Martina Mlinarević - Sopta

Poezija, proza, pisci, pravopis, povijest jezika, dijalekti, lokalizam.
User avatar
Ommadawn
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1616
Joined: 16 Sep 2019, 18:03
Location: Prvi sprat, desna vrata. Pozvoni. Ne ocekuj da otvorim. Ne cujem od muzike. Probaj ponovo.
Status: Offline

Re: Zlibina-Knjizevnost, govor mrznje, angazovani umjetnici, zena u drustvu...Gdje staviti?

Post by Ommadawn » 06 Nov 2019, 22:31

Socrates wrote: 06 Nov 2019, 22:26 Ne vidim ja nikakav problem u kontraprotestu sve dok je civilizovan, bez nasilja i fašističkih poruka.

Ja se ne slažem sa njima, ali imaju pravo izraziti svoje mišljenje. The timing je možda bio problem, ali, proteklo je sve OK.

Poruke na društvenim sajtovima jesu problem. Ne znam sta reci tu.
Kontraprotest je okej ali kod nas ima tendenciju da predje u nasilje a nerijetko sadrzi i fasisticke poruke. Srecom to nije bio slucaj u Sarajevu.
Naravno da imaju pravo izraziti svoje misljenje. Sta cemo sa ljudima koji velicaju ratne zlocince i crtaju njihove murale bez da to iko osudjuje, kaznjava i cak sklanja? Sto je najgore, imaju podrsku mase. Kako ubijediti tu masu da - ne, nije okej da na zidu jedne zgrade bude mural ratnog zlocinca?
Kako ubijediti masu da su naucnici dokazali da je ono u Visokom obicno brdo a ne piramida?
Ab yul ann idyad awt
En yab na log a toc na awd

F*CK CANCER! F*CK DIABETES!

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Zlibina-Knjizevnost, govor mrznje, angazovani umjetnici, zena u drustvu...Gdje staviti?

Post by Socrates » 06 Nov 2019, 22:47

Ommadawn wrote: 06 Nov 2019, 22:31
Socrates wrote: 06 Nov 2019, 22:26 Ne vidim ja nikakav problem u kontraprotestu sve dok je civilizovan, bez nasilja i fašističkih poruka.

Ja se ne slažem sa njima, ali imaju pravo izraziti svoje mišljenje. The timing je možda bio problem, ali, proteklo je sve OK.

Poruke na društvenim sajtovima jesu problem. Ne znam sta reci tu.
Kontraprotest je okej ali kod nas ima tendenciju da predje u nasilje a nerijetko sadrzi i fasisticke poruke. Srecom to nije bio slucaj u Sarajevu.
Naravno da imaju pravo izraziti svoje misljenje. Sta cemo sa ljudima koji velicaju ratne zlocince i crtaju njihove murale bez da to iko osudjuje, kaznjava i cak sklanja? Sto je najgore, imaju podrsku mase. Kako ubijediti tu masu da - ne, nije okej da na zidu jedne zgrade bude mural ratnog zlocinca?
Kako ubijediti masu da su naucnici dokazali da je ono u Visokom obicno brdo a ne piramida?
Pa meni je to u Visokom simpatično, sta fali ljudima živjeti u zabludi? :cudi Nije to neki problem koji zahtjeva posebnu pažnju. Oni vjeruju jedno, neki drugi ljudi (pa cak i nauka) vjeruju nešto drugo, a sta sad? Nece se valjda ljudi pobiti zbog jebenih piramida. :hm

Što se tiče ratnih zločinaca, to već jeste ogroman problem. Ne zna niko kako ga riješiti zasad, ali treba biti hladne glave i stalno pomjerati granice pristojne komunikacije, raditi na jačanju pozitivnih nevladinih organizacija koje preskaču sve zlibine i torove. Zapravo, i ne postoji drugi način. :cudi
. . . . . . . . .

User avatar
Nora Ibsenova
Čovječje vrste kći
Čovječje vrste kći
Posts: 18935
Joined: 16 Aug 2019, 20:40
Has thanked: 773 times
Been thanked: 997 times
Status: Offline

Re: Zlibina-Knjizevnost, govor mrznje, angazovani umjetnici, zena u drustvu...Gdje staviti?

Post by Nora Ibsenova » 06 Nov 2019, 23:21

" U žlibini si okrenut svima osim sebi, jer kad se okreneš sebi tada postoji opasnost da uvidiš raznolike istine. Koje su počesto jako teške i surovo bolne. A sa istinom se treba znati iznijeti. "

I mislim da je ovo suština.

Kad sjedneš u neka doba i pred sebe razastreš sve ono što jesi i što nisi, sve ono što imaš i gomilu onoga što ti manjka, usereš se od muke jer se tvoja vizija o uzvišenom tebi ne podudara sa stvarnim stanjem.

I to boli.

A kad zaboli, lakše je žuč iz sebe ispljuvat po drugom, drugačijem, onom što odskače, odudara, ne uklapa se, nego progutat gorčinu zasukat rukave i poradit na svom neredu.

I to je tako, na mikro nivou, sa svakim pojedincem, a onda i u društvu.

A trebaju nam i isprike, jer nije lahko pljuvati kad si svjestan da te gorčina prema samom sebi tjera na to. Valja to zamaskirat.
" Šta smo sve preživjeli, šta su nam sve radili, čije smo mi sve žrtve bili, još smo i dobri. "

Super sam ja, vidi od komšinice šćer nije završila fakultet, vidi ona trudna a neudata, vidi onaj ima desnu nogu kraću od lijeve.
Dobri smo mi, vidi onih tamo, onih vamo.

I do kad tako?

Do kad ćemo sebi maskirati oči da smo mi dobri samo zato jer ima gorih. Opravdava li našu deponiju činjenica da i u tuđim baštama ima smeća?

Šta mene briga za probleme, pa i predrasude, Amerikanaca, Šveđana, Danaca, kakva je to meni utjeha kad se u mom gradu ljudi pljuju i preko oka gledaju jer se zovu ovako ili onako, jer nemaju jednu sisu ili mudo ... Je l' mene treba da tješi nered na ulicama tamo nekog grada u kom ja ne živim i naroda koji nije moj, a moj narod bode svoju djecu po ulicama i tramvajima zato što imaju drugačije frizure, prezimena, nose krstove ili arapska slova na sebi.

Al' jebeš ti nas, znam ja nas.
Mi smo još i dobri, šta smo preko glave preturili.
"Izvini ja sam ko s marsa pala inace." Skin

User avatar
Ommadawn
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1616
Joined: 16 Sep 2019, 18:03
Location: Prvi sprat, desna vrata. Pozvoni. Ne ocekuj da otvorim. Ne cujem od muzike. Probaj ponovo.
Status: Offline

Re: Zlibina-Knjizevnost, govor mrznje, angazovani umjetnici, zena u drustvu...Gdje staviti?

Post by Ommadawn » 07 Nov 2019, 09:27

Socrates wrote: 06 Nov 2019, 22:47
Ommadawn wrote: 06 Nov 2019, 22:31

Kontraprotest je okej ali kod nas ima tendenciju da predje u nasilje a nerijetko sadrzi i fasisticke poruke. Srecom to nije bio slucaj u Sarajevu.
Naravno da imaju pravo izraziti svoje misljenje. Sta cemo sa ljudima koji velicaju ratne zlocince i crtaju njihove murale bez da to iko osudjuje, kaznjava i cak sklanja? Sto je najgore, imaju podrsku mase. Kako ubijediti tu masu da - ne, nije okej da na zidu jedne zgrade bude mural ratnog zlocinca?
Kako ubijediti masu da su naucnici dokazali da je ono u Visokom obicno brdo a ne piramida?
Pa meni je to u Visokom simpatično, sta fali ljudima živjeti u zabludi? :cudi Nije to neki problem koji zahtjeva posebnu pažnju. Oni vjeruju jedno, neki drugi ljudi (pa cak i nauka) vjeruju nešto drugo, a sta sad? Nece se valjda ljudi pobiti zbog jebenih piramida. :hm

Što se tiče ratnih zločinaca, to već jeste ogroman problem. Ne zna niko kako ga riješiti zasad, ali treba biti hladne glave i stalno pomjerati granice pristojne komunikacije, raditi na jačanju pozitivnih nevladinih organizacija koje preskaču sve zlibine i torove. Zapravo, i ne postoji drugi način. :cudi
Problem visockih tzv. Piramida je sto puk (uglavnom bosnjacki) fakat vjeruje da tamo nesto postoji a da nema ni jedan naucni dokaz o tome. Nije problem vjerovati u Boga, ja kao agnostik nemam problem sa tim ali mijesati jos nauku u to a nemati naucne dokaze je vec previse. Meni jako bliski ljudi koji su geolozi su bili na tom terenu i ustvrdili da je to sve prirodna formacija. Stigle su im prijetnje zbog te tvrdnje a da policija nista nije uradila po tom pitanju. Kao da ja sad odem i prijavim policiji da mi je komsija opsovao mater.
Drugi problem je unistavanje prirode jedne planine.
Trece, ako je vec arheoloski sajt, kakvim se predstavlja, gdje se nesto istrazuje – cemu tolika komercijalizacija. Dovoditi ljude koji nisu profesionalni arheolozi niti imaju veze sa arheologijom je totalno suludo.
No tema nisu piramide – nego ukoliko se ovo javno kritikuje, puk krene odmah u gotovo javno lincovanje. Zato i imamo problem sa laziranjem historije. To je upravo ono sto se desilo u Srbiji prije 30 godina, kad je par nekih profesora javno reklo da su Srbi najstariji narod na svijetu pa ih masa podrzala – pa su sad tamo gdje jesu.
Ab yul ann idyad awt
En yab na log a toc na awd

F*CK CANCER! F*CK DIABETES!

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Zlibina-Knjizevnost, govor mrznje, angazovani umjetnici, zena u drustvu...Gdje staviti?

Post by Socrates » 07 Nov 2019, 14:00

Za planine se treba brinuti država. :cudi
. . . . . . . . .

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Zlibina-Knjizevnost, govor mrznje, angazovani umjetnici, zena u drustvu...Gdje staviti?

Post by Venera » 07 Nov 2019, 15:00

Socrates wrote: 06 Nov 2019, 22:47 raditi na jačanju pozitivnih nevladinih organizacija koje preskaču sve zlibine i torove. :cudi
takvih nema u BiH !

za BiH jos nema lijeka , na zalost!
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Zlibina-Knjizevnost, govor mrznje, angazovani umjetnici, zena u drustvu...Gdje staviti?

Post by Socrates » 07 Nov 2019, 15:56

Venera wrote: 07 Nov 2019, 15:00
Socrates wrote: 06 Nov 2019, 22:47 raditi na jačanju pozitivnih nevladinih organizacija koje preskaču sve zlibine i torove. :cudi
takvih nema u BiH !

za BiH jos nema lijeka , na zalost!
Nema volje, ali ne mogu vjerovati da nema ljudi koji bi se htjeli povezivati. Mada, sad ovdje treba razmatrati i druge probleme.
. . . . . . . . .

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Zlibina-Knjizevnost, govor mrznje, angazovani umjetnici, zena u drustvu...Gdje staviti?

Post by Venera » 07 Nov 2019, 16:00

Socrates wrote: 07 Nov 2019, 15:56
Venera wrote: 07 Nov 2019, 15:00

takvih nema u BiH !

za BiH jos nema lijeka , na zalost!
Nema volje, ali ne mogu vjerovati da nema ljudi koji bi se htjeli povezivati. Mada, sad ovdje treba razmatrati i druge probleme.
Soc, ima ljudi, vrlo malo, a isti su postali nevidljivi dio drustva

ti si napisao za organizacije, a ovdje je sve korumpirano!

lazni kvalitet na svim nivoima
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 883 times
Status: Offline

Re: Zlibina-Knjizevnost, govor mrznje, angazovani umjetnici, zena u drustvu...Gdje staviti?

Post by Sheval » 11 Nov 2019, 12:01

Zlibina, u rijecniku Ljubuskog kraja, znaci uvala, dolina.
To i jeste, ali kad se ovako upotrebljava, u kontekstu sa ljudima i njihovim normama ponašanja, žlibina je mocvara, zabokrecina, tamni vilajet...

User avatar
ManGodMonster
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 435
Joined: 07 Nov 2019, 18:51
Status: Offline

Re: Zlibina-Knjizevnost, govor mrznje, angazovani umjetnici, zena u drustvu...Gdje staviti?

Post by ManGodMonster » 11 Nov 2019, 12:29

Spominje l' Martina u "Hazuru" kakvog Bošnju zbog koga se rastala, prije nego joj je dijagnosticiran rak dojke? :123

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Zlibina-Knjizevnost, govor mrznje, angazovani umjetnici, zena u drustvu...Gdje staviti?

Post by dadojović » 11 Nov 2019, 13:27

ManGodMonster wrote: 11 Nov 2019, 12:29 Spominje l' Martina u "Hazuru" kakvog Bošnju zbog koga se rastala, prije nego joj je dijagnosticiran rak dojke? :123
Poanta posta, je...?
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
ManGodMonster
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 435
Joined: 07 Nov 2019, 18:51
Status: Offline

Re: Zlibina-Knjizevnost, govor mrznje, angazovani umjetnici, zena u drustvu...Gdje staviti?

Post by ManGodMonster » 11 Nov 2019, 13:37

dadojović wrote: 11 Nov 2019, 13:27
Poanta posta, je...?
Pa, piše li?

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Zlibina-Knjizevnost, govor mrznje, angazovani umjetnici, zena u drustvu...Gdje staviti?

Post by dadojović » 11 Nov 2019, 13:50

ManGodMonster wrote: 11 Nov 2019, 13:37
dadojović wrote: 11 Nov 2019, 13:27
Poanta posta, je...?
Pa, piše li?
Pa ako te baš zanima, iz književnog kuta, pročitaj knjigu, ako te zanima iz onoga poselu-škog (mahalskog) kuta, tko s kim i koga imaš žuti tisak za takve informacije.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
ManGodMonster
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 435
Joined: 07 Nov 2019, 18:51
Status: Offline

Re: Zlibina-Knjizevnost, govor mrznje, angazovani umjetnici, zena u drustvu...Gdje staviti?

Post by ManGodMonster » 11 Nov 2019, 14:24

dadojović wrote: 11 Nov 2019, 13:50
Pa ako te baš zanima, iz književnog kuta, pročitaj knjigu, ako te zanima iz onoga poselu-škog (mahalskog) kuta, tko s kim i koga imaš žuti tisak za takve informacije.
Znači neko kome posvetiš dvije knjige potpada pod mahalu?

Neko o kome se pisalo godinama, a preko noći ga se odreklo jednim FB statusom, zaslužuje tek tako da ode u trash can?

I to je mahalanje?

Ne bih rek'o, mislim da je pomanjkanje hrabrosti da se suočiš sa onim šti se bilo do jučer, jer za sve drugo se ima hrabrosti. Očigledno.

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Zlibina-Knjizevnost, govor mrznje, angazovani umjetnici, zena u drustvu...Gdje staviti?

Post by dadojović » 11 Nov 2019, 14:31

ManGodMonster wrote: 11 Nov 2019, 14:24
dadojović wrote: 11 Nov 2019, 13:50
Pa ako te baš zanima, iz književnog kuta, pročitaj knjigu, ako te zanima iz onoga poselu-škog (mahalskog) kuta, tko s kim i koga imaš žuti tisak za takve informacije.
Znači neko kome posvetiš dvije knjige potpada pod mahalu?

Neko o kome se pisalo godinama, a preko noći ga se odreklo jednim FB statusom, zaslužuje tek tako da ode u trash can?

I to je mahalanje?

Ne bih rek'o, mislim da je pomanjkanje hrabrosti da se suočiš sa onim šti se bilo do jučer, jer za sve drugo se ima hrabrosti. Očigledno.
E to ti je prednost kada si književnik (ca). Možeš nekoga uzdići u zvijezde a možeš ga gurnuti u zaborav. Nekad si muza nekad zaboravljen(a)
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
ManGodMonster
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 435
Joined: 07 Nov 2019, 18:51
Status: Offline

Re: Zlibina-Knjizevnost, govor mrznje, angazovani umjetnici, zena u drustvu...Gdje staviti?

Post by ManGodMonster » 11 Nov 2019, 14:40

dadojović wrote: 11 Nov 2019, 14:31
E to ti je prednost kada si književnik (ca). Možeš nekoga uzdići u zvijezde a možeš ga gurnuti u zaborav. Nekad si muza nekad zaboravljen(a)
Znači prednost je kada svojoj publici sebe predstaviš onako kako tebi odgovara?

Kada se pročuje i pokuljan vani ono što ne želiš da drugi čuju, onda je za to kriva mahala? :lup

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Zlibina-Knjizevnost, govor mrznje, angazovani umjetnici, zena u drustvu...Gdje staviti?

Post by dadojović » 11 Nov 2019, 14:47

ManGodMonster wrote: 11 Nov 2019, 14:40
dadojović wrote: 11 Nov 2019, 14:31
E to ti je prednost kada si književnik (ca). Možeš nekoga uzdići u zvijezde a možeš ga gurnuti u zaborav. Nekad si muza nekad zaboravljen(a)
Znači prednost je kada svojoj publici sebe predstaviš onako kako tebi odgovara?

Kada se pročuje i pokuljan vani ono što ne želiš da drugi čuju, onda je za to kriva mahala? :lup
Mislim da nije bitno s kime spava.
Zašto bi ona morala bilo kome govoriti o svom seksualnom životu?
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
ManGodMonster
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 435
Joined: 07 Nov 2019, 18:51
Status: Offline

Re: Zlibina-Knjizevnost, govor mrznje, angazovani umjetnici, zena u drustvu...Gdje staviti?

Post by ManGodMonster » 11 Nov 2019, 14:52

dadojović wrote: 11 Nov 2019, 14:47 Mislim da nije bitno s kime spava.
Zašto bi ona morala bilo kome govoriti o svom seksualnom životu?
Kakvom sexulanom životu?

Nije o tome riječ.

Već da staneš iza onoga što si bila. Ne dovodiš u zabladu vlastito čitateljstvo. Pro et contra.

Pišeš o zadnjih tri godine šta se sve trpilo, a sve do tada gurneš pod tepih. Zašto?

Neke će stvari iz privatnoga života dijeliti, ali neke ćeš prešutjeti jer ti se ne uklapaju u javni image?

Je l' taj neko manje vrijedan kao ljudsko biće u odnosu na nju samu?

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Zlibina-Knjizevnost, govor mrznje, angazovani umjetnici, zena u drustvu...Gdje staviti?

Post by dadojović » 11 Nov 2019, 14:57

Ali opet zašto bi ona morala bilo kome govoriti o svome seksualnom životu?
Nonsens. Svi književnici u svakom djelu ugrade dio autobiografije i pišu o svom životu. Je li to znači da svi trebaju objaviti spisak s kime spavaju?
Tražiti od nje da kaže s kim spava je smiješno. Blago rečeno.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
ManGodMonster
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 435
Joined: 07 Nov 2019, 18:51
Status: Offline

Re: Zlibina-Knjizevnost, govor mrznje, angazovani umjetnici, zena u drustvu...Gdje staviti?

Post by ManGodMonster » 11 Nov 2019, 15:01

dadojović wrote: 11 Nov 2019, 14:57 Ali opet zašto bi ona morala bilo kome govoriti o svome seksualnom životu?
Nonsens. Svi književnici u svakom djelu ugrade dio autobiografije i pišu o svom životu. Je li to znači da svi trebaju objaviti spisak s kime spavaju?
Tražiti od nje da kaže s kim spava je smiješno. Blago rečeno.
Ili se ne razumijamo ili ti potenciraš namjerno nešto što nisam rekao?

Ako već piše, a u novoj knjizi će sigurno pisati o tome, o odnosima na ličnom planu sa porodicom, sa vlastitom sredinom, sa medijima, onda ne vidim da su tom smislu iko izuzima ili amnestira bilo kakve odgovornosti??

Ne može se tek tako neko stigmatizirati, pa mu na kraju reći nije to ništa.

Zašto misliš da nju mogu samo povrijeđivati, a da ona nije u stanju nikoga povrijediti?

Post Reply

Return to “Književnost i jezik”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 24 guests