Sajmovi knjiga

Poezija, proza, pisci, pravopis, povijest jezika, dijalekti, lokalizam.
Post Reply
User avatar
niska grana
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2441
Joined: 21 May 2011, 23:01
Location: Osamnaesti tetrapak
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Sajmovi knjiga

Post by niska grana » 21 Apr 2012, 14:07

Upravo se kanim otići na sarajevski sajam knjige, ali što zbog lijenosti što uslijed nesumnjivo nesnosne gužve koja će me tamo dočekati - vjerovatnoća da će se to desiti danas sve je manja. Osim toga, uvijek mi se nakon nekih sat vremena zamanta, a da pritom nisam obišao ni pola štandova.
A i sa onih štandova koje u tom prvom talasu obletim, mahom se smiješe bestseleri i primamljivi naslovi poput “tajne uspješnog orgazma”, “kako zavesti djevojku”, “bogato dete, pametno dete (učimo ih da se klanjaju novcu čim ugledaju svijet)” i bezbroj priručnika koji uglavnom govore o tome kako zaj… bližnjeg i živjeti sretno. Tako da obično izađem i naredni dan ovjerim sajam još jednom da obiđem preostali dio i možda uočim nešto već neviđeno.
A opet, mislim da traje do ponedjeljka pa mi se čini da će se, ako vizitu odložim za sutra, dobar dio izdavača dotle već povući.

Posjećujete li vi sajmove knjiga, da li bjesomučno kupujete ili u drugoj krajnosti bez namjere da kupite bilo šta detaljno pregledate tek pritom maltretirajući prodavače i okolinu; šta vas najviše zanima (i za one koji su eventualno bili na pomenutom događaju u Sa, kakav je ovogodišnji utisak)?
Gratias ago Tibi, Domine, quia fui in hoc mundo.

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Sajmovi knjiga

Post by gejsha » 21 Apr 2012, 14:12

Dok sam išla u srednju školu, svake godine smo išli na sajam knjige u Sarajevo sa školom.
Ali imala sam takvo društvo koje taj sajam uopšte nije zanimao,pa bi ušli samo zbog mene i požurivali bi me..
Onda bih nabrzinu uzela neku knjigu :(
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Sajmovi knjiga

Post by Luna. » 21 Apr 2012, 17:16

kad sam ja isla u skolu, nije bilo sajma knjige u sa, nego samo u beogradu... posto je to na neki nacin bila struka, isli smo svake godine i mogli so na miru razgledat... u njemackoj nisa nikad bila na sajmu knjige a zelja mi je otici u frankfurt na sajam, najveci takav u svijetu... oko 7500 izlagaca iz preko 100 zemalja svijeta...
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

User avatar
merylin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4572
Joined: 30 Mar 2010, 13:22
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Sajmovi knjiga

Post by merylin » 21 Apr 2012, 20:03

I u Tuzli se organizuju tri četiri puta godišnje dobri sajmovi knjiga... svaki puta idem u kupovinu,kažem u kupovinu jer na kom god se štandu zaustavim duže moram jednu i da kupim,trpe me pola sata :sram i onda da šmugnem ,nema smisla.
Najviše me privlače one skupe enciklopedije za koje definitivno nemam dovoljno love :mrgud
Najvrednije tj najskuplje knjige koje sam kupila su "Ljekovito bilje" (ooodlična knjiga za spravljanje prirodnih lijekova) ,"Stari kuhar" (to je zapravo bio poklon mami za rodjendan) i dva riječnika.
Inače se lijepim i za bestselere,te knjige nisu dubokoumne ali me opuštaju, a ima i osoba kojima rado kupujem knjige tako da ne prodje niti jedan sajam da da si ne priouštim tri četiri knige.
Give a girl the right shoes,and she can conqer the world!
Marilyn Monroe

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Sajmovi knjiga

Post by Zagorka » 21 Apr 2012, 23:19

Ja posjecujem sve sto ima veze s knjigom,a kupujem umjereno :kafa
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

Porta
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 141
Joined: 17 Oct 2010, 22:19
Location: Sarajevo
Status: Offline

Re: Sajmovi knjiga

Post by Porta » 23 Apr 2012, 11:49

Kupio na sajmu, :jupi

Komplet Gospodar prstenova (trilogija) 30 KM
Islamska umjetnost 69KM
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120484
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7931 times
Status: Offline

Re: Sajmovi knjiga

Post by Krokodil Behko » 14 Nov 2012, 20:49

Istinu ću reći ako ustvrdim da su vam veće šanse da slušate Šabana u operi nego da mene vidite na nekom sajmu. Zadnji put bio sam prije pet-šest godina. Dok sam živio u SA inekako sam posjećivao takve manifestacije ali jednostavno me nešto ne vuče u tom pravcu. Vjerovatno zbog interneta. Sve što ima na sajmu ima i online. sajam i inače knjižno izdavaštvo trebalo bi malo drugačije koncipirati i približiti čitateljima. Daj bože da autori knjiga vide neku fajdu od naših sajmova knjiga.
online

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Sajmovi knjiga

Post by Zagorka » 17 Nov 2012, 13:44

Bila na Zagrebackom,na zalost kratko,jer nisam imala puno vremena,cekale su nas neke osobe,i da ne duljim kupila 4 knjige,i procunjala,i opet bih...
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Sajmovi knjiga

Post by Nela » 20 Jan 2013, 11:02

Ne propustam ni jedan i obicno dobro ostetim novcanik :ooo a u SA ih ima cesto, u decembru je bio zimski salon, uletim na brzinu zbog djeteta i kupim tri knjige, pozeljela sam na tenane prohodati i birati, ali mi zao sto nije bilo nove od Nure, tek im trebala doci.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119808
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5695 times
Been thanked: 12253 times
Contact:
Status: Offline

Re: Sajmovi knjiga

Post by Maja » 22 Apr 2013, 12:43

Nela jesi li išla ove godine?

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Sajmovi knjiga

Post by Nela » 22 Apr 2013, 12:50

Maja wrote:Nela jesi li išla ove godine?
Nisam stigla, ako stigne danas muz otici ce, vec sam napisala koje treba uzeti :D Mislim da je ovo prvi na koji nisam otisla.
Ubrzo ce biti kod Ekonomskog fakulteta, ovdje ako nista ne fali toh sajmova.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Sajmovi knjiga

Post by Heidi » 22 Apr 2013, 16:19

bila sam na frankfurtskom sajmu knjiga....dosad nesto najvece sto sam ja licno vidjela. izgubila sam se. i jedva su me izvukli napolje :D.

inache volim jos da posjecujem stare biblioteke i zagnjurim glavu u one stare velike knjige. to mi je vauuu.... :cvike
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119808
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5695 times
Been thanked: 12253 times
Contact:
Status: Offline

SARAJEVSKI SAJAM KNJIGA - 26. Međunarodni sajam knjiga

Post by Maja » 22 Apr 2014, 11:28

Image

U Sarajevu će od 23. do 28. travnja biti održan 26. međunarodni sajam knjiga pod motom "Riječ-knjiga-univerzum".

Sajam će biti otvoren na Svjetski dan knjige i autorskih prava, a ulaz za posjetitelje će biti besplatan.

Direktor Centra Skenderija Hajriz Bećirević rekao je da je ovaj sajam postao brend i sinonim uspješne organizacije i da su posebno ponosni na njega.

Predsjednik Udruženja izdavača i knjižara BiH Ibrahim Spahić je istaknuo da postoji povezanost između izdavača, autora i knjižarstva te dodao da ga raduje da su izdavači pokazali povjerenje u ovaj projekt.

Ajdin Šahinpašić, direktor TDK Šahinpašić, koji je organizator ovog sajma, naglasio je da će sajam biti služben i svečan, kako je publika i navikla.

On je naveo da su prethodne dvije godine imali teškoća i "malo lutali" kad je riječ o sajamskom prostoru zbog urušavanja krova Skenderije te da će se ove godine Sajam knjige održavati samo u dvorani "Mirza Delibašić".

Osim promocija u Bosanskoj kući kao središnjem mjestu Sajma, kako je rekao Spahić, promocije će biti održavane i izvan sajamskih prostora.

- Promocije će biti održavane u knjižarama, na ulici, u tramvajima i trolejbusima - rekao je Spahić.

Sajam knjige otvorit će književnik Ivan Kordić.

Kao i prethodnih godina Sajam će pratiti i prateće manifestacije između ostalih Susret bibliotekara, izložba posvećena književnici Herthi Muller.


bljesak.info

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119808
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5695 times
Been thanked: 12253 times
Contact:
Status: Offline

Re: Sajmovi knjiga

Post by Maja » 29 Apr 2014, 12:37

:oo

Knjiga o Justinu Bieberu jedna od najprodavanijih na Sajmu knjige u Sarajevu

Na 2.000 kvadratnih metara prostora izlaže više od 200 izdavača i knjižara na oko 100 štandova. Ove godine ulaz za posjetioce je besplatan, a zakup štandova je jeftiniji za 30 posto.

"Ove godine je daleko veći broj posjetilaca posjetio sajam u odnosu na prošlogodišnji. Odluka da se ukinu ulaznice je definitivno urodila plodom. Veliki broj građana je došao u prva četiri dana. Rezultati se daleko bolji u odnosu na prošlu godinu", rekao je za Klix.ba Ajdin Šahinpašić, direktor TDK Šahinpašić i jedan od organizatora sajma.

I ove godine na sajmu je zabilježen veliki broj organiziranih posjeta, dok se pojedini građani vraćaju na sajam i po nekoliko puta.

Haris Alić, uposlenik Izdavačke kuće "Buybook" ističe da je na štandu ove kuće najtraženija knjige turske spisateljice Elif Shafak "Četrdeset pravila ljubavi" i novi roman "Čast", zatim roman Khaleda Hosseinija "Planine su odjekivale", te "Inferno" Dana Browna.

"Od domaćih autora moram spomenuti djela Nihada Hasanovića i Faruka Šehića", rekao je Alić.


Ističe da je ovogodišnji sajam mnogo bolje organizovan u odnosu na prethodni.

"Tada smo imali neke tri hale, ljudi su se kretali obaveznim smjerom. Tako da su mnogi posjetioci ostali uskraćeni. Ove godine organizatori su napravili dobru stvar. Dobili smo i popust za domaće izdavače što se tiče izlagačkog prostora. To što je ulaz besplatan definitvno je veliki pomak, ali je i ove godine osjetna finansijska kriza i smanjena kupovna moć građana", rekao je Alić.

Na štandu Šahinpašić ističu da se najbolje prodaju roman Jonasa Jonasona "Stogodišnjak koji je iskočio kroz prozor i nestao", knjiga kratkih priča Karima Zaimovića "Tajna džema od malina", "Sarajevska princeza" Ede Jaganjca, te knjige Nure Bazdulj-Hubijar.

Jadranka Duranović iz mostarskog Algoritma naglašava da građani najviše kupuju knjige "Igra prijestolja" i "Guinness world records".

"Djevojke najviše kupuju knjigu o Justinu Bieberu, dok je od naših autora najčitaniji Mirko Kovač sa knjigom 'Vrijeme koje se udaljava'", rekla je Duranović.

(Klix.ba)

User avatar
hojla
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2468
Joined: 22 Aug 2011, 22:58
Status: Offline

Re: Sajmovi knjiga

Post by hojla » 30 Apr 2014, 00:10

kupite knjigu --- Zaboravljena ljepota --- od Matiasa Gomeza izdavac baybook
inace staro izdanje pa ako budete trazili mozda ponovno tiskaju
najljepsa knjiga o BH planinama visim od 2000 m
Our solution mind revolution

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81332
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10248 times
Been thanked: 7130 times
Status: Offline

Re: Sajmovi knjiga

Post by Julia-Klara » 30 Apr 2014, 11:12

nikad nisam citala nista od Stephen Kinga ...
znam da imam skinutog "stogodisnjaka koji je nestao", i vidjela sam da je skoro bio film u kinima, cini mi se dobar

e da, neki sajam knjige sredinom maja u Pragu :) vjerovatno odem da vidim sta ima
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119808
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5695 times
Been thanked: 12253 times
Contact:
Status: Offline

Re: Sajmovi knjiga

Post by Maja » 22 Apr 2015, 10:08

Danas otvaranje 27. sarajevskog sajma knjiga

U Centru Skenderija danas će biti otvoren 27. sarajevski sajam knjiga i 13. bijenale knjige.
Ovaj, kako mnogi ocjenjuju, najuspješniji specijalizirani sajam u BiH, trajat će do 27. aprila, kada će u dvorani "Mirza Delibašić" ponuditi oko 110 štandova s više od 160 izlagača iz BiH, Srbije, Crne Gore, Hrvatske, Turske, Irana, Saudijske Arabije, Njemačke i Velike Britanije, a svoje će štandove imati i Univerzitet u Sarajevu te Burch univerzitet iz Sarajeva.

Predsjednik Udruženja izdavača i knjižara BiH Ismet Hebibović istaknuo je da je ove godine zabilježen trend rasta broja izlagača od devet posto u odnosu na prethodnu godinu, te da domaći izlagači zauzimaju 65 posto kapaciteta.

Najavio je da će i ovaj put biti dodijeljene sajamske nagrade u nekoliko kategorija, poput Izdavač godine, Izdavački poduhvat godine i Najbolji dizajn. Nagrade će imati novčani karakter, a njihova visina bit će naknadno utvrđena.

Direktor TKD "Šahinpašić", partnera projekta, Ajdin Šahinpašić najavio je da će i ovaj put sajam predstavljati kvalitetnu manifestaciju, na kojoj je ove godine prvi put zabilježena veća potražnja izlagača nego što je ponuda izlagačkog prostora.

Predsjednik Fondacije "Kemal Bakaršić" Dragan Marković navodi da će i ovaj put 23. aprila biti održana svečanost dodjele godišnje nagrade Fondacije. U kategoriji kolektivne nagrade za profesionalce u bibliotekarstvu nagrada je pripala Katedri za bibliotekarstvo Odsjeka za književnost Filozofskog fakulteta u Sarajevu.

Ovu će nagradu uručiti federalna ministrica obrazovanja i nauke Elvira Ćemalović-Dilberović, a najavljeno je prisustvo i federalne ministrice kulture i sporta Zore Dujmović.

Sajamske cijene očekuju se na svim izlagačkim štandovima, a program manifestacije ponudit će i brojna predstavljanja novih naslova, okrugle stolove i stručne skupove iz oblasti književnosti, te susrete s autorima.

Sajam će biti otvoren svaki dan od 10.00 do 19.00 sati, uz besplatan ulaz.

Centralni dio sajma ponovo će biti Bosanska kuća, mjesto gdje se održavaju predstavljanja naslova, te susreti pisaca, izdavača i publike.

klix.ba

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96636
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34573 times
Been thanked: 21246 times
Contact:
Status: Offline

Re: Sajmovi knjiga

Post by Rum » 31 Jan 2022, 15:48

Image

Image
Image
Image

Image
Image

Image
Image
Image


Image


Image


Image


Image


Image

Image
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

Post Reply

Return to “Književnost i jezik”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 30 guests