NK dinamo zagreb

Kutak za sportski trenutak
User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: NK dinamo zagreb

Post by dadojović » 14 Feb 2021, 09:40

14.02.2000 vraćeno ime Dinamo.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42730
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14048 times
Been thanked: 12634 times
Status: Offline

Re: NK dinamo zagreb

Post by Masamune » 14 Feb 2021, 10:11

Škola im je jedna od najboljih na svijetu, a scouti rade odličan posao. Opet su daleko dogurali u UEFA Youth League... mislim do četvrtfinala kad su ispali na penale protiv nekog, a do tad su izbacili velikane Bayerna, Manchester City i još neke.

Treba naziv promijeniti u GNK :oo
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Zanki
saudade / forumasica godine
saudade / forumasica godine
Posts: 51604
Joined: 29 Jul 2020, 17:52
Has thanked: 19254 times
Been thanked: 21901 times
Status: Online

Re: NK dinamo zagreb

Post by Zanki » 14 Feb 2021, 10:13

:auf
"It takes something more
than intelligence to act
intelligently "

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120358
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6952 times
Been thanked: 7873 times
Status: Offline

’Mrzim Dinamo, srpsko ime to'

Post by Krokodil Behko » 07 Dec 2021, 10:06

Image


Jučer je Marko Livaja, nakon pobjede Hajduka nad Dinamom u Maksimiru, zajedno s navijačima koji su ga nosili na ramenima skandirao "mrzim Dinamo, srpsko ime to". To je u Hrvatskoj ultimativni izraz mržnje.

Piše: Tomislav KLAUŠKI

U ožujku 1994. godine, nakon pobjede tadašnje Croatije nad Hajdukom (!) Franjo Tuđman obratio se malom Matiji. "Daj da ti nešto objasnim. Čuj, jesi iz Zagreba? Dinamo ti ima u srpskom Pančevu i albanskoj Tirani i svuda. A sad budi za Croatiju. Ona ti je nastavak i HAŠK-a i Građanskog i tog Dinama".

A jučer je Marko Livaja, nakon pobjede Hajduka nad Dinamom u Maksimiru, zajedno s navijačima koji su ga nosili na ramenima skandirao "mrzim Dinamo, srpsko ime to".

Tko bi rekao da će se zvijezda Hajduka složiti s Tuđmanom.

Dinamo, Pančevo, srpsko ime i sve to.

Da je barem Livaja, zvijezda Hajduka, skandirao "Mrzim Dinamo, komunističko ime to", možda bi to imalo više smisla. Barem bi bilo činjenično utemeljeno.



Hajduci u Srbiji

Dinamo je svojedobno dobio ime po imenjaku iz Moskve, a Dinamo je bio česti naziv klubova u komunističkim i socijalističkim zemljama. Dok je Hajduk, na užas Torcide, bilo često ime klubova u Srbiji.

OFK Hajduk iz Kule osnovan je 1912. godine, godinu dana nakon splitskog Hajduka, dok je u Beogradu djelovao OFK Hajduk još od 1936. godine. Ali to u ovom kontekstu nije bilo toliko bitno. Bitno je da se Dinamo mrzi zato što je "srpsko ime to".

Legitimno je, iz navijačke perspektive, mrziti svog najvećeg suparnika i protivnika, ponižavanje i vrijeđanje ustaljeni je ritual svih navijačkih skupina, pa i igrača kad se nađu na ramenima navijača nakon velike pobjede u Zagrebu. I legitimno je da Livaja, zajedno s Torcidom, mrzi Dinamo. Osjećaj je sigurno uzajaman.

Šovinistička mržnja
Problem, u kontekstu hrvatskog društva, nastaje kad mržnja izvire iz šovinizma. Kad se Dinamo mrzi zato što je "srpsko ime to", a ne "zagrebačko, purgersko, komunjarsko" ili kakva se etiketa još mogla tu zaljepiti.

Uostalom, zašto Torcidi i Livaji na njihovim ramenima nije bilo dovoljno da se mrzi Dinamo "komunističko ime to"? Pa i to bi se uklopilo u postojeću društvenu klimu u kojoj se sve "nehrvatsko" proglašava "komunističkim".

Titov klub
Samo, je li mržnja prema komunizmu jednako jaka kao mržnja prema srpskom imenu? Osim što Hajduk opet ima nasljeđe crvene zvijezde u grbu. I što su mu Bad Blue Boysi jučer s transparenta poručili "Vi ste Titovi, Tito je vaš".



Možda je ovaj jučerašnji događaj nakon slavlja Hajduka u Zagrebu marginalan, bizaran, nekome i bezvezan, ali u širem kontekstu on opet govori o tome koliko su duboko nacionalistička mržnja i šovinizam infiltrirali u društvo, pa i u sport.

Jasno, i Bad Blue Boysi godinama su grafitima poručivali "Mamiću Srbine", što je po njima trebala biti najteža uvreda za osobu koju su pokušavali otjerati iz njihove svetinje. Riječ "Srbin" i srpstvo, kao i "srpsko ime to" postali su ultimativno poniženje, verbalni mač zabijen duboko u srce protivničke strane.

Koja, pak, svojim muralima, poziranjem s ustaškim simbolima i drugim manifestacijama najvećeg hrvatstva pokazuje gdje bi joj mogla biti najbolnija točka.

Tuđmanovo nasljeđe
Torcida i Livaja riješili su spor. Njih se nazivalo Titovim klubom, oni Dinamu uzvraćaju "srpskim imenom". Poput srpskih imena ministara u SDP-ovoj vladi koje je ne tako davno na HDZ-ovu skupu nabrajao Josip Đakić. Poput nekih političara kojima se rugalo zato što su mijenjali svoje "srpsko" prezime.

Teško je sada to znati, ali moguće je zamisliti da bi se Franjo Tuđman pridružio Livaji i Torcidi u onom skandiranju. To je njegova Hrvatska.

(24sata.hr)
online

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: ’Mrzim Dinamo, srpsko ime to'

Post by The 51st State » 07 Dec 2021, 10:14

razumljivo, drma ih euforija nakon dekada donje pipe.

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: ’Mrzim Dinamo, srpsko ime to'

Post by dadojović » 07 Dec 2021, 10:15

Kakvim se glupostima bave. Nešto što se skandira trideset, četrdeset, pedeset godina odjednom postalo problem. Dinamo ispao iz kupa, u prvenstvu ima strašnu konkurenciju, četvrti je, pa je ovo nekakvo skretanje pažnje.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: ’Mrzim Dinamo, srpsko ime to'

Post by Hurija » 07 Dec 2021, 10:18

Koliko pratim ,prezime li u Evropi biće ok .

Sve je u tri boda cini mi se .
Ostalo je cutanje.

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: ’Mrzim Dinamo, srpsko ime to'

Post by The 51st State » 07 Dec 2021, 10:36

mada, mogli bi im bbb prvom prilikom uzvratiti, mrzim hajduk srpsko ime to, neki logicki slijed. uglavnom cijeli clanak je hrvatsko fgr preseravanje.

User avatar
MunDzi
Svadjalica
Svadjalica
Posts: 19015
Joined: 26 Jan 2020, 16:50
Has thanked: 715 times
Been thanked: 1390 times
Status: Offline

Re: ’Mrzim Dinamo, srpsko ime to'

Post by MunDzi » 07 Dec 2021, 10:45

Nogomet je uvijek bio sport huliganskih navijaca.
Na zalost, zbog takvih i normalni navijaci dobiju losu reputaciju.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42730
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14048 times
Been thanked: 12634 times
Status: Offline

Re: ’Mrzim Dinamo, srpsko ime to'

Post by Masamune » 07 Dec 2021, 10:55

Ovo uopšte ne zaslužuje ikakvu vijest, jer se često radi o teškim glupostima zasnovane na ljudima koji nemaju 4 zuba u glavi i koji utakmice koriste da istresu vlastitu žuč i frustracije na suparničke navijače i igrače. Podrška svom timu pada u drugi plan kod takvih huligana.

Često ne biraju, pa žrtve znaju biti i roditelji sa djecom, starije osobe itd. Takvi ultrasi su kancer i zna se da su upravo prvi veći sukobi devedesetih bili između njih.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: ’Mrzim Dinamo, srpsko ime to'

Post by The 51st State » 07 Dec 2021, 10:57

kao neko ko je bio u toj subkulturi dugo vremena, odgovorno tvrdim da je to laz i medijska manipulacija.
Last edited by The 51st State on 07 Dec 2021, 11:00, edited 1 time in total.

User avatar
Koraci_u_noci
Penzioner
Penzioner
Posts: 24870
Joined: 04 Jun 2020, 19:21
Has thanked: 6959 times
Been thanked: 6595 times
Status: Online

Re: ’Mrzim Dinamo, srpsko ime to'

Post by Koraci_u_noci » 07 Dec 2021, 10:58

Jedna od ljepsih o gradu i klubu
Pobjeci sad od svega zelim

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42730
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14048 times
Been thanked: 12634 times
Status: Offline

Re: ’Mrzim Dinamo, srpsko ime to'

Post by Masamune » 07 Dec 2021, 11:02

The 51st State wrote: 07 Dec 2021, 10:57 kao neko ko je bio u toj subkulturi dugo vremena, odgovorno tvrdim da je to lazi i medijska manipulacija.
Nije svaka subkultura u tom pogledu ista. Zato imaš recimo ultrase Millwalla koji bi ubili Boga u tebi čim vide drugi dres, kao i ultrase npr. Leicestera koji su sasvim ok. Kad dodaš nacionalizam, šovinizam, fašizam itd. onda dobiješ ono najgore.

Ja sam bio u fukarama dosta godina kad sam bio mlađi i dok sam našu ligu pratio redovno. Svega sam se nagledao.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: ’Mrzim Dinamo, srpsko ime to'

Post by The 51st State » 07 Dec 2021, 11:05

MarlboroGold wrote: 07 Dec 2021, 11:02
The 51st State wrote: 07 Dec 2021, 10:57 kao neko ko je bio u toj subkulturi dugo vremena, odgovorno tvrdim da je to lazi i medijska manipulacija.
Nije svaka subkultura u tom pogledu ista. Zato imaš recimo ultrase Millwalla koji bi ubili Boga u tebi čim vide drugi dres, kao i ultrase npr. Leicestera koji su sasvim ok.

Ja sam bio u fukarama dosta godina kad sam bio mlađi i dok sam našu ligu pratio redovno. Svega sam se nagledao.
nasilje je pozeljno u tom svijetu, samo nije tacno da su cesto zrtve roditelji sa djecom, to je mit i laz, podosta sam proso i vidio sa hordama tako nesto ne sjecam se da se desilo da sam ja vidio, a ako i jeste to je zbog tupave i agresivne policije.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42730
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14048 times
Been thanked: 12634 times
Status: Offline

Re: ’Mrzim Dinamo, srpsko ime to'

Post by Masamune » 07 Dec 2021, 11:21

Ja sam zbog jedne situacije sa fukarama zavrsio za sva vremena, a bilo ih je vise.

Kod stare fontane jedne godine su napali covjeka od 50+ godina koji je nosio sal Dinama u sred zime misleci da je od Zelje jer je bio mrak. 20 njih je izaslo iz diskoteke na covjeka koji je hodao sa zenom i unukom. Pola njih su bili najveci alkosi i narkomani. Pa kad su covjeka prebili bez da su mu se uopste obratili i skontali da su ga bezveze prebili pobjegli su sa lica mjesta kao najvece picke. I covjek treba sa takvima biti na utakmicama doma i u gostima... zajebi.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: ’Mrzim Dinamo, srpsko ime to'

Post by Mutevelija » 07 Dec 2021, 11:24

A ustvari hajduk srpski naziv:oo
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: ’Mrzim Dinamo, srpsko ime to'

Post by The 51st State » 07 Dec 2021, 11:24

dobro, fukare nisu nikad bili ozbiljna i navijacki potkovana grupa, to je krkanluk sto si naveo, ispravno bi bilo da je maksimalno dobio sljagu ako bi se opiro pri predaji sala i verbalnu lekciju o gluposti njegove situacije.

User avatar
Dori
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 22525
Joined: 12 Nov 2019, 14:35
Mood:
Has thanked: 12936 times
Been thanked: 12568 times
Status: Offline

Re: ’Mrzim Dinamo, srpsko ime to'

Post by Dori » 07 Dec 2021, 12:06

Nikada necu razmumjeti mijesanje nacionalizma i rasizma sa sportom. Jednostavno tu im nema mjesta.
”Fascism is cured by reading and racism is cured by traveling”

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: ’Mrzim Dinamo, srpsko ime to'

Post by The 51st State » 07 Dec 2021, 12:10

onda sport nema smisla, on je i nastao u grckoj u tom smislu da se vidi koje je pleme najzajebanije. to je intrinisticno ljudima, rasizam i nacionalizam, ovo malo fasade sto su naljepili ne mijenja sustinu, to je zbog televizije i para.

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84358
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11035 times
Been thanked: 16558 times
Status: Online

Re: ’Mrzim Dinamo, srpsko ime to'

Post by Fuddo » 07 Dec 2021, 12:23

A sto ne vicu
Diiiiifeeee nnnnSsss
Ko sav normalan svijet
Tctctc
Dozvolite da se obratimo

Post Reply

Return to “Fudbal”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests