Citiraj

Poezija, proza, pisci, pravopis, povijest jezika, dijalekti, lokalizam.
medvjed23
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3038
Joined: 27 Mar 2019, 22:01
Has thanked: 507 times
Been thanked: 378 times
Status: Offline

Re: Citiraj

Post by medvjed23 » 28 Dec 2020, 22:37

"This is not to say that only depressed, angry people can enjoy Trent's music; even if we don't feel the way he does, the sincerity with which he shares his life with us, in some way, allows us to truly see inside another human being - something we get precious little of, especially from celebrity figures and rock bands."

Image

38.
too dark for finding my ground.. and trees.. shiver and sway..

User avatar
Koraci_u_noci
Penzioner
Penzioner
Posts: 24898
Joined: 04 Jun 2020, 19:21
Has thanked: 6971 times
Been thanked: 6608 times
Status: Offline

Re: Citiraj

Post by Koraci_u_noci » 29 Dec 2020, 11:13

Adan Ča jednom je predskazao da će svetu ponestati papira za novčanice i metala za novčiće pa će ljudi morati da nađu nešto drugo za svakodnevne transakcije. Predskazao je da će ljudi koristiti kuglice kokošjeg izmeta umesto novca. Ljudi će ići okolo s džepovima punim kokošjeg izmeta. Banke će ga biti pune, a razbojnici će pokušavati da ih ukradu. Bogati ljudi biće neizmerno ponosni na količinu kokošjeg izmeta koju poseduju, a sirotinja će sanjati o sticanju velike hrpe izmeta na lutriji. Vlade i države detaljno će razmatrati situaciju s kokošjim izmetom u svojoj zemlji, a ekološki i društveni problemi biće razmatrani kasnije, kada bude bilo dovoljno kokošjeg izmeta za sve. U čemu je osnovna razlika između novčanica, novčića i kokošjeg izmeta? Ni u čemu.

Ajahn Brahm - Krava koja je plakala

70
Pobjeci sad od svega zelim

User avatar
Shadow
Svemirka
Svemirka
Posts: 51618
Joined: 06 Apr 2020, 08:13
Has thanked: 21023 times
Been thanked: 20835 times
Status: Offline

Re: Citiraj

Post by Shadow » 29 Dec 2020, 11:19

Cijelu je noć padala kiša. Ležao sam u mraku kolibe i puštao da me zvuk kapi
uspavljuje. Zadrijemao bih, usnuo nešto neuhvatljivo, pa se ponovo budio. Zatim bih
se okrenuo na drugu stranu i ponovo prepuštao zvuku kiše i drijemežu.


Bekim Sejranović, Ljepši kraj

68
Mirno more

medvjed23
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3038
Joined: 27 Mar 2019, 22:01
Has thanked: 507 times
Been thanked: 378 times
Status: Offline

Re: Citiraj

Post by medvjed23 » 30 Dec 2020, 07:58

Jedne noći sаm se kаsno vrаtio kući. Bio sаm stvаrno izmrcvаren. Uvući i izvući ključ iz brаve bilo je sve što sаm mogаo dа urаdim. Ušаo sаm u spаvаću sobu а u krevetu je bilа Fej, čitаlа Njujorker i jelа čokolаdu. Nije mi čаk reklа ni zdrаvo.

Otišаo sаm do kuhinje i potrаžio nešto zа jelo. U frižideru nije bilo ničeg. Krenuh dа sipаm čаšu vode. Pomerih se do sudopere. Bilа je zаpušenа đubretom. Fej je volelа dа čuvа prаzne tegle i poklopce. Prljаvi sudovi zаuzimаli su polа sudopere, а nа površini, zаjedno sа nekoliko pаpirnih tаnjirа, plutаle su tegle i poklopci.

Vrаtio sаm se do spаvаće sobe bаš kаd je Fej trpаlа pаrče čokolаde u ustа.

„Slušаj, Fej”, rekoh, „znаm dа hoćeš dа spаsiš svet. Ali što ondа bаr ne počneš od kuhinje?”

„Kuhinje nisu bitne”, reče onа.

Nezgodno je udаrаti sedokosu ženu, pа sаm sаmo otišаo u kupаtilo i pustio dа se puni kаdа.

Bukovski, Pošta

59.
too dark for finding my ground.. and trees.. shiver and sway..

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Citiraj

Post by dadojović » 30 Dec 2020, 19:35

"Danima sam čekao da se Marianne Engel ponovno pojavi.
...
Kad me počeo boljeti trbuh, zapitao sam se nedostaje li mi ona doista, žena koju jedva poznajem. Je li to čežnja? Iskreno nisam znao, jedine prigode kad sam osjetio išta slično bile su kada bi gradska kokainska mreža presušila."

Andrew Davidson: Vodoriga
31
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

medvjed23
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3038
Joined: 27 Mar 2019, 22:01
Has thanked: 507 times
Been thanked: 378 times
Status: Offline

Re: Citiraj

Post by medvjed23 » 31 Dec 2020, 17:56

Moja leva ruka. Zanima me šta su s njome uradili. Kad odsečeš čoveku ruku moraš nešto s njom da uradiš. Ne možeš tek tako da je ostaviš da se vuče naokolo. Šaljete li je u bolnice kako bi mogli tamo da je seckaju u paramparčad i da vide kako ruka funkcioniše? Zamotavate li je u stare novine pa je bacite na smetlište? Sahranjujete li je? Uostalom ona je deo čoveka veoma važan deo čoveka i trebalo bi da se prema njoj odnosimo s poštovanjem. Da li je iznesete sahranite je očitate kratku molitvu? Trebalo bi jer ona je ljudsko meso i umrla je mlada i zaslužuje lep ispraćaj.

Dalton Trambo, Džoni je krenuo u rat.

57.
too dark for finding my ground.. and trees.. shiver and sway..

User avatar
Zizi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 24184
Joined: 09 Nov 2019, 18:32
Has thanked: 6257 times
Been thanked: 5482 times
Status: Offline

Re: Citiraj

Post by Zizi » 02 Jan 2021, 14:26

Veoma je važno da se prezir Vašingtona prema demokratiji manifestuje uporedo sa horskim pevanjem p žudnji za demokratijom. Postići tako nešto zaista je zavidan poduhvat koji je bio teško dostižan čak i u totalitarnim državama.

Noam Čomski, Intervencije

59

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Citiraj

Post by dadojović » 06 Jan 2021, 21:02

" - Znam ja žene koje tako izgledaju; kad ih gledam, postajem neraspoložen i potišten - promrmlja lord Henry zagledavši se u svoje prstenje.
- Židov mi je htio pričati o njezinu životu, no ja sam rekao da me to ne zanima.
- Dobro ste učinili. Tuđe su tragedije uvijek beskrajno banalne."

Oscar Wilde: Slika Doriana Graya
57
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Koraci_u_noci
Penzioner
Penzioner
Posts: 24898
Joined: 04 Jun 2020, 19:21
Has thanked: 6971 times
Been thanked: 6608 times
Status: Offline

Re: Citiraj

Post by Koraci_u_noci » 06 Jan 2021, 21:13

Ljubav više nije ono što je bila. Danas u svetu postoje dva tipa žena kojih je u prošlosti bilo vrlo malo: obrazovane i razvedene. Svaki put kad se pojave nove vrste ljudi, one strastima daju novi pravac. Može izgledati da oni nastavljaju da veruju da je ljubav misteriozna, govoreći o njoj bez zadrške, kao da se ljubav nikad ne menja. U prošlosti su oni, međutim, razdvajali različite elemente od kojih se sastoji ljubav i prespajali ih kako bi udovoljili sebi, preplićući ih, dodavajući, ponešto izbacujući. Ljudi su bili daleko manje bespomoćni pred strašću nego što o tome govore legende. Umeli su da stalno iznova u nju unose nova značenja, isto tako čudesno kao što su zrno pretvarali u hleb, ili knedle, ili u kolačiće začinjene hajdučkom travom.

Theodor Zeldin - Intimna istorija covecanstva

31
Pobjeci sad od svega zelim

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Citiraj

Post by dadojović » 11 Jan 2021, 19:58

"- Mati joj je vještica, sutra će joj suditi - reče otac Smole gvardijanu. - Ostavite ju kod nas do sutra.
- Što vam pada na pamet? Kći vještice pod našim posvećenim krovom! To ne može biti! "

Marija Jurić Zagorka: Kontesa Nera
66
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Koraci_u_noci
Penzioner
Penzioner
Posts: 24898
Joined: 04 Jun 2020, 19:21
Has thanked: 6971 times
Been thanked: 6608 times
Status: Offline

Re: Citiraj

Post by Koraci_u_noci » 11 Jan 2021, 20:08

Ne treba da bežimo od opasnosti. Treba da se suočimo s njom i da je savladamo. Nemoj misliti da i ja ne prolazim kroz iskušenja, ali sam jaka i kadra da im odolim. Zamisli kako je lepo godinama živeti zajedno, spavati u istom krevetu, možda jedno drugo videti nage, a pobediti iskušenje da se dodirnemo i ljubimo?

E. Sabato - O junacima i grobovima

27
Pobjeci sad od svega zelim

User avatar
lilith1
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5046
Joined: 11 Nov 2020, 11:46
Has thanked: 509 times
Been thanked: 1869 times
Status: Offline

Re: Citiraj

Post by lilith1 » 11 Jan 2021, 20:16

"zacijelo je znao da ću slijediti staru Zoey jer me užetom privezao za njezino sedlo i oboje iz dvorišta nas tiho poveo niz stazu pa preko mosta.Kad smo se našli na cesti, on vješto zajaha Zoey pa smo kaskali uzbrdu u selo. Za to vrijeme nije progovorio ni riječ. Dobro sam poznavao put jer sam njime često prolazio s Albertom , a uistinu sam volio tuda prolaziti jer bih uvijek susreo druge konje i druge ljude.

Put rata -Michael Morpurgo

99
You got to know when to hold 'em, know when to fold 'em
Know when to walk away and know when to run
You never count your money when you're sittin' at the table
There'll be time enough for countin' when the dealing's done

User avatar
Koraci_u_noci
Penzioner
Penzioner
Posts: 24898
Joined: 04 Jun 2020, 19:21
Has thanked: 6971 times
Been thanked: 6608 times
Status: Offline

Re: Citiraj

Post by Koraci_u_noci » 11 Jan 2021, 20:31

Preživjeli svećenik upitao je monsieura Fioru o ženinu odbijanju da mu se pridruži nedjeljom u crkvi, a on je priznao da mu žena ne vjeruje u Boga, da je nevjernica. Zatim je otkrio da ga redovito tuče. Kleknuo je pred svećenika i zaplakao. Moraš preuzeti kontrolu nad situacijom, rekao je svećenik. Ti si muškarac u kući. Napravi ono što moraš. To je tvoja kuća. Nekoliko dana poslije monsieur Fiora kupio je pištolj od nekog klinca iz milicije. Otišao je u Abou-Antounov kafić, pojeo komadić kruha, lebneha 16 i maslina, a potom pio arak do sitnih sati. Došao je kući, otvorio vrata, a prije nego što je njegova žena imala priliku postaviti mu pitanje o njegovu pijanstvu ili gdje je bio, izvukao je pištolj i naciljao. Ganjao ju je po kući i upucao pet puta.

R. Hage - Bejrutsko drustvo

50
Pobjeci sad od svega zelim

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Citiraj

Post by dadojović » 14 Jan 2021, 17:32

"Kao dijete gotovo sam se panično plašila tog nezgrapnog, ne pretjerano visokog ormara na čijoj polituri, ako se dobro zagleda, čovjek može jasno vidjeti crvenkastosmeđe nemani, lubanje, aveti, goropadna ljutita stabla zgrčenih šaka, širom razjapljenih usta."

Ivana Šojat - Kuči: Unterstadt.
41
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Koraci_u_noci
Penzioner
Penzioner
Posts: 24898
Joined: 04 Jun 2020, 19:21
Has thanked: 6971 times
Been thanked: 6608 times
Status: Offline

Re: Citiraj

Post by Koraci_u_noci » 25 Jan 2021, 20:18

Ne, nisam to hteo da kažem. Ona bi me našla i na svakom drugom mestu. Shvatate li? Ona je znala kako i gde da me nađe, ukoliko zaželi. Eto to sam hteo da kažem. A to moje višemesečno čekanje, na onoj klupi, još je jedan dokaz moje naivnosti. Zamislio se, gledajući Bruna kao da traži neko objašnjenje, a zatim dodao: – Baš zato što mislim da je ona potražila mene, potpuno svojevoljno i namerno, eto, baš zato ne mogu nikako da shvatim što je ona kasnije... na taj način...

E. Sabato - O junacima i grobovima

22
Pobjeci sad od svega zelim

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Citiraj

Post by dadojović » 29 Jan 2021, 20:48

"Kao da čeka princa iz bajke da ju odvede "iz svega toga". Svega čega? Iz usamljenosti življenja u vlastitoj duši? Sigurnosti da je ona to što jeste, a ne polovina nečeg drugog?"

Erica Jong: Strah od letenja

38
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Koraci_u_noci
Penzioner
Penzioner
Posts: 24898
Joined: 04 Jun 2020, 19:21
Has thanked: 6971 times
Been thanked: 6608 times
Status: Offline

Re: Citiraj

Post by Koraci_u_noci » 29 Jan 2021, 20:54

Lucija je prodavala novine, a Boris je već šest mjeseci bio nezaposlen. Uglavnom je sjedio ispred televizora i gledao utakmice na satelitskim programima, rjeđe se brijao, počeo je čitati knjige o magiji i parapsihologiji, maštao je da otputuje nekamo daleko. Već prema raspoloženju, Lucija je grintala ili bi se pohotno smijala njegovim zamislima. Sve češće je grintala. Ipak, kada se sve zbroji i oduzme, bio je to lijep život. Onda je Boris jednoga dana došao po novine pred kiosk u kojemu je radila njegova žena i zatekao mlađeg muškarca u uniformi kako sjedi unutra. Opušteno su brbljali, i, reklo bi se, bili iznenađeni kada se Boris pojavio. On se, ipak, posramljen zbog nekog neobjašnjivog razloga, zadržao kraće nego inače.

A. Tomić - Veliki šoping

57
Pobjeci sad od svega zelim

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Citiraj

Post by dadojović » 30 Jan 2021, 23:44

"Čuo je što su mu govorile njene oči ispod kukuljice, i znao je da je u nekoj nejasnoj prošlosti, u životu ili u snu već čuo njenu priču."
James Joyce: Portret umjetnika u mladosti
30
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Zanki
saudade / forumasica godine
saudade / forumasica godine
Posts: 51740
Joined: 29 Jul 2020, 17:52
Has thanked: 19310 times
Been thanked: 22013 times
Status: Offline

Re: Citiraj

Post by Zanki » 30 Jan 2021, 23:51

I tokmu koga prigovaranjeto na Rudolf na nejzinata mrzovolnost prerasna vo rutina, tokmu kako i negovoto maznenje na kariranite gostilnicarski carsafi, koga na Viktorija mevot veke i narasna recisi do zabi, prviot svetski sudir od vesnikarskite kolumni na dnevnikot Die Drau se preseli vo trodimenzionalnata stvarnost.

Ivana Sojat Kuci Unterstadt

93
"It takes something more
than intelligence to act
intelligently "

Mon
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4272
Joined: 10 Jan 2021, 18:55
Has thanked: 3432 times
Been thanked: 3988 times
Status: Offline

Re: Citiraj

Post by Mon » 31 Jan 2021, 00:58

“Sve će proći, gospodine — govorio je tihi Ibrahim Paro.
Ali, kakva je to utjeha? Proći će i radost, proći će i ljubav, proći će i život. Zar je nada u tome da sve prođe? Pa ipak, proći će i ovo, gospodine, i ovaj sram, i ova zaprepaštenost, i ova muka zbog koje bih pristao da umrem bez uzdaha."

Tvrdjava by Mesha Selimovic

Post Reply

Return to “Književnost i jezik”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 26 guests