Novosti iz književnosti

Poezija, proza, pisci, pravopis, povijest jezika, dijalekti, lokalizam.
Post Reply
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Novosti iz književnosti

Post by Krokodil Behko » 29 Nov 2011, 22:22

Ovdje možete predstavljati nova izdanja knjiga, zatim koje su trenutno najčitanije, dodjele različitih nagrada i slično.


Među 100 najboljih i roman 'Krhotine' Tuzlaka Ismeta Prčića

Image

Kao i svake godine u ovo vrijeme, ugledni The New York Times objavio je svoju listu sto najvrednijih knjiga koje su izašle u 2011. Među njima se nalaze hvaljeni romani etabliranih autora poput Ondaatjea, Eugenidesa i Hollinghursta, zbirke poezije i zanimljive publicističke knjige, ali i djelo mladog Bosanca Ismeta Prčića

Kraj godine je vrijeme za svođenje računa, pa i kada je riječ o literaturi, a standardno je da se među prvima oglasi The New York Times, koji svake godine već krajem novembra objavljuje svoju 'listu sto najvažnijih knjiga' godine na izmaku. Pola izabranih knjiga spadaju u publicistiku, dok je druga polovica sastavljena od proze i poezije.


Debitantski roman Bosanca Ismeta Prčića 'Shards' ('Krhotine') proglašen je jedinim od najboljih u prošloj godini po izboru The New York Timesa. U pitanju je knjiga koja pripovijeda o autorovom odrastanju u Tuzli, ali i napuštanju Bosne i Hercegovine i odlasku u Ameriku. Za New York Times to je 'uznemirujući i ispunjavajući prvijenac'.

Naravno, odmah se mogu primijetiti neki istaknuti pisci, čije uvrštavanje zasigurno nikome neće predstavljati iznenađenje. Tako su osim Prčićeve knjige, među sto najvažnijih knjiga 2011. godine The New York Timesa svoje mjesto našli novi romani Harukija Murakamija, Alana Hollinghursta, Michaela Ondaatjea, Russella Banksa, Dona DeLilla i još nekih autora za koje se i očekuje da se nađu na takvim listama. Naravno, uvršten je i nedovršeni roman 'The Pale King' Davida Fostera Wallacea, u kojem se taj suvremeni klasik bavio životima poreznih službenika, što se čini kao odgovarajuća tema za čovjeka koji se desetljećima borio s depresijom. Po riječima New York Timesa, riječ je o 'knjizi koja se epski razvija' te predstavlja 'parabolu kasnog kapitalizma'.

Među manje poznatim, ali itekako interesantnim autorima koje je New York Times izdvojio kao najbolje u 2011. vrijedi spomenuti 'My New American Life' mlade spisateljice Francine Prose. Ona ironično opisuje iskustva albanskih emigranata u New Jerseyju te 'Ameriku prikazuje između mraka i svjetla, drame i komedije'.

Sličnu poetiku ima i roman 'Open City' Tejua Colea, koji je pak emigrant iz Afrike, danas stanovnik New Yorka, s kojim ima odnos naizmjenične ljubavi i mržnje. Emigrantski korpus američke književnosti tu ne prestaje, pa New York Times među najbolje, pored romana Ismeta Prčića, uvrštava i roman Beograđanke Tee Obreht 'The Tiger's Wife'.

S druge strane, izdvojene su i neke zanimljive zbirke poezije, poput 'Canti' talijanskog klasika Giacoma Leopardija. Iako je Leopardi umro davne 1837, to je – čini se – prvi prijevod njegove poezije za američko tržište, 'te bi sada ovaj klasik trebao postati jednako važan poput Beaudelairea ili Rilkea', piše New York Times. Također je uvršteno nekoliko zbirki suvremenih pjesnika, od kojih se najzanimljivijom čini 'Space, In Chains' američke pjesnikinje Laure Kasischke, 'stihovi posvećeni razumijevanju prvih i posljednjih stvari u životu'.

Image

Među publicističkim knjigama koje su izdvojene dobar je broj biografija, od pisca Kurta Vonneguta preko renesansnog slikara Carravagija pa do legendarnog američkog odvjetnika Clarencea Darrowa. Tu je i knjiga eseja 'Arguably' Christophera Hitchensa, možda njegova posljednja s obzirom da se autor bori s rakom grla, no njegov smisao za humor i oštrina uvida nisu ga napustili.

Od publicističkih knjiga još se svakako treba preporučiti djelo Oscarom nagrađenog dokumentarista Errola Morrisa 'Believing Is Seeing', u kojem se filmaš baca u potragu za istinom u fotografijama, što se ispostavlja mnogo kompliciranijim pothvatom nego što je prvotno mislio.
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Komunistička partija traži ekshumaciju Pabla Nerude

Post by Maja » 06 Dec 2011, 11:01

Image

Čileanska Komunistička partija zahtijeva ekshumaciju dobitnika Nobelove nagrade Pabla Nerude, zbog sumnji da je možda otrovan, javio je Associated Press.

Član te partije Huan Andres Lagos rekao je juče američkoj novinskoj agenciji da će taj zahtjev razmotriti sudija Mario Karoza, koji vodi proces o nasilnim pogibijama tokom diktature generala Augusta Pinočea.

Nerudin vozač Manuel Araja izjavio je čileanskim i stranim novinarima da su on i Nerudina udovica primili telefonski poziv od pjesnika na dan njegove smrti sa klinike na kojoj je bio zbog raka prostate u poznom stadijumu.

"Dođi brzo, dok sam spavao ušao je ljekar i dao mi neku injekciju", rekao je Neruda po Arajinom svjedočenju.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: Komunistička partija traži ekshumaciju Pabla Nerude

Post by Maja » 06 Dec 2011, 11:02

"Dođi brzo, dok sam spavao ušao je ljekar i dao mi neku injekciju"
:sok jezivo

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: Komunistička partija traži ekshumaciju Pabla Nerude

Post by Krokodil Behko » 06 Dec 2011, 11:55

Stravicno jeste.
Samo ne znam,kako to oni danas,nakon toliko godina,mogu zakljuciti,
da li je bio otrovan :hm
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: Komunistička partija traži ekshumaciju Pabla Nerude

Post by Maja » 06 Dec 2011, 13:49

I ja se pitam. Kako će od kostura saznati.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Novosti iz književnosti

Post by Maja » 08 Dec 2011, 12:04

Edipovska scena pod tušem: Nagrađena najgora scena seksa

Image

Američki pisac David Guterson dobitnik je ovogodišnje nagrade "Loš seks u književnosti".

Guterson je nagradu, koju dodjeljuje američka "Književna revija", osvojio za roman "Ed King", i "edipovsku" scenu ljubavi između majke i sina.

Scena opisuje burnu svađu između majke i sina, a zatim vođenje ljubavi u kadi i zaključak - "isprali su se, obrisali, obukli, a zatim otišli u skupi restoran na ručak".

"Bilo mi je jasno da će moderni mit o Edipu biti odličan kandidat za nagradu, i veoma sam počastvovan", rekao je pisac, prenosi Mondo.

U užem izboru bili su i Haruki Murakami, Stephen King, James Frey i drugi sa svojim "očajnim" opisima scena seksa.

Među prethodnim dobitnicima nagrade koja se dodjeljuje od 1993. su John Updike, Norman Mailer, Tom Wolfe i drugi.


Izvor vijesti: http://www.24sata.info/lifestyle/kultur ... z1fwLUX53C

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: Novosti iz književnosti

Post by Krokodil Behko » 08 Dec 2011, 15:21

"Bilo mi je jasno da će moderni mit o Edipu biti odličan kandidat za nagradu, i veoma sam počastvovan", rekao je pisac, prenosi Mondo.
Zar ima ta nagrada i zar neko moze biti pocastvovan sa time,da je osmislio glupu
seksualnu scenu? Sta je tu problem? Nedostatak seksa ili nedostatak maste :hm
Rekao bih,i jedo i drugo.
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Knjiga "Ja sam Zlatan Ibrahimović" i na bosanskom jeziku

Post by Krokodil Behko » 12 Apr 2012, 11:52

Image

U knjižari "Buybook" u Sarajevu i poslovnicama u Mostaru i Tuzli 14. aprila bit će puštena u prodaju autobiografska knjiga "Moja historija - Ja sam Zlatan Ibrahimović".

Knjiga "Ja sam Zlatan", službena je biografija Zlatana Ibrahimovića, najuspješnijeg švedskog fudbalera i jednog od najvećih igrača današnjice. Knjiga je originalno objavljena na švedskom jeziku i u toj državi zabilježila odličnu prodaju, a prevedena je i na italijanski jezik.

Na naš jezik knjigu je preveo pisac Ševko Kadrić, koji je preporučuje čitaocima i uvjerava ih da će „svi u njoj naći nešto za svoju dušu.“

Direktor IK Buybook Damir Uzunović izrazio je zadovoljstvo što je ta knjiga prevedena i na naš jezik.

"Evo nas kod nove knjige koja govori o Zlatanu Ibrahimoviću, čovjeku koji će i nama u Bosni, pa i prostoru bivše Jugoslavije omogućiti druženje s Messijem, Ronaldom, Ronaldinhom, Guardiolom, pružiti ulaznicu u svijet vrhunskog sporta, sjajnog talenta, ali i mogućnost da se i sami prepoznamo u duši balkanskoj", kazao je on.

Uzunović je Feni kazao da bi ta knjiga mogla biti prezentirana i na ovogodišnjem Sajmu knjige u Sarajevu ukoliko bude osiguran video link sa Zlatanom Ibrahimovićem.

Najavio je da se ozbiljno razmišlja i o tome da zvanično predstavljanje te knjige na bosanskom jeziku bude organizirano u vrijeme kad u Sarajevu budu mogli doći Zlatan Ibrahimović i njegov otac.

Zlatanova priča započinje opisom njegovog odrastanja u opasnim imigranatskim predgrađima Rosengårda, izvan grada Malmöa, nastavlja otkrićem Zlatanovog jedinstvenog talenta i prati njegov boravak u nekim od najvećih evropskih fudbalskih klubova - Ajax, Juventus, Inter, Barcelona i Milan.

Ta jedinstvena priča nije samo običan sportski životopis, to je priča s književnim kvalitetama o čudesnom uspjehu i o suštini fudbala.
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: Knjiga "Ja sam Zlatan Ibrahimović" i na bosanskom jeziku

Post by Maja » 12 Apr 2012, 12:38

Koja slučajnost. Baš sinoć čitam mail od knjiga.ba gdje sam registrovana i gdje kupujem knjige i nude ovu od Zlatana :D.
Rado bih je pročitala, ali ne bih kupila.

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: Knjiga "Ja sam Zlatan Ibrahimović" i na bosanskom jeziku

Post by Ideja » 12 Apr 2012, 22:17

Kako mene iritiraju sve moguće zvijezde i zvjezdice, koje u svojim tridesetim ili čak dvadesetim pišu svoju vrlu autobiografiju :lud
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Knjiga "Ja sam Zlatan Ibrahimović" i na bosanskom jeziku

Post by Sheval » 13 Apr 2012, 19:16

Mi iz mješanih smo specijalni.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: Novosti iz književnosti

Post by Krokodil Behko » 14 Feb 2014, 12:44

Uskoro novi roman legendarnog Stephena Kinga

Image

Kultni američki pisac Stephen King na svojoj je službenoj stranici najavio izlazak novog romana "Revival" u novembru ove godine.

Prema opisu na stranici, novi roman bavi se odnosom Charlesa Jacobsa i Jamieja Mortona. Charles je novi svećenik u malenom gradu u Novoj Engleskoj, a Jamie dječak koji s Charlesom dijeli zajedničku tajnu opsesiju. Nakon porodične tragedije, Charles se odrekne boga i ismijava sva religiozna vjerovanja zbog čega je protjeran iz grada, prenosi Index. Jamie i Charles susrest će se opet, a njihov susret imat će kobne posljedice za obojicu.

Roman će se naći u prodaji 11. novembra.



(Vijesti.ba)
online

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Komunistička partija traži ekshumaciju Pabla Nerude

Post by Luna. » 14 Feb 2014, 12:51

Maja wrote:I ja se pitam. Kako će od kostura saznati.
moze se to danas saznat.. ja se vise pitam, zasto bi njega otorovali?
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

dacina_curica
Status: Offline

Re: Novosti iz književnosti

Post by dacina_curica » 14 Feb 2014, 12:52

Ja tek sad vidim ovu temu :sok :grana

Knjiga iz prvog posta - definitivna preporuka :ok

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: Novosti iz književnosti

Post by Maja » 14 Feb 2014, 15:28

Amin Maluf Dezorijentisani :jupi

Kako je lijepo kad je pisac kojeg voliš živ, pa možeš očekivati nove knjige :jupi

dacina_curica
Status: Offline

Re: Novosti iz književnosti

Post by dacina_curica » 14 Feb 2014, 15:29

Maja wrote:Kako je lijepo kad je pisac kojeg voliš živ, pa možeš očekivati nove knjige :jupi
:klara :oklagija :puca


:ooo

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: Novosti iz književnosti

Post by Maja » 14 Feb 2014, 15:31

Pa ja. Više volim stare klasike a i od muzike koju slušam samo su Nick Cave i David Bowie živi :oo

dacina_curica
Status: Offline

Re: Novosti iz književnosti

Post by dacina_curica » 14 Feb 2014, 15:36

Aj nou, aj nou. Tu smo negdje sto se tice mjuze. :grana

Nego, jesi ti citala Cave-ovu knjigu? :pendrek :o

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80763
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9950 times
Been thanked: 6779 times
Status: Offline

Re: Novosti iz književnosti

Post by Julia-Klara » 14 Feb 2014, 15:38

Jo Nesbo ce pisati novu verziju Macbeth-a :jupi

http://www.telegraph.co.uk/culture/book ... cbeth.html
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: Novosti iz književnosti

Post by Maja » 14 Feb 2014, 19:37

dacina_curica wrote:Aj nou, aj nou. Tu smo negdje sto se tice mjuze. :grana

Nego, jesi ti citala Cave-ovu knjigu? :pendrek :o
Jok. Nisam je nigdje viđala. Ko zna je li uopšte prevedena na naš jezik.

Post Reply

Return to “Književnost i jezik”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests