Da li su nekadašnji nogometaši bolji od sadašnjih?

Kutak za sportski trenutak
User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37663
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2202 times
Status: Offline

Re: Da li su nekadašnji nogometaši bolji od sadašnjih?

Post by Pasaga » 21 Sep 2014, 20:54

Naveo sam samo kao primjer.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Da li su nekadašnji nogometaši bolji od sadašnjih?

Post by storm » 21 Sep 2014, 20:57

laganini wrote:
storm wrote:
laganini wrote:premladi ste da pamtite cruyffa on je tada bio prototip modernog igrača..neki drugi nebi prošli u današnjem nogometu ali on bi sigurno..bože moj modrić je dječaćić za njega taj je i znao i trča za trojicu...
pamte ga snimke i gledao sam ga :ok
svakako zvijer od igrača, ali danas ne bi bio tako dominantan.... to što je njega činilo tada vanserijskim, danas je minimalni uvjet, da uopće nastupaš na najvišoj razini... to sam htio reć...
..znam oš reć danas i drugoligaši trče ko on ali varaš se ima je on ono nešto što ga jedizalo iznad ostalih...ne možeš bit atletičar i igrat nogomet :jok
ne moraš biti jedina ako ti je amidža safet izbornik :valja

malo šale, ali atletski moment je danas jako bitan ... evo ti jednog badelja ... momak jede loptu i početkom devedesetih bi završio u milanu, realu, barci ..... danas je na najvišoj razini teški prosjek ili čak ni to, jer ne može.... nije pravovremen, ne stigne ....
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: Da li su nekadašnji nogometaši bolji od sadašnjih?

Post by greeneyes » 21 Sep 2014, 20:59

Pasaga wrote:Naveo sam samo kao primjer.
OK, poštujem, mada vjerujem da je bilo mnogo boljih primjera od Barce, al' ne'a veze. :oo
A što se tiče Krojfa i općenito bivših velikana, a ono, možemo smao nagadjati kakavi bi oni bili, možda bi bili dobri, a možda se pak uopće ne bi snašli u ovom današnjem, modernom fudbalu, koje je doveden na jedan mnogo veći nivo u odnosu na onaj prije, taktički zreliji, treninzi su teži, više se traži od igrača, dok si prije mogao uspijeti na maltene sirovi talent(ne, bukvalno).. :oo
Samo sabura

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Da li su nekadašnji nogometaši bolji od sadašnjih?

Post by laganini » 21 Sep 2014, 21:02

znam stor ali cruyff je obilježio jednu epohu i praktično okrenuo filozofiuju nogometa ...samo sam htio reć da je neusporedivo uspoređivat igrače na takav način odnosno tadašnju spremu sa današnjom...a iznosi su stvar tržišta danas nogomet okreće deset puta veću lovu pa su i ugovori takvi..
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37663
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2202 times
Status: Offline

Re: Da li su nekadašnji nogometaši bolji od sadašnjih?

Post by Pasaga » 21 Sep 2014, 21:03

greeneyes wrote:
Pasaga wrote:Naveo sam samo kao primjer.
OK, poštujem, mada vjerujem da je bilo mnogo boljih primjera od Barce, al' ne'a veze. :oo
A što se tiče Krojfa i općenito bivših velikana, a ono, možemo smao nagadjati kakavi bi oni bili, možda bi bili dobri, a možda se pak uopće ne bi snašli u ovom današnjem, modernom fudbalu, koje je doveden na jedan mnogo veći nivo u odnosu na onaj prije, taktički zreliji, treninzi su teži, više se traži od igrača, dok si prije mogao uspijeti na maltene sirovi talent(ne, bukvalno).. :oo

Ovdje si dao i odgovor.
Prije je to bilo vise ameterski,srcem....za raju....
Bivsi asovi,u to doba...bili su obicni ljudi...cak i radnici u fabrikama...
Ali su na terenu ginuli za raju...da izmame ovacije.
To je trebalo dozivjeti.
Danas ih tjera novac....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Da li su nekadašnji nogometaši bolji od sadašnjih?

Post by storm » 21 Sep 2014, 21:09

laganini wrote:znam stor ali cruyff je obilježio jednu epohu i praktično okrenuo filozofiuju nogometa ...samo sam htio reć da je neusporedivo uspoređivat igrače na takav način odnosno tadašnju spremu sa današnjom...a iznosi su stvar tržišta danas nogomet okreće deset puta veću lovu pa su i ugovori takvi..
ok da se usaglasimo :oo
cruyff je možda i jedini ili jedan od rijetkih iz prošlosti koji bi ozbiljno mogao participirati u današnjem nogometu....a za plače nisam nikad ništa rekao...ponuda-potražnja :cudi ako real iskrca za cr7 90 milja a proda dresova za 100 onda taj igrač nije preplačen, nego dobra i isplativa investicija...ima promašaja, ali ima ih u svakom poslu :cudi
druga je stvar, što je taj nogomet postao ogroman korporacijski posao....jebo ga i tko uvede tu ligu prvaka ... kup prvaka, kup pobjednika kupova i kup uefa ....zakon :klanja
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: Da li su nekadašnji nogometaši bolji od sadašnjih?

Post by greeneyes » 21 Sep 2014, 21:10

Pasaga wrote:
greeneyes wrote:
Pasaga wrote:Naveo sam samo kao primjer.
OK, poštujem, mada vjerujem da je bilo mnogo boljih primjera od Barce, al' ne'a veze. :oo
A što se tiče Krojfa i općenito bivših velikana, a ono, možemo smao nagadjati kakavi bi oni bili, možda bi bili dobri, a možda se pak uopće ne bi snašli u ovom današnjem, modernom fudbalu, koje je doveden na jedan mnogo veći nivo u odnosu na onaj prije, taktički zreliji, treninzi su teži, više se traži od igrača, dok si prije mogao uspijeti na maltene sirovi talent(ne, bukvalno).. :oo

Ovdje si dao i odgovor.
Prije je to bilo vise ameterski,srcem....za raju....
Bivsi asovi,u to doba...bili su obicni ljudi...cak i radnici u fabrikama...
Ali su na terenu ginuli za raju...da izmame ovacije.
To je trebalo dozivjeti.
Danas ih tjera novac....
Pa da, najbolji dokaz tome jeste Asim Ferhatović, otpisao sve pare u Istanbulu samo da se vrati u Sarajevo da igra za Sarajevsku raju. To je bila ta ljubav prema "ganjanju" lopte, da s enapravi što bolji dribling, potez, kako god. Evo i dan danas ti imaš jendu cijelu naciju koja i sada gaji ljubav prema fudbalu, pogadjaš-Brazil i Brazilci, ali i sam vidiš da Brazilci nisu uspješni kao prije, zašto? zato što je dns potrebno mnogo više od talenta, raznoraznih karafeka, poteza s loptom i ljubavi premaa fudbalu. Ybg, tako je kako je, kad pare udju u igru, to je sve, samo ne igra.. :oo
Samo sabura

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Da li su nekadašnji nogometaši bolji od sadašnjih?

Post by Rockefeller » 21 Sep 2014, 22:15

Meni su Krojf i Van Basten najdraži, izvan Juge, stariji igrači ali fudbal je dosta napredovao. U svakom smislu. I u smislu razvoja igrača, akademija je postala fabrika. Ne volim taj osjećaj, ybg ali jeste tako. Tačno se zna šta se treba i šta kome fali da postane zreo za igru. Prije su pravi fudbaleri imali vic, talenat i igrali su mnogo spontaniji fudbal.

I fudbal kao fudbal, draži mi je njihov spontani nego današnji studiozni ali se ne bi odrek'o HD rezoluciji. :ooo To je čar fudbala, koju Krojf (a slušao sam ga na klipovima, može se naći) vrlo dobro poznaje. Tadašnji se fudbal igrao za gledaoce. Današnji se igra za trofej.

I zato ja neki dan rekoh da je fudbal mnogo više od trofeja. U današnjem vaktu su teze ironično zamijenjene. Fudbal je postao biznis a igra se radi trofeja. Nekada je fudbal bio hobi, a igrao se radi gledaoca. A ako gledamo fudbal kao biznis, onaj ko donosi pare klubu nije trofej. To je gledaoc.

Možda sam zadnjim paragrafom otišao malo u offtopic, al' drago mi je dijeliti ovakve stavove, razmišljanja, koji nisu ogrinalno moji, sa drugima. Oprostite, ybg. :D
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Da li su nekadašnji nogometaši bolji od sadašnjih?

Post by dadojović » 12 May 2019, 11:10

Nemoguće je uspoređivati nogometaše iz različitih vremenskih perioda. Isto tako treba uzeti u obzir da je nekada u ligi prvaka igrao samo jedan klub iz neke države , maksimalno dva ako su imali prvaka Evrope, što se rijetko dešavalo, jer bi obično europski prvak bio i državni.
Da su Messi ili Ronaldo igrali u to vrijeme desilo bi se sljedeće: jedne godine Barcelona bi bila prva, Ronaldo uopće igrao ligu prvaka, druge godine bi igrao ali bi naletio u drugom kolu na Bayern ili Manchester pa bi ispao, onda opet ne bi bili prvaci pa ne bi opet ni igrao, onda bi jedne godine osvojio, pa opet iznova ne bi igrao jer nisu državni prvaci. I tako i obratno za Messija vrijedi. Na kraju karijera statistika u ligi prvaka bi im izgledala možda otprilike 30 utakmica 20 golova. Uz takvu statistiku puno manje bi se govorilo da su najbolji u povijesti. Dakle, nemoguće je uspoređivati.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

Post Reply

Return to “Fudbal”

Who is online

Users browsing this forum: Nice and 13 guests