KNJIŽEVNI CAFFE BAR

Poezija, proza, pisci, pravopis, povijest jezika, dijalekti, lokalizam.
User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: KNJIŽEVNI CAFFE BAR

Post by dadojović » 31 Jul 2020, 21:10

ZAŠTO RUSKA KNJIŽEVNOST NEMA VELIKOG AUTORA DANAŠNJICE?

Ruska književnost je više od stoljeća dominirala europskom, pa gotovo i svjetskom književnom scenom. Osim što su djela ruskih autora bila obavezno štivo kod svih ljubitelja knjige, ona su bila i nezaobilazni dio školskih lektira na svim kontinentima. Dostojevski, Tolstoj, Puškin, Gorki, Ljermontov, Gogolj...samo su dio tog sjajnog niza pisaca, koje je podarila ruska književnost. Uz velike romanopisce, Rusija je dala i značajan broj pjesnika. Od Jesenjina, čiji je burna veza s plesačicom Isidorom Duncan, zaokupljala pažnju javnosti i medija, u jednakoj mjeri kao i njegova poezija, preko Majakovskog i Cvetajeve, koji su poput Jesenjina, oboje tragično okončali živote samoubojstvima, pa do Puškina i Bloka.
I likovi koje su kreirali spomenuti pisci i udahnuli im literalne živote, jednako su poznati i popularni kao i njihovi tvorci. Ana Karenjina, knez Miškin, Vronski, Pečorin prisutni su gotovo na dnevnoj bazi u općoj kulturi, a čak i oni koji ne čitaju upoznati su s tim likovima.
Ali usprkos toj slavnoj prošlosti ruske književnosti, ona danas ne nudi autore prisutne i prepoznate u širim čitateljskim masama, pa osim pasioniranih ljubitelja moderne ruske književnosti malo tko zna za današnje autore koji dolaze iz te književnosti. Povremeni bljeskovi, koje naprave pisci iz Rusije, više su izuzetci nego pravilo. Može li ruska književnost, vratiti stari sjaj i slavu ili je osuđena na boravak na marginama svjetske književnosti u sjeni ne samo prevladavajuće anglosaksonske, već i one iz ostalih dijelova svijeta?
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Koraci_u_noci
Penzioner
Penzioner
Posts: 24959
Joined: 04 Jun 2020, 19:21
Has thanked: 7005 times
Been thanked: 6649 times
Status: Offline

Re: KNJIŽEVNI CAFFE BAR

Post by Koraci_u_noci » 31 Jul 2020, 21:45

Stvarno interesantno, nisam o ovom nikad ni razmisljao. Spontano mi ni ne pada na pamet neki istaknuti ruski savremeni pisac. Slabo sam ih i citao u zadnje vrijeme, priznajem. Nedavno sam procitao Levijatan od Borisa Akunina, al to je mjesavina Agathe Christie i Arthura Conana Doyla, ne bas neki savremeni klasik, iako je zanimljivo koncipirana i inovativna u tematici, strukturi i stilu. Prije nje Arhipelag Gulag od Solzenjicina, al sve u svemu ne vise od jedne knjige ruskih pisaca godisnje, a i to vise klasike tipa 12 stolica od Ilfa i Petrofa nego nesto novije
Pobjeci sad od svega zelim

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: KNJIŽEVNI CAFFE BAR

Post by dadojović » 31 Jul 2020, 21:56

Imena kao što su: Pelevin, Sorokin ili Ulickaja, koja slove za poznatije autore van Rusije, prosječnom čitatelju malo znače. Oni koji rjeđe čitaju, vjerojatno nikada nisu ni čuli za njih.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Umihana
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1550
Joined: 12 Apr 2020, 03:47
Status: Offline

Re: KNJIŽEVNI CAFFE BAR

Post by Umihana » 31 Jul 2020, 22:12

Ahhh, ruska književnost me podsjeća na tinejdžerske godine :julia
Ali, to su sve bili klasici... Ne sjećam se da sam pročitala bilo šta od ovih modernih pisaca :roll
Ništa živ čovjek ne može izgubiti što mu jedno proljeće ne bi moglo povratiti, niti može biti čovjek trajno nesretan dok Bog daje da se duša liječi zaboravom, a zemlja obnavlja proljećem...

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: KNJIŽEVNI CAFFE BAR

Post by dadojović » 01 Aug 2020, 10:51

Koraci_u_noci wrote: 31 Jul 2020, 21:45 Stvarno interesantno, nisam o ovom nikad ni razmisljao. Spontano mi ni ne pada na pamet neki istaknuti ruski savremeni pisac. Slabo sam ih i citao u zadnje vrijeme, priznajem. Nedavno sam procitao Levijatan od Borisa Akunina, al to je mjesavina Agathe Christie i Arthura Conana Doyla, ne bas neki savremeni klasik, iako je zanimljivo koncipirana i inovativna u tematici, strukturi i stilu. Prije nje Arhipelag Gulag od Solzenjicina, al sve u svemu ne vise od jedne knjige ruskih pisaca godisnje, a i to vise klasike tipa 12 stolica od Ilfa i Petrofa nego nesto novije
Zanimljivo, čak ni anti- režimski autori, koji su se zadnjih godina pojavljivali, nisu ostavili neki dublji trag, u smislu međunarodne prepoznatljivosti.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: KNJIŽEVNI CAFFE BAR

Post by dadojović » 12 Aug 2020, 07:27

Preminuo je književnik i pjesnik Tonko Maroević.
Dobitnik je brojnih književnih nagrada i priznanja, a između ostalih, posebno treba istaknuti Goranov vijenac i nagradu: Vladimir Nazor.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Shadow
Svemirka
Svemirka
Posts: 51719
Joined: 06 Apr 2020, 08:13
Has thanked: 21052 times
Been thanked: 20885 times
Status: Offline

Re: KNJIŽEVNI CAFFE BAR

Post by Shadow » 12 Aug 2020, 08:04

"Poezija se previse pise a premalo cita"

RIP
0734f09cc76d6588724919d23de11d39.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Mirno more

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: KNJIŽEVNI CAFFE BAR

Post by dadojović » 19 Sep 2020, 06:42

Osamnaestog rujna navršilo se osamnaest godina otkada nas je napustila nikad prežaljena Crna princeza: Margita Stefanović Magi.
Screenshot_20200919-063353.png
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: KNJIŽEVNI CAFFE BAR

Post by Hurija » 19 Sep 2020, 07:21

dadojović wrote: 19 Sep 2020, 06:42 Osamnaestog rujna navršilo se osamnaest godina otkada nas je napustila nikad prežaljena Crna princeza: Margita Stefanović Magi.
Screenshot_20200919-063353.png


Umrla je u domu za nezbrinutu lica ,tačnije poslednje godine provela je i i jednoj iznamljenoj garazi,fascinantno je kako su se članovi EKV-a navuklo jako brzo ma Heroin ,imaju dobru dokumentarci na Yutubeu ,strahovito dobar bend 👍,moj prijatelj kaze da nikada neće zaboraviti kako je Margita jebozovno njihaja ,kukovima na sceni😂
Ostalo je cutanje.

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: KNJIŽEVNI CAFFE BAR

Post by dadojović » 19 Sep 2020, 07:29

Hurija wrote: 19 Sep 2020, 07:21
dadojović wrote: 19 Sep 2020, 06:42 Osamnaestog rujna navršilo se osamnaest godina otkada nas je napustila nikad prežaljena Crna princeza: Margita Stefanović Magi.
Screenshot_20200919-063353.png


Umrla je u domu za nezbrinutu lica ,tačnije poslednje godine provela je i i jednoj iznamljenoj garazi,fascinantno je kako su se članovi EKV-a navuklo jako brzo ma Heroin ,imaju dobru dokumentarci na Yutubeu ,strahovito dobar bend 👍,moj prijatelj kaze da nikada neće zaboraviti kako je Margita jebozovno njihaja ,kukovima na sceni😂
Talentirana, lijepa, karizmatična, vrhunska muzičarka. Kakva šteta što je tako tragično završila. I ostali članovi benda.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: KNJIŽEVNI CAFFE BAR

Post by Hurija » 19 Sep 2020, 09:31

:ok LJudi koji su se zalagali i protiv rata , dobro su prorekli i neke stvari , ukratko EKV je u ratu glat odbio i Koncetr u Banja Luci :


Ostalo je cutanje.

User avatar
Zanki
saudade / forumasica godine
saudade / forumasica godine
Posts: 51938
Joined: 29 Jul 2020, 17:52
Has thanked: 19385 times
Been thanked: 22131 times
Status: Offline

Re: KNJIŽEVNI CAFFE BAR

Post by Zanki » 20 Sep 2020, 05:45

Hurija wrote: 19 Sep 2020, 09:31 :ok LJudi koji su se zalagali i protiv rata , dobro su prorekli i neke stvari , ukratko EKV je u ratu glat odbio i Koncetr u Banja Luci :


Jedino ce Milan ostati zauvijek mlad u nasem sjecanju...
Gile i ekipa su prije par dana proslavili svojih 40 godina na sceni.
Kakvi ljudi, zadnjih par godina sam gledala i slusala uzivo, po ne znan koji put Elektricni Orgazam, Obojeni Program i Partibrejkerse (imala sam srece Caneta upoznat izbliza, smeker :D) ... EKV nisan nikad, i posli svih silnih dokumentaraca ja ne mogu vjerovat kako su par njih otisli tako brzo i tragicno.
Ja najvolim Elektricnog Orgazma, budiste :D dopustiti cu si podijelit ovdje jednu prigodnu :) za dobro jutro...
"It takes something more
than intelligence to act
intelligently "

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: KNJIŽEVNI CAFFE BAR

Post by Hurija » 20 Sep 2020, 06:10

Nakon EkV od pobrojanih Partibrejkers i su mi 👍,otvorila sam i temu u muzičkom kutku
Ostalo je cutanje.

User avatar
Zanki
saudade / forumasica godine
saudade / forumasica godine
Posts: 51938
Joined: 29 Jul 2020, 17:52
Has thanked: 19385 times
Been thanked: 22131 times
Status: Offline

Re: KNJIŽEVNI CAFFE BAR

Post by Zanki » 21 Sep 2020, 00:01

Hurija wrote: 20 Sep 2020, 06:10 Nakon EkV od pobrojanih Partibrejkers i su mi 👍,otvorila sam i temu u muzičkom kutku
Ne mogu nikako nac, stavi link ako ti se bude dalo
"It takes something more
than intelligence to act
intelligently "

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: KNJIŽEVNI CAFFE BAR

Post by Hurija » 21 Sep 2020, 06:31

Zanki wrote: 21 Sep 2020, 00:01
Hurija wrote: 20 Sep 2020, 06:10 Nakon EkV od pobrojanih Partibrejkers i su mi 👍,otvorila sam i temu u muzičkom kutku
Ne mogu nikako nac, stavi link ako ti se bude dalo
U odjeljku Muzike imas drugi odozgo,zaseban odjeljak Diskografije ,pogledaj tu Zanki
Ostalo je cutanje.

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: KNJIŽEVNI CAFFE BAR

Post by dadojović » 21 Sep 2020, 15:10

Zanki wrote: 20 Sep 2020, 05:45
Hurija wrote: 19 Sep 2020, 09:31 :ok LJudi koji su se zalagali i protiv rata , dobro su prorekli i neke stvari , ukratko EKV je u ratu glat odbio i Koncetr u Banja Luci :


Jedino ce Milan ostati zauvijek mlad u nasem sjecanju...
Gile i ekipa su prije par dana proslavili svojih 40 godina na sceni.
Kakvi ljudi, zadnjih par godina sam gledala i slusala uzivo, po ne znan koji put Elektricni Orgazam, Obojeni Program i Partibrejkerse (imala sam srece Caneta upoznat izbliza, smeker :D) ... EKV nisan nikad, i posli svih silnih dokumentaraca ja ne mogu vjerovat kako su par njih otisli tako brzo i tragicno.
Ja najvolim Elektricnog Orgazma, budiste :D dopustiti cu si podijelit ovdje jednu prigodnu :) za dobro jutro...
Milan je isto otišao prerano. Inače, u tri države dobio je ulicu sa svojim imenom. U Srbiji, Hrvatskoj i Crnoj Gori.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: KNJIŽEVNI CAFFE BAR

Post by dadojović » 20 Oct 2020, 19:07

Orwell je napisao: "U slučaju ubojstva istražitelji najprije sumnjiče članove obitelji. Najčešće supružnike. To dovoljno govori što današnje društvo misli o obitelji."
Da li je pisac bio strog i nepravedan prema obitelji ili je u pitanju samo okrutna istina?
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
jelena...
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3042
Joined: 11 Jul 2015, 20:26
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: KNJIŽEVNI CAFFE BAR

Post by jelena... » 06 Nov 2020, 13:35

Haj malo da i na ovu temu podsjetim pa prebacujem ovdje...
Nice try wrote: 05 Nov 2020, 18:00
jelena... wrote: 05 Nov 2020, 17:50

Balzak je potka, definitivno...Nana je napisana poslije Balzakove smrti.

Otkrila si nešto što se u nauci o književnosti naziva intertekstualnost i veoma je česta pojava, ali čitaoci olako preko nje prelaze ili je i ne prepoznaju i ne primijete.

Kod velikih pisaca, a Zola to definitivno jeste, takve podudarnosti ili reminiscencije nisu slučajne i uvijek imaju neku ulogu...

Uz malo mašte, pažljivog čitanja i zainteresovanosti, uvijek se mogu otkriti: nova, dublje sakrivena značenja, nagovještaj poznatog motiva iz neke druge kulture i umjetnosti iz prošlosti, predvidjeti dalji tok sadržaja itd. do beskraja. :oo :rozi
Eto, ne moram tražiti godine.
Lako je bilo prepoznati jer je taj dio gotovo identičan.
Zatim sami likovi, Nana i Valerija gotovo identično uništavaju živote svojih ljubavnika, istom energijom i pohlepom. Skončavanje njihovih bijednih života je kao omaž svim njihovim žrtvama. Njihova ljepota pomoću koje su sve uspjele biva morbidno uništena bolešću.
Znam da je Zola gradio svoje likove i teme romana krećući se u sredini i razgovarajući sa likovima koje je želio da opiše.
Osveta kao motiv uništavanja, zla je takođe nešto što bi ih moglo povezivati... i o čemu bi se dalo misliti.

Sad mi je žao što nemam Nanu pri ruci da malo detaljnije proanaliziram razlike.... u odnosu prema muškarcima npr.
Nana mi je surovija, njen uticaj razara i obuhvata širi krug propalog društva koje će tek biti dokrajčeno nadolazećim ratom.
Kod Balzaka je uništavanje više usmjereno na sudbinu porodice.
Tragično je i jedno i drugo, uzroci propasti i raspada sistema su isti, nadovezuju se jedni na druge i aktuelni su i dan-danas.

Inače, meni je Zola draži i bliži. Slike temperamenata i društva su jezivije i preciznije, bez uljepšavanja i izlaza.

Ovo je, naravno, moj subjektivni doživljaj, a objektivno je Balzak ipak veći i važniji predstavnik francuske književnosti i to s pravom.

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: KNJIŽEVNI CAFFE BAR

Post by dadojović » 06 Nov 2020, 21:02

Obojica su vrhunski književnici. Dok je Balzac jedan od utemeljitelja realizma; Zola je jedan od začetnika naturalizma. Osobno mi je bliži Balzac, a Čiča Goriot i Šagrinska koža su, po mom sudu, njegovi najbolji romani.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: KNJIŽEVNI CAFFE BAR

Post by Hurija » 06 Nov 2020, 21:05

:) Potežak je Zola , od sa Naturalizmom smatra da pisac mora otkriti sve tamne crne strane ljudskog života kao što lijekar treba neku bolest ili ranu izliječiti.
Ostalo je cutanje.

Post Reply

Return to “Književnost i jezik”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 31 guests