Citiraj

Poezija, proza, pisci, pravopis, povijest jezika, dijalekti, lokalizam.
User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Citiraj

Post by dadojović » 31 Oct 2020, 18:27

"Kamo su nestali otpadnici od sustava općih vrijednosti, suvišni ljudi, alkosi, pušači, beskućnici, sitni lopovi, žicari i šibicari? Kamo su nestali nezadovoljnici koji govore sami sa sobom, besposličari, prosjaci, gubitnici i sanjari? Kamo su nestali skeptici, zavidljivci, lijenčine, slabići, poniženi i uvrijeđeni, kapitulanti?
Gdje su?"
Dubravka Ugrešić: Europa u sepiji.

77
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

medvjed23
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3041
Joined: 27 Mar 2019, 22:01
Has thanked: 508 times
Been thanked: 384 times
Status: Offline

Re: Citiraj

Post by medvjed23 » 01 Nov 2020, 20:38

Izgarah dati nešto Novo
a Bog moj bio moj je Bedem;
i duh je kriv, i svijetlo Slovo,
ako tek drač i korov jedem.


Ujević, Riđokosi mesije

38
too dark for finding my ground.. and trees.. shiver and sway..

User avatar
jelena...
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3042
Joined: 11 Jul 2015, 20:26
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Citiraj

Post by jelena... » 02 Nov 2020, 15:06

„Čudo, tragika i bol željezničarskog življenja snažno su uhvaćeni u italijanskom filmu skromnog naslova: Željezničar. Režiser i glavni glumac Pjetro Đermi (Pietro Germi). Ko ne zna, neka upamti ovo ime, pa kad mu se ukaže prilika, neka pogleda film.”

Sidran, Otkup sirove kože


82

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Citiraj

Post by dadojović » 02 Nov 2020, 18:42

"Htio bih proniknuti u njene tajne, htio bi da mi priđe i kaže: "pa ja te volim", a ako ne to, ako je ta ludost neostvariva, onda...e pa, što onda da poželim? Zar znam što želim? Nekako sam bio smućen, samo da mi je biti uz nju, u njenu svetokrugu, u njenom sjaju, dovijeka, zasvagda, do kraja života! "

F. M. Dostojevski: Kockar

99
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Koraci_u_noci
Penzioner
Penzioner
Posts: 24974
Joined: 04 Jun 2020, 19:21
Has thanked: 7011 times
Been thanked: 6658 times
Status: Offline

Re: Citiraj

Post by Koraci_u_noci » 02 Nov 2020, 18:47

Naši političari važe za otvorene ljude, naročito kad je reč o prostoru između nosa i brade. Takva je tradicija već vekovima

Ajahn Brahm - Krava koja je plakala
Pobjeci sad od svega zelim

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Citiraj

Post by dadojović » 02 Nov 2020, 19:38

Koraci_u_noci wrote: 02 Nov 2020, 18:47 Naši političari važe za otvorene ljude, naročito kad je reč o prostoru između nosa i brade. Takva je tradicija već vekovima

Ajahn Brahm - Krava koja je plakala
Zaboravio si zadati stranicu.
Predlažem da se, u buduće, u slučaju da netko zaboravi zadati stranicu uzme ponovo zadnja zadana stranica.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Koraci_u_noci
Penzioner
Penzioner
Posts: 24974
Joined: 04 Jun 2020, 19:21
Has thanked: 7011 times
Been thanked: 6658 times
Status: Offline

Re: Citiraj

Post by Koraci_u_noci » 02 Nov 2020, 19:42

55
Pobjeci sad od svega zelim

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25703
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3144 times
Been thanked: 4160 times
Contact:
Status: Offline

Re: Citiraj

Post by ina » 03 Nov 2020, 14:26

IMG__210214.jpg
Prevod 🙈
Naprijed tako. Nećeš uspjeti nikad sjetiti se nijedne konverzacije. Pokušaj biti smiren. Znam da je puno teško. Ali zapamti, radiš to zbog književnosti. Svi bismo se trebali žrtvovati (kako ne volim ovu riječ) za književnost. Gledaj

Hemingway




39
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Svijest ima sidrište.

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Citiraj

Post by dadojović » 03 Nov 2020, 22:14

"Molio sam se za svoje djetinjstvo i ono se vratilo, a ja osjećam: ono je još uvijek toliko teško kao nekada; ne koristi, što sam ostario."
Rainer Maria RILKE: Zapisi Maltea Lauridisa Briggea
44
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25703
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3144 times
Been thanked: 4160 times
Contact:
Status: Offline

Re: Citiraj

Post by ina » 04 Nov 2020, 15:04

Kako to zvuči tužno..

u vidjelo. Gledali su u me s nevjericom, a Mahmut je sjedio uz nas, klimao glavom, kao pravi muderis, povlađujući mome znanju a mršteci se djecijem neznanju, iako je njegovo nepoznavanje bilo slično njihovom. I nije se čudio što ovo radim, niti je više pominjao plaćanje: moju ludost je prihvatio kao stvar koja se tiče samo mene, a nije htio da mi nudi ono što ja nisam tražio.

3. Sreća, ipak
Tvrđava M. Selimovic

40
Svijest ima sidrište.

User avatar
toxic
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20588
Joined: 26 Jul 2016, 15:22
Location: My Own World
Status: Offline

Re: Citiraj

Post by toxic » 04 Nov 2020, 15:21

Covek neprestano stice nove prijatelje, a nije prinudjen da bude s njima svakog dana. Kada vidjamo stalno ista lica - a to se uvek dogadjalo u semenistu - na kraju ona postaju deo naseg zivota. A kada postanu deo naseg zivota, onda zele i da nam ga izmene. I ako ne bude po njihovom, nije im pravo. Jer svaki covek ima tacnu predstavu kako bi trebalo da zivimo svoj zivot.
A nikada nemaju pojma kako treba da prozive sopstveni zivot.


Alhemicar, P. Koeljo

102
𝗪𝗲'𝗿𝗲 𝗔𝗹𝗹 𝗠𝗮𝗱 𝗛𝗲𝗿𝗲

User avatar
Koraci_u_noci
Penzioner
Penzioner
Posts: 24974
Joined: 04 Jun 2020, 19:21
Has thanked: 7011 times
Been thanked: 6658 times
Status: Offline

Re: Citiraj

Post by Koraci_u_noci » 04 Nov 2020, 18:21

Prednost intuitivnih procena ne znači kako vam je um potpuno zatvoren i totalno ste imuni na informacije i razumno rezonovanje. Vaša verovanja, a čak i vaše emocije, mogu se menjati (bar delimično) ukoliko saznate da je opasnost od nečega što vam se nije dopadalo manja nego što ste mislili. U svakom slučaju, informacija o manjem riziku će promeniti vaše viđenje prednosti (nabolje) dotične pojave čak i ako sama informacija koju ste dobili ne govori ništa o prednostima.

Daniel Kahneman - Misliti brzo i sporo

29
Pobjeci sad od svega zelim

medvjed23
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3041
Joined: 27 Mar 2019, 22:01
Has thanked: 508 times
Been thanked: 384 times
Status: Offline

Re: Citiraj

Post by medvjed23 » 06 Nov 2020, 23:34

Slušam:

visoki plavi vodoskoci čeznu
zvijezde koje nikad dosegnuti neće
i u meni crno teško srce
tuče tuče

AB Šimić, Pazi da ne hodaš malen ispod zvijezda

34
too dark for finding my ground.. and trees.. shiver and sway..

User avatar
Koraci_u_noci
Penzioner
Penzioner
Posts: 24974
Joined: 04 Jun 2020, 19:21
Has thanked: 7011 times
Been thanked: 6658 times
Status: Offline

Re: Citiraj

Post by Koraci_u_noci » 07 Nov 2020, 08:27

Do prelaska s usmene kulture, u kojoj se znanje prenosilo preko priča, pesama i šegrtovanja, na pisanu, koja se oslanja na pisanu reč, nije dolazilo vekovima jer nije postojao pogodan materijal za pisanje. Kamene i glinene ploče, koje su se koristile, lomile su se lako i bile su glomazne i teške za transport. Drvo se cepa, i mnogo je uzroka koji mogu dovesti do njegovog propadanja. Slike na zidu su statične i prostorno ograničene. Pronalazak papira, koji se smatra jednim od četiri najveća otkrića Kineza, rešio je ove probleme, ali tek kada su Rimljani zamenili svitak kodeksom – ili, kako to danas zovemo, knjigom – taj materijal je ispoljio svoj pun potencijal. To se dogodilo pre dve hiljade godina i do danas je ostalo dominantna forma u kojoj se pojavljuje pisana reč.

Mark Miodownik - Skriveni svijet oko nas

73
Pobjeci sad od svega zelim

User avatar
jelena...
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3042
Joined: 11 Jul 2015, 20:26
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Citiraj

Post by jelena... » 07 Nov 2020, 14:22

''Tekst što ga je Dragan M. Jeremić objavio u Književnim novinama (od 1. decembra 1976), pod naslovom Niski udarci tuđom rukom, pojavio se kao (preuranjena) novogodišnja čestitka beogradske književne cosa nostre i kao ferman u kojem me glavom i bradom sâm književnički šef opominje na čaršijski red: da ne pokušavam da dignem glavu, jer će mi uzeti skalp, da podnosim s mirom Božjim sudbinu koju mi je cosa nostra namenila, inače ću biti rastrgnut konjma na repove...''

Čas anatomije, Kiš

37

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Citiraj

Post by dadojović » 07 Nov 2020, 18:00

"Kada se on stišao, Pilat je nastavio:
- Ali kažnjena će biti samo trojica, jer prema zakonu i običaju, u blagdana Pashe, jednom od osuđenih, po izboru malog Sinedriona i nakon potvrde rimske vlasti, velikodušni cezar imperator vraća njegov prezreni život!"

M.A.Bulgakov: Majstor i Margarita
88
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Zizi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 24258
Joined: 09 Nov 2019, 18:32
Has thanked: 6305 times
Been thanked: 5519 times
Status: Offline

Re: Citiraj

Post by Zizi » 07 Nov 2020, 20:17

"Trećeg dana puta neka mula izludjela od obada strmoglavila se s jahačem i povukla sa sobom cijelu kolonu, a vapaj čovjeka i njegove skupine od sedam međusobno zavezanih životinja odskakivao je po liticama i usjecima još satima poslije nesreće, a godinama i godinama odzvanjao je u sjećanju Fermine Daze. Sva se njihova prtljaga sunovratila sa mulama, ali u tom stoljetnom trenutku, koliko je trajao pad dok na dnu nije zgasnuo užasnuti vapaj, ona nije pomislila na jadnoga mrtvoga mazgara ni na raskomadano stado, nego na nesreću što i njezina mula nije bila privezana za druge."

Gabriel Garcia Marquez
Ljubav u doba kolere

59

User avatar
Koraci_u_noci
Penzioner
Penzioner
Posts: 24974
Joined: 04 Jun 2020, 19:21
Has thanked: 7011 times
Been thanked: 6658 times
Status: Offline

Re: Citiraj

Post by Koraci_u_noci » 07 Nov 2020, 20:28

Ako se ima u vidu koliko je mozak iscrpno proučavan, i koliko dugo, neverovatno je koliko elementarnih stvari i dalje ne znamo, ili makar ne možemo svi oko njih da se saglasimo. Kao na primer: šta je tačno svest? Ili šta je tačno misao? To nije nešto što možete uhvatiti u tegli ili razmazati na staklenu pločicu za mikroskop, a opet je misao očigledno prava i definitivna stvar. Mišljenje je naš najvitalniji i najčudesniji talenat, a opet u dubokom fiziološkom smislu mi ne znamo zaista šta mišljenje jeste.

Bil Brajson - Tijelo

95
Pobjeci sad od svega zelim

User avatar
Zizi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 24258
Joined: 09 Nov 2019, 18:32
Has thanked: 6305 times
Been thanked: 5519 times
Status: Offline

Re: Citiraj

Post by Zizi » 07 Nov 2020, 20:58

"Kad tko danas govori o samoniklosti svoje, nacionalne kulture, tada zaboravlja ili ne shvaća da bez doprinosa ili uticaja "izvana" ne bi ni tog etniciteta bilo."

FORUM BOSNAE; Laž u politici
Ivan Supek: Kako krotiti politiku?

medvjed23
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3041
Joined: 27 Mar 2019, 22:01
Has thanked: 508 times
Been thanked: 384 times
Status: Offline

Re: Citiraj

Post by medvjed23 » 10 Nov 2020, 23:28

Zizi505 wrote: 07 Nov 2020, 20:58 "Kad tko danas govori o samoniklosti svoje, nacionalne kulture, tada zaboravlja ili ne shvaća da bez doprinosa ili uticaja "izvana" ne bi ni tog etniciteta bilo."

FORUM BOSNAE; Laž u politici
Ivan Supek: Kako krotiti politiku?
metnider, ako ti nije šta, kakav broj
too dark for finding my ground.. and trees.. shiver and sway..

Post Reply

Return to “Književnost i jezik”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 76 guests