Martina Mlinarević - Sopta

Poezija, proza, pisci, pravopis, povijest jezika, dijalekti, lokalizam.
Post Reply
User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Martina Mlinarević - Sopta

Post by Mirelam » 04 Nov 2019, 20:45

E hajde budi pametan, gdje ovo staviti. Ostavljam moderatorima.
Citao sam ljetos Huzura, a ranije i masu objavljenih kolumni. Knjizica koju treba pricitati. Borba sa rakom, zivotom, sredinom, intelektualnim angazmanom. Britka, cvrsta a opet emocija ljudskih, zenskih, sjecanja na porodicu, straha, svega. Procitah sam sebe u nekolkiko navrata. Koristila je jedan izraz koji me je sjeo na dupe. Žlibina . Ovo je definicija po Martini.
"Žlibina je svjetina što žeđa krv i od krvi tuđe se napaja u svojim pustošima. Žlibina čeka da padneš sve oštreći noževe za tvoje lopatice, zarivajući ih do srži nakeženim osmijesima, navijajući da izdahneš. Žlibina se rastavlja po sopstvenim krajevima od pomisli da se ustaješ iznova iz svakog novog rata, jači. Žlibina nema nacionalnost, ali jedna od tri žlibine zasigurno mrzi što sad ovdje piše ‘sopstveni’ pošto to nije rvacka riječ, a dedo mi je bio Hrvat. Hrvat, ali nikada žlibinac. Žlibina je mržnja sama po sebi, bilo čega drugog i drugačijeg. Žlibina ne shvaća zapadni svijet što na prozorima nemaju ničega. I što je sve otvoreno. Jer nitko nema potrebu gledati u živote drugih. Svijet je odavno postao sebi nutarnjem okrenut. U žlibini si okrenut svima osim sebi, jer kada se okreneš sebi, tada postoji opasnost da uvidiš raznolike istine. Koje su počesto jako teške i surovo bolne. A sa istinom se treba znati iznijeti. Žlibina pak vonja na laž. Žlibina kada ode u svijet, ponese svoje zastore i naviku virenja u život drugih. Žlibina nije ništa bolja kada je izmjestiš negdje gdje nema žlibine, jer se žlibina nosi u sebi, u upražnjenim halama intelektualne obamrlosti duha i uma."
Treba ga uvesti u rijecnik.
Poceh da pratim sta pise po FB. Nova knjiga, promocija "Bukaca" i onda veceras ova img.
Pa koja smo mi zlibina, jebo nas svak. Sto kaze Bursac:"Ko nas je prokleo, nije dangubio"

Image

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Zlibina-Knjizevnost, govor mrznje, angazovani umjetnici, zena u drustvu...Gdje staviti?

Post by Socrates » 05 Nov 2019, 04:29

Evo, dici ću ovu temu. Ja bih postirao citav taj njen tekst.

Ona je samo načela problem, ali ga treba isecirati do kraja. Ta zlibina na necemu opstaje, jbg.
Jednom je moj bliski prijatelj Srđan Puhalo, inače doktor i inače psiholog, rekao da moja najveća priča tek treba da bude napisana i da je priča oko raka zakurac naspram toga što čeka da bude zapisano iz mene, a što sam prošla sve skupa đuture i oltugedr s rakom. Jer to je priča svih priča ovih balkanskih žlibina. Represija nad pojedincem od strane većine. Ma o čemu da se radilo. Represiju može vršiti familija, društvo, poslovno okruženje, politička struktura, zajednica u kompletu. Ma o čemu da se radilo. Dok je ne napišem, let me tell you about – žlibina.

Žlibina je jedna od mojih najčešće korištenih riječi.

Žlibina kao mentalni sklop kamenjarskih glava, pritom ne misleći na geografski pojam (jer je više moja baba kozmopolita nego netko iz grada) nego na kamenjarstvo kao filozofiju ispraznosti duha i neslobode uma. Pobjediti žlibinu ne dopuštajući da žlibina pobjedi tebe trebao bi biti vrh himalajnosti svakog pojedinačnog života. Okus besmrtnog mira. Nažalost, živimo u tamnicama koje su sve suprotno od toga.

Žlibina je svjetina što žeđa krv i od krvi tuđe se napaja u svojim pustošima. Žlibina čeka da padneš sve oštreći noževe za tvoje lopatice, zarivajući ih do srži nakeženim osmijesima, navijajući da izdahneš. Žlibina se rastavlja po sopstvenim krajevima od pomisli da se ustaješ iznova iz svakog novog rata, jači. Žlibina nema nacionalnost, ali jedna od tri žlibine zasigurno mrzi što sad ovdje piše „sopstveni“, pošto to nije rvacka riječ, a dedo mi je bio Hrvat. Hrvat, ali nikad žlibinac. Žlibina je mržnja sama po sebi, bilo čega drugog i drugačijeg.

Žlibina ima raskošne zastore na prozorima, ali viri iza njih u svako doba.

Žlibina ne shvaća zapadni svijet što na prozorima nemaju ničega. I što je sve otvoreno. Jer nitko nema potrebu gledati u živote drugih. Svijet je odavno postao sebi nutarnjem okrenut. U žlibini si okrenut svima osim sebi, jer kad se okreneš sebi tada postoji opasnost da uvidiš raznolike istine. Koje su počesto jako teške i surovo bolne. A sa istinom se treba znati iznijeti. Žlibina pak vonja na laž. Žlibina kad ode u svijet ponese svoje zastore i naviku virenja u život drugih. Žlibina nije ništa bolja kad je izmjestiš negdje gdje nema žlibine, jer se žlibina nosi u sebi, u upražnjenim halama intelektualne obamrlosti duha i uma.

Žlibina voli kad kažeš da nisi sretan, pače obožava, to je pogonsko žlibinsko gorivo. Ali prezire kad se o sreći sopstvenoj pozabaviš. Žlibina vjeruje samo u hešteg hepines. Žlibina ne zna jel se to piše sa dva “p” ili dva “s”, ili oboje podvoje, ali bitan je hepines. Žlibina iza heštega hepines dobija šamare, razbija tanjure, spava sama, galami, pije, plače i pizdi, ali to nema veze, dok god ostatak žlibine dodaje lajk na hešteg hepines. Žlibina siluje hepines dok u hepinesu ne ostane zraka ni za disanje. U žlibini iza heštega hepines žive najnesretniji ljudi.

Ako skupiš dovoljno muda i u bilo kojem trenutku iziđeš iz žlibine, žlibina će se pobrinuti da to nikad ne zaboraviš. Dijapazonom cipelarenja, razapinjanja i šikaniranja, jer si uradio sve za šta žlibina nema muda u svojim privatnim žlibinama.

A imati muda gledati žlibinu u oči i biti jači od žlibine, muda su neviđena.

Nekad ćete možda morati donijeti najteže odluke, i biti ćete samiji nego ikada, prolazit će pored vas kao da ste šugavi, pljuvati vam pod korake, sve prelazeći na drugu stranu ceste da im ne pređe od vas ta, božemiprosti, odlučnost. Vjerujte u svoje odluke, čak i onda. Ne dajte da vam ubiju snove. Postoji sreća veća od heštega. I život izvan žlibine.

Kad ga dosegneš, uspravan, žlibinom neokrznut, možeš reći da si istinski živio, bio zdrav i u raku, i da ne bi žalio smrti, da se sutra dogodi.
. . . . . . . . .

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26704
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14756 times
Been thanked: 3941 times
Status: Offline

Re: Zlibina-Knjizevnost, govor mrznje, angazovani umjetnici, zena u drustvu...Gdje staviti?

Post by Veca » 05 Nov 2019, 04:37

...balkanski mentaitet je zlibina, mrzim ga! ...cast izuzecima!
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Zlibina-Knjizevnost, govor mrznje, angazovani umjetnici, zena u drustvu...Gdje staviti?

Post by storm » 05 Nov 2019, 07:55

Eto, u nečemu smo ipak najbolji...


:bua
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Zlibina-Knjizevnost, govor mrznje, angazovani umjetnici, zena u drustvu...Gdje staviti?

Post by dadojović » 05 Nov 2019, 17:51

Svjedoci smo da komentari na portalima i društvenim mrežama o nekim osobama, temama i pojavama znaju biti krajnje primitivni, prostački i degutantni. Ljudi su sakriveni iza te prividne anonimnosti skloni pokazati svoje pravo lice pa se uopće ne libe poseći za naj vulgarnijim vokabularom.
Martina Mlinarević Sopta pokazala nam je pravo lice i pravu sliku mnogih naših sunarodnjaka.
O Martininim političkim, vjerskim i inim stavovima ne znam ništa.
Sve što sam iz njenog javno objavljenog opusa pročitao je njena kolumna koja s ničim nije izazvala potrebu da joj bilo šta zamjerim ili pronađem manu ili neslaganje u stavovima.
Uostalom, stav i mišljenje o njoj nisam stekao čitajući njene tekstove, već komentare koji su o njoj pisani.
I zato vođen ponajviše tim komentarima mogu samo da izrazim potporu Martini u borbi koju vodi kako s svojom bolešću tako i s ovim bolesnicima društva.
Sretno Martina.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Zlibina-Knjizevnost, govor mrznje, angazovani umjetnici, zena u drustvu...Gdje staviti?

Post by Venera » 05 Nov 2019, 18:13

zasto ste uvjereni da je ovo iskljucivo specificno za Balkan :lupa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Zlibina-Knjizevnost, govor mrznje, angazovani umjetnici, zena u drustvu...Gdje staviti?

Post by dadojović » 05 Nov 2019, 18:16

Venera wrote: 05 Nov 2019, 18:13 zasto ste uvjereni da je ovo iskljucivo specificno za Balkan :lupa
Jasno da nije specifično samo za Balkan. Svaka država ima talog svoga društva. Ali najviše nas zanimaju pojave koje se dešavaju u našem okruženju.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Bego
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3334
Joined: 11 May 2019, 05:16
Has thanked: 180 times
Been thanked: 1238 times
Status: Offline

Re: Zlibina-Knjizevnost, govor mrznje, angazovani umjetnici, zena u drustvu...Gdje staviti?

Post by Bego » 05 Nov 2019, 18:17

Venera wrote: 05 Nov 2019, 18:13 zasto ste uvjereni da je ovo iskljucivo specificno za Balkan :lupa
Nismo bili po Amerikama ko ti.

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Zlibina-Knjizevnost, govor mrznje, angazovani umjetnici, zena u drustvu...Gdje staviti?

Post by Venera » 05 Nov 2019, 18:20

Bego wrote: 05 Nov 2019, 18:17
Venera wrote: 05 Nov 2019, 18:13 zasto ste uvjereni da je ovo iskljucivo specificno za Balkan :lupa
Nismo bili po Amerikama ko ti.
na temi je pisalo trenutno vise forumasha izvana :hm
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Zlibina-Knjizevnost, govor mrznje, angazovani umjetnici, zena u drustvu...Gdje staviti?

Post by Venera » 05 Nov 2019, 18:21

dadojović wrote: 05 Nov 2019, 18:16
Venera wrote: 05 Nov 2019, 18:13 zasto ste uvjereni da je ovo iskljucivo specificno za Balkan :lupa
Jasno da nije specifično samo za Balkan. Svaka država ima talog svoga društva. Ali najviše nas zanimaju pojave koje se dešavaju u našem okruženju.
ma nervira me kad osobe , koje ne zive na Balkanu , nenn kompariraju iste ili slicne probleme u drzavama u kojim trenutno zive :hm
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Zlibina-Knjizevnost, govor mrznje, angazovani umjetnici, zena u drustvu...Gdje staviti?

Post by dadojović » 05 Nov 2019, 18:30

Venera wrote: 05 Nov 2019, 18:21
dadojović wrote: 05 Nov 2019, 18:16

Jasno da nije specifično samo za Balkan. Svaka država ima talog svoga društva. Ali najviše nas zanimaju pojave koje se dešavaju u našem okruženju.
ma nervira me kad osobe , koje ne zive na Balkanu , nenn kompariraju iste ili slicne probleme u drzavama u kojim trenutno zive :hm
Ljudi su nekada skloni previše biti kritični prema državi iz koje su iselili kao neki pokušaj dokazivanja u novoj sredini. Isto kap što je čest slučaj da doseljenici glasaju za stranke ili političare koji imaju anti-migrantsku politiku.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Zlibina-Knjizevnost, govor mrznje, angazovani umjetnici, zena u drustvu...Gdje staviti?

Post by Venera » 05 Nov 2019, 18:34

dadojović wrote: 05 Nov 2019, 18:30
Venera wrote: 05 Nov 2019, 18:21

ma nervira me kad osobe , koje ne zive na Balkanu , nenn kompariraju iste ili slicne probleme u drzavama u kojim trenutno zive :hm
Ljudi su nekada skloni previše biti kritični prema državi iz koje su iselili kao neki pokušaj dokazivanja u novoj sredini. Isto kap što je čest slučaj da doseljenici glasaju za stranke ili političare koji imaju anti-migrantsku politiku.
:ok
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Zlibina-Knjizevnost, govor mrznje, angazovani umjetnici, zena u drustvu...Gdje staviti?

Post by Mirelam » 05 Nov 2019, 19:47

dadojović wrote: 05 Nov 2019, 18:30
Venera wrote: 05 Nov 2019, 18:21

ma nervira me kad osobe , koje ne zive na Balkanu , nenn kompariraju iste ili slicne probleme u drzavama u kojim trenutno zive :hm
Ljudi su nekada skloni previše biti kritični prema državi iz koje su iselili kao neki pokušaj dokazivanja u novoj sredini. Isto kap što je čest slučaj da doseljenici glasaju za stranke ili političare koji imaju anti-migrantsku politiku.
Mislim da ti je ovo promasaj, jer drzave u kojima borave i stanovnistvo istih pojma nemaju o domicilnoj drzavi useljenika, niti ih puno interesuje. Ne dozvoli da te Ljubica@ istrola ( :pusa ), a ako nastavi zvacu moderatora u pomoc da je odstrani :ooo
Ovo je vise socijoloski pitanje kao i nacionalnih zajednica u kojima se zivi i djeluje, ako se djeluje van okvira istih. Dobro je Soc@ postavio pitanje, na cemu postaje i opstaje zlibina? Ko je hrani i ko je brani, ko se protivi a ko sagne glavu?
Martina je prije pisala i za Poskok, gdje isto tako nisam nalazio nista skandalozno. Po bosnjackoj eliti je bila svrstana u Ustasicu. Ima stav, sa kojim se nuzno nisam slagao, ali korektan i razborit. Natjera te da vidis stvari i iz druge perspektive. Postavlja se pitanje, da li zaista u BiH-i mozes da budes samo svoj a da ne dozivis harangu kakvu ova zena dozivljava? Nije ona jedina koja je izlozena ovakvom lincovanju, iste stvari zivi i Bursac.
Ljepse bi bilo svakako pricati o njenom pisanju ali odluka i moja nedoumica gdje staviti i kako postaviti temu je otklonjena nakon ovih nekoliko upisa.

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Zlibina-Knjizevnost, govor mrznje, angazovani umjetnici, zena u drustvu...Gdje staviti?

Post by dadojović » 05 Nov 2019, 19:58

Ne znam zašto si mišljenja da se samo narodi s naših prostora ovako vulgarno izražavaju? To je svojstveno svim narodima svijeta.
Zatim griješiš i u tezi da na primjer Šveđani ne znaju ili ne govore ništa o stanju recimo u Siriji s doseljenicima iz te zemlje ili s narodoma s naših prostora dok je ovdje trajao rat ili da se Amerikanci ne izjašnjavaju o emigrantima.
A nije mi jasno ni ovo zazivanje moderatora.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Zlibina-Knjizevnost, govor mrznje, angazovani umjetnici, zena u drustvu...Gdje staviti?

Post by Mirelam » 05 Nov 2019, 20:10

dadojović wrote: 05 Nov 2019, 19:58 Ne znam zašto si mišljenja da se samo narodi s naših prostora ovako vulgarno izražavaju? To je svojstveno svim narodima svijeta.
Zatim griješiš i u tezi da na primjer Šveđani ne znaju ili ne govore ništa o stanju recimo u Siriji s doseljenicima iz te zemlje ili s narodoma s naših prostora dok je ovdje trajao rat ili da se Amerikanci ne izjašnjavaju o emigrantima.
A nije mi jasno ni ovo zazivanje moderatora.
Zato sto mislim da je to druga prica. Martini je recimo onemoguceno ucesce na festivalu u Citluku, ukradene joj knjige od kojih finansira svoje lijecenje, izlozena verbalnom masakru, sto je ipak malo drugojacije nego samo vulgarno izrazavanje.
(Znam ja svoju Ljubicu@, voli ona vodu okrenuti na svoju mlin, zato zazivanje moderatora :ooo)

User avatar
Ommadawn
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1616
Joined: 16 Sep 2019, 18:03
Location: Prvi sprat, desna vrata. Pozvoni. Ne ocekuj da otvorim. Ne cujem od muzike. Probaj ponovo.
Status: Offline

Re: Zlibina-Knjizevnost, govor mrznje, angazovani umjetnici, zena u drustvu...Gdje staviti?

Post by Ommadawn » 05 Nov 2019, 20:17

dadojović wrote: 05 Nov 2019, 19:58 Ne znam zašto si mišljenja da se samo narodi s naših prostora ovako vulgarno izražavaju? To je svojstveno svim narodima svijeta.
Zatim griješiš i u tezi da na primjer Šveđani ne znaju ili ne govore ništa o stanju recimo u Siriji s doseljenicima iz te zemlje ili s narodoma s naših prostora dok je ovdje trajao rat ili da se Amerikanci ne izjašnjavaju o emigrantima.
A nije mi jasno ni ovo zazivanje moderatora.
Šveđani se razumiju u stanje u Siriji kao Mara u kriv q-ratz.

Jedini dodir koji imaju sa doseljenicima iz te zemlje je: radili su u kampovima gdje su ovi boravili
- kupuju u njihovim habibi-halal prodavnicama, nerijetko i gudru
- više od pola ih nema pojma ni koji je glavni grad Sirije

A isto je bilo kad sam ja devedesetih došao, po pitanju o ratu na Balkanu.

Vide nešto na vijestima navečer, sutradan ujutro bruje o tome i prekosutradan su već zaboravili.

Nema ništa gore od našeg mentaliteta - nemoj da si imalo van kolosijeka, po defaultu si izdajica svog naroda ili dupelizac nekom drugom.
Ab yul ann idyad awt
En yab na log a toc na awd

F*CK CANCER! F*CK DIABETES!

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Zlibina-Knjizevnost, govor mrznje, angazovani umjetnici, zena u drustvu...Gdje staviti?

Post by Podrinjac » 05 Nov 2019, 20:20

Balkanski mentalitet je poseban i neobičan. Najviše po kulturi, hoću reč'... nekulturi. Posebno ovi koji su iz ruralnijeg dijela.

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Zlibina-Knjizevnost, govor mrznje, angazovani umjetnici, zena u drustvu...Gdje staviti?

Post by lejlamo » 05 Nov 2019, 20:22

Mirelam wrote: 05 Nov 2019, 19:47
Ljepse bi bilo svakako pricati o njenom pisanju ali odluka i moja nedoumica gdje staviti i kako postaviti temu je otklonjena nakon ovih nekoliko upisa.
na politiku/društvo.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Zlibina-Knjizevnost, govor mrznje, angazovani umjetnici, zena u drustvu...Gdje staviti?

Post by Socrates » 05 Nov 2019, 20:26

Briga, kao i uvijek, nigdje ništa ni sa čim.

Zar vi stvarno mislite da Svedska, Kanada, itd. ocekuju od svojih naturalizovanih državljana i imigranata da im nekako iskazuju odanost bez ikakvog kritičkog osvrta?

Naravno da ima idiota svugdje, ali oni su uglavnom marginalizirani na Zapadu.

Ovo je bezvezan pokušaj relativizacije dobro poznatog problema, a ja očekujem da ga realno sagledate. Ne štedite ni sebe. Eto, ja neću.
. . . . . . . . .

User avatar
Ommadawn
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1616
Joined: 16 Sep 2019, 18:03
Location: Prvi sprat, desna vrata. Pozvoni. Ne ocekuj da otvorim. Ne cujem od muzike. Probaj ponovo.
Status: Offline

Re: Zlibina-Knjizevnost, govor mrznje, angazovani umjetnici, zena u drustvu...Gdje staviti?

Post by Ommadawn » 05 Nov 2019, 20:36

Socrates wrote: 05 Nov 2019, 20:26 Briga, kao i uvijek, nigdje ništa ni sa čim.

Zar vi stvarno mislite da Svedska, Kanada, itd. ocekuju od svojih naturalizovanih državljana i imigranata da im nekako iskazuju odanost bez ikakvog kritičkog osvrta?

Naravno da ima idiota svugdje, ali oni su uglavnom marginalizirani na Zapadu.

Ovo je bezvezan pokušaj relativizacije dobro poznatog problema, a ja očekujem da ga realno sagledate. Ne štedite ni sebe. Eto, ja neću.
Naravno. Oni Zapadnjaci koji misle da im nešto pripada samo tako iz razloga jer su domicilno stanovništvo su uglavnom ljudi koji ama baš ništa nisu ostvarili u životu.

Oni sumiraju rezultate svojih promašaja, traže uzroke, pronađu i onda gledaju da takve u budućnosti izbjegnu.

Kod nas na Balkanu toga nema. Nama da je što prije da zaboravimo i odreknemo se nečeg što je bilo koliko jučer. I nije ni čudo što nam je historija falsifikovana onda.
Ab yul ann idyad awt
En yab na log a toc na awd

F*CK CANCER! F*CK DIABETES!

Post Reply

Return to “Književnost i jezik”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 23 guests