Ivo Andrić: Pro et contra

Poezija, proza, pisci, pravopis, povijest jezika, dijalekti, lokalizam.
User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Ivo Andrić: Pro et contra

Post by insomnia » 02 Aug 2022, 21:20

Bego wrote: 02 Aug 2022, 21:18 Isto ko i insomnia.
Kad jednom svatis da je Evropi drazi genocidni vlah od tebe ici ce to lako
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Bego
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3334
Joined: 11 May 2019, 05:16
Has thanked: 180 times
Been thanked: 1238 times
Status: Offline

Re: Ivo Andrić: Pro et contra

Post by Bego » 02 Aug 2022, 21:20

Znam ja to i bez tebe.

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Ivo Andrić: Pro et contra

Post by insomnia » 02 Aug 2022, 21:21

Pa eto. Onda me ne prozivaj i uzivaj u demokraciji
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

Mundzira
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 888
Joined: 08 Jul 2022, 20:13
Has thanked: 142 times
Been thanked: 244 times
Status: Offline

Re: Ivo Andrić: Pro et contra

Post by Mundzira » 02 Aug 2022, 21:21

insomnia wrote: 02 Aug 2022, 21:19
Mundzira wrote: 02 Aug 2022, 21:16

Evropa sere i ima duple arsine.
Naravno. Pgtv prema muslimanima.
Cak i nacisti mogu proci za razliku od potonjih
Da, ima duple arsine.

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11848
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2933 times
Been thanked: 2600 times
Status: Offline

Re: Ivo Andrić: Pro et contra

Post by Naseef Mushroom » 02 Aug 2022, 21:25

Chan wrote: 02 Aug 2022, 20:39
insomnia wrote: 02 Aug 2022, 19:17 A sta Ivo ima sa Bosnjacima? Mislim cojk se jasno vise puta izjasnio
Pa niko ne traži da mu se moraju klanjati. Ne moraju ga ni poštovati. Mogu i bojkotovati njegova djela. Mogu ga smatrati ljudskim smećem kao što ja smatram Busuladžića. Međutim, to je lična stvar pojedinca. Problem je histerisanje i kad to preraste u nešto loše i kad takvi ljudi i njihova djela postanu hrana drugim nacionalizmima i mitomanijama do te mjere da ti je od Andrića i njegovih tekstova bolji i korisniji Jala Brat sa njegovim katastrofalnim i dehumanizirajućim tekstovima pogotovo o ženama. Još su te osobe davnih dana završile pod zemljom što je još žalosnije.

Od Andrića i njegovih djela možeš dosta naučiti nevezano za Bošnjake, već o književnosti. Šta možeš od Jale, kockastih glava i sličnih? Može ti biti drago jer takvi zamjenjuju Andrića i njegova djela (mada je bezveze pričati o ovome, ali et pratim tuđi tok misli) najviše iz razloga što su "naši" bez obzira što se radi o nečemu beskorisnom, dehumanizirajućem i velikoj gluposti i sramoti i još se time ponositi. Ovakvi stavovi reflektuju i današnju politiku i nacionalizme u BiH. To ti je ono famozno nek' je kriminalac samo da je naš - samo što je ovo u vezi Andrića i Jale i ostalog malo drugačije upakovano. Isti k drugo pakovanje.
Kada se pogleda zid slavnih u svakom objektu vezanom za Afroamerikance naći će se pored slika Malcolma Xa i Martin Luther Kinga fotografije Dr. Drea i Jay Za.
Ali kako to objasniti FGRu koji se ne može osloboditi svega vezanog za onaj sistem i doživljaj im je dovesti u 2022. Stinga i Whitesnake a za Novu Godinu po 20. put Čolića i Bregovića jer se mentalno nisu pomakeli iz 1991. godine pa ne shvataju da je ono šta prave Buba i Jala u futurističkoj 2022. ono šta su bili pjesnici poput Amdrića prije 50 godina.
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

Mundzira
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 888
Joined: 08 Jul 2022, 20:13
Has thanked: 142 times
Been thanked: 244 times
Status: Offline

Re: Ivo Andrić: Pro et contra

Post by Mundzira » 02 Aug 2022, 21:33

Naseef Mushroom wrote: 02 Aug 2022, 21:25
Chan wrote: 02 Aug 2022, 20:39
Pa niko ne traži da mu se moraju klanjati. Ne moraju ga ni poštovati. Mogu i bojkotovati njegova djela. Mogu ga smatrati ljudskim smećem kao što ja smatram Busuladžića. Međutim, to je lična stvar pojedinca. Problem je histerisanje i kad to preraste u nešto loše i kad takvi ljudi i njihova djela postanu hrana drugim nacionalizmima i mitomanijama do te mjere da ti je od Andrića i njegovih tekstova bolji i korisniji Jala Brat sa njegovim katastrofalnim i dehumanizirajućim tekstovima pogotovo o ženama. Još su te osobe davnih dana završile pod zemljom što je još žalosnije.

Od Andrića i njegovih djela možeš dosta naučiti nevezano za Bošnjake, već o književnosti. Šta možeš od Jale, kockastih glava i sličnih? Može ti biti drago jer takvi zamjenjuju Andrića i njegova djela (mada je bezveze pričati o ovome, ali et pratim tuđi tok misli) najviše iz razloga što su "naši" bez obzira što se radi o nečemu beskorisnom, dehumanizirajućem i velikoj gluposti i sramoti i još se time ponositi. Ovakvi stavovi reflektuju i današnju politiku i nacionalizme u BiH. To ti je ono famozno nek' je kriminalac samo da je naš - samo što je ovo u vezi Andrića i Jale i ostalog malo drugačije upakovano. Isti k drugo pakovanje.
Kada se pogleda zid slavnih u svakom objektu vezanom za Afroamerikance naći će se pored slika Malcolma Xa i Martin Luther Kinga fotografije Dr. Drea i Jay Za.
Ali kako to objasniti FGRu koji se ne može osloboditi svega vezanog za onaj sistem i doživljaj im je dovesti u 2022. Stinga i Whitesnake a za Novu Godinu po 20. put Čolića i Bregovića jer se mentalno nisu pomakeli iz 1991. godine pa ne shvataju da je ono šta prave Buba i Jala u futurističkoj 2022. ono šta su bili pjesnici poput Amdrića prije 50 godina.
Jest vala.
I Jale i Bube bas kao i Brega i Andric vole maznuti tudje ideje i tudja djela.

User avatar
Šabović Adis
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11281
Joined: 06 May 2021, 19:30
Has thanked: 1936 times
Been thanked: 2121 times
Status: Offline

Re: Ivo Andrić: Pro et contra

Post by Šabović Adis » 08 Aug 2022, 12:03

Naseef Mushroom wrote: 02 Aug 2022, 21:25
Chan wrote: 02 Aug 2022, 20:39
Pa niko ne traži da mu se moraju klanjati. Ne moraju ga ni poštovati. Mogu i bojkotovati njegova djela. Mogu ga smatrati ljudskim smećem kao što ja smatram Busuladžića. Međutim, to je lična stvar pojedinca. Problem je histerisanje i kad to preraste u nešto loše i kad takvi ljudi i njihova djela postanu hrana drugim nacionalizmima i mitomanijama do te mjere da ti je od Andrića i njegovih tekstova bolji i korisniji Jala Brat sa njegovim katastrofalnim i dehumanizirajućim tekstovima pogotovo o ženama. Još su te osobe davnih dana završile pod zemljom što je još žalosnije.

Od Andrića i njegovih djela možeš dosta naučiti nevezano za Bošnjake, već o književnosti. Šta možeš od Jale, kockastih glava i sličnih? Može ti biti drago jer takvi zamjenjuju Andrića i njegova djela (mada je bezveze pričati o ovome, ali et pratim tuđi tok misli) najviše iz razloga što su "naši" bez obzira što se radi o nečemu beskorisnom, dehumanizirajućem i velikoj gluposti i sramoti i još se time ponositi. Ovakvi stavovi reflektuju i današnju politiku i nacionalizme u BiH. To ti je ono famozno nek' je kriminalac samo da je naš - samo što je ovo u vezi Andrića i Jale i ostalog malo drugačije upakovano. Isti k drugo pakovanje.
Kada se pogleda zid slavnih u svakom objektu vezanom za Afroamerikance naći će se pored slika Malcolma Xa i Martin Luther Kinga fotografije Dr. Drea i Jay Za.
Ali kako to objasniti FGRu koji se ne može osloboditi svega vezanog za onaj sistem i doživljaj im je dovesti u 2022. Stinga i Whitesnake a za Novu Godinu po 20. put Čolića i Bregovića jer se mentalno nisu pomakeli iz 1991. godine pa ne shvataju da je ono šta prave Buba i Jala u futurističkoj 2022. ono šta su bili pjesnici poput Amdrića prije 50 godina.
Buba i Jala knjige pisali? Jesu prevođene? Nobelovci neki, a?
Joj, Nazife, isti si prvi ti predsjednik - nemoš što neš sve oko sebe u svoju kaljužu svuć. :valja
Ne mereeee 👉👌

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119838
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5703 times
Been thanked: 12283 times
Contact:
Status: Offline

Re: Ivo Andrić: Pro et contra

Post by Maja » 08 Sep 2023, 17:15

U Beogradu je počelo snimanje serije "Nobelovac" o Ivi Andriću, kojeg glumi Tihomir Stanić. Bh. glumici Selmi Alispahić pripala je uloga Andrićeve supruge Milice Babić.

User avatar
Matan
Sila nečista
Sila nečista
Posts: 31701
Joined: 22 Mar 2020, 15:54
Has thanked: 2695 times
Been thanked: 5152 times
Status: Offline

Re: Ivo Andrić: Pro et contra

Post by Matan » 08 Sep 2023, 17:30

I Tesla i Andric i Mesa..
svi njihovi..
koja lazna propaganda..
Ali turio im je Canak, kad je rekao da na Kosovu ne postoji ni jedan Srpski Monastir jer tada Srbije nije ni bilo.
Zasto konja tuces sine, kad i drugi cura ima..

User avatar
Shadow
Svemirka
Svemirka
Posts: 51719
Joined: 06 Apr 2020, 08:13
Has thanked: 21052 times
Been thanked: 20887 times
Status: Offline

Re: Ivo Andrić: Pro et contra

Post by Shadow » 25 Dec 2023, 00:45

Nikad se ne zna kada ćeš i od koga čuti onu pravu riječ koju si dugo i uzaludno tražio, a ona je bila na nečijim tuđim usnama.

Mirno more

User avatar
Shadow
Svemirka
Svemirka
Posts: 51719
Joined: 06 Apr 2020, 08:13
Has thanked: 21052 times
Been thanked: 20887 times
Status: Offline

Re: Ivo Andrić: Pro et contra

Post by Shadow » 01 Apr 2024, 22:27

Neki glas, miris neki i jedna lijepa zvijezda ne mogu,
noćas, da dignu iz moje dubine sve što je bilo.
Ovo mora da su mi popucali svi konci, lijepi
konci, tanani, što vezahu mene za moje Juče.
Ne drže konci. U dubini svojoj osjećam tegobu
mrtvog Lane i žalost zaborava.
Od svih ružnih noći, ovo mi dođe noć, kad
zaboravih značenje svega.
Pa ipak mutno slutim, da sve to ima drage i tužne
veze sa onim, što je potonulo.
Mirno more

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 43003
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14201 times
Been thanked: 12774 times
Status: Offline

Re: Ivo Andrić: Pro et contra

Post by Masamune » 01 Apr 2024, 22:37

Dakle, ne vjerujem da sam sa Nazifom vodio ovakvu diskusiju na temi. Strašno.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

Post Reply

Return to “Književnost i jezik”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 78 guests