Dan Brown

Poezija, proza, pisci, pravopis, povijest jezika, dijalekti, lokalizam.
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120520
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6999 times
Been thanked: 7954 times
Status: Online

Dan Brown

Post by Krokodil Behko » 23 Feb 2013, 16:03

Image

Otkrivena je i naslovnica novog romana Dana Browna, pod nazivom 'Pakao', koja na tržište izlazi 14. maja. Tema nove knjige spisatelja proslavljenog bestselerom 'Da Vincijev kod' ovaj put je veliki talijanski pjesnik Dante Alighieri

Nova knjiga tematizira dio epske Danteove 'Božanstvene komedije' te nudi tipičnu Brownovu kombinaciju zagonetki, misticizma, evropskih lokacija i sveznajućih profesora.

Na naslovnici je Danteova slika, uz prikaz devet krugova pakla, te fotografija Firence, dok je ime samog autora veće i istaknutije od naslova romana.

Tema nove knjige spisatelja proslavljenog bestselerom 'Da Vincijev kod' ovaj put je veliki talijanski pjesnik Dante Alighieri. U knjizi se kao glavni lik, ponovno pojavljuje izmišljeni profesor simbolike s Harvarda Robert Langdon, čitateljima već dobro poznat iz 'Da Vincijevog koda' i nastavka te knjige 'Izgubljeni simbol'.

- Iako sam proučavao Dantev ‘Pakao’ kao student, tek sam nedavno, tokom istraživanja u Firenci, počeo cijeniti trajni utjecaj Danteovog rada na moderan svijet, kazao je Brown te dodao da će povesti čitaoce na put u misterij, predjele s kodovima, simbolima i tajnim prolazima.
online

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81401
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10297 times
Been thanked: 7156 times
Status: Offline

Re: Otkrijte misterije novog romana Dana Browna - Pakao...

Post by Julia-Klara » 23 Feb 2013, 16:26

superiska...volim njegove price...
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Otkrijte misterije novog romana Dana Browna - Pakao...

Post by Dust » 23 Feb 2013, 21:41

Sto bi rekli: radujem se kao malo dijete :behko
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Otkrijte misterije novog romana Dana Browna - Pakao...

Post by gejsha » 24 Feb 2013, 00:45

Sigurna sam da ce mi se svidjeti :-)
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120520
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6999 times
Been thanked: 7954 times
Status: Online

Re: Otkrijte misterije novog romana Dana Browna - Pakao...

Post by Krokodil Behko » 24 Feb 2013, 00:46

Meni se neće svidjeti jer je nema online za čitanje.
A neće se svidjeti ni Katji jer ona ne voli teorije zavjere.
ne mogu da vjerujem da se nije pojavila, da kaže da je to sve bzvz :hihi
online

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Otkrijte misterije novog romana Dana Browna - Pakao...

Post by Katja » 24 Feb 2013, 00:53

Pa ne mogu uvijek biti glavni partibrejker. :ooo

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119849
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5706 times
Been thanked: 12286 times
Contact:
Status: Online

Re: Otkrijte misterije novog romana Dana Browna - Pakao...

Post by Maja » 24 Feb 2013, 00:55

Jest jest. Prvi komentar joj je bio napad na mene kad sam komentarisala Anđele i demone :tuga

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Otkrijte misterije novog romana Dana Browna - Pakao...

Post by Katja » 24 Feb 2013, 00:57

Moram vas držati uvijek spremnima braniti svoje stavove, ne smijete mi se opustiti. :djed :ooo

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119849
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5706 times
Been thanked: 12286 times
Contact:
Status: Online

Re: Dan Brown

Post by Maja » 16 Jul 2013, 23:26

Samo da kažem da je kod nas u prodaji od 23.7. cijena 22KM.

Image


U srcu Italije, istaknuti profesor s Harvarda, simbolog, Robert Langodon, uvučen je u tjeskobni svijet zasnovan na jednom od najtrajnijih i najmisterioznijih književnih djela u historiji... Danteovom Infernu.

Robert Langdon se bori protiv jezivog protivnika i hvata u koštac s dobro smišljenom zagonetkom koja ga vuče u krajolik klasične umjetnosti, tajne prolaze i futurističku nauku. Oslanjajući se na Danteovu poemu, iz Božanske komedije, Langdon se mora odlučiti kome da vjeruje kako bi pronašao odgovore. . . Prije nego što se svijet nepovratno promijeni.

- Trazi pa ces naći. Dok su mu te riječi odjekivale u glavi, Robert Langdon probudio se u bolničkom krevetu ne sjećajući se gdje je ili kako je onamo dospio. Uz to, ne može objasniti porijeklo zlokobnog predmeta pronađenog među njegovim stvarima.

Prijetnja njegovom životu potjerat će njega i mladu liječnicu Siennu Brooks u vratolomni bijeg Firenzom. Samo ih Langdonovo poznavanje tajnih prolaza i drevnih tajni što leže ispod povijesne fasade može spasiti da ne padnu u ruke nepoznatim progoniteljima.

Pomažući se, kao vodičem, stihovima Danteova mračnog i epskog remek - djela, moraju dešifrirati niz kodova duboko zakopanih u nutrinama nekih od najslavnijih umjetničkih djela renesanse - kipova, slika, zgrada - i pronaći odgovore na zagonetku koja će im, moguće, pomoći, spasiti svijet od strahotne prijetnje smrtonosnim virusom ...

Smješten u nesvakidašnji okoliš nadahnut jednim od najmračnijih klasičnih djela u povijesti, Inferno je Brownov dosad najsnažniji i najizazovniji roman, bezglavi triler utrke s vremenom koji će vas zgrabiti prvom stranicom i neće pustati sve dok ne zatvorite knjigu.

Inferno (Pakao) je četvrta knjiga Brownovog serijala u kojem je glavni lik univerzitetski profesor vjerske ikonologije i simbologije Robert Langdon, nakon Anđela i demona (2000.), Da Vincijevog koda (2003.) i Izgubljenog simbola (2009.).



http://www.knjiga.ba/inferno-k8812.html

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81401
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10297 times
Been thanked: 7156 times
Status: Offline

Re: Dan Brown

Post by Julia-Klara » 21 Jul 2013, 14:02

Prije dvije sedmice u Becu kupim "Izgubljeni simbol" (na njemackom naravno). Jos uvijek nisam pocela citati, ali fatam zalet...
Samo da zavrsim ovo sto sad citam ;)
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Dan Brown

Post by Lebowski » 18 Dec 2013, 19:04

Izgubljeni simbol ima 3 kile u sebi, malo težak za čitanje.

Da Vincijev kod sam čitao nekih 5 sati, do jutra, bilo mi žao ostaviti knjigu. Nije remek djelo al zanimljiva skroz. ANđeli i demoni malo lošija.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81401
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10297 times
Been thanked: 7156 times
Status: Offline

Re: Dan Brown

Post by Julia-Klara » 18 Dec 2013, 19:37

Ako kome treba imam "Inferno" u pdf-u...I mislim "Digitalnu tvrdjavu"
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Bahra
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2220
Joined: 03 Apr 2010, 22:36
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Dan Brown

Post by Bahra » 18 Dec 2013, 22:10

Meni on sve na isti kalup piše. Pročitala Andjele i demone, i Da Vicijev kod... Meni dosta.
Budali možeš da oprostis, jer srlja samo u jednom pravcu i ne folira nikoga.
Foliranti su oni od kojih ti je muka...

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Dan Brown

Post by Biba » 08 Dec 2015, 16:38

Na stranu njegova umjetnicka sloboda al ..al ..mamlaz pokvareni i lazov..

Zanimljiv mu je Da Vincijev kod. Jako..
Zaplet u knjizi romanopisac gradi na postupnom otkrivanju velike urote koju je u svoje vrijeme skovao rimski car Konstantin a nastavila Katolička Crkva – držati čovječanstvo u mraku neznanja…
…Isus oženio Mariju Magdalenu i namijenio joj primat u Crkvi a taj primat joj oteo Petar…
Ništa novo. Bilo je takvih pokušaja i prije a i bit će ih.
Navodno je Konstantin krivotvorio Bibliju jerr je Dioklecijan uništio sve svete spise ali nije napisao da je od početka Dioklecijanova progona kršćana 303. godine do Galerijeva edikta o toleranciji 311. godine i prestanka progona proteklo premalo vremena da bi tadašnji kršćani zaboravili ono što su već nekoliko stoljeća živjeli i upijali cijelim bićem.
Da su kršćani vjerovali da je Isus običan čovjek ne bi ih rimski carevi bacali lavovima u čeljusti..ha ja…Jah eto svi bili ludi pa se dali zbog jednog običnog tesara Josipa i običnog sina Isusa prepustiti takvim strahotama..
Brown ne navodi ni katakombe jer mu se to ne uklapa u njegovu glupu priču. Ne navodi na kakav je bio život kršćana u antičkom Rimu.- Lijep je u filmovima doduše i za obilazak turistima, ali život u njemu je bio opasan.

Brown je lagao kad je izjavio da roman obiluje znanstvenim i provjerenim činjenicama.To je uvjerljivo dokazala američka stručnjakinja za crkvenu povijest i publicistica Amy Welborn u knjizi Dekodirani Da Vincijev kod.
U romanu je optužio isključivo Katoličku Crkvu kao glavni svjetski izvor zla i širiteljicu mraka. Možda je i on cijenio Sai Babu kojemu se eto proročanstvo ni o vlastitoj smrti nije ispunilo…
Ipak nesmotreno ili namjerno sam sebi skače u stomak jer u romanu napada i neka zajednička uvjerenja pravoslavaca i protestanata…

Mamlaz jedan…i on i njegove knjige
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120520
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6999 times
Been thanked: 7954 times
Status: Online

Re: Otkrijte misterije novog romana Dana Browna - Pakao...

Post by Krokodil Behko » 10 Jan 2017, 17:43

Krokodil Behko wrote:Meni se neće svidjeti jer je nema online za čitanje.
A neće se svidjeti ni Katji jer ona ne voli teorije zavjere.
ne mogu da vjerujem da se nije pojavila, da kaže da je to sve bzvz :hihi
I fkt mi se nije dopala.
Ok priča kao tema, odlična je, briljantna, intrigantna, ali ovaj lik nije dorastao takvom romanu.
Jednostavno, moć pripovijedanja je na niovu prosječnog bestselera. Opisi siromašni, a u nekim kratkim rečenicama i uvijek je to nešto već sto puta pročitano. Isti način-isti cilj, da se dobra tema iskoristi.
online

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Dan Brown

Post by dadojović » 07 Oct 2020, 11:29

U petak će se u Zagrebu, uz prisustvo Dana Browna, izvesti svjetska premijera simfonijske suite "Divlja simfonija", koju ju slavni autor osobno komponovao, za potrebe istoimene slikovnice koju je nedavno objavio. Premijera će se održati u Hrvatskom narodnom kazalištu.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Shadow
Svemirka
Svemirka
Posts: 51719
Joined: 06 Apr 2020, 08:13
Has thanked: 21052 times
Been thanked: 20887 times
Status: Offline

Re: Dan Brown

Post by Shadow » 07 Oct 2020, 11:34

Mogla bi ponovo procitati Izgubljeni simbol.
Vjerovatno bi je shvatila drugacije.
A ima tih knjiga, koje svaki put kad iscitas, izvuces nesto novo.
Mirno more

User avatar
Nora Ibsenova
Čovječje vrste kći
Čovječje vrste kći
Posts: 18987
Joined: 16 Aug 2019, 20:40
Has thanked: 798 times
Been thanked: 1021 times
Status: Offline

Re: Dan Brown

Post by Nora Ibsenova » 07 Oct 2020, 11:38

Mislim da sam pročitala sve osim Digitalne tvrđave.

Meni je on na nivou ljubića (koje mogu čitati čisto kao razbibrigu) i tako ga i prihvatam i shvatam.

Njegove knjige sam čitala kada mi je bilo dosadno, da ubijen vrijeme i da se pritom ne opterećujem umno već da se što više zabavim.

I dobar je za tu svrhu.
"Izvini ja sam ko s marsa pala inace." Skin

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Dan Brown

Post by dadojović » 07 Oct 2020, 12:01

Robert Ludlum je taj žanr doveo do savršenstva, a Brown mu se još uvijek nije približio po kvaliteti svojih romana. Osim Da Vincijevog koda, koji je izazvao nepotrebne i promašene kontroverze, romani su mu na razini ljetnih razbibriga za plažu.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Koraci_u_noci
Penzioner
Penzioner
Posts: 24974
Joined: 04 Jun 2020, 19:21
Has thanked: 7010 times
Been thanked: 6658 times
Status: Offline

Re: Dan Brown

Post by Koraci_u_noci » 07 Oct 2020, 12:08

Nora Ibsenova wrote: 07 Oct 2020, 11:38 Mislim da sam pročitala sve osim Digitalne tvrđave.

Meni je on na nivou ljubića (koje mogu čitati čisto kao razbibrigu) i tako ga i prihvatam i shvatam.

Njegove knjige sam čitala kada mi je bilo dosadno, da ubijen vrijeme i da se pritom ne opterećujem umno već da se što više zabavim.

I dobar je za tu svrhu.
Digitalna tvrdjava mu je mozda i najbolja. Citao sam i ostale i slazem se da ne spadaju u vrhunsku literaturu, ali su zabavne i informativne, dosta se moze saznati o simbolici i umjetnosti kao i geografiji i znamenitostima po mjestima gdje se desavaju radnje njegovih romana.
Meni licno su skoro svi raspleti sa Langdonom pomalo razocaravajuci, ali mu se mora priznati da drzi paznju i da jedva cekas da vidis sta ce se desiti.
Pobjeci sad od svega zelim

Post Reply

Return to “Književnost i jezik”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 81 guests