1. Liga FSJ 1945-91

Kutak za sportski trenutak
Post Reply
User avatar
shark-attack
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6164
Joined: 25 Mar 2019, 09:04
Has thanked: 17 times
Been thanked: 402 times
Status: Offline

Re: BH nogomet

Post by shark-attack » 05 Sep 2019, 11:29

storm wrote: 05 Sep 2019, 06:05
shark-attack wrote: 05 Sep 2019, 01:04

Pa,naravno da je sve bilo politicki."Velika cetvorka" ,osim njih Sarajevo 2x,Vojvodina i zeljo po jednom osvajali titule.

Ekonomija i privreda druze slovenac.
Nije bila ista ekonomska moc Zagreba/Skoplja/Titograda... (Slovence to nije zanimalo)

Iza Dinama je stajala I politicka i privredna struktura Zagreba (i shire).Nisu morali da "dijele" sa NK Zagreb.Sarajevo grad,duplo manji od Zagreba pa je dijelio na Sarajevo i zelju, a okolina (bliza) imala svoje klubove (Velez,celik,borac,sloboda).
Razlika i to drasticna u odnosu na Zagreb koji je imao duplo jacu ekonomiju(najmanje) od Sarajeva.Onda posjeta/navijaci...

Sarajevo je uvijek bilo blize zvezdi i hajduku (narocito za vrijeme Svetozara Vujovica,zeljo Dinamu i partizanu,zahvaljujuci prvenstveno Jelicu).

Da bi bila "politicka ravnopravnost" postojala je "velika cetvorka" ,zbog ekonomske stabilnosti Dinama nije se dozvoljavalo Zagrebu da ojaca i bude konkurent istom.
p.s. nemam nishta protiv dinama (da ne protumacish pogreshno) to su cinjenice.
Ma znam da nemaš protiv, nego pričamo hehe..
Imam dosta knjiga o dinamu, gdje kronisti dosta kroz redove provlace jedno - dinamo je bio neželjeno dijete režima tada. To je za priče, koliko ga se zakidalo, tako da politički tu jako visi. Zvezda klub milicije, partizan armije, hajduk Titov. Modri niciji, ali ne mogu ih ignorirati.
Hmmm glede ekonomije, to je sasvim druga priča u odnosu na današnje funkcioniranje. Klubovi su bili društveni, nema tu neki opticaj novca kao danas. Ovo mi je zbilja prvi put da čujem o nekom interesu dinama, da Zagreb ne stasa.
E u devedesetim dinamo postaje pravi režimski klub. Nekadašnji predsjednik fk partizan, bolesno opsjednut da treba klub svih Hrvata, gasi ime dinamo te postavlja prvo hask građanski, te 1993 nk croatia. Dekretom hr tvrtke moraju pumpati lovu u klub, kako bi omiljena tuđmanova igračka opstala i prosperirala...
Otišao je tudjman, za sjeli su Mamic i bandic, dakle nikad mira u Maksimiru, ali to je druga priča.
Nk Zagreb čak 2002 postaje prvak hrvatske, danas igraju treću hrvatsku ligu.
A Zagreb grad, nikad nije bio grad jednog kluba... Prije ww2 imao si concordia, građanski, hašk, trešnjevka. Građanski je ugašen 1945, te je na istom stadionu osnovan dinamo, isti igrači, boje i navijači.
Glede NK Zagreb je zamršena povijest, ali evo ukratko, klub stalnih nekih spajanja, prebacivanja...
Povijest kluba počinje 1919.osnivanjem Radničkoga športskoga kluba Proleter (poslije: RŠK Amateur), dok po drugome gledištu počinje 1908., odnosno 1910. (HŠK Zagreb, poslije HTŠK Zagreb). Neki vide kao početak osnivanje ŠK Plamen (1919., ljeto-jesen), kasnijega ŠK Zagreb.

Nazivi kluba

Fizkulturno društvo Zagreb (FD Zagreb) počinje djelovati 10. listopada 1946. godine spajanjem Grafičara, Amatera, Slobode i Tekstilca. Najstariji, Grafičar, osnovan je pod imenom Hrvatski (tipografski) športski klub Zagreb, 1908. godine. FD Zagreb 1950. godine mijenja naziv u Nogometni klub Zagreb. Isti naziv nosi i od 7. veljače 1952. godine nakon spajanja s prvoligašem NK Borcem (Milicionerom) dobivši tako prvoligaški status. Od 9. kolovoza 1960. godine nosi naziv Grafički nogometni klub Zagrebkada se ponovno spaja s NK Grafičarem koji je obnovljen 1949. godine. Ubrzo vraća naziv Nogometni klub Zagreb, te se 1980. godine spaja s NK Zagrebačkim plavima.
drug slovenac,pishem o periodu za vrijemeSFRJ,za taj period imam sigurne info od ljudi koji su direktno ucestvovali/kreirali,ako hocesh 'naredjivali"(prijateljske/familijarne veze).

Ne sumnjam da u knjigama tako pishe,sama cinjenica da Zagreb nije bio "stabilan" prvoligash valjda neshto kaze.U to vrijeme, jedino klubovi koji su imali "nekog/neshto" iza ledza mogli su opstati.Nije bilo "privatnih".I shto je Tito vishe volio Hajduk nego Dinamo,zna se razlog (necu previshe o politici).
Neke stvari trebale bi (bar zbog generacija koje dolaze) napisati,ali ISTINU, a ne kako kome odgovara u datom periodu.

Znam ja mnoge stvari i za moj klub (ali ne bih napisao ni za shto ,hehe).

Isto tako za komshije i njihovu "istoriju i istinu", koju im prica Jelic,a oni k'o papagaji ponavljaju.

KUCA EVROPSKE MODE "KAMENSKO" ZAGREB,nek pitaju jelica i osima ko/shta/gdje/kako (oni koje znaju,ne pricaju o tom,"zaborave"hehe).
KIAORA

User avatar
Vrag
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26599
Joined: 05 Oct 2018, 08:54
Has thanked: 56 times
Been thanked: 246 times
Status: Offline

Re: BH nogomet

Post by Vrag » 05 Sep 2019, 11:32

Inace je tvoje rekla kazala bas mjerodavno :rol

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: BH nogomet

Post by storm » 05 Sep 2019, 11:37

shark-attack wrote: 05 Sep 2019, 11:29
storm wrote: 05 Sep 2019, 06:05

Ma znam da nemaš protiv, nego pričamo hehe..
Imam dosta knjiga o dinamu, gdje kronisti dosta kroz redove provlace jedno - dinamo je bio neželjeno dijete režima tada. To je za priče, koliko ga se zakidalo, tako da politički tu jako visi. Zvezda klub milicije, partizan armije, hajduk Titov. Modri niciji, ali ne mogu ih ignorirati.
Hmmm glede ekonomije, to je sasvim druga priča u odnosu na današnje funkcioniranje. Klubovi su bili društveni, nema tu neki opticaj novca kao danas. Ovo mi je zbilja prvi put da čujem o nekom interesu dinama, da Zagreb ne stasa.
E u devedesetim dinamo postaje pravi režimski klub. Nekadašnji predsjednik fk partizan, bolesno opsjednut da treba klub svih Hrvata, gasi ime dinamo te postavlja prvo hask građanski, te 1993 nk croatia. Dekretom hr tvrtke moraju pumpati lovu u klub, kako bi omiljena tuđmanova igračka opstala i prosperirala...
Otišao je tudjman, za sjeli su Mamic i bandic, dakle nikad mira u Maksimiru, ali to je druga priča.
Nk Zagreb čak 2002 postaje prvak hrvatske, danas igraju treću hrvatsku ligu.
A Zagreb grad, nikad nije bio grad jednog kluba... Prije ww2 imao si concordia, građanski, hašk, trešnjevka. Građanski je ugašen 1945, te je na istom stadionu osnovan dinamo, isti igrači, boje i navijači.
Glede NK Zagreb je zamršena povijest, ali evo ukratko, klub stalnih nekih spajanja, prebacivanja...

drug slovenac,pishem o periodu za vrijemeSFRJ,za taj period imam sigurne info od ljudi koji su direktno ucestvovali/kreirali,ako hocesh 'naredjivali"(prijateljske/familijarne veze).

Ne sumnjam da u knjigama tako pishe,sama cinjenica da Zagreb nije bio "stabilan" prvoligash valjda neshto kaze.U to vrijeme, jedino klubovi koji su imali "nekog/neshto" iza ledza mogli su opstati.Nije bilo "privatnih".I shto je Tito vishe volio Hajduk nego Dinamo,zna se razlog (necu previshe o politici).
Neke stvari trebale bi (bar zbog generacija koje dolaze) napisati,ali ISTINU, a ne kako kome odgovara u datom periodu.

Znam ja mnoge stvari i za moj klub (ali ne bih napisao ni za shto ,hehe).

Isto tako za komshije i njihovu "istoriju i istinu", koju im prica Jelic,a oni k'o papagaji ponavljaju.

KUCA EVROPSKE MODE "KAMENSKO" ZAGREB,nek pitaju jelica i osima ko/shta/gdje/kako (oni koje znaju,ne pricaju o tom,"zaborave"hehe).
Pa nemamo što šutjeti, građanski je regularno nastupao u ndh, pod ustaškim režimom, zato je i kažnjen gasenjem, te postavljen dinamo, najbolji igrači prekomandirani u BG klubove, no sjena je ostala..
Dok je Hajduk pobjegao na Vis, van dometa ndh :oo
Ako smo kod NK Zagreb (o kojem puno raspravljamo :oo) ipak iz onoga što sam naveo, nikad nije ni bio ozbiljan klub, sa bazom navijača, samim tim nikome zanimljiv.
Može recimo olimpik od danas postati projekt nekog milijunaša, derati sve živo idućih dvadeset godina, ali nikad neće imati status želje i sarajeva.
Tako ni gore spomenuti.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
shark-attack
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6164
Joined: 25 Mar 2019, 09:04
Has thanked: 17 times
Been thanked: 402 times
Status: Offline

Re: BH nogomet

Post by shark-attack » 05 Sep 2019, 11:37

Vrag wrote: 05 Sep 2019, 11:32 Inace je tvoje rekla kazala bas mjerodavno :rol
pitaj jelica ili osima,spomeni "kamensko" pa ako hoce nek ti (I)pricaju
KIAORA

User avatar
shark-attack
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6164
Joined: 25 Mar 2019, 09:04
Has thanked: 17 times
Been thanked: 402 times
Status: Offline

Re: BH nogomet

Post by shark-attack » 05 Sep 2019, 11:48

storm wrote: 05 Sep 2019, 11:37
shark-attack wrote: 05 Sep 2019, 11:29

drug slovenac,pishem o periodu za vrijemeSFRJ,za taj period imam sigurne info od ljudi koji su direktno ucestvovali/kreirali,ako hocesh 'naredjivali"(prijateljske/familijarne veze).

Ne sumnjam da u knjigama tako pishe,sama cinjenica da Zagreb nije bio "stabilan" prvoligash valjda neshto kaze.U to vrijeme, jedino klubovi koji su imali "nekog/neshto" iza ledza mogli su opstati.Nije bilo "privatnih".I shto je Tito vishe volio Hajduk nego Dinamo,zna se razlog (necu previshe o politici).
Neke stvari trebale bi (bar zbog generacija koje dolaze) napisati,ali ISTINU, a ne kako kome odgovara u datom periodu.

Znam ja mnoge stvari i za moj klub (ali ne bih napisao ni za shto ,hehe).

Isto tako za komshije i njihovu "istoriju i istinu", koju im prica Jelic,a oni k'o papagaji ponavljaju.

KUCA EVROPSKE MODE "KAMENSKO" ZAGREB,nek pitaju jelica i osima ko/shta/gdje/kako (oni koje znaju,ne pricaju o tom,"zaborave"hehe).
Pa nemamo što šutjeti, građanski je regularno nastupao u ndh, pod ustaškim režimom, zato je i kažnjen gasenjem, te postavljen dinamo, najbolji igrači prekomandirani u BG klubove, no sjena je ostala..
Dok je Hajduk pobjegao na Vis, van dometa ndh :oo
Ako smo kod NK Zagreb (o kojem puno raspravljamo :oo) ipak iz onoga što sam naveo, nikad nije ni bio ozbiljan klub, sa bazom navijača, samim tim nikome zanimljiv.
Može recimo olimpik od danas postati projekt nekog milijunaša, derati sve živo idućih dvadeset godina, ali nikad neće imati status želje i sarajeva.
Tako ni gore spomenuti.
dobro, ako ti tako mislish
KIAORA

User avatar
shark-attack
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6164
Joined: 25 Mar 2019, 09:04
Has thanked: 17 times
Been thanked: 402 times
Status: Offline

Re: BH nogomet

Post by shark-attack » 07 Sep 2019, 00:01

drug slovenac
ostavio sam ti "prostor" da odgovorish,medjutim...

zvezda,partizan,Sarajevo i neki drugi klubovi nastaju poslije rata,pa imaju navijace
Koji je razlog da Zagreb nije mogao isto tako?

Je l' mislish da bi dinamo bio "velika cetvorka" da politika nije bila iza njeg?

Nikad!
KIAORA

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: BH nogomet

Post by storm » 07 Sep 2019, 00:08

shark-attack wrote: 07 Sep 2019, 00:01 drug slovenac
ostavio sam ti "prostor" da odgovorish,medjutim...

zvezda,partizan,Sarajevo i neki drugi klubovi nastaju poslije rata,pa imaju navijace
Koji je razlog da Zagreb nije mogao isto tako?

Je l' mislish da bi dinamo bio "velika cetvorka" da politika nije bila iza njeg?

Nikad!
Ne razumijem tvoju konstataciju...
Dinamo je imao navijače, Zagreb kao drugi najveći grad SFRJ nije se mogao zaobići u tom krugu, a status dinama je bio jadan u toj velikoj četvorci. To ne treba ni posebno istraživati, to je očigledno.
Pogaseni su zg klubovi, ostavljen je dinamo.
A za NK Zagreb sam pisao. To je bilo toliko spajanja da je klub izgubio identitet. A bez toga nema navijackog korpusa barem ne na duge staze.
Šta je sa Kamenskim?
Koja je to priča?
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
shark-attack
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6164
Joined: 25 Mar 2019, 09:04
Has thanked: 17 times
Been thanked: 402 times
Status: Offline

Re: BH nogomet

Post by shark-attack » 07 Sep 2019, 00:20

storm wrote: 07 Sep 2019, 00:08
shark-attack wrote: 07 Sep 2019, 00:01 drug slovenac
ostavio sam ti "prostor" da odgovorish,medjutim...

zvezda,partizan,Sarajevo i neki drugi klubovi nastaju poslije rata,pa imaju navijace
Koji je razlog da Zagreb nije mogao isto tako?

Je l' mislish da bi dinamo bio "velika cetvorka" da politika nije bila iza njeg?

Nikad!
Ne razumijem tvoju konstataciju...
Dinamo je imao navijače, Zagreb kao drugi najveći grad SFRJ nije se mogao zaobići u tom krugu, a status dinama je bio jadan u toj velikoj četvorci. To ne treba ni posebno istraživati, to je očigledno.
Pogaseni su zg klubovi, ostavljen je dinamo.
A za NK Zagreb sam pisao. To je bilo toliko spajanja da je klub izgubio identitet. A bez toga nema navijackog korpusa barem ne na duge staze.
Šta je sa Kamenskim?
Koja je to priča?
Konstatacija
Zagreb je mogao imati dva prvoligasha,Dinamo to nije ishlo u prilog
Kakav identitet su imali zvezda,partizan,sarajevo prije rata.
Dinamo je bio 'velika cetvorka"

"kamensko",poslao sam vraga da se raspita ,pa nek' napishe

posshto je Sarajevo" rezimski klub (a oni kao nisu), nek napishe malo i o kako je pokojni Sucic, (i neki "iznad njeg politicari)) uzimao novac od ZOI 84 i "donirao" zelji,vodio taj klub na turneju (ishao sa njima) po Brazilu (shta je sve tamo bilo...) dovela se Olimpijada u pitanje, dok se ponovo nije aktivirao GOSPODIN EMERIK BLUM i sredio stvari.
Tako i vi, ista vam je mantra,svi protiv vas...
KIAORA

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: BH nogomet

Post by storm » 07 Sep 2019, 00:28

shark-attack wrote: 07 Sep 2019, 00:20
storm wrote: 07 Sep 2019, 00:08

Ne razumijem tvoju konstataciju...
Dinamo je imao navijače, Zagreb kao drugi najveći grad SFRJ nije se mogao zaobići u tom krugu, a status dinama je bio jadan u toj velikoj četvorci. To ne treba ni posebno istraživati, to je očigledno.
Pogaseni su zg klubovi, ostavljen je dinamo.
A za NK Zagreb sam pisao. To je bilo toliko spajanja da je klub izgubio identitet. A bez toga nema navijackog korpusa barem ne na duge staze.
Šta je sa Kamenskim?
Koja je to priča?
Konstatacija
Zagreb je mogao imati dva prvoligasha,Dinamo to nije ishlo u prilog
Kakav identitet su imali zvezda,partizan,sarajevo prije rata.
Dinamo je bio 'velika cetvorka"

"kamensko",poslao sam vraga da se raspita ,pa nek' napishe

posshto je Sarajevo" rezimski klub (a oni kao nisu), nek napishe malo i o kako je pokojni Sucic, (i neki "iznad njeg politicari)) uzimao novac od ZOI 84 i "donirao" zelji,vodio taj klub na turneju (ishao sa njima) po Brazilu (shta je sve tamo bilo...) dovela se Olimpijada u pitanje, dok se ponovo nije aktivirao GOSPODIN EMERIK BLUM i sredio stvari.
Tako i vi, ista vam je mantra,svi protiv vas...
Ja sam ti pisao o kvotama po republikama... I nisam nikad ni razmišljao zašto zg nema dva jaka kluba, kao sarajevo i beograd...
Ali fkt ne vidim tu interes dinama :misli
Logično je da ti odgovara još koji klub u gradu...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
shark-attack
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6164
Joined: 25 Mar 2019, 09:04
Has thanked: 17 times
Been thanked: 402 times
Status: Offline

Re: BH nogomet

Post by shark-attack » 07 Sep 2019, 00:32

storm wrote: 07 Sep 2019, 00:28
shark-attack wrote: 07 Sep 2019, 00:20
Konstatacija
Zagreb je mogao imati dva prvoligasha,Dinamo to nije ishlo u prilog
Kakav identitet su imali zvezda,partizan,sarajevo prije rata.
Dinamo je bio 'velika cetvorka"

"kamensko",poslao sam vraga da se raspita ,pa nek' napishe

posshto je Sarajevo" rezimski klub (a oni kao nisu), nek napishe malo i o kako je pokojni Sucic, (i neki "iznad njeg politicari)) uzimao novac od ZOI 84 i "donirao" zelji,vodio taj klub na turneju (ishao sa njima) po Brazilu (shta je sve tamo bilo...) dovela se Olimpijada u pitanje, dok se ponovo nije aktivirao GOSPODIN EMERIK BLUM i sredio stvari.
Tako i vi, ista vam je mantra,svi protiv vas...
Ja sam ti pisao o kvotama po republikama... I nisam nikad ni razmišljao zašto zg nema dva jaka kluba, kao sarajevo i beograd...
Ali fkt ne vidim tu interes dinama :misli
Logično je da ti odgovara još koji klub u gradu...
pa podijeli pola Dinamo,pola Zagreb, vidish li sad?
KIAORA

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: BH nogomet

Post by storm » 07 Sep 2019, 00:44

shark-attack wrote: 07 Sep 2019, 00:32
storm wrote: 07 Sep 2019, 00:28

Ja sam ti pisao o kvotama po republikama... I nisam nikad ni razmišljao zašto zg nema dva jaka kluba, kao sarajevo i beograd...
Ali fkt ne vidim tu interes dinama :misli
Logično je da ti odgovara još koji klub u gradu...
pa podijeli pola Dinamo,pola Zagreb, vidish li sad?
Ne vidim... Ako uzmeš da Zagreb sa gravitirajucim područjem ima cca milijun stanovnika, vrlo lako može podnijeti dva tri jaka kluba, naravno u okviru države jaka.
Rivalitet, veći bazen igrača, lokalni derbi... To su sve plusevi,, a ne minusi.
Zašto je sad onda praktički pola lige Zagreb sa okolicom? (ako im nije u interesu)
Posprdno nazvana tramvaj liga...
Ja tebe razumijem, nešto idealiziras, klub ti jest bio mio režimu tada, ali nije svima bilo isto, ma kako ti mene sad ubjedjivao..
Neću pričati za ostale u detalje, ali o dinamu me jako malo ljudi ima šta podučiti.
Ima tu još priče oko izbora za reprezentaciju, isto su kvote bile na snazi.
Primjer samo Marko Mlinaric... Pred svjetsko prvenstvo u Španjolskoj rasturio u ligi juge, nije ušao ni u širi spisak. Vagon je toga...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
shark-attack
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6164
Joined: 25 Mar 2019, 09:04
Has thanked: 17 times
Been thanked: 402 times
Status: Offline

Re: BH nogomet

Post by shark-attack » 07 Sep 2019, 00:59

storm wrote: 07 Sep 2019, 00:44
shark-attack wrote: 07 Sep 2019, 00:32

pa podijeli pola Dinamo,pola Zagreb, vidish li sad?
Ne vidim... Ako uzmeš da Zagreb sa gravitirajucim područjem ima cca milijun stanovnika, vrlo lako može podnijeti dva tri jaka kluba, naravno u okviru države jaka.
Rivalitet, veći bazen igrača, lokalni derbi... To su sve plusevi,, a ne minusi.
Zašto je sad onda praktički pola lige Zagreb sa okolicom? (ako im nije u interesu)
Posprdno nazvana tramvaj liga...
Ja tebe razumijem, nešto idealiziras, klub ti jest bio mio režimu tada, ali nije svima bilo isto, ma kako ti mene sad ubjedjivao..
Neću pričati za ostale u detalje, ali o dinamu me jako malo ljudi ima šta podučiti.
Ima tu još priče oko izbora za reprezentaciju, isto su kvote bile na snazi.
Primjer samo Marko Mlinaric... Pred svjetsko prvenstvo u Španjolskoj rasturio u ligi juge, nije ušao ni u širi spisak. Vagon je toga...
pishem o periodu SFRJ

Sarajevo (sad malo blize) kao grad politicki i ekonomski( preduzeca kao"Energoinvest","Unioninvest','Shipad'...) "donirali" su i FK Sarajevo i fk zeljo,nekad malo vishe jedan,nekad drugi (ko je tad bio na funkciji u gradu).

Zagreb (grad) je "donirao" SAMO Dinamo.
Da Dinamo ne bi dijelio sa Zagrebom (kao shto su morali Sarajevo i zeljo) nije mu dozvoljavao da postane "stabilan" prvoligash.
I ti sad pishi o tome kako je Zagreb volio da ima dva jaka prvoligasha,a et' nije im se dalo i nije ti jasno...

A shto se tog tice,igraci iz Sarajeva i zelje,Veleza, Rijeke,Radnickog.. "prelazili su klubove"velike cetvorke" (ako su mislili da napreduju)..tako da trebalo je prvo "tamo" pa tek onda reprezentacija
KIAORA

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: BH nogomet

Post by storm » 07 Sep 2019, 07:43

shark-attack wrote: 07 Sep 2019, 00:59
storm wrote: 07 Sep 2019, 00:44

Ne vidim... Ako uzmeš da Zagreb sa gravitirajucim područjem ima cca milijun stanovnika, vrlo lako može podnijeti dva tri jaka kluba, naravno u okviru države jaka.
Rivalitet, veći bazen igrača, lokalni derbi... To su sve plusevi,, a ne minusi.
Zašto je sad onda praktički pola lige Zagreb sa okolicom? (ako im nije u interesu)
Posprdno nazvana tramvaj liga...
Ja tebe razumijem, nešto idealiziras, klub ti jest bio mio režimu tada, ali nije svima bilo isto, ma kako ti mene sad ubjedjivao..
Neću pričati za ostale u detalje, ali o dinamu me jako malo ljudi ima šta podučiti.
Ima tu još priče oko izbora za reprezentaciju, isto su kvote bile na snazi.
Primjer samo Marko Mlinaric... Pred svjetsko prvenstvo u Španjolskoj rasturio u ligi juge, nije ušao ni u širi spisak. Vagon je toga...
pishem o periodu SFRJ

Sarajevo (sad malo blize) kao grad politicki i ekonomski( preduzeca kao"Energoinvest","Unioninvest','Shipad'...) "donirali" su i FK Sarajevo i fk zeljo,nekad malo vishe jedan,nekad drugi (ko je tad bio na funkciji u gradu).

Zagreb (grad) je "donirao" SAMO Dinamo.
Da Dinamo ne bi dijelio sa Zagrebom (kao shto su morali Sarajevo i zeljo) nije mu dozvoljavao da postane "stabilan" prvoligash.
I ti sad pishi o tome kako je Zagreb volio da ima dva jaka prvoligasha,a et' nije im se dalo i nije ti jasno...

A shto se tog tice,igraci iz Sarajeva i zelje,Veleza, Rijeke,Radnickog.. "prelazili su klubove"velike cetvorke" (ako su mislili da napreduju)..tako da trebalo je prvo "tamo" pa tek onda reprezentacija
Pa pišemo o periodu SFRJ, ali radi usporedbe navodim, kako je danas, kad ne kontrolira BG i partija, kome,, kako i kad će se pustiti.
Dobro, za bih danas nisam upućen kako taj segment funkcionira, ali je vjerojatno ista javno privatna džungla kao u hr.
Sto mislim pod time? Dijelom su vlasnici gradovi u vidu stadiona, infrastrukture, dijelom neki privatni ulagači, najmanje se posluje transparentno (Tan, Mamic recimo)
Ali nije ni to point.
Point je, da je tada bilo strahovito malo love u nogometu u odnosu na danas... O prvim nekim profesionalnim odnosima možemo pričati tek možda krajem sedamdesetih, ozbiljnoj lovi tek u osamdesetim... Transferi su bili da karikiram malo, ne puno... Fico I dvadeset lopti. Zabrana odlaska u inostranstvo prvo 27 godina, pa kasnije smanjena na 24... Jer bi u protivnom pola lige otišlo van.
I u tim relacijama, mi nije jasno, gdje bi tu dinamo bio "zakinut" da je postojao još jedan klub.
Primjer što sam spomenuo u igranju za reprezentaciju je marko mlinaric, igrač dinama, iz velike četvorke, što opet nije bilo dovoljno za reprezentaciju. Reprezentacija je isto djelovala po sistemu kvota, zato unatoč jako dobrim igračima nije nikad ništa opipljivo uradila. A da je tu uvijek bilo nečega, vidi se po uspjesima hr reprezentacije (u 24 godine samo dva propuštena velika natjecanja euro 2000 i wc 2010...svjetska bronca, i srebro, par četvrtfinala) Ako je možda treće mjesto u francuskoj 1998 plod generacije stasale u SFRJ (popularni cileanci, omladinski prvaci svijeta 1987...Mijatovič, Lekovic, boban, Šuker, stimac) plod čega je srebro iz Rusije 2018?
Al oke... Ne kmecim, samo me nitko ne može uvjeriti kako je dinamo bio ravnopravan član velike četvorke!, da je imao neki bitan utjecaj, a pogotovo ne mehanizme koji će klub prosperirati a koji ne. Pa i zbog politike.
Pričati, ne bih miješao politiku i sport, je prilično naivno, kako nekad, tako i sada.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: 1. Liga FSJ 1945-91

Post by Hurija » 07 Sep 2019, 08:05

Gdje su stariji sjeća li se ko golmana Radače iz Rada imao je par nastupa i za Reprezentaciju
Ostalo je cutanje.

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: 1. Liga FSJ 1945-91

Post by dadojović » 07 Sep 2019, 12:28

Hurija wrote: 07 Sep 2019, 08:05 Gdje su stariji sjeća li se ko golmana Radače iz Rada imao je par nastupa i za Reprezentaciju
Naravno. Uz njega za Rad igrao i onaj napadač, mislim da se prezivao Milinović, bio najbolji strijelac lige. Prvo su ušli iz 2 lige u prvu, i odmah slijedeće se sezone plasirali u Kup UEFA, pa ispali od Olimpijakosa. P.S. Nisam stariji, ali eto odgovorio sam :-)
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
shark-attack
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6164
Joined: 25 Mar 2019, 09:04
Has thanked: 17 times
Been thanked: 402 times
Status: Offline

Re: 1. Liga FSJ 1945-91

Post by shark-attack » 07 Sep 2019, 12:43

drug slovenac
Napisao sam dosta "politickih" stvari ...to je bilo vishe figurativno
Sve je bilo politicki dirigovano.Bila je "velika cetvorka", politicki.
Shto nije "shestorka"?Shto Skoplje (koliko znam veci grad od Sarajeva) nije imao stabilnog prvoligasha?

Hijerarhija je i u politici. To shto je Dinamo najslabije kotirao u "velikoj cetvorci" je isto politika,ali je Dinamo bio u "velikoj cetvorci".
.Kad se hijerhija spusti na republicki/gradski nivo, to vishe nije politika,je l'?! Mogao je Zagreb( mozda) biti ako ne jaci onda ravnopravan Dinamu. Ili u Zagrebu (gradu i okolini) nije bilo dovoljno talentovane/ambiciozne djece koja igraju nogomet pa je jedan klub bio dovoljan?
Nije mogao Dinamo biti bolji od zvezde,nije mogao Zagreb konkurisati Dinamu.Sve je to bila politika.

Hajduk nije dao Splitu,zvezda,partizan,"romanticarima"....
Ti uzimash ono shto ti odgovara, ono shto ne odgovara,e to nije bila politika

I ta zabrana je isto politika.Vec afirmisani( bolji) igraci prelazili su u klubove "velike cetvorke".Uglavnom.
Ne znam, mozda ti znash dobre/afirmisane igrace iz Dinama/partizana... koji su preshli u "manji" klub, pa onda vani?

Znam da je Daniel Piric preshao iz Dinama u Sarajevo,da je "carshija" skupila novac da Pape ne predje u Partizan, da je Sejo (Sushic) izradio sistem i prije starosne granice otishao vani ,sve je to nishta u odnosu koliko su velii pokupili "kajmak"na drugim klubovima,medju kojim je i Dinamo.

"Veliki" su prodavali igrace vani, za ona vremena lijepe novce uzimali, a kupovali ih za par lopti od 'manjih"...tacno
KIAORA

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: 1. Liga FSJ 1945-91

Post by storm » 07 Sep 2019, 14:40

shark-attack wrote: 07 Sep 2019, 12:43 drug slovenac
Napisao sam dosta "politickih" stvari ...to je bilo vishe figurativno
Sve je bilo politicki dirigovano.Bila je "velika cetvorka", politicki.
Shto nije "shestorka"?Shto Skoplje (koliko znam veci grad od Sarajeva) nije imao stabilnog prvoligasha?

Hijerarhija je i u politici. To shto je Dinamo najslabije kotirao u "velikoj cetvorci" je isto politika,ali je Dinamo bio u "velikoj cetvorci".
.Kad se hijerhija spusti na republicki/gradski nivo, to vishe nije politika,je l'?! Mogao je Zagreb( mozda) biti ako ne jaci onda ravnopravan Dinamu. Ili u Zagrebu (gradu i okolini) nije bilo dovoljno talentovane/ambiciozne djece koja igraju nogomet pa je jedan klub bio dovoljan?
Nije mogao Dinamo biti bolji od zvezde,nije mogao Zagreb konkurisati Dinamu.Sve je to bila politika.

Hajduk nije dao Splitu,zvezda,partizan,"romanticarima"....
Ti uzimash ono shto ti odgovara, ono shto ne odgovara,e to nije bila politika

I ta zabrana je isto politika.Vec afirmisani( bolji) igraci prelazili su u klubove "velike cetvorke".Uglavnom.
Ne znam, mozda ti znash dobre/afirmisane igrace iz Dinama/partizana... koji su preshli u "manji" klub, pa onda vani?

Znam da je Daniel Piric preshao iz Dinama u Sarajevo,da je "carshija" skupila novac da Pape ne predje u Partizan, da je Sejo (Sushic) izradio sistem i prije starosne granice otishao vani ,sve je to nishta u odnosu koliko su velii pokupili "kajmak"na drugim klubovima,medju kojim je i Dinamo.

"Veliki" su prodavali igrace vani, za ona vremena lijepe novce uzimali, a kupovali ih za par lopti od 'manjih"...tacno
Dobro, stigli smo do konsenzusa da je to bila prije svega politika.
Ali i dalje mi nije jasno tvoje inzistiranje na pitanju o nk zg...
Identitet se izgubio stalnim fuzijama više klubova u hodu i gotova priča. A ne dinamov interes :D
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: 1. Liga FSJ 1945-91

Post by dadojović » 07 Sep 2019, 15:01

Zar nije logično da je Dinamu bilo u interesu da na gostovanje ide u Kranjčevićevu protiv Zagreba a ne u daleko Skoplje ili Titograd? I ako je imao tako veliki utjecaj da odluči tko će igrati u prvoj ligi, zašto onda tu moć nije koristio da bude prvak. I da istina, Tito je navijao za Hajduk, ali zar itko ozbiljno misli da se on zamarao temama poput nogometa.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
shark-attack
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6164
Joined: 25 Mar 2019, 09:04
Has thanked: 17 times
Been thanked: 402 times
Status: Offline

Re: 1. Liga FSJ 1945-91

Post by shark-attack » 08 Sep 2019, 00:41

storm wrote: 07 Sep 2019, 14:40
shark-attack wrote: 07 Sep 2019, 12:43 drug slovenac
Napisao sam dosta "politickih" stvari ...to je bilo vishe figurativno
Sve je bilo politicki dirigovano.Bila je "velika cetvorka", politicki.
Shto nije "shestorka"?Shto Skoplje (koliko znam veci grad od Sarajeva) nije imao stabilnog prvoligasha?

Hijerarhija je i u politici. To shto je Dinamo najslabije kotirao u "velikoj cetvorci" je isto politika,ali je Dinamo bio u "velikoj cetvorci".
.Kad se hijerhija spusti na republicki/gradski nivo, to vishe nije politika,je l'?! Mogao je Zagreb( mozda) biti ako ne jaci onda ravnopravan Dinamu. Ili u Zagrebu (gradu i okolini) nije bilo dovoljno talentovane/ambiciozne djece koja igraju nogomet pa je jedan klub bio dovoljan?
Nije mogao Dinamo biti bolji od zvezde,nije mogao Zagreb konkurisati Dinamu.Sve je to bila politika.

Hajduk nije dao Splitu,zvezda,partizan,"romanticarima"....
Ti uzimash ono shto ti odgovara, ono shto ne odgovara,e to nije bila politika

I ta zabrana je isto politika.Vec afirmisani( bolji) igraci prelazili su u klubove "velike cetvorke".Uglavnom.
Ne znam, mozda ti znash dobre/afirmisane igrace iz Dinama/partizana... koji su preshli u "manji" klub, pa onda vani?

Znam da je Daniel Piric preshao iz Dinama u Sarajevo,da je "carshija" skupila novac da Pape ne predje u Partizan, da je Sejo (Sushic) izradio sistem i prije starosne granice otishao vani ,sve je to nishta u odnosu koliko su velii pokupili "kajmak"na drugim klubovima,medju kojim je i Dinamo.

"Veliki" su prodavali igrace vani, za ona vremena lijepe novce uzimali, a kupovali ih za par lopti od 'manjih"...tacno
Dobro, stigli smo do konsenzusa da je to bila prije svega politika.
Ali i dalje mi nije jasno tvoje inzistiranje na pitanju o nk zg...
Identitet se izgubio stalnim fuzijama više klubova u hodu i gotova priča. A ne dinamov interes :D
'dogovorili' smo se da u Zagrebu nije bilo zadovoljavajuci broj talentovane djece zainteresirane za nogomet

@dado,evo sad cu drugu slovencu postaviti jedno pitanje,mozda vidish,shta je interes
slovenac, shta bi ti draze bilo,da su prvenstva osvajali Vardar/Buducnost... ili Zagreb?(hehe)

"Vjerovatno' iz razloga shto je drzavna jaca od republicke politike, a fudbal/nogomet je uvijek bio 'vishe od igre".
KIAORA

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: 1. Liga FSJ 1945-91

Post by Sheval » 08 Sep 2019, 00:50

Ma koliko ova liga bila kvalitetna, i u to vrijeme, jedna od najboljih u Evropi, nakon liga petice...ne mogu se oteti dojmu da je bilo previse namjestaljka, i zadovoljavanja tog nacionalnog kljuca.
Mozda i vise nego je to slucaj danas, u PL.

Post Reply

Return to “Fudbal”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests