Price, odlomci, citati, slobodne forme....

Poezija, proza, pisci, pravopis, povijest jezika, dijalekti, lokalizam.
User avatar
Maksuz svratila
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2387
Joined: 28 Mar 2019, 17:05
Status: Offline

Re: Price, odlomci, citati, slobodne forme....

Post by Maksuz svratila » 21 Nov 2019, 18:08

Image

Image
...jesi čuo za onoga...šta... šta......jesi čuo za onu...ooooooo...da li si čuo za onoga...šta, šta, šta, šta, šta, šta, šta...
...da li si čuo za onu...c, c, c, c, c, c, c...

...razvela se, kurvala se, prevarila, propio se...raskućila, zabagreo, otrcala, poludeo...

...ihihi kafu turi...ihihi ću ti pričam...ihihi gola govna...ihihi a ja nisam...

...jesi čuo za onoga, jesi čuo za onu...sečem uvo k'o Van Gog, k'o Betoven sad sam gluv...

User avatar
Maksuz svratila
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2387
Joined: 28 Mar 2019, 17:05
Status: Offline

Re: Price, odlomci, citati, slobodne forme....

Post by Maksuz svratila » 22 Nov 2019, 20:37

Image



Image
...jesi čuo za onoga...šta... šta......jesi čuo za onu...ooooooo...da li si čuo za onoga...šta, šta, šta, šta, šta, šta, šta...
...da li si čuo za onu...c, c, c, c, c, c, c...

...razvela se, kurvala se, prevarila, propio se...raskućila, zabagreo, otrcala, poludeo...

...ihihi kafu turi...ihihi ću ti pričam...ihihi gola govna...ihihi a ja nisam...

...jesi čuo za onoga, jesi čuo za onu...sečem uvo k'o Van Gog, k'o Betoven sad sam gluv...

User avatar
uvijek_kontra
zmajček
zmajček
Posts: 28351
Joined: 01 May 2014, 13:09
Location: kompjutOr
Mood:
Has thanked: 1236 times
Been thanked: 1290 times
Status: Offline

Re: Price, odlomci, citati, slobodne forme....

Post by uvijek_kontra » 22 Nov 2019, 22:14

Prije koji dan čitam -
moći će se kosmičkim brodom letjeti na Mars
obići mu kukove i lice,
vidjeti mu oči i obraze,
i vratiti se u jednom komadu
na zelenu Zemlju.
Čitam, prije koji dan,
pravit će se pametne ceste
pametne kuće i auta pametna
pametni kontejneri recikliraju
pametno smeće na
pametnim
deponijama,
i prave od njih pametne
neznamtišta,
prije koji dan čitam,
nestat će drva i ćumura
neće biti nafte i gasova
grijat ćemo se na
sunčeva isparenja i ljubav,
spavati u svojim
automatskim autima
što nas voze sa jednog
mjesta na drugo
podzemnim
tunelima
i stizat ćemo uvijek
i svugdje na vrijeme.
Čitam, prije koji dan,
bit ćemo superljudi.
Napravit će nam
čelična odijela i
egzoskeletone
imat ćemo hard diskove i pojačana čula
skakat ćemo poput džinova i plivati
bolje od ajkula i morskih kitova, prije koji dan,
čitam,
neće biti umora i teških poslova
imat ćemo umjesto ljudi
noge i ruke robota,
nećemo se patiti
na radnim mjestima
u fabrikama i rudnicima
i ništa nas
više
neće boljeti.

Prije koji dan
čitam
kako ginu
palestinska djeca
kako skapavaju
tamnopute bebe
kako vežu
konopcem
za sive zidove
djecu
u Sarajevu.

-
Sniju se snovi
sklopljena oka
a košmar živi
proguta svijet.

Sarajevski John Doe

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Re: Price, odlomci, citati, slobodne forme....

Post by Mala_Mu » 23 Nov 2019, 02:58

Mašta je čarolija.

Možda ju je najtačnije definisala ona moja dugorepa, brbljiva, sveznajuća i prozračna ptica: najvažnije na svetu to je umeti videti vetar i čuti sneg kako pada, umeti dotaći prstom sumrak na prvom uglu i osetiti na usni sanjivi ukus mesečine.

Mašta je moja prva ljubav.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Maksuz svratila
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2387
Joined: 28 Mar 2019, 17:05
Status: Offline

Re: Price, odlomci, citati, slobodne forme....

Post by Maksuz svratila » 23 Nov 2019, 10:14

Image

Image
...jesi čuo za onoga...šta... šta......jesi čuo za onu...ooooooo...da li si čuo za onoga...šta, šta, šta, šta, šta, šta, šta...
...da li si čuo za onu...c, c, c, c, c, c, c...

...razvela se, kurvala se, prevarila, propio se...raskućila, zabagreo, otrcala, poludeo...

...ihihi kafu turi...ihihi ću ti pričam...ihihi gola govna...ihihi a ja nisam...

...jesi čuo za onoga, jesi čuo za onu...sečem uvo k'o Van Gog, k'o Betoven sad sam gluv...

User avatar
Femea
Propala kaladontašica 
Propala kaladontašica 
Posts: 25549
Joined: 24 Mar 2016, 17:26
Status: Offline

Re: Price, odlomci, citati, slobodne forme....

Post by Femea » 24 Nov 2019, 21:21

"Raspored ožiljaka na nečijoj duši činilac je koji određuje kakva će ličnost neko biti. Ponekad to obogaćuje dušu, ponekad je slama.Tajna života je, čini se, u prevazilaženju štete i lakoći s kojom se nose ožiljci. Ali, u stvarnosti nema srca koje ostaje nezasječeno. Sam život je isuviše stvaran. A u namjeri da voli nekoga, bilo da je ljubavnik ili prijatelj, pojedinac nema izbora nego da bude realan."


D. Steel
Prestala sam da se opterećujem moranjima i očekivanjima, bilo čijim, pa i svojim.

User avatar
Nora Ibsenova
Čovječje vrste kći
Čovječje vrste kći
Posts: 18781
Joined: 16 Aug 2019, 20:40
Has thanked: 663 times
Been thanked: 914 times
Status: Offline

Re: Price, odlomci, citati, slobodne forme....

Post by Nora Ibsenova » 27 Nov 2019, 17:40

„Volim je i ne mogu sa njom da razgovaram, uhodim je da je ne bih sreo.

Voleo sam devojku koja je i mene volela, ali morao sa da je ostavim. Zašto? Ne znam. Bilo je to kao da je okružena oružnicima koji su koplja držali napolje uperena. I kada bih joj se približio, naleteo bih na šiljke, bivao ranjen i morao da uzmaknem. Mnogo sam stradavao.

Da li je za to devojka bila imalo kriva?

Ne verujem, ili sam čak siguran da nije. Poređenje od maločas nije bilo potpuno, pošto sam i ja bio okružen oružnicima koji su koplja držali okrenuta unutra, naime prema meni. Kad god bih se primakao devojci, naleteo bih najpre na koplja svojih oružnika, već tu je moje napredovanje bilo zaustavljeno. Možda do devojčinih oružnika nikad nisam ni dospeo, pa ako bi trebalo da sam i dopro, onda to već krvareći od svojih kopalja i bez svesti.

Da li je devojka ostala sama?

Ne, neko drugi je prodro do nje, lako i ničim sprečavan. Iscrpljen sopstvenim nastojanjima, gledao sam na to onako ravnodušno kao da sam vazduh kroz koji su se njihova lica nagla jedno na drugo u prvom poljupcu.”

F.K.
"Izvini ja sam ko s marsa pala inace." Skin

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Price, odlomci, citati, slobodne forme....

Post by Heidi » 28 Nov 2019, 22:05

Ambrose Bierce, Djavolov rjecnik
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Price, odlomci, citati, slobodne forme....

Post by Heidi » 28 Nov 2019, 22:09

.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Re: Price, odlomci, citati, slobodne forme....

Post by Mala_Mu » 03 Dec 2019, 17:33

Prvi snijeg, tiha priča, ludo djetinjstvo, paučinasta sreća, san o lijepom. Izvešću Tijanu, dugo ćemo hodati ulicama, koje ce snijeg zatrpavati, pričaću joj o djetinjstvu, ne, govoriću joj koliko je volim i koliko se radujem životu. Hodaćemo bez razloga, radovaćemo se bez razloga, smijaćemo se bez razloga, s jednim jedinim razlogom, što smo živi i što se volimo. A kud ćeš veći razlog!

Mesa Selimovic
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Nora Ibsenova
Čovječje vrste kći
Čovječje vrste kći
Posts: 18781
Joined: 16 Aug 2019, 20:40
Has thanked: 663 times
Been thanked: 914 times
Status: Offline

Re: Price, odlomci, citati, slobodne forme....

Post by Nora Ibsenova » 11 Dec 2019, 19:51

"U sparno letnje veče,tegobno,stravično
lupi na nebu u bubanj razbesneli anđeo..."

"Po svoj prilici, svaki čovek ima neku svoju pećinu, ma i u mašti, u koju može da se povuče od civilizacije, porodičnog života i drugih neprijatnosti bitisanja."

"Strasna ljubav je kao uveličavajuće staklo, koje prikazuje vrednosti u nama za koje nismo ni slutili da ih imamo. Razbije li se uveličavajuće staklo, oplakaćemo gubitak optičke iluzije o sebi."

"Pobeđena ideja uvek biva osuđena da doživi histeričnu odmazdu."

Lajoš Zilahi
"Izvini ja sam ko s marsa pala inace." Skin

User avatar
Nora Ibsenova
Čovječje vrste kći
Čovječje vrste kći
Posts: 18781
Joined: 16 Aug 2019, 20:40
Has thanked: 663 times
Been thanked: 914 times
Status: Offline

Re: Price, odlomci, citati, slobodne forme....

Post by Nora Ibsenova » 11 Dec 2019, 19:59

"Deset godina ranije, ispratili su me na sarajevskom aerodromu.

Oproštajnih slavlja je bilo najmanje deset; u dvadeset trećoj sve je odličan povod za slavlje. Sota je otišao sa mnom po kartu, usput smo svratili kod Lele na akademiju. Od svježe gline je napravila pepeljaru za našu posljednju kafu, tih dana smo svaku zvali posljednjom i smijali se patetici posljednjih cigareta, džointa, posljednjeg KUK-a i noćnog praćenja u Marka Marulića. Je li on dobar prema tebi, jarane - rekao je Sota. Dobar je prema meni. Dobro onda.

Željela sam da odem, Sarajevo je u januaru ljubomorno i rijetko koga pušta napolje. Grize prste riđom maglom, poslije ih dugo liže kao očajni ljubavnik.

Majka je reka: evo u ovom parku sam upoznala tvog oca, a tad sam bila sa Ognjenom, da znaš. Kako ga je najurio iz mog života, ti si jednoumac kao on. Kad pobjediš, sjevne ti gornja trica u osmjehu i ne pitaj me više jesi li njegova, šamar ćeš dobiti da si još tolika.

Tetak je u kuhinji parao pastrmku i prvi put izrecitovao pjesmu koju je on napisao, bila je dobra. Podjelili smo njegovu travu s Visa i sjećali se kako je na telefonu odjebavao ljude koji su pitali za me koristeći moje pravo ime. Sine, ma nisam imao pojma da se ti tako zoveš, a i ne stoji ti.

Na aerodromu, Sejo mi je u kaput stavio papirić i rekao da ga odmotam tek kad stignem. Službenik je rekao da je kofer pretežak, otvorila sam ga. Šta ti je to sine? Dimije moje pranene. Bogati zatvori kofer. Mahali su.

U januaru je vladao heat wave, najgori u stoljeću.

On je rekao da me više nikad neće pustiti da odem, a večeras, dok nas je sunce iza oblaka jelo kao veseli ljudožder, rekao je: sjevneš kad odlučiš, otići ćeš mi."

E.M.
"Izvini ja sam ko s marsa pala inace." Skin

User avatar
Nora Ibsenova
Čovječje vrste kći
Čovječje vrste kći
Posts: 18781
Joined: 16 Aug 2019, 20:40
Has thanked: 663 times
Been thanked: 914 times
Status: Offline

Re: Price, odlomci, citati, slobodne forme....

Post by Nora Ibsenova » 11 Dec 2019, 22:30

"Kad je sultan Ebu Abdullah posljednji put bacio pogled na svoje izgubljeno kraljevstvo, počeo je plakati, na šta mu je mati, sultanija Ajša, rekla: " Samo ti plači kao žena za onim što nisi znao kao muško odbraniti."

Tariq Ali
"Izvini ja sam ko s marsa pala inace." Skin

User avatar
Nora Ibsenova
Čovječje vrste kći
Čovječje vrste kći
Posts: 18781
Joined: 16 Aug 2019, 20:40
Has thanked: 663 times
Been thanked: 914 times
Status: Offline

Re: Price, odlomci, citati, slobodne forme....

Post by Nora Ibsenova » 11 Dec 2019, 22:36

Kupljena i sveščica za citate :kafa
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
"Izvini ja sam ko s marsa pala inace." Skin

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Price, odlomci, citati, slobodne forme....

Post by Chloe » 11 Dec 2019, 22:55

Nora, pratim te... :cvijece
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Price, odlomci, citati, slobodne forme....

Post by carobnjak N » 12 Dec 2019, 19:45

Ropstvo je zakon zivota, i drugi zakon ne postoji, jer ovaj mora da se postuje bez ikakve mogucnosti pobune ili oslobodjenja.
Neki se radjaju kao robovi, drugi padaju u ropstvo, trecima je ono dato. Nasa kukavicka ljubav prema slobodi-koju bismo,
da je dobijemo, svi odbacili jer ne bismo mogli na nju da se naviknemo- stvarni je znak naseg teskog ropstva.
I ja, koji sam upravo rekao kako bih volio da zivim u kolibi ili pecini gdje bih bio slobodan od monotonije svega,
odnosno monotonije samog sebe, da li bih imao hrabrosti da se uputim u tu kolibu ili pecinu, znajuci iz iskustva da ce me ta monotonija,
buduci da potice iz mene, zauvijek i svuda pratiti ? I ja, koji se gusim tu gdje sam zato sto jesam, gdje bih disao lakse ako je ono sto me tisti u mojim plucima, a ne u stvarima koje me okruzuju? I ja, koji ceznem za cistim suncem i prostranim poljima, za pogledom koji puca na okean i za citavim horizontom, da li bih mogao da se naviknem na novi krevet, ili hranu, ili na to da vise ne silazim niz cetiri sprata stepenica do ulice, da ne nazdravljam dobar dan besposlenom berberinu ?
Sve sto nas okruzuje postaje dio nas, uliva se u nasa osjecanja od krvi , mesa i zivota, i poput mreze velikog Pauka, njezno nas vezuje za ono sto je blizu, uljuljkujuci nas u meku postelju spore smrti, gdje se ljuljuskamo na vjetru.
Sve smo mi i mi smo sve; ali cemu to sluzi, kad je sve nista ?
Zrak sunca, oblak cija nas sjenka upozorava na njegov prolazak, iznenadni dasak vjetra, tisina koja za njim zavlada, jedno ili drugo lice, neodredjeni glasovi, slucajni smijeh djevojaka, a zatim noc iz koje bez ikakvog smisla izranjaju izlomljeni hijeroglifi zvijezda.

( Fernando Pesoa 20.06.1931 god.)
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37668
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2866 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: Price, odlomci, citati, slobodne forme....

Post by Pasaga » 12 Dec 2019, 19:57

Nurko,pises li jos ....
:123
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Price, odlomci, citati, slobodne forme....

Post by carobnjak N » 12 Dec 2019, 20:00

Pasaga wrote: 12 Dec 2019, 19:57 Nurko,pises li jos ....
:123
Evo ovdje sam nešto piskarao

viewtopic.php?f=16&t=27578&p=2117254#p2117254
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Price, odlomci, citati, slobodne forme....

Post by carobnjak N » 14 Dec 2019, 17:18

- Ti se varaš u pogledu one žene. Dimitrij nju...prezire - nekako podrhtavajući, progovori Aljoša.

- Zar Grušenjku ?! Ne, bratac, ne prezire je. Kada je čak zaručnicu svoju javno njome zamjenio, znači ne prezire je.
Tu...tu ti je, brate, nešto što ti sada nećeš razumjeti. Čovjek se zaljubi u kakvu bilo ljepotu, u tijelo žensko, ili čak u jedan dio
ženskog tijela ( to samo sladostrasnik može razumjeti) , pa će dati zato rođenu djecu, prodaće oca, mater, Rusiju i otadžbinu;
iako pošten, poći će i ukrasti; iako smiren - zaklati ; iako vijeran - iznevjeriće.
Pjesnik ženskih nogu, Puškin, nožice je u stihovima opjevao ; drugi ih ne opjevaju, ali ne mogu da pogledaju u noge bez drhtavice.
Nego, ne samo nožice...Tu ti, brate, prezrenje ne pomaže; makar i prezirao on Grušenjku. I prezire je, ali se otrgnuti ne može.

(Braća Karamazovi)
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Price, odlomci, citati, slobodne forme....

Post by carobnjak N » 15 Dec 2019, 15:09

Ja idem , a ne znam da li sam u smrad pao i u sramotu, ili u svijetlost i u radost. Eto gdje je nevolja, jer sve na svijetu je zagonetka.
I kad mi se dešavalo da tonem u najdublji sram razvrata (a meni se samo to i dešavalo) , onda sam svagda tu pjesmu o Cereci
i o čovjeku čitao. A da li me je ona ispravljala? Nikada!
Zato što sam ja Karamazov.
Stoga što kad ja jednom poletim u bezdan, onda letim pravce, strmoglavce, i sa stopalima naviše, i čak sam zadovoljan
što baš u takvom ponižavajućem položaju padam, i smatram to za sebe kao nešto lijepo.
I eto, baš u samoj toj sramoti najednom počinjem himnu.
Neka sam proklet, neka sam nizak i podao, ali neka i ja ljubim porub one odjeće u koju se oblači bog moj; neka idem i u isto vrijeme
đavoljim tragom, ali ja sam ipak i tvoj sin, Gospode, i volim te, i osjećam radost, bez koje svijet ne može da postoji ni da bude.
(Braća Karamazovi)
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

Post Reply

Return to “Književnost i jezik”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests