvar. Žalili su tobožnju nesreću, a prazninu su brzo popunili novim djetetom."
Robert Kleindienst: Doba presvlačenja.

44
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Koraci_u_noci
Penzioner
Penzioner
Posts: 24898
Joined: 04 Jun 2020, 19:21
Has thanked: 6971 times
Been thanked: 6608 times
Status: Offline

Re: Citiraj

Post by Koraci_u_noci » 01 Mar 2021, 18:12

У Србији постоји неколико дневних новина. Тачан број не знам
јер са овдашњих киоска сваки час неки лист – отпадне. Неке новине
излазе на латиници, неке на ћирилици, а већина на кредит. Једне се
деле бесплатно, друге су скоро џабе, треће се продају читаоцима, а
четврте коме стигну.
Новине у Србији деле се на таблоидне и озбиљне. Проблем је
једино у томе што их је тешко разликовати. Неки српски листови
праве се по угледу на европске, други по угледу на америчке, а
већини до угледа и није стало.
Обичних новина нема, сваке су изузетне на свој начин: једне су
најстарије, друге најугледније, треће најтиражније, четврте
најевропскије… Нико поуздано не зна ко су им власници јер су
овдашњи листови као ванбрачна деца, тешко је утврдити ко им је
отац а ко мајка. Сваки финансијер овдашњих новина у ствари је
неименовани извор.

B. Ljubenovic - Pisma iz Srbije

79
Pobjeci sad od svega zelim

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Citiraj

Post by dadojović » 09 Mar 2021, 19:46

"Matrona si to nije željela priznati, i dugo je pokušavala ne priznati, ali naposljetku je morala: blizanke su čudne, u to nema sumnje. Čudne su skroz-naskroz, do srži."

Diane Setterfield: Trinaesta priča.

40
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Koraci_u_noci
Penzioner
Penzioner
Posts: 24898
Joined: 04 Jun 2020, 19:21
Has thanked: 6971 times
Been thanked: 6608 times
Status: Offline

Re: Citiraj

Post by Koraci_u_noci » 09 Mar 2021, 20:01

Najredovniji od nepoželjnih susreta sa virusima jeste obična prehlada. Svi znaju da ukoliko se nađete na hladnom, lako može da se desi da dobijete prehladu (uostalom, zato se tako zove), a opet nauka nikada nije bila u staju da dokaže zbog čega je tako - pa čak ni, kad smo već kod toga, da li je zaista tako. Prehlade su nesumnjivo učestalije zimi nego leti, ali to je možda samo zato što tada provodimo više vremena u zatvorenom i izloženiji smo tuđim izlučevinama i izdisajima. Obična prehlada nije jedna bolest, već pre porodica simptoma koje izazivaju brojni virusi, među kojima su najpogubniji rinovirusi. A njih ima na stotine varijanti. Ukratko, postoji mnogo na čina da se ukači prehlada, zbog čega nikada ne razvijete dovoljno imuniteta da biste prestali da je kačite.

B. Bryson - Tijelo

52
Pobjeci sad od svega zelim

Post Reply

Return to “Književnost i jezik”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 24 guests